a sta ako necu na more ove godine da idemskafiskafsnjak wrote:Coek objasnioOptimist wrote:Zar Eskimo nije nastalo od Eskim + More?
Prevedeno na nas jezik, Zima + ljeto.
Edit:
M je kao more.
S kao snijeg. M+S
Dolazi zima - zimske gume
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- beni-bu-man
- Posts: 17772
- Joined: 10/04/2012 09:01
- Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
#11126 Re: Dolazi zima - zimske gume
- skafiskafsnjak
- Posts: 32752
- Joined: 16/04/2011 18:46
#11127 Re: Dolazi zima - zimske gume
Onda ih negdje moras utopliti ... e sad, da ne bi i auto , lakse ti je skini ih, a neka auta na panjevima.beni-bu-man wrote:a sta ako necu na more ove godine da idemskafiskafsnjak wrote:Coek objasnioOptimist wrote:Zar Eskimo nije nastalo od Eskim + More?
Prevedeno na nas jezik, Zima + ljeto.
Edit:
M je kao more.
S kao snijeg. M+S
Uglavnom, jedan period moraju se utopliti
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83534
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#11129 Re: Dolazi zima - zimske gume
A sto neko ne napisao? Ne vidim problem. Pise raja svaki dan o stvarima koje im se nisu pokazale kao dobre.drug_profi wrote:Neces nikad docekat da neko dodje i kaze zajebo sam se sa jeftinom gumom. Svi su super zadovoljni.
Al u q.
Samo izgleda o jeftinim gumama pricaju ljudi koji ih nikad nisu kupili ili su ih eventualno zapale na kupljenom autu
-
Throttle
- Posts: 14680
- Joined: 10/06/2016 12:35
#11130 Re: Dolazi zima - zimske gume
Pa zato sto svaka guma radi posao. Od jeftinije imas manja ocekivanja. I posmatras gumu i njene performanse srazmjerno sa cijenom. Ne mozes od budzet gume ocekivat da bude kao top brend al iskalkulises treba li tebi 2-3 puta skuplja guma i jel ova jeftinija 2-3 puta losija. Stvar potreba i zelja, neko se kune u protekt a neko vozi Miselin. Obojica su izabrali najbolje sto su htjeli ili mogli. Nijedan nije donio bolju odluku nego su obojica kupili ono sto je po njima ispravno i najbolje.
-
nlt
- Posts: 2610
- Joined: 18/05/2014 18:02
#11131 Re: Dolazi zima - zimske gume
idi opet vidi XD, kod mene MADE IN SLOVENIA, ko bi rek'obeni-bu-man wrote:Sad ja iso gledo na svojim gumama Sava eskimo s3+ nema nigdje oznaka ljeto+zima, garnat neka kopija iz kine
-
DonieBrasco
- Posts: 20132
- Joined: 31/08/2016 16:09
#11132 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ja ljeti trenutno vozim na Contimemtal, zimi na Nokian i nemam zamjeru. Imam iskustva i sa Michelin, Savom naravno.
Ali me zaista zanima ova raja sto ide glavom bez obzira, razumijem da neko nema novca ali daj barem taj minimum uslova ispuni zimi. Stavi dvije zimske na pogonske tockove ako nista, pa makar bile Sava ili neka druga marka od jefitijih bolje ti je i to nego nista.
Ali me zaista zanima ova raja sto ide glavom bez obzira, razumijem da neko nema novca ali daj barem taj minimum uslova ispuni zimi. Stavi dvije zimske na pogonske tockove ako nista, pa makar bile Sava ili neka druga marka od jefitijih bolje ti je i to nego nista.
- Filter
- Posts: 8676
- Joined: 31/12/2010 11:42
- Location: cirkus
#11133 Re: Dolazi zima - zimske gume
danas doslo do tumbanja u mom voznom parku i ostale mi 4 nove gume 185/65/15 GY UG9, kupljene prije mjesec dana, nikad montirane.
kontam prvo ponuditi raji sa foruma, ako moderaciji smeta ili nekome, obrisacu, nije problem
kontam prvo ponuditi raji sa foruma, ako moderaciji smeta ili nekome, obrisacu, nije problem
- drug_profi
- Posts: 65444
- Joined: 16/07/2012 16:00
#11134 Re: Dolazi zima - zimske gume
Da pomognem. Pašu na Astru G, ko traži zimske. I ovo je jedna od fabričkih dimenzija.Filter wrote:danas doslo do tumbanja u mom voznom parku i ostale mi 4 nove gume 185/65/15 GY UG9, kupljene prije mjesec dana, nikad montirane.
kontam prvo ponuditi raji sa foruma, ako moderaciji smeta ili nekome, obrisacu, nije problem
-
noviclan
- Posts: 15031
- Joined: 31/10/2013 06:48
#11135 Re: Dolazi zima - zimske gume
I na renault clio jednostavno rezu sneg
-
lavic
- Posts: 3589
- Joined: 14/04/2011 15:03
#11136 Re: Dolazi zima - zimske gume
E jbg, ja starom zavrsio prije 10 dana istu dimenziju...
-
mujkoni
- Posts: 121
- Joined: 21/02/2012 21:42
#11137 Re: Dolazi zima - zimske gume
Pozz raja
Imal ko iskustva sa Sportiva Snow Win 2 u tuzli sa montazom bi me izasle 74KM za dimenziju 195/65/R15
Dok TS860 kosta 110KM jel baš tolika razlika da na 4 gume treba doplatit 144KM spram ovih snow win 2
Imal ko iskustva sa Sportiva Snow Win 2 u tuzli sa montazom bi me izasle 74KM za dimenziju 195/65/R15
Dok TS860 kosta 110KM jel baš tolika razlika da na 4 gume treba doplatit 144KM spram ovih snow win 2
- skafiskafsnjak
- Posts: 32752
- Joined: 16/04/2011 18:46
#11138 Re: Dolazi zima - zimske gume
Vjerovatno se isplati razlika.... Ali to ne znaci da te od 74 nece tebi posluziti .mujkoni wrote:Pozz raja
Imal ko iskustva sa Sportiva Snow Win 2 u tuzli sa montazom bi me izasle 74KM za dimenziju 195/65/R15
Dok TS860 kosta 110KM jel baš tolika razlika da na 4 gume treba doplatit 144KM spram ovih snow win 2
- Travnički Noćni Šetač
- Posts: 3925
- Joined: 13/01/2006 20:48
- Location: Travnik
- Contact:
#11139 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ja vozim Sportiva Snow Win 2 u dimenziji 215/55 x 16 već treću sezonu... a prije toga sam bio na Continentalu.... Continental je bolji naravno ali iskreno ne previše... na Sportivama nikada nisam imao problema u smislu nekontrolisanog klizanja ili slično.... naravno prilagođavanje načina vožnje zimskim uslovima je obavezno bez obzira koje su gume...mujkoni wrote:Pozz raja
Imal ko iskustva sa Sportiva Snow Win 2 u tuzli sa montazom bi me izasle 74KM za dimenziju 195/65/R15
Dok TS860 kosta 110KM jel baš tolika razlika da na 4 gume treba doplatit 144KM spram ovih snow win 2
-
UmaX
- Posts: 2950
- Joined: 30/11/2017 13:53
#11140 Re: Dolazi zima - zimske gume
Solidna guma, ja ih vozim vec trecu sezonu, doduse u drugoj dimenziji, 205/60R16. Osobno bih uzeo TS860 na tvom mjestu, jer je mala razlika u cijeni.mujkoni wrote:Pozz raja
Imal ko iskustva sa Sportiva Snow Win 2 u tuzli sa montazom bi me izasle 74KM za dimenziju 195/65/R15
Dok TS860 kosta 110KM jel baš tolika razlika da na 4 gume treba doplatit 144KM spram ovih snow win 2
U mom slucaju su Sportive bile 110KM po gumi, a TS860 oko 270KM po gumi, tako da nije ni bilo dileme.
- Travnički Noćni Šetač
- Posts: 3925
- Joined: 13/01/2006 20:48
- Location: Travnik
- Contact:
#11141 Re: Dolazi zima - zimske gume
Da... i kod mene je na ovoj dimenziji razlika bila skoro 1:2 , a auto tek iskeširano i to je bio prirodni odabir... ali po meni zimske Sportive imaju prednost u odnosu na Savu i Tigar upravo na mokroj podlozi gdje su malo jače od njih...
-
Dzontra_Volta
- Posts: 8008
- Joined: 20/01/2011 11:10
#11142 Re: Dolazi zima - zimske gume
Kad se sjetim da sam ja te zimske Sportive u istoj dimenziji prije 10+ godina plaćao oko 100 KM po gumi. Ja došao u Makbel da kupim Savu Eskimo (koja je bila jeftinija par maraka od Sportive), a ovi me ubijede da je Sportiva novi proizvod na našem tržištu, bolja od Save, ovo ono. Još dobio kontrolu špure gratis.mujkoni wrote:Pozz raja
Imal ko iskustva sa Sportiva Snow Win 2 u tuzli sa montazom bi me izasle 74KM za dimenziju 195/65/R15
Dok TS860 kosta 110KM jel baš tolika razlika da na 4 gume treba doplatit 144KM spram ovih snow win 2
Sad su gume puno jeftinije nego ranije.
-
UmaX
- Posts: 2950
- Joined: 30/11/2017 13:53
#11143 Re: Dolazi zima - zimske gume
Kako koja dimenzija. Probaj vidjet cijene za 215/60 R16.

Dimenzija nista posebno, nit SUV nit neka bijesna 18" guma, a cijene premiuma su oko 250-300KM po gumi, i to prije 300 nego 250.
Dimenzija nista posebno, nit SUV nit neka bijesna 18" guma, a cijene premiuma su oko 250-300KM po gumi, i to prije 300 nego 250.
-
Gray
- Posts: 4038
- Joined: 14/06/2005 02:47
#11144 Re: Dolazi zima - zimske gume
Filter wrote:danas doslo do tumbanja u mom voznom parku i ostale mi 4 nove gume 185/65/15 GY UG9, kupljene prije mjesec dana, nikad montirane.
kontam prvo ponuditi raji sa foruma, ako moderaciji smeta ili nekome, obrisacu, nije problem
Ja sam danas stavio nove UG9 205/55/16, DOT 2218, možda ću ih već na proljeće prodavati ako budem mijenjao auto tada, pa evo nek ima dokaz da sam najavio
- Travnički Noćni Šetač
- Posts: 3925
- Joined: 13/01/2006 20:48
- Location: Travnik
- Contact:
#11145 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ništa bolje se ne može proći ni sa 215/55 x 16... iste nas muke muče... a onda dodje ljeto i opet isto ... 215/50 x 17 ...UmaX wrote:Kako koja dimenzija. Probaj vidjet cijene za 215/60 R16.![]()
![]()
Dimenzija nista posebno, nit SUV nit neka bijesna 18" guma, a cijene premiuma su oko 250-300KM po gumi, i to prije 300 nego 250.
-
Kataklinger
- Posts: 1564
- Joined: 23/12/2013 11:02
#11146 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ima li iko American Express karticu? Da mu dam u kešu novac a da plati set guma na ekupi.ba ? Solidan popust pri plaćanju sa American Express.
- nivla
- Posts: 6573
- Joined: 12/01/2008 23:44
#11147 Re: Dolazi zima - zimske gume
ako ne zuris, bude isti popust na visa, maestro(unicredit), intesa san paolo pa nije zgoreg sacekatKataklinger wrote:Ima li iko American Express karticu? Da mu dam u kešu novac a da plati set guma na ekupi.ba ? Solidan popust pri plaćanju sa American Express.
-
Gray
- Posts: 4038
- Joined: 14/06/2005 02:47
#11148 Re: Dolazi zima - zimske gume
nivla wrote:ako ne zuris, bude isti popust na visa, maestro(unicredit), intesa san paolo pa nije zgoreg sacekatKataklinger wrote:Ima li iko American Express karticu? Da mu dam u kešu novac a da plati set guma na ekupi.ba ? Solidan popust pri plaćanju sa American Express.
BIlo na visa prošle sedmice
- golfiista
- Posts: 4685
- Joined: 04/05/2012 14:48
#11149 Re: Dolazi zima - zimske gume

Umalo ne zgazih meĐeda na vrhu Bjelasnice, sreca pa sam imO PremiJum gumu, inace bi ga satro
-
UmaX
- Posts: 2950
- Joined: 30/11/2017 13:53
#11150 Re: Dolazi zima - zimske gume
Veoma je mala razlika izmedju 205/55 R16 i 215/55 R16, bitno je da je visina 55. Ovo 205 i 215 je samo sirina gume, tj. njenog gaznog dijela.Travnički Noćni Šetač wrote:Ništa bolje se ne može proći ni sa 215/55 x 16... iste nas muke muče... a onda dodje ljeto i opet isto ... 215/50 x 17 ...UmaX wrote:Kako koja dimenzija. Probaj vidjet cijene za 215/60 R16.![]()
![]()
Dimenzija nista posebno, nit SUV nit neka bijesna 18" guma, a cijene premiuma su oko 250-300KM po gumi, i to prije 300 nego 250.
Visina od 60 je problem, npr. ja bih mogao staviti 225/55 R16 jer je ta guma vec toliko siroka da je njenih 55% kao 60% od 205/60 R16. Al ni tih guma nema, plus sto je problem za felgu, trebalo bi mi minimalno 16x7J a standard je 16x6.5J.
205/55 R16 su skoro pa dzaba gume.
