Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39560
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#11051 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by bitanga_sa_otesa »

platio je roDŽak i rucak :lol:
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#11052 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by condy »

:mrgreen: :mrgreen: :thumbup:
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#11053 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by NediM17 »

Better Man wrote: Continental TS 860 195/65/15. Ljetne su Michelin Primacy 4 205/55/16.
Tako je komsija. Samo najbolje! :thumbup:
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#11054 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Radio Sarajevo »

condy wrote:
Radio Sarajevo wrote:Upravo sam naručio zimske gume Dunlop WINTER RESPONSE 2 88T DU195/60T15SPWR2 i OXXO Oberon4 Black (15" ALUMINUM) felge.

Sve skupa, zajedno s ugradnjom i popustom jer sam član autokluba, je koštalo € 784,44.

Da sam uzeo samo gume i stavio na postojeće felge broj 17, izašlo bi me opet preko 600 eura. Nadam se barem četiri sezone da će izdržati.
Gume su jako dobre, ako je za tvoje vozilo fabricki predvidjena ta dimenzija, zbog indeksa nosivosti od 88. Gume te dimenzije obicno imaju taj indeks nosivosti.
Iskreno nemam pojma šta je predviđeno za Pežo 208. Viđam ih svaki dan sa gumama 15, 16 i 17, raznih felgi i vrsta guma.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#11055 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by condy »

Radio Sarajevo wrote:
condy wrote:
Radio Sarajevo wrote:Upravo sam naručio zimske gume Dunlop WINTER RESPONSE 2 88T DU195/60T15SPWR2 i OXXO Oberon4 Black (15" ALUMINUM) felge.

Sve skupa, zajedno s ugradnjom i popustom jer sam član autokluba, je koštalo € 784,44.

Da sam uzeo samo gume i stavio na postojeće felge broj 17, izašlo bi me opet preko 600 eura. Nadam se barem četiri sezone da će izdržati.
Gume su jako dobre, ako je za tvoje vozilo fabricki predvidjena ta dimenzija, zbog indeksa nosivosti od 88. Gume te dimenzije obicno imaju taj indeks nosivosti.
Iskreno nemam pojma šta je predviđeno za Pežo 208. Viđam ih svaki dan sa gumama 15, 16 i 17, raznih felgi i vrsta guma.
Uredu je za Pezo 208. Kupio si dobre gume.
User avatar
Better Man
Posts: 18741
Joined: 01/10/2006 20:10

#11056 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Better Man »

condy wrote:
bitanga_sa_otesa wrote:
Better Man wrote:Zimske stavljene danas. S posla pravo kod rođaka ostavio auto i kući na ručak. Poslije ručka pokupio auto i to je to.
bravo savjesni graDŽanine
Jeli platio roDZaku....
Naravno da jesam.
User avatar
Koshpa
Posts: 4931
Joined: 20/05/2007 19:59
Location: Sarajevo

#11057 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Koshpa »

Kakve su ovo Syron Njemacke gume ?
User avatar
konektovan
Posts: 51454
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#11058 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

Koshpa wrote:Kakve su ovo Syron Njemacke gume ?

Kineske, prodaju se u penny plus centrima. :mrgreen:
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#11059 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Travnički Noćni Šetač »

condy wrote:
Travnički Noćni Šetač wrote:Sportiva se meni dobro pokazala... to je najvaznije ... vec sam dvije zime na njoj ovo ce biti treca.... nikad problema... a vozi se stalno....
...
Proslo auto je bilo na Continentalu... vrhunske gume nema price...
Mogu ti uslikati svoju saru sa guma koje sam zamijenio jer su dotrajale pa da vidis da je tvoja sara tanja....
Ne treba hvala... ne pouzdajem se u fotografije ....
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#11060 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Radio Sarajevo »

condy wrote: Uredu je za Pezo 208. Kupio si dobre gume.
Kad su gume u pitanju, nekako ne volim izmišljati toplu vodu. Odem na sajt njemačkog autokluba, pogledam ocjene, i odlučim.

Recimo, vidio sam da Pirelli ove sezone ima dobre gume koje su dosta jeftinije (15ka je "samo" 55 eura bila), ali su ih izgleda svi u Holandiji pokupovali, i nisam uspio da ih nađem nigdje blizu moje kuće.

A kako znaš šta je dobro za koje auto?
User avatar
Koshpa
Posts: 4931
Joined: 20/05/2007 19:59
Location: Sarajevo

#11061 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Koshpa »

konektovan wrote:
Koshpa wrote:Kakve su ovo Syron Njemacke gume ?

Kineske, prodaju se u penny plus centrima. :mrgreen:
:thumbup:

e cuj kineske :lol: :run:
noviclan
Posts: 15028
Joined: 31/10/2013 06:48

#11062 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by noviclan »

A dovro nemacke ali se proizvode u prc
noviclan
Posts: 15028
Joined: 31/10/2013 06:48

#11063 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by noviclan »

bitanga_sa_otesa wrote:platio je roDŽak i rucak :lol:
Ma ne mozes nigdje bez veze rucao i gotove gume obicni gradjanin bi cekao i dva i tri sata
lavic
Posts: 3589
Joined: 14/04/2011 15:03

#11064 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by lavic »

amar1994 wrote:Sta nije dozvoljeno,sve je dozvoljeno ako je kako treba uradjeno.

Moje odstupaju 0.4%(sa 205/50/17 na 225/45/17),uradjen je i atest,imam papir sve crno na bijelo :thumbup:

Boli me briga za tuv i njihove zakone..

lavic wrote:Samo da provjerim da li se dobro sjecam... razlika u precniku guma do + - 3% je OK i dozvoljena?

Hvala
sa koje na koju bi prelazio ?
Sa 225/55 na 225/50... ali sam odustao. prodat cu ih i zeti druge.
User avatar
Better Man
Posts: 18741
Joined: 01/10/2006 20:10

#11065 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Better Man »

noviclan wrote:
bitanga_sa_otesa wrote:platio je roDŽak i rucak :lol:
Ma ne mozes nigdje bez veze rucao i gotove gume obicni gradjanin bi cekao i dva i tri sata
Obzirom da imam dva zasebna seta, samo je trebalo provjeriti balans i napuhanost guma i za sekundu se postave. A nisam bio odmah na redu, jer je imao 3 auta prije mene. Tako da sam imao dovoljno vremena da odem kući da se presvučem ručam, smjestim stvari i prošetam po auto.
Gray
Posts: 4038
Joined: 14/06/2005 02:47

#11066 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Gray »

NediM17 wrote:
Better Man wrote: Continental TS 860 195/65/15. Ljetne su Michelin Primacy 4 205/55/16.
Tako je komsija. Samo najbolje! :thumbup:

Kod mene su Michelin Primacy 4 205/55 16 i Goodyear Ultragrip 9 205/55 16 :D

Na kraju sam uzeo Goodyear umjesto Continental jer su Goodyear bile malo jeftinije, a po ADAC-ovom testu su iste ili čak malo bolje po voznim svojstvima (npr na suhom), a gube bodove na buku i na potrošnju goriva što mi je manje bitno.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#11067 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by condy »

Radio Sarajevo wrote:
condy wrote: Uredu je za Pezo 208. Kupio si dobre gume.
A kako znaš šta je dobro za koje auto?
Ta Dunlopova guma prodaje se u manjim dimenzijama, i ima manji indeks nosivosti, tako da je namjenjana za manja vozila tipa Pug 208, VW Polo ili neka kompakt vozila Pug 308, Golf VII, koja može nositi taj indeks težine i na koja se može montirati zbog veličine prednjih diskova i klješti. Dok Dunlop winter sport 5 je guma od Dunlopa za automobile kojima je potrebna veća nosivost i dimenzija. Npr. za moje vozilo traži se indeks nosivosti preko 95, i min. dimenzija 225/55 r16. Na auto ne mogu se montirati 15-ke, tako da tvoje guma zbog dimenzija i indeksa nosivosti ne može ići, ali može ovaj drugi Dunlop.
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#11068 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Travnički Noćni Šetač »

Upravo sam se vratio sa provjere dubine šare da otklonim nedoumice koje su se pojavile prikazom fotografije jer ponekad treba uvažiti primjedbe kolega forumaša bez obzira što sam vidio da prikaz fotografije i ono što se vidi okom nije skroz identično... digitalni mjerač na svim mjernim mjestima ( sredina , jedan i drugi kraj ) na svakoj gumi je pokazao raspon od 6 do 6,5 mm dubine šare... što znači da treća sezona može da se završi a onda kao i obično što radim nakon treće sezone ide novi set...
milojicabrzi
Posts: 2637
Joined: 18/11/2009 12:43

#11069 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by milojicabrzi »

Prije nekoliko dana, kupljene i stavljene Dunlop Winter Response 2, u dimenziji 185 65 15.

Izgledaju dosta dobro, fino se drže, cijena bila oko 102 KM po komadu, držim da je to solidno za ovu klasu gume.

Bila je u opciji i Fulda, za oko 86 KM, ali je zbog male razlike u cijeni, ipak odluka pala na Dunlop :thumbup:
User avatar
Filter
Posts: 8675
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#11070 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Filter »

milojicabrzi wrote:Prije nekoliko dana, kupljene i stavljene Dunlop Winter Response 2, u dimenziji 185 65 15.

Izgledaju dosta dobro, fino se drže, cijena bila oko 102 KM po komadu, držim da je to solidno za ovu klasu gume.

Bila je u opciji i Fulda, za oko 86 KM, ali je zbog male razlike u cijeni, ipak odluka pala na Dunlop :thumbup:
unitrade?
ja sam bio u dilemi izmedju dunlopa i GY, ista cijena ali je dunlop bio proslogodisnji, tako da je odluka pala na GY iz 2018... koji mi je sad najvjerovatnije visak :lol: :lol:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83504
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#11071 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by _BataZiv_0809 »

Better Man wrote:
noviclan wrote:
bitanga_sa_otesa wrote:platio je roDŽak i rucak :lol:
Ma ne mozes nigdje bez veze rucao i gotove gume obicni gradjanin bi cekao i dva i tri sata
Obzirom da imam dva zasebna seta, samo je trebalo provjeriti balans i napuhanost guma i za sekundu se postave. A nisam bio odmah na redu, jer je imao 3 auta prije mene. Tako da sam imao dovoljno vremena da odem kući da se presvučem ručam, smjestim stvari i prošetam po auto.
Super si se organizovao i iskoristio dan.
User avatar
Better Man
Posts: 18741
Joined: 01/10/2006 20:10

#11072 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Better Man »

Da. A dobra stvar što mi je blizu kuće, nekih stotinjak metara udaljen.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83504
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#11073 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by _BataZiv_0809 »

Better Man wrote:Da. A dobra stvar što mi je blizu kuće, nekih stotinjak metara udaljen.
Idealno zaista.
vauvau
Posts: 1375
Joined: 05/06/2014 09:03

#11074 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by vauvau »

Better Man wrote:Da. A dobra stvar što mi je blizu kuće, nekih stotinjak metara udaljen.
Ja sam htio kupit kuću kraj vulkanizera, da mogu mijenjati brzo gume i točkove, ali opet kontam buka velika i gužva i kupim 850 metara dalje. Opet nije daleko. Nije mi rođak ali znamo se onako.
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#11075 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Throttle »

:lol: :lol:
sto se ismija
Post Reply