Dolazak na vlast sdp-a se podudara sa pritiskom međunarodnih kreditora koji insistiraju da se iz federalnog ministarstva izdvoji i formira javno preduzeće Autoceste FBiH 2011 god. Igrom slučaja, na vlast u tom trenutku dolazi sdp. I da je sejdić bio vlast, isto bi se desilo jer su formiranjem dirigirali međunarodni stručnjaci. To je bio uslov da se počnu odobravati kreditna sredstva. Do tada se koridor gradio uglavnom iz entitetskog budžeta na dionici već postojeće ceste sa-ze, odnosno njenim proširivanjem, dobio si prve kilometre autoputa. Od 2011 si imao sdp i Željka Komšića i ostale stranke tzv. "platformaše" koji su parilali hdz-u. Mogao se nastaviti period izgradnje, uz svesrdnu pomoć međunarodnih kreditora.(ebrd-a, eib-a isl.) U mandatu sdp-a 2011-2014 završeno je 10 km na jugu, kakanj-lašva 10 km, te već prije započeta zaobilaznica vlakovo-tarčin 20 km, i u 2013 godini započet projekat sjever, svilaj odžak 11 km.
I oni su planirali 10 km oko počitelja ali su imali probleme koji stoje i danas. Forsiranje izvođača, žalbe, tužbe, obaranja. Intervencije stranačkih centrala. A međunarodni kreditori hoće sve da imaju čisto ili kako njima odgovara. U međuvremenu se desilo i to da je od međunarodnih kreditinih institucija stigao i novi zahtjev za daljnje kreditiranje, jer su procijenili da zemlja ne može izdržati nove rate, za usvajanjem akciza + desetine žalbi vlasnika parcela od bune do počitelja koji traže velika obeštećenja ili promjenu trase koridora, pa je zaključeno da se sve do aada koridor gradio bez usvojenog prostornog plana fBiH, a to je zamisli promaklo i sda-u i sdp-u koji su u određenom periodu obnašali vlast
P.s. i u ovom mandatu kada se ništa nije izgradilo, ili se gradi "malo" oko zenice i postavili su završni sloj oko odžaka na autocestu, još uvijek za "nigdje", ali je ova i ovakva garnitura, sa usvajanjem prostornog plana, usvajanjem akciza, završavanjem projektne dokumentacije, eksproprijacijom, i pregovorima na kojima su odobrena sredstva za nastavak izgradnje,uspjela uraditi nekakvu pripremu. Vlast koja dobije izbore 2018 god. imat će pripremljenih 100-njak kilometara za početak izgradnje. Igrom slučaja bi mogao pobijediti i sdp. Hoće li oni pokupiti kajmak u narednom mandatu, a ovi sad im sve pripremili ??? Hajte molim vas, ljudi su kratke pameti, brzo zaboravljaju i sjećaju se samo stvari koje se trenutno dešavaju.



