Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
archi_a
Posts: 11871
Joined: 11/12/2011 18:11

#12176 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by archi_a »

Pravo je glupo "mjeriti" koliko je ko izgradio, čiji je veći, bez sagledavanja kompletne priče od prve odluke za početak gradnje autoputa. Činjenica je da ga građani dobrano glabaju bez obzira na to ko je u vlasti a ko opozicija. Ta priča, šta je kad počelo sa izgradnjom, koja je odluka prethodila, ko je postavio kamen temeljac a ko presjekao vrpcu..... dosadna i tjera na povraćanje. Ali evo, malo vraćanje u prošlost..... Do 2011 god, kada je vlast preuzeo sdp, na koridoru Vc je bilo izgrađeno 40-tak kilometara dionice i završeni projekti, odnosno otvorena gradilišta za još 20-30 kilometara. Dolazi ugovor sa SCT-om koji bankrotira, slijede tužbe, kontra tužbe. Šarada.
Dolazak na vlast sdp-a se podudara sa pritiskom međunarodnih kreditora koji insistiraju da se iz federalnog ministarstva izdvoji i formira javno preduzeće Autoceste FBiH 2011 god. Igrom slučaja, na vlast u tom trenutku dolazi sdp. I da je sejdić bio vlast, isto bi se desilo jer su formiranjem dirigirali međunarodni stručnjaci. To je bio uslov da se počnu odobravati kreditna sredstva. Do tada se koridor gradio uglavnom iz entitetskog budžeta na dionici već postojeće ceste sa-ze, odnosno njenim proširivanjem, dobio si prve kilometre autoputa. Od 2011 si imao sdp i Željka Komšića i ostale stranke tzv. "platformaše" koji su parilali hdz-u. Mogao se nastaviti period izgradnje, uz svesrdnu pomoć međunarodnih kreditora.(ebrd-a, eib-a isl.) U mandatu sdp-a 2011-2014 završeno je 10 km na jugu, kakanj-lašva 10 km, te već prije započeta zaobilaznica vlakovo-tarčin 20 km, i u 2013 godini započet projekat sjever, svilaj odžak 11 km.
I oni su planirali 10 km oko počitelja ali su imali probleme koji stoje i danas. Forsiranje izvođača, žalbe, tužbe, obaranja. Intervencije stranačkih centrala. A međunarodni kreditori hoće sve da imaju čisto ili kako njima odgovara. U međuvremenu se desilo i to da je od međunarodnih kreditinih institucija stigao i novi zahtjev za daljnje kreditiranje, jer su procijenili da zemlja ne može izdržati nove rate, za usvajanjem akciza + desetine žalbi vlasnika parcela od bune do počitelja koji traže velika obeštećenja ili promjenu trase koridora, pa je zaključeno da se sve do aada koridor gradio bez usvojenog prostornog plana fBiH, a to je zamisli promaklo i sda-u i sdp-u koji su u određenom periodu obnašali vlast :P ..... I imamo ovo što imamo. Dakle, zaključak je da mi građani "pušimo foru", životi nam prođoše čekajući, jednostavno politički sistem, u kojem nema odgovornih za stopiranje, gdje se uslovljavanjima može stopirati višegeneracijski projekat za dobrobit svih u Bosni i Hercegovini...... sranje. Ja kao građanin ove zemlje, posmatram, čitam, gledam, čitam i između redova, i ovim putem direktno upirem na hdz-ovu secesionističku politiku koja ne donosi dobro nikome u našoj zemlji, pa ni puku koji ih slijedi!!!! A vi kako hoćete. Bio sdp, sbb ili sda, sa hdz-om ovakvim kakav je i sa karamatićem, nema napretka!!!!

P.s. i u ovom mandatu kada se ništa nije izgradilo, ili se gradi "malo" oko zenice i postavili su završni sloj oko odžaka na autocestu, još uvijek za "nigdje", ali je ova i ovakva garnitura, sa usvajanjem prostornog plana, usvajanjem akciza, završavanjem projektne dokumentacije, eksproprijacijom, i pregovorima na kojima su odobrena sredstva za nastavak izgradnje,uspjela uraditi nekakvu pripremu. Vlast koja dobije izbore 2018 god. imat će pripremljenih 100-njak kilometara za početak izgradnje. Igrom slučaja bi mogao pobijediti i sdp. Hoće li oni pokupiti kajmak u narednom mandatu, a ovi sad im sve pripremili ??? Hajte molim vas, ljudi su kratke pameti, brzo zaboravljaju i sjećaju se samo stvari koje se trenutno dešavaju. :razz:
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#12177 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

breuer wrote:pa kako se za prošlog mandata ipak uspjelo izgraditi ono do Tarčina? tenderisati Drivuša-Klopče, izgraditi Bijača - Zvirovići?
Tako što su majorizovani Hrvati, uspostavljena platformaška vlada, a propale slovenske firme po našim gradilištima je zamijenio Euro-Asfalt i ŽGP.

Tadašnja vlada je imala pripremljene finansijske konstrukcije koje nisu korištene kako treba, a isto ponovo nam se dešava i sada (Zvirovići - Počitelj).

U novom sazivu vlade SDA+HDZ, dvije nezainteresovane stranke za bilo šta normalno očigledno.

U principu u ovom mandatu su postavljeni temelji što se tiče finansijskih konstrukcija za sljedeći saziv vlade koji će moći graditi, ali pod uslovom da tu SDA i HDZ ne dominiraju, što je teško.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#12178 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

archi_a wrote:P.s. i u ovom mandatu kada se ništa nije izgradilo, ili se gradi "malo" oko zenice i postavili su završni sloj oko odžaka na autocestu, još uvijek za "nigdje", ali je ova i ovakva garnitura, sa usvajanjem prostornog plana, usvajanjem akciza, završavanjem projektne dokumentacije, eksproprijacijom, i pregovorima na kojima su odobrena sredstva za nastavak izgradnje,uspjela uraditi nekakvu pripremu. Vlast koja dobije izbore 2018 god. imat će pripremljenih 100-njak kilometara za početak izgradnje. Igrom slučaja bi mogao pobijediti i sdp. Hoće li oni pokupiti kajmak u narednom mandatu, a ovi sad im sve pripremili ??? Hajte molim vas, ljudi su kratke pameti, brzo zaboravljaju i sjećaju se samo stvari koje se trenutno dešavaju. :razz:
K'o da sam ja pisao post. :D

Znači uglavnom su sve ubo, znači u ovom mandatu su udareni temelji za dosta stvari, a kajmak kupi sljedeća garnitura.

U kombinaciji HDZ i SDA teško da će se otkočiti šta, ali ko zna.

Uglavnom ja mislim da pored činjenice da je SDP pokupio kajmak 2010-2014 i dalje je tu dosta odigralo ulogu njihova odlučnost da nešto naprave.
User avatar
drug_profi
Posts: 65404
Joined: 16/07/2012 16:00

#12179 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

So What! wrote:
archi_a wrote:P.s. i u ovom mandatu kada se ništa nije izgradilo, ili se gradi "malo" oko zenice i postavili su završni sloj oko odžaka na autocestu, još uvijek za "nigdje", ali je ova i ovakva garnitura, sa usvajanjem prostornog plana, usvajanjem akciza, završavanjem projektne dokumentacije, eksproprijacijom, i pregovorima na kojima su odobrena sredstva za nastavak izgradnje,uspjela uraditi nekakvu pripremu. Vlast koja dobije izbore 2018 god. imat će pripremljenih 100-njak kilometara za početak izgradnje. Igrom slučaja bi mogao pobijediti i sdp. Hoće li oni pokupiti kajmak u narednom mandatu, a ovi sad im sve pripremili ??? Hajte molim vas, ljudi su kratke pameti, brzo zaboravljaju i sjećaju se samo stvari koje se trenutno dešavaju. :razz:
K'o da sam ja pisao post. :D

Znači uglavnom su sve ubo, znači u ovom mandatu su udareni temelji za dosta stvari, a kajmak kupi sljedeća garnitura.

U kombinaciji HDZ i SDA teško da će se otkočiti šta, ali ko zna.

Uglavnom ja mislim da pored činjenice da je SDP pokupio kajmak 2010-2014 i dalje je tu dosta odigralo ulogu njihova odlučnost da nešto naprave.
Malo ste nelogični. Znači vlast SDA-HDZ stvorila pretpostavke za gradnju, ali neće da grade jer nisu zainteresovani.
Jbg. nesto mi klimavo tu.
Bice prije da su silom prilika stvoreni uslovi radi pritisaka, ali da ovi koce koliko mogu.
archi_a
Posts: 11871
Joined: 11/12/2011 18:11

#12180 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by archi_a »

:D pa upravo to što si napisao, koči se koliko se može zakočiti. Uslovljavanja su konstantna. Daćeš mi ovo ili neću potpisati i usvojiti neophodne zakone i planove. Hdz-ovi kadrovi su zaustavljali procese maximalno. Svi smo manje više na tragu onoga što se dešava samo se razlikujemo u stilu pisanja. Ovo što sada pišemo nije kontradiktorno, i poentirao si tvrdnjom da je sve rezultat pritisaka iz EU, da su gore spomenuti kadrovi natjerani da se vrate u okvire i pristanu da stave svoj potpis na neophodne zakone. A da je puno vremena izgubljeno, vidljivo je i u nezadovoljstvu svih koji posjećuju ovaj topic. Opoziciji je najlakše reći da su svi isti, jer im je kao kec na desetku legla ova situacija da se obračunaju sa direktnim konkurentima na izborima, a to je sda. Trebali bi biti malo realniji pa uperiti prstom na pravi izvor koji koči.
User avatar
drug_profi
Posts: 65404
Joined: 16/07/2012 16:00

#12181 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

archi_a wrote::D pa upravo to što si napisao, koči se koliko se može zakočiti. Uslovljavanja su konstantna. Daćeš mi ovo ili neću potpisati i usvojiti neophodne zakone i planove. Hdz-ovi kadrovi su zaustavljali procese maximalno. Svi smo manje više na tragu onoga što se dešava samo se razlikujemo u stilu pisanja. Ovo što sada pišemo nije kontradiktorno, i poentirao si tvrdnjom da je sve rezultat pritisaka iz EU, da su gore spomenuti kadrovi natjerani da se vrate u okvire i pristanu da stave svoj potpis na neophodne zakone. A da je puno vremena izgubljeno, vidljivo je i u nezadovoljstvu svih koji posjećuju ovaj topic.
Apsolutno.
kada je tamo neke 1998. najavljen koridor autoputa od Save do mora, ja sam bio odusevljen, ali i razocaran najavom da ce gradnja trajati bar do 2013.
Eeeeh....
Sad ne vjerujem ni da cu imati vozacku kada bude sve zavrseno. Ako uopste budem ziv.
User avatar
Haris033
Posts: 5093
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#12182 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Haris033 »

Dugo vremena će proći dok se koridor 5c ne napravi u punom profilu. Razlog, Hrvatska politika to ne dozvoljava, iz razloga što bi se promet na njihovom AP prepolovio, jer bi se većina tranzita prema moru obavljala prko BiH.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35278
Joined: 08/09/2005 20:08

#12183 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Haris.ba »

Haris033 wrote:Dugo vremena će proći dok se koridor 5c ne napravi u punom profilu. Razlog, Hrvatska politika to ne dozvoljava, iz razloga što bi se promet na njihovom AP prepolovio, jer bi se većina tranzita prema moru obavljala prko BiH.
To su priče za brijačnice. Naročito u kontekstu kada ćemo biti izvan šengena sigurno slijedećih 20 godina. A u Hrvatskoj ipak ima sposobnih ljudi. Koji znaju da sve što izgube na mostu (naplati cestarine) dobijaju na povećanju turizma (ćupriji).

Evo u Sarajevu nema HDZ. Pa saobraćajnice se grade kilavo. A da ne pričam o drugim investicijama.
Naslovnica
Posts: 35422
Joined: 20/03/2013 15:38

#12184 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Naslovnica »

Ako znate ko sjedi (čiji ljudi) u Skupštini, Nadzornom odboru i Upravi JPAC FBiH, i kakvi su međusobni odnosi i korelacije, možda vam neke stvari budu malo jasnije.
8-)
Ci-Nick
Posts: 6882
Joined: 15/03/2015 17:38

#12185 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Ci-Nick »

Glavni problem realizacije projekata (dionica) za koje su sredstva već davno obezbjeđena je samo to što se SDA i HDZ ne mogu dogovoriti, čiji igrači treba da dobiju posao.
U subotu sam vozio od Zenice do Jošanice pa onda do Nišićke i Bijambare i nazad i moj zaključak je da se broj vozila na cestama u zadnje dvije godine uduplao. Ranije na naplatnim kućicama bivalo po par auta sad je to po pedesetak auta s obe strane.
Imam osjećaj da broj vozila koja dnevno prođu od Sarajeva do Zenice nije ništa manji nego npr. na relaciji Slavonski Brod - Gradiška.
Ljudi putuju, ljudi se vozaju, na Bijambare vozić vrti svakih 15 minuta pun do posljednjeg mjesta.
Jednostavno rečeno treba kritikovati vlast ali napredak postoji čak i u ovakvom korumpiranom sistemu.
User avatar
cadburry
Posts: 1291
Joined: 27/04/2013 13:40
Location: Šeher

#12186 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by cadburry »

Ci-Nick wrote:Glavni problem realizacije projekata (dionica) za koje su sredstva već davno obezbjeđena je samo to što se SDA i HDZ ne mogu dogovoriti, čiji igrači treba da dobiju posao.
U subotu sam vozio od Zenice do Jošanice pa onda do Nišićke i Bijambare i nazad i moj zaključak je da se broj vozila na cestama u zadnje dvije godine uduplao. Ranije na naplatnim kućicama bivalo po par auta sad je to po pedesetak auta s obe strane.
Imam osjećaj da broj vozila koja dnevno prođu od Sarajeva do Zenice nije ništa manji nego npr. na relaciji Slavonski Brod - Gradiška.
Ljudi putuju, ljudi se vozaju, na Bijambare vozić vrti svakih 15 minuta pun do posljednjeg mjesta.
Jednostavno rečeno treba kritikovati vlast ali napredak postoji čak i u ovakvom korumpiranom sistemu.
Samo sto ova vlast nije 1% doprinijela tom napretku. Ako cak nije i radila protiv tog progresa.
Ci-Nick
Posts: 6882
Joined: 15/03/2015 17:38

#12187 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Ci-Nick »

cadburry wrote:
Ci-Nick wrote:Glavni problem realizacije projekata (dionica) za koje su sredstva već davno obezbjeđena je samo to što se SDA i HDZ ne mogu dogovoriti, čiji igrači treba da dobiju posao.
U subotu sam vozio od Zenice do Jošanice pa onda do Nišićke i Bijambare i nazad i moj zaključak je da se broj vozila na cestama u zadnje dvije godine uduplao. Ranije na naplatnim kućicama bivalo po par auta sad je to po pedesetak auta s obe strane.
Imam osjećaj da broj vozila koja dnevno prođu od Sarajeva do Zenice nije ništa manji nego npr. na relaciji Slavonski Brod - Gradiška.
Ljudi putuju, ljudi se vozaju, na Bijambare vozić vrti svakih 15 minuta pun do posljednjeg mjesta.
Jednostavno rečeno treba kritikovati vlast ali napredak postoji čak i u ovakvom korumpiranom sistemu.
Samo sto ova vlast nije 1% doprinijela tom napretku. Ako cak nije i radila protiv tog progresa.
Ne kažem da je doprinjela ali me nervira svakodnevni totalni pesimizam.
Svakodnevna kuknjava, gledanje u prošlost, nacionalizam, mržnja koja svima šteti.
Tvrdnja da nikad nije bilo gore, da se nikad nije lošije živjelo,.. itd.
User avatar
drug_profi
Posts: 65404
Joined: 16/07/2012 16:00

#12188 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Realno, zivjelo se i losije, ali je uvijek postojala nada i vjera u buducnost. Sada toga nema jer je ocigledno da stvari niko ne kontrolise, odnosno pozitivne promjene niko ne moze donijeti osim ako se one sticajem okolnosti same ne dese.

zato svako voli otici tamo gdje su okolnosti koliko-toliko pod necijom kontrolom.
Last edited by drug_profi on 23/07/2018 11:55, edited 1 time in total.
User avatar
cadburry
Posts: 1291
Joined: 27/04/2013 13:40
Location: Šeher

#12189 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by cadburry »

Ci-Nick wrote:
cadburry wrote:
Samo sto ova vlast nije 1% doprinijela tom napretku. Ako cak nije i radila protiv tog progresa.
Ne kažem da je doprinjela ali me nervira svakodnevni totalni pesimizam.
Svakodnevna kuknjava, gledanje u prošlost, nacionalizam, mržnja koja svima šteti.
Tvrdnja da nikad nije bilo gore, da se nikad nije lošije živjelo,.. itd.
To se slažem.
User avatar
drug_profi
Posts: 65404
Joined: 16/07/2012 16:00

#12190 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Evo jedan tekst sa jedine slobodne teritorije koji može pomoći da se stvori jasnija slika.

http://www.zurnal.info/novost/21258/sam ... i-neznanja
Naslovnica
Posts: 35422
Joined: 20/03/2013 15:38

#12191 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Naslovnica »

drug_profi wrote:Evo jedan tekst sa jedine slobodne teritorije koji može pomoći da se stvori jasnija slika.

http://www.zurnal.info/novost/21258/sam ... i-neznanja
VIdim da je ovo prvi dio, izgleda da nastavak slijedi.
U ovom teksu ima dosta čula-kazala, ali definitivno ima i istine.
Sramota je da zbog pojedinaca u JPAC i politike koja stoji iza njih ispašta kompletna država.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#12192 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Ci-Nick wrote:Ne kažem da je doprinjela ali me nervira svakodnevni totalni pesimizam.
Svakodnevna kuknjava, gledanje u prošlost, nacionalizam, mržnja koja svima šteti.
Tvrdnja da nikad nije bilo gore, da se nikad nije lošije živjelo,.. itd.
Situacija se miče definitivno, pesimizam našeg naroda ubija, ali je bolje i to nego prihvatiti stanje kao dobro, onda se ne ostavlja prostora za napredak.
drug_profi wrote:Evo jedan tekst sa jedine slobodne teritorije koji može pomoći da se stvori jasnija slika.

http://www.zurnal.info/novost/21258/sam ... i-neznanja
Avdo nije slobodna teritorija, on je debil, koji piše uglavnom po sistemu čula-kazala. Čovjek je onaj uhljup, negativac, koji paše našem narodu jer vole tu crnu hroniku kojom se on bavi.

Kritičara ima na svim stranama, svako ima neke svoje motive i razloge. Tekst kao tekst na tragu je mnogo stvari, ali ponavljam Avdo i njegova četa vole lupiti, znajući da nikome nisu dužni odgovarati.
User avatar
drug_profi
Posts: 65404
Joined: 16/07/2012 16:00

#12193 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Pošto si ti neka vrsta insajdera, mozes li reci da li se koriste geofoam blokovi ili nesto slicno, za utvrdjivanje nosivosti slabe podloge, vlazno tlo i sl.
i kakav je pogled struke na to obzirom da mi YT prezentacije izgledaju fascinantno.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#12194 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

drug_profi wrote:Pošto si ti neka vrsta insajdera, mozes li reci da li se koriste geofoam blokovi ili nesto slicno, za utvrdjivanje nosivosti slabe podloge, vlazno tlo i sl.
i kakav je pogled struke na to obzirom da mi YT prezentacije izgledaju fascinantno.
Nažalost nisam takva vrsta insajdera i to fakat ne znam. Mislim za te detaljnije stvari kolega @Naslovnica i @kurty mogu dati mnogo relevantniji odgovor.
User avatar
notsure
Posts: 1185
Joined: 31/07/2008 19:57

#12195 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by notsure »

Ima li iko trunku mozga da prebaci sav saobraćaj u lijevu traku autoputa?

Image

Image
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#12196 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mk ultra »

So What! wrote:
Situacija se miče definitivno, pesimizam našeg naroda ubija, ali je bolje i to nego prihvatiti stanje kao dobro, onda se ne ostavlja prostora za napredak.
naravno da se miče ka boljem
ali ljudi često ne vide koje probleme opet imaju iz JPAC kad svako hoće svoju verziju kuda put prolazi iz milion razloga
samo dok to riješe prođe vrijeme
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#12197 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Tičići su najebali ko iko, magistrala i autoput tuda idu paralelno i svaki problem i zastoj pravi čep u tom dijelu.

Prošle godine je bila situacija i nastalo je milion maraka štete, ove godine ista situacija.

Znači sada neko pametan mora shvatiti da je potrebna neka ozbiljnija solucija za taj dio.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#12198 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Najvažniji infrastrukturni projekt za BiH: Most Svilaj uskoro će spojiti obale Save
Image

Gradnja prekograničnog mosta Svilaj na rijeci Savi kod Odžaka odvija se predviđenom dinamikom, a, kako stvari stoje, uskoro će konstrukcije budućeg mosta s obje strane biti spojene, potvrđeno nam je jučer iz Ministarstva prometa i komunikacija BiH.

Obišli gradilište

Radi se o projektu vrijednom 53,8 miliona KM. Dužina mosta je 660 metara, a širina 29. Dužina dionice koja će povezati BiH s Hrvatskom iznosi deset kilometara. Glavni izvođač radova je „Hering“, a radovi su počeli u septembru 2016. godine.

Ovo je jedan od najvažnijih infrastrukturnih projekata na autoputu Koridora 5C, koji će povezati BiH s Hrvatskom i ostatkom Evropske unije (EU).

Prije nekoliko dana predstavnici Ministarstva prometa BiH su s izvođačem radova i čelnicima „Hrvatskih autocesta“ (HAC) posjetili ovo veliko gradilište kako bi se uvjerili u intenzitet radova.

Konstatirano je da sve strane u postupku ulažu posebne napore za dostizanje svih zastoja nastalih kao posljedica enormnog vodostaja od novembra 2017. do maja 2018. godine.

- Već je 55 posto radova završeno. Ostalo je nešto manje od 45 posto. Rok za završetak je 28. maj 2019. godine i u ovom trenutku nema naznaka da će doći do bilo kakve odgode - rekao nam je jučer Igor Pejić, sekretar Ministarstva prometa.

Vremenske prilike

Prema njegovim riječima, početak radova s aspekta vremenskih prilika bio je loš.

- Očekujemo spajanja mosta u sljedeća tri mjeseca, tačnije krajem oktobra - kazao je Pejić.

Finansijska realizacije 12,2 miliona eura

Od 184 betonska pilota, odnosno šipa, sagrađen je 181, što je više od 99 posto, dok su od ukupno 5.300 tona čelika, radionički završene 3.723 tone, što je više od 71 posto. Utvrđeno je da je finansijski realizirano 12.258.870 eura, podaci su Ministarstva prometa BiH.
Avaz
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#12199 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Obilne padavine poplavile kolovoz: Obustavljen saobraćaj na izlazu s autoputa A-1
Image

U popodnevnim satima centralni dio Bosne i Hercegovine, tačnije dio oko Zenice zahvatilo je nevrijeme, te je došlo do obustave saobraćaja na autoputu A1.

"Zbog obilnijih padavina i poplavljenog kolovoza obustavljen je saobraćaj na izlazu prema Lašvi sa autoputa A-1 Kakanj-Zenica.", saopćeno je iz BIHAMK-a.

Kako nam je rečeno, vozači se mole da obrate pažnju na vožnju te da imaju strpljenja u saobraćaju.
Radio Sarajevo
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#12200 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by commendatore »

Mole se vozaci da nam ga popuše!

I plate 6 rkemaša svaki put kad prodju autoput....

Kod nas vinjeta cjelogodisnja kosta 3500 maraka :lol:


i kad sam ja govorio da imamo kurtonski autoput popio sam uvreda kamaru - ma dje ma sta sta ti znas....

sreca pa nije naletio kakav kombi pun djece u tom momentu....

da ga hoce odnjet poplava - pa da i dalje narod placa 6 KM :lol: dok ide preko izrovane gudure :mrgreen:
Post Reply