Dolazi zima - zimske gume
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39558
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#10851 Re: Dolazi zima - zimske gume
chunning iz d vej of lajf
- drug_profi
- Posts: 65429
- Joined: 16/07/2012 16:00
#10852 Re: Dolazi zima - zimske gume
Jašta radi.
-
Me_again
- Posts: 2396
- Joined: 08/02/2016 20:34
#10853 Re: Dolazi zima - zimske gume
Dozvoli da ovo i ja potpisememko1234 wrote:Evo prelistah pred kraj radnog ima li kakva nova mudrost, i eto nema.
Počela je priča o tome kako nam svima treba Michelin jer imam bolide i krećemo se po stazama i prilikom naglih manevara značit će nam metar ili dva.![]()
![]()
April 2018, zapadao snijeg. Ja od stadiona Koševo idem prema Hotonju. Na autu nove gume, prva im sezona. Ispred mene ide Renault Twingo star barem 10 godina. Po šari vidim da je na njemu S3 kad čovjek zakoči. Ljudi se okreću na semaforu u Barama, odustaju od penjanja na Kobilju Glavu, pada iz neba iz zemlje. Ja kontam haj 4X4, ako gdje stane, krenut će. Ovaj lik s Twingom isto ne odustaje. I krenemo mi uzbrdo. Oni ide ja za njim. Frajer se pope na vrh i kod džamije na semaforu skrenu desnu i ode uz piklić.
Stajali nebrojeno puta, isto toliko puta i kretali. Imao sam osjećaj da mu je čak lakse krenuti jer mu je guma mozda 155mm sirine, dok je kod mene 9cm šira. Čovjek se pope na vrh brda bez muke.
E to je danas najveći problem. Sve je manje vozača a sve više uber sistema koji nas vade iz svih govana. Ja garantujem da će dobar vozač, koji poznaje svoje auto izaći na isto mjesto sa Tigrom košto bi ja izašao s Dunlopom da je auto 2wd.
- Bakir1
- Posts: 13669
- Joined: 18/06/2008 16:45
- Location: mislim da o tome imam misljenje.
- Contact:
#10854 Re: Dolazi zima - zimske gume
A/T gume se zovu 
- mk ultra
- Posts: 24033
- Joined: 31/12/2012 14:05
- Location: Fiume
- Grijem se na: Ugalj
- Vozim: Bahato
- Horoskop: Maćak
#10855 Re: Dolazi zima - zimske gume
Otvori firmu i kupi sluzbenokiki-miki wrote:A sta cemo mi koji redovno po makadamu vozimo i zimi i ljeti?
-
vauvau
- Posts: 1375
- Joined: 05/06/2014 09:03
#10856 Re: Dolazi zima - zimske gume
Šta bi, jeste li montirali zimske? Ili još hegel i kant i ekipa mudruju? 
-
condy
- Posts: 7814
- Joined: 22/09/2011 14:34
#10857 Re: Dolazi zima - zimske gume
Sava se istopi na ovom vremenu dok si rekao keks 
- drug_profi
- Posts: 65429
- Joined: 16/07/2012 16:00
#10858 Re: Dolazi zima - zimske gume
Jucer. Samo mi izgleda nisu dobro balans uradili...vauvau wrote:Šta bi, jeste li montirali zimske? Ili još hegel i kant i ekipa mudruju?
- Sodom1
- Posts: 4886
- Joined: 15/05/2013 02:00
- Location: zivot je sranje
#10859 Re: Dolazi zima - zimske gume
Sledeca subota u 11hvauvau wrote:Šta bi, jeste li montirali zimske? Ili još hegel i kant i ekipa mudruju?
-
emko1234
- Posts: 5069
- Joined: 23/06/2009 21:57
- Location: sarajevo
#10860 Re: Dolazi zima - zimske gume
Pogrešno si me shvatio. Što idete iz krajnosti u krajnost?drug_profi wrote:A emko care tebi i ne trebaju gume, ti mozes na felgama. Samo treba znat vozit. Jebo testove, to je podvala i michelin/continental zavjera.
Ako je mjerilo da se more uz piklić popet... nema dalje. Jebo testove. Popeo sam se i ja na 6 godina starim m+s veterankama koje su isle i ljeti i zimi, na Hrešu po snijegu. Penjao se i sa ljetnim trajalkama na Jahorinu u sred zime. A jesu li te gume bas htjele stat kad i gdje sam htio, nisu baš... ali eto ima i ceste, a ima i nanosa... staće se nekad. Niko nije ostao a da nije negdje na kraju stao.
Pokušavam reći da će prosječnom korisniku prosječna guma (prosječna u smislu brenda) sasvim solidno odraditi posao.
Napisao sam sve u prethodnom postu. Ne sporim ja da je Michelin bolji od Save. Ne sporim testove. Ali mislim da je danas sve prenapuhano. Marketing, imidž, brend, reklama, mediji. Sve to utiče na nas i sve smo više skloni kolektivnoj svijesti i mišljenjima.
Ja lično sam odavno prestao da gledam na stvari tako. Jedino pitanje koje si postavljam prilikom kupovine je treba li mi nešto?
Ja godišnje zgazim oko 25-28k km. Od toga je zimi sigurno 10k km. Iz tog razloga sam kupio gumu koja je skuplja. Kao što napisah, da sam od onih koji zmi pređu 3-4k km, nikad me ne bi vidjeli na Dunlop, ni Michelin, ni Continental.
- Haris.ba
- Posts: 35296
- Joined: 08/09/2005 20:08
#10861 Re: Dolazi zima - zimske gume
Zakon kaže jedno.condy wrote:Sava se istopi na ovom vremenu dok si rekao keks
A još malo vodićemo djecu na Alpe da vide snijeg.
Zamjenio sam gume da ne bih čekao ludnicu oko 15og. Već sada se u Savi na Stupu čeka po 3 sata.
-
condy
- Posts: 7814
- Joined: 22/09/2011 14:34
#10862 Re: Dolazi zima - zimske gume
Nisam ja još zamijenio, najvjerovatnije da ću uletiti u tu ludnicu...jednom sam uletio i rekao nikad više a sad se opet približavaHaris.ba wrote:Zakon kaže jedno.condy wrote:Sava se istopi na ovom vremenu dok si rekao keks
A još malo vodićemo djecu na Alpe da vide snijeg.
Zamjenio sam gume da ne bih čekao ludnicu oko 15og. Već sada se u Savi na Stupu čeka po 3 sata.
-
lavic
- Posts: 3589
- Joined: 14/04/2011 15:03
#10863 Re: Dolazi zima - zimske gume
ja sam to elegantno prosle sedmice zavrsio... bez guzve i frke.
Odnio felge i gume prvo pa onda sa autom da ih postave.
Odnio felge i gume prvo pa onda sa autom da ih postave.
-
gidra
- Posts: 4106
- Joined: 17/11/2011 16:11
- Location: Sarajevo
#10864 Re: Dolazi zima - zimske gume
Jel' se ono Total Trade nalazi neđe na granici sa RS-om? Samo pravo aerodromskom cestom i nema fule?
Naplaćuju li oni montažu ako se kupi set kod njih?
Naplaćuju li oni montažu ako se kupi set kod njih?
- ElRe
- Posts: 16924
- Joined: 12/12/2011 11:28
#10865 Re: Dolazi zima - zimske gume
https://www.google.ba/maps/place/Spasov ... 18.3637105gidra wrote:Jel' se ono Total Trade nalazi neđe na granici sa RS-om? Samo pravo aerodromskom cestom i nema fule?
Naplaćuju li oni montažu ako se kupi set kod njih?
Ne vrše montažu.
- drug_profi
- Posts: 65429
- Joined: 16/07/2012 16:00
#10866 Re: Dolazi zima - zimske gume
Drug, ti si isao u krajnosti, pa ja samo nastavio.emko1234 wrote:Pogrešno si me shvatio. Što idete iz krajnosti u krajnost?drug_profi wrote:A emko care tebi i ne trebaju gume, ti mozes na felgama. Samo treba znat vozit. Jebo testove, to je podvala i michelin/continental zavjera.
Ako je mjerilo da se more uz piklić popet... nema dalje. Jebo testove. Popeo sam se i ja na 6 godina starim m+s veterankama koje su isle i ljeti i zimi, na Hrešu po snijegu. Penjao se i sa ljetnim trajalkama na Jahorinu u sred zime. A jesu li te gume bas htjele stat kad i gdje sam htio, nisu baš... ali eto ima i ceste, a ima i nanosa... staće se nekad. Niko nije ostao a da nije negdje na kraju stao.
Pokušavam reći da će prosječnom korisniku prosječna guma (prosječna u smislu brenda) sasvim solidno odraditi posao.
Napisao sam sve u prethodnom postu. Ne sporim ja da je Michelin bolji od Save. Ne sporim testove. Ali mislim da je danas sve prenapuhano. Marketing, imidž, brend, reklama, mediji. Sve to utiče na nas i sve smo više skloni kolektivnoj svijesti i mišljenjima.
Ja lično sam odavno prestao da gledam na stvari tako. Jedino pitanje koje si postavljam prilikom kupovine je treba li mi nešto?
Ja godišnje zgazim oko 25-28k km. Od toga je zimi sigurno 10k km. Iz tog razloga sam kupio gumu koja je skuplja. Kao što napisah, da sam od onih koji zmi pređu 3-4k km, nikad me ne bi vidjeli na Dunlop, ni Michelin, ni Continental.
Ovdje niko nikog ne tjera da kupuje skupe gume. Uvijek je savjet kupi najbolje koje mozes platiti. i to je to.
Sto se tice rezona, moj je rezon drugaciji. Ja da vozim 20-30K godisnje, ja bih kupovao ekonomik gume jer cu ih za godinu-dvije svakako poderat i ta guma nece ostariti da ne valja trecu godinu prije nego je ja satarem. Ako vozim kao sto vecina ovdje vozi 10-15 K, onda je bolje uloziti u neku premium gumu koja ce biti dobra duze godina od ekonomik gume jer ce ti trebati 4-5 godina da je potrosis.
A ako na to dodamo te neke metre razlika u testovima, pa mislim da 2-3 stoje skuplje po setu svaku 3-4 godinu ne bi trebalo da znaci vise od toga da samo jednom malo dohvatis nekog ispred sebe na semaforu.
Mislim segacite se kao da nam treba guma za relija. Na normalnim brzinama se desavaju stvari gdje pola metra znaci puno.
- konektovan
- Posts: 51446
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#10867 Re: Dolazi zima - zimske gume
Naravno, da necu mozda cekati 15 novembar?!vauvau wrote:Šta bi, jeste li montirali zimske? Ili još hegel i kant i ekipa mudruju?
- beni-bu-man
- Posts: 17772
- Joined: 10/04/2012 09:01
- Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
#10868 Re: Dolazi zima - zimske gume
mislim da nisi trebo, ima ovdje jedan biser kaze da ce nam se svava na ovakom finom vremenu istopitikonektovan wrote:Naravno, da necu mozda cekati 15 novembar?!vauvau wrote:Šta bi, jeste li montirali zimske? Ili još hegel i kant i ekipa mudruju?
- golfiista
- Posts: 4685
- Joined: 04/05/2012 14:48
#10869 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ti si onaj sa cetvorkom sto je preko reda usao?lavic wrote:ja sam to elegantno prosle sedmice zavrsio... bez guzve i frke.
Odnio felge i gume prvo pa onda sa autom da ih postave.
- golfiista
- Posts: 4685
- Joined: 04/05/2012 14:48
#10870 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ja vec 20 dana na zimskim, doduse nije Savacondy wrote:Sava se istopi na ovom vremenu dok si rekao keks
- konektovan
- Posts: 51446
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#10871 Re: Dolazi zima - zimske gume
Navuko sam neke priglavke, 100 % vuna iz istocne Bosne.beni-bu-man wrote:mislim da nisi trebo, ima ovdje jedan biser kaze da ce nam se svava na ovakom finom vremenu istopitikonektovan wrote:Naravno, da necu mozda cekati 15 novembar?!vauvau wrote:Šta bi, jeste li montirali zimske? Ili još hegel i kant i ekipa mudruju?
- beni-bu-man
- Posts: 17772
- Joined: 10/04/2012 09:01
- Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
#10872 Re: Dolazi zima - zimske gume
jesi li i meni poniokonektovan wrote:
Navuko sam neke priglavke, 100 % vuna iz istocne Bosne.
-
lavic
- Posts: 3589
- Joined: 14/04/2011 15:03
#10873 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ne vozim Golfa... i nisam radio kod "velikih" vulkanizera.golfiista wrote:Ti si onaj sa cetvorkom sto je preko reda usao?lavic wrote:ja sam to elegantno prosle sedmice zavrsio... bez guzve i frke.
Odnio felge i gume prvo pa onda sa autom da ih postave.
- konektovan
- Posts: 51446
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#10874 Re: Dolazi zima - zimske gume
Nisam, ali bice uskoro noviji DOT, bolje malo pricekati.beni-bu-man wrote:jesi li i meni poniokonektovan wrote:
Navuko sam neke priglavke, 100 % vuna iz istocne Bosne.
- beni-bu-man
- Posts: 17772
- Joined: 10/04/2012 09:01
- Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
#10875 Re: Dolazi zima - zimske gume
pametno, nebil se istopilekonektovan wrote:Nisam, ali bice uskoro noviji DOT, bolje malo pricekati.beni-bu-man wrote:jesi li i meni poniokonektovan wrote:
Navuko sam neke priglavke, 100 % vuna iz istocne Bosne.
