Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
mistek
Posts: 3800
Joined: 23/05/2010 15:16

#11626 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mistek »

Je li neko može postaviti mapu ove zaobilaznice u Zenici, neku aktuelnu? Dokle se ovo radi, dokle je stigla koja dionica?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#11627 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Maraschino »

Sve je ovo krasno, lijepo, obecavajuce ali od ovoga najmanje koristi ima i imat ce obican BH narod koji nema para da naspe rezervoar goriva a nudi mu se neki savremeni autoput.
Nikada nasi politicari ne bi ovo radili, nikada ovo niko ne bi kreditirao da nemaju svi koristi od toga. Na ovim poslovima se operu milioni eura.
Prije autoputeva kod nas su prioritetnije mnoge druge stvari ali ko pita obican narod. Daj kredit, profitiraj na njemu a neko ce morati vratiti.
User avatar
thekupus
Posts: 7388
Joined: 25/06/2011 22:38

#11628 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by thekupus »

Maraschino wrote:Sve je ovo krasno, lijepo, obecavajuce ali od ovoga najmanje koristi ima i imat ce obican BH narod koji nema para da naspe rezervoar goriva a nudi mu se neki savremeni autoput.
Nikada nasi politicari ne bi ovo radili, nikada ovo niko ne bi kreditirao da nemaju svi koristi od toga. Na ovim poslovima se operu milioni eura.
Prije autoputeva kod nas su prioritetnije mnoge druge stvari ali ko pita obican narod. Daj kredit, profitiraj na njemu a neko ce morati vratiti.
To možeš reći šta god da se počne raditi. Infrastruktura je jedan od puteva prema izvlačenju iz ove dubioze.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#11629 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Maraschino »

thekupus wrote: To možeš reći šta god da se počne raditi. Infrastruktura je jedan od puteva prema izvlačenju iz ove dubioze.
Dok se mi izvucemo iz ove dubioze sa ovakvom korumpiranom politickom elitom bit cemo duboko u glibu. Hocemo li se uopce radovati lijepim autoputevima?

Dobre brze ceste nama bi bile dovoljne do nekih boljih vremena.
Silent.Hunter
Posts: 496
Joined: 14/05/2011 10:12
Location: Shitville

#11630 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Silent.Hunter »

thekupus wrote:
Maraschino wrote:Sve je ovo krasno, lijepo, obecavajuce ali od ovoga najmanje koristi ima i imat ce obican BH narod koji nema para da naspe rezervoar goriva a nudi mu se neki savremeni autoput.
Nikada nasi politicari ne bi ovo radili, nikada ovo niko ne bi kreditirao da nemaju svi koristi od toga. Na ovim poslovima se operu milioni eura.
Prije autoputeva kod nas su prioritetnije mnoge druge stvari ali ko pita obican narod. Daj kredit, profitiraj na njemu a neko ce morati vratiti.
To možeš reći šta god da se počne raditi. Infrastruktura je jedan od puteva prema izvlačenju iz ove dubioze.
:thumbup: :bih:
User avatar
Thorgerson
Posts: 9907
Joined: 15/04/2015 11:26

#11631 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Thorgerson »

Maraschino wrote:Sve je ovo krasno, lijepo, obecavajuce ali od ovoga najmanje koristi ima i imat ce obican BH narod koji nema para da naspe rezervoar goriva a nudi mu se neki savremeni autoput.
Nikada nasi politicari ne bi ovo radili, nikada ovo niko ne bi kreditirao da nemaju svi koristi od toga. Na ovim poslovima se operu milioni eura.
Prije autoputeva kod nas su prioritetnije mnoge druge stvari ali ko pita obican narod. Daj kredit, profitiraj na njemu a neko ce morati vratiti.
Nego ko ce imati koristi od autoputa?

Koliko je ljudi poginulo na ovim dosad izgradjenim autoputevima, a koliko na prijasnjim trasama? Pa samo da 5 zivota "ustedimo" isplati se. Sta je s vama ljudi. Pa prije se masovno ginulo na potezu Zenica - Sarajevo. Sada na prste jedne ruke mozes izbrojati koliko je ljudi poginulo unazad 10-12godina.

I kako se operu pare ajd nam objasni. Jer meni nije jasno. Imas kreditore koji daju kredit i koji traze da je sve organizovano, trasnparentno (pa pogledaj koliko je samo ponistenih tendera zbog naseg javasluka i smijesnih pokusaja da se obmane kreditori) - ne moze, ne ide.

Moze tu biti stimanja, ali u pitanju su medjunarodni tenderi, sve je transparentno koliko moze biti. Dakle, ako ces reci da se tu nesto moze nastimati, onda isto to mozes reci da mogu uraditi i u Njemackoj, Austriji itd.
kakaljin
Posts: 13503
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#11632 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kakaljin »

Thorgerson wrote:
Maraschino wrote:Sve je ovo krasno, lijepo, obecavajuce ali od ovoga najmanje koristi ima i imat ce obican BH narod koji nema para da naspe rezervoar goriva a nudi mu se neki savremeni autoput.
Nikada nasi politicari ne bi ovo radili, nikada ovo niko ne bi kreditirao da nemaju svi koristi od toga. Na ovim poslovima se operu milioni eura.
Prije autoputeva kod nas su prioritetnije mnoge druge stvari ali ko pita obican narod. Daj kredit, profitiraj na njemu a neko ce morati vratiti.
Nego ko ce imati koristi od autoputa?

Koliko je ljudi poginulo na ovim dosad izgradjenim autoputevima, a koliko na prijasnjim trasama? Pa samo da 5 zivota "ustedimo" isplati se. Sta je s vama ljudi. Pa prije se masovno ginulo na potezu Zenica - Sarajevo. Sada na prste jedne ruke mozes izbrojati koliko je ljudi poginulo unazad 10-12godina.

I kako se operu pare ajd nam objasni. Jer meni nije jasno. Imas kreditore koji daju kredit i koji traze da je sve organizovano, trasnparentno (pa pogledaj koliko je samo ponistenih tendera zbog naseg javasluka i smijesnih pokusaja da se obmane kreditori) - ne moze, ne ide.

Moze tu biti stimanja, ali u pitanju su medjunarodni tenderi, sve je transparentno koliko moze biti. Dakle, ako ces reci da se tu nesto moze nastimati, onda isto to mozes reci da mogu uraditi i u Njemackoj, Austriji itd.
Ima stimanja, ali ne kao kada je domaci investitori i manja kontrola.

Ali reci da nam ne treba autoput, je najveca nebuloza,

Cak bi trebalo koncesije davati za dionice da se sto prije napravi kompletan autoput i jos nove trase da se uveze cijela BiH autoputevima.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#11633 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Maraschino »

Rekao sam da su nam dovoljne moderne brze ceste. Svi ovi silni milioni mogli su se ubaciti u privredu i nova radna mjesta. Kada se radi tada se moze i graditi bilo sta pa i autoputevi. Ni Tito nije gradio prvo autoputeve nego fabrike pa ostalu infrastrukturu.
Ko ce se voziti autoputevima? Vozice se ko ima dobro auto i dobru platu, ostali odose na rupicasti put a takvih je vecina(za sada).
Ako ne znas kako se peru pare samo pogledaj koliko kosta kilometar autoputa(pogotovu na dionici B.Luka-B.Gradiska). Samo pogledaj koliko ima aneksa na osnovni ugovor i dovoljno da se posumnja.
neki
Posts: 7954
Joined: 17/02/2005 07:57

#11634 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by neki »

Meni se čini da ti ne znaš sta pojam “pranje para” ustvari znaci...
“Pranje para” i međunarodni kredit kao izvor finansiranja ne idu u istu rečenicu..
User avatar
drndalo
Posts: 25040
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#11635 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drndalo »

Nije pranje, nego napuhivanje faktura... To se radi svuda u svijetu, i uobicajeno je...

E sad, tamo obicavaju na velikim projektima klepiti 10-15%. Ali sa glavnice od 10 milijardi... Kod nas bi nasi da mogu na 40 mil. ugovora da klepe odmah 20, a od ostalih 20, jos 2-3 za sitni inventar...

Ja jedva cekam da zavrse SA-BL, samo su ovi nasi razvukli od Zenice dalje... Nikad... Da hoce vise spojiti BL-DO punim profilom, to je sat skracenja voznje... Zamisli SA-BL 2 sata voznje, laganog prosjeka od 120 km/h...?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#11636 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Maraschino »

.
BadBoy
Posts: 9611
Joined: 01/11/2005 21:55

#11637 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by BadBoy »

Maraschino wrote:Rekao sam da su nam dovoljne moderne brze ceste. Svi ovi silni milioni mogli su se ubaciti u privredu i nova radna mjesta. Kada se radi tada se moze i graditi bilo sta pa i autoputevi. Ni Tito nije gradio prvo autoputeve nego fabrike pa ostalu infrastrukturu.
Ko ce se voziti autoputevima? Vozice se ko ima dobro auto i dobru platu, ostali odose na rupicasti put a takvih je vecina(za sada).
Ako ne znas kako se peru pare samo pogledaj koliko kosta kilometar autoputa(pogotovu na dionici B.Luka-B.Gradiska). Samo pogledaj koliko ima aneksa na osnovni ugovor i dovoljno da se posumnja.
Ovo mi je najjače "treba gradit fabrike i treba otvarat radna mjesta". Newsflash, sada je 2018. godina, Bosna i Hercegovina nije više dio Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije i država više "ne otvara radna mjesta" već samo pokušava stvoriti povoljniji ekonomski ambijent da privatni kapital otvori radna mjesta.

Saobraćaja infrastruktura (uostalom, kao i svaka druga infrastruktura) samo služi kao alat za stvaranje povoljnijeg poslovnog ambijenta. Dakle, pare se NISU mogle uložiti u neko mistično otvaranje radnih mjesta.
User avatar
drug_profi
Posts: 65441
Joined: 16/07/2012 16:00

#11638 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Sama izgradnja je otvaranje radnih mjesta. Plus novac za plate, poreze i kupljeni materijal, koji je tako pušten u opticaj, tj. time povećana potrošnja, što nekom drugom poveća promet i stvara porebe za nova radna mjesta.
Javni radovi kao što je izgradnja autoputa, koji ubacuju veće količine novca u opticaj, najbolji su način oživljavanja privrednih aktivnosti.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#11639 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Autoputem od Banjaluke do Prijedora 2023. godine
Image

Vlada Republike Srpske usvojila je Odluku o utvrđivanju uslova za dodjelu koncesije za izgradnju autoputa Banjaluka - Prijedor i već krajem ovog mjeseca Ministarstvo saobraćaja i veza počeće pregovore za dodjelu koncesije za ovaj projekat kineskoj kompaniji "China Shandong International and Tehnical Cooperation".

Prema odluci, koncesija će biti dodijeljena na period od 25 do 30 godina, a finansije za izgradnju treba da obezbijedi kineska kompanija, s tim da projekat treba da bude strukturisan bez garancija RS ili BiH.

"Vlada RS treba da ima udio u koncesionom društvu te da na taj način koncesionar ima obavezu po osnovu Zakona o privrednim društvima da Vladi omogući pristup svim podacima o finansijama društva i drugim aktima na transparentan i precizan način. Takvo članstvo u koncesionom društvu neće nametati Vladi obavezu da unosi bilo kakav kapital u koncesiono društvo, ali će obezbijediti Vladi mogućnost korišćenja određenih prava manjinskog člana društva", navedeno je u Odluci o utvrđivanju uslova za dodjelu koncesije za izgradnju autoputa Banjaluka - Prijedor.

Prema odluci, godišnja koncesiona naknada za korišćenje koncesije obračunavaće se na bazi godišnjih prihoda ostvarenih obavljanjem djelatnosti, odnosno putarine, a Vlada će biti u obavezi da riješi eksproprijaciju nad zemljištem.

Procijenjena vrijednost autoputa iznosi 297.770.398 evra

Što se tiče samog autoputa, kineska kompanija uradila je studiju opravdanosti i dostavila ponudu u cilju pokretanja procedure dodjele koncesije. Ponuda kineske kompanije se odnosi na izgradnju autoputa od Banjaluke do Prijedora u dužini od 42,1 kilometar. Procijenjena vrijednost autoputa iznosi 297.770.398 evra, a projekat podrazumijeva dvosmjerni autoput sa četiri trake i projektovanom brzinom od 120 km/h.

"Procijenjeni trošak po kilometru iznosi oko 7,04 miliona evra. Projektom je planirano puštanje u saobraćaj za krajnje korisnike u 2023. godini", navedeno je u odluci Vlade RS.

U naredne dvije godine, odnosno do 2020. godine plan je da se uradi projektna dokumentacija te da period izgradnje bude najmanje tri godine. Kao očekivane benefite ovog autoputa Vlada RS navela je smanjenje vremena putovanja, bolju povezanost, brži i efikasniji tranzitni saobraćaj, uštedu troškova i smanjenje broja saobraćajnih nezgoda.

Podsjećanja radi, kineska kompanija sa kojom će otpočeti razgovore za dodjelu koncesije još ranije je sa Vladom Republike Srpske, Javnim preduzećem "Autoputevi RS", zaključila Sporazum o saradnji u vezi sa autoputem Banjaluka - Prijedor - Novi Grad (prva faza Banjaluka - Prijedor), a tom sporazumu prethodilo je potpisivanje Memoranduma o saradnji između JP "Autoputevi RS" i kineske kompanije.
Nezavisne
User avatar
studeni76
Posts: 6787
Joined: 03/06/2009 14:12

#11640 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by studeni76 »

Ja ovdje nesto ne kontam, na osnovu cega su opravdani ovi autoputevi po RSu. Jbt pa golim okom se vidi razlika kad se iz Federacije predje u RS, gustina saobracaja drasticno opada! Ili ce dodik nakon izgradnje nabavit hrpu kineza da se vozaju. Pa to sve zjapi poluprazno
User avatar
drndalo
Posts: 25040
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#11641 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drndalo »

A kad je to bilo bitno ? Dok god se pinka moze uzeti...?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#11642 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Maraschino »

studeni76 wrote:Ja ovdje nesto ne kontam, na osnovu cega su opravdani ovi autoputevi po RSu. Jbt pa golim okom se vidi razlika kad se iz Federacije predje u RS, gustina saobracaja drasticno opada! Ili ce dodik nakon izgradnje nabavit hrpu kineza da se vozaju. Pa to sve zjapi poluprazno
Pogotovu tamo se ne rade autoputevi radi potrebe nego radi izvlacenja para. Sutra ce probijati tunel i gdje ne treba samo da KUM dobije posao a onda, zna se.
neki
Posts: 7954
Joined: 17/02/2005 07:57

#11643 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by neki »

Koncesijom na koju vlada ne daje garanciju za minimalan promet na toj trasi će izgraditi autoput kad na vrbi rodi grožđe...
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#11644 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Maraschino »

BANJALUKA - Predsjednik PDP-a Branislav Borenović tvrdi da je Vlada Republike Srpske povećala cijenu izgradnje autoputa Banjaluka - Doboj za 503 miliona KM.

Borenović je rekao da to znači da je "cijena po kilometru ovog auto-puta veća za sedam miliona KM, odnosno da je ukupan projekat skuplji za 75 odsto".

On je podsjetio da je prema odluci iz 2012. godine, cijena autoputa iznosila oko 670 miliona KM, odnosno po kilometru 9,3 miliona KM.

"Konačna cijena koju smo dobili na osnovu odluke o dodatnom zaduženju koja je na ratifikaciji u zajedničkim institucijama BiH iznosi 1,17 milijardi KM, po kilometru 16,3 miliona KM", rekao je Borenović na konferenciji za novinare.

On je dodao da se iz ugovora o finansiranju između BiH, Republike Srpske, Evropske investicione banke i preduzeća "Autoputevi Republike Srpske" vidi da su, prema procjeni banke, ukupni troškovi projekta 565 miliona evra, a da je Vlada Srpske tražila da se taj iznos zaokruži na 600 miliona evra.

"To dovodi do toga da će auto-put koštati pola milijarde KM više nego što je planirano. Nevjerovatno je da o tome nema ništa u odluci koju smo dobili u Narodnoj skupštini prije nekoliko dana", rekao je Borenović
Negdje gore sam upotrijebio izraz ''pranje novca'' sto je bio moj nesvjesni lapsus. Znam sta je to ALI ovo je otvorena pljacka.
Dobro se razumijem u sve procedure od projektovanja, preko revizija, tendera i odabira izvodjaca, nadzora i samog izvodjenja. Ovo je model za izvlacenje para. Ne moze na jednom projektu biti 75% nepredvidjenih, naknadnih radova i viska radova. Neko je zakazao, ili projektant ali opet ima revizija ili nadzor(koji to potpisuje). Kriminal je ocit.

Ne mislim samo na ovaj posao. Mahom su svi takvi.
neki
Posts: 7954
Joined: 17/02/2005 07:57

#11645 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by neki »

Maraschino wrote:
BANJALUKA - Predsjednik PDP-a Branislav Borenović tvrdi da je Vlada Republike Srpske povećala cijenu izgradnje autoputa Banjaluka - Doboj za 503 miliona KM.

Borenović je rekao da to znači da je "cijena po kilometru ovog auto-puta veća za sedam miliona KM, odnosno da je ukupan projekat skuplji za 75 odsto".

On je podsjetio da je prema odluci iz 2012. godine, cijena autoputa iznosila oko 670 miliona KM, odnosno po kilometru 9,3 miliona KM.

"Konačna cijena koju smo dobili na osnovu odluke o dodatnom zaduženju koja je na ratifikaciji u zajedničkim institucijama BiH iznosi 1,17 milijardi KM, po kilometru 16,3 miliona KM", rekao je Borenović na konferenciji za novinare.

On je dodao da se iz ugovora o finansiranju između BiH, Republike Srpske, Evropske investicione banke i preduzeća "Autoputevi Republike Srpske" vidi da su, prema procjeni banke, ukupni troškovi projekta 565 miliona evra, a da je Vlada Srpske tražila da se taj iznos zaokruži na 600 miliona evra.

"To dovodi do toga da će auto-put koštati pola milijarde KM više nego što je planirano. Nevjerovatno je da o tome nema ništa u odluci koju smo dobili u Narodnoj skupštini prije nekoliko dana", rekao je Borenović
Negdje gore sam upotrijebio izraz ''pranje novca'' sto je bio moj nesvjesni lapsus. Znam sta je to ALI ovo je otvorena pljacka.
Dobro se razumijem u sve procedure od projektovanja, preko revizija, tendera i odabira izvodjaca, nadzora i samog izvodjenja. Ovo je model za izvlacenje para. Ne moze na jednom projektu biti 75% nepredvidjenih, naknadnih radova i viska radova. Neko je zakazao, ili projektant ali opet ima revizija ili nadzor(koji to potpisuje). Kriminal je ocit.

Ne mislim samo na ovaj posao. Mahom su svi takvi.
Sigurno da ima lopovluka (kao uostalom uvijek kad je u pitanju izgradnja infrastrukture) ali nerealno je očekivati da će troškovi izgradnje biti jednaki procjeni iz 2012 kad je ekonomska kriza bila na vrhuncu..od tada do danas cijena rada se uvećala, cijena betonskog čelika se udvostručila, a većina materijala je otišla 20-50% gore, nove akcije na gorivo Itd..
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#11646 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Maraschino »

neki wrote: Sigurno da ima lopovluka (kao uostalom uvijek kad je u pitanju izgradnja infrastrukture) ali nerealno je očekivati da će troškovi izgradnje biti jednaki procjeni iz 2012 kad je ekonomska kriza bila na vrhuncu..od tada do danas cijena rada se uvećala, cijena betonskog čelika se udvostručila, a većina materijala je otišla 20-50% gore, nove akcije na gorivo Itd..
Ni jedan od navedenih razloga ne utice na povecanje cijene. Cijene su ugovorene po jedinici mjere i one se ne mogu mijenjati nego kolicine kroz naknadne, ne predvidjene ili visak kolicina. Da tako moze svako bi isao sa manjom cijenom pa trazio u toku izvodjenja povecanje. Cijene se formiraju na osnovu kalkulacija a tvoje je da ih uvecas ili smanjis u zavisnosti od mogucnosti i prilika. Na nekim se ide sa jacim cijenama a na drugim realna ili cak ispod trzisne pa se vadi na drugim stavkama.
neki
Posts: 7954
Joined: 17/02/2005 07:57

#11647 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by neki »

Maraschino wrote:
neki wrote: Sigurno da ima lopovluka (kao uostalom uvijek kad je u pitanju izgradnja infrastrukture) ali nerealno je očekivati da će troškovi izgradnje biti jednaki procjeni iz 2012 kad je ekonomska kriza bila na vrhuncu..od tada do danas cijena rada se uvećala, cijena betonskog čelika se udvostručila, a većina materijala je otišla 20-50% gore, nove akcije na gorivo Itd..
Ni jedan od navedenih razloga ne utice na povecanje cijene. Cijene su ugovorene po jedinici mjere i one se ne mogu mijenjati nego kolicine kroz naknadne, ne predvidjene ili visak kolicina. Da tako moze svako bi isao sa manjom cijenom pa trazio u toku izvodjenja povecanje. Cijene se formiraju na osnovu kalkulacija a tvoje je da ih uvecas ili smanjis u zavisnosti od mogucnosti i prilika. Na nekim se ide sa jacim cijenama a na drugim realna ili cak ispod trzisne pa se vadi na drugim stavkama.
Eh..firme koje su ugovarale radove sa fiksnom cijenom čelika u ovoj državi odavno ne postoje..to je siguran put u propast građevinske firme jer cijena čelika u sedam dana može da varira i 20% a da ne govorim dugoročno..
Za materijale je moguće tražiti korekciju cijene iz ugovora ukoliko postoje tržišni pokazatelji da se mijenjala, to i fidic po kojem se ugovaraju autoputevi kod nas priznaje..
S druge strane, ovo povećanje cijene na ap doboj-bl se odnosi na predracunsku cijenu na osnovu koje je dogovoren kredit a ne ugovorenu :wink:
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#11648 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Maraschino »

Predracunska cijena je okvirna, da se vidi priblizna cijena radova i nema nikakve veze sa ugovorenom sto ne znaci da se neke stavke ne mogu poklopiti.
Predmjer radova(detaljan opis radova sa kolicinama a bez cijena) se dostavlja zainteresovanim stranama da ubace cijene i urade finalnu ponudu.
...nakon odabira najpovoljnijeg izvodjaca po mnogo kriterija, dolazi do ugovaranja izvodjenja radova. Postoji mogucnost da se ugradi stavka ''u slucaju naglih skokova cijena bla,bla...koje uvecavaju cijenu lupam 30% od trenutne cijene, da se radi aneks ugovoru i uradi korekcija.
Znam da je velika oscilacija cijena celika sto ne znaci uvijek uvecanje cijene.

Mucke se najvise desavaju na nepredvidjenim i viskom radova a rjedje na naknadnim radovima. Rijetko ili nikada se na ovakvoj vrsti radova poslovi ugovaraju ''kljuc u ruke''.

...i da ne idemo vise off.
The BEN10
Posts: 7674
Joined: 19/09/2011 09:03

#11649 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by The BEN10 »

Ma jel moguće, pa to sigurno ide... :-D

https://www.klix.ba/vijesti/bih/kako-iz ... /180208070
"Treba prepustiti struci da odradi svoje i zauzme stav. Nadam se da će neko promijeniti ovu priču kroz jednu stručnu elaboraciju i poredati stvari na način da se, prije svega, angažuju stručnjaci koji će kroz studiju izvodljivosti predložiti način finansiranja. Ono što se u javnosti pojavljuje volio bih i da se realizuje – to je BOT sistem. Ono što se treba znati je to da za takav način finansiranja treba imati odgovarajući promet, ali poznavajući prostor koji je nominovan, mali broj dionica će biti isplativ osim ako investitor nema golemu ljubav. Ako goleme ljubavi nema, država će morati stati iza toga jer investitori neće moći izvući svoj novac", kazao je Lindov.

On podsjeća na to da Bosna i Hercegovina u svojoj ponudi ima isplativijih dionica koje trebaju biti prioritet.

"Mi imamo mnogo više isplativijih dionica. Volio bih da smo iskoristili dobru volju investitora radi dionica koje su neophodne i gdje je to opravdano, a to je Koridor 5C ili brza cesta od Lašve prema Jajcu i Krajini", zaključio je Lindov.

Mali promet

Dobro obaviješten izvor je za Klix.ba kazao kako postoji velika vjerovatnoća da će, jednom kada struka kaže svoje, turska strana ponuditi koncesioni model finansiranja koji podrazumijeva garanciju države da prosječni dnevni promet saobraćajnice preko Višegrada bude više od 12.000 vozila.

Poređenja radi, a što ilustruje surovu realnost, na cesti Sarajevo-Mostar prosječni dnevni promet saobraćajnice kreće se od 6.000 do 10.000 vozila.

Štaviše, prema podacima iz 2009. godine, putevi od Višegrada do Sarajeva jedva da prelaze 7.000 vozila dnevno, dok veći dio prometnica broji između 600 i 3.000 vozila dnevno. Ruta preko Tuzle, naravno, nema taj problem sa blizu 10.000 vozila dnevno na dionicama prema Brčkom i krajnjem istoku BiH.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35306
Joined: 08/09/2005 20:08

#11650 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Haris.ba »

The BEN10 wrote:Dobro obaviješten izvor je za Klix.ba kazao kako postoji velika vjerovatnoća da će, jednom kada struka kaže svoje, turska strana ponuditi koncesioni model finansiranja koji podrazumijeva garanciju države da prosječni dnevni promet saobraćajnice preko Višegrada bude više od 12.000 vozila.
Da ne bi ostalo nejasno, neće država garantirati promet. Već će entiteti u slučaju da nema zacrtanog prometa plaćati koncesionaru kao da je promet ostvaren (za nedostajući promet).

Na teritoriji FBiH je sve prema zelenom, u RS je uglavnom u crvenom (što se tiče prometa, a izgleda i u svemu ostalom :D ).

Tako, da mislim da kada i naprave dokumentaciju (a to neće biti prije izbora :D ), pojaviće se plan da prvo se radi dionica Tuzla - Brčko. Možda i čitava dionica Žepče - Brčko. Zanimljivo je kako bi rješavali granični prelaz u Brčkom, jer to ne može bez Hrvatske. A znamo kako kilavo idu mostovi preko Save. A o konekciji na hrvatski A3 da i ne pričamo.
Post Reply