Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 11234
Joined: 10/03/2022 22:16

#12226 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

_BataZiv_0809 wrote: 09/12/2023 19:51 I meni su Novi Zeland i Australija zanimljivi. Vise NZ doduse. Ali za obici turisticki. Preseliti se dole mi je ekvivalent selidbi na Mars. Em sto je daleko, em sto si u vremenskoj zoni totalno suprotnoj od Evrope.

Sa druge strane to je prava emigracija. Odes dole i nema svako malo kuci. Dodjes jednom u 2 godine ili rjedje totalno se iskljucis.

Jebo ovo, zivis u Njemacoj ili Austriji i samo se bavis Dodikom i ratom koji samo sto nije.
Upravo tako, ubo si. :-D
swanfilter wrote: 09/12/2023 19:52
Bodkin wrote: 09/12/2023 19:26
swanfilter wrote: 09/12/2023 19:23 EFD22,

abd, fino ces ti proci tamo.

Mozda su zadnjih godina popustili zbog manjka populacije i radne snage, al deceniju unazad su cak imali i kvotu viza po drzavama na godisnjem nivou.

Bio sam u fazonu tada da preko slo drzavljanstva idem. 100 viza godisnje je bila kvota.

Za Australiju znam da je jos i teze.

I sam bi prije u NZ, nego Australija.

Samo se pazi usamljenosti i alkohola tamo :lol:

Sretno.
Generalno sam cijeli svijet prosao i volim hodati. Najveci problem na tim dalekim destinacijama nije samo toliko je daleko (20ak sati leta je danas nista).

Meni licno je najgore to sto si u toliko sjebanoj vremenskoj zoni da ti je preklapanje sa nekom rajom u evropi par sati..tako da se ne mozes uvijek cuti/porukati i to bas pojacava osjecaj daljine
Mozda na pocetku. Al kada covjek jednom zazivi tamo gdje jeste, vremenom se svede na praznike i određene trenutke.

Onaj ko si dozvoli i nakon nekog perioda obavezu da se cuje cesto sa svojim, tesko se i dugotrajno prilagođava.

Jednom kada odes tako daleko, do neke mjere moras raskrstiti sa rodnom grudom.
Exactly :mrgreen:
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#12227 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Bodkin »

swanfilter wrote: 09/12/2023 19:52
Bodkin wrote: 09/12/2023 19:26
swanfilter wrote: 09/12/2023 19:23 EFD22,

abd, fino ces ti proci tamo.

Mozda su zadnjih godina popustili zbog manjka populacije i radne snage, al deceniju unazad su cak imali i kvotu viza po drzavama na godisnjem nivou.

Bio sam u fazonu tada da preko slo drzavljanstva idem. 100 viza godisnje je bila kvota.

Za Australiju znam da je jos i teze.

I sam bi prije u NZ, nego Australija.

Samo se pazi usamljenosti i alkohola tamo :lol:

Sretno.
Generalno sam cijeli svijet prosao i volim hodati. Najveci problem na tim dalekim destinacijama nije samo toliko je daleko (20ak sati leta je danas nista).

Meni licno je najgore to sto si u toliko sjebanoj vremenskoj zoni da ti je preklapanje sa nekom rajom u evropi par sati..tako da se ne mozes uvijek cuti/porukati i to bas pojacava osjecaj daljine
Mozda na pocetku. Al kada covjek jednom zazivi tamo gdje jeste, vremenom se svede na praznike i određene trenutke.

Onaj ko si dozvoli i nakon nekog perioda obavezu da se cuje cesto sa svojim, tesko se i dugotrajno prilagođava.

Jednom kada odes tako daleko, do neke mjere moras raskrstiti sa rodnom grudom.
Ne slazem se. Sa prijateljima i familijom necu nikad raskrstiti
User avatar
Didier
Posts: 2236
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#12228 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

Ovdje se tačno vidi ko ima prijatelje i život gdje god da ode, a ko nema :).

Čuj jednom raskrstiš s rodnom grudom... Pa to je okej jedino u dva slučaja, da si teški pakšu ili da nemaš nikoga.
izvrsni direktor
Posts: 9832
Joined: 20/12/2018 16:11

#12229 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

Odrastes u jednoj mahali, druzeci se citav zivot sa istim ljudima, skolskim drugarima, vikendi sa amidzom, amidzicem, zetom, puncem, ocem...i onda odes u inostranstvo i potpuno raskrstis sa tim i odjebes sve to.....ja ne znam kakvi to ljudi moraju biti da bi tako nesto uradili.
Normalno da dolazi do udaljavanja kako zivot odmice, kako stvaras nova prijateljstva, vlastita porodica se siri, u bosni ionako nema vise drustva jer su svi po svijetu...ali odrastanje, maternji jezik i familija ostaju dio identita i vlastitog dnk, sa tim ne mozes raskrstit
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#12230 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Bodkin »

Didier wrote: 10/12/2023 12:09 Ovdje se tačno vidi ko ima prijatelje i život gdje god da ode, a ko nema :).

Čuj jednom raskrstiš s rodnom grudom... Pa to je okej jedino u dva slučaja, da si teški pakšu ili da nemaš nikoga.
:thumbup: Ili imas traumaticno iskustvo.
A tek sto mozes seliti vise od jednom pa imas svugdje po svijetu
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67324
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#12231 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

Neke veze koje formiramo u mladosti ostaju trajno.

Kao odrasla i zrela licnost teze sklapas prijateljstva, vise stvari ti smeta, jednostavno to je tako.

Mojih par desperadosa i ja se znamo manje vise citav zivot ili od srednje skole. Da sam ih upoznao nedavno, tesko da bismo bili ovoliko dobri, svjesni smo itekako mana, ali jebiga imamo pricu, imamo proslost i milion dogodovstina, imamo isti generacijski jezik.

Ja sam se seljakao tamo vamo, oni su svi ostali u Zenici, ali i dalje nam je veza cvrsta. Jeste da nam treba par dana unaprijed za svaki dogovor, jeste da se znamo ne cuti i po mjesec dana, ali prijateljstvi opstaje.

Sad to sve dodatno stavit na iskusenje, da se cujemo skypeom kad je kod mene 2 iza ponoci, a kod njih 4 popodne i da se fizicki vidjamo jednom u 2 godine, vala ne znam da bi to islo....

Drustvena smo bica. Ko moze bez drustva ili je zvijer ili je bog, jos su to davno skontali anticki Grci..

Opet svakom njegovo.
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#12232 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by NecuVise »

Bodkin wrote: 10/12/2023 12:22
Didier wrote: 10/12/2023 12:09 Ovdje se tačno vidi ko ima prijatelje i život gdje god da ode, a ko nema :).

Čuj jednom raskrstiš s rodnom grudom... Pa to je okej jedino u dva slučaja, da si teški pakšu ili da nemaš nikoga.
:thumbup: Ili imas traumaticno iskustvo.
A tek sto mozes seliti vise od jednom pa imas svugdje po svijetu
Šta imaš više od jednom? Društvo sigurno nemaš.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 11234
Joined: 10/03/2022 22:16

#12233 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

_BataZiv_0809 wrote: 10/12/2023 12:50 Neke veze koje formiramo u mladosti ostaju trajno.

Kao odrasla i zrela licnost teze sklapas prijateljstva, vise stvari ti smeta, jednostavno to je tako.

Mojih par desperadosa i ja se znamo manje vise citav zivot ili od srednje skole. Da sam ih upoznao nedavno, tesko da bismo bili ovoliko dobri, svjesni smo itekako mana, ali jebiga imamo pricu, imamo proslost i milion dogodovstina, imamo isti generacijski jezik.

Ja sam se seljakao tamo vamo, oni su svi ostali u Zenici, ali i dalje nam je veza cvrsta. Jeste da nam treba par dana unaprijed za svaki dogovor, jeste da se znamo ne cuti i po mjesec dana, ali prijateljstvi opstaje.

Sad to sve dodatno stavit na iskusenje, da se cujemo skypeom kad je kod mene 2 iza ponoci, a kod njih 4 popodne i da se fizicki vidjamo jednom u 2 godine, vala ne znam da bi to islo....

Drustvena smo bica. Ko moze bez drustva ili je zvijer ili je bog, jos su to davno skontali anticki Grci..

Opet svakom njegovo.
Nisam ni rekao da ću se odreći društva i prijatelja skroz. Ali moja lokacija, pa ni vremenska zona, ništa ne mijenjaju u našem dugogodišnjem odnosu.
Od mnoštva poznanika i 'jarana' koji su 90% svi vani, naša ekipa od nas četvoro je jedina konstanta u mom životu i bukvalno smo istinski prijatelji od kako znamo za sebe.

A od nas četvoro pravih prijatelja, jedan je u Njemačkoj već pet godina, a drugi u Norveškoj već petnaest godina, ostali smo još kum i ja u BiH, kum razmišlja sa zaručnicom o Holandiji, ja sam tu gdje jesam. Pošto svi odavno radimo, naša svakodnevna konverzacija je svakako već dugi niz godina svedena bila na messenger grupu na fb, koju smo nakon brisanja sa face-a prebacili na WhatsApp i tu je održavamo.

U zadnjih 15-ak godina, više smo puta sjedili zajedno van BiH nego u Zenici i Sarajevu zajedno. Bukvalno sjednemo u auto nas dvojica/trojica i vozimo se do Beča ili do Trsta da popijemo kafu jer tamo nam slijeće prijatelj iz Norveške. O roadtripovima po Švicarskoj i sjeveru Italije da ne pričam.

Tih roadtripova nema od Covida još, ali i dalje se vidimo cca jednom godišnje, to bude jako kvalitetno druženje i količina tih viđenja uživo ne mijenja kvalitet našeg prijateljstva ni najmanje. I dalje smo si jedni drugima osobe u koje se najviše možemo pouzdati, kad god, gdje god.

Znači promjenom lokacije ništa ne gubim što se socijalnog života tiče, jer je on već sam po sebi prilagođen long-distance varijanti.


Što se porodice tiče, hvala bogu svi smo u top odnosima i uže i šire, ne posjećujemo se često, zna proći dosta vremena, ali niko nikom ne zamjeri, i tu smo svi jedni za druge kada zatreba pa makar se prije toga ne vidjeli desetljeće. Sestra je svakako već deset godina u Austriji, tako da smo i roditelji i ja spremni i na taj long-distance odnos.



Ali u potpunosti razumijem da nismo svi isti, neko je vezan za vlastitu kuću, za grad, neko za domovinu, neko za društvo, a neko za širu porodicu, a neko samo za ženu i dijete.



Ponavljam, moj svijet je moje dijete i moja žena i gdje god da nas baciš, ako smo zajedno, cvjetat ćemo. To je to.



Ne očekujem uopće da gradim nova prijateljstva tamo dole, niti mi je to cilj, nematerijalno se ne može zamijeniti. A firmu, kuću, auta, kako god sam ovdje sagradio i zaradio, tako ću i dole. Lakše ili teže, to ćemo tek da vidimo.



Najbitnije je, po mom skromnom mišljenju, ne limitirati se ničim, pa ni društvom i tom jednom kafom u godini.

Proširiti vlastite horizonte, probati nove stvari, izaći iz te komfort zone, to je jedini način za podići kvalitetu života.

Planeta je moj dom, i kad skontaš, jako je mala. Za par godina kad bude trebalo piti kafu, za 20h sam u Parizu sa njima četvoricom i pričamo o svemu što nam se izdešavalo do tada. Nama dosta.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67324
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#12234 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

Sretno tebi
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#12236 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Bodkin »

NecuVise wrote: 10/12/2023 12:53
Bodkin wrote: 10/12/2023 12:22
Didier wrote: 10/12/2023 12:09 Ovdje se tačno vidi ko ima prijatelje i život gdje god da ode, a ko nema :).

Čuj jednom raskrstiš s rodnom grudom... Pa to je okej jedino u dva slučaja, da si teški pakšu ili da nemaš nikoga.
:thumbup: Ili imas traumaticno iskustvo.
A tek sto mozes seliti vise od jednom pa imas svugdje po svijetu
Šta imaš više od jednom? Društvo sigurno nemaš.
Ne razumijem pitanje
moimoi
Posts: 5058
Joined: 01/07/2006 12:59

#12237 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moimoi »

@EFD22

Sretno vam :D
I bas me zanima da li je zivot tamo zaista skup kako se pise. Bice interesantno citati iz prve ruke
:thumbup:
swanfilter
Posts: 8002
Joined: 06/06/2008 18:52

#12238 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by swanfilter »

Bukvalno shvatate moje napisano o raskrstanju sa rodnom grudom, i pod time da nestane veza sa prodicom i prijateljima.

Al, ko zeli ici u Australiju ili NZ i prvo o cemu razmislja je vremenska zona i kako mu to tesko pada, onda neka ne ide dalje od Hrvatske ...
User avatar
Rockefeller
Posts: 7391
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#12239 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Rockefeller »

Ma 20 sati je pickin dim, jedino su karte skupe al jebes ih, jednom se zivi.

Gud lak.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 11234
Joined: 10/03/2022 22:16

#12240 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

:mrgreen:

Image

Jedva čekam da udahnem punim plućima. U svakom smislu te riječi. ;-)
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#12241 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by NecuVise »

Neki dan je zrak AQI bio na oko 20 do 30, mogao si disati kako si htio ;-)
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 11234
Joined: 10/03/2022 22:16

#12242 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

Znači samo određene dane da dišemo :mrgreen:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7804
Joined: 03/06/2016 16:31

#12243 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Dope_Man »

EFD22 wrote: 10/12/2023 15:25 Najbitnije je, po mom skromnom mišljenju, ne limitirati se ničim, pa ni društvom i tom jednom kafom u godini.

Proširiti vlastite horizonte, probati nove stvari, izaći iz te komfort zone, to je jedini način za podići kvalitetu života.

Planeta je moj dom, i kad skontaš, jako je mala. Za par godina kad bude trebalo piti kafu, za 20h sam u Parizu sa njima četvoricom i pričamo o svemu što nam se izdešavalo do tada. Nama dosta.
Jako lijepo sumirano. I za distancu si potpuno upravu. Naravno, nije bas isto od Zenice sjesti i provozat se do Beca na kafu, i sjesti sa NZ u avion i citav dan letit na drugi kraj svijeta da si u Evropi.. al nije ni nemoguce, pa 1-2 puta godisnje se sve moze, a ako je i sad bila frekvencija 1-2 puta godisnje.. pa nista se puno ne mijenja.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12704
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#12244 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

EFD22 wrote: 10/12/2023 22:21 :mrgreen:
Spoiler
Show
Image
Jedva čekam da udahnem punim plućima. U svakom smislu te riječi. ;-)
Kako napreduje proces? Jel to upratih da ces na NZ?
Melbourne_Australia
Posts: 2588
Joined: 06/11/2012 14:20

#12245 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Melbourne_Australia »

Didier wrote: 10/12/2023 12:09 Ovdje se tačno vidi ko ima prijatelje i život gdje god da ode, a ko nema :).

Čuj jednom raskrstiš s rodnom grudom... Pa to je okej jedino u dva slučaja, da si teški pakšu ili da nemaš nikoga.
Ovi nasi ko Kusturica i ko Karajlic.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 11234
Joined: 10/03/2022 22:16

#12246 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

dr_Evil wrote: 11/12/2023 09:20
EFD22 wrote: 10/12/2023 22:21 :mrgreen:
Spoiler
Show
Image
Jedva čekam da udahnem punim plućima. U svakom smislu te riječi. ;-)
Kako napreduje proces? Jel to upratih da ces na NZ?
Initial paperwork in progress. Još tu ima posla prije nego se krenu kupovati karte u jednom smjeru :mrgreen:
User avatar
dr_Evil
Posts: 12704
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#12247 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

EFD22 wrote: 11/12/2023 09:37
dr_Evil wrote: 11/12/2023 09:20
EFD22 wrote: 10/12/2023 22:21 :mrgreen:
Spoiler
Show
Image
Jedva čekam da udahnem punim plućima. U svakom smislu te riječi. ;-)
Kako napreduje proces? Jel to upratih da ces na NZ?
Initial paperwork in progress. Još tu ima posla prije nego se krenu kupovati karte u jednom smjeru :mrgreen:
Bogam braca svaka ti cast, to je bas promjena i pustolovina, daleko pravo od domovine. Ali i pametan si, europa se mijenja, nece ovo na zelenu granu.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 11234
Joined: 10/03/2022 22:16

#12248 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

dr_Evil wrote: 11/12/2023 09:42
EFD22 wrote: 11/12/2023 09:37
dr_Evil wrote: 11/12/2023 09:20

Kako napreduje proces? Jel to upratih da ces na NZ?
Initial paperwork in progress. Još tu ima posla prije nego se krenu kupovati karte u jednom smjeru :mrgreen:
Bogam braca svaka ti cast, to je bas promjena i pustolovina, daleko pravo od domovine. Ali i pametan si, europa se mijenja, nece ovo na zelenu granu.
Hvala.

Ma inače po prirodi nisam pesimista, ali Europa zadnje tri godine baš smrdi pravo, a tek će da zasmrdi izgleda, što nikako ne bih volio da se razumijemo.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12704
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#12249 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

EFD22 wrote: 11/12/2023 09:47
Hvala.

Ma inače po prirodi nisam pesimista, ali Europa zadnje tri godine baš smrdi pravo, a tek će da zasmrdi izgleda, što nikako ne bih volio da se razumijemo.
Ma nema sta, maloprije sam na Izraelu zalijepio onaj sa klixa da policija trazi onu djevojku sta je uporedila slike u UK. Pocelo je, kako ce zavrsit nek nam je bog ako ga ima svima na pomoci.

Kako ce to biti na NZ posto je to de facto kolonija europska jos uvijek, iako nije de jure, to ne znam. S te strane mozda je Juzna Amerika najbolja trenutno, ali sve je bolje od Europe iSAD u godinama koje slijede.
izvrsni direktor
Posts: 9832
Joined: 20/12/2018 16:11

#12250 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

EFD22 wrote: 10/12/2023 22:21 :mrgreen:

Image

Jedva čekam da udahnem punim plućima. U svakom smislu te riječi. ;-)
ja preselio u zimskom periodu i kad sam dosao naravno sokiran i odusevljen koliko je cist zrak u pola zime, kao da sam na vlasicu, kad na poslu jedan dan spominju kako je javni prevoz besplatan danas, pitam sto, kad govore pa zbog zagadjenog zraka, ja :shock: reko gdje, kad ovi njemci "pa jel ti vidis kako se ne moze disat napolju koliko je smog", ja i usutim tu :D
Post Reply