Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Dozer
Posts: 28540
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#11876 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Dozer »

Znaci, umjesto da se zamijeni kompletan dio toliko ostecene cijevi,.oni je - vare?! :shock:
HelaS
Posts: 5999
Joined: 22/09/2018 13:21

#11877 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by HelaS »

Hajlac wrote: 11/02/2024 22:18
tramvajtrojka wrote: 11/02/2024 22:09
Hajlac wrote: 11/02/2024 21:51 Znači jesu li u prethodne 3-4 godine vršili velika renoviranja upravo na Bačevu???
Što cijevi, što pumpe što UV dezinfekciju što...

U šta ćete da se kladimo da se ovdje radi o lošoj procjeni nekog ViK "strućnjaka" vezano za maksimalni dozvoljeni potisak/pritisak koji te novougradjene pumpe smiju vršiti na konkretne cijevi, počevši od te glavne-udarne fi 800 ?

Ono kao lakše nam je udarit veći pritisak sa izvora nego kopat krpit popucale cijevi po gradu i sanirat gubitke, A I VALJA PODMIRIT OVE KOKAINSKE -DUBAI- ZGRADURINE što niču po gradu ko gljive poslije kiše.

Ili, ako je taj segment glavne cijevi već mijenjan, da se uzela neadekvatna/nekvalitetna cijev od dobavljača - nekog SDA Ćesira...

Glavna gradska cijev SAMO ŠTO NIJE BILA EKSPLODIRALA!!!
Koja drama svega mi cuj nije eksplodirala a ti si znas sve u vezi hidraulike i kretanja fluida da pises ovako bombasticne stvari
Evo idemo obrnuti stvar - ako kvarovi (rupa promjera 5cm + naknadno uočena kapilarna uzdužna napuknuća u dužini 1,5m i širini pola metra) nisu bili kritični, zašto onda nije još juče prvo OTKOPANA cijev uz 2-4h prekid rada pumpi na Bačevu da se prvo utvrdi stanje glavne potisne cijevi za glavni grad Države, a onda ha odmah (da je bio brzo rješiv kvar) sanira, ha neki drugi dan (nakon nabavke čitavog zamjenskog segmenta) pristupi zamjeni?

U tog glavnoj potisnoj cijevi su puno puno puno puta veći pritisci vode nego u našim česmama.

Nego se ad-hoc dijagnostika vrši i odmah na frku pokušava zakrpiti.
A svi mi odlično znamo kako to fercera s našim bajnim ViK-om - po dva i više puta znaju otkopavati istu lokaciju zbog FUŠERAJA i nestručnosti (što u nabavci opreme što u detekciji obima kvara što u preventivi što u majstorisanju - varenju, zakopavanju podlogom itd.).
:thumbup: Još jutros sam slično napisao, i istog trenutka strijeljan od "fluidnih" stručnjaka :-) Dobra organizacija posla je pola završenog. Organizacija sanacije ove cijevi na Bačevu je amaterizam. Neznanje. Postupak za discipninskih mjera ili za veću odgovornost, ako se ikad utvrdi čija je. Ovo danas, popriličan je bezobrazluk i iživljavanje uprave ViK-a nad stanovništvom 70% Sarajeva
HelaS
Posts: 5999
Joined: 22/09/2018 13:21

#11878 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by HelaS »

Dozer wrote: 11/02/2024 22:36 Znaci, umjesto da se zamijeni kompletan dio toliko ostecene cijevi,.oni je - vare?! :shock:
Hajde šuti, mogu te čuti pa pokrenuti tender za nabavku te cijevi, pa da čekamo bez vode još mjesec dana :D
User avatar
mk ultra
Posts: 19863
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#11879 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by mk ultra »

HelaS wrote: 11/02/2024 22:36
Dobra organizacija posla je pola završenog. Organizacija sanacije ove cijevi na Bačevu je amaterizam. Neznanje. Postupak za discipninskih mjera ili za veću odgovornost, ako se ikad utvrdi čija je. Ovo danas, popriličan je bezobrazluk i iživljavanje uprave ViK-a nad stanovništvom 70% Sarajeva
Ovo je sustina
Znali su sta trebaju da naprave
Oni otkopavali do 12h

De ba... idiotluk
benzapen
Posts: 119
Joined: 03/04/2008 15:21

#11880 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by benzapen »

drug_profi wrote: 11/02/2024 22:32
benzapen wrote: 11/02/2024 22:31 Razmišljam kakvo bi pljuvanje bilo sad po vlastima da nije ova usaid grant ekipa na vlasti.
Pa mošsimislit kako su nam se onda ogadili oni prije.
Mogu lako zamisliti. Samo izabereš one što su krali skupa s onim od ranije. Naučili ljudi posao i sad nastavili dalje. Izmjeniš par slova u nazivu stranke i furaj dalje.
User avatar
drug_profi
Posts: 51216
Joined: 16/07/2012 16:00

#11881 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by drug_profi »

Dozer wrote: 11/02/2024 22:36 Znaci, umjesto da se zamijeni kompletan dio toliko ostecene cijevi,.oni je - vare?! :shock:
Mislim da vare sedlo ili su isjekli kriticni dio i ukrojili zamjenu.
Zamjena cijelog segmenta bi pored dodatnih radova, vjerovatno prouzrokovala nove defekte i pucanja. Bez pripreme, to bi grad moglo ostaviti bez vode nedeljama.
talijan97
Posts: 312
Joined: 26/11/2019 18:18

#11882 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by talijan97 »

Možemo se strpiti 1 dan, problem je što lažu, siguran sam da ćemo se s posla kući vratiti, vode još nema.
Last edited by talijan97 on 11/02/2024 22:47, edited 1 time in total.
User avatar
Politicarko
Posts: 136
Joined: 19/01/2022 23:29

#11883 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Politicarko »

HOĆU DA SE KUPAM, ALEEEEE, RADITEEEE.
HelaS
Posts: 5999
Joined: 22/09/2018 13:21

#11884 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by HelaS »

drug_profi wrote: 11/02/2024 22:40
Dozer wrote: 11/02/2024 22:36 Znaci, umjesto da se zamijeni kompletan dio toliko ostecene cijevi,.oni je - vare?! :shock:
Mislim da vare sedlo ili su isjekli kriticni dio i ukrojili zamjenu.
Zamjena cijelog segmenta bi pored dodatnih radova, vjerovatno prouzrokovala nove defekte i pucanja. Bez pripreme, to bi grad moglo ostaviti bez vode nedeljama.
Zar var ukrojenog dijela može izdržati potreban pritisak, bolje nego šarafima spoj segmenata?
HelaS
Posts: 5999
Joined: 22/09/2018 13:21

#11885 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by HelaS »

Šta se dešava sa unutrašnjosti cijevi kad dugotrajno ostane bez vode i kad željezo, prethodno kontinuirano naprezano snažnim pritiskom vode, kad je zahvati zrak i kisik iz zraka?
Marihuana007
Posts: 295
Joined: 03/03/2022 20:22

#11886 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Marihuana007 »

Gledaj cijevi iz koje prolazi voda kao da je izgradena još u vrijeme austro-ugarske. Mislim da nikad nije ni mijenjanja. Strah me bolesti i zaraze. Mada Nisam iz tog dijela grada i imam vode ali mislim da ne treba toliko požurivati radnike da završe s poslom. Ako se pažljivije pogleda mislim da tu ima još puno dodatnih nedostataka koje bi trebalo popravit'.
last mohicans
Posts: 12329
Joined: 09/08/2012 23:19

#11887 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by last mohicans »

Ljudi moji, pa vi zaista mislite da tamo ima neki hidro eksperata koji bi to adekvatno planirali. Oni su razmjere i veličinu kvara shvatili kad su otkopali i zasrali, ostavivši pola grada bez vode. Samo se pitam što nisu sve otkopali, analizirali, skenirali, detetektovati sve i spremili se i na gore izazove, pa tek onda zavrtali vodu, ona je tekla svakako i prije nego su je otkopali. Dilentanizam, nesposobnost i amaterizam. Je li NiP i dalje vedri i oblači u VIKu?
User avatar
mk ultra
Posts: 19863
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#11888 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by mk ultra »

last mohicans wrote: 11/02/2024 22:52 Ljudi moji, pa vi zaista mislite da tamo ima neki hidro eksperata koji bi to adekvatno planirali. Oni su razmjere i veličinu kvara shvatili kad su otkopali i zasrali, ostavivši pola grada bez vode. Samo se pitam što nisu sve otkopali, analizirali, skenirali, detetektovati sve i spremili se i na gore izazove, pa tek onda zavrtali vodu, ona je tekla svakako i prije nego su je otkopali. Dilentanizam, nesposobnost i amaterizam. Je li NiP i dalje vedri i oblači u VIKu?
Pa do podne su otkopavali kvar :mrgreen:
User avatar
Hajlac
Posts: 3859
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#11889 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Hajlac »

mk ultra wrote: 11/02/2024 22:54 Pa do podne su otkopavali kvar :mrgreen:
A od podne do 16h su bijelom kredom markirali kapilarna napuknuća duž cijevi :bih:
Nakon toga pristupilo se izljevanju i presovanju segmenta u Zeničkoj željezari.
Last edited by Hajlac on 11/02/2024 22:57, edited 1 time in total.
DonieBrasco
Posts: 16133
Joined: 31/08/2016 16:09

#11890 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by DonieBrasco »

Sustina problema je sto se decenijama nije saniralo od izvorista tako da kazem do kljucnih tacaka, a prikljiucio se divlje kasnije svako.
User avatar
auspuhc
Posts: 2099
Joined: 04/02/2022 14:06

#11892 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by auspuhc »

Najgluplji i najnesposobniji narod na svijetu definitivno. Bice dobro ako i sutra bude vode.
User avatar
sime_cipol
Posts: 17021
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#11893 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by sime_cipol »

Naslovnica wrote: 11/02/2024 21:41 Image
Zar Djipa nije otisao iz ViK?
HelaS
Posts: 5999
Joined: 22/09/2018 13:21

#11894 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by HelaS »

Ne znam mrežu vodovodnih cijevi po Sarajevu, laički pitam: Je li se vodosnabdijevanje Sarajeva moglo premostiti nekako, npr. da se izolira cijev koja je predmet sanacije, i da se rezervoari Mojmilo i drugi, Hrasno brdo i ostali, snabdiju vodom sa Jahorinskog potoka i Mošćanice, pa svakom smanjen pritisak, ili naizmjenično?
User avatar
oldtajmer
Posts: 5272
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#11895 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by oldtajmer »

sad je onaj neki direktor sto je ako se dobro sjecam jedan dan magistrirao u travniku a sutra postavljen za direktora, pisali su kako nema potrebno iskustvo itd ali mu nastelili da bude direktor, bar je pisalo tako nesto, mozda sam i fulio
User avatar
oldtajmer
Posts: 5272
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#11896 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by oldtajmer »

Za portal "Avaza" je izjavio da čak KJKP "Vodovod i Kanalizacija" nemaju tim varioca, te da taj posao vrši druga firma.

- ViK ne raspolaže sa cijevima 800-ke koji je glavni profil cijevi kojim se snabdijeva KS vodom. Krpi se što se može krpiti. Ujedno, sa terena vidimo da varenje vrši firma Ergas, a u ViK-u je cca 900 zaposlenih.
trebali smo muhu poslati da ovo odradi, dosla bi nam voda prije aksama :D
HelaS
Posts: 5999
Joined: 22/09/2018 13:21

#11897 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by HelaS »

oldtajmer wrote: 11/02/2024 23:22
Za portal "Avaza" je izjavio da čak KJKP "Vodovod i Kanalizacija" nemaju tim varioca, te da taj posao vrši druga firma.

- ViK ne raspolaže sa cijevima 800-ke koji je glavni profil cijevi kojim se snabdijeva KS vodom. Krpi se što se može krpiti. Ujedno, sa terena vidimo da varenje vrši firma Ergas, a u ViK-u je cca 900 zaposlenih.
trebali smo muhu poslati da ovo odradi, dosla bi nam voda prije aksama :D
Ma Muha bi je vario i zavario s vodom unutra :D
User avatar
Hajlac
Posts: 3859
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#11899 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Hajlac »

drug_profi wrote: 11/02/2024 22:40
Dozer wrote: 11/02/2024 22:36 Znaci, umjesto da se zamijeni kompletan dio toliko ostecene cijevi,.oni je - vare?! :shock:
Mislim da vare sedlo ili su isjekli kriticni dio i ukrojili zamjenu.
Zamjena cijelog segmenta bi pored dodatnih radova, vjerovatno prouzrokovala nove defekte i pucanja. Bez pripreme, to bi grad moglo ostaviti bez vode nedeljama.
Taman da napišem - hajmo se kladiti da će ovim fuš - na frku krpljenjem tako ozbiljnog i -nenadanog- kvara propustiti neki dio i da će se "kapilarna napuknuća" dalje širiti pa opet morati otkopavati, kad pročitah ovo:
Image

+ ovo
Za portal "Avaza" je izjavio da čak KJKP "Vodovod i Kanalizacija" nemaju tim varioca, te da taj posao vrši druga firma.

- ViK ne raspolaže sa cijevima 800-ke koji je glavni profil cijevi kojim se snabdijeva KS vodom. Krpi se što se može krpiti. Ujedno, sa terena vidimo da varenje vrši firma Ergas, a u ViK-u je cca 900 zaposlenih.
ViK NEMA najbitnije fi 800 cijevi bez kojih prestaje snabdijevanje, ne jednog od naselja, već ČITAVOG GRADA!
Jebem ti uhljebe i balkanski od-danas-do-sutra mentalitet!
:run:
:run:
Last edited by Hajlac on 11/02/2024 23:33, edited 2 times in total.
Enticer
Posts: 714
Joined: 21/12/2004 13:44
Location: Sarajevo

#11900 Re: Prokletstvo vodosnabdijevanja u Sarajevu

Post by Enticer »

hatemondays wrote: 11/02/2024 23:19
haris0032 wrote: 11/02/2024 22:55Došla
Jasta je na Pivaru, fatajte se kanistera nek stara ugrije vodu i eto kupanja. Sve princeze ono bi se kupalo svaki dan,rat se prezivio na kanisterima i bez bojlera a ono ne moze jadan dan, prodjes gradom to sve tukne a sve bi se nesto ono kupalo. Mislim da mi stari jos ima u podrumu sklepana kolica iz rata za kanistere, tepali smo im lamborgini.
Ma voda se dovlacila svim i svacim, ja sam imao biciklo pony tad, pa spagom zavezem 4 kanistera pa objesim preko guvernale, druge kanistere preko cica bicikla i na kraju na ram bicikla iznad zadnjeg tocka pa jedva guram biciklo. U djecijim kolicima se kanisteri vukli pa na civarama… sve sto se kotrljalo valjalo je…

Ne ponovilo se.
Post Reply