Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
mk ultra
Posts: 24038
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#12026 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by mk ultra »

LM001 evo zabavna guma :mrgreen:
One stare lm001 su bolje na snijegu kretale
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39563
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#12027 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by bitanga_sa_otesa »

nema jaćih guma ocam
Image
User avatar
Tigar1
Posts: 459
Joined: 24/10/2012 17:38

#12028 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Tigar1 »

U mene Savke, 15-e nove sve četiri. Ma drži k'o grijeh za dušu.

Ujutro u pola sedam na posao, Komar neočišćen, katastrofa. Mnogi stali, sava grne.

U povratku preko Rostova maloprije, cesta kao ski staza, ali guma drži odlično.

Moglo bi i u temu šta vas nervira, ali fakat kako ljudi imaju talenta voziti 20-30 na sat, naprave kolonu i jedni za drugima, pršti snijeg, non stop brisači ne bi neko pretekao ne dao Bog. A ondje gdje se ima mjesta može se bez problema obići sporiji. Znam jednog jarana i tako ga pitam zašto onako sporo vozi, Mischelinke mu nove, pa da bi došao na posao moraš krenuti sat i pol prije kaže "Pa snijeg je!"

Ma nije to razlog da se vozi drugom, prvi u koloni staje uz Komar, svi stanu, krenuti misaona imenica.
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#12029 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Throttle »

alipasijaner wrote:Trebali su drota poslat da uz racun da i prekrsajni nalog ovim sto sada vec mjesec dana voze na ljetnim gumama :D
Vjerovatno mislis na mene izmedju ostalih. Da malo poznajes propise znao bi da nema osnova za kaznu. Na ljetnim 7mm i lanci u gepeku.
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1797
Joined: 11/06/2011 07:36

#12030 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Kiki_Musampa »

MAN-lion's coach wrote:
Kiki_Musampa wrote:BfGoodrich :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Izvini što pitam jesi li ih uzeo u TSC-u i koliko para?
Ja htjedoh uzeti Fulde, ali nisu imali u Unitrade, pa uzeh Savu. Dobro su me iznijele preko Pala-Stambolčić-Prača-Hrenovica, gore se ne čisti ništa. Idu ko lude na oko 60.
Total trade Doboj, generalni zastupnik. Sve 4 300 KM na nekoj akciji. Inace su na Adac testu ove godine bile iza Continentala, ali pod nazivom Kleber. I to sam saznao ovdje, da je to jedna te ista guma.
alipasijaner
Posts: 1261
Joined: 01/08/2016 23:05

#12031 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by alipasijaner »

Throttle wrote:
alipasijaner wrote:Trebali su drota poslat da uz racun da i prekrsajni nalog ovim sto sada vec mjesec dana voze na ljetnim gumama :D
Vjerovatno mislis na mene izmedju ostalih. Da malo poznajes propise znao bi da nema osnova za kaznu. Na ljetnim 7mm i lanci u gepeku.
Poznajem propise, ali nisam vidovit pa da znam imas li ti lance oko vrata ili u gepeku, mozda si ti i imao lance, ali 98,6% ostalih sigurno nije :D
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#12032 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Throttle »

A i kako rekoh, ganjao neke felge pa se razvuklo, gume mi bile u podrumu, nije bas da sam ih morao kupit pa cekao zadnji momenat
User avatar
nepass1
Posts: 14686
Joined: 06/07/2017 07:35

#12033 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by nepass1 »

alipasijaner wrote:Trebali su drota poslat da uz racun da i prekrsajni nalog ovim sto sada vec mjesec dana voze na ljetnim gumama :D
hahaha :thumbup:
User avatar
nepass1
Posts: 14686
Joined: 06/07/2017 07:35

#12034 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by nepass1 »

Tigar1 wrote:U mene Savke, 15-e nove sve četiri. Ma drži k'o grijeh za dušu.

Ujutro u pola sedam na posao, Komar neočišćen, katastrofa. Mnogi stali, sava grne.

U povratku preko Rostova maloprije, cesta kao ski staza, ali guma drži odlično.

Moglo bi i u temu šta vas nervira, ali fakat kako ljudi imaju talenta voziti 20-30 na sat, naprave kolonu i jedni za drugima, pršti snijeg, non stop brisači ne bi neko pretekao ne dao Bog. A ondje gdje se ima mjesta može se bez problema obići sporiji. Znam jednog jarana i tako ga pitam zašto onako sporo vozi, Mischelinke mu nove, pa da bi došao na posao moraš krenuti sat i pol prije kaže "Pa snijeg je!"

Ma nije to razlog da se vozi drugom, prvi u koloni staje uz Komar, svi stanu, krenuti misaona imenica.
bezveze ti onda nick :P
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#12035 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Milenkov buraz »

Dunlop Winter Sport 5 u dimenziji 205/60 R16, zaista nemam zamjerke. Dobra guma se vidi kada staneš na pikliću uzbrdo i trebaš krenuti iz mjesta tu vidiš kakva je guma a Dunlop to odrađuje majstorski.
alipasijaner
Posts: 1261
Joined: 01/08/2016 23:05

#12036 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by alipasijaner »

btw. sad bez zajebancije, da li je neko od vas probao preci pedesetak km autom na kojem su montirani lanci...
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39563
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#12037 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by bitanga_sa_otesa »

alipasijaner wrote:btw. sad bez zajebancije, da li je neko od vas probao preci pedesetak km autom na kojem su montirani lanci...
jeste i vise
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#12038 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Milenkov buraz »

alipasijaner wrote:btw. sad bez zajebancije, da li je neko od vas probao preci pedesetak km autom na kojem su montirani lanci...
50 ne ali vozio sam sigurno 20km. Kod vožnje lancima moraš se držati ograničenja brzine, mislim da je max.60km mada bi trebalo pisati na svakim lancima. Drugo trebao bi svakih 10 kilometara ako ne i prije provjeravati kako su zategnuti pa pomalo dotezati ako je potrebno. U principu ako moraš jbg. nije teško.
User avatar
Doda37
Posts: 1724
Joined: 29/06/2007 23:11

#12039 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Doda37 »

alipasijaner wrote:btw. sad bez zajebancije, da li je neko od vas probao preci pedesetak km autom na kojem su montirani lanci...
Od Knina do Zagreba 1999. god. oko 270 km
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4851
Joined: 11/06/2011 23:51

#12040 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Industrialyzer »

Sava prosla gdje su mnogi stali.

Jedno pitanje, zasto ljudi okrecu auto pa idu u rikverc i misle da ce lakse izaci uz neko brdo? Nekako mi nema logike jer je guma naopako okrenuta, 99% ljudi mnogo losije upravlja autom kad ide u rikverc...
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39563
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#12041 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by bitanga_sa_otesa »

Industrialyzer wrote:Sava prosla gdje su mnogi stali.

Jedno pitanje, zasto ljudi okrecu auto pa idu u rikverc i misle da ce lakse izaci uz neko brdo? Nekako mi nema logike jer je guma naopako okrenuta, 99% ljudi mnogo losije upravlja autom kad ide u rikverc...
okrenutost gume nema veze sa snijegom,vec raspored tezine tj. pritisak na pogonske tockove .jel ti sad jasnije?
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4851
Joined: 11/06/2011 23:51

#12042 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Industrialyzer »

bitanga_sa_otesa wrote:
Industrialyzer wrote:Sava prosla gdje su mnogi stali.

Jedno pitanje, zasto ljudi okrecu auto pa idu u rikverc i misle da ce lakse izaci uz neko brdo? Nekako mi nema logike jer je guma naopako okrenuta, 99% ljudi mnogo losije upravlja autom kad ide u rikverc...
okrenutost gume nema veze sa snijegom,vec raspored tezine tj. pritisak na pogonske tockove .jel ti sad jasnije?
Jasno mi je to, ali koliko je to osjetno u praksi? Moj stari maloprije krenuo u rikverc i nije mogao, vratio se, krenuo normalno i izasao, na Tigru :lol:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#12043 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

Industrialyzer wrote:Sava prosla gdje su mnogi stali.

Jedno pitanje, zasto ljudi okrecu auto pa idu u rikverc i misle da ce lakse izaci uz neko brdo? Nekako mi nema logike jer je guma naopako okrenuta, 99% ljudi mnogo losije upravlja autom kad ide u rikverc...
pa sa prednjom vucom moze lakse,cim das gas dio tezine se prebaci naprijed i nabija tockove u snijeg/asfalt.

kad je okrenut normalno sa prednjom vucom,kad das gas dio tezine ode nazad i slabije prijanjanje imaju prednji.

druga stvar je sto neuki ljudi idu rikvercom sa bmw,mercedesima koji imaju zadnju vucu i onda jos manje prijanjanja imaju :lol: :lol:
Last edited by amar1994 on 14/12/2018 20:51, edited 1 time in total.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#12044 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Milenkov buraz »

Industrialyzer wrote:Sava prosla gdje su mnogi stali.

Jedno pitanje, zasto ljudi okrecu auto pa idu u rikverc i misle da ce lakse izaci uz neko brdo? Nekako mi nema logike jer je guma naopako okrenuta, 99% ljudi mnogo losije upravlja autom kad ide u rikverc...
Uvijek je bolja opcija gurati uz brdo nego vući i kao što Bitanga reče pritisak na pogonske točkove. Ja sam par puta u životu izlazio rikvercom uz brdo gdje nisam uspio normalno. Opet ako su ti gume loše onda ti je džaba sve.
User avatar
kloniran
Posts: 12190
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#12045 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kloniran »

tigar je odlican zimi kad je nova guma
User avatar
nepass1
Posts: 14686
Joined: 06/07/2017 07:35

#12046 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by nepass1 »

alipasijaner wrote:btw. sad bez zajebancije, da li je neko od vas probao preci pedesetak km autom na kojem su montirani lanci...
nisam nikad imao potrebe, samo sam ih montirao u garazi, bar jednom godisnje, da znam staviti ako zatreba i da se ne smrznem dok skontam sta i kako.
vozio sam se u taxiju po sarajevu sa lancima.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#12047 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Milenkov buraz »

kloniran wrote:tigar je odlican zimi kad je nova guma
Svaka nova je bolja od premium gume sa dobrom šarom stare 5 i više godina.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39563
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#12048 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by bitanga_sa_otesa »

Industrialyzer wrote:
Jasno mi je to, ali koliko je to osjetno u praksi? Moj stari maloprije krenuo u rikverc i nije mogao, vratio se, krenuo normalno i izasao, na Tigru :lol:
osjetno je u nekim situacijama i kad znas voziti,kad ne znas ili ako su gume celston ne pomaze ti nikakvo okretanje....
uzbrdo idu najbolje auti sa zadnjim pogonom i motorom nazad,mada nije pravilo,dijana,spacek i renault 4 su jako dobri po snijegu zbog uskih tockova
User avatar
kloniran
Posts: 12190
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#12049 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kloniran »

Milenkov buraz wrote:
Industrialyzer wrote:Sava prosla gdje su mnogi stali.

Jedno pitanje, zasto ljudi okrecu auto pa idu u rikverc i misle da ce lakse izaci uz neko brdo? Nekako mi nema logike jer je guma naopako okrenuta, 99% ljudi mnogo losije upravlja autom kad ide u rikverc...
Uvijek je bolja opcija gurati uz brdo nego vući i kao što Bitanga reče pritisak na pogonske točkove. Ja sam par puta u životu izlazio rikvercom uz brdo gdje nisam uspio normalno. Opet ako su ti gume loše onda ti je džaba sve.
kad nije snijeg u pitanju, vraćanjem u rikverc se može vrlo lahko lamela spržiti, zavisno od nagiba brda
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#12050 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Milenkov buraz »

bitanga_sa_otesa wrote:
Industrialyzer wrote:
Jasno mi je to, ali koliko je to osjetno u praksi? Moj stari maloprije krenuo u rikverc i nije mogao, vratio se, krenuo normalno i izasao, na Tigru :lol:
osjetno je u nekim situacijama i kad znas voziti,kad ne znas ili ako su gume celston ne pomaze ti nikakvo okretanje....
uzbrdo idu najbolje auti sa zadnjim pogonom i motorom nazad,mada nije pravilo,dijana,spacek i renault 4 su jako dobri po snijegu zbog uskih tockova
Da, uže gume su generalno bolje po snijegu, to je isto tačno.
Post Reply