Matzan wrote:Problem je što se ovdje zagovaraju samo dvije krajnosti, fil ili fob.
Lično nisam nikakav slijepi sljedbenik lika i djela Erdogana, ne dižem ga u nebesa, ne mašem njihovom zastavom, ne navijam za njihovu reprezentaciju kad igraju recimo protiv Hrvatske, isl. Ne podržavam i ne bih nikad živio u državi koja nije sekularna.
Imam dovoljno godina da sam prestao vjerovati u nadnaravne i gotovo božanske moći pojedinih vladara, pogotovo na ovim prostorima.
Ono što me jako zanima i volio bih da nam to neko ovdje prezentuje egzaktnim podacima, koliko smo mi stvarno na dobitku ili gubitku zbog ljubavi sa Turskom.
Iskreno se nadam da ta ljubav nije i neće biti poput one između entiteta RS i Rusije.
Nedavno je bio članak: Izvoz iz RS-a u Rusiju 23 miliona KM, uvoz iz Rusije vrijedan 687 miliona, zatim poznata trakavica o dva kredita, velikom i malom, kao i niz sličnih obećanja...
Što se tiče stava spram ove situacije u R Turskoj, podržavam legalno izabranu vlast, jer je to odraz volje naroda.
Ko sam to ja, odnosno ko smo to mi da određujemo turskom narodu šta je bolje za njih?
Na kraju, nisam toliki beskičmenjak da bih aplaudirao postupcima zapadnih sila, koje i tajno i javno podržavaju puč u nekim državama.
I ne samo da ga podržavaju već u većini stoje finansijski i savjetodavno iza istih.
Mogu samo zamisliti koje bi sve demokratske metode upotrijebili protiv onih koji bi nešto slično pokušali u njihovim državama.
postavio si konkretna pitanja, ali na njih ti niko ne moze dati odgovor sa egzaktnim podacima jer ih niko ne moze imati posto saradnja/parterstvo sa bilo kojom zemljom ima i ekonomski (koji se donekle moze izracunati) i politicki dio koji je nemoguce vrednovat, a vrlo je bitan.
mnogi se ovdje pozivaju na svojevremnu prodaju bosnjaka od strane otomana, sto danas ne mora znaciti ama bas nista. interesi se mijenjaju na mjesecnom nivou, a kamoli na stoljetnom.
ali u svakom slucaju erdogan bosnjake danas ne moze prodati nikome, moze jedino bakir (mada ne znam kako i za sta, al eto). u tom kontekstu, po meni, nije bitno sta tajip govori o bosni, ni sta misli o bosni, ko sto nije bitno ni sta bakir govori. od svega toga je bitnije sta zapravo bakir misli i kakva je vizije bosne u njegovoj glavi jer postoji opravdana sumnja u nesklad izmedju njegovih rijeci i postupaka.
u ekonomskom smislu, bez obzira na ekonomsku snagu ili slabost turske (cisto zbog ogormne razlike u velicini), bosnjaci/bosna mogu profitirati od turske puno vise nego do sada i predstvljat neku ekonomsku minimlanu sigurnost. tajip je u turskoj bog i batina. ako on "zamoli" najvece trzne centre i distibutere da se pobrinu za ekonomske npr poljoprivredne viskove u bih, svi ce to uraditi. ne mora to biti nikakva milostinja vec cisto davanje prednosti nasim proizvodima pod slicnim uslovima u odnosu na konkurente. mi smo mala zemlja, oni su ogormno trziste i to ne bi bio veliki teret za njih (bas kao sto je to uradjeno sa govedinom), ali to se moze prosiriti na puno veci spektar. to mozda nije u skladu sa trzisnom ekonomijom, ali jeste u skladu sa politickom ekonomijom sto nije nikakva rijetkost u svijetu.
slicna ti je stvar i sa rs-om i rusijom. koliki god da je trgovinski disbalans rs-u je rusija jedan od najbitnijih partnera i to ne racunajuci politicki segment. ogorman uvoz je rezultat uvoza nafte koju od nekog moraju uvoziti, a od koga god da je uvoze, taman od venecuele, imali bi ogroman minus.
korist je u cinjenici da su upravo rusi kupili rafinerije koje niko nije htio kupiti pa bi ih do danas vec ocerupali ko sekundarnu sirovinu. ovako, zahvaljuci rusima dvije hiljadu ljudi vec godinama prima plate iznad prosjeka i prkaticno dva gradica zive od toga.