Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39559
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#10976 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by bitanga_sa_otesa »

napusi i probaj jel trese,ubuduce kad ostavljas auto da stoji na duzi period ,na istom mjestu,napusi na 3 bara.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83502
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#10977 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by _BataZiv_0809 »

bitanga_sa_otesa wrote:napusi i probaj jel trese,ubuduce kad ostavljas auto da stoji na duzi period ,na istom mjestu,napusi na 3 bara.
Je li ovim ostalim trima moglo sta bit :roll:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39559
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#10978 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by bitanga_sa_otesa »

_BataZiv_0809 wrote:
Je li ovim ostalim trima moglo sta bit :roll:
kako ja to da znam? nisu kod mene u sobi...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83502
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#10979 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by _BataZiv_0809 »

bitanga_sa_otesa wrote:
_BataZiv_0809 wrote:
Je li ovim ostalim trima moglo sta bit :roll:
kako ja to da znam? nisu kod mene u sobi...
Pitam za misljenje.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39559
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#10980 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by bitanga_sa_otesa »

_BataZiv_0809 wrote:
Pitam za misljenje.
pa rekoh vec...evo da ponovim,napusi i vozi,ako si nesiguran- kod vulkanizera i nek zavrti da vidis jel dobila bubreg ili elipsu...
noviclan
Posts: 15026
Joined: 31/10/2013 06:48

#10981 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by noviclan »

https://topguma.ba/politika-privatnosti/

Uzeo bih dvije fine 195 65 15 je li neko bio kod ovih i slucajnp jesu li negdje kod mirse catica
milejovic1971
Posts: 1766
Joined: 09/08/2018 08:13

#10982 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by milejovic1971 »

isx wrote:
milejovic1971 wrote:reno clio u pitanju, imam Hankook icept lanjske, presle tipa 5000 km, sad uzeo 2 Sava eskimo s3... gdje koje da stavim, je li svejedno ???
Sto si uzimao Savu kad imas lanjske Hankook?
\pa 2 hakook imam , a 2 mishelin alpine bacam jer su stare 10 godina, zato uzeo 2 sava....
milejovic1971
Posts: 1766
Joined: 09/08/2018 08:13

#10983 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by milejovic1971 »

Industrialyzer wrote:
milejovic1971 wrote:reno clio u pitanju, imam Hankook icept lanjske, presle tipa 5000 km, sad uzeo 2 Sava eskimo s3... gdje koje da stavim, je li svejedno ???
Naprijed stavi nove uvijek. Ali kad si kupio dvije Save, mogao si i 4...i ostatak puta do Mischelina procitaj u postu iznad :mrgreen:
sto 4 kad imam 2 skoro nove Hankook od lanjske zime, koje su presle max 5000, inace je voznja 90 % gradska
koliko mogu realno preci ove sava s3 eskimo ??? a da vrijede.. vavljda sam miran 20 000 km, a to mi je 4 god
NediM17
Posts: 26450
Joined: 05/11/2009 11:49

#10984 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by NediM17 »

konektovan wrote:Cij onoga, ostalo mu šare 3 mm i planira ih voziti još jednu sezonu?! :shock:
Ljetne otricevo , ljetne.
User avatar
konektovan
Posts: 51451
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#10985 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

NediM17 wrote:
konektovan wrote:Cij onoga, ostalo mu šare 3 mm i planira ih voziti još jednu sezonu?! :shock:
Ljetne otricevo , ljetne.
Kakva je razlika????? Znaci mogu biti i slickovi, a kad treba odvesti vodu, a nema sare, sta onda??????
Koliko ljetna guma ima dubinu šare kad je nova????
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#10986 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by golfiista »

TDK-90 wrote:Moje iskustvo sa Continental Wintercontact TS 860

Dimenzija 195 65 r 15
Godina proizvodnje 2017
Kupljene u Njemackoj ( Made in France) 4 kom =218 Euro ( bez montaze) 3 god. garancije
Jedna sezona voznje cca 6000 km - 7000 km - blaga zima, skoro bez snijega !

Dubina sare na pogonskim tockovima je sa novih 8 mm potrosena na 4 mm - 5 mm tesko tacno izmjeriti jer negdje pokazuje i 3 mm misli se na mjerenje po sredini gazne povrsine !
Metar na slici je samo da se stvori predodzba, mjereno je pomicnim mjerilom
Na jednoj gumi, zavisi kako stoji auto pojavljuje se kao neka uvala na bocnoj strani , ali samo ako je taj dio na asfaltu, tj pod opterecenjem :?

Garancija postoji , ali je procedura komplikovana i trazi puno vremena ( koje ja nemam) :-)
Ovakva potrosnja gume se moze porediti samo sa Sava S2 :-)
Inace je jako udobna voznja i gume se skoro ne cuju u voznji!


Image
Ovo nije vidjelo Continentala, mrtvi protekt, neko te je naguzio momački.
NediM17
Posts: 26450
Joined: 05/11/2009 11:49

#10987 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by NediM17 »

konektovan wrote:
NediM17 wrote:
konektovan wrote:Cij onoga, ostalo mu šare 3 mm i planira ih voziti još jednu sezonu?! :shock:
Ljetne otricevo , ljetne.
Kakva je razlika????? Znaci mogu biti i slickovi, a kad treba odvesti vodu, a nema sare, sta onda??????
Koliko ljetna guma ima dubinu šare kad je nova????
Na koliko mm je granicnik na ljetnoj a na koliko na zimskoj gumi?
User avatar
konektovan
Posts: 51451
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#10988 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

NediM17 wrote:
Na koliko mm je granicnik na ljetnoj a na koliko na zimskoj gumi?
Ne pricamo o granicniku, vec o performansama. To što je granicnik na 1.6 mm ne znaci mnogo kad su performanse u pitanju.
NediM17
Posts: 26450
Joined: 05/11/2009 11:49

#10989 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by NediM17 »

konektovan wrote:
NediM17 wrote:
Na koliko mm je granicnik na ljetnoj a na koliko na zimskoj gumi?
Ne pricamo o granicniku, vec o performansama. To što je granicnik na 1.6 mm ne znaci mnogo kad su performanse u pitanju.
Da su performanse te gume opasne po zivot na 3mm, granicnik bi bio na 3mm, a ne na 1.6mm.
vauvau
Posts: 1375
Joined: 05/06/2014 09:03

#10990 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by vauvau »

TDK-90 wrote:Moje iskustvo sa Continental Wintercontact!


Image

Image
Profil na gumi sa slike nije continental ts860.

Image


NediM17 wrote:
Na koliko mm je granicnik na ljetnoj a na koliko na zimskoj gumi?
Na zimskoj imaju 2 graničnika. Najniže zakonski dozvoljeno i onaj na 4 mm.
Na ljetnoj samo jedan.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#10991 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by condy »

Ni meni nije sa njegove slike to Continental ts 860. Vidim da hvali Michelin Alpin 5....pa stvari malo postaju jasnije. Nema šanse vidi se razlika u šari...
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#10992 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by TDK-90 »

dupli
Last edited by TDK-90 on 12/11/2018 17:15, edited 1 time in total.
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#10993 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by TDK-90 »

condy wrote:Ni meni nije sa njegove slike to Continental ts 860. Vidim da hvali Michelin Alpin 5....pa stvari malo postaju jasnije. Nema šanse vidi se razlika u šari...
vauvau wrote: Profil na gumi sa slike nije continental ts860.
TDK-90 wrote:Evo jos jedna slika
Image
Da ste procitali pazljivije cijelu stranu, vidjeli bi da je slikano skoro MAKRO :wink: 1
Onaj jedan pise "neko te naguzio podvalio ti protekt gume" :-)

Gume su kuplje kod regularnog VW servisa u Njemackoj , tamo i zivim.
Gume su se jednostavno potrosile. Sta je jasnije sa Michelin :? ? Samo pisem o mom slucaju kako je bilo.
Svako odlucuje prema sebi sta ce odabrati, meni su s e ove pokazale lose.
Evo i slika racuna:
Image

Image


Uslikacu jos koju sliku ako koga zanima neka pogleda, nije nikakva podvala niti favorizacija druge marke- tako je kako je :-D
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17772
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#10995 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by beni-bu-man »

jes vama dosadno u zivotu
alipasijaner
Posts: 1261
Joined: 01/08/2016 23:05

#10996 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by alipasijaner »

https://www.hak.hr/info/korisne-informa ... ska-oprema

Intesantno štivo o zimskoj opremi u kojem između ostalog za Njemačku piše

U Njemačkoj zimska oprema nije datumski određena, već je obvezna u vrijeme zimskih uvjeta vožnje (snijeg na kolniku, ugažen snijeg, snježna „bljuzga“, poledica). U zimskim uvjetima vožnje, vozila moraju biti opremljena sa 4 zimske gume (najmanja dubina utora 1,6 mm, iako se savjetuje 4 mm), s oznakom M+S ili simbolom snježne pahuljice.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39559
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#10997 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by bitanga_sa_otesa »

beni-bu-man wrote:jes vama dosadno u zivotu
ti tek sad skonto :-D
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17772
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#10998 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by beni-bu-man »

bitanga_sa_otesa wrote:
beni-bu-man wrote:jes vama dosadno u zivotu
ti tek sad skonto :-D
Mlad, zelen sta'š :mrgreen:
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4851
Joined: 11/06/2011 23:51

#10999 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Industrialyzer »

milejovic1971 wrote:
Industrialyzer wrote:
milejovic1971 wrote:reno clio u pitanju, imam Hankook icept lanjske, presle tipa 5000 km, sad uzeo 2 Sava eskimo s3... gdje koje da stavim, je li svejedno ???
Naprijed stavi nove uvijek. Ali kad si kupio dvije Save, mogao si i 4...i ostatak puta do Mischelina procitaj u postu iznad :mrgreen:
sto 4 kad imam 2 skoro nove Hankook od lanjske zime, koje su presle max 5000, inace je voznja 90 % gradska
koliko mogu realno preci ove sava s3 eskimo ??? a da vrijede.. vavljda sam miran 20 000 km, a to mi je 4 god

Salim se drug, procitaj prethodnu stranicu da vidis zasto :mrgreen: Zavisi od dosta faktora koliko ce trajati, ali mislim da tri zime mogu biti sigurno. Sava najvise voli snijeg, a ne najavljuju ga nesto ove zime pa eto i to treba uzeti u obzir.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#11000 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by channel10 »

Moze li se voziti na ljetnim iza 15.11. sa lancima u gepeku , a da ne dobijem cestitku od policije ako me zaustave :) ?

Imam zimske gume samo ih nisam stigao zamijeniti pa sam mislio voziti jos par dana.
Post Reply