Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#11676 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#11677 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#11678 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »



User avatar
thekupus
Posts: 7388
Joined: 25/06/2011 22:38

#11679 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by thekupus »

Kad je predviđeni rok za završetak ovih radova?
User avatar
mk ultra
Posts: 24036
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#11680 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mk ultra »

proleće naredne godine :mrgreen:

koliko sam skontao ovog čovjeka iz jpac, ide naplatno mjesto kod almija otprilike i tu priključak na magistralu

naredni je dio do donje golubinje gdje će biti i novi COKP
probook
Posts: 5043
Joined: 13/10/2013 22:38

#11681 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by probook »

studiorum_tuzlaensis wrote:
probook wrote:
shake69 wrote:Mene cudi da Laktashenko nije zapovidio tim njegovim neimarima da vascijeli autoput od Banjaluke do Doboja ne ofarba u bojama Republike Mrske, crvena, plava i bijela. Jesam li pogodio, ili je to Rusija? :?
Kad ih je krenulo s pricom o nezavisnosti i odvajanju sta fali dodati jos koji milion na koliko potrebne farbe kad su svakako probili budzet. Jos bi bili jedini na svijetu koji su ofarbali autoput u bojama drzavetine u nastajanju. Ima li toga gdje? Nema!
Faka mi cudno da se toga nisu sjetili komesari RS.
Dok mi pametujemo oni prave li prave :run:
Prave fantomske dionice po nizijama i još duplo hapaju, što na tenderima što aneksiranjima Ugovora. Sve u džepovima podobnih, a kredite vraćaju još većim kreditima. U zaduženjima preko guše po glavi stanovnika. Mislim da Dodikov režim i računa na rat kao jedino sredstvo iz kojeg može izaći čist. Neka hvala, i mi se zadužujemo, ali makar je koliko toliko tenderisanje po dionicama realno i ostvarena kolika tolika efektivnost tih investicija.....
Nek je u nas transparentno u pm :lol: Tender za Pocitelj ima dvije godine se nateze, a novih km ni na vidiku.
A o zaudzenosti ne bih trosio rijeci, kada citam ove nase medije ispade da mi zivimo u Austriji, a ono u istim govnima :-)
User avatar
animus
Posts: 5728
Joined: 21/06/2012 13:13

#11682 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by animus »

Ne mogu se porediti ovi 100 metarski stubovi i ravnicarski putevi. Jos kad dodas tunele onda jos manje.
Brza cesta do Jajca ce poništiti potrebu za voznjom autoputem do banja luke iz sarajeva. To ce jednostavno biti najbolja veza izmedju dva grada. Narocito ako se nakon turbeta krene pravo prema jajcu a ne prema vakufu. Brza cesta se nece naplacivati tako da ce ova ruta biti i najekonomicnija poref toga sto ce biti najbrza.
Kad se zavrsi brza cesta od kljuca do bihaca nece biti problem proci magistralnom cestom od jajca do kljuca.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#11683 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

animus wrote:Ne mogu se porediti ovi 100 metarski stubovi i ravnicarski putevi. Jos kad dodas tunele onda jos manje.
Brza cesta do Jajca ce poništiti potrebu za voznjom autoputem do banja luke iz sarajeva. To ce jednostavno biti najbolja veza izmedju dva grada. Narocito ako se nakon turbeta krene pravo prema jajcu a ne prema vakufu. Brza cesta se nece naplacivati tako da ce ova ruta biti i najekonomicnija poref toga sto ce biti najbrza.
Kad se zavrsi brza cesta od kljuca do bihaca nece biti problem proci magistralnom cestom od jajca do kljuca.
Većinu su upravu, osim dijela da se brze ceste neće naplaćivati. Zakonski, Ceste FBiH imaju čak pravo naplaćivati tunel Karaula jer postoji alternativa u vidu ceste koja ide preko prijevoja. Stoga čisto sumnjam da se ta brza cesta od Lašve ka sjeverozapadu ne bi naplaćivala.

Sama Zenička obilaznica košta skoro kao pola autoputa Banja Luka - Doboj, tako da bi FBiH hladno mogla praviti autoceste kao one u RS-u da ima ravnicu na raspolaganju. Jedina ravnica kojom FBiH raspolaže je ona oko Odžaka, a gore je autoput već napravljen.
User avatar
animus
Posts: 5728
Joined: 21/06/2012 13:13

#11684 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by animus »

So What! wrote:
animus wrote:Ne mogu se porediti ovi 100 metarski stubovi i ravnicarski putevi. Jos kad dodas tunele onda jos manje.
Brza cesta do Jajca ce poništiti potrebu za voznjom autoputem do banja luke iz sarajeva. To ce jednostavno biti najbolja veza izmedju dva grada. Narocito ako se nakon turbeta krene pravo prema jajcu a ne prema vakufu. Brza cesta se nece naplacivati tako da ce ova ruta biti i najekonomicnija poref toga sto ce biti najbrza.
Kad se zavrsi brza cesta od kljuca do bihaca nece biti problem proci magistralnom cestom od jajca do kljuca.
Većinu su upravu, osim dijela da se brze ceste neće naplaćivati. Zakonski, Ceste FBiH imaju čak pravo naplaćivati tunel Karaula jer postoji alternativa u vidu ceste koja ide preko prijevoja. Stoga čisto sumnjam da se ta brza cesta od Lašve ka sjeverozapadu ne bi naplaćivala.

Sama Zenička obilaznica košta skoro kao pola autoputa Banja Luka - Doboj, tako da bi FBiH hladno mogla praviti autoceste kao one u RS-u da ima ravnicu na raspolaganju. Jedina ravnica kojom FBiH raspolaže je ona oko Odžaka, a gore je autoput već napravljen.
Bila je ta prica da ipak nece naplacivati. Navijajmo za tu opciju. Svakako su to pare od rusa i nisu zaduženje. Rijetko gdje se brza cesta naplacuje pa cak ni kod nas kod ilidze nisu nikad ni pomislili.
Nakon vranduka se situacija mijenja na puno bolje. Tu vec ima vise ravnice a narocito nakon zepca. Tu bi se moglo dosta ubrzati gradnju.
User avatar
Jedinstvo_Manchester
Posts: 587
Joined: 06/01/2011 19:14

#11685 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Jedinstvo_Manchester »

I u ravnici ima problema. Radim vec godinu dana na AP Banja Luka-Doboj i niko mi ne vjeruje kad kazem da radim na sanaciji klizišta. Na 15 km se pojavilo klizište na kom smo uradili 333 šipa dužine od 10 do 20 metara i na njima uradili potporne zidove u dva nivoa dužine 750 metara, onako na izgled ravnica blago brežuljkast teren a voda teče na sve strane, bageri prokopali usjek, pale kiše i usjeka više nije ni bilo, sva zemlja skliznula na trasu. Ja za godinu dana rada nisam vidio stjenovit materijal nego sve ilovača i laporac koji kad dodje u kontak sa vodom se pretvara u blato
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#11686 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

animus wrote:Bila je ta prica da ipak nece naplacivati. Navijajmo za tu opciju. Svakako su to pare od rusa i nisu zaduženje. Rijetko gdje se brza cesta naplacuje pa cak ni kod nas kod ilidze nisu nikad ni pomislili.

Nakon vranduka se situacija mijenja na puno bolje. Tu vec ima vise ravnice a narocito nakon zepca. Tu bi se moglo dosta ubrzati gradnju.
Brza cesta Ilidža - Blažuj je kao i autoput Jošanica - Vlakovo, dakle jesu izgrađeni u širokom profilu, ali se ne naplaćuju jer ne postoji jedinstvena alternativa, tipa paralelan put nižeg profila koji prati tu saobraćajnicu. Dakle te dvije saobraćajnice se po zakonu i ne smiju naplaćivati.

Pokušalo je JP Putevi RS naplaćivati brzu cestu Banja Luka - Klašnice gdje su na postavljanje naplatnih kućica potrošile 3,5 miliona KM, a na njihovo uklanjanje 2,1 milion KM. Nelegalne naplatne kućice su prisutne već pet godina i pritom su izazvale 50 saobraćajnih nesreća, dva sa smrtnim ishodom.

I ja naravno navijam za besplatnu brzu cestu, barem od Lašve do Travnika. :D
BadBoy
Posts: 9609
Joined: 01/11/2005 21:55

#11687 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by BadBoy »

Jedinstvo_Manchester wrote:I u ravnici ima problema. Radim vec godinu dana na AP Banja Luka-Doboj i niko mi ne vjeruje kad kazem da radim na sanaciji klizišta. Na 15 km se pojavilo klizište na kom smo uradili 333 šipa dužine od 10 do 20 metara i na njima uradili potporne zidove u dva nivoa dužine 750 metara, onako na izgled ravnica blago brežuljkast teren a voda teče na sve strane, bageri prokopali usjek, pale kiše i usjeka više nije ni bilo, sva zemlja skliznula na trasu. Ja za godinu dana rada nisam vidio stjenovit materijal nego sve ilovača i laporac koji kad dodje u kontak sa vodom se pretvara u blato
Nisam građevinske struke pa zaista ne mogu ulaziti u ta stručna pitanja, ali nije samo konfiguracija terena jedina kočnica gradnje autocesta u FBIH. Tu su nesređeni imovinsko-pravni odnosi i loša evidencija tih prava (zemljišne knjige i katastar u haosu), nelegalna gradnja, podjela nadležnosti između tri ili četiri nivoa vlasti (općine, gardovi, kantoni i FBiH), nepsotojanje prostornog plana FBiH koji nikada nije usvojen, loša planska dokumentacija i na nižim nivoima vlasti, itd. Ako na to dodamo još i ova muljanja oko tendera i javnih nabavki dobije se jedan ogroman bućkuriš u kojem je dobro da je išta izgrađeno.

Neki od ovih problema su zajednički i za FBiH i za RS ali mislim da je u FBiH stvorena ta neka savršena kombinacija svih tih otežavajućih faktora.
SSemir
Posts: 4584
Joined: 26/02/2009 08:42

#11688 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by SSemir »

So What! wrote:
animus wrote:Bila je ta prica da ipak nece naplacivati. Navijajmo za tu opciju. Svakako su to pare od rusa i nisu zaduženje. Rijetko gdje se brza cesta naplacuje pa cak ni kod nas kod ilidze nisu nikad ni pomislili.

Nakon vranduka se situacija mijenja na puno bolje. Tu vec ima vise ravnice a narocito nakon zepca. Tu bi se moglo dosta ubrzati gradnju.
Brza cesta Ilidža - Blažuj je kao i autoput Jošanica - Vlakovo, dakle jesu izgrađeni u širokom profilu, ali se ne naplaćuju jer ne postoji jedinstvena alternativa, tipa paralelan put nižeg profila koji prati tu saobraćajnicu. Dakle te dvije saobraćajnice se po zakonu i ne smiju naplaćivati.
autoput koji spominjes se ne naplacuje zato sto je to gradska zaobilazniza, ne naplacuje se kako bi rasteretili guzvu u gradu sa besplatnom alternetivom. isto kao sto ne placas dio autoputa koji prolazi pored zagreba.
nije zakonski uslov da alternativa ide "paralelno sa autoputem" ne budite bukvalisti ljudi..
User avatar
Thorgerson
Posts: 9907
Joined: 15/04/2015 11:26

#11689 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Thorgerson »

SSemir wrote:
So What! wrote: Brza cesta Ilidža - Blažuj je kao i autoput Jošanica - Vlakovo, dakle jesu izgrađeni u širokom profilu, ali se ne naplaćuju jer ne postoji jedinstvena alternativa, tipa paralelan put nižeg profila koji prati tu saobraćajnicu. Dakle te dvije saobraćajnice se po zakonu i ne smiju naplaćivati.
autoput koji spominjes se ne naplacuje zato sto je to gradska zaobilazniza, ne naplacuje se kako bi rasteretili guzvu u gradu sa besplatnom alternetivom. isto kao sto ne placas dio autoputa koji prolazi pored zagreba.
nije zakonski uslov da alternativa ide "paralelno sa autoputem" ne budite bukvalisti ljudi..
Ni ja nisam skontao ovo za alternative.

Za obje ceste Ilidza - Blazuj i Josanica - Vlakovo postoje alternative. Ne idu naravno tik uz autoput (brz cestu) nego su udaljene 100m ili vise. Za Ilidza Blazuj alternativna stara cesta (koja je btw bolja od "nove" brze ceste) nekim dijelovima ide uporedo. Tako da to nema veze sa naplatom.
User avatar
Thorgerson
Posts: 9907
Joined: 15/04/2015 11:26

#11690 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Thorgerson »

BadBoy wrote:
Jedinstvo_Manchester wrote:I u ravnici ima problema. Radim vec godinu dana na AP Banja Luka-Doboj i niko mi ne vjeruje kad kazem da radim na sanaciji klizišta. Na 15 km se pojavilo klizište na kom smo uradili 333 šipa dužine od 10 do 20 metara i na njima uradili potporne zidove u dva nivoa dužine 750 metara, onako na izgled ravnica blago brežuljkast teren a voda teče na sve strane, bageri prokopali usjek, pale kiše i usjeka više nije ni bilo, sva zemlja skliznula na trasu. Ja za godinu dana rada nisam vidio stjenovit materijal nego sve ilovača i laporac koji kad dodje u kontak sa vodom se pretvara u blato
Nisam građevinske struke pa zaista ne mogu ulaziti u ta stručna pitanja, ali nije samo konfiguracija terena jedina kočnica gradnje autocesta u FBIH. Tu su nesređeni imovinsko-pravni odnosi i loša evidencija tih prava (zemljišne knjige i katastar u haosu), nelegalna gradnja, podjela nadležnosti između tri ili četiri nivoa vlasti (općine, gardovi, kantoni i FBiH), nepsotojanje prostornog plana FBiH koji nikada nije usvojen, loša planska dokumentacija i na nižim nivoima vlasti, itd. Ako na to dodamo još i ova muljanja oko tendera i javnih nabavki dobije se jedan ogroman bućkuriš u kojem je dobro da je išta izgrađeno.

Neki od ovih problema su zajednički i za FBiH i za RS ali mislim da je u FBiH stvorena ta neka savršena kombinacija svih tih otežavajućih faktora.
Pored toga ja bih dodao i to da nije isto kada moras ovu silnu masineriju izvuci na neko nepristupacno brdo ili kada to se moras dovuci na neku ravnicu. Gledo sam gore kad su radili Tarcin ljudi prvo morali put sebi prokrciti da dodju do mjesta gdje ce praviti cestu. :shock:

Onako ravnica, ne znam, izgleda mi puno jednostavnije barem sto se toga tice.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#11691 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

SSemir wrote:
So What! wrote:
animus wrote:Bila je ta prica da ipak nece naplacivati. Navijajmo za tu opciju. Svakako su to pare od rusa i nisu zaduženje. Rijetko gdje se brza cesta naplacuje pa cak ni kod nas kod ilidze nisu nikad ni pomislili.

Nakon vranduka se situacija mijenja na puno bolje. Tu vec ima vise ravnice a narocito nakon zepca. Tu bi se moglo dosta ubrzati gradnju.
Brza cesta Ilidža - Blažuj je kao i autoput Jošanica - Vlakovo, dakle jesu izgrađeni u širokom profilu, ali se ne naplaćuju jer ne postoji jedinstvena alternativa, tipa paralelan put nižeg profila koji prati tu saobraćajnicu. Dakle te dvije saobraćajnice se po zakonu i ne smiju naplaćivati.
autoput koji spominjes se ne naplacuje zato sto je to gradska zaobilazniza, ne naplacuje se kako bi rasteretili guzvu u gradu sa besplatnom alternetivom. isto kao sto ne placas dio autoputa koji prolazi pored zagreba.
nije zakonski uslov da alternativa ide "paralelno sa autoputem" ne budite bukvalisti ljudi..
Nisam ni mislio bukvalno paralelno da ide, već da se nalazi u neposrednoj blizini. Doduše Vlakovo - Jošanica pripadaju autoputu A1 i moguće je da bi se mogli naplaćivati, ali magistralni pravci uglavnom ne mogu, ako ne postoji alternativa. Kao primjer je naveden brza cesta Banja Luka - Klašnice.
BAK-eV
Posts: 2647
Joined: 17/10/2012 18:53

#11692 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by BAK-eV »

studiorum_tuzlaensis wrote:
probook wrote:
shake69 wrote:Mene cudi da Laktashenko nije zapovidio tim njegovim neimarima da vascijeli autoput od Banjaluke do Doboja ne ofarba u bojama Republike Mrske, crvena, plava i bijela. Jesam li pogodio, ili je to Rusija? :?
Kad ih je krenulo s pricom o nezavisnosti i odvajanju sta fali dodati jos koji milion na koliko potrebne farbe kad su svakako probili budzet. Jos bi bili jedini na svijetu koji su ofarbali autoput u bojama drzavetine u nastajanju. Ima li toga gdje? Nema!
Faka mi cudno da se toga nisu sjetili komesari RS.
Dok mi pametujemo oni prave li prave :run:
Prave fantomske dionice po nizijama i još duplo hapaju, što na tenderima što aneksiranjima Ugovora. Sve u džepovima podobnih, a kredite vraćaju još većim kreditima. U zaduženjima preko guše po glavi stanovnika. Mislim da Dodikov režim i računa na rat kao jedino sredstvo iz kojeg može izaći čist. Neka hvala, i mi se zadužujemo, ali makar je koliko toliko tenderisanje po dionicama realno i ostvarena kolika tolika efektivnost tih investicija.....
Nek pravi. Ostace sve to u Bosni.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 6230
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#11693 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by studiorum_tuzlaensis »

Vala i to što kažeš... :)
User avatar
Truba
Posts: 93847
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#11694 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Truba »

mk ultra wrote:almija
eh taman na burek i pitu :D
adv.K
Posts: 271
Joined: 08/05/2012 19:45

#11695 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by adv.K »

Nisu mi jasne ove dionice u danasnjem clanku na Klixu. Po ovome dionica Mostar Jug - Tunel Ivan bi valjda trebala ukljucivati i tunel Prenj, a nisam siguran da je ovaj iznos dovoljan i za to i kad se moze napraviti.

I kakva mu je ovo dionica od Karusa do medjuentitetske linije i tunela Putnikovo brdo? Ne znam kakav tu moze biti tunel, a i blizu je RS iz Karusa. To neka mini dionica?

Ima li vama ovaj clanak nekog smisla i sanse da se ovo uskoro pocne raditi?

https://www.klix.ba/biznis/potpisan-spo ... /180226093
User avatar
simonese
Posts: 7025
Joined: 05/12/2007 08:51
Location: Holy South

#11696 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by simonese »

adv.K wrote:Nisu mi jasne ove dionice u danasnjem clanku na Klixu. Po ovome dionica Mostar Jug - Tunel Ivan bi valjda trebala ukljucivati i tunel Prenj, a nisam siguran da je ovaj iznos dovoljan i za to i kad se moze napraviti.

I kakva mu je ovo dionica od Karusa do medjuentitetske linije i tunela Putnikovo brdo? Ne znam kakav tu moze biti tunel, a i blizu je RS iz Karusa. To neka mini dionica?

Ima li vama ovaj clanak nekog smisla i sanse da se ovo uskoro pocne raditi?

https://www.klix.ba/biznis/potpisan-spo ... /180226093
mislim da je to dio autoputa koji prolazi juzno od Doboja
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#11697 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

adv.K wrote:Nisu mi jasne ove dionice u danasnjem clanku na Klixu. Po ovome dionica Mostar Jug - Tunel Ivan bi valjda trebala ukljucivati i tunel Prenj, a nisam siguran da je ovaj iznos dovoljan i za to i kad se moze napraviti.

I kakva mu je ovo dionica od Karusa do medjuentitetske linije i tunela Putnikovo brdo? Ne znam kakav tu moze biti tunel, a i blizu je RS iz Karusa. To neka mini dionica?

Ima li vama ovaj clanak nekog smisla i sanse da se ovo uskoro pocne raditi?

https://www.klix.ba/biznis/potpisan-spo ... /180226093
Prvi dio jeste malo neobičan, vjerovatno je loše navedeno, moguće da se radi o dionici do polja rijeke Bijele.

Na razmeđi dva entieta kod Doboja će biti dva tunela, gradiće ga oba entiteta i tuneli prolaze kroz Putnikovo Brdo, izlaze kod Rudanke.
adv.K
Posts: 271
Joined: 08/05/2012 19:45

#11698 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by adv.K »

Hvala.

Valjda sad pocnu sta i raditi konkretno, a ne neke mini dionice.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#11699 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

adv.K wrote:Hvala.

Valjda sad pocnu sta i raditi konkretno, a ne neke mini dionice.
I sam se tome najiskrenije nadam i radujem.
User avatar
drug_profi
Posts: 65440
Joined: 16/07/2012 16:00

#11700 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Meni je ovo previše neodređeno da bih vjerovao u to. Kojih to 70 kilometara? Sjever? Jug? Dionica? Ništa u vijesti.
Post Reply