Pitamo Mehanicare ?
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
NediM17
- Posts: 26454
- Joined: 05/11/2009 11:49
#10876 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ma jasta je, nabija kompresiju u rashladni sistem i pravi sranje. Ako nije dihtung glave, onda je pukla glava ili se pokrivila (malo vjerovatno).
Jedino identicno ponasanje a da nije dihtung glave sam vidio na benzincu sa plinom, kada se isparivac razletio i nabijao plin pod full pritiskom u rashladni sistem.
Isparivac promijenjen, sve proslo bez posljedica po motor.
Jedino identicno ponasanje a da nije dihtung glave sam vidio na benzincu sa plinom, kada se isparivac razletio i nabijao plin pod full pritiskom u rashladni sistem.
Isparivac promijenjen, sve proslo bez posljedica po motor.
-
Posmatrac_007
- Posts: 422
- Joined: 12/01/2012 11:36
#10877 Re: Pitamo Mehanicare ?
Pozdrav,
Golf 4 1.9 TDI 81KW.
Vozilu je na 190.000km, 2010. godine, urađena zamjena seta zupčastog remena.
Trenutno je na satu 273.000 km. Majstor preporučuje zamjenu.
Da li je vrijeme za zamjenu jer sam do sada mislio da se ovaj servis radi na svakih 100.000 kilometara?
Golf 4 1.9 TDI 81KW.
Vozilu je na 190.000km, 2010. godine, urađena zamjena seta zupčastog remena.
Trenutno je na satu 273.000 km. Majstor preporučuje zamjenu.
Da li je vrijeme za zamjenu jer sam do sada mislio da se ovaj servis radi na svakih 100.000 kilometara?
-
hladan.preminger
- Posts: 4455
- Joined: 24/02/2011 12:06
#10878 Re: Pitamo Mehanicare ?
Posmatrac_007 wrote:Pozdrav,
Golf 4 1.9 TDI 81KW.
Vozilu je na 190.000km, 2010. godine, urađena zamjena seta zupčastog remena.
Trenutno je na satu 273.000 km. Majstor preporučuje zamjenu.![]()
Da li je vrijeme za zamjenu jer sam do sada mislio da se ovaj servis radi na svakih 100.000 kilometara?
80.000 je za vw vozila interval zamjene zupčastog. Mislim da je prvi put nakon 120.000, i onda svakih 80.000km.
Ja kad sam na passatu mjenjao garancija na continentalov set je bila 80.000 i to je ujedno bio i interval zamjene.
Jedino ne znam ima li neki vremenski rok za zamjenu bez obzira na kilometre.
Zamjeni da se ne sekriaš bezveze.
- skafiskafsnjak
- Posts: 32752
- Joined: 16/04/2011 18:46
#10879 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ja na laguni veliki servis radio na 80 000, i sad na 176 000 odradio
-
tempuser
- Posts: 17100
- Joined: 08/04/2015 10:35
#10880 Re: Pitamo Mehanicare ?
90k km je interval zamjene za 1,9 TDI 66 kw, za 81 kw ne znam, ali nije istina da je 80k km interval za sva VW vozila, za 2,0 TDI 103 kw BKD interval je 120k km.hladan.preminger wrote:Posmatrac_007 wrote:Pozdrav,
Golf 4 1.9 TDI 81KW.
Vozilu je na 190.000km, 2010. godine, urađena zamjena seta zupčastog remena.
Trenutno je na satu 273.000 km. Majstor preporučuje zamjenu.![]()
Da li je vrijeme za zamjenu jer sam do sada mislio da se ovaj servis radi na svakih 100.000 kilometara?
80.000 je za vw vozila interval zamjene zupčastog. Mislim da je prvi put nakon 120.000, i onda svakih 80.000km.
Ja kad sam na passatu mjenjao garancija na continentalov set je bila 80.000 i to je ujedno bio i interval zamjene.
Jedino ne znam ima li neki vremenski rok za zamjenu bez obzira na kilometre.
Zamjeni da se ne sekriaš bezveze.
-
hladan.preminger
- Posts: 4455
- Joined: 24/02/2011 12:06
#10881 Re: Pitamo Mehanicare ?
tempuser wrote:90k km je interval zamjene za 1,9 TDI 66 kw, za 81 kw ne znam, ali nije istina da je 80k km interval za sva VW vozila, za 2,0 TDI 103 kw BKD interval je 120k km.hladan.preminger wrote:Posmatrac_007 wrote:Pozdrav,
Golf 4 1.9 TDI 81KW.
Vozilu je na 190.000km, 2010. godine, urađena zamjena seta zupčastog remena.
Trenutno je na satu 273.000 km. Majstor preporučuje zamjenu.![]()
Da li je vrijeme za zamjenu jer sam do sada mislio da se ovaj servis radi na svakih 100.000 kilometara?
80.000 je za vw vozila interval zamjene zupčastog. Mislim da je prvi put nakon 120.000, i onda svakih 80.000km.
Ja kad sam na passatu mjenjao garancija na continentalov set je bila 80.000 i to je ujedno bio i interval zamjene.
Jedino ne znam ima li neki vremenski rok za zamjenu bez obzira na kilometre.
Zamjeni da se ne sekriaš bezveze.
Znam da je za conti set kod mog passata granacija bila 80k, pa sam mozda zbog toga pomjesao stvari.
Ali znam da je sluzbena ocatvia (1.9tdi, 66kW, 2004) u ovlastenom na 120k prvi put mjenjala set zupčastog i onda ove godine na 200k.
Bolje zamjeniti i ranije nego kasnije se hvatati za glavu.
-
tempuser
- Posts: 17100
- Joined: 08/04/2015 10:35
#10882 Re: Pitamo Mehanicare ?
Sad su intervale digli do beskonacnosti, na mom Focusu 180k km, na 1,6 TDi valjda i 200k km. 
-
hladan.preminger
- Posts: 4455
- Joined: 24/02/2011 12:06
#10883 Re: Pitamo Mehanicare ?
eto ga ko lanactempuser wrote:Sad su intervale digli do beskonacnosti, na mom Focusu 180k km, na 1,6 TDi valjda i 200k km.
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#10884 Re: Pitamo Mehanicare ?
220k km na momtempuser wrote:Sad su intervale digli do beskonacnosti, na mom Focusu 180k km, na 1,6 TDi valjda i 200k km.
- Ned071
- Posts: 6435
- Joined: 27/01/2014 15:32
#10885 Re: Pitamo Mehanicare ?
moj je komsija "svabo", i sve servise radi u njemackoj... prvo mijenjanje na 120, ostala na 80 hiljada...
-
tempuser
- Posts: 17100
- Joined: 08/04/2015 10:35
#10886 Re: Pitamo Mehanicare ?
To je dobra prevencija, i ja su sljedeci skratiti sa 120 na 100k km.
Mene generalno tu nesto kopka...
Fabrika propisuje intervale, a ljudi servise rade po fabrickim intervalima sa zamjenskim dijelovima, e sad ako ista fabrika pravi remen ili pumpu i za Focusa kojem je interval 180k km i za sta ja znam nekod obicnog TDI-a ciji je interval 90k km, kako biti siguran da ce taj remen i pumpa na Focusu izdrzati toliko, odnosno da nece izrdazi koliko i na Focusu na kojem trebaju da traju 2 x duze??
Mene generalno tu nesto kopka...
Fabrika propisuje intervale, a ljudi servise rade po fabrickim intervalima sa zamjenskim dijelovima, e sad ako ista fabrika pravi remen ili pumpu i za Focusa kojem je interval 180k km i za sta ja znam nekod obicnog TDI-a ciji je interval 90k km, kako biti siguran da ce taj remen i pumpa na Focusu izdrzati toliko, odnosno da nece izrdazi koliko i na Focusu na kojem trebaju da traju 2 x duze??
-
dgL_
- Posts: 3176
- Joined: 25/09/2014 22:39
#10887 Re: Pitamo Mehanicare ?
Apsolutno nije iznio nista na osnovu cega bi ti sad tako mogo nastupit.. "Ma jasta je"...NediM17 wrote:Ma jasta je, nabija kompresiju u rashladni sistem i pravi sranje. Ako nije dihtung glave, onda je pukla glava ili se pokrivila (malo vjerovatno).
Jedino identicno ponasanje a da nije dihtung glave sam vidio na benzincu sa plinom, kada se isparivac razletio i nabijao plin pod full pritiskom u rashladni sistem.
Isparivac promijenjen, sve proslo bez posljedica po motor.
-
NediM17
- Posts: 26454
- Joined: 05/11/2009 11:49
#10888 Re: Pitamo Mehanicare ?
Nije, samo mu se pusu crijeva i auto pljuje antifriz napolje.
To su inace simptomi istrosenih disk plocica.
To su inace simptomi istrosenih disk plocica.
-
condy
- Posts: 7814
- Joined: 22/09/2011 14:34
#10889 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ne znam za koji TDI govoriš, al za ona 1.9 tdi pd, mislim da sam vidio u servisnoj knjižici da je preporuka da se mijenja na 150 hiljada ili nakon 5 godina. Pogledaj šta piše kod tebe u servisnoj knjižici. Vezano za tvoju dilemu, najvjerovatnije da postoje određeni razlozi za to jer je previlika razlika.tempuser wrote:To je dobra prevencija, i ja su sljedeci skratiti sa 120 na 100k km.
Mene generalno tu nesto kopka...
Fabrika propisuje intervale, a ljudi servise rade po fabrickim intervalima sa zamjenskim dijelovima, e sad ako ista fabrika pravi remen ili pumpu i za Focusa kojem je interval 180k km i za sta ja znam nekod obicnog TDI-a ciji je interval 90k km, kako biti siguran da ce taj remen i pumpa na Focusu izdrzati toliko, odnosno da nece izrdazi koliko i na Focusu na kojem trebaju da traju 2 x duze??
-
condy
- Posts: 7814
- Joined: 22/09/2011 14:34
#10890 Re: Pitamo Mehanicare ?
Na mom nikadamar1994 wrote:220k km na momtempuser wrote:Sad su intervale digli do beskonacnosti, na mom Focusu 180k km, na 1,6 TDi valjda i 200k km.
-
tempuser
- Posts: 17100
- Joined: 08/04/2015 10:35
#10891 Re: Pitamo Mehanicare ?
Za obicni 1,9 TDI 66 kW (nije PD) je 90k km bez vremenskog ogranicenja, na mom 2,0 TDI PD je 120k km bez vremenskog ogranicenja.condy wrote:Ne znam za koji TDI govoriš, al za ona 1.9 tdi pd, mislim da sam vidio u servisnoj knjižici da je preporuka da se mijenja na 150 hiljada ili nakon 5 godina. Pogledaj šta piše kod tebe u servisnoj knjižici. Vezano za tvoju dilemu, najvjerovatnije da postoje određeni razlozi za to jer je previlika razlika.tempuser wrote:To je dobra prevencija, i ja su sljedeci skratiti sa 120 na 100k km.
Mene generalno tu nesto kopka...
Fabrika propisuje intervale, a ljudi servise rade po fabrickim intervalima sa zamjenskim dijelovima, e sad ako ista fabrika pravi remen ili pumpu i za Focusa kojem je interval 180k km i za sta ja znam nekod obicnog TDI-a ciji je interval 90k km, kako biti siguran da ce taj remen i pumpa na Focusu izdrzati toliko, odnosno da nece izrdazi koliko i na Focusu na kojem trebaju da traju 2 x duze??
-
condy
- Posts: 7814
- Joined: 22/09/2011 14:34
#10892 Re: Pitamo Mehanicare ?
Znam čovjeka iz De, kojem je prvi veliki servis rađen na 139 k km, kod tog motora 1.9 tdi pd. Pokušao sam naći na netu originalnu servisnu knjižicu, ali ne ide.tempuser wrote:Za obicni 1,9 TDI 66 kW (nije PD) je 90k km bez vremenskog ogranicenja, na mom 2,0 TDI PD je 120k km bez vremenskog ogranicenja.condy wrote:Ne znam za koji TDI govoriš, al za ona 1.9 tdi pd, mislim da sam vidio u servisnoj knjižici da je preporuka da se mijenja na 150 hiljada ili nakon 5 godina. Pogledaj šta piše kod tebe u servisnoj knjižici. Vezano za tvoju dilemu, najvjerovatnije da postoje određeni razlozi za to jer je previlika razlika.tempuser wrote:To je dobra prevencija, i ja su sljedeci skratiti sa 120 na 100k km.
Mene generalno tu nesto kopka...
Fabrika propisuje intervale, a ljudi servise rade po fabrickim intervalima sa zamjenskim dijelovima, e sad ako ista fabrika pravi remen ili pumpu i za Focusa kojem je interval 180k km i za sta ja znam nekod obicnog TDI-a ciji je interval 90k km, kako biti siguran da ce taj remen i pumpa na Focusu izdrzati toliko, odnosno da nece izrdazi koliko i na Focusu na kojem trebaju da traju 2 x duze??
Međutim našao sam na stranom forumu, originalne VW preporuke za određene servise na određenoj kilometraži. Tako npr. zamjena zupčastog preporučuje se i na 1.9 tdi i na 2.0 tdi motorima, za modelsku 2005. godinu, a to su ti pd motori, da se radi na 128 hiljada km. Pogledaj
http://pics.tdiclub.com/data/516/2005_All.pdf
http://forums.tdiclub.com/showthread.php?t=372242
Tako da ništa od tih 90 hiljada ( za pd motore ), kratko je to. A za ovaj 1.9 ti što nije pd, koja je to modelska godina ? Pa možeš vidjeti na koliko ide na ovom linku.
edit. Nisam vidio da si napisao da nije za pd motor, pa sam ispravio post
-
tempuser
- Posts: 17100
- Joined: 08/04/2015 10:35
#10893 Re: Pitamo Mehanicare ?
Citaj ponovo, 90k km je za 1.9 TDI 66 kw koji nije PD, imao takav auto, kupio ga novog 2002. god, zamjenio zupcasti na 85k km.condy wrote:Znam čovjeka iz De, kojem je prvi veliki servis rađen na 139 k km, kod tog motora 1.9 tdi pd. Pokušao sam naći na netu originalnu servisnu knjižicu, ali ne ide.tempuser wrote:
Za obicni 1,9 TDI 66 kW (nije PD) je 90k km bez vremenskog ogranicenja, na mom 2,0 TDI PD je 120k km bez vremenskog ogranicenja.
Međutim našao sam na stranom forumu, originalne VW preporuke za određene servise na određenoj kilometraži. Tako npr. zamjena zupčastog preporučuje se i na 1.9 tdi i na 2.0 tdi motorima, za modelsku 2005. godinu, a to su ti pd motori, da se radi na 128 hiljada km. Pogledaj
http://pics.tdiclub.com/data/516/2005_All.pdf
http://forums.tdiclub.com/showthread.php?t=372242
Tako da ništa od tih 90 hiljada ( za pd motore ), kratko je to. A za ovaj 1.9 ti što nije pd, koja je to modelska godina ? Pa možeš vidjeti na koliko ide na ovom linku.
edit. Nisam vidio da si napisao da nije za pd motor, pa sam ispravio post
Sad imam 2.0 TDI PD model 2005, kupio nov,u servisnoj knjizici interval zamjene seta zupcastog predvidjena na servisu nakon120k km, zamjenio na 118k km u ovl. servosu.
Ne moze se zupcasti nikako raditi na 128k km jer je interval zamjene 15k km, znaci moze na 105k km, 120k km, 135k km.

- skafiskafsnjak
- Posts: 32752
- Joined: 16/04/2011 18:46
#10894 Re: Pitamo Mehanicare ?
Da li je iko od vas ikad narucivao dijelove online, konkretno ebay
Nasao ovaj nosac za 60km , Febi . Da ga zamolim da stavi cijenu do 50 da ne carine
Nasao ovaj nosac za 60km , Febi . Da ga zamolim da stavi cijenu do 50 da ne carine
- konektovan
- Posts: 51479
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#10895 Re: Pitamo Mehanicare ?
zasto komplikujes sam sebi, odes u renault shop i kupis nosac, nije raketa?!skafiskafsnjak wrote:Da li je iko od vas ikad narucivao dijelove online, konkretno ebay![]()
Nasao ovaj nosac za 60km , Febi . Da ga zamolim da stavi cijenu do 50 da ne carine
- skafiskafsnjak
- Posts: 32752
- Joined: 16/04/2011 18:46
#10896 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ma 250km zadnji put bio kad sam pitao...to je previse . Nije autou 5godina pa da kupujem to.konektovan wrote:zasto komplikujes sam sebi, odes u renault shop i kupis nosac, nije raketa?!skafiskafsnjak wrote:Da li je iko od vas ikad narucivao dijelove online, konkretno ebay![]()
Nasao ovaj nosac za 60km , Febi . Da ga zamolim da stavi cijenu do 50 da ne carine
Ali nazvacu sad, da vidim.
EDIT: brate 370KM ... nisu normalni. Pretpostavljam da je to originalni . Jebiga na auto od 13godina se ne isplati .
Zvao Guma M , ugradjuju zamjenske, Akron neki 190 + 30 ruke. Taj akron zamjenski u prodavnici 90KM gdje sam gledao .
Last edited by skafiskafsnjak on 06/10/2017 15:21, edited 1 time in total.
-
Muuky
- Posts: 646
- Joined: 04/11/2011 10:53
#10897 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ima li neko iskustva sa skidanje neba u autu ,tj. moram skinuti nebo i šta već ima ispod da dođem do lima i da postavim damping materijal ?
-
tempuser
- Posts: 17100
- Joined: 08/04/2015 10:35
#10898 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ako je tvrdo nebo ne bi trebao biti nikakav problem, odvrnes sve stitnike za sunce, rukohvate, unutrasnja osvjetljenja i sve ostalo sa neba, svuces kedere do pola vrata, skines bocne oplate sa A, B i C nosaca i to je to. Problem ga je malo izvuci vani zbog dimenzija pogotovo ako nije karavan ili hatchback, ali u svakom slucaju obori naslone sjedala da imas prostora za manevrisanje.Muuky wrote:Ima li neko iskustva sa skidanje neba u autu ,tj. moram skinuti nebo i šta već ima ispod da dođem do lima i da postavim damping materijal ?
Kad skines vidjeces na sredini tvornicki damping protiv vibracija i uvijanja velike povrsine krova.
- konektovan
- Posts: 51479
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#10899 Re: Pitamo Mehanicare ?
E to je puno stvarno, ispade da je raketa.skafiskafsnjak wrote:Ma 250km zadnji put bio kad sam pitao...to je previse . Nije autou 5godina pa da kupujem to.konektovan wrote:zasto komplikujes sam sebi, odes u renault shop i kupis nosac, nije raketa?!skafiskafsnjak wrote:Da li je iko od vas ikad narucivao dijelove online, konkretno ebay![]()
Nasao ovaj nosac za 60km , Febi . Da ga zamolim da stavi cijenu do 50 da ne carine
Ali nazvacu sad, da vidim.
EDIT: brate 370KM ... nisu normalni. Pretpostavljam da je to originalni . Jebiga na auto od 13godina se ne isplati .
Zvao Guma M , ugradjuju zamjenske, Akron neki 190 + 30 ruke. Taj akron zamjenski u prodavnici 90KM gdje sam gledao .
Pogledaj jos kod nekih prodavaca, velika je ponuda, mozda naletis i na dobar zamjenski.
- supercali
- Posts: 23942
- Joined: 06/07/2014 12:30
#10900 Re: Pitamo Mehanicare ?
To je pola sata posla ako je tvrdo neboMuuky wrote:Ima li neko iskustva sa skidanje neba u autu ,tj. moram skinuti nebo i šta već ima ispod da dođem do lima i da postavim damping materijal ?
