







Moderator: anex
Nek je u nas transparentno u pmstudiorum_tuzlaensis wrote:Prave fantomske dionice po nizijama i još duplo hapaju, što na tenderima što aneksiranjima Ugovora. Sve u džepovima podobnih, a kredite vraćaju još većim kreditima. U zaduženjima preko guše po glavi stanovnika. Mislim da Dodikov režim i računa na rat kao jedino sredstvo iz kojeg može izaći čist. Neka hvala, i mi se zadužujemo, ali makar je koliko toliko tenderisanje po dionicama realno i ostvarena kolika tolika efektivnost tih investicija.....probook wrote:Dok mi pametujemo oni prave li praveshake69 wrote:Mene cudi da Laktashenko nije zapovidio tim njegovim neimarima da vascijeli autoput od Banjaluke do Doboja ne ofarba u bojama Republike Mrske, crvena, plava i bijela. Jesam li pogodio, ili je to Rusija?![]()
Kad ih je krenulo s pricom o nezavisnosti i odvajanju sta fali dodati jos koji milion na koliko potrebne farbe kad su svakako probili budzet. Jos bi bili jedini na svijetu koji su ofarbali autoput u bojama drzavetine u nastajanju. Ima li toga gdje? Nema!
Faka mi cudno da se toga nisu sjetili komesari RS.
Većinu su upravu, osim dijela da se brze ceste neće naplaćivati. Zakonski, Ceste FBiH imaju čak pravo naplaćivati tunel Karaula jer postoji alternativa u vidu ceste koja ide preko prijevoja. Stoga čisto sumnjam da se ta brza cesta od Lašve ka sjeverozapadu ne bi naplaćivala.animus wrote:Ne mogu se porediti ovi 100 metarski stubovi i ravnicarski putevi. Jos kad dodas tunele onda jos manje.
Brza cesta do Jajca ce poništiti potrebu za voznjom autoputem do banja luke iz sarajeva. To ce jednostavno biti najbolja veza izmedju dva grada. Narocito ako se nakon turbeta krene pravo prema jajcu a ne prema vakufu. Brza cesta se nece naplacivati tako da ce ova ruta biti i najekonomicnija poref toga sto ce biti najbrza.
Kad se zavrsi brza cesta od kljuca do bihaca nece biti problem proci magistralnom cestom od jajca do kljuca.
Bila je ta prica da ipak nece naplacivati. Navijajmo za tu opciju. Svakako su to pare od rusa i nisu zaduženje. Rijetko gdje se brza cesta naplacuje pa cak ni kod nas kod ilidze nisu nikad ni pomislili.So What! wrote:Većinu su upravu, osim dijela da se brze ceste neće naplaćivati. Zakonski, Ceste FBiH imaju čak pravo naplaćivati tunel Karaula jer postoji alternativa u vidu ceste koja ide preko prijevoja. Stoga čisto sumnjam da se ta brza cesta od Lašve ka sjeverozapadu ne bi naplaćivala.animus wrote:Ne mogu se porediti ovi 100 metarski stubovi i ravnicarski putevi. Jos kad dodas tunele onda jos manje.
Brza cesta do Jajca ce poništiti potrebu za voznjom autoputem do banja luke iz sarajeva. To ce jednostavno biti najbolja veza izmedju dva grada. Narocito ako se nakon turbeta krene pravo prema jajcu a ne prema vakufu. Brza cesta se nece naplacivati tako da ce ova ruta biti i najekonomicnija poref toga sto ce biti najbrza.
Kad se zavrsi brza cesta od kljuca do bihaca nece biti problem proci magistralnom cestom od jajca do kljuca.
Sama Zenička obilaznica košta skoro kao pola autoputa Banja Luka - Doboj, tako da bi FBiH hladno mogla praviti autoceste kao one u RS-u da ima ravnicu na raspolaganju. Jedina ravnica kojom FBiH raspolaže je ona oko Odžaka, a gore je autoput već napravljen.
Brza cesta Ilidža - Blažuj je kao i autoput Jošanica - Vlakovo, dakle jesu izgrađeni u širokom profilu, ali se ne naplaćuju jer ne postoji jedinstvena alternativa, tipa paralelan put nižeg profila koji prati tu saobraćajnicu. Dakle te dvije saobraćajnice se po zakonu i ne smiju naplaćivati.animus wrote:Bila je ta prica da ipak nece naplacivati. Navijajmo za tu opciju. Svakako su to pare od rusa i nisu zaduženje. Rijetko gdje se brza cesta naplacuje pa cak ni kod nas kod ilidze nisu nikad ni pomislili.
Nakon vranduka se situacija mijenja na puno bolje. Tu vec ima vise ravnice a narocito nakon zepca. Tu bi se moglo dosta ubrzati gradnju.
Nisam građevinske struke pa zaista ne mogu ulaziti u ta stručna pitanja, ali nije samo konfiguracija terena jedina kočnica gradnje autocesta u FBIH. Tu su nesređeni imovinsko-pravni odnosi i loša evidencija tih prava (zemljišne knjige i katastar u haosu), nelegalna gradnja, podjela nadležnosti između tri ili četiri nivoa vlasti (općine, gardovi, kantoni i FBiH), nepsotojanje prostornog plana FBiH koji nikada nije usvojen, loša planska dokumentacija i na nižim nivoima vlasti, itd. Ako na to dodamo još i ova muljanja oko tendera i javnih nabavki dobije se jedan ogroman bućkuriš u kojem je dobro da je išta izgrađeno.Jedinstvo_Manchester wrote:I u ravnici ima problema. Radim vec godinu dana na AP Banja Luka-Doboj i niko mi ne vjeruje kad kazem da radim na sanaciji klizišta. Na 15 km se pojavilo klizište na kom smo uradili 333 šipa dužine od 10 do 20 metara i na njima uradili potporne zidove u dva nivoa dužine 750 metara, onako na izgled ravnica blago brežuljkast teren a voda teče na sve strane, bageri prokopali usjek, pale kiše i usjeka više nije ni bilo, sva zemlja skliznula na trasu. Ja za godinu dana rada nisam vidio stjenovit materijal nego sve ilovača i laporac koji kad dodje u kontak sa vodom se pretvara u blato
autoput koji spominjes se ne naplacuje zato sto je to gradska zaobilazniza, ne naplacuje se kako bi rasteretili guzvu u gradu sa besplatnom alternetivom. isto kao sto ne placas dio autoputa koji prolazi pored zagreba.So What! wrote:Brza cesta Ilidža - Blažuj je kao i autoput Jošanica - Vlakovo, dakle jesu izgrađeni u širokom profilu, ali se ne naplaćuju jer ne postoji jedinstvena alternativa, tipa paralelan put nižeg profila koji prati tu saobraćajnicu. Dakle te dvije saobraćajnice se po zakonu i ne smiju naplaćivati.animus wrote:Bila je ta prica da ipak nece naplacivati. Navijajmo za tu opciju. Svakako su to pare od rusa i nisu zaduženje. Rijetko gdje se brza cesta naplacuje pa cak ni kod nas kod ilidze nisu nikad ni pomislili.
Nakon vranduka se situacija mijenja na puno bolje. Tu vec ima vise ravnice a narocito nakon zepca. Tu bi se moglo dosta ubrzati gradnju.
Ni ja nisam skontao ovo za alternative.SSemir wrote:autoput koji spominjes se ne naplacuje zato sto je to gradska zaobilazniza, ne naplacuje se kako bi rasteretili guzvu u gradu sa besplatnom alternetivom. isto kao sto ne placas dio autoputa koji prolazi pored zagreba.So What! wrote: Brza cesta Ilidža - Blažuj je kao i autoput Jošanica - Vlakovo, dakle jesu izgrađeni u širokom profilu, ali se ne naplaćuju jer ne postoji jedinstvena alternativa, tipa paralelan put nižeg profila koji prati tu saobraćajnicu. Dakle te dvije saobraćajnice se po zakonu i ne smiju naplaćivati.
nije zakonski uslov da alternativa ide "paralelno sa autoputem" ne budite bukvalisti ljudi..
Pored toga ja bih dodao i to da nije isto kada moras ovu silnu masineriju izvuci na neko nepristupacno brdo ili kada to se moras dovuci na neku ravnicu. Gledo sam gore kad su radili Tarcin ljudi prvo morali put sebi prokrciti da dodju do mjesta gdje ce praviti cestu.BadBoy wrote:Nisam građevinske struke pa zaista ne mogu ulaziti u ta stručna pitanja, ali nije samo konfiguracija terena jedina kočnica gradnje autocesta u FBIH. Tu su nesređeni imovinsko-pravni odnosi i loša evidencija tih prava (zemljišne knjige i katastar u haosu), nelegalna gradnja, podjela nadležnosti između tri ili četiri nivoa vlasti (općine, gardovi, kantoni i FBiH), nepsotojanje prostornog plana FBiH koji nikada nije usvojen, loša planska dokumentacija i na nižim nivoima vlasti, itd. Ako na to dodamo još i ova muljanja oko tendera i javnih nabavki dobije se jedan ogroman bućkuriš u kojem je dobro da je išta izgrađeno.Jedinstvo_Manchester wrote:I u ravnici ima problema. Radim vec godinu dana na AP Banja Luka-Doboj i niko mi ne vjeruje kad kazem da radim na sanaciji klizišta. Na 15 km se pojavilo klizište na kom smo uradili 333 šipa dužine od 10 do 20 metara i na njima uradili potporne zidove u dva nivoa dužine 750 metara, onako na izgled ravnica blago brežuljkast teren a voda teče na sve strane, bageri prokopali usjek, pale kiše i usjeka više nije ni bilo, sva zemlja skliznula na trasu. Ja za godinu dana rada nisam vidio stjenovit materijal nego sve ilovača i laporac koji kad dodje u kontak sa vodom se pretvara u blato
Neki od ovih problema su zajednički i za FBiH i za RS ali mislim da je u FBiH stvorena ta neka savršena kombinacija svih tih otežavajućih faktora.
Nisam ni mislio bukvalno paralelno da ide, već da se nalazi u neposrednoj blizini. Doduše Vlakovo - Jošanica pripadaju autoputu A1 i moguće je da bi se mogli naplaćivati, ali magistralni pravci uglavnom ne mogu, ako ne postoji alternativa. Kao primjer je naveden brza cesta Banja Luka - Klašnice.SSemir wrote:autoput koji spominjes se ne naplacuje zato sto je to gradska zaobilazniza, ne naplacuje se kako bi rasteretili guzvu u gradu sa besplatnom alternetivom. isto kao sto ne placas dio autoputa koji prolazi pored zagreba.So What! wrote:Brza cesta Ilidža - Blažuj je kao i autoput Jošanica - Vlakovo, dakle jesu izgrađeni u širokom profilu, ali se ne naplaćuju jer ne postoji jedinstvena alternativa, tipa paralelan put nižeg profila koji prati tu saobraćajnicu. Dakle te dvije saobraćajnice se po zakonu i ne smiju naplaćivati.animus wrote:Bila je ta prica da ipak nece naplacivati. Navijajmo za tu opciju. Svakako su to pare od rusa i nisu zaduženje. Rijetko gdje se brza cesta naplacuje pa cak ni kod nas kod ilidze nisu nikad ni pomislili.
Nakon vranduka se situacija mijenja na puno bolje. Tu vec ima vise ravnice a narocito nakon zepca. Tu bi se moglo dosta ubrzati gradnju.
nije zakonski uslov da alternativa ide "paralelno sa autoputem" ne budite bukvalisti ljudi..
Nek pravi. Ostace sve to u Bosni.studiorum_tuzlaensis wrote:Prave fantomske dionice po nizijama i još duplo hapaju, što na tenderima što aneksiranjima Ugovora. Sve u džepovima podobnih, a kredite vraćaju još većim kreditima. U zaduženjima preko guše po glavi stanovnika. Mislim da Dodikov režim i računa na rat kao jedino sredstvo iz kojeg može izaći čist. Neka hvala, i mi se zadužujemo, ali makar je koliko toliko tenderisanje po dionicama realno i ostvarena kolika tolika efektivnost tih investicija.....probook wrote:Dok mi pametujemo oni prave li praveshake69 wrote:Mene cudi da Laktashenko nije zapovidio tim njegovim neimarima da vascijeli autoput od Banjaluke do Doboja ne ofarba u bojama Republike Mrske, crvena, plava i bijela. Jesam li pogodio, ili je to Rusija?![]()
Kad ih je krenulo s pricom o nezavisnosti i odvajanju sta fali dodati jos koji milion na koliko potrebne farbe kad su svakako probili budzet. Jos bi bili jedini na svijetu koji su ofarbali autoput u bojama drzavetine u nastajanju. Ima li toga gdje? Nema!
Faka mi cudno da se toga nisu sjetili komesari RS.
eh taman na burek i pitumk ultra wrote:almija
mislim da je to dio autoputa koji prolazi juzno od Dobojaadv.K wrote:Nisu mi jasne ove dionice u danasnjem clanku na Klixu. Po ovome dionica Mostar Jug - Tunel Ivan bi valjda trebala ukljucivati i tunel Prenj, a nisam siguran da je ovaj iznos dovoljan i za to i kad se moze napraviti.
I kakva mu je ovo dionica od Karusa do medjuentitetske linije i tunela Putnikovo brdo? Ne znam kakav tu moze biti tunel, a i blizu je RS iz Karusa. To neka mini dionica?
Ima li vama ovaj clanak nekog smisla i sanse da se ovo uskoro pocne raditi?
https://www.klix.ba/biznis/potpisan-spo ... /180226093
Prvi dio jeste malo neobičan, vjerovatno je loše navedeno, moguće da se radi o dionici do polja rijeke Bijele.adv.K wrote:Nisu mi jasne ove dionice u danasnjem clanku na Klixu. Po ovome dionica Mostar Jug - Tunel Ivan bi valjda trebala ukljucivati i tunel Prenj, a nisam siguran da je ovaj iznos dovoljan i za to i kad se moze napraviti.
I kakva mu je ovo dionica od Karusa do medjuentitetske linije i tunela Putnikovo brdo? Ne znam kakav tu moze biti tunel, a i blizu je RS iz Karusa. To neka mini dionica?
Ima li vama ovaj clanak nekog smisla i sanse da se ovo uskoro pocne raditi?
https://www.klix.ba/biznis/potpisan-spo ... /180226093
I sam se tome najiskrenije nadam i radujem.adv.K wrote:Hvala.
Valjda sad pocnu sta i raditi konkretno, a ne neke mini dionice.