Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#11651 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by shake69 »

Maraschino wrote:
BANJALUKA - Predsjednik PDP-a Branislav Borenović tvrdi da je Vlada Republike Srpske povećala cijenu izgradnje autoputa Banjaluka - Doboj za 503 miliona KM.

Borenović je rekao da to znači da je "cijena po kilometru ovog auto-puta veća za sedam miliona KM, odnosno da je ukupan projekat skuplji za 75 odsto".

On je podsjetio da je prema odluci iz 2012. godine, cijena autoputa iznosila oko 670 miliona KM, odnosno po kilometru 9,3 miliona KM.

"Konačna cijena koju smo dobili na osnovu odluke o dodatnom zaduženju koja je na ratifikaciji u zajedničkim institucijama BiH iznosi 1,17 milijardi KM, po kilometru 16,3 miliona KM", rekao je Borenović na konferenciji za novinare.

On je dodao da se iz ugovora o finansiranju između BiH, Republike Srpske, Evropske investicione banke i preduzeća "Autoputevi Republike Srpske" vidi da su, prema procjeni banke, ukupni troškovi projekta 565 miliona evra, a da je Vlada Srpske tražila da se taj iznos zaokruži na 600 miliona evra.

"To dovodi do toga da će auto-put koštati pola milijarde KM više nego što je planirano. Nevjerovatno je da o tome nema ništa u odluci koju smo dobili u Narodnoj skupštini prije nekoliko dana", rekao je Borenović
Negdje gore sam upotrijebio izraz ''pranje novca'' sto je bio moj nesvjesni lapsus. Znam sta je to ALI ovo je otvorena pljacka.
Dobro se razumijem u sve procedure od projektovanja, preko revizija, tendera i odabira izvodjaca, nadzora i samog izvodjenja. Ovo je model za izvlacenje para. Ne moze na jednom projektu biti 75% nepredvidjenih, naknadnih radova i viska radova. Neko je zakazao, ili projektant ali opet ima revizija ili nadzor(koji to potpisuje). Kriminal je ocit.

Ne mislim samo na ovaj posao. Mahom su svi takvi.
Ovo je strasno, koja pljacka. Sta vele, ''da zaokruzimo na 600 miliona''! :lol:
Pitam se, iako je naivno malo, da li je iko ikada odgovarao za ovaj vjestacki damping cijena u gradnji autocesta kako kod nas tako i u svijetu? Nemoguce je da inflacija ili cijena celika, asflata sta sve ne na trzistu u tom periodu bude pola milijarda vise od dogovorene cijene.
Znam da se moraju mnogi ugraditi kad se treba rastaliti, ali to je bruka para fakat. :-x
User avatar
studeni76
Posts: 6787
Joined: 03/06/2009 14:12

#11652 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by studeni76 »

Haris.ba wrote:
The BEN10 wrote:Dobro obaviješten izvor je za Klix.ba kazao kako postoji velika vjerovatnoća da će, jednom kada struka kaže svoje, turska strana ponuditi koncesioni model finansiranja koji podrazumijeva garanciju države da prosječni dnevni promet saobraćajnice preko Višegrada bude više od 12.000 vozila.
Da ne bi ostalo nejasno, neće država garantirati promet. Već će entiteti u slučaju da nema zacrtanog prometa plaćati koncesionaru kao da je promet ostvaren (za nedostajući promet).

Na teritoriji FBiH je sve prema zelenom, u RS je uglavnom u crvenom (što se tiče prometa, a izgleda i u svemu ostalom :D ).

Tako, da mislim da kada i naprave dokumentaciju (a to neće biti prije izbora :D ), pojaviće se plan da prvo se radi dionica Tuzla - Brčko. Možda i čitava dionica Žepče - Brčko. Zanimljivo je kako bi rješavali granični prelaz u Brčkom, jer to ne može bez Hrvatske. A znamo kako kilavo idu mostovi preko Save. A o konekciji na hrvatski A3 da i ne pričamo.
Mislim da taj imaginarni autoput nece ni prelaziti u HR. Ide na Bijeljinu, prelazi u Srbiju i tek tamo se spaja sa BratstvoJedinstvo. Al nema od toga svakako nista. 2 paralelna autoputa na udaljenosti od cca20km moze samo kod nas
User avatar
Haris.ba
Posts: 35306
Joined: 08/09/2005 20:08

#11653 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Haris.ba »

studeni76 wrote:Mislim da taj imaginarni autoput nece ni prelaziti u HR. Ide na Bijeljinu, prelazi u Srbiju i tek tamo se spaja sa BratstvoJedinstvo. Al nema od toga svakako nista. 2 paralelna autoputa na udaljenosti od cca20km moze samo kod nas
Da dođe do Brčkog, pa samo skrene na Bijeljinu - nema šanse.

Upravo računicu prometa popravlja prelaz prema Hrvatskoj. I o kakvim 20 km se radi?
User avatar
studeni76
Posts: 6787
Joined: 03/06/2009 14:12

#11654 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by studeni76 »

Upravo ti je u clanku koji si kvotao predstavljena ta nekakva trasa koja ide pravcem Sarajevo-Zepce-Tuzla-Brcko-Bijeljina i onda tamo oko Sremske Mitrovice se spaja na postojeci Bratstvo-Jedinstvo. Kopirao bih link al ne znam preko moba :-D
Ne znam odakle im mapa al po njoj ni jedan km autoputa nebi isao kroz HR (sto i ima smisla jer je ovo prica za nase izbore a ne za hrvatske).
A 20km je okvirno receno. Od Brckog pa do Mitrovice bi u tom slucaju imao 2 autoputa na veoma malom rastojanju. Dobro jedino turcima i bugarima da ljeti ne cekaju na Batrovcima po par sati
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#11655 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

U izgradnju autoputa Banja Luka - Doboj bit će utrošeno oko 402 miliona eura
Image

U izgradnju autoputa Banja Luka – Doboj, kao najznačajnijeg infrastrukturnog projekta u Republici Srpskoj, bit će utrošeno oko 402 miliona eura, koliko je obezbijeđeno kroz kreditne sporazume sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD) i Evropskom investicionom bankom (EIB), saopšteno je iz preduzeća "Autoputevi Republike Srpske".

Iz ovog preduzeća podsjećaju da se izgradnja ovog autoputa odvijala kroz dva zasebna projekta, odnosno izgradnjom dionice Doboj–Prnjavor, u dužini od 36,6 kilometara, što je finansirano kreditom EBRD-a, a osnovna cijena ugovora je 185 miliona eura.

"Drugi projekat, odnosno dionica, je Banja Luka–Prnjavor, u dužini od 35,3 kilometra, što je finansirano kreditnim sporazumom sa EIB u iznosu od 160 miliona eura", navodi se u saopštenju.

Zbog dodatnih radova, nepredviđenih okolnosti na samoj trasi, kao i zbog posljedica katastrofalnih poplava iz 2014. godine, Javno preduzeće "Autoputevi Republike Srpske" zatražilo je dodatna sredstva kod obje banke i to 10 miliona evra kod EBRD i 47 miliona evra kod EIB, kako bi projekat u potpunosti bio završen sredinom ove godine.

"Sa dodatnim zaduženjem od 47 plus 10 miliona eura, konačna cijena autoputa '9. januar' iznosit će oko 402 miliona evra ili 5,5 miliona eura po kilometru, što je povećanje u iznosu od 15 posto od prvobitno ugovorene cijene", precizirali su iz preduzeća "Autoputevi RS-a".

U saopštenju se napominje da za projekte ove veličine i složenosti, navedeno povećanje nije ništa neobično ili nesvakidašnje, kako već danima pokušavaju da prikažu pojedini predstavnici opozicije, iznoseći netačne i zlonamjerne podatke o vrijednosti projekta autoputa.

"Najnoviji primjer je tvrdnja da će autoput Republiku Srpsku koštati 75 posto više od planiranog, te da će njegova cijena premašiti 1,17 milijardi KM, odnosno 16,3 KM po kilometru", navodi se u saopštenju.

Javno preduzeće "Autoputevi Republike Srpske" Banja Luka najoštrije odbacuje paušalne i neutemeljene izjave pojedinih predstavnika opozicije, koji i na taj način pokušavaju da u negativan kontekst stave najznačajniji infrastrukturni projekat u Republici Srpskoj.

"Projekat izgradnje autoputa '9. januar' Banja Luka-Doboj, odvija se pod budnim okom nadzornog organa, kao i konsultanata samih evropskih banaka, koji od početka realizacije navedenog projekta, pa do danas, nisu imali nijedan jedini prigovor na način izvođenja i praćenja radova", navodi se u saopštenju.
Klix
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#11656 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Izgradnja Zeničke obilaznice [Drivuša - Donja Gračanica] - Februar

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#11657 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
Haris.ba
Posts: 35306
Joined: 08/09/2005 20:08

#11658 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Haris.ba »

studeni76 wrote:Upravo ti je u clanku koji si kvotao predstavljena ta nekakva trasa koja ide pravcem Sarajevo-Zepce-Tuzla-Brcko-Bijeljina i onda tamo oko Sremske Mitrovice se spaja na postojeci Bratstvo-Jedinstvo. Kopirao bih link al ne znam preko moba :-D
Ne znam odakle im mapa al po njoj ni jedan km autoputa nebi isao kroz HR (sto i ima smisla jer je ovo prica za nase izbore a ne za hrvatske).
A 20km je okvirno receno. Od Brckog pa do Mitrovice bi u tom slucaju imao 2 autoputa na veoma malom rastojanju. Dobro jedino turcima i bugarima da ljeti ne cekaju na Batrovcima po par sati
Tuzla - Brčko - Orašje je saobraćajnica koja je planirana neovisno od ove priče prema Beogradu. I naravno da ko god ovo bude radio, moraće sa Hrvatima da se dogovori. Jer upravo dio Brčko - Orašje povećava isplativost Tuzla - Brčko. Pa i dalje prema Bijeljini.

A kad je u pitanju "paralelan autoput", i da nema granice šengena vidio bih logiku da dvije susjedne države imaju direktnu vezu autoputem. A u režimu šengena da i ne pričamo.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#11659 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Maraschino »

So What! wrote:U izgradnju autoputa Banja Luka - Doboj bit će utrošeno oko 402 miliona eura
Image

U izgradnju autoputa Banja Luka – Doboj, kao najznačajnijeg infrastrukturnog projekta u Republici Srpskoj, bit će utrošeno oko 402 miliona eura, koliko je obezbijeđeno kroz kreditne sporazume sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD) i Evropskom investicionom bankom (EIB), saopšteno je iz preduzeća "Autoputevi Republike Srpske".

Iz ovog preduzeća podsjećaju da se izgradnja ovog autoputa odvijala kroz dva zasebna projekta, odnosno izgradnjom dionice Doboj–Prnjavor, u dužini od 36,6 kilometara, što je finansirano kreditom EBRD-a, a osnovna cijena ugovora je 185 miliona eura.

"Drugi projekat, odnosno dionica, je Banja Luka–Prnjavor, u dužini od 35,3 kilometra, što je finansirano kreditnim sporazumom sa EIB u iznosu od 160 miliona eura", navodi se u saopštenju.

Zbog dodatnih radova, nepredviđenih okolnosti na samoj trasi, kao i zbog posljedica katastrofalnih poplava iz 2014. godine, Javno preduzeće "Autoputevi Republike Srpske" zatražilo je dodatna sredstva kod obje banke i to 10 miliona evra kod EBRD i 47 miliona evra kod EIB, kako bi projekat u potpunosti bio završen sredinom ove godine.

"Sa dodatnim zaduženjem od 47 plus 10 miliona eura, konačna cijena autoputa '9. januar' iznosit će oko 402 miliona evra ili 5,5 miliona eura po kilometru, što je povećanje u iznosu od 15 posto od prvobitno ugovorene cijene", precizirali su iz preduzeća "Autoputevi RS-a".

U saopštenju se napominje da za projekte ove veličine i složenosti, navedeno povećanje nije ništa neobično ili nesvakidašnje, kako već danima pokušavaju da prikažu pojedini predstavnici opozicije, iznoseći netačne i zlonamjerne podatke o vrijednosti projekta autoputa.

"Najnoviji primjer je tvrdnja da će autoput Republiku Srpsku koštati 75 posto više od planiranog, te da će njegova cijena premašiti 1,17 milijardi KM, odnosno 16,3 KM po kilometru", navodi se u saopštenju.

Javno preduzeće "Autoputevi Republike Srpske" Banja Luka najoštrije odbacuje paušalne i neutemeljene izjave pojedinih predstavnika opozicije, koji i na taj način pokušavaju da u negativan kontekst stave najznačajniji infrastrukturni projekat u Republici Srpskoj.

"Projekat izgradnje autoputa '9. januar' Banja Luka-Doboj, odvija se pod budnim okom nadzornog organa, kao i konsultanata samih evropskih banaka, koji od početka realizacije navedenog projekta, pa do danas, nisu imali nijedan jedini prigovor na način izvođenja i praćenja radova", navodi se u saopštenju.
Klix
Image

Izvini @So What!, morao sam. Cijenim tvoj trud ali...
Meni je drago kada vidim bilo sta da se gradi a pogotovu ovi autoputevi ali mi nije jasno ovolika razlika.
Jedan milion je puno za bilo koga a 500 miliona je megalomanija.
Forumerrer
Posts: 990
Joined: 14/06/2014 17:27

#11660 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Forumerrer »

Ma nek se probija budzet, bitno je da se gradi. Pricajte sta hocete, ali otvoriti dionicu od 70 km, kakav god bio teren, je fenomenalna stvar za BIH.

Sreca pa makar RS zadnje 4 godine gradi.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#11661 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by seln »

Forumerrer wrote:Ma nek se probija budzet, bitno je da se gradi. Pricajte sta hocete, ali otvoriti dionicu od 70 km, kakav god bio teren, je fenomenalna stvar za BIH.

Sreca pa makar RS zadnje 4 godine gradi.
Zaloziti gace i kosulju da bi se kupile nove "Nike" prije mrskog komsije...
sreca pa ce volina iz Laktasa sjebati Genocidiju bolje od 5. korpusa.
breuer
Posts: 7885
Joined: 06/07/2009 15:44

#11662 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by breuer »

Psi laju, a karavane prolaze...
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#11663 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by shake69 »

Mene cudi da Laktashenko nije zapovidio tim njegovim neimarima da vascijeli autoput od Banjaluke do Doboja ne ofarba u bojama Republike Mrske, crvena, plava i bijela. Jesam li pogodio, ili je to Rusija? :?
Kad ih je krenulo s pricom o nezavisnosti i odvajanju sta fali dodati jos koji milion na koliko potrebne farbe kad su svakako probili budzet. Jos bi bili jedini na svijetu koji su ofarbali autoput u bojama drzavetine u nastajanju. Ima li toga gdje? Nema!
Faka mi cudno da se toga nisu sjetili komesari RS.
breuer
Posts: 7885
Joined: 06/07/2009 15:44

#11664 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by breuer »

nije ni Sa. humor što je nekad bio

srpska zastava je obrnuta ruska, tako da ti ga je skoro pa svejedno...
Forumerrer
Posts: 990
Joined: 14/06/2014 17:27

#11665 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Forumerrer »

Serite sad o laktasenku. Jos ga optuzite za probleme u Grasu, Vik-u i ostalima...

Niko nije rekao da je izgradnja jeftina, ali u konacnici se sve to debelo isplati. Znate li da aktivna izgradnja moze povecati BDP drzave za preko 25%?

Hrvatska se zaduzila ko zna koliko milijardi dolara da plati Bechtelu izgradnju ZG-ST i svaka im cast. Jednom izgradili i imaju za sva vremena.

Ne kontam ljude koji osporavaju izgradnju????
breuer
Posts: 7885
Joined: 06/07/2009 15:44

#11666 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by breuer »

forumske pametnice
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#11667 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Dionica Počitelj - Buna mogla bi se raditi u ožujku
Terzić je naveo kako su Autoceste F BiH napravile projekt hitne sanacije klizišta na dionici Lepenica - Vlakovo.

Image

Za dinamičniju gradnju Koridora 5C moraju se uključiti sve instance vlasti, prvenstveno državna razina, rekao je razgovoru za Dnevni avaz Adnan Terzić, direktor JP Autoceste FBiH.

''Prioritet je da država BiH potpiše dogovorene sporazume s Europskom investicijskom bankom (EIB) od 50 milijuna eura za tunel Zenica, s OFID-om od 49 milijuna eura za dionicu Vranduk - Ponirak, s KFAED-om od 36 milijuna eura, te za jug, Buna - tunel Kvanj od 100 miliona eura s EIB-om. To prošle godine, iako su sporazumi ispregovarani, Ministarstvo financija BiH nije moglo staviti u proceduru potpisivanja zbog toga što smo imali od Vlade FBiH uvjet da ti krediti budu efektivni ako dođe do povećanja putarina. Budući da je došlo do povećanja, sada je prioritetno da FBiH i država završe potpisivanje tih sporazumna kako bismo mi u ovoj godini po njima mogli izvršiti podjelu za izvođenje'', rekao je Terzić.

''Otvorili smo financijske ponude na dva projekta. Jedan je Počitelj - Buna od 30 milijuna eura koji financira EBRD, a drugi je nastavak ove dionice od Donje Gračanice do Vraca, do spuštanja na M-17, kod Zenice. I njega financira EBRD s 50 milijuna eura. Dakle, ta dva projekta trebala bi se, prema meni, dodijeliti u ožujku i početi s radovima'', kaže Terzić.

Naveo je kako su Autoceste F BiH napravile projekt hitne sanacije klizišta na dionici Lepenica - Vlakovo.

''Ponovno se pojavilo klizište. Nekoliko dana vršimo praćenja i nema novog pomjeranja. Za sljedeći tjedan planiran je sastanak nadzora, izvođača, investitora i da se utvrdi prvi razlog pojave klizišta'', rekao je Terzić, govoreći o problemu popuštanja potpornih zidova na toj dionici, koje je radila turska kompanija Celigiz Insaat.
Bljesak
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#11668 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

„Autoputevi RS“ kupuju nove naplatne kućice za 3,5 miliona KM
Samo četiri dana nakon što su „Autoputevi Republike Srpske“ raspisali tender težak 9,36 miliona KM za izbor firme koja će ih savjetovati u okviru izgradnje mreže autoputeva RS, uslijedila je i nova milionska javna nabavka. Za izgradnju naplatnih kućica na dionici Banjaluka – Gradiška ovo javno preduzeće spremno je da izdvoji više od 3,5 miliona KM, saznaje portal CAPITAL.

Image

Naplatne kućice, kako je navedeno u tenderaskoj dokumentaciji, biće postavljene u Novoj Topoli, Čatrnji i Aleksandrovcu, a odabrani izvođač imaće rok od 120 dana da završi posao.

Firme ponude mogu dostaviti do 19. marta, osim „Gradinvesta“ iz Prijedora i „BMP“ iz Banjaluke koje, kako je navedeno, zbog sukoba interesa nemaju pravo prijave. Garantni rok će važiti dvije godine od dobijanja upotrebne dozvole, dok je garantni rok za konstruktivne elemente 10 godina.

Ukoliko izvođenje radova bude kasnilo, odabrana firma će platiti kaznu koja iznosi 1,5 odsto vrijednosti radova za svaki izgubljeni dan, ali ukupan iznos kazne, stoji u dokumentaciji, ne može preći pet odsto od ukupno ugovorene vrijednosti radova.

Na milionskom tenderu ponuđač mora da ispuni i milionske uslove pa se očekuje da je prijavljena firma pozitivno poslovala u posljednje tri godine te da je ukupan promet u tom periodu iznosio šest miliona KM. Takođe, ponuđač bi iza sebe trebalo da ima uspješno sprovedene slične poslove u vrijednosti od oko tri miliona KM bez uračunatog poreza na dodatu vrijednost.

„Da bi učestvovali u javnoj nabavci, ponuđači moraju da dostave originalnu, bezuslovnu bankarsku garanciju u iznosu od 45.000 KM“, stoji u tenderskoj dokumentaciji.

Ovo svakako nije jedina javna nabavka koja je u vezi sa izgradnjom naplatnih kućica na ovom dijelu autoputa. Radove bi trebalo i nadzirati pa je u toku i tender za izbor firme koja će biti zadužena za ovaj dio posla. Njegova vrijednost je oko 64.000 sa uračunatim PDV-om.

Image

Direktor „Autoputeva RS“ Dušan Topić danima ne odgovara na pozive CAPITAL-a pa je tako bilo i danas. Međutim, u Udruženju građana „Tender“ navode da ovakvi tenderi obično „ukalkulišu nivelacije i dodatna asfaltiranja puteva“.

„Konkurencija na tenderu odrediće da li je vrijednost tendera realna. Uglavnom, cifra može da bude i do dva i po puta manja, ponuđači takve ponude mogu da naprave. Ali, izborna je godina, a praksa je pokazala da su tenderi tada skuplji zbog finansiranja kampanja“, smatra Igor Vukajlović iz UG „Tender“.

Brzinu raspisivanja tendera i zaduživanja uprava „Autoputeva RS“ ne primjenjuje na odgovaranje na novinarska pitanja kako bi objasnili tender od 9,36 miliona KM za savjetovanje u okviru izgradnje mreže autoputeva RS. Portal CAPITAL od utorka nije dobio odgovore na pitanja kakvi su efekti postignuti savjetima firme „Deloitte“ koja je u protekle dvije godine obavljala ovaj posao , kao i za šta se sada konkretno izdvajaju milioni maraka poreskih obveznika.

Image

Tender od prije dvije godine bio je težak 4,6 miliona KM. Tada je ponuda grupe “Ces COWI” iz Beograda, “Deloitte Central Europe Limited” Nikozija Kipar i „Deloitte“ Beograd bila zapravo i jedina pristigla, a godišnje je na njihovim računima završavalo oko 2,3 miliona KM. Ovaj ugovor za savjetovanje ističe 1. aprila.

Nakon što je tada sklopljen posao, u „Autoputevima RS“ su istakli da su ugovorom o zajmu sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD) obavezani da angažuju konsultante.

„Tim ugovorom, između ostalog, definisano je da će ‘Autoputevi RS’ angažovati konsultante da pomognu u pripremi i implementaciji strategije u vezi sa koncesijama i/ili javno-privatnim partnerstvom“, kazali su tada u „Autoputevima“.

Rate kredita ugrađene u kilometre
Narodna skupština Republike Srpske usvojila je u utorak, po hitnom postupku, odluku o prihvatanju zaduženja RS prema Evropskoj investicionoj banci za dodatno finansiranje izgradnje autoputa Banjaluka-Doboj u iznosu od 47 miliona evra.

Usvojen je zaključak, koji su predložili poslanici skupštinske većine, prema kojem se zadužuje Vlada RS da u roku ne dužem od 30 dana obavijesti NS RS o iznosu vlastitih sredstava koje su “Autoputevi RS ” uložili u projekat izgradnje autoputa Banjaluka-Doboj sa prikazivanjem svih troškova uloženih sredstava.

Topić je dan ranije izjavio da će kreditno zaduženje za izgradnju ovog autoputa iznositi 402 miliona evra, što je jednako vrijednosti radova.

“Pred Skupštinom je dokument o dodatnom zaduženju našeg preduzeća za završetak radova na autoputu Banjaluka-Doboj u iznosu od 47 miliona evra kod Evropske investicione banke, gdje je osnovni kredit od 160 miliona evra, što znači da će ukupno zaduženje biti 207 miliona evra”, rekao je Topić.

Osim ovog, kaže Topić, u Evropskoj banci za obnovu i razvoj za dionicu autoputa od Doboja do Prnjavora podignut je kredit od 185 miliona evra i sada je u pripremi dodatno zaduženje od 10 miliona evra.
Capital
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#11669 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Autoput Prijedor-Banjaluka do 2023?
Autoput Banjaluka-Prijedor trebalo bi, prema najavama, da bude završen 2023. godine. Krajem ovog mjeseca, Vlada Srpske počinje pregovore za dodjelu koncesije za ovaj projekat kineskoj kompaniji koja će finansirati izgradnju.

Image

Da li će višedecenijska želja stanovnika ovog dijela Srpske napokon biti ostvarena? Od ovog projekta mnogo očekuju lokalne zajednice, privredni subjekti i stanovnici sjeverozapadnog dijela Srpske.

Autoput koji će spajati Prijedor i Banjaluku, smatraju, donijeće mnoge pogodnosti.

Građani očekuju pogodnosti od povezivanja Prijedora sa, kako navode, svijetom. Nadaju se i da će taj autoput ići do Bijeljine. Ističu i da ljudi treba da se kreću, kao i prevoz robe, jer je sve to velika prednost.

Autoput je velika šansa za razvoj Prijedora, saglasni su u lokalnoj upravi. Sa novim putem, boljom povezanošću s evropskim centrima, u Prijedor bi trebalo da stignu i novi investitori, a samim tim i radna mjesta.

Milenko Đaković, gradonačelnik Prijedora, ističe da bi Prijedor i cijelu regiju te saobraćajnice otvorile prema svijetu, tako "da bismo postali još konkurentniji za dalji razvoj, prije svega, privrednih aktivnosti, ali i turizma".

Dijana Đaković, rukovodilac prijedorske kancelarije Privredne komore Srpske, naglašava da su Prijedor i opštine regije izvozno orijentisane šti potvrđuju podaci Privredne komore.



- Svakako da će putna komunikacija i pozitivna poslovna klima doprinijeti da se taj trend zadrži i u budućnosti - kaže ona.

Zadovoljni su i prevoznici. Ipak, smatraju da cijene za korišćenje autoputa treba oprezno formirati.

Prevoznik Igor Bebin uvažava ekonomski značaj izgradnje autoputa, ali podsjeća da treba imati u vidu i usaglašavanje cijena, te ekonomsku opravdanost da bi prevoznici mogli koristiti autoputeve u stopostotnom smislu.

Trasa autoputa od Banjaluke do Prijedora još nije poznata, ali se zna da će biti duga oko 40 kilometara, i da će, bez eksproprijacije zemljišta, koštati skoro 298 miliona evra. Projektna dokumentacija biće završena za dvije godine, nakon čega će početi izgradnja.
RTRS
probook
Posts: 5043
Joined: 13/10/2013 22:38

#11670 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by probook »

shake69 wrote:Mene cudi da Laktashenko nije zapovidio tim njegovim neimarima da vascijeli autoput od Banjaluke do Doboja ne ofarba u bojama Republike Mrske, crvena, plava i bijela. Jesam li pogodio, ili je to Rusija? :?
Kad ih je krenulo s pricom o nezavisnosti i odvajanju sta fali dodati jos koji milion na koliko potrebne farbe kad su svakako probili budzet. Jos bi bili jedini na svijetu koji su ofarbali autoput u bojama drzavetine u nastajanju. Ima li toga gdje? Nema!
Faka mi cudno da se toga nisu sjetili komesari RS.
Dok mi pametujemo oni prave li prave :run:
User avatar
drug_profi
Posts: 65444
Joined: 16/07/2012 16:00

#11671 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Prije će se Bihać spojiti sa Sarajevom preko Banja Luke, nego preko Vakufa i Bugojna.
Max_Bunker
Posts: 51
Joined: 20/11/2017 15:53

#11672 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Max_Bunker »

Da ima pameti tako bi se i radilo. Linija BL - Prijedor - Novi je jednostavna i jeftina za izgradnju, i autoput bi njom došao na šezdesetak km do Bihaća, za razliku od terena između Travnika i Ključa kuda naprosto neće proći nikad jer je teren jednako težak kao i potez oko Zenice, a deset puta duži.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#11673 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Izgradnja Zeničke obilaznice - 19. 02. 2018. @ fordi (SSC)

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#11674 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 6230
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#11675 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by studiorum_tuzlaensis »

probook wrote:
shake69 wrote:Mene cudi da Laktashenko nije zapovidio tim njegovim neimarima da vascijeli autoput od Banjaluke do Doboja ne ofarba u bojama Republike Mrske, crvena, plava i bijela. Jesam li pogodio, ili je to Rusija? :?
Kad ih je krenulo s pricom o nezavisnosti i odvajanju sta fali dodati jos koji milion na koliko potrebne farbe kad su svakako probili budzet. Jos bi bili jedini na svijetu koji su ofarbali autoput u bojama drzavetine u nastajanju. Ima li toga gdje? Nema!
Faka mi cudno da se toga nisu sjetili komesari RS.
Dok mi pametujemo oni prave li prave :run:
Prave fantomske dionice po nizijama i još duplo hapaju, što na tenderima što aneksiranjima Ugovora. Sve u džepovima podobnih, a kredite vraćaju još većim kreditima. U zaduženjima preko guše po glavi stanovnika. Mislim da Dodikov režim i računa na rat kao jedino sredstvo iz kojeg može izaći čist. Neka hvala, i mi se zadužujemo, ali makar je koliko toliko tenderisanje po dionicama realno i ostvarena kolika tolika efektivnost tih investicija.....
Last edited by studiorum_tuzlaensis on 19/02/2018 18:32, edited 1 time in total.
Post Reply