Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#12051 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Dobro pogledati ovu sliku, na njoj je igračka duga 2,23 kilometra koja nas je koštala 70 miliona maraka (33.527.849,36 €).
So What! wrote:Image
User avatar
kurty
Posts: 45217
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#12052 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kurty »

i to nije konacna cifra...ako si upucen, znas valjda za novo kliziste
User avatar
drug_profi
Posts: 65402
Joined: 16/07/2012 16:00

#12053 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

kurty wrote:i to nije konacna cifra...ako si upucen, znas valjda za novo kliziste
Ja sad zaista sumnjam u sigurnost upotrebe ove obilaznice. Šta znači kad se sa 130 km/h susretneš sa slijeganjem ceste, krupnijim kamenom na kolovozu, pukotinom u asfaltu....
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#12054 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

kurty wrote:i to nije konacna cifra...ako si upucen, znas valjda za novo kliziste
Eh za novo već ne znam, uputi nas ako možeš ...
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#12055 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#12056 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Grean »

So What! wrote:Dobro pogledati ovu sliku, na njoj je igračka duga 2,23 kilometra koja nas je koštala 70 miliona maraka (33.527.849,36 €).
So What! wrote:Image
Solidan fudbalski stadion.

Mogli smo vala i bez ta 2,3 kilometra.
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#12057 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tec »

Inteligencija wrote:
Maystor wrote: Jeste. Za Počitelj nije htio dati HDZu legitiman procenat, a Čović je svojim ljudima (SBB, Jusko, Terzić rade za Čovića, sve po nalogu FahrA) naredio da sruše tender. Simple as that.
Ko onda nije dao i kome procenat za 3lot Zenicke obilaznice pa isto oborise?
Hering je dao najpovoljniju ponudu.
Dr Arsla
Posts: 2076
Joined: 05/01/2013 16:16

#12058 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Dr Arsla »

So What! wrote:Dobro pogledati ovu sliku, na njoj je igračka duga 2,23 kilometra koja nas je koštala 70 miliona maraka (33.527.849,36 €).
So What! wrote:Image
w
Kako sad jadno i smiješno izgleda ono prozivanje Laktašenka da mu km autoputa košta 20 miliona i da je očita krađa. Još su dovodili razne kvazieksperte koji su se kleli da 1 km autoputa košta najviše 5 miliona.
Al jbg zato i vladaju 25 godina i šišaju ovce. Zato lotovi i jesu po 2 kilometra dužine.
Naslovnica
Posts: 35420
Joined: 20/03/2013 15:38

#12059 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Naslovnica »

[/yt]
kurty wrote:i to nije konacna cifra...ako si upucen, znas valjda za novo kliziste
Šifra "gabion"?
User avatar
kurty
Posts: 45217
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#12060 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kurty »

Naslovnica wrote:[/yt]
kurty wrote:i to nije konacna cifra...ako si upucen, znas valjda za novo kliziste
Šifra "gabion"?
:thumbup: :thumbup:
tj ono ispod njega
Naslovnica
Posts: 35420
Joined: 20/03/2013 15:38

#12061 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Naslovnica »

Vidio.
Ostao sam bez riječi.
Ono, paf.
Ne usuđujem se razmišljati na KDG problemtiku u tom kontekstu.
:roll:
User avatar
Inteligencija
Posts: 384
Joined: 10/03/2018 11:28

#12062 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Inteligencija »

tec wrote:
Inteligencija wrote:
Maystor wrote: Jeste. Za Počitelj nije htio dati HDZu legitiman procenat, a Čović je svojim ljudima (SBB, Jusko, Terzić rade za Čovića, sve po nalogu FahrA) naredio da sruše tender. Simple as that.
Ko onda nije dao i kome procenat za 3lot Zenicke obilaznice pa isto oborise?
Hering je dao najpovoljniju ponudu.
Ko se zalio? Zasto proces zalbe traje 4-5 mjeseci?

Ili je zapelo kod procenta 5%
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#12063 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Dr Arsla wrote: Kako sad jadno i smiješno izgleda ono prozivanje Laktašenka da mu km autoputa košta 20 miliona i da je očita krađa. Još su dovodili razne kvazieksperte koji su se kleli da 1 km autoputa košta najviše 5 miliona.
Al jbg zato i vladaju 25 godina i šišaju ovce. Zato lotovi i jesu po 2 kilometra dužine.
Nije to isto, Laktašenko raspolaže ravnicama Sjeverne Bosne i Krajine te na tih 100 kilometara što je izgrađeno ima svega kratki tunel, i dva kratka cut and covera, a most preko Vrbasa i petlja Mahovljani su jedini iole složeniji objekti.

Ovih 2,73 kilometra su ustvari jedan ogroman most/vijadukt/utvrđenje u koje ko zna više koliko je betona ugrađeno, rešetki postavljeno, klizišta sanirano itd ...

Uglavnom akcenat nije bio na cijeni kao lopovluku, već o složenosti projekta koje je ovo nakaradno post-Daytonsko bosansko društvo nekako uspjelo realizovati.
User avatar
drug_profi
Posts: 65402
Joined: 16/07/2012 16:00

#12064 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Reci mi samo da vjerujes 100% da ovdje nece niko stradati radi odrona ili klizista bar 10 godina?
neki
Posts: 7952
Joined: 17/02/2005 07:57

#12065 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by neki »

drug_profi wrote:Reci mi samo da vjerujes 100% da ovdje nece niko stradati radi odrona ili klizista bar 10 godina?
:lol:
Naravno da neće..
Jbt pa ne prave viseći most na lijanama preko nekog kanjona da se odroni :-) :-)
User avatar
drug_profi
Posts: 65402
Joined: 16/07/2012 16:00

#12066 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

neki wrote:
drug_profi wrote:Reci mi samo da vjerujes 100% da ovdje nece niko stradati radi odrona ili klizista bar 10 godina?
:lol:
Naravno da neće..
Jbt pa ne prave viseći most na lijanama preko nekog kanjona da se odroni :-) :-)
Nemoj se smijati.
Na dionici Vlakovo Tarcin i obratno ima x odrona i klizista a daleko manja frekvencija saobracaja pa srecom niko nije naletio ni na sta.
Ovdje ce biti ko osinjak. Svaki kamen koji padne naci ce svoje ime.
Ono su pravili turci a ovo inzenjeri koje je oblikovao sadasnji obrazovni sistem.
Ja ne znam sta je gore.
User avatar
drug_profi
Posts: 65402
Joined: 16/07/2012 16:00

#12067 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Zato pitam insajdere da li oni vjeruju u sigurnost. Ako vjeruju vjerovacu i ja sa rezervom
User avatar
kurty
Posts: 45217
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#12068 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kurty »

drug_profi wrote:
neki wrote:
drug_profi wrote:Reci mi samo da vjerujes 100% da ovdje nece niko stradati radi odrona ili klizista bar 10 godina?
:lol:
Naravno da neće..
Jbt pa ne prave viseći most na lijanama preko nekog kanjona da se odroni :-) :-)
Nemoj se smijati.
Na dionici Vlakovo Tarcin i obratno ima x odrona i klizista a daleko manja frekvencija saobracaja pa srecom niko nije naletio ni na sta.
Ovdje ce biti ko osinjak. Svaki kamen koji padne naci ce svoje ime.
Ono su pravili turci a ovo inzenjeri koje je oblikovao sadasnji obrazovni sistem.
Ja ne znam sta je gore.
Pa ljudi dragi... 99% istih radnika, inzinjera, nadzora i slicno, je napravilo sav ovaj Autoput... I taj"turski dio" je radila garnitura koja je sad u Zenici . Jbg vise Turci... Vjerujem da bar neko s foruma zna kad je vrh sdpa okupio sve sto rade autoput i dao rok... E tad se vidjelo sta sve moze nasa operativa..
Ako iko strada na zenickoj obilaznici, stradati ce neko od nas koji smo svaki dan tamo po brdima
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#12069 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tec »

Inteligencija wrote:
tec wrote: Hering je dao najpovoljniju ponudu.
Ko se zalio? Zasto proces zalbe traje 4-5 mjeseci?

Ili je zapelo kod procenta 5%
Ovo nažalost podsjeća na situacija sa dionicom Počitelj – Zvirovići jer ne da su nestale informacije nego novinari znaju da se ne usude da pitaju. A to se dešava kada banke koje financiraju i pregledavaju proces odbiju da prihvati način odabiranja firmi. A Počitelj – Zvirovići je dva puta blokiran ne zbog namještanja za Hering (najpovoljniji) ili EA/Strabag (druga najpovoljnija ponuda) nego treću firmu koja nije iz BiH.

Da je neko želio procent, Hering ne bi dobio izgradnju dionice Buna - Počitelj jer oni su do sada bili uporni i nepomični kod ucjena.
neki
Posts: 7952
Joined: 17/02/2005 07:57

#12070 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by neki »

drug_profi wrote:
neki wrote:
drug_profi wrote:Reci mi samo da vjerujes 100% da ovdje nece niko stradati radi odrona ili klizista bar 10 godina?
:lol:
Naravno da neće..
Jbt pa ne prave viseći most na lijanama preko nekog kanjona da se odroni :-) :-)
Nemoj se smijati.
Na dionici Vlakovo Tarcin i obratno ima x odrona i klizista a daleko manja frekvencija saobracaja pa srecom niko nije naletio ni na sta.
Ovdje ce biti ko osinjak. Svaki kamen koji padne naci ce svoje ime.
Ono su pravili turci a ovo inzenjeri koje je oblikovao sadasnji obrazovni sistem.
Ja ne znam sta je gore.
O čemu pričaš? Kakvi odroni?
Na južnoj dionici se pojavila dva klizišta na usjecima uz put, nigdje ni jedan kamen nije završio na cesti...kakvi ba odroni?
Vise se treba plašiti stoke koja dodje na nadvožnjak pa baca predmete na put, ne brini za klizišta..
User avatar
Inteligencija
Posts: 384
Joined: 10/03/2018 11:28

#12071 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Inteligencija »

tec wrote:
Inteligencija wrote:
tec wrote: Hering je dao najpovoljniju ponudu.
Ko se zalio? Zasto proces zalbe traje 4-5 mjeseci?

Ili je zapelo kod procenta 5%
Ovo nažalost podsjeća na situacija sa dionicom Počitelj – Zvirovići jer ne da su nestale informacije nego novinari znaju da se ne usude da pitaju. A to se dešava kada banke koje financiraju i pregledavaju proces odbiju da prihvati način odabiranja firmi. A Počitelj – Zvirovići je dva puta blokiran ne zbog namještanja za Hering (najpovoljniji) ili EA/Strabag (druga najpovoljnija ponuda) nego treću firmu koja nije iz BiH.

Da je neko želio procent, Hering ne bi dobio izgradnju dionice Buna - Počitelj jer oni su do sada bili uporni i nepomični kod ucjena.
Slazem se sa tobom, mediji sute kao zaliveni..dionica nestade kao kod vrsnih madjionicara(uopste je niko ne spominje nekoliko mjeseci)..a tender zavrsen davno..
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#12072 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Hrvatska završila otkup zemljišta za gradnju mosta na Savi kod Gradiške
Image

Hrvatska je završila otkup zemljišta potrebnog za izgradnju mosta na Savi kod Gradiške, potvrđeno je "Nezavisnim" u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture te zemlje.

Kako nam je rekla Ana Matijašević, portparol Ministarstva, iz "Hrvatskih cesta" je dobila informaciju da se otkupljeno zemljište odnosi na dio gdje će biti izgrađen most, a da je, što se tiče izgradnje kompletne brze ceste od rijeke Save do autoputa Zagreb - Beograd, otkupljeno skoro svo zemljište i da je ostalo još svega dva odsto.

"Za preostale čestice čeka se rješenje Ministarstva državne imovine. Za treću fazu projekta otkup zemljišta je u tijeku", rekla je Matijaševićeva za "Nezavisne".

U Ministarstvu saobraćaja i veza RS su nam rekli da se redovno odvijaju aktivnosti Radne grupe, a da je prije dvije sedmice održan sastanak s temom izgradnje mosta.

"Predstavnici Hrvatske su ponovili da će do početka avgusta izdati građevinsku dozvolu kako bi mogao biti raspisan tender. Na njegovoj pripremi radi ova zajednička radna grupa", pojasnila je Nikolina Trninić, portparol Ministarstva.

Ismir Jusko, ministar transporta i komunikacija BiH, koji je prije nekoliko dana "Nezavisnim" najavio sastanak s predstavnicima EU o mostu, u petak je, nakon sastanka s Violetom Bulc, komesarkom za transport Evropske komisije, rekao da je most bio jedna od tema razgovora i da je EU spremila novac za infrastrukturne projekte u BiH, čije će povlačenje zavisiti od spremnosti BiH.

"Most na Savi kod Gradiške ostaje u vrhu prioriteta mog ministarstva", rekao je on.

Mirko Šarović, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, nešto je skeptičniji kad je u pitanju spremnost Hrvatske da izgradi taj most, s obzirom na prethodna iskustva.

"Hrvatska je formalno i deklarativno stava da se ide s izgradnjom, ali očigledno je da malo konkretnih poteza povlači u tom smjeru. Rekao bih da se stiče utisak da im je most na kraju liste prioriteta. To je šteta, jer je izgubljeno mnogo vremena", rekao je Šarović.

Dodao je da je Savjet ministara BiH obezbijedio finansiranje, a da Hrvatska čeka da kompletan projekt isfinansira EU.

Podsjećanja radi, nedavno smo dobili informaciju od Vlade Hrvatske da su izmijenili svoje planske dokumente u Programu građenja i održavanja javnih cesta za razdoblje od 2017. do 2020. godine, u koji su prvi put uvrstili i most kod Gradiške.

"Ulaganja obuhvaćaju strateške projekte cestovnog povezivanja s južnom Dalmacijom, pelješki most sa spojnim cestama i novom pelješkom cestom s obilaznicom Stona, početak prve faze izgradnje mosta s pristupnim cestama, novu multimodalnu platformu splitske aglomeracije Solin - Stobreč - Dugi Rat - Omiš, most kopno - otok Čiovo, brzu cestu Okučani - Stara Gradiška i most Sava, državnu cestu D403, čvor Škurinje - Luka Rijeka, obilaznicu Petrijevaca, most Odra na spojnoj cesti koja s autoceste A11 Zagreb - Sisak ulazi u grad Sisak, Podravski ipsilon, spojnu cestu Zabok kod potoka Krapinica, brzu cestu Popovec - Marija Bistrica, Zlatar Bistrica - Zabok, sa spojem na Breznički Hum te druge projekte", rekli su oni.

Podsjećanja radi, cijena mosta bi trebalo da bude oko 20 miliona evra, a po pola bi trebalo da plate BiH i Hrvatska.

Evropska komisija je BiH donirala 6,3 miliona evra za ovaj projekt. Osim toga, Hrvatska od EU očekuje, osim sufinansiranja mosta, i pomoć pri finansiranju priključne ceste, čija vrijednost je oko 50 miliona evra.
Akta
User avatar
Dope_Man
Posts: 8021
Joined: 03/06/2016 16:31

#12073 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Dope_Man »

Ima li igdje nekih eventualnih datuma vezanih za ovaj most? Kontam da cu penziju docekati da necu videjti pola ovih projekata koje jedva ceka, i za koje mislim da su jako bitni za BiH i povezivanje sa regionom.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#12074 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Dope_Man wrote:Ima li igdje nekih eventualnih datuma vezanih za ovaj most? Kontam da cu penziju docekati da necu videjti pola ovih projekata koje jedva ceka, i za koje mislim da su jako bitni za BiH i povezivanje sa regionom.
Oteže Hrvatska, ali za jedno pet godina minimalno će biti makar u nekoj fazi izgradnje.
User avatar
cadburry
Posts: 1291
Joined: 27/04/2013 13:40
Location: Šeher

#12075 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by cadburry »

Jel izadjose ikad masine na dionicu Pocitelj - Buna? Kao da je prije nekoliko mejseci bilo ptopisivanje ugovora sa iyvodjacem
Post Reply