Ne mogu govoriti za PMF, ali na ETFu je prijemni ispit po novom konceptu prelagan.casanova123 wrote:ne kontam ja tebe al et
Prirodno matematicki fakultet
- nellington
- Posts: 10761
- Joined: 11/03/2008 13:32
- Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.
#1126 Re: Prirodno matematicki fakultet
- X Factor
- Posts: 30
- Joined: 07/08/2011 19:20
#1127 Re: Prirodno matematicki fakultet
Avaj! Pa gdje su ti hemičari?X Factor wrote: Zanima me smjer hemija na pmf-u.
Koji se predmeti gledaju za faks? Netko je gore spominjao neke uvjete da se ne radi prijemni, ali to je bilo za fiziku. Je li ima nešto takvo i na hemiji? I naravno ima li posla od hemije kasnije?
Hvala.
- IceQueen
- Posts: 309
- Joined: 25/07/2008 23:35
- Location: Valhalla
#1128 Re: Prirodno matematicki fakultet
Tacno tako alternativnialternativni wrote:Cim su procitali ovo oko posla, sjetili su se da ces im biti konkurencija, pa su odlucili da te ignorisuX Factor wrote:Avaj! Pa gdje su ti hemičari?X Factor wrote: Zanima me smjer hemija na pmf-u.
Koji se predmeti gledaju za faks? Netko je gore spominjao neke uvjete da se ne radi prijemni, ali to je bilo za fiziku. Je li ima nešto takvo i na hemiji? I naravno ima li posla od hemije kasnije?
Hvala.
@X Factor
Za upis na Odsjek za hemiju gleda se opći uspjeh, te uspjeh iz predmeta Hemija, Fizika, Matematika i Maternji jezik. Prijemni ispit polazu svi studenti i do sada je nosio 40 bodova (ostatak do 100 daje uspjeh u srednjoj skoli, gdje opći uspjeh nosi max 40, a uspjeh po predmetima značajnim za studij nosi max 20 bodova). Upisati se u principu nije tesko, prijemni ispit nije tezak, tako da Ti ne bi trebao biti problem poloziti prijemni... i da polaze se samo hemija.
Sto se posla tice, tu situacija nije najsjajnija, ali ne bih da Te demoralisem, ako volis hemiju, trebas je studirati, za talentovane ljude se uvijek nadje mjesto.
Srdacan pozdrav!
- X Factor
- Posts: 30
- Joined: 07/08/2011 19:20
#1129 Re: Prirodno matematicki fakultet
E hvala ti puno!IceQueen wrote: @X Factor
Za upis na Odsjek za hemiju gleda se opći uspjeh, te uspjeh iz predmeta Hemija, Fizika, Matematika i Maternji jezik. Prijemni ispit polazu svi studenti i do sada je nosio 40 bodova (ostatak do 100 daje uspjeh u srednjoj skoli, gdje opći uspjeh nosi max 40, a uspjeh po predmetima značajnim za studij nosi max 20 bodova). Upisati se u principu nije tesko, prijemni ispit nije tezak, tako da Ti ne bi trebao biti problem poloziti prijemni... i da polaze se samo hemija.
Sto se posla tice, tu situacija nije najsjajnija, ali ne bih da Te demoralisem, ako volis hemiju, trebas je studirati, za talentovane ljude se uvijek nadje mjesto.
Srdacan pozdrav!
- con072
- Posts: 4
- Joined: 03/08/2010 21:40
#1130 Re: Prirodno matematicki fakultet
Mislim da je bilo puno rasprave oko toga gdje je informatika bolja – ETF ili PMF. Glupost je uopće pričati o tim stvarima, jer na oba fakulteta se uče alati kojima će se kasnije rješavati različiti problemi.
Elektrotehničari rješavaju probleme u svojoj struci, tamo gdje budu radili, a matematičari u svojoj. U nekom idealnom svijetu elektrotehničari bi pravili programe za uređaje ili mašine koje bi njihove kolege sastavljale, a matematičari rješavali kompleksne jednačine potrebne za objašnjenje nekih eksperimenata u fizici/hemiji i sl.
Ako očekujete da ćete na fakultetu učiti kako se pravi iPhone igrica – grdno se varate. To rade samo oni kojima je source code u krvi. Ako prije fakulteta niste napravili niti jednu ozbiljnu web stranicu ili neki programčić, bolje da se ne nadate kako ćete postati novi Bill Gates ili Mark Zuckerberg. Poslovi programera su i kod nas traženi, iako nismo veliko tržište. Tu se traži samo znanje.
Elektrotehničari rješavaju probleme u svojoj struci, tamo gdje budu radili, a matematičari u svojoj. U nekom idealnom svijetu elektrotehničari bi pravili programe za uređaje ili mašine koje bi njihove kolege sastavljale, a matematičari rješavali kompleksne jednačine potrebne za objašnjenje nekih eksperimenata u fizici/hemiji i sl.
Ako očekujete da ćete na fakultetu učiti kako se pravi iPhone igrica – grdno se varate. To rade samo oni kojima je source code u krvi. Ako prije fakulteta niste napravili niti jednu ozbiljnu web stranicu ili neki programčić, bolje da se ne nadate kako ćete postati novi Bill Gates ili Mark Zuckerberg. Poslovi programera su i kod nas traženi, iako nismo veliko tržište. Tu se traži samo znanje.
-
casanova123
- Posts: 1495
- Joined: 04/04/2011 22:16
#1131 Re: Prirodno matematicki fakultet
vjerovatno se tvoj post odnosi na mene.. uglavnom necu ja studirati ovdje ali moram da upisem informatiku na nekom faxu da bih dobio potvrdu da sam redovan student, tako da mi je bitno samo da upisem, pa me zanima gdje mi je lakse poloziti prijemni.. na etf-u ili pmf-ucon072 wrote:Mislim da je bilo puno rasprave oko toga gdje je informatika bolja – ETF ili PMF. Glupost je uopće pričati o tim stvarima, jer na oba fakulteta se uče alati kojima će se kasnije rješavati različiti problemi.
Elektrotehničari rješavaju probleme u svojoj struci, tamo gdje budu radili, a matematičari u svojoj. U nekom idealnom svijetu elektrotehničari bi pravili programe za uređaje ili mašine koje bi njihove kolege sastavljale, a matematičari rješavali kompleksne jednačine potrebne za objašnjenje nekih eksperimenata u fizici/hemiji i sl.
Ako očekujete da ćete na fakultetu učiti kako se pravi iPhone igrica – grdno se varate. To rade samo oni kojima je source code u krvi. Ako prije fakulteta niste napravili niti jednu ozbiljnu web stranicu ili neki programčić, bolje da se ne nadate kako ćete postati novi Bill Gates ili Mark Zuckerberg. Poslovi programera su i kod nas traženi, iako nismo veliko tržište. Tu se traži samo znanje.
- irfan2
- Posts: 3656
- Joined: 09/04/2004 22:41
- Location: sarajevo
#1132 Re: Prirodno matematicki fakultet
na etf-u. ali ako ne upadneš u redovne, možda moradneš plaćati. idi na pmf.
-
numizmatic
- Posts: 577
- Joined: 24/12/2011 00:47
#1133 Re: Prirodno matematicki fakultet
šta je ta informatika na PMF-u i koja je razlika od konkretno RI-a na ETF-u?
- IceQueen
- Posts: 309
- Joined: 25/07/2008 23:35
- Location: Valhalla
#1134 Re: Prirodno matematicki fakultet
Zbog sniježne krize sve obaveze iz naredne sedmice odgađaju se za 7 dana. Podrobne informacije na linku
http://www.pmf.unsa.ba/matematika/Stude ... VIJEST.pdf
http://www.pmf.unsa.ba/matematika/Stude ... VIJEST.pdf
-
numizmatic
- Posts: 577
- Joined: 24/12/2011 00:47
#1135 Re: Prirodno matematicki fakultet
Pa dobro, evo recimo ja biram hoću li na PMF ili na ETF studirati informatiku. Je li svejedno koji odaberem? Zašto bih se odlučila za jedan, a zašto za drugi?
-
numizmatic
- Posts: 577
- Joined: 24/12/2011 00:47
#1136 Re: Prirodno matematicki fakultet
aa, znači to je u odsjeku za matematiku... nisam znala... znači da je to kombinovana matematika ili informatika ili šta?
nema mi smisla... ili si matematičar ili informatičar... jeste da su nauke u neku ruku srodne ali čemu ??
razumljivo mi je da nastavnički smjer nudi da budeš profesor matematike i informatike, ali zašto ovdje, pa ne kombinuju ni geografiju i historiju (nadam se
). i čuj "teorija kompjuterskih nauka"
šta je sad to? učim o kompjuteru a ne palim ga nikad?
mislim gledala sam ja spisak predmeta ali malo šta to meni znači 
mislim, zbog svega ovoga meni informatika na PMF-u nije bila skroz jasna... prvo sam mislila da je nema, da bih skontala da je u odsjeku za matematiku
pa sad nije informatika nego inf i mat
jel? il' nije?
zato pitam, šta naučiš na PMF-u a šta na ETF-u, jel to u suštini isto (nebitno sad, ovdje se profesori dogovaraju a ondje ne, mislim na plan i program), ili je na PMF-u to malo više matematički orijentisano. evo hoću da studiram informatiku, hoću li na PMF ili na ETF i zašto (po udaljenosti od kuće
)

razumljivo mi je da nastavnički smjer nudi da budeš profesor matematike i informatike, ali zašto ovdje, pa ne kombinuju ni geografiju i historiju (nadam se
mislim, zbog svega ovoga meni informatika na PMF-u nije bila skroz jasna... prvo sam mislila da je nema, da bih skontala da je u odsjeku za matematiku
zato pitam, šta naučiš na PMF-u a šta na ETF-u, jel to u suštini isto (nebitno sad, ovdje se profesori dogovaraju a ondje ne, mislim na plan i program), ili je na PMF-u to malo više matematički orijentisano. evo hoću da studiram informatiku, hoću li na PMF ili na ETF i zašto (po udaljenosti od kuće
- nellington
- Posts: 10761
- Joined: 11/03/2008 13:32
- Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.
#1137 Re: Prirodno matematicki fakultet
Eh, koliko vama CompSci i CompEng gospodo treba matematike, samo fali akcenta na njoj... 
Uglavnom, u prethodnoj rečenici je načelna razlika između RI i TKN - prvo bi trebao biti Computer engineering odsjek, a drugo Computer science (naglasak na trebao, jer se implementacija značajno razlikuje od ideje).
Uglavnom, u prethodnoj rečenici je načelna razlika između RI i TKN - prvo bi trebao biti Computer engineering odsjek, a drugo Computer science (naglasak na trebao, jer se implementacija značajno razlikuje od ideje).
-
Mlad i Nevin
- Posts: 2365
- Joined: 07/11/2010 16:05
#1138 Re: Prirodno matematicki fakultet
Naš asistent u Doboju, inače vrlo poznati specijalac Mr. Vidić je završio informatiku na PMF-u u Beogradu, a nama drži vježbe iz matematike, inače nema blage o objašnjavanju i predmet je šprdnje studenata. Taj lik nije dobar sa glavom nikako. Dobro, lik je imao sve desetke i ima dobro znanje ali ga katastrofalno prenosi nama..
-
numizmatic
- Posts: 577
- Joined: 24/12/2011 00:47
#1139 Re: Prirodno matematicki fakultet
Nije sarkazam, iako tako izgleda. Smajlije mi ne diraj.alternativni wrote:Na oba fakulteta ces imati matematiku. Puno matematike koja ti nece trebati za programiranje.
Vidim da te opucao sarkazam, mali milion smajlijaOdoh ja gledati liverpool, pa cu nekad pokusat odgovoriti na ostala pitanja
Hvala na informacijama, sad je slika jasnija. Da se razumijemo, ja sam već na ETF-u. Pitam jer me je zateklo ovo sa informatikom na PMF-u - kad sam se ja upisivala, to se svelo na "Aaa, da, ima nešto na PMF-u... to lafo informatika, ništa to, idi na ETF".
Što se matematike tiče, vala dosta. Definitivno više nije teška kao nekad, što pokazuje i prolaznost, koja je tu negdje s ostalim predmetima.
Mene je kao wannabe brucoša ta priča zamalo i odvratila od fakulteta, pošto mi je matematika uvijek nekako najslabije išla. Mora se učiti, IM jednako kao i OE i OR i IF. Stav o IMu hitno mijenjati jer ne važi više.
-
skuhlo
- Posts: 228
- Joined: 13/02/2009 20:00
- Location: abrinjaDonjo
#1140 Re: Prirodno matematicki fakultet
Malo sam možda bio neprecizan, naravno da bez muke nema naukealternativni wrote:Moze li obrazlozenje, zasto je najgluplja?skuhlo wrote:Najgluplja stvar koja se izgovara kod nas. Za ostalo se slažem.alternativni wrote: Fakultet ne zavrsavaju pametni nego uporni. Predznanje nije toliko bitno, vaznije je pratiti vjezbe i slusati savjete asistenata.
-
skuhlo
- Posts: 228
- Joined: 13/02/2009 20:00
- Location: abrinjaDonjo
#1141 Re: Prirodno matematicki fakultet
Bude i na hemiji takvihalternativni wrote:Ne znam kako je na hemiji... ja sam pisao o odsjeku za matematiku... Znam dosta osoba koje su u rangu sa Dinom (Mehmeda) Mujkic, ali su zavrsili fax...skuhlo wrote: Malo sam možda bio neprecizan, naravno da bez muke nema naukeali ako nisi pametan jarane, džaba ti sva upornost (znam dosta primjera). Predznanje i pamet nisu ista stvar. Kod mene je upornost bila 20 % (osim u "inovativnom" dijelu studiranja kojim sam sebi priskrbio magisterij nauka iz hemije), što će reći da sam pravo pametan
-
numizmatic
- Posts: 577
- Joined: 24/12/2011 00:47
#1142 Re: Prirodno matematicki fakultet
Reče ponovac i izađe po deseti put na ispit.alternativni wrote:Fakultet ne zavrsavaju pametni nego uporni.
Zašto? Pa radimo i IM1 i IM2, samo u trećem semestru umjesto IM3 imamo diskretnu matematiku. Po meni dostanellington wrote:Eh, koliko vama CompSci i CompEng gospodo treba matematike, samo fali akcenta na njoj...
- nellington
- Posts: 10761
- Joined: 11/03/2008 13:32
- Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.
#1143 Re: Prirodno matematicki fakultet
numizmatic wrote:Zašto? Pa radimo i IM1 i IM2, samo u trećem semestru umjesto IM3 imamo diskretnu matematiku. Po meni dostanellington wrote:Eh, koliko vama CompSci i CompEng gospodo treba matematike, samo fali akcenta na njoj...

Nije baš da se slažemo, ali to je demokratija
- Melanholik
- Posts: 583
- Joined: 28/12/2011 16:43
#1144 Re: Prirodno matematicki fakultet
nellington wrote:
-
skuhlo
- Posts: 228
- Joined: 13/02/2009 20:00
- Location: abrinjaDonjo
#1145 Re: Prirodno matematicki fakultet
Kad spomenu inženjersku matematiku sjetih se jednog interesantnog primjera koji sam čuo od svog profesora i mentora. Jedan od inteligentnijih praktičnih folova za "zaobilaženje" matematike, koji se koristio birvaktile (kad računari nisu bili svima dostupni). Situacija je slijedeća: urade se neka mjerenja pri čemu instrument izbaci dijagram na kojem su prikazana mjerenja nakon sukcesivnih promjena neke nezavisno promjenjive (npr. koncentracija):alternativni wrote:
U pravu si, fali nam primjenjene matematike - inzinjerske matematike. Trenutno smo preoptereceni teorijskom matematikom.

Površina ispod svake krive odgovara veličini koja, jelde, zavisi od koncentracije (npr. naboj). Cilj je odrediti konstante (znači, apsolutne vrijednosti naboja nisu bitne) koje vežu navedene promjenjive, što se može uraditi grafički:

E sad, kako dobiti površine ispod krivih? Uzme se veći komad malo debljeg papira, indigo i makaze. Svaka od krivih se precrta na karton (posebno) i karton izreže po krivoj (u željenim granicama x).

Nakon toga se svaki izrezani komad izvaže na analitičkoj vagi (tačnost birvaktilnih je +/- 0,0002 g), dobivene mase nanesu na ordinatu i na osnovu toga konstruiše dijagram.
- Rimad
- Posts: 820
- Joined: 20/05/2009 14:56
#1146 Re: Prirodno matematicki fakultet
Dokaz boldirane izjave spada u domen primijenjene/primjene matematike, pa, prema tome, nema govora o zaobilaženju iste.skuhlo wrote:Kad spomenu inženjersku matematiku sjetih se jednog interesantnog primjera koji sam čuo od svog profesora i mentora. Jedan od inteligentnijih praktičnih folova za "zaobilaženje" matematike, koji se koristio birvaktile (kad računari nisu bili svima dostupni). Situacija je slijedeća: urade se neka mjerenja pri čemu instrument izbaci dijagram na kojem su prikazana mjerenja nakon sukcesivnih promjena neke nezavisno promjenjive (npr. koncentracija):alternativni wrote:
U pravu si, fali nam primjenjene matematike - inzinjerske matematike. Trenutno smo preoptereceni teorijskom matematikom.
Površina ispod svake krive odgovara veličini koja, jelde, zavisi od koncentracije (npr. naboj). Cilj je odrediti konstante (znači, apsolutne vrijednosti naboja nisu bitne) koje vežu navedene promjenjive, što se može uraditi grafički:
Ovdje je jedini problem, koliko sam shvatio, nedostatak informacija o krivoj (jednačina ili koordinate tačaka na krivoj), što opet nije zaobilaženje, već nemogućnost korištenja matematike.
-
skuhlo
- Posts: 228
- Joined: 13/02/2009 20:00
- Location: abrinjaDonjo
#1147 Re: Prirodno matematicki fakultet
Pa zato i jeste pod navodnicima 
- X Factor
- Posts: 30
- Joined: 07/08/2011 19:20
#1148 Re: Prirodno matematicki fakultet
Imam jednu nejasnoću oko fakulteta.
Primjerice želim predati papire na medicinski fakultet i pmf. Na stranici fakulteta piše da se trebaju predati originalni dokumenti. Je li to znači da onda mogu prijaviti samo jedan fakultet pa riskirati hoću li upasti? Znači da ne mogu ovjeriti svjedodžbu i prijaviti se na oba fakulteta?
Primjerice želim predati papire na medicinski fakultet i pmf. Na stranici fakulteta piše da se trebaju predati originalni dokumenti. Je li to znači da onda mogu prijaviti samo jedan fakultet pa riskirati hoću li upasti? Znači da ne mogu ovjeriti svjedodžbu i prijaviti se na oba fakulteta?
- neo7
- Posts: 2750
- Joined: 20/01/2010 17:20
#1149 Re: Prirodno matematicki fakultet
Predas orginale na medicinski npr, zatrazis od njih potvrdu da su ti kod njih orginalna svjedocanstva i sa tom potvrdom predas OVJERENE kopije svjedocanstvaa (i ostalog) i to je to. Nece ti praviti probleme, provjereno 
Mada...malo ce te propitivati, glupa plavusa i odvratna crnka..
Mada...malo ce te propitivati, glupa plavusa i odvratna crnka..
- X Factor
- Posts: 30
- Joined: 07/08/2011 19:20
#1150 Re: Prirodno matematicki fakultet
Znači da ipak možeš predati na dva fakulteta.neo7 wrote:Predas orginale na medicinski npr, zatrazis od njih potvrdu da su ti kod njih orginalna svjedocanstva i sa tom potvrdom predas OVJERENE kopije svjedocanstvaa (i ostalog) i to je to. Nece ti praviti probleme, provjereno
Mada...malo ce te propitivati, glupa plavusa i odvratna crnka..
Puno hvala.
