Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39558
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#10851 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by bitanga_sa_otesa »

chunning iz d vej of lajf
User avatar
drug_profi
Posts: 65429
Joined: 16/07/2012 16:00

#10852 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Jašta radi.
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#10853 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Me_again »

emko1234 wrote:Evo prelistah pred kraj radnog ima li kakva nova mudrost, i eto nema.

Počela je priča o tome kako nam svima treba Michelin jer imam bolide i krećemo se po stazama i prilikom naglih manevara značit će nam metar ili dva. :lol: :lol:

April 2018, zapadao snijeg. Ja od stadiona Koševo idem prema Hotonju. Na autu nove gume, prva im sezona. Ispred mene ide Renault Twingo star barem 10 godina. Po šari vidim da je na njemu S3 kad čovjek zakoči. Ljudi se okreću na semaforu u Barama, odustaju od penjanja na Kobilju Glavu, pada iz neba iz zemlje. Ja kontam haj 4X4, ako gdje stane, krenut će. Ovaj lik s Twingom isto ne odustaje. I krenemo mi uzbrdo. Oni ide ja za njim. Frajer se pope na vrh i kod džamije na semaforu skrenu desnu i ode uz piklić.
Stajali nebrojeno puta, isto toliko puta i kretali. Imao sam osjećaj da mu je čak lakse krenuti jer mu je guma mozda 155mm sirine, dok je kod mene 9cm šira. Čovjek se pope na vrh brda bez muke.

E to je danas najveći problem. Sve je manje vozača a sve više uber sistema koji nas vade iz svih govana. Ja garantujem da će dobar vozač, koji poznaje svoje auto izaći na isto mjesto sa Tigrom košto bi ja izašao s Dunlopom da je auto 2wd.
Dozvoli da ovo i ja potpisem :D
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#10854 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Bakir1 »

A/T gume se zovu :mrgreen:
User avatar
mk ultra
Posts: 24033
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#10855 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by mk ultra »

kiki-miki wrote:A sta cemo mi koji redovno po makadamu vozimo i zimi i ljeti?
Otvori firmu i kupi sluzbeno
vauvau
Posts: 1375
Joined: 05/06/2014 09:03

#10856 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by vauvau »

Šta bi, jeste li montirali zimske? Ili još hegel i kant i ekipa mudruju? :skoljka:
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#10857 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by condy »

Sava se istopi na ovom vremenu dok si rekao keks :-D
User avatar
drug_profi
Posts: 65429
Joined: 16/07/2012 16:00

#10858 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

vauvau wrote:Šta bi, jeste li montirali zimske? Ili još hegel i kant i ekipa mudruju? :skoljka:
Jucer. Samo mi izgleda nisu dobro balans uradili... :evil:
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#10859 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Sodom1 »

vauvau wrote:Šta bi, jeste li montirali zimske? Ili još hegel i kant i ekipa mudruju? :skoljka:
Sledeca subota u 11h
emko1234
Posts: 5069
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#10860 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by emko1234 »

drug_profi wrote:A emko care tebi i ne trebaju gume, ti mozes na felgama. Samo treba znat vozit. Jebo testove, to je podvala i michelin/continental zavjera.
Ako je mjerilo da se more uz piklić popet... nema dalje. Jebo testove. Popeo sam se i ja na 6 godina starim m+s veterankama koje su isle i ljeti i zimi, na Hrešu po snijegu. Penjao se i sa ljetnim trajalkama na Jahorinu u sred zime. A jesu li te gume bas htjele stat kad i gdje sam htio, nisu baš... ali eto ima i ceste, a ima i nanosa... staće se nekad. Niko nije ostao a da nije negdje na kraju stao.
Pogrešno si me shvatio. Što idete iz krajnosti u krajnost?
Pokušavam reći da će prosječnom korisniku prosječna guma (prosječna u smislu brenda) sasvim solidno odraditi posao.

Napisao sam sve u prethodnom postu. Ne sporim ja da je Michelin bolji od Save. Ne sporim testove. Ali mislim da je danas sve prenapuhano. Marketing, imidž, brend, reklama, mediji. Sve to utiče na nas i sve smo više skloni kolektivnoj svijesti i mišljenjima.
Ja lično sam odavno prestao da gledam na stvari tako. Jedino pitanje koje si postavljam prilikom kupovine je treba li mi nešto?
Ja godišnje zgazim oko 25-28k km. Od toga je zimi sigurno 10k km. Iz tog razloga sam kupio gumu koja je skuplja. Kao što napisah, da sam od onih koji zmi pređu 3-4k km, nikad me ne bi vidjeli na Dunlop, ni Michelin, ni Continental.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35296
Joined: 08/09/2005 20:08

#10861 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Haris.ba »

condy wrote:Sava se istopi na ovom vremenu dok si rekao keks :-D
Zakon kaže jedno. :D

A još malo vodićemo djecu na Alpe da vide snijeg.

Zamjenio sam gume da ne bih čekao ludnicu oko 15og. Već sada se u Savi na Stupu čeka po 3 sata.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#10862 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by condy »

Haris.ba wrote:
condy wrote:Sava se istopi na ovom vremenu dok si rekao keks :-D
Zakon kaže jedno. :D

A još malo vodićemo djecu na Alpe da vide snijeg.

Zamjenio sam gume da ne bih čekao ludnicu oko 15og. Već sada se u Savi na Stupu čeka po 3 sata.
Nisam ja još zamijenio, najvjerovatnije da ću uletiti u tu ludnicu...jednom sam uletio i rekao nikad više a sad se opet približava :sad:
lavic
Posts: 3589
Joined: 14/04/2011 15:03

#10863 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by lavic »

ja sam to elegantno prosle sedmice zavrsio... bez guzve i frke.
Odnio felge i gume prvo pa onda sa autom da ih postave. :-D
gidra
Posts: 4106
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#10864 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by gidra »

Jel' se ono Total Trade nalazi neđe na granici sa RS-om? Samo pravo aerodromskom cestom i nema fule?
Naplaćuju li oni montažu ako se kupi set kod njih?
User avatar
ElRe
Posts: 16924
Joined: 12/12/2011 11:28

#10865 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ElRe »

gidra wrote:Jel' se ono Total Trade nalazi neđe na granici sa RS-om? Samo pravo aerodromskom cestom i nema fule?
Naplaćuju li oni montažu ako se kupi set kod njih?
https://www.google.ba/maps/place/Spasov ... 18.3637105

Ne vrše montažu.
User avatar
drug_profi
Posts: 65429
Joined: 16/07/2012 16:00

#10866 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

emko1234 wrote:
drug_profi wrote:A emko care tebi i ne trebaju gume, ti mozes na felgama. Samo treba znat vozit. Jebo testove, to je podvala i michelin/continental zavjera.
Ako je mjerilo da se more uz piklić popet... nema dalje. Jebo testove. Popeo sam se i ja na 6 godina starim m+s veterankama koje su isle i ljeti i zimi, na Hrešu po snijegu. Penjao se i sa ljetnim trajalkama na Jahorinu u sred zime. A jesu li te gume bas htjele stat kad i gdje sam htio, nisu baš... ali eto ima i ceste, a ima i nanosa... staće se nekad. Niko nije ostao a da nije negdje na kraju stao.
Pogrešno si me shvatio. Što idete iz krajnosti u krajnost?
Pokušavam reći da će prosječnom korisniku prosječna guma (prosječna u smislu brenda) sasvim solidno odraditi posao.

Napisao sam sve u prethodnom postu. Ne sporim ja da je Michelin bolji od Save. Ne sporim testove. Ali mislim da je danas sve prenapuhano. Marketing, imidž, brend, reklama, mediji. Sve to utiče na nas i sve smo više skloni kolektivnoj svijesti i mišljenjima.
Ja lično sam odavno prestao da gledam na stvari tako. Jedino pitanje koje si postavljam prilikom kupovine je treba li mi nešto?
Ja godišnje zgazim oko 25-28k km. Od toga je zimi sigurno 10k km. Iz tog razloga sam kupio gumu koja je skuplja. Kao što napisah, da sam od onih koji zmi pređu 3-4k km, nikad me ne bi vidjeli na Dunlop, ni Michelin, ni Continental.
Drug, ti si isao u krajnosti, pa ja samo nastavio.
Ovdje niko nikog ne tjera da kupuje skupe gume. Uvijek je savjet kupi najbolje koje mozes platiti. i to je to.
Sto se tice rezona, moj je rezon drugaciji. Ja da vozim 20-30K godisnje, ja bih kupovao ekonomik gume jer cu ih za godinu-dvije svakako poderat i ta guma nece ostariti da ne valja trecu godinu prije nego je ja satarem. Ako vozim kao sto vecina ovdje vozi 10-15 K, onda je bolje uloziti u neku premium gumu koja ce biti dobra duze godina od ekonomik gume jer ce ti trebati 4-5 godina da je potrosis.
A ako na to dodamo te neke metre razlika u testovima, pa mislim da 2-3 stoje skuplje po setu svaku 3-4 godinu ne bi trebalo da znaci vise od toga da samo jednom malo dohvatis nekog ispred sebe na semaforu.
Mislim segacite se kao da nam treba guma za relija. Na normalnim brzinama se desavaju stvari gdje pola metra znaci puno.
User avatar
konektovan
Posts: 51446
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#10867 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

vauvau wrote:Šta bi, jeste li montirali zimske? Ili još hegel i kant i ekipa mudruju? :skoljka:
Naravno, da necu mozda cekati 15 novembar?! :mrgreen:
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17772
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#10868 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by beni-bu-man »

konektovan wrote:
vauvau wrote:Šta bi, jeste li montirali zimske? Ili još hegel i kant i ekipa mudruju? :skoljka:
Naravno, da necu mozda cekati 15 novembar?! :mrgreen:
mislim da nisi trebo, ima ovdje jedan biser kaze da ce nam se svava na ovakom finom vremenu istopiti
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#10869 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by golfiista »

lavic wrote:ja sam to elegantno prosle sedmice zavrsio... bez guzve i frke.
Odnio felge i gume prvo pa onda sa autom da ih postave. :-D
Ti si onaj sa cetvorkom sto je preko reda usao?
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#10870 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by golfiista »

condy wrote:Sava se istopi na ovom vremenu dok si rekao keks :-D
Ja vec 20 dana na zimskim, doduse nije Sava :mrgreen:
User avatar
konektovan
Posts: 51446
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#10871 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

beni-bu-man wrote:
konektovan wrote:
vauvau wrote:Šta bi, jeste li montirali zimske? Ili još hegel i kant i ekipa mudruju? :skoljka:
Naravno, da necu mozda cekati 15 novembar?! :mrgreen:
mislim da nisi trebo, ima ovdje jedan biser kaze da ce nam se svava na ovakom finom vremenu istopiti
Navuko sam neke priglavke, 100 % vuna iz istocne Bosne. :mrgreen:
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17772
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#10872 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by beni-bu-man »

konektovan wrote:
Navuko sam neke priglavke, 100 % vuna iz istocne Bosne. :mrgreen:
jesi li i meni ponio :mrgreen:
lavic
Posts: 3589
Joined: 14/04/2011 15:03

#10873 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by lavic »

golfiista wrote:
lavic wrote:ja sam to elegantno prosle sedmice zavrsio... bez guzve i frke.
Odnio felge i gume prvo pa onda sa autom da ih postave. :-D
Ti si onaj sa cetvorkom sto je preko reda usao?
Ne vozim Golfa... i nisam radio kod "velikih" vulkanizera.
User avatar
konektovan
Posts: 51446
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#10874 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

beni-bu-man wrote:
konektovan wrote:
Navuko sam neke priglavke, 100 % vuna iz istocne Bosne. :mrgreen:
jesi li i meni ponio :mrgreen:
Nisam, ali bice uskoro noviji DOT, bolje malo pricekati. :mrgreen:
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17772
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#10875 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by beni-bu-man »

konektovan wrote:
beni-bu-man wrote:
konektovan wrote:
Navuko sam neke priglavke, 100 % vuna iz istocne Bosne. :mrgreen:
jesi li i meni ponio :mrgreen:
Nisam, ali bice uskoro noviji DOT, bolje malo pricekati. :mrgreen:
pametno, nebil se istopile :mrgreen:
Post Reply