Connaisseur Karlin wrote:oridjidji wrote:
Nema potrebe da se pisu gluposti. Sa Arapima i bez njih ovdje se zivjelo kako se zivjelo, bice onih koji ce poci do dzamije radije nego do kafane i obratno, onih koji ce prihvatiti tu religijsku formu oblacenja i koji nece, isto je tako i sa tim dobrim i losim odnosom prema zenama i vjecitog pitanja tog serijata koji vazda u BiH treba da zazivi, a ne zazivi nikad. BiH je takva i oduvijek sarena. Sindrom Arapa u BiH, moze se porediti sa sindromom Rusa u Estoniji, svako trazi svoj nacin da se priblizi Evropi. Da se desi kao u Estoniji, da drzava kaze ko kupi stan u njoj, ima pravo drzavljanstva, sto su mnogi Rusi u Estoniji iskoristili kako bi lakse kretali, zivjeli i poslovali u EU, mi imali mozda jos vecu poplavu istocnjaka. U CG vlada malo drugaciji zakon, pa i njih su istocnjaci poplavili radi toga, doduse kod njih je ko investira pola miliona ili milion dobija pravo drzavljanstva, pa znamo da su se neki koji su bjezali od zakona u svojim zemljama skrili u CG poput Sinavatre. Medjutim u BiH se to ne desava, oni ne postaju tako lako ni vlasnistvi imovine u BiH, a kamoli njeni gradjani, al palimo alarme kao da sa Isilovcima imamo posla.
Sta bi nasi rekli kad bi nam onaj kineski poslodavac u BiH doveo na sedmicu par hiljada radnika na odmor, kakvi smo sovinisti, rekli bi invazija Kineza, hoce da nam otmu BiH.
Kakve veze imaju Rusi u Estoniji,a koji tamo zive vjekovima/generacijama?
Invazija bilo koga, Kineza,Arapa,bilo koga, u BiH je dozivljena kao napad na egzistencijalna pitanja ,a koje nisu nikad nije rijesena!
Strancima moze BiH biti odlicna investicija,kao sto se desilo odredjenom broju povratnika u BiH.
Ko je pricao o Rusima koji zive tamo? Pricamo o Rusima koji su kupovinom stana stekli pravo da postanu drzavljani Estonije, na kraju se desilo da im je EU stala u kraj svojim pritiscima na Estonce.
U eri masovnog turizma, a ne samo masovnog turizma, ovakve stvari nisu strane, da ljudi kupuju sebi nekretnine u stranim drzavama i umjesto u hotel dodje u svoj dom i koriste mogucnosti koje im druge zemlje pruzaju. Samo se mi bunimo sto drugi dodju kod nas i ostavljaju pare jer im se ovdje svidja. To sto je drzava slaba, pa nema jake zakone i sprovedbu zakona, pa ne zna sta ce sama sa sobom, a ne s onima koji bi u njoj da ostave pare, nije krivica tih stranaca. Isto tako ko je kriv nama sto mi dopustimo strancima da se u BiH ponasaju kao svoji, pa neki Arapi na Ilidzi isprase konobara, a da im sutra niko ne udari tarabu na ponovni ulazak u BiH barem na par godina.
Arapi kupuju svugdje jer se mnogima moze, nazalost, kod nas ne dolaze oni najaci, vec oni srednjaci i mnoge koje gledamo da setaju po Sa, nisu njihovi milioneri, vec srednja klasa, al zbog razlike u standardu, svoje im je pare lakse potrositi ovdje nego negdje drugo u Evropi. Jedino naselja rezidencijalnog tipa koja se ciljano grade su projekti za one malo dubljeg dzepa. Medjutim oni ostave daleko vise novca ovdje, nego drugi gosti, pogotovo oni koje sa rancima po Sarajevu gledamo iz Evrope.