Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
BadBoy
Posts: 9609
Joined: 01/11/2005 21:55

#11926 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by BadBoy »

neki wrote:
Dope_Man wrote:Nisam strucan, ali s obzirom na ove tunele, i uzimajuci u obzir sve komplikacije sa tunelima oko Zenice, mislim da ce to uzeti daleko vise od 2 godine.
Nisu oko Zenice tuneli problem, nego usjeci i vijadukti. Da se znalo da će ovakva situacija s terenom ispasti, vjerovatno bi bila projektovana dva duža tunela na nižoj koti, na kraju bi se potrošilo manje novca za izgradnju i put bi bio jeftiniji za održavanje...
Zar se nisu obavile prethodne istražne radnje koje bi pokazale takvo stanje terena na trasi???

To je ono što sam već ranije pitao, zar je ovo najoptimalnija trasa oko Zenice, jesu li vršena istraživanja, ispitivanja, studije?
User avatar
Inteligencija
Posts: 384
Joined: 10/03/2018 11:28

#11927 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Inteligencija »

Naslovnica wrote:Stvarno utušiše sa vizuelizacijama, renderima, tenderima, najavama, pretkvalifikacijama, odobrenim milionskim iznosima...
Jel gotov onaj most u Drivusi?

Jel se pocelo sa kruznim tokom?
Naslovnica
Posts: 35459
Joined: 20/03/2013 15:38

#11928 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Naslovnica »

Inteligencija wrote:
Naslovnica wrote:Stvarno utušiše sa vizuelizacijama, renderima, tenderima, najavama, pretkvalifikacijama, odobrenim milionskim iznosima...
Jel gotov onaj most u Drivusi?

Jel se pocelo sa kruznim tokom?
Na Drivuši se trenutno skoro ništa ne radi. Ima nekih radova na lijevoj obali Bosne, ali je to sve sitno. Kružnog ni na mapi, za sada nisu počeli ni pripremni radovi.
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#11929 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by golfiista »

Nameti na gorivo do neba. Na racunima milioni maraka kredita i zajmova ali i bespovratnih sredstava. Od 2014 nismo metra otvorili. Ne znamo, ne umijemo, glupi smo, jadni smo. Jebo ti nas.
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#11930 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tec »

Thorgerson wrote:
I koliko ce biti trajanje radova? Pretpostavljam da je dvije godine dovoljno da se ovo zavrsi?
2 mosta 610m i 520m i tunel 1760m i nekoliko velikih usjeka i nasipa prema projektu 36 mjeseci.
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#11931 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tec »

neki wrote:
Dope_Man wrote:Nisam strucan, ali s obzirom na ove tunele, i uzimajuci u obzir sve komplikacije sa tunelima oko Zenice, mislim da ce to uzeti daleko vise od 2 godine.
Nisu oko Zenice tuneli problem, nego usjeci i vijadukti. Da se znalo da će ovakva situacija s terenom ispasti, vjerovatno bi bila projektovana dva duža tunela na nižoj koti, na kraju bi se potrošilo manje novca za izgradnju i put bi bio jeftiniji za održavanje...
Cijena bi ispala skoro podjednaka (malo jeftinije sa postojećom varijantom) jer teren nije dobar ni za jedno ni za drugo. Najveća razlika bi bila u vremenu, u tome da bi izgradnja tunela bila sporija od sadašnje, i pored usporednog tempa prve dionice. Poreda radi na skoro 3 km tunela vijenca tvrda stijena je bila prisutna na oko 500m.
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#11932 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tec »

golfiista wrote:Nameti na gorivo do neba. Na racunima milioni maraka kredita i zajmova ali i bespovratnih sredstava. Od 2014 nismo metra otvorili. Ne znamo, ne umijemo, glupi smo, jadni smo. Jebo ti nas.
Sve u stručnoj režiji hdz i sda.
User avatar
Inteligencija
Posts: 384
Joined: 10/03/2018 11:28

#11933 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Inteligencija »

Naslovnica wrote:
Inteligencija wrote:
Naslovnica wrote:Stvarno utušiše sa vizuelizacijama, renderima, tenderima, najavama, pretkvalifikacijama, odobrenim milionskim iznosima...
Jel gotov onaj most u Drivusi?

Jel se pocelo sa kruznim tokom?
Na Drivuši se trenutno skoro ništa ne radi. Ima nekih radova na lijevoj obali Bosne, ali je to sve sitno. Kružnog ni na mapi, za sada nisu počeli ni pripremni radovi.
Sta je rec?
Neki dan si pisao uskoro..
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#11934 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

User avatar
beni-bu-man
Posts: 17772
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#11935 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by beni-bu-man »

Ima li Dodik sta u planu dole raditi Scepan Polje
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#11936 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Radovi na Zeničkoj obilaznici teku prema planu, akcize omogućile novo zaduženje
Image

Izgradnja jedne od najzahtjevnijih dionica na Koridoru 5C, Zeničke zaobilaznice, se izvode predviđenom dinamikom, a na izgradnji je svakog dana angažovano blizu 3.600 radnika.

U sklopu Zeničke zaobilaznice s dvije poddionice Drivuša - Klopče i Klopče - Donja Gračanica, ukupne dužine osam kilometara, bit će izgrađena dva tunela, četiri vijadukta i most čija vrijednost radova iznosi oko 140 miliona eura.

U razgovoru za Klix.ba glasnogovornica Autocesta Federacije Bosne i Hercegovine Narcisa Livnjak-Borić je kazala kako su radovi na poddionici Drivuša - Klopče u završnoj fazi.

"Zbog konfiguracije i geološko-tehničkih karakteristika Zenička zaobilaznica predstavlja jednu od najzahtjevnijih dionica na Koridoru 5C. Radovi na poddionici Drivuša - Klopče su u završnoj fazi, a trenutno se priprema trasa za asfaltiranje. Na mostu Drivuša se radi hidroizolacija, a na vijaduktu Perin Han se izvode radovi zaštite od buke i rukohvati. Svi radovi na potpornim konstrukcijama su završeni", izjavila je Livnjak-Borić.

Završetak svih radova na ovoj dionici se očekuje u narednih 45 do 60 dana.

Na poddionici Klopče - Tunel Pečuj (Donja Gračanica) radovi teku predviđenom dinamikom, a u tunelu Pečuj se trenutno radi na izgradnji standardne obloge i završetku iskopa lijeve tunelske cijevi.

Problemi na vijaduktu Pehare

"Radovi na vijaduktu Ričice su u završnoj fazi i trenutno se radi posljednji segment lijeve strane mosta. U tunelu Ričice se radi na uređenju portalnih konstrukcija. Na dijelu trase se izvode radovi na osiguranju zasjeka, dok se na vijaduktu Pehare radovi izvode na pripremi stubova za montažu krletke i izrade rasponske konstrukcije.

Lijeva cijev u tunelu Pečuj bit će duga 1.000 metara, a do proboja je ostalo još oko 50 metara. U desnoj tunelskoj cijevi se postavlja hidroizolacija i izrada sekundarne obloge tunela. Naša sagovornica je istakla da je zbog klizišta u Peharama usporena izgradnja vijadukta.

"Poddionica Klopče - Donja Gračanica je jedna od najsloženijih dionica na Koridoru Vc. Radi se o geološki vrlo složenim terenskim uslovima, odnosno, prilagođava se stvarnim geološkim uslovima na terenu. Radovi na vijaduktu Pehare su usporeni zbog klizišta Pehare za kojeg smo utvrdili da se nalazi na znatno većoj dubini nego što je to predviđeno u Glavnom projektu, što je uzrokovalo neželjene zastoje na izgradnji otvorene trase autoceste. Njena složenost bazira se na tome da na cjelokupnoj trasi imamo više od 1 milion kubika iskopa. Na ovoj dionici autoceste najvećim dijelom se rade armirano - betonski roštilji čija količina seže i do 10.000 kubika betona. Zbog složenosti dionice potrebno je ugraditi 20 kilometara geotehničkih sidara, koji će služiti za stabilizaciju terena", dodala je Livnjak-Borić.

Radovi na poddionici Klopče - Donja Gračanica trebali bi biti završeni polovinom 2019. godine.

Finansijska pozadina osigurana, akcize su garant za vraćanje kredita

Novac za izgradnju poddionica je osiguran preko Kuvajtskog fonda za arapski i ekonomski razvoj (KFAER), Međunarodnih finansijskih institucija OPEC fonda za međunarodni razvoj i Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD).

Izgradnja poddionice Drivuša - Klopče se finansira preko KFAER-a s 33.527.849 eura s PDV-om, dok se poddionica Klopče - tunel Pečuj (Donja Gračanica) finansira preko OPEC-a i EBRD-a s 107.879.289 eura s PDV-om.

"Finansiranje izgradnje dosadašnjih dionica autoceste na Koridoru 5C vršeno je putem kreditnog okvira zaključenog između Bosne i Hercegovine i Evropske investicijske banke, odnosno Evropske banke za obnovu i razvoj, osim dionice Jošanica – Kakanj, koja je finansirana iz budžeta FBiH. Dio Sarajevske obilaznice, Lot 3a - poddionica Butila – Vlakovo, finansiran je iz vlastitih sredstava JP Autoceste FBiH", izjavila je Livnjak-Borić.

Nakon što je usvojen Zakon o akcizama, koji je otvorio milijardu i po eura mogućnosti novih zaduženja, Uprava JP Autoceste FBiH je s finansijskim institucijama već ugovorila milijardu eura za pojedine dionice, a to podrazumijeva skoro kompletan Koridor, osim dionice tunel Prenj i dionice Mostar sjever - Mostar jug, gdje postoje mogućnosti novog modela finansiranja.

Povećanje akciza je sigurnost da će krediti, koji postanu efektivni, biti vraćeni.
Image

Image

Image

Image
Klix
User avatar
Bumerang
Posts: 1680
Joined: 27/06/2003 00:00

#11937 Re: BiH. Entitet R. Srpska. Izgradnja Autoputeva i Ekologija

Post by Bumerang »

Image

Investicije / PROJEKTI

Pogledajte kako napreduju radovi na autoputu Banja Luka - Doboj

08.06.2018. 09:43 / Izvor: Akta.ba

Na dionici autoputa Banja Luka – Doboj od naselja Drugovići do naselja Potočani izvode se radovi na gornjem sloju trase (polaganje asfalta, uređenje kosina, uređenje zelenog pojasa, pobijanje odbojnih ograda, izrada žaštitne žičane ograde i slično).
Istovremeno, odvijaju se intenzivni radovi na vještačkom tunelu u rejonu naselja Potočani (L = 55 m). Prije i poslije tunela se vrše pripreme za betoniranje donjih zidova, čime se završava kompletna sanacija kosina na toj lokaciji u dužini od 400 m.
Završetak radova na dionici dugoj 25 kilometara očekuje se do jeseni 2018. čime će konačno biti kompletirana autocesta na sjeveru zemlje ukupne dužine 72 kilometra.

Nadzor nad radovima vrši konzorcijum Njemačkih kompanija.



https://www.akta.ba/investicije/pogleda ... oboj/91020
Last edited by Bumerang on 11/05/2023 16:21, edited 1 time in total.
User avatar
Bumerang
Posts: 1680
Joined: 27/06/2003 00:00

#11938 Re: BiH. Entitet Federacija BiH Izgradnja Autoputeva i Ekologija

Post by Bumerang »

Image


Pogledajte kako će izgledati autoput Tarčin - Ivan

Klix.ba
5.6.2018. u 11:01

JP Autoceste FBiH objavilo je vizualizaciju buduće dionice autoputa A1 od Tarčina do Ivana, odnosno do kapije Hercegovine iz pravca Sarajeva u dužini od oko 8 kilometara.

Dionica će imati monumentalne objekte u vidu tunela i mostova. Most Raštelica 1 bit će dugačak 517 metara, most M2 bit će dugačak 609 metara, a tunel Ivan bit će dugačak 1.761 metar i bit će pozicioniran ispod postojećeg tunela Ivan na magistralnom putu M17. Na dionici su planirana i dva odmarališta.

Podsjećamo, JP Autoceste FBiH je u maju objavilo generalno obavještenje o nabavci za tender za izgradnju dionice Tarčin - Konjic, podionica Tarčin - Ivan dužine 6,8 km, LOT 2 tunel Ivan dužine 1,7 km, a koji bi trebao da bude raspisan u drugoj polovini 2018. godine.

Istovremeno će biti raspisani i tenderi za usluge nadzora na ovim dionicama autoceste.

Vijednost investicije za izgradnju ove dvije dionice iznosi blizu 100 miliona eura, od čega je do sada osigurano blizu 23 miliona KM, dodatni novac će uglavnom biti osiguran ugovorom s Evropskom bankom za obnovu i razvoj i Evropskom investicijskom bankom.

Projektovanje je gotovo okončano, kao i eksproprijacija, a početak radova se može očekivati krajem 2018. godine.

https://www.klix.ba/biznis/kapija-herce ... /180605026

Last edited by Bumerang on 22/03/2023 18:29, edited 1 time in total.
User avatar
drug_profi
Posts: 65422
Joined: 16/07/2012 16:00

#11939 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Meni se čini da će vremenski, a mozda i finansijski trebati manje da se prodje Prenj nego Zenica.
User avatar
kurty
Posts: 45217
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#11940 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kurty »

drug_profi wrote:Meni se čini da će vremenski, a mozda i finansijski trebati manje da se prodje Prenj nego Zenica.
I sa svakom novom "kasikom" iskopa ne znamo sta nas ceka
Naslovnica
Posts: 35459
Joined: 20/03/2013 15:38

#11941 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Naslovnica »

drug_profi wrote:Meni se čini da će vremenski, a mozda i finansijski trebati manje da se prodje Prenj nego Zenica.
Ne znam kakva je geologija što se Prenja tiče, ali ako je kamen kao što pretpostavljam, ići će bez problema.
Zenička zaobilaznica će se, što se geologije i poduzetih mjera tiče, izučavati na studijima građevine.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35296
Joined: 08/09/2005 20:08

#11942 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Haris.ba »

Naslovnica wrote:
drug_profi wrote:Meni se čini da će vremenski, a mozda i finansijski trebati manje da se prodje Prenj nego Zenica.
Ne znam kakva je geologija što se Prenja tiče, ali ako je kamen kao što pretpostavljam, ići će bez problema.
Zenička zaobilaznica će se, što se geologije i poduzetih mjera tiče, izučavati na studijima građevine.
Eh, kad "ekolozi" krenu da "čuvaju" Prenj. :D

Prenj će se praviti desetak godina. Dok se naprave pristupna dionica (sa obje strane planine je divljina), pa dok se izbuše cijevi (sumnjam da će proći ideja da se pravi samo jedna cijev i evakuciona)...

A svi sumnjaju da jeste kamen u Prenju. Ali, ostaje pitanje kakav. :D
Naslovnica
Posts: 35459
Joined: 20/03/2013 15:38

#11943 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Naslovnica »

Kakav god da je Prenj, siguran sam da je bolji od zeničke gline, drobine i ćumura... 8-)
User avatar
drug_profi
Posts: 65422
Joined: 16/07/2012 16:00

#11944 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

kurty wrote:
drug_profi wrote:Meni se čini da će vremenski, a mozda i finansijski trebati manje da se prodje Prenj nego Zenica.
I sa svakom novom "kasikom" iskopa ne znamo sta nas ceka
Zar zaista nije mogao da se uradi geoloski posao kak treba prije pocetka radova?
User avatar
drug_profi
Posts: 65422
Joined: 16/07/2012 16:00

#11945 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Naslovnica wrote:
drug_profi wrote:Meni se čini da će vremenski, a mozda i finansijski trebati manje da se prodje Prenj nego Zenica.
Ne znam kakva je geologija što se Prenja tiče, ali ako je kamen kao što pretpostavljam, ići će bez problema.
Zenička zaobilaznica će se, što se geologije i poduzetih mjera tiče, izučavati na studijima građevine.
Prenj je kraska planina. Bice tu pecina, podzemnih voda, nestabilne stijene. To ce biti avantura. Morace vjerovatno poseban nacin kopanja da se primjeni.
last mohicans
Posts: 18250
Joined: 09/08/2012 23:19

#11946 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by last mohicans »

Ima li malo upućenijih da odgovore konkretno ovo za Zenicu? Ja kao laik, se ne mogu načuditi zašto se išlo ovako visoko sa ovim visokim vijaduktima i tunelima. Podsjeća me na prelaz iz Italije u Francusku gdje faktički ide po planinama, iznad malih mjesta i sela. Je li ovo bilo neophodno kod Zenice? Normalno da je zahtjevna dionica i da su skontali kako su se zajebali, a zar nije mogla ići niže, negdje sadašnjom trasom i je li ekspropijacija bila problem? Ako ovim tempom budu radili i druge zahtjevne dionice, nema nas do 2050.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#11947 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Viseći vrtovi Zenice će se u budućnosti izučavati kao trijumf domaćih graditelja u periodu kada naše društvo i nije baš često ostvarivalo ovakve poduhvate.

Činjenica je da se na geološkim istraživanjima uzima novac, jer se nakon loših istraživanja, povlače nova istraživanja, a zatim neka preprojektovanja i slično.

U ovom slučaju, da je čak i neka strana poštena i povjerljiva kompanija izvršila istraživanja mislim da bi opet imali mnogo problema na ovoj dionici.

Jednostavno Zenica i njen kraj su nestabilni i kao što je neko ovdje spominjao, opcije su bile ili tunel ispod urbanog područja ili nebeska cesta.

Sjećam se dobro kada sam prvi puta vidio render za ovu dionicu, tada je izgledala nestvarno s obzirom da je autoput tada tek do Kaknja stigao.

Danas evo i uz toliko problema, svaki mjesec izgleda sve više stvarno i glavni posao je urađen, vijadukt, tunel i petlja na posljednjoj dionici su ništa u poređenju sa ovom srednjom dionicom između Klopča i Donje Gračanice.

Što se tiče tunela Prenj, ja pretpostavljam sljedeći scenarij i mislim da bi se smio kladiti na njega.

Neka granitura vlasti eventualno izlobira kod Kineza neki nepovoljan kredit, a oni ga uslove svojom radnom snagom, kao što je slučaj u Crnoj Gori.

Kinezi uzmu rok od tri godine, dovedu armiju radnika i smjeste ih u barake diljem polja Bijele i Bijelog polja s druge strane i završe posao u roku, a naše domaće kompanije će se godinama natezati i pred neke izbore povezati ovaj tunel sa ostatkom autoputa.
foton
Posts: 887
Joined: 05/07/2004 11:02

#11948 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by foton »

last mohicans wrote:Ima li malo upućenijih da odgovore konkretno ovo za Zenicu? Ja kao laik, se ne mogu načuditi zašto se išlo ovako visoko sa ovim visokim vijaduktima i tunelima. Podsjeća me na prelaz iz Italije u Francusku gdje faktički ide po planinama, iznad malih mjesta i sela. Je li ovo bilo neophodno kod Zenice? Normalno da je zahtjevna dionica i da su skontali kako su se zajebali, a zar nije mogla ići niže, negdje sadašnjom trasom i je li ekspropijacija bila problem? Ako ovim tempom budu radili i druge zahtjevne dionice, nema nas do 2050.
Nisam upuceniji, ali se sjecam da su JP Autoceste htjeli i zagovarali da put ide predvidjenom trasom, ali da grad Zenica nije bio za tu opciju i nisu izdate dozvole. S jedne strane se moze razumjeti da autoput ide planiranom trasom gdje je znatno jeftinije i lakse graditi, s druge strane, nije bas ni zgodno imati autoput posred grada... sad imamo ovo sto imamo...
User avatar
Haris.ba
Posts: 35296
Joined: 08/09/2005 20:08

#11949 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Haris.ba »

Veća je zarada kada su trasa, pa i objekti komplikovaniji. :D

Ali, zar nema primjer nedavno Nemile. Onaj neće kroz naselje cestu, onaj neće iznad kuće cestu, onaj neće nikako cestu...

A ima problem da je izabran samo sistem tunela nagiba.

Ovako je najbolje. Magistrala ostaje kroz grad, a autocesta po brdu ne presjeca grad na dva dijela. Slično će biti i u Mostaru.
Naslovnica
Posts: 35459
Joined: 20/03/2013 15:38

#11950 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Naslovnica »

Haris.ba wrote:Veća je zarada kada su trasa, pa i objekti komplikovaniji. :D

Ali, zar nema primjer nedavno Nemile. Onaj neće kroz naselje cestu, onaj neće iznad kuće cestu, onaj neće nikako cestu...

A ima problem da je izabran samo sistem tunela nagiba.

Ovako je najbolje. Magistrala ostaje kroz grad, a autocesta po brdu ne presjeca grad na dva dijela. Slično će biti i u Mostaru.
Magistrala (željeznička pruga) već presjeca Zenicu na dva dijela, tako da je meni svaka priča vezana za famozno "presjecanje Zenice" nebulozno. Postoje natputnjaci i petlje koji uspješno spajaju dva dijela. Isto bi se desilo i da je autoput išao sadašnjom trasom M-17.
Ja sam čuo dvije verzije, prva da bi eksproprijacija bila puno skuplja (sumnjam u istinitost te verzije, jer bi izvođenje radova bilo zasigurno jeftinije). Druga verzija je da lokalne vlasti (ne znam u kojem periodu i iz kojeg razloga) nisu dozvolile da trasa ide preko M-17 nego da ide iznad Zenice. Istina je vjerovatno negdje između, ili skroz treća. :-)
Post Reply