Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post Reply
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#1101 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

oldschool wrote:Nedavno sam prisustvovao jednom forumu, bijaše tu dosta vladinih zvaničnika, djeluju zabrinuto, više njih se boji za posao, imalu su neka predavanja o vraćanju duga MMF-u, kako pričaju, vrli ekonomski stručnjaci prognozirali su im krah, obaveze će prešišati doprinose, hele nejse, ne znam kad sam ih vidio uplašenije.
O ko nam doso, ko nam doso. Kako je na Solti? :D
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#1102 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Corto Maltese wrote:
palermo wrote:Čuj riječ NADA je zabranjena u politici. Pa riječ NADA je esencija politike, na njoj se sve zasniva.
Nisam napisao "Nada nije plan" da bih se bavio igrama riječi i čerečio Nikšića, u čije dobre namjere ne sumnjam. To što je rekao nije bilo politički mudro, ali je veoma pošteno. Sve nas je obavijestio kako stvari stoje. Jer kada čuješ da onaj koji treba da bude izvor nade, sam tu istu nadu priziva za saveznika (doduše ne jedinog, u istoj izjavi premijer spominje i mogućnost samospaljivanja)... pa recimo da je to pravo vrijeme za spremanje zimnice.
Ovo vec nije konstruktivna kritika nego potpuno izvrtanje smisla i vadjenje iz konteksta. Shvatam da te ponese ali puno si ozbiljniji kriticar ako ostanes vezan za realnost.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#1103 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by poznanik »

StupskaBitanga wrote:ova Vlada FBiH do sada super radi svoj posao...
Pitaj poljoprivrednike da li "super radi svoj posao" :oops:
User avatar
oldschool
Posts: 7013
Joined: 20/02/2008 17:27
Location: where reality is just bunch of illusions

#1104 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by oldschool »

madner wrote:
oldschool wrote:Nedavno sam prisustvovao jednom forumu, bijaše tu dosta vladinih zvaničnika, djeluju zabrinuto, više njih se boji za posao, imalu su neka predavanja o vraćanju duga MMF-u, kako pričaju, vrli ekonomski stručnjaci prognozirali su im krah, obaveze će prešišati doprinose, hele nejse, ne znam kad sam ih vidio uplašenije.
O ko nam doso, ko nam doso. Kako je na Solti? :D
Milina, ali, ipak ispod našeg standarda je, zato, sljedeći put pravac Brijuni. :mrgreen:
User avatar
oldschool
Posts: 7013
Joined: 20/02/2008 17:27
Location: where reality is just bunch of illusions

#1105 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by oldschool »

madner wrote:
Corto Maltese wrote:
palermo wrote:Čuj riječ NADA je zabranjena u politici. Pa riječ NADA je esencija politike, na njoj se sve zasniva.
Nisam napisao "Nada nije plan" da bih se bavio igrama riječi i čerečio Nikšića, u čije dobre namjere ne sumnjam. To što je rekao nije bilo politički mudro, ali je veoma pošteno. Sve nas je obavijestio kako stvari stoje. Jer kada čuješ da onaj koji treba da bude izvor nade, sam tu istu nadu priziva za saveznika (doduše ne jedinog, u istoj izjavi premijer spominje i mogućnost samospaljivanja)... pa recimo da je to pravo vrijeme za spremanje zimnice.
Ovo vec nije konstruktivna kritika nego potpuno izvrtanje smisla i vadjenje iz konteksta. Shvatam da te ponese ali puno si ozbiljniji kriticar ako ostanes vezan za realnost.
Corto, dobro od tebe što pratiš te stvari, ali, pazi, iluzorno je od bh politačara očekivati bilo koji vid kulture, samo nek rade svoj posao kako valja, to nam treba biti vrhunac očekivanja. :mrgreen:
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#1106 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by StupskaBitanga »

poznanik wrote:
StupskaBitanga wrote:ova Vlada FBiH do sada super radi svoj posao...
Pitaj poljoprivrednike da li "super radi svoj posao" :oops:
nije kriva ova vlast nego ona prethodna
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#1107 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Ma kakvi, samo Makarska. Ljudi ti ponude da ti popuse ako ces uloziti u turizam.

Nego da se bezveze ne sikiras da ti kazem da od prodaje tih firmi nema nista, to je bio plan stranaca da se namire. Ovo sad je plan B.
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#1108 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Corto Maltese »

madner wrote:
Corto Maltese wrote: Nisam napisao "Nada nije plan" da bih se bavio igrama riječi i čerečio Nikšića, u čije dobre namjere ne sumnjam. To što je rekao nije bilo politički mudro, ali je veoma pošteno. Sve nas je obavijestio kako stvari stoje. Jer kada čuješ da onaj koji treba da bude izvor nade, sam tu istu nadu priziva za saveznika (doduše ne jedinog, u istoj izjavi premijer spominje i mogućnost samospaljivanja)... pa recimo da je to pravo vrijeme za spremanje zimnice.
Ovo vec nije konstruktivna kritika nego potpuno izvrtanje smisla i vadjenje iz konteksta. Shvatam da te ponese ali puno si ozbiljniji kriticar ako ostanes vezan za realnost.
Ništa sporno. Ja mislim (između ostalog i na osnovu premijerovih izjava) da je ove godine ulaganje u zimnicu, bez obzira što je još ljeto, prava investicija. Ko misli suprotno, zimnicu neće praviti.
palermo
Posts: 25340
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#1109 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by palermo »

Corto Maltese wrote:
palermo wrote:Čuj riječ NADA je zabranjena u politici. Pa riječ NADA je esencija politike, na njoj se sve zasniva.
Nisam napisao "Nada nije plan" da bih se bavio igrama riječi i čerečio Nikšića, u čije dobre namjere ne sumnjam. To što je rekao nije bilo politički mudro, ali je veoma pošteno. Time nas je obavijestio kako stvari stoje. Jer kada čuješ da onaj koji treba da bude izvor nade, sam tu istu nadu priziva za saveznika (doduše ne jedinog, u istoj izjavi premijer spominje i mogućnost samospaljivanja)... pa recimo da je to pravo vrijeme za spremanje zimnice.
:D ima jedna lijepa priča o nasrudin hodži, njegovom odlasku u polje (da sije žito) i potrebi da se uvijek kaže ako bog da. Koristi se pokatkad kao ilustrativan primjer upravo u teoriji managementa.
Al preduga je da bi je sad postirao, a ti svakako ovo pišeš iz nekih svojih ličnih motiva pa nije ni bitno.
User avatar
oldschool
Posts: 7013
Joined: 20/02/2008 17:27
Location: where reality is just bunch of illusions

#1110 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by oldschool »

madner wrote:Ma kakvi, samo Makarska. Ljudi ti ponude da ti popuse ako ces uloziti u turizam.

Nego da se bezveze ne sikiras da ti kazem da od prodaje tih firmi nema nista, to je bio plan stranaca da se namire. Ovo sad je plan B.
Ne sikiram se ja, iako od istih nikakvog hajra nemam, nisam te (ne)sreće da živim od državne kase, mislim da to samo budale mogu prodati, Francuska je to najbolje osjetila na koži :D , to nam je jedino ostalo, ako to rasprodaju, onda smo u vlasništvu stranog kapitala, ako već nismo.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#1111 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Corto Maltese wrote:
madner wrote:
Corto Maltese wrote: Nisam napisao "Nada nije plan" da bih se bavio igrama riječi i čerečio Nikšića, u čije dobre namjere ne sumnjam. To što je rekao nije bilo politički mudro, ali je veoma pošteno. Sve nas je obavijestio kako stvari stoje. Jer kada čuješ da onaj koji treba da bude izvor nade, sam tu istu nadu priziva za saveznika (doduše ne jedinog, u istoj izjavi premijer spominje i mogućnost samospaljivanja)... pa recimo da je to pravo vrijeme za spremanje zimnice.
Ovo vec nije konstruktivna kritika nego potpuno izvrtanje smisla i vadjenje iz konteksta. Shvatam da te ponese ali puno si ozbiljniji kriticar ako ostanes vezan za realnost.
Ništa sporno. Ja mislim (između ostalog i na osnovu premijerovih izjava) da je ove godine ulaganje u zimnicu, bez obzira što je još ljeto, prava investicija. Ko misli suprotno, zimnicu neće praviti.
Ja mislim da nije dobro biti pesimista, krace se zivi a i kvalitet zivota je upitan.

Plata i pemzija ce biti, bar u Federaciji.
User avatar
vee-jay
Posts: 9867
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: --- nisam vise ovdje ---

#1112 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by vee-jay »

Corto Maltese wrote:
ultima_palabra wrote:A kako ti znaš na šta je mislio? Možda je pod "značajnijim potresima" mislio na nesolventnost američke vlade, bankrot pojedinih članica EU i slične situacije koje su za nas kao meteor i vulkan... gotovo nemoguće za predvidjeti i nemoguće za utjecati.

Kod kritikovanja nije važan kvantitet nego kvalitet. Nakon stotinjak ovakvih "opservacija" kad jednom nešto i ubodeš, niko te neće shvatati ozbiljno :-D
Možda!? Radi se o predsjedniku federalne vlade, a ne o meštru masonske lože. Njegove izjave trebaju biti jasne, svakome razumljive. Izjave koje ne ostavljaju prostora za "Možda". Prodorne i nedvosmislene izjave koje uljevaju... pazi sad Kopernikovskog obrta, NADU! Jer nije njegovo da se nada, nego da nadu pruža. Ali, ako je tebi to u redu, onda ništa.
Nonsens. Nada je u politici isto toliko pojam kao i u ekonomiji, financijama, drustvu. Na osnovi nade se prave trendovi i ocekivanja, strategije...

Isti nonsens je i izjava Njegove izjave trebaju biti jasne, svakome razumljive. Svako ko se na svijetu iole profesionalno bavi politikom, pokusava, pogotovo danas, koliko toliko da izbjegne jasne izjave. Zasto bi Nermin Niksic bio drugaciji od Obame, Merkelovke, Sarkozija... Kad bolje razmislim, samo mi jedna politicka licnost pada na um koja uvijek sve jasno i glasno govori -> vozd, beton, superjunak jaci i od Cak Norisa. :wink:
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#1113 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

oldschool wrote:
madner wrote:Ma kakvi, samo Makarska. Ljudi ti ponude da ti popuse ako ces uloziti u turizam.

Nego da se bezveze ne sikiras da ti kazem da od prodaje tih firmi nema nista, to je bio plan stranaca da se namire. Ovo sad je plan B.
Ne sikiram se ja, iako od istih nikakvog hajra nemam, nisam te (ne)sreće da živim od državne kase, mislim da to samo budale mogu prodati, Francuska je to najbolje osjetila na koži :D , to nam je jedino ostalo, ako to rasprodaju, onda smo u vlasništvu stranog kapitala, ako već nismo.
Nije to drzavna kasa nego firme u (vecinskom) drzavnom vlasistvu. Velika razlika.

Mislis Hrvatska je to najbolje osjetila, ubjedili ih ljudi da je pravi potez uzet kredit koji je dohakao bivsoj drzavi :wink:
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#1114 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

Sto ovdje ima nekih ljudi sto vole kakiti u vrazju majka :D Bili na vlasti sve dosad, sve razhebali sto su mogli i sad krive vladu koja ih hebe gdje stignu... :lol: Njima ne pase nista taman neko dosao i poklonio nam 1mlrd- KM rekli bi ne ne ne ne meRRe to to je ono tamo vamo :D

Kako poraz zna boljeti :wink: :wink: pusica. ;-)
User avatar
oldschool
Posts: 7013
Joined: 20/02/2008 17:27
Location: where reality is just bunch of illusions

#1115 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by oldschool »

Nije to drzavna kasa nego firme u (vecinskom) drzavnom vlasistvu. Velika razlika.

Mislis Hrvatska je to najbolje osjetila, ubjedili ih ljudi da je pravi potez uzet kredit koji je dohakao bivsoj drzavi :wink:
Jesi cjepidlaka, nemoj me tjerati da pišem kao BMW :mrgreen: , suština je ista, plate najveće, siguran posao, jedina kazna da doživotno ostaneš na istom radnom mjestu. Francuska je više, pa je kasnije te sektore otkupila, ali ih je platila mnogo više od stvarne vrijednosti, mnogo.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#1116 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Nije to cijepidlacenje, ako je nesto na budzetu to je trosak. Ako nesto skines sa budzeta to je dobro za proracun. Jos jedna manipulacija u cilju pokusaja da se proda teza da je upravo to puni pogodak.
User avatar
oldschool
Posts: 7013
Joined: 20/02/2008 17:27
Location: where reality is just bunch of illusions

#1117 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by oldschool »

madner wrote:Nije to cijepidlacenje, ako je nesto na budzetu to je trosak. Ako nesto skines sa budzeta to je dobro za proracun. Jos jedna manipulacija u cilju pokusaja da se proda teza da je upravo to puni pogodak.
To su državne firme, radnici državnih firmi su na budžetu, dobit telekoma se uračunava u budžet, kao i elektroprivrede, sve analize se rade na tome, jedno vrijeme je PDV spašavao državu, prvih godina, sad su samo ostale ove dvije zlatne koke.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#1118 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by seln »

Corto Maltese wrote:
madner wrote:
Corto Maltese wrote: Nisam napisao "Nada nije plan" da bih se bavio igrama riječi i čerečio Nikšića, u čije dobre namjere ne sumnjam. To što je rekao nije bilo politički mudro, ali je veoma pošteno. Sve nas je obavijestio kako stvari stoje. Jer kada čuješ da onaj koji treba da bude izvor nade, sam tu istu nadu priziva za saveznika (doduše ne jedinog, u istoj izjavi premijer spominje i mogućnost samospaljivanja)... pa recimo da je to pravo vrijeme za spremanje zimnice.
Ovo vec nije konstruktivna kritika nego potpuno izvrtanje smisla i vadjenje iz konteksta. Shvatam da te ponese ali puno si ozbiljniji kriticar ako ostanes vezan za realnost.
Ništa sporno. Ja mislim (između ostalog i na osnovu premijerovih izjava) da je ove godine ulaganje u zimnicu, bez obzira što je još ljeto, prava investicija. Ko misli suprotno, zimnicu neće praviti.
Ne zaboravi obloziti jazbinu paperjem sa trbuha i ostavi otvor za zrak.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#1119 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

oldschool wrote:
madner wrote:Nije to cijepidlacenje, ako je nesto na budzetu to je trosak. Ako nesto skines sa budzeta to je dobro za proracun. Jos jedna manipulacija u cilju pokusaja da se proda teza da je upravo to puni pogodak.
To su državne firme, radnici državnih firmi su na budžetu, dobit telekoma se uračunava u budžet, kao i elektroprivrede, sve analize se rade na tome, jedno vrijeme je PDV spašavao državu, prvih godina, sad su samo ostale ove dvije zlatne koke.
Ne ne ne.
Drzavna firma je kao i svaka druga, samo sto je dionicar Federacija BiH. Kao i svako dionicarsko drustvo, postoji odluka svake godine sta se radi sa dobitkom. Kada se dobiti ispuni, pare se uplate u budzet. Radnici u telecomu ili elektroprivredi NISU drzavni sluzbenici.

Budzet FBiH je eksplodirao uvodjenjem PDV-a, ali su uspjeli da to potrose na administraciju i socijalne izdatke. Budzet FBiH se puni sa oko 10% iz ovih preduzeca.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#1120 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

Zlatnih koka i kurca... :D

Nego... Hajmo mi jos jedno 3-4 milijarde uzet od MMF-a...

Pa onda opet zaratit kad dodje na naplatu :D
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#1121 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

Alfons Kauders wrote:Zlatnih koka i kurca... :D

Nego... Hajmo mi jos jedno 3-4 milijarde uzet od MMF-a...

Pa onda opet zaratit kad dodje na naplatu :D
Nemoj provocirati, jes cuo? :x



















:D
detroit-mercy
Posts: 16988
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1122 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by detroit-mercy »

madner wrote:Ma kakvi, samo Makarska. Ljudi ti ponude da ti popuse ako ces uloziti u turizam.
Nego da se bezveze ne sikiras da ti kazem da od prodaje tih firmi nema nista, to je bio plan stranaca da se namire. Ovo sad je plan B.
Znaci da vise ne pisamo u more nego da placamo po dva kunica za zahoda :mrgreen: mogao bi ispuslic pasti :mrgreen: .
User avatar
oldschool
Posts: 7013
Joined: 20/02/2008 17:27
Location: where reality is just bunch of illusions

#1123 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by oldschool »

madner wrote:
oldschool wrote:
madner wrote:Nije to cijepidlacenje, ako je nesto na budzetu to je trosak. Ako nesto skines sa budzeta to je dobro za proracun. Jos jedna manipulacija u cilju pokusaja da se proda teza da je upravo to puni pogodak.
To su državne firme, radnici državnih firmi su na budžetu, dobit telekoma se uračunava u budžet, kao i elektroprivrede, sve analize se rade na tome, jedno vrijeme je PDV spašavao državu, prvih godina, sad su samo ostale ove dvije zlatne koke.
Ne ne ne.
Drzavna firma je kao i svaka druga, samo sto je dionicar Federacija BiH. Kao i svako dionicarsko drustvo, postoji odluka svake godine sta se radi sa dobitkom. Kada se dobiti ispuni, pare se uplate u budzet. Radnici u telecomu ili elektroprivredi NISU drzavni sluzbenici.

Budzet FBiH je eksplodirao uvodjenjem PDV-a, ali su uspjeli da to potrose na administraciju i socijalne izdatke. Budzet FBiH se puni sa oko 10% iz ovih preduzeca.
Jesu budžetski korisnici, ali u smislu da su u javnim preduzećima, a vlasnik tih istih je FBiH, doduše, u pravu si, oni imaju prihode, a ostatakom pune budžet, skoro pa isto :mrgreen: . Što se tiče PDV-a, pa valja poplaćati ovoliku administraciju, svugdje ima viška radnika, na svakoj poziciji, još se primaju, samo se gomilaju obaveze, tu je dosta para otišlo.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#1124 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

detroit-mercy wrote:
madner wrote:Ma kakvi, samo Makarska. Ljudi ti ponude da ti popuse ako ces uloziti u turizam.
Nego da se bezveze ne sikiras da ti kazem da od prodaje tih firmi nema nista, to je bio plan stranaca da se namire. Ovo sad je plan B.
Znaci da vise ne pisamo u more nego da placamo po dva kunica za zahoda :mrgreen: mogao bi ispuslic pasti :mrgreen: .
Zar nisi upratio skandal kada je gradonacelnik Makarske seiku ponudi kurve :D
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#1125 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

oldschool wrote:
madner wrote:
oldschool wrote: To su državne firme, radnici državnih firmi su na budžetu, dobit telekoma se uračunava u budžet, kao i elektroprivrede, sve analize se rade na tome, jedno vrijeme je PDV spašavao državu, prvih godina, sad su samo ostale ove dvije zlatne koke.
Ne ne ne.
Drzavna firma je kao i svaka druga, samo sto je dionicar Federacija BiH. Kao i svako dionicarsko drustvo, postoji odluka svake godine sta se radi sa dobitkom. Kada se dobiti ispuni, pare se uplate u budzet. Radnici u telecomu ili elektroprivredi NISU drzavni sluzbenici.

Budzet FBiH je eksplodirao uvodjenjem PDV-a, ali su uspjeli da to potrose na administraciju i socijalne izdatke. Budzet FBiH se puni sa oko 10% iz ovih preduzeca.
Jesu budžetski korisnici, ali u smislu da su u javnim preduzećima, a vlasnik tih istih je FBiH, doduše, u pravu si, oni imaju prihode, a ostatakom pune budžet, skoro pa isto :mrgreen: . Što se tiče PDV-a, pa valja poplaćati ovoliku administraciju, svugdje ima viška radnika, na svakoj poziciji, još se primaju, samo se gomilaju obaveze, tu je dosta para otišlo.
Imas na temi o budzetu link, rast troskova administracije su bili nizi od rasta dohodaka, ali su socijalni izdaci totalno izmakli kontroli od 2006.
Post Reply