Republika Turska

Post Reply
User avatar
Krokodajl
Posts: 8276
Joined: 27/01/2016 12:36

#12126 Re: Republika Turska

Post by Krokodajl »

Ako je nisu iz NATO izbacili u periodu '80-'88 čisto sumnjam da će uopće razmatrati da je izbace sada.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 10147
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#12127 Re: Republika Turska

Post by Bosanac sa dna kace »

mousstapha wrote:
Bosanac sa dna kace wrote: Ali, prvaljenje paralelnih struktura na svim nivoima vlasti i u svim drzavni ustanovama, pri tome koristeci vjersku retoriku i zlouptrebljavajuci vjerska osjecanja, s ciljem preuzimanja vlasti i ovladavanja drzavom jeste subverzivno djelovanje.
Ovo je nešto što svakako treba dokazati. Prema trenutnoj situaciji, izgleda da je Erdogan ubjedio cijelu Tursku da se radi paralelnoj strukturi koja je u stanju na jedan mig hodže preuzeti državu. Međutim, ja isto tako imam i sumnju da su svi ovi navodi tačni. Da li su zaista sve ove strukture povezane i može li se dokazati lanac komandovanja sa vrha piramide? Na kraju krajeva, nekada su Erdogan i Gulen zajednički radili širenju mreže uticaja.
Nema se tu sta dokazivati.
Obicnom narodu je pun kufer Gülenovog Hizmeta i sisanja krvi. Dakle ne govorimo samo o sekularnim i kemalisticki orijentisanim gradjanima Turske, vec i o onim ultra poboznim muslimanima i muslimankama.
Kako to ide:
Studentski nivo:
Dodjes iz nekog manjeg grada ili iz neke seoske sredine u Anadoliji da studiras u nekom vecem gradu kao sto je Istanbul, Ankara ili Izmir. Pobozan si, kuci ti svi klanjaju, poste, sve fino muslimanski, nista radikalno. Pri polasku iz mahale ti dodje neki Meha, on je na studijama u istom gradu kao i ti, i pita za dom u kojem ces biti smjesten, kad mu kazes svo lice mu se smarci, sav se uznemiri. Onda ti fino pojasni da taj dom ne valja, da su tamo komunisti, nacionalisti, da ti misevi spavaju u jastuku, ofo ono... Kao alternativu odma ti dadne adresu tamo nekog Hasan abija. Tu ces biti u domu gdje on, makar mjesec dana, ne moras nista platiti, a onda ce ti Hasan pomoci. I stvarno kada dodjes u velegrad Hasan te doceka, odvede te u fin dom, tu provedes mjesec dana dok se ne naviknes. Onda ti Hasan kaze: ‘‘eto znas ove godine promijenjeno pravilo u domu, samo odredjeni studenti mogu da budu tu, ti ne spadas u te, hajde evo imaju ove nase kuce, hajde ti tu, ista je cijena, kao i doma. A jos ti kuca blizu skole...i znas nije to tebi nista strasno, vec znas onaj za Hizmet, i sam si shvatio da je dom takav, a i ti si masallah pobozan pa nas Hodzaefendija...’’ Kada predjes u tu kucu, e tu nastupa pijenje krvi, zavisno sa tvojim materijalnim mogucnostima, naravno. Prvo ide tu ispiranje mozga: obavezno citanje knjiga Fethullaha Gülena i Saida Nursija. Fethullah Gülen ti je sav cudan, a Said Nursi jedva rauzmljiv. Stalno te ubjedjuju da je jedini prevod i komentar Kur’ana na turski sve ono sto je pisao Said Nursi, iako kod kuce imas i par prevoda na turski i par (prevoda) komentara. Kad to kazes onda kazu da su to kemalisticki prevodi i komentari. Klimas glavom u Hizmetu, placas malo jacu kiriju, u stanu nemas mira za ucenje, nabacaju ti nekih obaveza da ni sam ne znas sta ces sa njima: dezura u stanu tj. da dva puta sedmicno kuhas i cistis po citav dan za nekih 30ak osoba, da dajes neke privatne casove iz matematike, fizike, hemije ili nekih drugih predmeta za djecu koja su iz radnickih porodica (naravno u ime Allaha), da nadjes sto vise pretplatnika za dnevne novine Zaman i casopis Sıkıntı. Premoren si, dolazis u trecu godinu studija a i dalje uzimas predmete iz prve godine. Padas u depresiju, nije ti dobro, ne mozes da nadjes ciljani broj pretplatnika, kada to ne mozes onda ti kazu da samog sebe pretplatis na ciljani broj novina, ne mozes da shvatis, angazujes oca da u selu trazi pretplatnike, otac se tek penzionis’o pa je to dobro doslo da ubije vrijeme. Pokusavas iznalazit rjesenja, ali svaki put kada nadjes neko rjesenje oni nadju problem. Taman sto si rijesio kako naci po 100 pretplatnika za Zaman i Sızıntı onda povecaju kiriju za stan koji dijelis sa 10 osoba koje jedva poznajes, ranije su ti trazili da ucestvujes u kurbanu, sada traze da ti 3 puta godisnje dajes sam od sebe pare za kurban....U medjuvremenu oni su ti i oca i mater u selu angazovali u Hizmetu, ludis...izlazis u prvi drzavni dom. Konacno cistis prvu godinu, a na papiru upisujes 4. godinu fakulteta. U drzavnom domu kao student 4. godine dobijas sobu za dvije osobe, imas konacno svoj mir, kupatilo koje samo ti koristis...cimera ti nikad nema... imas svoj rahatluk. U domu isto tako vidis bruku onih koji su prosli kroz Hizmet, ne pricas sa njima puno jer ne znas da li su oni dalje za njih ili ne. Vjera i svaka pomisao na vjeru ti se gade. Ne ides kuci, dajes sve predmete, ide ti, krenulo te, otac i mati se udaljavaju od Hizmeta, drago ti je, ide ti, krenulo te.

Nivo obrtnika, trgovca, industrijalca, biznismena:
Otac ti je krojac iz Konje, dosao je u Istanbul i ti si tu rodjen, Konju si vidio par puta u zivotu. Godinama su ti roditelji crncili u krojackoj radnji da bi izskolovali tebe i jos 8 brace i 3 sestre. Uspjeli su. Svake godine im je islo bolje i bolje. Jedan sin je pilot, jedan inzinjer, jedan mornar, jedan doktor, jedan je unanpirjedio posao od oca pa ima imaju radnju sa pet radnika gdje korji samo muske potkosulje, jedna sestra je hafiza, predaje u medresi, jedna je doktorica, jedna arhitetka...ti si zvarsio ekonomiju, a u medjuvremenu si iso na sve kursve u vezi tekstila. Sa ocem i jos par brace stalno unapredjujes posao. Ide, ne mozes se pozalit, ponekad ti se cini da ne mozete sve sustic. Tokom studiranja si se upoznao sa Hizmetom. Isao si na njihove sohbete tj. na sijela, polahko si ostvario kontakte sa njima, ali ne bas tako prisne. Medjutim cim si zvarsio fakultet bacio si se na posao unpradjivanja radnje. Kupili ste masine, uposlili prvih 10 radnika za stalno i dobili porudzbe, pos’o ide. Bojis se sada, preveliko je to sve, kako cete prodati. Nedje na ulici, na putu, sreces Murata, on je bio tamo glavni na tim sohbetima na koje si isao. Kaze ti da je u Poljskoj imam. U glavi ti odmah pitanje, odkud on imam, kakve veze on ima sa time kada je i on isao na ekonomiju. Nekako ti on objasni da ga je posl'o Hodzaefendi da siri islam u Poljskoj, ne registrujes puno tu pricu, mislis stalno na İşbank, hoce li doci sutra da plijene masine, ili ce samo poslati upozorenje o neplacenoj rati. Mislis i mislis. U svoj toj prici sa Muratom registrujes da ce ti poslati neke Poljake. Sutri dan dolazi Poljaci, kazu posl’o ih Murat, jedva se sjetis koji Murat. S Poljacima napravite super pos’o. I tako ide taj pos’o sve za Poljsku. Onda te Murat zovne u Poljsku na sajam. Odes tamo, ubije te pricom o Hizmetu, o Hodzaefendiji, ne meres da dahnes, na kraju kontas da je Hodzaefendi tj. Fethullah Gülen sam bog, nema sta ne cini, izmedjuostalog i po vodi ispred zbora meleka hodi. Ali ti opet plaho ne bendas Murata, nekako si se otrg’o i pofato si super plavooku Poljakinju kakvu mozes vidjeti samo u pornicima, tebi prvi put, blistas, Poljska ti je zemlja snova, gdjes god se okrenes samo vidis Poljakinje radodajke. Uspijes jos jednom da isfatas istu Poljakinju prije nego krenes za Istanbul. A Murat, ma taj cijelo vrijeme ugusi pricom. Dajes tuce dojč maraka Muratu, ni ne brojis, ne bi li makar malo predahnuo. Medjutim on ti tamo daje upute da ides po sohbetima, po dersovima, da redovno slusas snimke samog Hodzaefendije, da dajes sto vise para Hizmetu, jer oni su jedini na pravom putu, a ovi vamo su svi politicari. Murat prica li prica, ti vise i ne gledas hoce li stat’. Ali se obavez’o oko tebe i jos dvojce sto imaju fabrike za pravljenje kablova, vidis da i oni daju pare u tucetimai takmicis se da njima ko ce dati vise para. Vracas se u Istanbul. Ide ti pos’o, firma raste li raste. Murat te zove da otvoris radnju u Poljskoj. Odlazis tamo, otvaras radnju, pos’o i dalje cvjeta, pofatas jos koju Poljakinju. U medjuvremenu otac ti u Hizmetu, mater ti u Hizmetu, mladji brat ti otvorio radnju u Madjarskoj, drugi brat u Ceskoj, ozene te iz Hizmeta, bracu ti ozene iz Hizmeta, crncis i dan i noc. Usput si se ispretplacivo na sve njihove novine. Dajes za koledze, za razne kulturne centre tuceta dolara, ne brojis, nekad je to sigurno i po 100 hiljada, bitno je da pos’o ide, a Murat da utihne. Ponekad ti Murat ide na zivce jer puno sere o Hodzaefendiji, skont’o si da je najbolji nacin da ga usutkas sa jednim tucetom fino poslozenih dolara. Radis i dan i noc. Pos’o slabi. Poljska u EU. Pos’o haman pa nikakav, djeca ti rastu, u braku nisi zadovoljan. Iz Hizmeta samo traze pare, samo zivkaju, svaki dan dolaze posjecuju te. Murata nigdje, pos’o staje, nije ti ni do cega. Moras se vratit’ u Tursku, gdje zatices dugove. Otac govori kako su te ovi Hodzaefendijini zajahali. U Poljskoj zatvaras sve, mijenjas brojeve telefona jer ovi iz Hizmeta samo traze neke pare. Vracaju se burazeri iz Madjarske i Ceske. I njih zovu za pare. Zovete policiju, dajete ih na sud zbog uznemiravanja i ope nista...Jedva spasavas firmu...firma opstaje ali ti je pun kufer Hizmeta i prica o teleportacijama Hodzaefendije iz Amerike u razne dijelove svijeta, njegovog hodanja po vodi....Hizmetovci i dalje nazovu...ali te ne interesuje. Djeca prispjela za skolu, dajes ih u drzavnu skolu, zena ih stalno nadzire, ne das joj da radi zbog djece...Konacno imas malo predaha i shvacas kako su te zajahali, pokusavas da skontas kolko si im para dao samo ‘nako’...vidis i onu dvojcu sto su proizvodili kablove, i oni propali....racunas i racunas....ne mozes da sracunas...dolazis do nekih apsurdnih cifri, srcka te fata....Mrzis i njih, i Hodzaefendiju i vjeru i sve.....
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 10147
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#12128 Re: Republika Turska

Post by Bosanac sa dna kace »

.
Last edited by Bosanac sa dna kace on 28/07/2016 11:52, edited 1 time in total.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 10147
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#12129 Re: Republika Turska

Post by Bosanac sa dna kace »

madner wrote:
Bosanac sa dna kace wrote: Preuzimanje vlasti od strane politickih stranaka putem izbora je sasvim legalan i legitiman nacin ovladavanja drzavom od strane neke skupine, i nije subverzivan.
Ali, prvaljenje paralelnih struktura na svim nivoima vlasti i u svim drzavni ustanovama, pri tome koristeci vjersku retoriku i zlouptrebljavajuci vjerska osjecanja, s ciljem preuzimanja vlasti i ovladavanja drzavom jeste subverzivno djelovanje.
Retorika kao u doba marsala. :D

Koji zakon je od koga prekrsen?
Retorika taman naspram tebe :P
Pa prekresn valjda zakon o udruzivanju radi podrivanja javnog reda i mira... :wink:
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 10147
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#12130 Re: Republika Turska

Post by Bosanac sa dna kace »

asurbanipal wrote:
mousstapha wrote:
Bosanac sa dna kace wrote: Ali, prvaljenje paralelnih struktura na svim nivoima vlasti i u svim drzavni ustanovama, pri tome koristeci vjersku retoriku i zlouptrebljavajuci vjerska osjecanja, s ciljem preuzimanja vlasti i ovladavanja drzavom jeste subverzivno djelovanje.
Ovo je nešto što svakako treba dokazati. Prema trenutnoj situaciji, izgleda da je Erdogan ubjedio cijelu Tursku da se radi paralelnoj strukturi koja je u stanju na jedan mig hodže preuzeti državu. Međutim, ja isto tako imam i sumnju da su svi ovi navodi tačni. Da li su zaista sve ove strukture povezane i može li se dokazati lanac komandovanja sa vrha piramide? Na kraju krajeva, nekada su Erdogan i Gulen zajednički radili širenju mreže uticaja.

I jedan i drugi su američki projekat. Prvog je politički stvorio Morton Abramowitz, a iza drugog stoji Graham Fuller.

Ko zna - zna...
Imas li dokaze za to da su Amerikanci ''izmislili' Erodana?
Eno neki lik iz Centralnog komiteta turske komunisticke partije na internet strnaici novina Birgün napisao je da ovi bas i ne mogu da kontrolisu Erdoana, da uopste ni oni ni Rusi nisu sigurni sta radi. Dakle i da ima istine u tome, opet stoji i to da ga ne kontrolisu vise.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6692
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#12131 Re: Republika Turska

Post by asurbanipal »

Bosanac sa dna kace wrote: Eno neki lik iz Centralnog komiteta turske komunisticke partije na internet strnaici novina Birgün napisao je da ovi bas i ne mogu da kontrolisu Erdoana, da uopste ni oni ni Rusi nisu sigurni sta radi. Dakle i da ima istine u tome, opet stoji i to da ga ne kontrolisu vise.

Kako god. I jedan i drugi su škart roba...
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 10147
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#12132 Re: Republika Turska

Post by Bosanac sa dna kace »

asurbanipal wrote:
Bosanac sa dna kace wrote: Eno neki lik iz Centralnog komiteta turske komunisticke partije na internet strnaici novina Birgün napisao je da ovi bas i ne mogu da kontrolisu Erdoana, da uopste ni oni ni Rusi nisu sigurni sta radi. Dakle i da ima istine u tome, opet stoji i to da ga ne kontrolisu vise.
Kako god. I jedan i drugi su škart roba...
Za onog Placonju iz Pemselvanije 100% smo sigurni da je skart roba!
A za Erdoana mozemo samo reci nek crknu-puknu dusmani!
User avatar
asurbanipal
Posts: 6692
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#12133 Re: Republika Turska

Post by asurbanipal »

Bosanac sa dna kace wrote: Za onog Placonju iz Pemselvanije 100% smo sigurni da je skart roba!
A za Erdoana mozemo samo reci nek crknu-puknu dusmani!

Nada umire zadnja... :lol:
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 10147
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#12134 Re: Republika Turska

Post by Bosanac sa dna kace »

mousstapha wrote: Međutim, ja isto tako imam i sumnju da su svi ovi navodi tačni. Da li su zaista sve ove strukture povezane i može li se dokazati lanac komandovanja sa vrha piramide? Na kraju krajeva, nekada su Erdogan i Gulen zajednički radili širenju mreže uticaja.
Svi ovi navodio vrebovanju masa u Hizmet, o piramidalnoj strukturi i sl. su tacni. Turska obavjestajna sluzba na domacem terenu je jako dobro uvjezbana. Postoje agenti unutar samog Hizmeta koji su proslijedjivali podatke do u najstinije detalje (npr. koji student u kojoj sobi spava). Na kraju krajeva i najveci ‘’pokajnik’’ iz Hizmeta Latif Erdoğan bio je godinama desna ruka samom Fethullahu Gülenu, i sam je dosta toga rekao.
mousstapha wrote: Na kraju krajeva, nekada su Erdogan i Gulen zajednički radili širenju mreže uticaja.
Nisu oni zajedno radili na sirenju mreze uticaja, nego su saradjivali na nekim poljima u odredjenim trenucima. Znalo se tu vrlo dobro sta i koje je cije. Prije svega imaj na umu da je Erdoğanu glavni mentor Nedzmettin Erbakan, i Erdoğan je njegov nasljednik u javnom zivotu. A sukob Erbakana i Gülena seze tamo negdje u 1960-70te. Dakle, za razliku od Erbakana sam Erdoğan i ljudi oko njega bili su spremni da zazmire na mnoge aktivnosti Hizmeta.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 10147
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#12135 Re: Republika Turska

Post by Bosanac sa dna kace »

asurbanipal wrote:Nada umire zadnja... :lol:
To ovim Hizmetašima 8-) :izet:
User avatar
asurbanipal
Posts: 6692
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#12136 Re: Republika Turska

Post by asurbanipal »

Bosanac sa dna kace wrote: To ovim Hizmetašima 8-) :izet:
Kako god. I jedan i drugi su škart roba...
aratet
Posts: 3454
Joined: 26/07/2016 12:33

#12137 Re: Republika Turska

Post by aratet »

asurbanipal wrote:
Bosanac sa dna kace wrote: Eno neki lik iz Centralnog komiteta turske komunisticke partije na internet strnaici novina Birgün napisao je da ovi bas i ne mogu da kontrolisu Erdoana, da uopste ni oni ni Rusi nisu sigurni sta radi. Dakle i da ima istine u tome, opet stoji i to da ga ne kontrolisu vise.

Kako god. I jedan i drugi su škart roba...
Za ovog drugog ne znamo, ali za Erdogana smo se uvjerili zadnjih godina, vanjska politika mu je dno dna.
I zamislite kad jedan takav klipan kojeg je posramio svako kome se suprotstavio pravi veliku cistku u drzavi. :lol:
Sta misliti o toj drzavi?
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 10147
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#12138 Re: Republika Turska

Post by Bosanac sa dna kace »

asurbanipal wrote:
Bosanac sa dna kace wrote: To ovim Hizmetašima 8-) :izet:
Kako god. I jedan i drugi su škart roba...
Dzabe heklas. Onaj koji je ostavio narod na cjedilu, otis'o kod onih protiv kojih je do juce balio na sve strane itekako je skart roba.
Onaj koji vodi narod, koji nije prvom prilikom pobjegao od zatvora, a mogao je, onaj koji je ostao dosljedan svoje rijeci, uprkos svim greskama, nije i ne moze biti skart roba. I tacka!
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 10147
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#12139 Re: Republika Turska

Post by Bosanac sa dna kace »

aratet wrote:Za ovog drugog ne znamo, ali za Erdogana smo se uvjerili zadnjih godina, vanjska politika mu je dno dna.
I zamislite kad jedan takav klipan kojeg je posramio svako kome se suprotstavio pravi veliku cistku u drzavi. :lol:
Sta misliti o toj drzavi?
Za vanjsku poltiku je zaduzen ministar vanjskih poslova :oops: :zzzz:
aratet
Posts: 3454
Joined: 26/07/2016 12:33

#12140 Re: Republika Turska

Post by aratet »

Bosanac sa dna kace wrote:
aratet wrote:Za ovog drugog ne znamo, ali za Erdogana smo se uvjerili zadnjih godina, vanjska politika mu je dno dna.
I zamislite kad jedan takav klipan kojeg je posramio svako kome se suprotstavio pravi veliku cistku u drzavi. :lol:
Sta misliti o toj drzavi?
Za vanjsku poltiku je zaduzen ministar vanjskih poslova :oops: :zzzz:
Zasto je onda bio prvi u davanju izjavu, da ga nije slao ministar vanjskih poslova?
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#12141 Re: Republika Turska

Post by sunceKOtepsija »

:D
Image
User avatar
asurbanipal
Posts: 6692
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#12142 Re: Republika Turska

Post by asurbanipal »

Bosanac sa dna kace wrote: Dzabe heklas. Onaj koji je ostavio narod na cjedilu, otis'o kod onih protiv kojih je do juce balio na sve strane itekako je skart roba.
Onaj koji vodi narod, koji nije prvom prilikom pobjegao od zatvora, a mogao je, onaj koji je ostao dosljedan svoje rijeci, uprkos svim greskama, nije i ne moze biti skart roba. I tacka!

I jedan i drugi su isti. Plačipi*ke, jedan cmizdri na dersovima, drugi po dženazama. Pukli talovi zbog para i interesa, ni zbog čega drugog. Malo začinjeno korupcijom, malo opijumom iz Afganistana, malo naftom od ISIL-a. Izjalovili se mokri snovi o neoosmanskom kilafetu, pa se sad kusaju plodovi onoga što su izasrali.

onaj koji je ostao dosljedan svoje rijeci


:lol: :lol: :lol:


Jes', kako da nije. Pravi si prmjer naveo.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6692
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#12143 Re: Republika Turska

Post by asurbanipal »

sunceKOtepsija wrote::D
Image

Image
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#12144 Re: Republika Turska

Post by Corto Maltese »

Turčin sa dna kace wrote:
Nema se tu sta dokazivati.
Obicnom narodu je pun kufer Gülenovog Hizmeta i sisanja krvi. Dakle ne govorimo samo o sekularnim i kemalisticki orijentisanim gradjanima Turske, vec i o onim ultra poboznim muslimanima i muslimankama.
Kako to ide:
Studentski nivo:
Dodjes iz nekog manjeg grada ili iz neke seoske sredine u Anadoliji da studiras u nekom vecem gradu kao sto je Istanbul, Ankara ili Izmir. Pobozan si, kuci ti svi klanjaju, poste, sve fino muslimanski, nista radikalno. Pri polasku iz mahale ti dodje neki Meha, on je na studijama u istom gradu kao i ti, i pita za dom u kojem ces biti smjesten, kad mu kazes svo lice mu se smarci, sav se uznemiri. Onda ti fino pojasni da taj dom ne valja, da su tamo komunisti, nacionalisti, da ti misevi spavaju u jastuku, ofo ono... Kao alternativu odma ti dadne adresu tamo nekog Hasan abija. Tu ces biti u domu gdje on, makar mjesec dana, ne moras nista platiti, a onda ce ti Hasan pomoci. I stvarno kada dodjes u velegrad Hasan te doceka, odvede te u fin dom, tu provedes mjesec dana dok se ne naviknes. Onda ti Hasan kaze: ‘‘eto znas ove godine promijenjeno pravilo u domu, samo odredjeni studenti mogu da budu tu, ti ne spadas u te, hajde evo imaju ove nase kuce, hajde ti tu, ista je cijena, kao i doma. A jos ti kuca blizu skole...i znas nije to tebi nista strasno, vec znas onaj za Hizmet, i sam si shvatio da je dom takav, a i ti si masallah pobozan pa nas Hodzaefendija...’’ Kada predjes u tu kucu, e tu nastupa pijenje krvi, zavisno sa tvojim materijalnim mogucnostima, naravno. Prvo ide tu ispiranje mozga: obavezno citanje knjiga Fethullaha Gülena i Saida Nursija. Fethullah Gülen ti je sav cudan, a Said Nursi jedva rauzmljiv. Stalno te ubjedjuju da je jedini prevod i komentar Kur’ana na turski sve ono sto je pisao Said Nursi, iako kod kuce imas i par prevoda na turski i par (prevoda) komentara. Kad to kazes onda kazu da su to kemalisticki prevodi i komentari. Klimas glavom u Hizmetu, placas malo jacu kiriju, u stanu nemas mira za ucenje, nabacaju ti nekih obaveza da ni sam ne znas sta ces sa njima: dezura u stanu tj. da dva puta sedmicno kuhas i cistis po citav dan za nekih 30ak osoba, da dajes neke privatne casove iz matematike, fizike, hemije ili nekih drugih predmeta za djecu koja su iz radnickih porodica (naravno u ime Allaha), da nadjes sto vise pretplatnika za dnevne novine Zaman i casopis Sıkıntı. Premoren si, dolazis u trecu godinu studija a i dalje uzimas predmete iz prve godine. Padas u depresiju, nije ti dobro, ne mozes da nadjes ciljani broj pretplatnika, kada to ne mozes onda ti kazu da samog sebe pretplatis na ciljani broj novina, ne mozes da shvatis, angazujes oca da u selu trazi pretplatnike, otac se tek penzionis’o pa je to dobro doslo da ubije vrijeme. Pokusavas iznalazit rjesenja, ali svaki put kada nadjes neko rjesenje oni nadju problem. Taman sto si rijesio kako naci po 100 pretplatnika za Zaman i Sızıntı onda povecaju kiriju za stan koji dijelis sa 10 osoba koje jedva poznajes, ranije su ti trazili da ucestvujes u kurbanu, sada traze da ti 3 puta godisnje dajes sam od sebe pare za kurban....U medjuvremenu oni su ti i oca i mater u selu angazovali u Hizmetu, ludis...izlazis u prvi drzavni dom. Konacno cistis prvu godinu, a na papiru upisujes 4. godinu fakulteta. U drzavnom domu kao student 4. godine dobijas sobu za dvije osobe, imas konacno svoj mir, kupatilo koje samo ti koristis...cimera ti nikad nema... imas svoj rahatluk. U domu isto tako vidis bruku onih koji su prosli kroz Hizmet, ne pricas sa njima puno jer ne znas da li su oni dalje za njih ili ne. Vjera i svaka pomisao na vjeru ti se gade. Ne ides kuci, dajes sve predmete, ide ti, krenulo te, otac i mati se udaljavaju od Hizmeta, drago ti je, ide ti, krenulo te.
Nivo obrtnika, trgovca, industrijalca, biznismena:
Otac ti je krojac iz Konje, dosao je u Istanbul i ti si tu rodjen, Konju si vidio par puta u zivotu. Godinama su ti roditelji crncili u krojackoj radnji da bi izskolovali tebe i jos 8 brace i 3 sestre. Uspjeli su. Svake godine im je islo bolje i bolje. Jedan sin je pilot, jedan inzinjer, jedan mornar, jedan doktor, jedan je unanpirjedio posao od oca pa ima imaju radnju sa pet radnika gdje korji samo muske potkosulje, jedna sestra je hafiza, predaje u medresi, jedna je doktorica, jedna arhitetka...ti si zvarsio ekonomiju, a u medjuvremenu si iso na sve kursve u vezi tekstila. Sa ocem i jos par brace stalno unapredjujes posao. Ide, ne mozes se pozalit, ponekad ti se cini da ne mozete sve sustic. Tokom studiranja si se upoznao sa Hizmetom. Isao si na njihove sohbete tj. na sijela, polahko si ostvario kontakte sa njima, ali ne bas tako prisne. Medjutim cim si zvarsio fakultet bacio si se na posao unpradjivanja radnje. Kupili ste masine, uposlili prvih 10 radnika za stalno i dobili porudzbe, pos’o ide. Bojis se sada, preveliko je to sve, kako cete prodati. Nedje na ulici, na putu, sreces Murata, on je bio tamo glavni na tim sohbetima na koje si isao. Kaze ti da je u Poljskoj imam. U glavi ti odmah pitanje, odkud on imam, kakve veze on ima sa time kada je i on isao na ekonomiju. Nekako ti on objasni da ga je posl'o Hodzaefendi da siri islam u Poljskoj, ne registrujes puno tu pricu, mislis stalno na İşbank, hoce li doci sutra da plijene masine, ili ce samo poslati upozorenje o neplacenoj rati. Mislis i mislis. U svoj toj prici sa Muratom registrujes da ce ti poslati neke Poljake. Sutri dan dolazi Poljaci, kazu posl’o ih Murat, jedva se sjetis koji Murat. S Poljacima napravite super pos’o. I tako ide taj pos’o sve za Poljsku. Onda te Murat zovne u Poljsku na sajam. Odes tamo, ubije te pricom o Hizmetu, o Hodzaefendiji, ne meres da dahnes, na kraju kontas da je Hodzaefendi tj. Fethullah Gülen sam bog, nema sta ne cini, izmedjuostalog i po vodi ispred zbora meleka hodi. Ali ti opet plaho ne bendas Murata, nekako si se otrg’o i pofato si super plavooku Poljakinju kakvu mozes vidjeti samo u pornicima, tebi prvi put, blistas, Poljska ti je zemlja snova, gdjes god se okrenes samo vidis Poljakinje radodajke. Uspijes jos jednom da isfatas istu Poljakinju prije nego krenes za Istanbul. A Murat, ma taj cijelo vrijeme ugusi pricom. Dajes tuce dojč maraka Muratu, ni ne brojis, ne bi li makar malo predahnuo. Medjutim on ti tamo daje upute da ides po sohbetima, po dersovima, da redovno slusas snimke samog Hodzaefendije, da dajes sto vise para Hizmetu, jer oni su jedini na pravom putu, a ovi vamo su svi politicari. Murat prica li prica, ti vise i ne gledas hoce li stat’. Ali se obavez’o oko tebe i jos dvojce sto imaju fabrike za pravljenje kablova, vidis da i oni daju pare u tucetimai takmicis se da njima ko ce dati vise para. Vracas se u Istanbul. Ide ti pos’o, firma raste li raste. Murat te zove da otvoris radnju u Poljskoj. Odlazis tamo, otvaras radnju, pos’o i dalje cvjeta, pofatas jos koju Poljakinju. U medjuvremenu otac ti u Hizmetu, mater ti u Hizmetu, mladji brat ti otvorio radnju u Madjarskoj, drugi brat u Ceskoj, ozene te iz Hizmeta, bracu ti ozene iz Hizmeta, crncis i dan i noc. Usput si se ispretplacivo na sve njihove novine. Dajes za koledze, za razne kulturne centre tuceta dolara, ne brojis, nekad je to sigurno i po 100 hiljada, bitno je da pos’o ide, a Murat da utihne. Ponekad ti Murat ide na zivce jer puno sere o Hodzaefendiji, skont’o si da je najbolji nacin da ga usutkas sa jednim tucetom fino poslozenih dolara. Radis i dan i noc. Pos’o slabi. Poljska u EU. Pos’o haman pa nikakav, djeca ti rastu, u braku nisi zadovoljan. Iz Hizmeta samo traze pare, samo zivkaju, svaki dan dolaze posjecuju te. Murata nigdje, pos’o staje, nije ti ni do cega. Moras se vratit’ u Tursku, gdje zatices dugove. Otac govori kako su te ovi Hodzaefendijini zajahali. U Poljskoj zatvaras sve, mijenjas brojeve telefona jer ovi iz Hizmeta samo traze neke pare. Vracaju se burazeri iz Madjarske i Ceske. I njih zovu za pare. Zovete policiju, dajete ih na sud zbog uznemiravanja i ope nista...Jedva spasavas firmu...firma opstaje ali ti je pun kufer Hizmeta i prica o teleportacijama Hodzaefendije iz Amerike u razne dijelove svijeta, njegovog hodanja po vodi....Hizmetovci i dalje nazovu...ali te ne interesuje. Djeca prispjela za skolu, dajes ih u drzavnu skolu, zena ih stalno nadzire, ne das joj da radi zbog djece...Konacno imas malo predaha i shvacas kako su te zajahali, pokusavas da skontas kolko si im para dao samo ‘nako’...vidis i onu dvojcu sto su proizvodili kablove, i oni propali....racunas i racunas....ne mozes da sracunas...dolazis do nekih apsurdnih cifri, srcka te fata....Mrzis i njih, i Hodzaefendiju i vjeru i sve.....
Izgubio si me već na "Nema se tu sta dokazivati."
User avatar
asurbanipal
Posts: 6692
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#12145 Re: Republika Turska

Post by asurbanipal »

Dragan Bursać: Četnička Turska


Ako vam je "brat" čovjek koji zaziva vraćanje smrtne kazne i još konkretnije ubistvo preko 9000 ljudi, koje bi legalizacija iste donijela, samo zato što "neće valjda da ih hrani", morate se zapitati za svoje mentalno zdravlje.


Umjesto uvoda:

"Štokholmski sindrom je sindrom emocionalne veze i indentifikacije s agresorom. Nazvan je po pljački banke u Šockholmu 1973. kada su se žrtve emocionalno vezale za pljačkaše.

Ta solidarnost se može ponekad ispoljiti i u samom činu, kada taoci pomažu svojim otmičarima da ostvare svoje ciljeve ili da pobjegnu od policije. Ovaj sindrom su istraživali znanstvenici u okvirima viktimologije i došli do zaključka da se cijeli proces temelji na strahu da ne dođe do još veće patnje za taoca ali i zbog unutrašnje dobrote taoca da pomogne otmičarima. Što više energije se utroši u taj odnos, to će biti teže raskinuti ovu vezu."


Vikipedija

Ovo kaže struka. Dakle, ljudi koji se bave psihologijom, psihijatrijom, socijalnom psihologijom, psihologijom mase...I tu nema pogovora!

A, upravo, sada u ovom trenutku, metastazira još jedan u nizu balkanskih , a štokholmskih sindroma. Veliki diktator, sultan sa Bosfora, Tajip Erdogan, vazdigao se u hram srBskih besmrtnika. Pardon bošnjačkih. Svojim autopučem ili najsmotanijim pokušajem puča, utvrdio je svoje mjesto u stratosferi tisućljetne hrvatske aristokratije. Uf, pardon bošnjačke.

Dakle, sultan Erdogan, je u dva dana od žrtve puča postao apsolutni imperator južno od Bosfora, sa pogledom usmjerenim ka sjeverozapadu. A, tamo mu se pogled susreo sa ljubovikom Bakirom Izetbegovićem. Sultan je prvi zaašikovao, pa prozborio kako su Turci, Bošnjaci i Jermeni braća. Jermenima se ovo familijarno svojatanje sigurno neće svidjeti, ali "braća" Bosanci (o kako je sad nebitno da li su Bošnjaci ili Bosanci), (p)ostaše braća po imperiji, vjeri i carstvu, narodu Turskom.

Ljubovik Izetbegović, odgovorio je brzim brzojavom kako smo svi mi braća sa Turcima i Erdoganom pride. Jerbo, što bi bio luđi od srpskih nacionalista koji imaju braću u Rusima, primjerice. I to "bratstvo" pudlice na povocu odmah se prelomilo i u BIH medijima. U dva dana postala je gotovo normalna floskularna sintagma da "niko normalan ne može priznati svrgavanje demokratski izabrane vlasti ili pak priželjkivati destabiliziranje Turske".

O samom (ne)uspjehu puča, njegovim izvođačima, naručiocima, namjerama i na kraju rezultatima, nema ni jedne, jedine kritički obrađene rečenice.

Ali.

Vratimo se Srbima, Rusiji i Putinu. Nakon definitivnog vaspostavljanja nove ruske imperije sa Putinom kao malim carom, u Srba se pojavila nekada zagašena rusofilija. Do iznemoglosti, do imbecilnosti... Do ruskih jelovnika, filmova, ruskih narodnih običaja, do ruskih šala, pošalica, viceva i blentavih video klipova. Sve to sublimirano u virtuelni rat koji "majčica Rusija" vodi protiv ostatka svijeta.

U promil, ali u promil isto se dešava sa ogromnom većinom bošnjačkog naroda, koji keuforično i neselektivno hrli pod skute jednog bešćutnog autarha Erdogana. Ali, kako narod ne bi i hrlio, kada mu predsjednik najjače politčke partije, Bakir Izetbegović, tog diktatora zove bratom.

Ako vam je "brat" čovjek koji zaziva vraćanje smrtne kazne i još konkretnije ubistvo preko 9000 ljudi, koje bi legalizacija iste donijela, samo zato što "neće valjda da ih hrani", morate se zapitati za svoje mentalno zdravlje.

Pored narušenog mentalnog zdravlja, počele su i prijetnje po fizičko zdravlje. Borka Rudić, tajnica udruženja BiH novinara, ukazala je na svom privatnom FB profilu, na katastrofalan status novinara u Turskoj.

A, status novinara u Turskoj je nešto između slobodnog umjetnika u Sjevernoj Koreji i Meksikanca koji radi na crno u Teksasu. Dakle, ništa, nula, nepostojanje, jad i čemer. Tviter i Fejsbuk parnim danima rade, a neparnim JOK!

Borka je nagrađena. Naravno prijetnjama:" Jutros su me presreli ljudi koji su kazali evo one što brani četnike i Gulena. Jedna budalasta izjava koja govori da postoje ljudi koji su instruisani da vrše pritisak na Udruženje novinara na mene", kazala je ona.

Pazite, ovo je samo korak od formiranja ad hoc komisija za ćudoređe, čitaj ministarstava informisanja u kojima će se kao onomad u Srbiji određivati kad je Sloba ustao na desnu nogu, a kad će narod da jede "korenje".

I nije ovdje samo i isključivo na stvari neka velika geostrategija. Nije ovdje u pitanju (samo) igra svjetskih razmjera. Ne. Riječ je o prelamanju svjetlosti zla na lokalne prćije.

I zašto Štokholmski sindrom?

Pa zato što je od poraženih Nijemaca u Velikom ratu stvorio naciju koja je aminovala holokaust, zato što je od holokausta nad Jevrejima stvorio najmilitantniju "demokratiju" na svijetu-Izrael, kome se prašta SVE, zato što je od Jasenovca stvorio nakaradni srpski san o svim Srbima u jednoj, veelikoj državi. I u konačnici, zato što poslije srebreničkog genocida pretvara, prije svega, bošnjačke elite u gramzive maksimaliste, čije snove draži jedan poludjeli sultan sa Bosfora i u čije odluke i namjere, kako vele "niko zdravog razuma ne treba sumnjati".

Sva nevolja je što zdrav razum, najčešće spava sa druge strane jastuka. Tamo gdje se kritički propituje svaki potez, ponajprije lični, tamo gdje se drugo i drugotno prvo uvažava, a ne osuđuje i ne uništava. Zdrav razum, sa druge strane jastuka, ne spava, nije umrtvljen i ne razmnožava se na kolektivitetu.

A, koleketivitet i odsustvo ličnog kritičkog stava su najpogodnije tlo za razvoj totalitarnih režima u istoriji čovječanstva.

Upamtite, rečenica: "A šta,da tih 9.000 ljudi držim još godinama u zatvoru i hranim ih?", jeste izašla iz Erdoganovih usta, ali je njen izvorni autor nacista i ratni zločinac Obersturmbannführer Adolf Ajhman.

I zato, svako vazdizanje ovakve Turske, sa ovakvim Erdoganom, svako prozivanje zdravorazumskih ljudi koji kritički promišljaju, nije ništa drugo nego četnifikacija Trurske, a sa njom i Bosne i Hercegovine.

Što to prije shvatimo, prije ćemo se i probuditi. Ako ima želje za buđenjem.



http://www.6yka.com/novost/109790/draga ... cka-turska
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#12146 Re: Republika Turska

Post by madner »

Bosanac sa dna kace wrote:
madner wrote:
Bosanac sa dna kace wrote: Preuzimanje vlasti od strane politickih stranaka putem izbora je sasvim legalan i legitiman nacin ovladavanja drzavom od strane neke skupine, i nije subverzivan.
Ali, prvaljenje paralelnih struktura na svim nivoima vlasti i u svim drzavni ustanovama, pri tome koristeci vjersku retoriku i zlouptrebljavajuci vjerska osjecanja, s ciljem preuzimanja vlasti i ovladavanja drzavom jeste subverzivno djelovanje.
Retorika kao u doba marsala. :D

Koji zakon je od koga prekrsen?
Retorika taman naspram tebe :P
Pa prekresn valjda zakon o udruzivanju radi podrivanja javnog reda i mira... :wink:
:lol:
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 10147
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#12147 Re: Republika Turska

Post by Bosanac sa dna kace »

Corto Maltese wrote:Izgubio si me već na "Nema se tu sta dokazivati."
Biva sad treba da se nasekiram? :lol: :zzzz:
Budi cojk pa nemoj citirat citavu ponjavu od posta sto bi rek'o @insomnia :)
User avatar
asurbanipal
Posts: 6692
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#12148 Re: Republika Turska

Post by asurbanipal »

8,000-year-old cave paintings found in Turkey’s Balıkesir



Image


A number of cave paintings klix back some 8,000 years have been found in Baltalıın and İnkaya caves in the Marmara province of Balıkesir during a field study conducted by Associate Prof. Dr. Derya Yalçıklı from Çanakkale (18th March) University, the Arkeofili website has reported.

The paintings, which date back to the Late Neolithic era, were located in two caves five kilometers apart and were said to be 8,000 years old, marking one of the most important archaeological discoveries made in Anatolia in recent years.

When the two caves were analyzed separately, it was revealed they were used for different functions, as the paintings in one of them depicted hunting figures, while the other depicted figures of beliefs.

The floor and northern wall of the İnkaya Cave was greatly damaged by past treasure hunters using dynamite, however, despite this damage, the cave continues to reflect important information about the Neolithic era.

A deer hunt is depicted on the eastern wall of the Baltalıın cave.

The paintings also included a scene never depicted before, in which a trap is set by hunters and a group of animals is driven towards the trap. There are also four people dancing in the main part of the painting on the left side of the entrance.

A different depiction of a human wearing fur on the right side of two women and two men is depicted, while on the left side of this painting there is a depiction of a fetus growing in the womb.

A human wearing fur appears at the beginning of the main stage. Across from this figure, a human is depicted with a snake behind. It was believed that the snake represents the death in this figure, which was interpreted as “the moment of death” by the experts.

The depiction of a human wearing a fur and extending his hand forward is believed to be a shaman who is helping human spirits to go the land of the dead at the moment of death.

A portrayal of a dead human without a head offered to the vultures is also depicted.




http://www.hurriyetdailynews.com/8000-y ... sCatID=375
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#12149 Re: Republika Turska

Post by sunceKOtepsija »

asurbanipal wrote:
8,000-year-old cave paintings found in Turkey’s Balıkesir



Image


A number of cave paintings klix back some 8,000 years have been found in Baltalıın and İnkaya caves in the Marmara province of Balıkesir during a field study conducted by Associate Prof. Dr. Derya Yalçıklı from Çanakkale (18th March) University, the Arkeofili website has reported.

The paintings, which date back to the Late Neolithic era, were located in two caves five kilometers apart and were said to be 8,000 years old, marking one of the most important archaeological discoveries made in Anatolia in recent years.

When the two caves were analyzed separately, it was revealed they were used for different functions, as the paintings in one of them depicted hunting figures, while the other depicted figures of beliefs.

The floor and northern wall of the İnkaya Cave was greatly damaged by past treasure hunters using dynamite, however, despite this damage, the cave continues to reflect important information about the Neolithic era.

A deer hunt is depicted on the eastern wall of the Baltalıın cave.

The paintings also included a scene never depicted before, in which a trap is set by hunters and a group of animals is driven towards the trap. There are also four people dancing in the main part of the painting on the left side of the entrance.

A different depiction of a human wearing fur on the right side of two women and two men is depicted, while on the left side of this painting there is a depiction of a fetus growing in the womb.

A human wearing fur appears at the beginning of the main stage. Across from this figure, a human is depicted with a snake behind. It was believed that the snake represents the death in this figure, which was interpreted as “the moment of death” by the experts.

The depiction of a human wearing a fur and extending his hand forward is believed to be a shaman who is helping human spirits to go the land of the dead at the moment of death.

A portrayal of a dead human without a head offered to the vultures is also depicted.




http://www.hurriyetdailynews.com/8000-y ... sCatID=375
:thumbup: zaista vrijedan nalaz, zadnja recenica me podsjeti na
https://en.wikipedia.org/wiki/Sky_burial
bila je emisija na hrt u prije koju godinu o ovome
The Tibetan sky-burials appear to have evolved from ancient practices of defleshing corpses as discovered in archeological finds in the region.These practices most likely came out of practical considerations,but they could also be related to more ceremonial practices similar to the suspected sky burial evidence found at Göbekli Tepe (11,500 years before present) and Stonehenge (4,500 years BP)
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#12150 Re: Republika Turska

Post by insomnia78 »

Bosanac sa dna kace wrote:
Corto Maltese wrote:Izgubio si me već na "Nema se tu sta dokazivati."
Biva sad treba da se nasekiram? :lol: :zzzz:
Budi cojk pa nemoj citirat citavu ponjavu od posta sto bi rek'o @insomnia :)
Sad ja kontam :D
Dobar tekst. Procit'o sam


S moje sokoćalo
Post Reply