I kako dalje kanjonom Bosne da ide taj tvoj zamišljeni autoput postojećom trasom M17 koja u tom dionicom nije ni 80'ih godina bila predviđena da se pretvori u autocestu kao preostala dionica Zenica-Sarajevo? Dodaj da je ta trasa usred grada i skoro neizvodiva zbog prostora i petlji. I još nemoj zaboraviti da od D. Gračanice na sjever ne postoji nikakav alternativni pravac za M17 tako da nije bila opcija nadogradnje na isti.Naslovnica wrote:Magistrala (željeznička pruga) već presjeca Zenicu na dva dijela, tako da je meni svaka priča vezana za famozno "presjecanje Zenice" nebulozno. Postoje natputnjaci i petlje koji uspješno spajaju dva dijela. Isto bi se desilo i da je autoput išao sadašnjom trasom M-17.Haris.ba wrote:Veća je zarada kada su trasa, pa i objekti komplikovaniji.![]()
Ali, zar nema primjer nedavno Nemile. Onaj neće kroz naselje cestu, onaj neće iznad kuće cestu, onaj neće nikako cestu...
A ima problem da je izabran samo sistem tunela nagiba.
Ovako je najbolje. Magistrala ostaje kroz grad, a autocesta po brdu ne presjeca grad na dva dijela. Slično će biti i u Mostaru.
Ja sam čuo dvije verzije, prva da bi eksproprijacija bila puno skuplja (sumnjam u istinitost te verzije, jer bi izvođenje radova bilo zasigurno jeftinije). Druga verzija je da lokalne vlasti (ne znam u kojem periodu i iz kojeg razloga) nisu dozvolile da trasa ide preko M-17 nego da ide iznad Zenice. Istina je vjerovatno negdje između, ili skroz treća.
Autoputevi u BiH - Koridor 5C
Moderator: anex
-
tec
- Posts: 1084
- Joined: 15/12/2011 15:25
#11951 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
-
Naslovnica
- Posts: 35443
- Joined: 20/03/2013 15:38
#11952 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Nije MOJ zamišljeni put, nego samo prenosim šta sam čuo, a to ne mora da bude istina.tec wrote:I kako dalje kanjonom Bosne da ide taj tvoj zamišljeni autoput postojećom trasom M17 koja u tom dionicom nije ni 80'ih godina bila predviđena da se pretvori u autocestu kao preostala dionica Zenica-Sarajevo? Dodaj da je ta trasa usred grada i skoro neizvodiva zbog prostora i petlji. I još nemoj zaboraviti da od D. Gračanice na sjever ne postoji nikakav alternativni pravac za M17 tako da nije bila opcija nadogradnje na isti.Naslovnica wrote:Magistrala (željeznička pruga) već presjeca Zenicu na dva dijela, tako da je meni svaka priča vezana za famozno "presjecanje Zenice" nebulozno. Postoje natputnjaci i petlje koji uspješno spajaju dva dijela. Isto bi se desilo i da je autoput išao sadašnjom trasom M-17.Haris.ba wrote:Veća je zarada kada su trasa, pa i objekti komplikovaniji.![]()
Ali, zar nema primjer nedavno Nemile. Onaj neće kroz naselje cestu, onaj neće iznad kuće cestu, onaj neće nikako cestu...
A ima problem da je izabran samo sistem tunela nagiba.
Ovako je najbolje. Magistrala ostaje kroz grad, a autocesta po brdu ne presjeca grad na dva dijela. Slično će biti i u Mostaru.
Ja sam čuo dvije verzije, prva da bi eksproprijacija bila puno skuplja (sumnjam u istinitost te verzije, jer bi izvođenje radova bilo zasigurno jeftinije). Druga verzija je da lokalne vlasti (ne znam u kojem periodu i iz kojeg razloga) nisu dozvolile da trasa ide preko M-17 nego da ide iznad Zenice. Istina je vjerovatno negdje između, ili skroz treća.
Trasa preko M-17 "kroz grad" je itekako izvodljiva, sve se to može odraditi.
Što se tiče alternativnih pravaca, to stoji i mislim da bi to bio najveći problem.
- Hajvan
- Posts: 9637
- Joined: 25/10/2008 13:21
- Location: SaraJovo
#11953 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Ljudi vole svashta prichat, a vechina takovih tracheva se kosi sa logikom i zdravim razumom.
-
BadBoy
- Posts: 9609
- Joined: 01/11/2005 21:55
#11954 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Ma zemlja kontrašaHaris.ba wrote:Veća je zarada kada su trasa, pa i objekti komplikovaniji.![]()
Ali, zar nema primjer nedavno Nemile. Onaj neće kroz naselje cestu, onaj neće iznad kuće cestu, onaj neće nikako cestu...
A ima problem da je izabran samo sistem tunela nagiba.
Ovako je najbolje. Magistrala ostaje kroz grad, a autocesta po brdu ne presjeca grad na dva dijela. Slično će biti i u Mostaru.
- Haris.ba
- Posts: 35294
- Joined: 08/09/2005 20:08
#11955 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
U Mostaru ljudi skaču zbog trase po ravnici, u Jablanici lude jer "zaobilazi ih autoput", u Žepču da mogu izgleda ne bi nikako da prolazi autoput, u Nemiloj 30 ljudi vidi rješenje života u tome da im se otkupe kuće, a ostali neće autoput kroz naselje...
Siguran sam da pola stvari u BiH ne bi bilo napravljeno da nije bio komunizam. Siguran sam da pola hidrocentrala ne bi bilo. Naročito Jablaničkog jezera. Trase pruga i cesta bi bile mnogo drugačije. Pitanje je da li bi bilo objekata teške industrije.
Mislim da se narod stvarno pita, npr. na referendumu da bi se sigurno prestao praviti autoput.
Siguran sam da pola stvari u BiH ne bi bilo napravljeno da nije bio komunizam. Siguran sam da pola hidrocentrala ne bi bilo. Naročito Jablaničkog jezera. Trase pruga i cesta bi bile mnogo drugačije. Pitanje je da li bi bilo objekata teške industrije.
Mislim da se narod stvarno pita, npr. na referendumu da bi se sigurno prestao praviti autoput.
-
tec
- Posts: 1084
- Joined: 15/12/2011 15:25
#11956 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Neznam od koga si čuo ali nije bilo predviđeno ni 80'ih, niti 2008, niti 2012 kada su se nove trase crtane i pregledavane na terenu. I ja sam čuo koje kakve ideje u kafani, na ulici, kod komšije, itd... ali to nema veze sa strukom i projektiranjem.Naslovnica wrote: Nije MOJ zamišljeni put, nego samo prenosim šta sam čuo, a to ne mora da bude istina.
Trasa preko M-17 "kroz grad" je itekako izvodljiva, sve se to može odraditi.
Što se tiče alternativnih pravaca, to stoji i mislim da bi to bio najveći problem.
Trasa kroz grad nikako nije izvodiva (I niko pametan ne bi to odradio što iz sigurnosnih što ambijentalnih razloga) jer to nije selo ili malo mjesto kao Visoko ili Kakanj (u oba dva slučaja je cesta išla izvan urbane cjeline i to 80'ih i malo se je toga promijenilo od tada) nego grad sa teškom industrijom, nema ni mjesta za petlje ni za trasu a ne dodam na sta bi bukobrani morali ličiti jer sadašnji M17 prolazi pored više stotina kuća, zgrada, teretne željezničke stanice, itd, nakon čega dolaze sela i jako uski kanjona koji već ima M17 i dupla pruga.
-
Naslovnica
- Posts: 35443
- Joined: 20/03/2013 15:38
#11957 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Niko ne dovodi u pitanje izgradnju sarajevskog gradskog autoputa, doduše, biti će 2+2, ali će se izvesti.tec wrote:Neznam od koga si čuo ali nije bilo predviđeno ni 80'ih, niti 2008, niti 2012 kada su se nove trase crtane i pregledavane na terenu. I ja sam čuo koje kakve ideje u kafani, na ulici, kod komšije, itd... ali to nema veze sa strukom i projektiranjem.Naslovnica wrote: Nije MOJ zamišljeni put, nego samo prenosim šta sam čuo, a to ne mora da bude istina.
Trasa preko M-17 "kroz grad" je itekako izvodljiva, sve se to može odraditi.
Što se tiče alternativnih pravaca, to stoji i mislim da bi to bio najveći problem.
Trasa kroz grad nikako nije izvodiva (I niko pametan ne bi to odradio što iz sigurnosnih što ambijentalnih razloga) jer to nije selo ili malo mjesto kao Visoko ili Kakanj (u oba dva slučaja je cesta išla izvan urbane cjeline i to 80'ih i malo se je toga promijenilo od tada) nego grad sa teškom industrijom, nema ni mjesta za petlje ni za trasu a ne dodam na sta bi bukobrani morali ličiti jer sadašnji M17 prolazi pored više stotina kuća, zgrada, teretne željezničke stanice, itd, nakon čega dolaze sela i jako uski kanjona koji već ima M17 i dupla pruga.
Ako će u Sarajevu biti mjesta za 2+2 i sve ostalo što ide uz to (petlje, itd...), nema razloga da se to nije moglo izvesti i u Zenici.
Meni vode jedino drži da nema alternativne ceste ako bi se napravio autoput kroz Zenicu, i da bi bilo teško, gotovo nemoguće, napraviti bilo kakvu alternativu.
Mislim da nema potrebe za daljnjim naprđivanje, trasa ide kuda ide i to je završena priča.
Da se mene pitalo, trebalo je napraviti krenuti s tunelom na Drivuši i izaći tamo negdje kod Vranduka.
-
Tempo
- ZeModerator
- Posts: 5186
- Joined: 07/12/2003 00:00
#11958 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Haris.ba wrote:U Mostaru ljudi skaču zbog trase po ravnici, u Jablanici lude jer "zaobilazi ih autoput", u Žepču da mogu izgleda ne bi nikako da prolazi autoput, u Nemiloj 30 ljudi vidi rješenje života u tome da im se otkupe kuće, a ostali neće autoput kroz naselje...
Siguran sam da pola stvari u BiH ne bi bilo napravljeno da nije bio komunizam. Siguran sam da pola hidrocentrala ne bi bilo. Naročito Jablaničkog jezera. Trase pruga i cesta bi bile mnogo drugačije. Pitanje je da li bi bilo objekata teške industrije.
Mislim da se narod stvarno pita, npr. na referendumu da bi se sigurno prestao praviti autoput.
ne bi niceg bio, a najmanje zenice.
- Hajvan
- Posts: 9637
- Joined: 25/10/2008 13:21
- Location: SaraJovo
#11959 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Tempo wrote:
ne bi niceg bio, a najmanje zenice.
…te bi autoput prosao dolinom Bosne na tom potezu
- Haris.ba
- Posts: 35294
- Joined: 08/09/2005 20:08
#11960 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Tada pogotovo ne bi. Pogledati slučaj u Mostaru po ravnici oko Blagaja. Ne bi moglo od zasada malina. 
-
Tempo
- ZeModerator
- Posts: 5186
- Joined: 07/12/2003 00:00
#11961 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
i vodio bi gdje? gradio bi ga ko?Hajvan wrote:Tempo wrote:
ne bi niceg bio, a najmanje zenice.
…te bi autoput prosao dolinom Bosne na tom potezu
- Hajvan
- Posts: 9637
- Joined: 25/10/2008 13:21
- Location: SaraJovo
#11962 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
vodio u DoBoj, Tuzlu, te glavni grad Peshtu...Tempo wrote:
i vodio bi gdje? gradio bi ga ko?
- Inteligencija
- Posts: 384
- Joined: 10/03/2018 11:28
-
tec
- Posts: 1084
- Joined: 15/12/2011 15:25
#11964 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Molim te šta sada lupaš? Stvarno porediš bezvezne stvari. Sarajevski gradski autoput je gradska brza cesta bez zaustavnih traka napravljena da bi lokalni saobraćaj preusmjerila sa preopterećenih gradskih ulica na brzi protok PREMA AUTOPUTU. To nema nikakve veze sa AUTOCESTOM, isto tako M17 ce spajati gradski saobraćaj u Zenici na autocestu.Naslovnica wrote: Niko ne dovodi u pitanje izgradnju sarajevskog gradskog autoputa, doduše, biti će 2+2, ali će se izvesti.
Ako će u Sarajevu biti mjesta za 2+2 i sve ostalo što ide uz to (petlje, itd...), nema razloga da se to nije moglo izvesti i u Zenici.
Meni vode jedino drži da nema alternativne ceste ako bi se napravio autoput kroz Zenicu, i da bi bilo teško, gotovo nemoguće, napraviti bilo kakvu alternativu.
Mislim da nema potrebe za daljnjim naprđivanje, trasa ide kuda ide i to je završena priča.
Da se mene pitalo, trebalo je napraviti krenuti s tunelom na Drivuši i izaći tamo negdje kod Vranduka.
Ta se tebe pitalo i te kao ti ne bi trebalo ništa osim kozjih puteva e sve bi bilo perfektno. Koja je godina 1818 ili 2018?
-
Naslovnica
- Posts: 35443
- Joined: 20/03/2013 15:38
#11965 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Uredu je liče, nema potrebe da se toliko uzbuđuješ i pjeniš. Nikakvo lupanje nije u pitanju, nego činjenice.tec wrote:Molim te šta sada lupaš? Stvarno porediš bezvezne stvari. Sarajevski gradski autoput je gradska brza cesta bez zaustavnih traka napravljena da bi lokalni saobraćaj preusmjerila sa preopterećenih gradskih ulica na brzi protok PREMA AUTOPUTU. To nema nikakve veze sa AUTOCESTOM, isto tako M17 ce spajati gradski saobraćaj u Zenici na autocestu.Naslovnica wrote: Niko ne dovodi u pitanje izgradnju sarajevskog gradskog autoputa, doduše, biti će 2+2, ali će se izvesti.
Ako će u Sarajevu biti mjesta za 2+2 i sve ostalo što ide uz to (petlje, itd...), nema razloga da se to nije moglo izvesti i u Zenici.
Meni vode jedino drži da nema alternativne ceste ako bi se napravio autoput kroz Zenicu, i da bi bilo teško, gotovo nemoguće, napraviti bilo kakvu alternativu.
Mislim da nema potrebe za daljnjim naprđivanje, trasa ide kuda ide i to je završena priča.
Da se mene pitalo, trebalo je napraviti krenuti s tunelom na Drivuši i izaći tamo negdje kod Vranduka.
Ta se tebe pitalo i te kao ti ne bi trebalo ništa osim kozjih puteva e sve bi bilo perfektno. Koja je godina 1818 ili 2018?
Napisao sam 2+2, zaboravio sam naglasiti da je bez zaustavnih jer sam mislio da se podrazumijeva i da je to poznato svima koji su gledali projekat.
Uopšte nije bitno šta je sarajevski gradski autoput i koja je njegova namjena, ti to očito nisi shvatio. Moja poenta je da, ako se kroz ovakvo napakovano Sarajevo planira provući gradski autoput 2+2 (bez zaustavnih), sa svim strukturama koje on uključuje, onda ne vidim razloga zašto bi provlačenje autoputa kroz Zenicu bilo toliko komplikovanije u odnosu na Sarajevo? Svako ko je vozio kroz Zenicu putem M-17 može primijetiti da, bar što se stanovišta eksproprijacije tiče, to uopšte nije toliko neizvodljivo koliko se čini. Nadam se da sada shvataš?
Prihvaćam tvoj komentar kao jedini valjan argumenat zašto autoput ne ide trasom M-17 iz razloga što ne postoji alternativni pravac i tu bi se sva priča trebala završiti. Razjašnjena misterija i kraj priče.
I bezveze ti je ovo što pišeš
. Odakle samo izvlačiš takve zaključke? Ne znam čemu takav nadobudan i arogantan stav, a uz sve to i pograšan? Ako ne znaš polemisati sa forumašima bez etiketiranja sugovornika samo zato što ti se ne sviđa njihovo mišljenje ili ne razumiješ poentu priče, ili se nemoj petljati ili pokušaj da se naučiš kulturi dijaloga.Ta se tebe pitalo i te kao ti ne bi trebalo ništa osim kozjih puteva e sve bi bilo perfektno. Koja je godina 1818 ili 2018?
- Haris.ba
- Posts: 35294
- Joined: 08/09/2005 20:08
#11966 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Pokušava ti se objasniti da nije samo problem što nema alternative da je autoput nastavio pratiti magistralu, već da za urbano područje je bolje kada kroz njega ne prolazi autocesta, neki tranzit.
U Sarajevu je napravljena željeznička trasa podnožjem brda da bi se došlo do centra grada, te zbog industrije. I napravljena je greška što odmah nije napravljena cesta sa obje strane pruge koja bi se sa vremenom mogla proširiti sa još traka. Ali tu nije ni planirana stambena gradnja bila. To su problemi stvoreni neplanskom gradnjom. I opet, i ta pruga, i ta buduća cesta neće biti tranzit.
Zenica će kada riješi vangradsku dionicu svoje glavne gradske magistrale imati lijepo zaokružen cestovni saobraćaj. Možda i najbolji u državi. Imaće i tranzit koji ne prolazi kroz grad, a opet nije daleko da bi se iz same Zenice koristilo (pogledati npr. u Splitu koliko je autoput). Da se radilo drugačije, za razvoj same Zenice bilo bi lošije. Jer sada ostaje mogućnost ako se tako odluči da postoji potreba, magistrala koju spominješ, proširi za dvije trake i iskoristi za gradski saobraćaj.
Sarajevo već ima svoj tranzit. Gradska cesta je samo lijek za rješavanje gužvi, te spajanje dijelova grada uzrokovanog podjelom zbog pruge.
U Sarajevu je napravljena željeznička trasa podnožjem brda da bi se došlo do centra grada, te zbog industrije. I napravljena je greška što odmah nije napravljena cesta sa obje strane pruge koja bi se sa vremenom mogla proširiti sa još traka. Ali tu nije ni planirana stambena gradnja bila. To su problemi stvoreni neplanskom gradnjom. I opet, i ta pruga, i ta buduća cesta neće biti tranzit.
Zenica će kada riješi vangradsku dionicu svoje glavne gradske magistrale imati lijepo zaokružen cestovni saobraćaj. Možda i najbolji u državi. Imaće i tranzit koji ne prolazi kroz grad, a opet nije daleko da bi se iz same Zenice koristilo (pogledati npr. u Splitu koliko je autoput). Da se radilo drugačije, za razvoj same Zenice bilo bi lošije. Jer sada ostaje mogućnost ako se tako odluči da postoji potreba, magistrala koju spominješ, proširi za dvije trake i iskoristi za gradski saobraćaj.
Sarajevo već ima svoj tranzit. Gradska cesta je samo lijek za rješavanje gužvi, te spajanje dijelova grada uzrokovanog podjelom zbog pruge.
-
Naslovnica
- Posts: 35443
- Joined: 20/03/2013 15:38
#11967 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Sve stoji, slažem se.Haris.ba wrote:Pokušava ti se objasniti da nije samo problem što nema alternative da je autoput nastavio pratiti magistralu, već da za urbano područje je bolje kada kroz njega ne prolazi autocesta, neki tranzit.
U Sarajevu je napravljena željeznička trasa podnožjem brda da bi se došlo do centra grada, te zbog industrije. I napravljena je greška što odmah nije napravljena cesta sa obje strane pruge koja bi se sa vremenom mogla proširiti sa još traka. Ali tu nije ni planirana stambena gradnja bila. To su problemi stvoreni neplanskom gradnjom. I opet, i ta pruga, i ta buduća cesta neće biti tranzit.
Zenica će kada riješi vangradsku dionicu svoje glavne gradske magistrale imati lijepo zaokružen cestovni saobraćaj. Možda i najbolji u državi. Imaće i tranzit koji ne prolazi kroz grad, a opet nije daleko da bi se iz same Zenice koristilo (pogledati npr. u Splitu koliko je autoput). Da se radilo drugačije, za razvoj same Zenice bilo bi lošije. Jer sada ostaje mogućnost ako se tako odluči da postoji potreba, magistrala koju spominješ, proširi za dvije trake i iskoristi za gradski saobraćaj.
Sarajevo već ima svoj tranzit. Gradska cesta je samo lijek za rješavanje gužvi, te spajanje dijelova grada uzrokovanog podjelom zbog pruge.
Samo, vrati se na moje prethodne postove.
Ja prihvatam @tec argumenat da trasa autoputa nije išta preko M-17 zbog nepostojanja alternativnog puta. I to je to.
A argumente vezane za dijeljenje grada, eksproprijaciju, tešku izvodljivost...to ne prihvatam.
Zenica je već podjeljena na 2 dijela putem M-17 (koji je ograđen mrežom), i to je činjenica. Nadvožnjaci i petlje povezuju te dvije strane. Isto bi se desilo da je tuda išao i autoput.
Haugh!
- Inteligencija
- Posts: 384
- Joined: 10/03/2018 11:28
#11968 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Osim toga 15 -20 k kamiona auta itd koji danas prolaze dolinom kroz grad ici ce iznad grada.Haris.ba wrote:Pokušava ti se objasniti da nije samo problem što nema alternative da je autoput nastavio pratiti magistralu, već da za urbano područje je bolje kada kroz njega ne prolazi autocesta, neki tranzit.
U Sarajevu je napravljena željeznička trasa podnožjem brda da bi se došlo do centra grada, te zbog industrije. I napravljena je greška što odmah nije napravljena cesta sa obje strane pruge koja bi se sa vremenom mogla proširiti sa još traka. Ali tu nije ni planirana stambena gradnja bila. To su problemi stvoreni neplanskom gradnjom. I opet, i ta pruga, i ta buduća cesta neće biti tranzit.
Zenica će kada riješi vangradsku dionicu svoje glavne gradske magistrale imati lijepo zaokružen cestovni saobraćaj. Možda i najbolji u državi. Imaće i tranzit koji ne prolazi kroz grad, a opet nije daleko da bi se iz same Zenice koristilo (pogledati npr. u Splitu koliko je autoput). Da se radilo drugačije, za razvoj same Zenice bilo bi lošije. Jer sada ostaje mogućnost ako se tako odluči da postoji potreba, magistrala koju spominješ, proširi za dvije trake i iskoristi za gradski saobraćaj.
Sarajevo već ima svoj tranzit. Gradska cesta je samo lijek za rješavanje gužvi, te spajanje dijelova grada uzrokovanog podjelom zbog pruge.
Kada izmjestis 15-20k vozila dnevno dobijes mnogo povoljniju ekolosku sliku.
A vidimo koliko se gradovi i u svijetu se trude da rjese pitanje zagadjenja iz saobracaja..
Ovo je jedan dzinovski korak ka povoljnijem ekoloskom stanju jer nije mala brojka od pola miliona auta mjesecno koliko prodje na m17 kroz zenicku dolinu.
Sa ovim dobijas saobracaj iznad i izvan grada u odnosu na m17 zato svaka cast projektantima i ko se odluci za ovu trasu.
- Cossack
- Posts: 7315
- Joined: 22/12/2002 00:00
-
Naslovnica
- Posts: 35443
- Joined: 20/03/2013 15:38
#11970 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Vrlo optimistične brojke.Inteligencija wrote:Osim toga 15 -20 k kamiona auta itd koji danas prolaze dolinom kroz grad ici ce iznad grada.Haris.ba wrote:Pokušava ti se objasniti da nije samo problem što nema alternative da je autoput nastavio pratiti magistralu, već da za urbano područje je bolje kada kroz njega ne prolazi autocesta, neki tranzit.
U Sarajevu je napravljena željeznička trasa podnožjem brda da bi se došlo do centra grada, te zbog industrije. I napravljena je greška što odmah nije napravljena cesta sa obje strane pruge koja bi se sa vremenom mogla proširiti sa još traka. Ali tu nije ni planirana stambena gradnja bila. To su problemi stvoreni neplanskom gradnjom. I opet, i ta pruga, i ta buduća cesta neće biti tranzit.
Zenica će kada riješi vangradsku dionicu svoje glavne gradske magistrale imati lijepo zaokružen cestovni saobraćaj. Možda i najbolji u državi. Imaće i tranzit koji ne prolazi kroz grad, a opet nije daleko da bi se iz same Zenice koristilo (pogledati npr. u Splitu koliko je autoput). Da se radilo drugačije, za razvoj same Zenice bilo bi lošije. Jer sada ostaje mogućnost ako se tako odluči da postoji potreba, magistrala koju spominješ, proširi za dvije trake i iskoristi za gradski saobraćaj.
Sarajevo već ima svoj tranzit. Gradska cesta je samo lijek za rješavanje gužvi, te spajanje dijelova grada uzrokovanog podjelom zbog pruge.
Kada izmjestis 15-20k vozila dnevno dobijes mnogo povoljniju ekolosku sliku.
A vidimo koliko se gradovi i u svijetu se trude da rjese pitanje zagadjenja iz saobracaja..
Ovo je jedan dzinovski korak ka povoljnijem ekoloskom stanju jer nije mala brojka od pola miliona auta mjesecno koliko prodje na m17 kroz zenicku dolinu.
Sa ovim dobijas saobracaj iznad i izvan grada u odnosu na m17 zato svaka cast projektantima i ko se odluci za ovu trasu.
Pretpostavljaš da će 15-20k vozila dnevno koristiti zeničku zaobilaznicu? Hoće, možda za jedno 50 godina.
Danas je dnevni prosjek saobraćaja na M-17 kroz Zenicu cca 12k, ukupnog saobraćaja.
Na stranu što će sav taj CO2, SO4 i ostali otrovi koji izlaze iz aupuha, u tom slučaju, otići van Zenice?
-
Seyfo
- Posts: 4540
- Joined: 23/08/2011 14:12
#11971 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Tec je otišo na živcima.
- Inteligencija
- Posts: 384
- Joined: 10/03/2018 11:28
#11972 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Pa vidi ocekujem i 30 k dnevno kada se povezemo na Budimpestu i kada bude gotovo za nekih 15 godina Budimpesta- hrv obala, ovaj koridor i jest za iducih 100 godina.Naslovnica wrote:Vrlo optimistične brojke.Inteligencija wrote:Osim toga 15 -20 k kamiona auta itd koji danas prolaze dolinom kroz grad ici ce iznad grada.Haris.ba wrote:Pokušava ti se objasniti da nije samo problem što nema alternative da je autoput nastavio pratiti magistralu, već da za urbano područje je bolje kada kroz njega ne prolazi autocesta, neki tranzit.
U Sarajevu je napravljena željeznička trasa podnožjem brda da bi se došlo do centra grada, te zbog industrije. I napravljena je greška što odmah nije napravljena cesta sa obje strane pruge koja bi se sa vremenom mogla proširiti sa još traka. Ali tu nije ni planirana stambena gradnja bila. To su problemi stvoreni neplanskom gradnjom. I opet, i ta pruga, i ta buduća cesta neće biti tranzit.
Zenica će kada riješi vangradsku dionicu svoje glavne gradske magistrale imati lijepo zaokružen cestovni saobraćaj. Možda i najbolji u državi. Imaće i tranzit koji ne prolazi kroz grad, a opet nije daleko da bi se iz same Zenice koristilo (pogledati npr. u Splitu koliko je autoput). Da se radilo drugačije, za razvoj same Zenice bilo bi lošije. Jer sada ostaje mogućnost ako se tako odluči da postoji potreba, magistrala koju spominješ, proširi za dvije trake i iskoristi za gradski saobraćaj.
Sarajevo već ima svoj tranzit. Gradska cesta je samo lijek za rješavanje gužvi, te spajanje dijelova grada uzrokovanog podjelom zbog pruge.
Kada izmjestis 15-20k vozila dnevno dobijes mnogo povoljniju ekolosku sliku.
A vidimo koliko se gradovi i u svijetu se trude da rjese pitanje zagadjenja iz saobracaja..
Ovo je jedan dzinovski korak ka povoljnijem ekoloskom stanju jer nije mala brojka od pola miliona auta mjesecno koliko prodje na m17 kroz zenicku dolinu.
Sa ovim dobijas saobracaj iznad i izvan grada u odnosu na m17 zato svaka cast projektantima i ko se odluci za ovu trasu.
Pretpostavljaš da će 15-20k vozila dnevno koristiti zeničku zaobilaznicu? Hoće, možda za jedno 50 godina.
Danas je dnevni prosjek saobraćaja na M-17 kroz Zenicu cca 12k, ukupnog saobraćaja.
Na stranu što će sav taj CO2, SO4 i ostali otrovi koji izlaze iz aupuha, u tom slučaju, otići van Zenice?
-
Naslovnica
- Posts: 35443
- Joined: 20/03/2013 15:38
#11973 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Do tada će automobili da izumru...

-
tec
- Posts: 1084
- Joined: 15/12/2011 15:25
#11974 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Opet bezvezne konstatacije pišeš, porediš kruške sa jabukama i još misliš nešto ispravo napisaoGRADSKI AUTOPUT NIJE AUTOCESTA I NIKADA NIJE BIO šta tačno ima veze spojna cesta sa trasom glavnim autoputa kroz državu? To što u bivšoj državi su probali prodati termin gradski autoput tadašnjim papcima tako isto su im prodali da je Magistrala sa dvije trake i ograničenim pristupom 'AUTOPUT SARAJEVO ZENICA' tako isto autoput bratstvo jedinstvo je 50/60 godina se zvao autoput ali ima dvije trake. Ta spojna ceste ima drugačije kriterije od autoceste ne samo u širini nego i u izgradnji petlji pristupu i zaštiti. I ništa od toga nije bilo izvodivo na postojećoj trasi kroz Zenicu a još manje na trasi magistrale sjeverno od Zenice. To što ti prihvaćaš kafanske priča kao validne alternative to je tvoj problem. Ako je tebi bila poenta da Autocesta završava u Drivuši i da kroz Zenicu ide gradska brza cesta koja nakon D. Gračanice nastavja kao magistrala (1+1) to je jedno, ali ako misliš da je autoput trebao nastaviti trasom postojeće magistrale onda je to bez ikakve veze i stručnog razmišljanja.Naslovnica wrote: Uredu je liče, nema potrebe da se toliko uzbuđuješ i pjeniš. Nikakvo lupanje nije u pitanju, nego činjenice.
Napisao sam 2+2, zaboravio sam naglasiti da je bez zaustavnih jer sam mislio da se podrazumijeva i da je to poznato svima koji su gledali projekat.
Uopšte nije bitno šta je sarajevski gradski autoput i koja je njegova namjena, ti to očito nisi shvatio. Moja poenta je da, ako se kroz ovakvo napakovano Sarajevo planira provući gradski autoput 2+2 (bez zaustavnih), sa svim strukturama koje on uključuje, onda ne vidim razloga zašto bi provlačenje autoputa kroz Zenicu bilo toliko komplikovanije u odnosu na Sarajevo? Svako ko je vozio kroz Zenicu putem M-17 može primijetiti da, bar što se stanovišta eksproprijacije tiče, to uopšte nije toliko neizvodljivo koliko se čini. Nadam se da sada shvataš?
Prihvaćam tvoj komentar kao jedini valjan argumenat zašto autoput ne ide trasom M-17 iz razloga što ne postoji alternativni pravac i tu bi se sva priča trebala završiti. Razjašnjena misterija i kraj priče.
Imaš pravo polemika je nepotrebna sa ljudima koji samo zabiju glavu u zemlju i ponavlja apsurdne stavove koji nemaju veze u nikakvoj realnosti.I bezveze ti je ovo što pišeš. Odakle samo izvlačiš takve zaključke? Ne znam čemu takav nadobudan i arogantan stav, a uz sve to i pograšan? Ako ne znaš polemisati sa forumašima bez etiketiranja sugovornika samo zato što ti se ne sviđa njihovo mišljenje ili ne razumiješ poentu priče, ili se nemoj petljati ili pokušaj da se naučiš kulturi dijaloga.Da se tebe pitalo i te kao ti ne bi trebalo ništa osim kozjih puteva e sve bi bilo perfektno. Koja je godina 1818 ili 2018?
-
neki
- Posts: 7952
- Joined: 17/02/2005 07:57
#11975 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Po današnjim standardima gradnje autoputa, on jednostavno nije mogao proći trasom koja je planirana 70tih godina... nije mogao ni tada, ali u tadašnjoj Jugoslaviji su se mnoge improvizacije nazivale autoputevima pa je mogla i ova kroz Zenicu..Naslovnica wrote:Sve stoji, slažem se.Haris.ba wrote:Pokušava ti se objasniti da nije samo problem što nema alternative da je autoput nastavio pratiti magistralu, već da za urbano područje je bolje kada kroz njega ne prolazi autocesta, neki tranzit.
U Sarajevu je napravljena željeznička trasa podnožjem brda da bi se došlo do centra grada, te zbog industrije. I napravljena je greška što odmah nije napravljena cesta sa obje strane pruge koja bi se sa vremenom mogla proširiti sa još traka. Ali tu nije ni planirana stambena gradnja bila. To su problemi stvoreni neplanskom gradnjom. I opet, i ta pruga, i ta buduća cesta neće biti tranzit.
Zenica će kada riješi vangradsku dionicu svoje glavne gradske magistrale imati lijepo zaokružen cestovni saobraćaj. Možda i najbolji u državi. Imaće i tranzit koji ne prolazi kroz grad, a opet nije daleko da bi se iz same Zenice koristilo (pogledati npr. u Splitu koliko je autoput). Da se radilo drugačije, za razvoj same Zenice bilo bi lošije. Jer sada ostaje mogućnost ako se tako odluči da postoji potreba, magistrala koju spominješ, proširi za dvije trake i iskoristi za gradski saobraćaj.
Sarajevo već ima svoj tranzit. Gradska cesta je samo lijek za rješavanje gužvi, te spajanje dijelova grada uzrokovanog podjelom zbog pruge.
Samo, vrati se na moje prethodne postove.
Ja prihvatam @tec argumenat da trasa autoputa nije išta preko M-17 zbog nepostojanja alternativnog puta. I to je to.
A argumente vezane za dijeljenje grada, eksproprijaciju, tešku izvodljivost...to ne prihvatam.
Zenica je već podjeljena na 2 dijela putem M-17 (koji je ograđen mrežom), i to je činjenica. Nadvožnjaci i petlje povezuju te dvije strane. Isto bi se desilo da je tuda išao i autoput.
Haugh!
Postoji desetine razloga što je to tako, ne moraš biti "veći katolik od pape" i praviti se da znaš o tome više nego grupa stručnih ljudi koja je odlučila da on treba proći brdima..


