Prirodno matematicki fakultet

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
Rimad
Posts: 820
Joined: 20/05/2009 14:56

#1151 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Rimad »

X Factor wrote:
neo7 wrote:Predas orginale na medicinski npr, zatrazis od njih potvrdu da su ti kod njih orginalna svjedocanstva i sa tom potvrdom predas OVJERENE kopije svjedocanstvaa (i ostalog) i to je to. Nece ti praviti probleme, provjereno :)

Mada...malo ce te propitivati, glupa plavusa i odvratna crnka..
Znači da ipak možeš predati na dva fakulteta. :)
Puno hvala.
Zanimljivo. Nisam znao za ovo.

Pošto ovi iz administracije mogu biti naporni i mijenjati pravila na svoju ruku, ako ti kojim slučajem ovo ne upali, ja bih napravio kopije u boji i podvalio kao originale. Jedino ako ti originali nisu na nekom posebnom papiru.
User avatar
neo7
Posts: 2750
Joined: 20/01/2010 17:20

#1152 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by neo7 »

Nisam siguran, ali kada sam ja trazio odgovor na ovo pitanje neko me je upucivao na pravilnik Univerziteta gdje je ovo sto sam napisao jasno definisano, da uz potvrdu sa adrese gdje je orginal mozes predati ovjerenu kopiju. Samo izvadi dva rodna lista, da barem to bude orginal jer ce te peglat sto on nije orginal :D
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#1153 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by minjonja »

a ja koliko se sjeca citanjem zakona i pravilnika, kopije se mogu predati samo ako se vanredno upisuje. za redovno se prima samo original sto je i logicno jer to bi znacilo da bi u teoriji svaki srednjoskolac mogao biti predati na svakom fakultetu i pristupiti svim prijemnim i biti primljen u redovne na vise fakulteta, sto bi dovelo do haosa pri pravljenju konacnog spiska primljenih. ovdje je potrebno uloziti malkice truda pa iscitati zakon o visokom obrazovanju i pravilnik univerziteta/fakulteta, a sve to ima na internetu.
User avatar
elizabeth a
Posts: 2718
Joined: 10/04/2010 16:16

#1154 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by elizabeth a »

Prošle godine su dopuštali, na PMF-u barem. Mislim da se tu predaje ustvari prijepis ocjena koji ti urade u školi koju si završio, tako da ne vjerujem da možeš predati na više od dva fakulteta. Nisam sigurna za cijenu, mislim da se prošle godine plaćalo oko 100KM za svjedočanstvo i diplomu :)
zocurious
Posts: 32
Joined: 16/12/2011 19:58

#1155 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by zocurious »

Iščitao sam ovu temu toliko da se osjećam kao da poznajem pojedine forumaše, pogotovo minjonju :-)
Interesuje me kolike su šanse za pronalazak posla sa završenim studijem biologije, odnosno kolike za pojedine smjerove, i kakvu bih otprilike platu mogao očekivati (bezbeli puno pitam). Najviše me interesuju ekologija i mikrobiologia. U velikoj sam nedoumici što se tiče izbora fakulteta, a kad su u pitanju studiji na PMF-u, za sve osim biologije znam da je deficitarno. Šta velite?
Elokventni
Posts: 141
Joined: 30/07/2010 00:32

#1156 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Elokventni »

biologa ima ali je razlika u tome sto su oni koji su studirali po starom sistemu završili OPĆU BIOLOGIJU, a sa uvođenjem bolonje imaš danas postojuce smijerove (dakle ekologija, mikrobiologija, biohemija-fiziologija, genetika) pa po nekoj mojoj logici ne mozemo govoriti o tome kako imamo recimo previse ekologa ili kako određena usmjerenja nisu deficitarna :D (nadam se da me razumijes)

naravno posla nema preko noci ali ce se naci, problem je ipak plata

zapravo najveci problem je sto ljekari rade poslove koji su predvidjeni nama, a oni ne samo da su dobro placeni vec i lahko dolaze do zaposlenja

nadajmo se da ce neke stvari biti promjenjene :D

ako mislis pobjeci od znanja upisivanjem biologije i lahko zavrsiti onda nađi neki drugi fakultet :D ako hoces da upises biologiju zato sto je volis onda je moj savjet da to i ucinis

ovo ti govorim s dobrom namjerom ;)

ako te nesto konkretno zanima pitaj, pomoci cu ako znam
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#1157 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by minjonja »

jel ono mimo na obnu otkrio "skandal" da diplomirani biolozi rade u laboratoriji u omer maslic, a ne specijalisti medicinske biohemije?


ja ne znam za posao, samo znam da ne bi nista drugo mogla studirati osim biologije. bice valjda neka laboratorija gdje ce zafalit biohemicara :D ne vjerujem da ce biti u sarajevu mjesta, ali ja nemam nista protiv da se preselim u neki drugi grad.
Elokventni
Posts: 141
Joined: 30/07/2010 00:32

#1158 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Elokventni »

haha bas me zanima da li doticni mimo ima zavrsen studiji zurnalistike pa se bavi novinarstvom :D i nek' se informise o određenim kvalifikacijama prije nego se provaljuje :D

naci ce se posao, ko sto rekoh ne moze preko noci :D ali siguran sam da ce biti
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#1159 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by minjonja »

Elokventni wrote:haha bas me zanima da li doticni mimo ima zavrsen studiji zurnalistike pa se bavi novinarstvom :D i nek' se informise o određenim kvalifikacijama prije nego se provaljuje :D

naci ce se posao, ko sto rekoh ne moze preko noci :D ali siguran sam da ce biti
mozda mimaga misli da mi samo cvijece i zivotinje posmatramo...

bi li mogao samo reci koji si smjer, kod koga si diplomski radio, jesi li master upisao i gdje? :D
Elokventni
Posts: 141
Joined: 30/07/2010 00:32

#1160 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Elokventni »

moram te razocarati :D ja sam dodiplomski, s tim da se dosta informisem kako od starijih kolega ili onih koji imaju slicno usmjerenje

biology is a way of life :D haha
minjonja wrote:bice valjda neka laboratorija gdje ce zafalit biohemicara
po ovome bi se dalo zakljuciti da smo na istom smijeru

inace, znam za jednu djevojku koja je prosle godine zavrsila ovaj smijer i vrlo brzo je nasla radno mjesto (utjeha)

ako te jos nesto zanima mozes se javiti i na pm ;)
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#1161 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by minjonja »

ejs musko na biohemiji... vas je ko bisera u moru :D :D
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#1162 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by minjonja »

cija je ono crna ford kuga koja redovno ometa pjesacima normalan prilaz fakultetu?
BIONA
Posts: 1340
Joined: 02/09/2009 21:53
Contact:

#1163 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by BIONA »

Od jednog gospodina profesora sa sesirom, pa ti skontaj ko je u pitanju ! :D
User avatar
Kinaski
Posts: 7634
Joined: 08/05/2011 22:52

#1164 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Kinaski »

Moja nije :D
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#1165 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by minjonja »

BIONA wrote:Od jednog gospodina profesora sa sesirom, pa ti skontaj ko je u pitanju ! :D
jedinog sa sesirom kojeg ja vidjam je semso sto gljive predaje ali on pjeske dolazi :D :D
sa sesirom... mora da je onda iz niske zgrade. da nije emin softic ako se tako zove.


sad je i podnosljivo sto onako parkira ali kad kisa padne moramo hodati kroz lokvu dubine 10 cm, a ovaj bi ga ucero u lift da ikako moze.


de mi reci dokle si ti sa faxom?
BIONA
Posts: 1340
Joined: 02/09/2009 21:53
Contact:

#1166 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by BIONA »

gospon Avdispahic :lol:
User avatar
doo.dilex
Posts: 2
Joined: 24/03/2012 19:07

#1167 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by doo.dilex »

Ja sam isti slučaj kao i Neeejlaaa. :-D

Veliki sam ljubitelj matematike, ali nisam neki talenat. U srednjoj školi nisam učestvovala na dodatnoj nastavi jer me prve dvije godine matematika uopšte nije zanimala, dok se to zadnje dvije godine promijenilo. Kao što kažem nisam neki talenat za matematiku, uzimajući u obzir da nikada nisam radila zadatke za dodatne, ali na redovnoj nastavi sam odlična i jedna sam od onih sa najviše znanja. Ali bojim se, jer ću završiti ekonomsku školu (EUVET) i uskraćena sam za dosta gradiva.
I drugi mi govore da za odsjek "primijenjena matematika" nije dovoljna samo upornost i marljivost, već i talenat. Te da samo 3-4 ljudi godišnje završi taj odsjek. Eh, koliko istine ima u tome, i šta bi mi preporučili oni koji su već imali nekog kontakta sa tim fakultetom?
User avatar
Kinaski
Posts: 7634
Joined: 08/05/2011 22:52

#1168 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Kinaski »

http://www.sarajevo-x.com/vijesti/crna- ... /120331076

Nasi su danas otisli u Mostar . Moguce da se radi o nasem studentu
User avatar
LONGMAN
Posts: 3248
Joined: 28/02/2009 18:20
Location: Odmah iza VIOLETE

#1169 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by LONGMAN »

:roll: Nadam se da nije.
User avatar
Kinaski
Posts: 7634
Joined: 08/05/2011 22:52

#1170 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Kinaski »

http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/crna-h ... ajeva.html

Student druge godine Prirodno-matematičkog fakulteta (PMF) Sarajevo danas se oko 13.45 sati, ispod Starog mosta, utopio u rijeci Neretvi.

Mladić je zajedno sa kolegama boravio u Mostaru u okviru jednodnevne ekskurzije.

Prema prvim informacijama, nesretni mladić se kupao u Neretvi, no u jednom trenutku je nestao u rijeci, a navodno je posljednji put je viđen ispod Lučkog mosta.

Odmah po dojavi na lice mjesta stigli su policajci, pripadnici Hitne pomoći i Vatrogasne jedinice. Uskoro se očekuje i dolazak članova Ronilačkog kluba Mostar.
User avatar
Jed1217
Posts: 236
Joined: 10/02/2008 21:28

#1171 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Jed1217 »

:( Zna li se ko je? Katastrofa :(
User avatar
Kinaski
Posts: 7634
Joined: 08/05/2011 22:52

#1172 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Kinaski »

To sam na portalu nasao , ne znam nista vise . Nazovite nekog od kolega ko je otisao na taj izlet
User avatar
Kinaski
Posts: 7634
Joined: 08/05/2011 22:52

#1173 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Kinaski »

Rijec je o Nemanji Ivanovicu studentu II godine odsjek Hemija . Traze ga jos uvijek
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#1174 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by minjonja »

na federalna.ba ga vec proglasili pokojnikom, ali on jos nije pronadjen. koji uzas, posaljes dijete na izlet i ne vrati se...
Utopio se 22-godišnjak u Neretvi, a tijelo nije pronađeno

22-godišnji N.M. (Nemanja Ivanović) iz Sarajeva oko 14 sati i 30 minuta utopio se u rijeci Neretvi u Mostaru. Riječ je o studentu iz Sarajeva koji je skupa s kolegama bio na izletu u Mostaru, u organizaciji Unije studenata Prirodno- matematičkog i Pedagoškog fakulteta iz Sarajeva.
31.03.2012 18:55
novasloboda.ba

Kako saznajemo, nakon razgledanja Starog Grada, nekoliko studenata se odlučilo okupati u Neretvi na platou ispod Starog mosta.

Među njima je bio i pokojnik kojeg je struja povukla. Pokušavao je ostati na površini, te je zadnji put viđen nizvodno, kod Lučkog Mosta, gdje je potonuo. Ronioci Interventne službe spašavanja pokušavaju pronaći tijelo utopljenika.
Elokventni
Posts: 141
Joined: 30/07/2010 00:32

#1175 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Elokventni »

ne zelim da me neko pogresno protumaci, ali kako sam cuo pijani su otisli da se kupaju, tako da odgovornost pada prije svega na njih same, a ne na udruzenje

isto tako ne kazem da neko svaljuje krivicu na njih ali eto da ne bude takvih

nadam se da ce ga pronaci zivog i da mu ovo bude lekcija zivota

uzas
Post Reply