Prirodno matematicki fakultet

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#1126 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by nellington »

casanova123 wrote:ne kontam ja tebe al et :D
Ne mogu govoriti za PMF, ali na ETFu je prijemni ispit po novom konceptu prelagan.
User avatar
X Factor
Posts: 30
Joined: 07/08/2011 19:20

#1127 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by X Factor »

X Factor wrote: Zanima me smjer hemija na pmf-u.
Koji se predmeti gledaju za faks? Netko je gore spominjao neke uvjete da se ne radi prijemni, ali to je bilo za fiziku. Je li ima nešto takvo i na hemiji? I naravno ima li posla od hemije kasnije?

Hvala. :)
Avaj! Pa gdje su ti hemičari? :D
User avatar
IceQueen
Posts: 309
Joined: 25/07/2008 23:35
Location: Valhalla

#1128 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by IceQueen »

alternativni wrote:
X Factor wrote:
X Factor wrote: Zanima me smjer hemija na pmf-u.
Koji se predmeti gledaju za faks? Netko je gore spominjao neke uvjete da se ne radi prijemni, ali to je bilo za fiziku. Je li ima nešto takvo i na hemiji? I naravno ima li posla od hemije kasnije?

Hvala. :)
Avaj! Pa gdje su ti hemičari? :D
Cim su procitali ovo oko posla, sjetili su se da ces im biti konkurencija, pa su odlucili da te ignorisu :D
Tacno tako alternativni :P

@X Factor

Za upis na Odsjek za hemiju gleda se opći uspjeh, te uspjeh iz predmeta Hemija, Fizika, Matematika i Maternji jezik. Prijemni ispit polazu svi studenti i do sada je nosio 40 bodova (ostatak do 100 daje uspjeh u srednjoj skoli, gdje opći uspjeh nosi max 40, a uspjeh po predmetima značajnim za studij nosi max 20 bodova). Upisati se u principu nije tesko, prijemni ispit nije tezak, tako da Ti ne bi trebao biti problem poloziti prijemni... i da polaze se samo hemija.

Sto se posla tice, tu situacija nije najsjajnija, ali ne bih da Te demoralisem, ako volis hemiju, trebas je studirati, za talentovane ljude se uvijek nadje mjesto.

Srdacan pozdrav!
User avatar
X Factor
Posts: 30
Joined: 07/08/2011 19:20

#1129 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by X Factor »

IceQueen wrote: @X Factor

Za upis na Odsjek za hemiju gleda se opći uspjeh, te uspjeh iz predmeta Hemija, Fizika, Matematika i Maternji jezik. Prijemni ispit polazu svi studenti i do sada je nosio 40 bodova (ostatak do 100 daje uspjeh u srednjoj skoli, gdje opći uspjeh nosi max 40, a uspjeh po predmetima značajnim za studij nosi max 20 bodova). Upisati se u principu nije tesko, prijemni ispit nije tezak, tako da Ti ne bi trebao biti problem poloziti prijemni... i da polaze se samo hemija.

Sto se posla tice, tu situacija nije najsjajnija, ali ne bih da Te demoralisem, ako volis hemiju, trebas je studirati, za talentovane ljude se uvijek nadje mjesto.

Srdacan pozdrav!
E hvala ti puno! :)
User avatar
con072
Posts: 4
Joined: 03/08/2010 21:40

#1130 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by con072 »

Mislim da je bilo puno rasprave oko toga gdje je informatika bolja – ETF ili PMF. Glupost je uopće pričati o tim stvarima, jer na oba fakulteta se uče alati kojima će se kasnije rješavati različiti problemi.

Elektrotehničari rješavaju probleme u svojoj struci, tamo gdje budu radili, a matematičari u svojoj. U nekom idealnom svijetu elektrotehničari bi pravili programe za uređaje ili mašine koje bi njihove kolege sastavljale, a matematičari rješavali kompleksne jednačine potrebne za objašnjenje nekih eksperimenata u fizici/hemiji i sl.

Ako očekujete da ćete na fakultetu učiti kako se pravi iPhone igrica – grdno se varate. To rade samo oni kojima je source code u krvi. Ako prije fakulteta niste napravili niti jednu ozbiljnu web stranicu ili neki programčić, bolje da se ne nadate kako ćete postati novi Bill Gates ili Mark Zuckerberg. Poslovi programera su i kod nas traženi, iako nismo veliko tržište. Tu se traži samo znanje.
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#1131 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by casanova123 »

con072 wrote:Mislim da je bilo puno rasprave oko toga gdje je informatika bolja – ETF ili PMF. Glupost je uopće pričati o tim stvarima, jer na oba fakulteta se uče alati kojima će se kasnije rješavati različiti problemi.

Elektrotehničari rješavaju probleme u svojoj struci, tamo gdje budu radili, a matematičari u svojoj. U nekom idealnom svijetu elektrotehničari bi pravili programe za uređaje ili mašine koje bi njihove kolege sastavljale, a matematičari rješavali kompleksne jednačine potrebne za objašnjenje nekih eksperimenata u fizici/hemiji i sl.

Ako očekujete da ćete na fakultetu učiti kako se pravi iPhone igrica – grdno se varate. To rade samo oni kojima je source code u krvi. Ako prije fakulteta niste napravili niti jednu ozbiljnu web stranicu ili neki programčić, bolje da se ne nadate kako ćete postati novi Bill Gates ili Mark Zuckerberg. Poslovi programera su i kod nas traženi, iako nismo veliko tržište. Tu se traži samo znanje.
vjerovatno se tvoj post odnosi na mene.. uglavnom necu ja studirati ovdje ali moram da upisem informatiku na nekom faxu da bih dobio potvrdu da sam redovan student, tako da mi je bitno samo da upisem, pa me zanima gdje mi je lakse poloziti prijemni.. na etf-u ili pmf-u :D
User avatar
irfan2
Posts: 3656
Joined: 09/04/2004 22:41
Location: sarajevo

#1132 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by irfan2 »

na etf-u. ali ako ne upadneš u redovne, možda moradneš plaćati. idi na pmf.
numizmatic
Posts: 577
Joined: 24/12/2011 00:47

#1133 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by numizmatic »

šta je ta informatika na PMF-u i koja je razlika od konkretno RI-a na ETF-u?
User avatar
IceQueen
Posts: 309
Joined: 25/07/2008 23:35
Location: Valhalla

#1134 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by IceQueen »

Zbog sniježne krize sve obaveze iz naredne sedmice odgađaju se za 7 dana. Podrobne informacije na linku :-D

http://www.pmf.unsa.ba/matematika/Stude ... VIJEST.pdf
numizmatic
Posts: 577
Joined: 24/12/2011 00:47

#1135 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by numizmatic »

Pa dobro, evo recimo ja biram hoću li na PMF ili na ETF studirati informatiku. Je li svejedno koji odaberem? Zašto bih se odlučila za jedan, a zašto za drugi?
numizmatic
Posts: 577
Joined: 24/12/2011 00:47

#1136 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by numizmatic »

aa, znači to je u odsjeku za matematiku... nisam znala... znači da je to kombinovana matematika ili informatika ili šta? :? nema mi smisla... ili si matematičar ili informatičar... jeste da su nauke u neku ruku srodne ali čemu ??
razumljivo mi je da nastavnički smjer nudi da budeš profesor matematike i informatike, ali zašto ovdje, pa ne kombinuju ni geografiju i historiju (nadam se :D). i čuj "teorija kompjuterskih nauka" :? šta je sad to? učim o kompjuteru a ne palim ga nikad? :lol: mislim gledala sam ja spisak predmeta ali malo šta to meni znači :lol:
mislim, zbog svega ovoga meni informatika na PMF-u nije bila skroz jasna... prvo sam mislila da je nema, da bih skontala da je u odsjeku za matematiku :? pa sad nije informatika nego inf i mat :? jel? il' nije?
zato pitam, šta naučiš na PMF-u a šta na ETF-u, jel to u suštini isto (nebitno sad, ovdje se profesori dogovaraju a ondje ne, mislim na plan i program), ili je na PMF-u to malo više matematički orijentisano. evo hoću da studiram informatiku, hoću li na PMF ili na ETF i zašto (po udaljenosti od kuće :lol:)
:run:
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#1137 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by nellington »

Eh, koliko vama CompSci i CompEng gospodo treba matematike, samo fali akcenta na njoj... :(

Uglavnom, u prethodnoj rečenici je načelna razlika između RI i TKN - prvo bi trebao biti Computer engineering odsjek, a drugo Computer science (naglasak na trebao, jer se implementacija značajno razlikuje od ideje).
Mlad i Nevin
Posts: 2365
Joined: 07/11/2010 16:05

#1138 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Mlad i Nevin »

Naš asistent u Doboju, inače vrlo poznati specijalac Mr. Vidić je završio informatiku na PMF-u u Beogradu, a nama drži vježbe iz matematike, inače nema blage o objašnjavanju i predmet je šprdnje studenata. Taj lik nije dobar sa glavom nikako. Dobro, lik je imao sve desetke i ima dobro znanje ali ga katastrofalno prenosi nama..
numizmatic
Posts: 577
Joined: 24/12/2011 00:47

#1139 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by numizmatic »

alternativni wrote:Na oba fakulteta ces imati matematiku. Puno matematike koja ti nece trebati za programiranje.

Vidim da te opucao sarkazam, mali milion smajlija :skoljka: Odoh ja gledati liverpool, pa cu nekad pokusat odgovoriti na ostala pitanja :P
Nije sarkazam, iako tako izgleda. Smajlije mi ne diraj.

Hvala na informacijama, sad je slika jasnija. Da se razumijemo, ja sam već na ETF-u. Pitam jer me je zateklo ovo sa informatikom na PMF-u - kad sam se ja upisivala, to se svelo na "Aaa, da, ima nešto na PMF-u... to lafo informatika, ništa to, idi na ETF".
Što se matematike tiče, vala dosta. Definitivno više nije teška kao nekad, što pokazuje i prolaznost, koja je tu negdje s ostalim predmetima.
Mene je kao wannabe brucoša ta priča zamalo i odvratila od fakulteta, pošto mi je matematika uvijek nekako najslabije išla. Mora se učiti, IM jednako kao i OE i OR i IF. Stav o IMu hitno mijenjati jer ne važi više.
skuhlo
Posts: 228
Joined: 13/02/2009 20:00
Location: abrinjaDonjo

#1140 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by skuhlo »

alternativni wrote:
skuhlo wrote:
alternativni wrote: Fakultet ne zavrsavaju pametni nego uporni. Predznanje nije toliko bitno, vaznije je pratiti vjezbe i slusati savjete asistenata.
Najgluplja stvar koja se izgovara kod nas. Za ostalo se slažem.
Moze li obrazlozenje, zasto je najgluplja?
Malo sam možda bio neprecizan, naravno da bez muke nema nauke :D ali ako nisi pametan jarane, džaba ti sva upornost (znam dosta primjera). Predznanje i pamet nisu ista stvar. Kod mene je upornost bila 20 % (osim u "inovativnom" dijelu studiranja kojim sam sebi priskrbio magisterij nauka iz hemije), što će reći da sam pravo pametan :lol:
skuhlo
Posts: 228
Joined: 13/02/2009 20:00
Location: abrinjaDonjo

#1141 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by skuhlo »

alternativni wrote:
skuhlo wrote: Malo sam možda bio neprecizan, naravno da bez muke nema nauke :D ali ako nisi pametan jarane, džaba ti sva upornost (znam dosta primjera). Predznanje i pamet nisu ista stvar. Kod mene je upornost bila 20 % (osim u "inovativnom" dijelu studiranja kojim sam sebi priskrbio magisterij nauka iz hemije), što će reći da sam pravo pametan :lol:
Ne znam kako je na hemiji... ja sam pisao o odsjeku za matematiku... Znam dosta osoba koje su u rangu sa Dinom (Mehmeda) Mujkic, ali su zavrsili fax...
Bude i na hemiji takvih :lol: Ne bih da blatim preko foruma, ali par slučajeva koji su hemiju upisali u prošlom milenijumu još uvijek dolaze na fax i polažu ispite sa druge godine (to je ona ekipa koja je "pogurana" zbog bolonjaca). Brate, ako oni nisu primjer upornosti onda ne znam šta je. ;-)
numizmatic
Posts: 577
Joined: 24/12/2011 00:47

#1142 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by numizmatic »

alternativni wrote:Fakultet ne zavrsavaju pametni nego uporni.
Reče ponovac i izađe po deseti put na ispit. :D
nellington wrote:Eh, koliko vama CompSci i CompEng gospodo treba matematike, samo fali akcenta na njoj...
Zašto? Pa radimo i IM1 i IM2, samo u trećem semestru umjesto IM3 imamo diskretnu matematiku. Po meni dosta :mrgreen:
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#1143 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by nellington »

numizmatic wrote:
nellington wrote:Eh, koliko vama CompSci i CompEng gospodo treba matematike, samo fali akcenta na njoj...
Zašto? Pa radimo i IM1 i IM2, samo u trećem semestru umjesto IM3 imamo diskretnu matematiku. Po meni dosta :mrgreen:
Image

Nije baš da se slažemo, ali to je demokratija :) Ne mora se matematika zvati matematikom da bi se brojala :)
User avatar
Melanholik
Posts: 583
Joined: 28/12/2011 16:43

#1144 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Melanholik »

nellington wrote:Image
:lol: :lol: jao genijalne slike.
skuhlo
Posts: 228
Joined: 13/02/2009 20:00
Location: abrinjaDonjo

#1145 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by skuhlo »

alternativni wrote:
U pravu si, fali nam primjenjene matematike - inzinjerske matematike. Trenutno smo preoptereceni teorijskom matematikom.
Kad spomenu inženjersku matematiku sjetih se jednog interesantnog primjera koji sam čuo od svog profesora i mentora. Jedan od inteligentnijih praktičnih folova za "zaobilaženje" matematike, koji se koristio birvaktile (kad računari nisu bili svima dostupni). Situacija je slijedeća: urade se neka mjerenja pri čemu instrument izbaci dijagram na kojem su prikazana mjerenja nakon sukcesivnih promjena neke nezavisno promjenjive (npr. koncentracija):

Image

Površina ispod svake krive odgovara veličini koja, jelde, zavisi od koncentracije (npr. naboj). Cilj je odrediti konstante (znači, apsolutne vrijednosti naboja nisu bitne) koje vežu navedene promjenjive, što se može uraditi grafički:

Image

E sad, kako dobiti površine ispod krivih? Uzme se veći komad malo debljeg papira, indigo i makaze. Svaka od krivih se precrta na karton (posebno) i karton izreže po krivoj (u željenim granicama x).

Image

Nakon toga se svaki izrezani komad izvaže na analitičkoj vagi (tačnost birvaktilnih je +/- 0,0002 g), dobivene mase nanesu na ordinatu i na osnovu toga konstruiše dijagram. :-) 8)
User avatar
Rimad
Posts: 820
Joined: 20/05/2009 14:56

#1146 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Rimad »

skuhlo wrote:
alternativni wrote:
U pravu si, fali nam primjenjene matematike - inzinjerske matematike. Trenutno smo preoptereceni teorijskom matematikom.
Kad spomenu inženjersku matematiku sjetih se jednog interesantnog primjera koji sam čuo od svog profesora i mentora. Jedan od inteligentnijih praktičnih folova za "zaobilaženje" matematike, koji se koristio birvaktile (kad računari nisu bili svima dostupni). Situacija je slijedeća: urade se neka mjerenja pri čemu instrument izbaci dijagram na kojem su prikazana mjerenja nakon sukcesivnih promjena neke nezavisno promjenjive (npr. koncentracija):

Image

Površina ispod svake krive odgovara veličini koja, jelde, zavisi od koncentracije (npr. naboj). Cilj je odrediti konstante (znači, apsolutne vrijednosti naboja nisu bitne) koje vežu navedene promjenjive, što se može uraditi grafički:
Dokaz boldirane izjave spada u domen primijenjene/primjene matematike, pa, prema tome, nema govora o zaobilaženju iste.

Ovdje je jedini problem, koliko sam shvatio, nedostatak informacija o krivoj (jednačina ili koordinate tačaka na krivoj), što opet nije zaobilaženje, već nemogućnost korištenja matematike.
skuhlo
Posts: 228
Joined: 13/02/2009 20:00
Location: abrinjaDonjo

#1147 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by skuhlo »

Pa zato i jeste pod navodnicima :zoka:
User avatar
X Factor
Posts: 30
Joined: 07/08/2011 19:20

#1148 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by X Factor »

Imam jednu nejasnoću oko fakulteta.
Primjerice želim predati papire na medicinski fakultet i pmf. Na stranici fakulteta piše da se trebaju predati originalni dokumenti. Je li to znači da onda mogu prijaviti samo jedan fakultet pa riskirati hoću li upasti? Znači da ne mogu ovjeriti svjedodžbu i prijaviti se na oba fakulteta? :-)
User avatar
neo7
Posts: 2750
Joined: 20/01/2010 17:20

#1149 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by neo7 »

Predas orginale na medicinski npr, zatrazis od njih potvrdu da su ti kod njih orginalna svjedocanstva i sa tom potvrdom predas OVJERENE kopije svjedocanstvaa (i ostalog) i to je to. Nece ti praviti probleme, provjereno :)

Mada...malo ce te propitivati, glupa plavusa i odvratna crnka..
User avatar
X Factor
Posts: 30
Joined: 07/08/2011 19:20

#1150 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by X Factor »

neo7 wrote:Predas orginale na medicinski npr, zatrazis od njih potvrdu da su ti kod njih orginalna svjedocanstva i sa tom potvrdom predas OVJERENE kopije svjedocanstvaa (i ostalog) i to je to. Nece ti praviti probleme, provjereno :)

Mada...malo ce te propitivati, glupa plavusa i odvratna crnka..
Znači da ipak možeš predati na dva fakulteta. :)
Puno hvala.
Post Reply