Republika Turska

Post Reply
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#11701 Re: Republika Turska

Post by General War »

JoseMujica wrote:
U Gazi Husrev-begovoj džamiji klanjana dženaza stradalim u državnom udaru u Turskoj
tobe jarabi :roll: ne zna ćoek bil se smijo jal plako kaki su ga ćmarni kolutići zapali da s njima fizički prostor dijeli :-)

sad mi je jasnije što Svrbi hoče da se odvoje :skoljka:
:lol: :thumbup:
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#11702 Re: Republika Turska

Post by Kikibombona »

Ci-Nick wrote:Sinoć na tv-u gledao diskusiju ljudi porjeklom iz Turske, novinara, političara, istoričara.
Gulen 2002. pomogao Erdoganu da dođe na vlast i borili se skupa protiv Kemalista sve do 2012. ili 2013. i onda kada je Gulen počeo prozivati za korupciju između ostalog i sina Erdogana,.. politika Erdogana prema Gulenu se zaokrenula. Dalje kažu u puču su učestvovali vojnici iz samo dvije vojne jedinice, nijedan vojnik iz Druge armije a optužiše i prebiše komadanta druge armije kojeg su prije samo dva mjeseca svi hvalili za rasturanje Kurda. Boje se da bi ova tri mjeseca vanrednog stanja mogla trajati godinama.
Adem Huduti, veliki lider u borbi protiv Kurda. Od heroja do izdajnika, preko noci.

Evidentno je da se Erdo rjesava politickih protivnika. Nema tu prava i pravde. Kazu da si pucista ili saradnik PKK, zalijepe ti kaznu i gotova stvar. Od toga se ne mozes odbraniti.

Al' evo, sjajno je da ce ratni zlocinac Huduti odgovarati, iako mozda nema nikakve veze sa pobunom protiv AKP.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#11703 Re: Republika Turska

Post by It_is_a_Leclerc »

Thorgerson wrote:
It_is_a_Leclerc wrote:Isproducirani i navođeni tzv. "vojni udar" kojim je na čistac istjerano i ono malo kemalista iz turske vojske historijski je događaj kojim je i zvanično označena smrt koncepta vojske kao čuvara sekularizma koji je izgradio, modernizirao i stvorio novu tursku republiku. U nastavku slijedi reislamizacija društva, predsjednička država, konačan kraj sekularizma, a progoni opozicije i manjina će se nastaviti jednakom žestinom (uzalud podršci Erdoganu, koji je već danas, ni sedam dana nakon tzv. "nacionalnog konsenzusa" kritikovao opoziciju).

No, ne treba žaliti Tursku i Turke. Reislamizacija, restriktivni sistem proganjanja i maltretiranja političkih neistomišljenika, otkazi i hapšenja temeljem "spiskova nepodobnih građana" su, pokazalo se, u najvećoj mjeri želja turskog naroda. Pa neka im je prosto. Ono što, po mom skromnom mišljenju, islamista Erdogan i njegova islamistička partija ne žele priznati je da su ih, kao uostalom i svako drugo zlo na ovom svijetu, stvorili upravo Amerikanci, i da će, bude li trebalo, opet kažem - po mom mišljenju, i destabilizirati Tursku do kraja.

I da... To što je nekog "narod izabrao" ga ne čini ništa manjim diktatorom i prijetnjom. I Hitlera je narod odabrao, i Hitler je imao zavidne rezultate u pogledu ekonomije, narodu je njegova ideologija - stalnog neprijatelja koji je tamo negdje - bila jako pitka i probabljiva.
Prva stvar porediti Erdogana i Hitlera je stvarno vise degutantno. Mislim, mora li se objasnjavati zasto? :roll: Znaci fkt pretjerujete.

Ja uopste nisam neki turkofil, niti sam kad bio u turskoj, nit sam neki njihovo ono obozavalac - ali u Turskoj vlada demokratija. Svako ima pravo da glasa i da glasaju za njega, je li tako?

Dakle, ti podrzavas vojni puč, podrzavas da se vojskom preuzme vlast - a ne demokratskim putem - na izborima? Je li to Erdogan smaknuo nekog kandidata iz druge stranke? Je li ikome ukinuo pasivno i aktivno pravo na izborima?

Pa sta laprdas covjece, vidis li sta pises?

Za tebe je sasvim normalno sto se vojska poredala i ubijala svoj narod, jbg ono ajmo prečicom, ko ce se jebavat po izborima. ajmo ubijat one koji ne misle kao mi. To je ok. A tebi nije ok to sto stranka koja je dobila preko 45 miliona glasova nesto radi - legalno, ne puskama, ne tenkovima itd.

I najsmjesnije mi je sto neki bosnjo koji lezi kuci, glead tv, laprda po forumu zna sta je bogati bolje za turcina koji je nicim natjeran sam izasao goloruk pred pusku i tenk da brani svoju drzavu.

:roll:
Vi ste, poštovani, sve pogrešno shvatili, što i nije čudno jer se očito jako nervirate oko svega ovog, pa onda i previdite ono što neko drugi piše.

Nisam poredio Hitlera i Erdogana. Hitler je poslužio samo kao primjer da to što je neko demokratskim putem došao na vlast apsolutno ne znači da ne može vladati diktatorski, autokratski; da ne može kršiti ljudska i prava manjina, kao što to Erdogan i AKP-ovci sistematski rade.

U Turskoj demokratija ne postoji. To je notorna činjenica vidljiva svakom sa parom funkcionalnih očiju. Društvo u kome se mirne građanske demonstracije na Taksimu monstruozno uguše batinama, suzavcem, a učesnici istih uđu u registre - "nepodobnih" kojima je onemogućen javni posao; društvo u kome se ide u zatvor za objavljivanje slike na kojoj se poredi predsjednik i Smeagol: društvo u kome vlast zatvara i "preuzima" medije koji joj se ne sviđaju; društvo u kome se urednici koji otkriju korupcionaške afere zeta predsjednika države idu na robiju, a njihovi mediji pređu u ilegalu, društvo u kome se otkazi i progoni dijele po spiskovima "terorista" - nije i ne može biti demokratsko. To što se tu i tamo fiktivno održe neki izbori ne čini to društvo demokratskim. Pa za boga miloga - i u Iranu se ide na izbore, pa niko normalan takvo društvo ne posmatra kao demokratsko.

Ja ne podržavam vojni udar. To je još jedna od vaših konstrukcija. Tim više što očito - diktator i islamista Erdogan - ima podršku u narodu. Što se tiče "ubijanja naroda" - samo bih želio reći da tu određenu odgovornost treba da snosi i onaj koji je pozvao narod da njegovu fotelju, a ne državu, brani svojim životima.

Ja apsolutno ne znam šta je bolje za Turke. Oni očito žele retrogradnu, klerikalnu državu nastalu na ruševinama jednog zdravog i uspješnog sekularizma. Ako im je, nakon što im je takav sistem od blatnjavog "bolesnika na Bosforu" napravio vojnu i ekonomsku velesilu, želja opet sultan, islam, džamija, šerijat - neka im je bogu prosto. Dabogda im se što brže i berićetnije ostvarilo ;)
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#11704 Re: Republika Turska

Post by sunceKOtepsija »

insomnia78 wrote:
HAVANA wrote:Ja cu se ubit.Nista ne kontam,Oni tamo ne klanjaju,ovi ovde klanjaju,ovde pedeset protestvuje a ima ih more,ataturk,redzep,uckuz,bulguz,akp,djvš,rgb...Osta je meni ovo citat. :twisted:
Nemoj se ubijati havanice :D
Jerbo ako se ubijes nema ti dzenaze :D


S moje sokoćalo
nema smetnje, al nemoj se ubjat :D
http://www.islamskazajednica.ba/smrt-dz ... -samoubice
http://www.islamskazajednica.ba/smrt-dz ... -samoubici
User avatar
HAVANA
Posts: 32694
Joined: 19/08/2008 23:04

#11705 Re: Republika Turska

Post by HAVANA »

sunceKOtepsija wrote:
insomnia78 wrote:
HAVANA wrote:Ja cu se ubit.Nista ne kontam,Oni tamo ne klanjaju,ovi ovde klanjaju,ovde pedeset protestvuje a ima ih more,ataturk,redzep,uckuz,bulguz,akp,djvš,rgb...Osta je meni ovo citat. :twisted:
Nemoj se ubijati havanice :D
Jerbo ako se ubijes nema ti dzenaze :D


S moje sokoćalo
nema smetnje, al nemoj se ubjat :D
http://www.islamskazajednica.ba/smrt-dz ... -samoubice
http://www.islamskazajednica.ba/smrt-dz ... -samoubici
Meni je nece klanjat svakako. :D Violina ili truba moRe. Za svaaaku doooobru rijecccccccc :kontrabas:
User avatar
arzuhal
Posts: 20825
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#11706 Re: Republika Turska

Post by arzuhal »

Ako te nadživim, ja ću ti klanjat dženazu, krišom i džaba. Samo da ti mrtvom napakostim.
User avatar
HAVANA
Posts: 32694
Joined: 19/08/2008 23:04

#11707 Re: Republika Turska

Post by HAVANA »

arzuhal wrote:Ako te nadživim, ja ću ti klanjat dženazu, krišom i džaba. Samo da ti mrtvom napakostim.
Haj dobro,znas da sam slab na tebe. :lol:
Muzicki intermeco

Satelit_
Posts: 74
Joined: 16/07/2016 21:59

#11708 Re: Republika Turska

Post by Satelit_ »

Moji prijatelji iz Turske nemaju nikakvog respekta prema islamu (iako dolaze iz muslimanake porodice). E to je meni pravi sekularizam.

Kod nas i toboze ateisti su zapravo (proxy) vjernici i baziraju svoj bosnjacki nacionalizam na muslimanskom identitetu. Naravno isti je slucaj sa druge dvije nacionaliaticke grupacije u BiH.

Civilizovan covjek mora potpuno presjeci svoje korijene.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 10265
Joined: 12/10/2014 01:12

#11709 Re: Republika Turska

Post by skupljac_zeljeza »

Satelit_ wrote:Moji prijatelji iz Turske nemaju nikakvog respekta prema islamu (iako dolaze iz muslimanake porodice). E to je meni pravi sekularizam.
Nećeš sekulariste zadovoljiti ničim do ateizmom. :mrgreen:
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#11710 Re: Republika Turska

Post by sunceKOtepsija »

Berat Albayrak zet i ministar ispricao kako je predsjednik klanjao dva rekata, proucio bismilu i krenuo da se suprostavi pucistima, cijela ispovijest u upravo datom intervjuu
Bodkin
Posts: 22543
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#11711 Re: Republika Turska

Post by Bodkin »

Oligarh wrote:
omega369 wrote:Brko nabijac kompleksa :izet: :izet:

kosovci i dodikovci na aparatima :nargila:
Evo meni se povraca od tog Brke i podanickog mentaliteta Bosnja (dobrog dijela njih) prema Brkinoj Turskoj.

Bošnjak sam, pa u kojoj sam kategoriji od ove dvije: kosovac ili dodikovac?
Ta ce bolan, kad nemas kapacitet onda proglasis sve nekakvim neprijateljem. Ko uvreda neka dodikovac ili kosovac kad god se ne slazem sa njim.
"Erdogan naredjivao bombardovanje kurdskih civila"
"Evo jos jednog dodikovca jer samo dodikovci ne vole sultana"
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#11712 Re: Republika Turska

Post by insomnia78 »

A ti Bakirov :D


S moje sokoćalo
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#11713 Re: Republika Turska

Post by sunceKOtepsija »

Berat Albayrak zet i ministar ispricao kako je predsjednik klanjao dva rekata, proucio bismilu i krenuo da se suprostavi pucistima, cijela ispovijest u upravo datom intervjuu
rekao mnogo stvari, i na kraju porucio gradqanima pristalicama demokratije da do nove naredbe ne napustaju trgove nocu
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 7994
Joined: 20/02/2013 14:14
Location: Saturn

#11714 Re: Republika Turska

Post by Cherry-Cherry »

JoseMujica wrote:
U Gazi Husrev-begovoj džamiji klanjana dženaza stradalim u državnom udaru u Turskoj
tobe jarabi :roll: ne zna ćoek bil se smijo jal plako kaki su ga ćmarni kolutići zapali da s njima fizički prostor dijeli :-)

sad mi je jasnije što Svrbi hoče da se odvoje :skoljka:
:lol: :lol: :thumbup:
User avatar
Oligarh
Posts: 875
Joined: 05/06/2010 13:23

#11715 Re: Republika Turska

Post by Oligarh »

Bodkin wrote:
Oligarh wrote:
omega369 wrote:Brko nabijac kompleksa :izet: :izet:

kosovci i dodikovci na aparatima :nargila:
Evo meni se povraca od tog Brke i podanickog mentaliteta Bosnja (dobrog dijela njih) prema Brkinoj Turskoj.

Bošnjak sam, pa u kojoj sam kategoriji od ove dvije: kosovac ili dodikovac?
Ta ce bolan, kad nemas kapacitet onda proglasis sve nekakvim neprijateljem. Ko uvreda neka dodikovac ili kosovac kad god se ne slazem sa njim.
"Erdogan naredjivao bombardovanje kurdskih civila"
"Evo jos jednog dodikovca jer samo dodikovci ne vole sultana"
Uz dužno poštovanje, pošampi im se po Sultanu.
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#11716 Re: Republika Turska

Post by sunceKOtepsija »

Image
u Kajseriju prije dzume namaza zajednicko proklinjanje pucista i zazivanje Allahovog prokletstva na njih
User avatar
HAVANA
Posts: 32694
Joined: 19/08/2008 23:04

#11717 Re: Republika Turska

Post by HAVANA »

Galame li puno kad zazivaju prokletstvo?
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#11718 Re: Republika Turska

Post by Gojeni H »

madner wrote:
statixx wrote:Nego, mislim da se svi slazu kako sekularizam ne moze i ne smije biti plod vojne diktature, vec izraz volje gradjana, narocito u danasnji vakat. Vojna diktatura samo bi doprinijela stvaranju radikalnih vjerskih skupina u Turskoj.
Potpuno pogresno, vojne diktature su stvorile najvise uspjesnih demokratija.
1. Vojna diktatura
2. Uspostavi se red.
3. Pravosudje se lagano jaca.
4. Pravna drzava.
5. Izbori.
Africki vladari, izuzev Bocvane i JAR-a, slijede tvoj metod svakih 4-5 godina. Uvijek je vojska tu da uspostavi red ... nakon nereda.
User avatar
JoseMujica
Posts: 32831
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
Grijem se na: malograDŽane
Vozim: Tuarega
Horoskop: Poskok

#11719 Re: Republika Turska

Post by JoseMujica »

HAVANA wrote:Galame li puno kad zazivaju prokletstvo?

al saznadoh danas novi termin: šehid u odsustvu :lol: :lol: :lol:

ps

inače grci provališe Brku da ga nikakvi avioni nisu ni pratili ni ganjali
Last edited by JoseMujica on 22/07/2016 16:37, edited 1 time in total.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#11720 Re: Republika Turska

Post by It_is_a_Leclerc »

sunceKOtepsija wrote:Image
u Kajseriju prije dzume namaza zajednicko proklinjanje pucista i zazivanje Allahovog prokletstva na njih
Trebali su zapaliti i vatru u sredini da ugodjaj tribalnosti i divljastva bude potpun.
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#11721 Re: Republika Turska

Post by sunceKOtepsija »

It_is_a_Leclerc wrote:
sunceKOtepsija wrote:Image
u Kajseriju prije dzume namaza zajednicko proklinjanje pucista i zazivanje Allahovog prokletstva na njih
Trebali su zapaliti i vatru u sredini da ugodjaj tribalnosti i divljastva bude potpun.
s druge strane u hutbi je naglasena potreba bratstva jedinstva i zajednistva u ovim teskim trenucima
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 7994
Joined: 20/02/2013 14:14
Location: Saturn

#11722 Re: Republika Turska

Post by Cherry-Cherry »

Nisu se oni makli dalje od nabijanja na kolac i od sablje.
User avatar
Lincoln-Burrows
Posts: 7583
Joined: 22/01/2008 18:17

#11723 Re: Republika Turska

Post by Lincoln-Burrows »

HAVANA wrote:Galame li puno kad zazivaju prokletstvo?
Zazivati prokletstvo nije u duhu vjere, možda je to laž.

A možda i nije kada se sjetim Erdoganovih uputa o pokapanju pučista.
Bodkin
Posts: 22543
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#11724 Re: Republika Turska

Post by Bodkin »

Oligarh wrote:
Bodkin wrote:
Ta ce bolan, kad nemas kapacitet onda proglasis sve nekakvim neprijateljem. Ko uvreda neka dodikovac ili kosovac kad god se ne slazem sa njim.
"Erdogan naredjivao bombardovanje kurdskih civila"
"Evo jos jednog dodikovca jer samo dodikovci ne vole sultana"
Uz dužno poštovanje, pošampi im se po Sultanu.
Sad ce te proglasiti dodikovcem opet
User avatar
omega369
Posts: 9975
Joined: 17/10/2012 22:28
Location: ... sta se desilo?

#11725 Re: Republika Turska

Post by omega369 »

Oligarh wrote:
Bodkin wrote:
Oligarh wrote:
Bošnjak sam, pa u kojoj sam kategoriji od ove dvije: kosovac ili dodikovac?
Ta ce bolan, kad nemas kapacitet onda proglasis sve nekakvim neprijateljem. Ko uvreda neka dodikovac ili kosovac kad god se ne slazem sa njim.
"Erdogan naredjivao bombardovanje kurdskih civila"
"Evo jos jednog dodikovca jer samo dodikovci ne vole sultana"
Uz dužno poštovanje, pošampi im se po Sultanu.
Mozes majstore samo po forumima. tu ste najjaci :wink:
Post Reply