Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#11726 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by shake69 »

Opet on dva para!! :-) Dva para su cetiri, to bar ne treba guglati.
A vise vjerujem da su stubovi zavrseni Bht prilogu od jucer nego tebi. Sto bi lagali i izmisljali "radne pobjede"!?
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#11727 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Izgradnja mosta Svilaj - 12. 03. 2018.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#11728 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Izgradnja mosta Svilaj - 19. 03. 2018.

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#11729 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

shake69 wrote:Opet on dva para!! :-) Dva para su cetiri, to bar ne treba guglati.
A vise vjerujem da su stubovi zavrseni Bht prilogu od jucer nego tebi. Sto bi lagali i izmisljali "radne pobjede"!?
Prijatelju, ja ovdje imam najbolju namjeru i ne želim nikoga dezinformisati, a najmanje tebe.

Moraš početi od činjenice da sam vjerovanto uvijek bolje upućen od tebe kada je ova tema u pitanju, kao što vidiš po aktivnosti ovdje.

Ali čak i da nisam, nemoj prenaglo donositi zaključke jer ja za ovaj projekat iskreno navijam isto kao i ti, dakle nisam još jedan u moru pljuvača na ovom forumu.

Stubovi u vodi kao što lijepo vidiš idu u parovima, a trenutno nedostaju dva para stubova, što jeste 2x2=4, dakle nije viša matematika, nadam se da ovdje niko nije malouman da ne može da me shvati.

Srećom pa je BHT-ov Dnevnik 2, dostupan online, na ovom linku i na njemu je uistinu išao prilog iz Odžaka i ima snimaka gradilišta mosta, ali niko nije rekao da su stubovi završeni i na snimku se jasno vidi da fale ta dva para stubova.

S druge strane, iznad su ti postavljene najsvježije slike izgradnje mosta, na kojima lijepo možeš primjetiti da stubovi u vodi su tek započeti, ali dobra informacija je da je započelo montiranje čelične konstrukcije.

Najljepši pozdrav. :)
User avatar
Thorgerson
Posts: 9907
Joined: 15/04/2015 11:26

#11730 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Thorgerson »

Ma ovo se mora zavrsiti do izbora, to je valjda jasno. Takav je i rok postavljen.

Jer ovo je jedini dio koji mogu otvoriti, jos ce ici hvalisanje kako je ovo najmoderniji granicni prelaz, kako smo se napokon spojili sa evropskom unijom bla bal...i onda ides prema odzaku 10km i tu se autoput zavrsava. :D
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#11731 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by shake69 »

Dovoljno je, So What, pogledati maketu i fotke i brzo zakljuciti da tesko da si u pravu. Ispada, po tebi, da onda u vodi nista nije uradjeno ako treba jos ''dva para stubova a to su cetiri stuba''. Pa pogledaj maketu, cetiri i jesu u dubokoj vodi, ostala cetiri su prakticno na cvrstom terenu u plicaku s obje obale a koji je odavno nasut zbog lakseg prilaza. Za dva znamo odavno da su uradjena pa sam logicki mislio da do sada trebaju uraditi i ta dva preostala. Ne nagadjam, vec podastirem sta je covjek napisao.
Prije sam ti mogao povjerovati da mozda treba jos dva, jer si ''posvadjan'' s tim parovima, :wink: ali sada ni to jer sam jutros covjeka maksuz pitao koji je bio gore i razgovarao s inzinjerima. Jedan od njih mu je prijatelj i on i dalje njega citira da su stubovi u vodi zavrseni. Fotka je od prekjuce koju sam postavio.
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#11732 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tec »

shake69 wrote:Dovoljno je, So What, pogledati maketu i fotke i brzo zakljuciti da tesko da si u pravu. Ispada, po tebi, da onda u vodi nista nije uradjeno ako treba jos ''dva para stubova a to su cetiri stuba''. Pa pogledaj maketu, cetiri i jesu u dubokoj vodi, ostala cetiri su prakticno na cvrstom terenu u plicaku s obje obale a koji je odavno nasut zbog lakseg prilaza. Za dva znamo odavno da su uradjena pa sam logicki mislio da do sada trebaju uraditi i ta dva preostala. Ne nagadjam, vec podastirem sta je covjek napisao.
Prije sam ti mogao povjerovati da mozda treba jos dva, jer si ''posvadjan'' s tim parovima, :wink: ali sada ni to jer sam jutros covjeka maksuz pitao koji je bio gore i razgovarao s inzinjerima. Jedan od njih mu je prijatelj i on i dalje njega citira da su stubovi u vodi zavrseni. Fotka je od prekjuce koju sam postavio.
Temelji jednog para se vide da su izašli iz vode fali drugog par stubova u vodi ukupno ima 6 pari stubova na slikama se vidi 4 para gotova i temelji završeni 5 para prema prethodnim vijestima zna se da su počeli raditi temelje 6 para ali vidi se na nisu daleko došli. Dobra vijest je da su počeli raditi na horizontalnim pločama mosta.
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#11733 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by shake69 »

tec wrote:
shake69 wrote:Dovoljno je, So What, pogledati maketu i fotke i brzo zakljuciti da tesko da si u pravu. Ispada, po tebi, da onda u vodi nista nije uradjeno ako treba jos ''dva para stubova a to su cetiri stuba''. Pa pogledaj maketu, cetiri i jesu u dubokoj vodi, ostala cetiri su prakticno na cvrstom terenu u plicaku s obje obale a koji je odavno nasut zbog lakseg prilaza. Za dva znamo odavno da su uradjena pa sam logicki mislio da do sada trebaju uraditi i ta dva preostala. Ne nagadjam, vec podastirem sta je covjek napisao.
Prije sam ti mogao povjerovati da mozda treba jos dva, jer si ''posvadjan'' s tim parovima, :wink: ali sada ni to jer sam jutros covjeka maksuz pitao koji je bio gore i razgovarao s inzinjerima. Jedan od njih mu je prijatelj i on i dalje njega citira da su stubovi u vodi zavrseni. Fotka je od prekjuce koju sam postavio.
Temelji jednog para se vide da su izašli iz vode fali drugog par stubova u vodi ukupno ima 6 pari stubova na slikama se vidi 4 para gotova i temelji završeni 5 para prema prethodnim vijestima zna se da su počeli raditi temelje 6 para ali vidi se na nisu daleko došli. Dobra vijest je da su počeli raditi na horizontalnim pločama mosta.
:thumbup: I to je bolje od price So What, koji nije pesimista, ali je izgleda neiformisan.
Tec, ti govoris o sest stubova, a ja na maketi u dubokoj vodi vidim samo dva para! :? Tu ne racunam one uz samu obalu koji su prakticno na cvrstom tlu.
Bogme meni cova kaze jutros da su zavrseni i stubovi na hrvatskoj strani i da samo jos fale poprecne nosive traverze na svim uradjenim. On je gore bio cijeli dan s inzinjerima i radije cu njemu povjerovati.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#11734 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

I dalje ne razumijem kako možeš toliko srljati i pozivati se na neke kvazi informacije, kada prilog BHT-a od prije par dana jasno ukazuje da stubovi koji su u vodi nisu završeni. A evo i screenshootovi:

Izgradnja mosta Svilaj - 19. 03. 2018.

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#11735 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Bogami natjera me čovjek i da mu nacrtam, ali eto sve u cilju da vidiš koliko griješiš.

Svi stubovi (i temelji) u crvenim krugovima su završeni, temelji stubova u žutom krugu su završeni, stubovi u plavom krugu nisu završeni, ako ne vjeruješ, prebroj na slikama iznad:

Image
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#11736 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by decembar2017 »

So What! wrote:Bogami natjera me čovjek i da mu nacrtam, ali eto sve u cilju da vidiš koliko griješiš.

Svi stubovi (i temelji) u crvenim krugovima su završeni, temelji stubova u žutom krugu su završeni, stubovi u plavom krugu nisu završeni, ako ne vjeruješ, prebroj na slikama iznad:

Image

Ako mogu da se ukljucim u diskusiju, onako neutralno mogu reci da prema slikama koje su postavljene situacija je ovakva kako je prikazano na ovom crtezu i kako je @sovhat objasnio.
maxell_sarajevo
Posts: 2303
Joined: 08/02/2008 19:19

#11737 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by maxell_sarajevo »

Nije to nikakav problem, radovi idu svojim tempom.
Dok konstrukcija dodje do stubova iz Save isti ce biti uveliko zavrseni. :wink:

Ono što je bitno je da je pocela stizati celicna konstrukcija i montaža iste.
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#11738 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by shake69 »

maxell_sarajevo wrote:Nije to nikakav problem, radovi idu svojim tempom.
Dok konstrukcija dodje do stubova iz Save isti ce biti uveliko zavrseni. :wink:

Ono što je bitno je da je pocela stizati celicna konstrukcija i montaža iste.
To i jeste rekao ovaj inzinjer novinaru Bht, kako mi je prenio.
''Ostali su sitni poslovi na nekim stubovima koji za gradjevince nisu nimalo teski i brzo se zavrse, iako mozda nekima tako ne izgleda''.
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#11739 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tec »

shake69 wrote: :thumbup: I to je bolje od price So What, koji nije pesimista, ali je izgleda neiformisan.
Tec, ti govoris o sest stubova, a ja na maketi u dubokoj vodi vidim samo dva para! :? Tu ne racunam one uz samu obalu koji su prakticno na cvrstom tlu.
Bogme meni cova kaze jutros da su zavrseni i stubovi na hrvatskoj strani i da samo jos fale poprecne nosive traverze na svim uradjenim. On je gore bio cijeli dan s inzinjerima i radije cu njemu povjerovati.
6 pari stubova se jasno vide na maketi a brojevi (2,3,4,5,6,7) kao što je So What označio, naravno 1 i 8 nisu tehnički stubovi pa da ostavimo na tome.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#11740 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Thorgerson wrote:Ma ovo se mora zavrsiti do izbora, to je valjda jasno. Takav je i rok postavljen.

Jer ovo je jedini dio koji mogu otvoriti, jos ce ici hvalisanje kako je ovo najmoderniji granicni prelaz, kako smo se napokon spojili sa evropskom unijom bla bal...i onda ides prema odzaku 10km i tu se autoput zavrsava. :D
I ja bih volio, ali ima tu još i granični prijelaz + carinski terminal na našoj strani koji nisu ni započeti.

Igor Pejić, sekretar Ministarstva prometa i komunikacija BiH je u decembru prošle godine na N1 izjavio da je planirano da most i granični prijelaz budu završeni do kraja maja 2019. godine kada je i krajnji rok.

Pejić: Do maja 2019. završetak radova na mostu Svilaj
Image

Svi radovi na dionici autoceste Svilaj – Odžak, dugoj 10,7 km, su završeni, a ta dionica je strateški važna ne samo za poboljšanje cestovne infrastrukture nego i za regionalnu saradnju i bolju komunikaciju s EU.

Otvorena je jučer i novi je dio koridora 5c. O Autoputu i izgradnji, gradnji Pelješkog mosta koja je zasutavljena, kontroli neba nad BiH i finansijskim gubicima zbog izostanka iste razgovarali smo sa sekretarom Ministarstva saobraćaja i komunikacija BiH, Igorom Pejićem..

Još jedna dionica završena i svečano otvorena na dionici Svilaj-Odžak.

"Autoceste FBiH su uspjele uz poteškoće u finansiranju okončati projekt od iznimnog značaja za BiH, a na važnosti će dobiti izgradnjom mosta Svilaj na rijeci Savi. Sada je priroitet gradnja mosta. Uz sve poteškoće koje smo imali, na dan 1.12. 26 posto dinamičkog i finansijskog plana je realizovano i sada imamo 1/4 mosta izgrađenog. Ekipa Ministarstva zajedno sa izvođačem i investitorom, a to je Hrvatska, 14. decembra će biti u Italiji i tada će prve kontrukcije polaze prema gradilištu Svilaj", rekao je Pejić.

Kada da očekujemo završetak radova na mostu Svilaj i graničnom prelazu?

"Krajnji rok je 28. maj 2019. Poduzet ćemo sve da to bude i ranije. Most preko Save je ključni infrastrukturni projekt kada se tiče cestovne infrastrukture, posebno za Koridor 5C za spoj preko Save sa Republikom Hrvatskom. Zbog raznih okolnosti ranije to nije bilo gotovo, ali smo smogli snage da smo dobar dio radova priveli kraju. Nadamo se da se neće ponoviti poplave kao 2014. godine", rekao je Pejić.

Šta je sa novcem i finansiranjem infrastrukturnih projekata?

"Na posljednjem Samitu u Trstu cijela javnost je mogla zapaziti koliku pažnju BiH ima od strane institucija EU. Od ukupno 6 projekata za regiju, 4 su odobrena Bosni i Hercegovini. To ukazuje na činjenicu koliko imamo pozitivnu pažnju od strane EU i Evropske komisije, a posebno komesarke Violete Bulc", rekao je Pejić.

Ukoliko se usvoji set zakona o akcizama, da li će se krediti vraćati od novca od akciza?

"Koliko je poznato, makar iz onoga što imamo svi mogućnost vidjeti, predmet prijepora bila je namjena tih sredstava. Osim akciza ovo Ministarstvo iznalazi nove načine finansiranja, tu su i koncesije. U vremenu pred nama, kada je riječ o novim modelima finansiranja, potražit ćemo podršku Vijeća ministara BiH i oba doma Parlamentarne skupštine BiH."

Gost Dana uživo je kazao da nijedna zemlja ne finansira sve iz svojih sredstava već iz kreditnih ili drugih sredstava.

"Dio sredstava u Trstu jestu kreditna, ali 500 miliona su grant odnosno bespovratna sredstva", istakao je Pejić.

Ko kontroliše utrošak sredstava?

"Nadležnost za takve projekte nije samo na Ministarstvu prometa i komunikacija BiH, nego i na entitetima i njihovim resornim ministarstvima odnosno Cestama i Autocestama. Transparentnost u utrošku morala bi se podrazumijevati", smatra Pejić.

Tvrtka Lipov Gaj iz Zagreba, registrirana za Savjetovanje u vezi s poslovanjem i ostalim upravljanjem, podnijela je žalbu na dokumentaciju za nadzor nad izgradnjom mosta Kopno - Pelješac s pristupnim cestama. Na taj način je, do odluke Državne komisije za kontrolu javne nabave o žalbi, zaustavljen proces izbora tvrtke za nadzor radova, a bez koje ne mogu početi radovi na ovom kapitalnom projektu. Procijenjena vrijednost radova je 53,5 milijuna kuna.

Izgradnja pelješkog mosta je zaustavljena. U čemu je problem - tender ili blokada EU?

"Nisam čuo da su zaustavljeni zbog nekih blokada. Žalila se firma neobičnog naziva Lipov Gaj. Prema dostupnim informacijama, firma se ne bavi tim poslovima i navodno ima 0 kuna na računu. Zbog te činjenice tender, odnosno početak gradnje, je zaustavljen, a to podrazumijeva do okončanja postupka žalbe. To neće biti vječno. Može se desiti da se početak gradnje prebaci za narednu sezonu", kazao je Pejić i podsjetio da je šest različitih pisama otišlo iz institucija BiH u vezi sa izgradnjom Pelješkog mosta.
N1
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#11741 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Izgradnja mosta Svilaj - 23. 03. 2018.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Last edited by So What! on 24/03/2018 08:58, edited 1 time in total.
ja71
Posts: 5649
Joined: 31/03/2006 14:45

#11742 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by ja71 »

2014 ?
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#11743 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

ja71 wrote:2014 ?
Greška je u pitanju, hvala na ispravci, evo i ja sam ispravio. :D
User avatar
drug_profi
Posts: 65437
Joined: 16/07/2012 16:00

#11744 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Ne mogu da skontam sad. Jel se U ovo naljeva beton ili se NA ovo pravi nosiva ploča sa armaturom, a ovo ostaje kao servisni prolaz?
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#11745 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Federacija želi više: "Zarobljeno" 50 miliona KM od akciza na gorivo
Image

Entitetska preduzeća za izgradnju puteva još ne mogu do novca od povećanja akciza na gorivo. Na sjednici Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje nije bilo dogovora o raspodjeli sredstava. Iz Federacije poručuju da je vrijeme za promjenu dugovažeće formule zbog koje ovaj entitet godišnje gubi milione maraka, izvijestila je Federalna televizija.

Glasovima članova Upravnog odbora iz Federacije više od 50 miliona maraka ostaje neraspoređeno. Sporna je dugogodišnja praksa prema kojoj Federacija dobiva 59, naspram 39 posto - koliko ide RS-u.

"Sve analize pokazuju da tokom svih ovih godina Federacija jako puno gubi na ovakvoj raspodjeli i da se puno novca iz Federacije prelijeva u drugi entitet. Neke procjene govore da se čak u posljednjih nekoliko godina tako prelilo oko milijardu maraka", kaže Safet Softić, zamjenik potpredsjedavajućeg Doma naroda BiH (SDA).

Glavni razlog - u Federaciji BiH naprosto se više troši. Gotovo 70 posto cestovnog saobraćaja odvija se na području ovog entiteta, što znači da je povećana i potrošnja naftnih derivata na koje su akcize i povećane. Da će Federacija ovakvom raspodjelom biti u minusu, ranije su upozoravali i pojedini zastupnici.

"Više od dvije trećine nafte, naftnih derivata se koristi u Federaciji za razliku od nešto manje od jedne trećine koja se koristi u RS-u, tako da je šteta na strani Federacije desetine miliona maraka", ističe Damir Bećirović, šef Kluba DF-a u Zastupničkom domu BiH.

U RS-u su iznenađeni ovakvim razvojem situacije. Tehnička pitanja, poručuju, nisu trebala biti problem.

"Umjesto na računima tih preduzeća za koje bi koristili za izgradnju cesta i autocesta oni ostaju na računu poslovnih banka", zaključuje ministar finansija RS-a Zoran Tegeltija.

Kada se usvajao set Zakona o akcizama, kriteriji raspodjele nisu bili u prvom planu. Tada su se pravili kompromisi. Sada je na vidjelu neozbiljnost vlasti, poručuju stručnjaci.

“Sad imamo situaciju da imamo novac na računu, a da se vlasti u BiH svađaju između sebe ko će koliki procenat da uzme, što govori o tome da je ovdje važnije hoće li komšiji da crkne krava nego kako ćemo mi u tome proći", ocjenjuje ekonomski analitičar Damir Miljević.

U februaru ove godine, prikupljeno je oko 16 miliona maraka više na osnovu posebnih putarina u odnosu na isti period prošle godine. No, umjesto da se ulože u izgradnju puteva, dugo čekana sredstva ostat će nedostupna za one kojima su namijenjena.
Indikator
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#11746 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Uvažena žalba: IPSA institut i IG Banja Luka rade dokumentaciju za Jadransko-jonsku cestu
Image

Ured za razmatranje žalbi je prije nekoliko dana donio rješenje, kojim je uvažio žalbu IPSA instituta Sarajevo i IG Banja Luka, te na snazi ostavio obavještenje o dodjeli ugovora za izradu planersko studijske dokumentacije za Jadransko – jonsku autocestu na dijelu kroz Bosnu i Hercegovinu, potvrdio je u intervju za Hrvatski Medijski Servis zamjenik ministra prometa i komunikacija BiH Saša Dalipagić.

Ovim konačnim rješenjem, prema Dalipagićevim riječima, posao izrade dokumentacije je dobio IPSA institut Sarajevo i IG Banja Luka.
Dalipagić kaže kako narednim danima očekuje intenziviranje aktivnosti izrade dokumentacije, što je početni, ali možda i najvažniji korak u realizaciji cjelokupnog projekta.

Trasa Jadransko-jonske autoceste je položena istočnom obalom Jadrana i Jonskog mora, od Trsta u Italiji do Igoumenitse u Grčkoj, približno 1.110 km, s mogućnošću produženja do Kalmate na krajnjem jugu Grčke, i tada bi dužina bila oko 1.600 km.

Prolazila bi kroz 7 zemalja, Italiju, Sloveniju, Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru, Albaniju i Grčku, s tim da je u Italiji, Sloveniji i Hrvatskoj, a dijelom i u BiH već izgrađen jedan dio te autoceste, odnosno tog cestovnog koridora.

Konkretno, izgrađena je zajednička dionica autoceste na Koridoru Vc (A1) i Jadransko-jonske autoceste od Bijače do čvorišta Međugorje, te su osigurana sredstva za nastavak izgradnje ovog dijela autoceste do Počitelja, kao buduće lokacije interregionalnog čvorišta.

- Trasu koja bi se protezala od čvorišta Počitelj pa dalje južnim i jugoistočnim dijelom Hercegovine treba još analizirati, ali radi se okvirno o područjima općina Stolac, Neum, Ravno, Berkovići Ljubinje, Bileća i Trebinje, a u širem kontekstu bi se trebala analizirati i mogućnost povezivanja sa Stocem, Neumom, Ravnim, Ljubinjem i Trebinjem kao i sa Stonom (poluotok Pelješac), Zatonom i Dubrovnikom u Republici Hrvatskoj, te dalje od Trebinja prema spojnoj točci s Crnom Gorom Aranđelovo/Nudo, kazao je Dalipagić te dodao da je cilj da ta trasa bude položena dijelom kroz BiH u u dužini 110 km.

Naglasio je da je sada na BiH da okonča postupak oko izrade planersko-studijske dokumentacije, koja će dati egzaktne pokazatelje i okvire, te da se u skladu s time preduzmu potrebne aktivnosti kako bi se osigurala realizacija ovog projekta u optimalnom dijelu kroz BiH.

Ukupni troškovi izgradnje Jadransko-jonske autoceste procijenjeni su na gotovo 8 milijardi američkih dolara.
Indikator
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#11747 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Nakon odluke Vijeća ministara: Radovi na Koridoru Vc počinju za četiri mjeseca
Vijeće ministara BiH je na posljednjoj sjednici donijelo odluku kojom se odobravaju zaduženja kod Evropske investicijske banke (EIB) i Kuvajtskog fonda za arapski ekonomski razvoj (KFAED) za izgradnju dvije dionice autoputa na Koridoru Vc i to Ponirak-Vraca i Nemila-Vranduk. Prve građevinske mašine bi trebale početi raditi za oko četiri mjeseca, u julu ove godine, i to na dionici Ponirak-Vraca.

Image

To je ujedno i prva dionica sjeverno od Zenice na kojoj bi trebali početi radovi. Naime, Ponirak-Vraca i Nemila-Vranduk su dijelovi dionice Nemila-Donja Gračanica, duge 18 kilometara, koja je podijeljena na četiri dijela, a svaki od tih dijelova su u različitoj fazi priprema za gradnju, saznajemo od naših izvora.

Najjužnija od njih je Vraca-Donja Gračanica, za koju je već raspisan tender i dodjela ugovora bi trebala biti objavljena za dva do tri mjeseca, a radovi bi trebali početi za oko pet mjeseci. Ona se nastavlja na Zeničku zaobilaznicu koja je trenutno u izgradnji.

Duga je četiri kilometra, njena izgradnja bi trebala koštati oko 120 miliona KM, a radovi bi trebali početi za oko pet mjeseci. Na njoj će biti izgrađena petlja Donja Gračanica, dva tunela i pet mostova, a u toku njene izgradnje bit će obnovljen i veliki dio regionalnih cesta. Izgradnja ove dionice bit će finansirana kreditom Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD).

Na nju se nastavlja dionica Ponirak-Vraca. Za nju je, kako saznajemo, već je raspisan tender, ali je procedura zaustavljena do potpisivanja ugovora o zaduženju s EIB-om. Izgradnja ove dionice trebala bi koštati oko 140 miliona maraka. Nakon što je Vijeće ministara donijelo odluku o zaduženju, za sedam do 10 dana bit će nastavljena tenderska procedura, koja bi trebala biti završena za tri mjeseca, a mjesec dana nakon toga prve mašine bi trebale početi gradnju. Iako je dionica duga samo tri kilometra, veoma je zahtjeva, jer se skoro u cijelosti nalazi pod zemljom, odnosno na njoj će biti izgrađen tunel dužine oko 2,5 kilometara, kao i jedan most.

Dionica Vranduk-Ponirak bi se, kako saznajemo, trebala naći na naredoj sjednici Vijeća ministara, koje bi trebalo odobriti zaduženje kod OPEC-ovog fonda za međunarodni razvoj (OFID) u iznosu od 96 miliona maraka. Nakon toga slijedi raspisivanje tendera. Na ovoj dionici, dugoj pet kilometara, bi trebao biti izgrađen jedan tunel i pet mostova.

Druga dionica o kojoj je raspravljalo Vijeće ministara je Nemila-Vranduk, duga šest kilometara. Putem KFAED-a će biti osigurano nešto više od 70 miliona maraka za njenu gradnju. Ova dionica će, uglavnom, ići trasom postojećeg magistralnog puta, uz njegovo proširivanje i dogradnju.

Zbog toga će se morati izgraditi magistralni put na potpuno novoj trasi, preko rijeke Bosne. Za petnaestak dana bi trebao biti potpisan ugovor s KFAED-om i raspisan tender, ali će procedura izbora izvođača radova trajati osam do 10 mjeseci, tako da sama izgradnja neće početi do kraja ove godine.

- Radi se o tome da se tenderska procedura, kada je u pitanju KFAED, definiše samim ugovorom o zajmu, tako da ćemo tek tada moći definisati uslove tendera. Procedure za gradnju koja se finansira kreditima EIB-a i EBRD-a su standardizovane, tako da su JP Autoceste FBiH mogle provesti proces pretkvalifikacije i prije nego što su potpisani ugovori o zaduživanju, čime se uštedilo na vremenu. Zbog toga će gradnja dionica koje se finansiraju iz ovih izvora početi znatno ranije – pojasnili su nam naši izvori.

Podsjećamo, ove četiri dionice je oko godinu i po dana "u ladici" čuvala ministrica finansija Jelka Milićević, ne dajući potrebnu saglasnost za zaduživanje.

- Da se krenulo u pripreme, odnosno u proceduru potpisivanja ugovora o zajmu, kao i u raspisivanje tendera kada su bili spremni projekti za ove četiri dionice, u decembru 2015. godine, do sada je dobar dio radova mogao biti završen. Osim toga, treba znati i da novac od kredita postaje operativan godinu dana nakon potpisivanja ugovora o zajmu. To znači da bi nam, da se krenulo u pripreme 2015. godine, usvajanje izmjena Zakona o akcizama bilo potrebno tek sredinom ove godine, kada bi mogli početi povlačiti novac, a do tada su radovi mogli početi. I sada ćemo, da bi počela gradnja, morati privremeno obezbijediti novac iz drugih izvora, kao što su krediti kod komercijalnih banaka, ili putem emisije obveznica. Taj novac ćemo vratiti iduće godine kada sredstva od ovih kredita koje ćemo potpisati, postanu operativna. Time se na najbolji način ilustruje besmislenost odluke ministrice finansija da ne da saglasnost za zaduživanje prije usvajanja izmjena Zakona o akcizama – dodali su naši izvori.
Faktor
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#11748 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Akcizama će se izgraditi "žila kucavica" BiH
Image

Samo mjesec dana nakon što su usvojene izmjene i dopune Zakona o akcizama, prihodi preduzeća zaduženih za izgradnju autocesta povećani su za 16 miliona KM, potvrđeno je nedavno od Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO).

Kako je rečeno iz UIO BiH, u februaru 2018. godine, po osnovu putarine za izgradnju autoputeva i izgradnju i rekonstrukciju drugih puteva, iz cijene uvozne i domaće nafte i naftnih derivata prikupljeno je 25.873.072 KM, što je za 16.648.277 KM više u odnosu na februar 2017. godine.

No, osim što je novi Zakon donio veći prihod od putarina, BiH su otvoreni i mnogobrojni finansijski kanali Evropske unije, njenih banaka i fondova. Upravo su predstavnici EU bili najveći zagovornici usvajanja ovakvog zakona koji bi našoj državi omogućio milionska sredstva, ali i učešće u Transportnoj zajednici, kroz koju projektima možemo aplicirati za evropski novac.

Kako je kazao ministar komunikacija i prometa BiH Ismir Jusko, osim usvajanja Transportne strategije, za dobivanje 500 miliona KM, akcize su bile osnovni uvjet i upravo se u tome ogleda njihov značaj za BiH i gradnju infrastrukture.

"Onog momenta kada je stupio na snagu ovaj zakona odmah smo dobili obavještenje da je 500 miliona maraka, koje smo dobili na Samitu u Trstu, oslobođeno i da će biti uplaćeno nama. Isto je bilo i s ovih 750 miliona eura iz Londona, koji su sada namijenjeni za Koridor 5C. Izašla je cifra koliko je sredstava prikupljeno do sada od akciza i sve će biti usmjereno isključivo u izgradnju infrastrukture. Više puta sam istakao, kada počnu nicati prva gradilišta i kada se otvore prve dionice, građani će shvatiti važnost ovog zakona. Od tog novca će se graditi, faktički, "žila kucavica" BiH, i s tim će se otvarati radna mjesta, firme će dobivati poslove...dakle, samo benefiti", naveo je Jusko.

Direktor JP "Autoceste Federacije BiH" Adnan Terzić kazao je da su akcize otvorile nove mogućnosti zaduženja, te je otvoren novi investicioni ciklus od 1,5 milijardi KM.

"To je nešto što nova akciza donosi, pojavile su se nove mogućnosti zaduženja. Od te 1,5 milijarde, sredstva Evropske investicijske banke (EIB) i Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) ću učestvovati s dvije trećine ili oko milijarde. Dakle, doprinos Evropske unije je ogroman, zato što ova sredstva koja ćemo dobiti preko EIB-a i EBRD-a su najpovoljnija na tržištu. S obzirom na to da EU ima i Investicijski fond za zapadni Balkan (WBIF), kroz koji dolaze i značajna grant sredstva, onda možemo zaključiti da od EU sa skoro nultom kamatom dobivamo sredstva. Do sada imamo dogovoreno oko 160 miliona KM grantova, što ukazuje da je doprinos EU u izgradnji Koridora 5C ogroman", naveo je Terzić.

On je dalje dodao da cestogradnja ima zaista ogroman značaj za društvo u BiH.

"Svi oni koji se bave poslovnim ambijentom moraju shvatiti da jedan radnik uposlen na izgradnji Koridora za sobom povlači četiri radnika u proizvodnji. Tako da je cestogradnja od velikog značaja za BiH", zaključio je Terzić.

Dušan Topić, direktor "Autocesta RS", kazao je za „Avaz“ da su dosadašnji projekti iscrpili nivo akciza te da je došlo vrijeme da se novac od akciza troši na servisiranje starih dugova, te da je zbog toga bilo vrijeme za njihovo povećanje.

"Još nije profunkcioniralo i još se ne osjeti dovoljno, ali se nadam da će ubrzo sve krenuti. To nam je osnova za nova zaduženja i servisiranje starih", naveo je Topić.
Akta
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#11749 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Provjerili smo - gradi li se Koridor 5C
Image

Gradi li se Koridor 5C, ili su gradilišta u zastoju? Česta je dilema. Naša ekipa obišla je aktivna gradilišta i uvjerila se kako teku radovi. Pitali smo nadležne i kada će bageri na nove dionice?

Radnici i mehanizacija Heringa iz Širokog Brijega na jednoj od tri aktivna gradilišta na Koridoru 5C. Radovi kasne, ali se očekuje da će ova dionica biti gotova do kraja juna.

Bili smo na dionici Drovuša - Klopče, ukupne dužine 2,3 kilometra. Most dužine 650 metara, najduži na koridoru 5C. Vrijednost ove dionice je 33 miliona eura i financira se kreditnim sredstvima Kuvajtskog fonda. Inžinjeri kažu da je ovo jedna od najzahtjevnijih dionica. Gradi se tri godine i trebala je biti završena 15. marta. Ali, nije.

Rok je već jednom probijen. Kao razlog se navodi nepovoljna geologija, ali i veliki broj objekata i dodatnih zahvata. Na ovoj dionici srušeno je 37 kuća. Ove kuće su posebnom metodom zaštićene od klizišta. Na gradilištu je svakodnevno indirektno uključeno blizu hiljadu radnika. Izmješteni su dalekovodi, ali i plinovod.

"Trebali smo izmjestiti 2,5 kilometara magistralnog plinovoda Sarajevo - Zenica, ali tako da je Željezara Zenica morala imati cijelo vrijeme dotok plina. I to smo uspješno izveli", kazao je Ahmed Mušija, predstavnik investitora.

Ekvivalent ovdašnjih 2,3 kilometra je 20 kilometara autoputa u nekom ravničarskom terenu, kaže Mušija.

Radovi na ovoj dionici su u punom jeku. Međutim, kritičari kažu da je i ovo što se radi, radi se suviše sporo, te da u posljednjih nekoliko godina u FBiH nije otvoren nijedan kilometar novog autpouta. Izvršne vlasti tvrde da su omogućili uvjete da se novi kilometri nasatave graditi.

"Mi smo stvorili pretpostavke financijske za ubrzanu izgradnju puteva i autoputeva. Dalje nadležnosti su na entitetskim ministarstvima", kaže Denis Zvizdić, predsjedavajući Vijeća ministara Bosne i Hercegovine.

Te pretpostavke se odnose na usvajanje povećanja akciza. No, postojeća tri gradilišta na Koridoru financiraju se iz ranije dogovorenih sredstava. Kada će bageri na nove dionice?

"Za projekat Počitelj - Buna u dužini 7, 2 kilometra, da najdalje do kraja aprila potpišemo ugovor i da do kraja maja izvođač uđe u te radove", kazao je Adnan Terzić, direktor Autocesta FBiH.

Nakon usvajanja akciza, Evropska banka za obnovu i razvoj odobrila je 700 miliona eura, sa kojima bi u naredne dvije godine trebalo početi graditi još pet dionica.
N1
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#11750 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Izgradnja mosta Svilaj - 27. 03. 2018.

Image

Image

Image

Image

Image
Post Reply