Sta vas najvise nervira kod vozaca

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
Seawolf
Posts: 9175
Joined: 14/06/2012 22:59

#10801 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Seawolf »

B
supercali wrote:
mahalas505 wrote:
Po tvom rezonovanju kad se ukljucujem npr. iz pravca doma zdravlja na malti na glavnu saobracajnicu i hocu u krajnju lijevu,trebam dati lijevi zmigavac iako je obavezni pravac na desno?
Po mom rezonovanju ti bi tu platio kaznu jer si prosao kroz zabranu i ne treba ti ni jedan zmigavac za taj primjer
A ako vec dajes takav primjer da treba ti lijevi za krajnju lijevu kao kad se iskljucujes sa benzinske recimo
Upravo skrećem iz završetka Koševske, iz srednje trake, desno u Titovu. Skrećem iz srednje trake (sjurio se maloprije niz Điđikovac) i jedino je ispravno da skrenem direktno u srednju traku u Titovoj.

Koje sve žmigavce da dajem?
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#10802 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by supercali »

Ni jedan jer ides putanjom trake iz kosevo ulice u titovu
Kad vec skrenes lijevi ako hoces u lijevu traku
Seawolf
Posts: 9175
Joined: 14/06/2012 22:59

#10803 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Seawolf »

supercali wrote:Ni jedan jer ides putanjom trake iz kosevo ulice u titovu
Kad vec skrenes lijevi ako hoces u lijevu traku
Evo, zaustavi me policajac ispred Predsjedništva, jer te poslušah.
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#10804 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by orinoco »

Seawolf wrote:
supercali wrote:Ni jedan jer ides putanjom trake iz kosevo ulice u titovu
Kad vec skrenes lijevi ako hoces u lijevu traku
Evo, zaustavi me policajac ispred Predsjedništva, jer te poslušah.
Jes'to prešao punu liniju?
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#10805 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by mahalas505 »

Seawolf wrote:
supercali wrote:Ni jedan jer ides putanjom trake iz kosevo ulice u titovu
Kad vec skrenes lijevi ako hoces u lijevu traku
Evo, zaustavi me policajac ispred Predsjedništva, jer te poslušah.
Zasto? Da se nisi prestrojio se preko pune nakon skretanja? :-D

Znaci,ako imamo raskrsnicu,gdje je moguce skrenuti iz ulice koja ima 2 saobracajne trake u istom smjeru, desno, u ulicu koja isto tako ima 2 saobracajne trake u istom smjeru,i ako skrecemo iz krajnje lijeve u krajnju lijevu,treba dati lijevi zmigavac,iako skrecemo udesno?
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#10806 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by supercali »

Kako se prestrojavas iz trake u traku?
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#10807 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by mali_milojica »

mahalas505 wrote:
Seawolf wrote:
supercali wrote:Ni jedan jer ides putanjom trake iz kosevo ulice u titovu
Kad vec skrenes lijevi ako hoces u lijevu traku
Evo, zaustavi me policajac ispred Predsjedništva, jer te poslušah.
Zasto? Da se nisi prestrojio se preko pune nakon skretanja? :-D

Znaci,ako imamo raskrsnicu,gdje je moguce skrenuti iz ulice koja ima 2 saobracajne trake u istom smjeru, desno, u ulicu koja isto tako ima 2 saobracajne trake u istom smjeru,i ako skrecemo iz krajnje lijeve u krajnju lijevu,treba dati lijevi zmigavac,iako skrecemo udesno?
Ne,dajes desni zmigavac.
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#10808 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by mahalas505 »

supercali wrote:Kako se prestrojavas iz trake u traku?
Ulaz u kruzni tok se tretira kao ulazak u raskrsnicu,a ne kao prestrojavanje. Tek kad si u kruznom toku, tada vrijede pravila za prestrojavanje.
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#10809 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by mahalas505 »

mali_milojica wrote: Ne,dajes desni zmigavac.
Pa kako to? Vidim da neki glasno tvrde treba dati lijevi zmigavac, a skrece se udesno.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#10810 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by supercali »

mahalas505 wrote:
supercali wrote:Kako se prestrojavas iz trake u traku?
Ulaz u kruzni tok se tretira kao ulazak u raskrsnicu,a ne kao prestrojavanje. Tek kad si u kruznom toku, tada vrijede pravila za prestrojavanje.
Da al gledaj gdje vozis ne ulazis u prvu traku nego u drugu
Posto nije regulisano semaforom onda dajes doznanja semaforom gdje ides
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#10811 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by mali_milojica »

mahalas505 wrote:
mali_milojica wrote: Ne,dajes desni zmigavac.
Pa kako to? Vidim da neki glasno tvrde treba dati lijevi zmigavac, a skrece se udesno.
To mozda vazi u kruznom toku da ljudi u kruznom toku znaju da ides u unutrasnju traku.
Na raskrsnici ne. Skreces desno,dajes desni zmigavac. Imala cesta 1-2-5 traka svejedno. Ides desno iz krajnje u krajnju dajes desni zmigavac.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#10812 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by supercali »

mahalas505 wrote:
mali_milojica wrote: Ne,dajes desni zmigavac.
Pa kako to? Vidim da neki glasno tvrde treba dati lijevi zmigavac, a skrece se udesno.
Tebe buni raskrsnica sama i prestrojavanje u sljedecu traku u koju ne ulazi traka iz ove prikljucne ceste
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#10813 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by mahalas505 »

mali_milojica wrote:
mahalas505 wrote:
mali_milojica wrote: Ne,dajes desni zmigavac.
Pa kako to? Vidim da neki glasno tvrde treba dati lijevi zmigavac, a skrece se udesno.
To mozda vazi u kruznom toku da ljudi u kruznom toku znaju da ides u unutrasnju traku.
Na raskrsnici ne. Skreces desno,dajes desni zmigavac. Imala cesta 1-2-5 traka svejedno. Ides desno iz krajnje u krajnju dajes desni zmigavac.
Kakva je razlika izmedju obicne T raskrsnice na kojoj mozes skrenuti samo udesno, i gdje takodjer stoji znak da ulazis na put sa pravom prvenstva, i kruznog toka?
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#10814 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by mahalas505 »

supercali wrote:
mahalas505 wrote:
supercali wrote:Kako se prestrojavas iz trake u traku?
Ulaz u kruzni tok se tretira kao ulazak u raskrsnicu,a ne kao prestrojavanje. Tek kad si u kruznom toku, tada vrijede pravila za prestrojavanje.
Da al gledaj gdje vozis ne ulazis u prvu traku nego u drugu
Posto nije regulisano semaforom onda dajes doznanja semaforom gdje ides
Ali ti kad ulazis u kruzni pravac ne mjenjas pravac kretanja, shodno tome nemas ni potrebe davati zmigavac, bilo da ces u prvu ili drugu traku. To nema nikakve veze sa semaforom.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#10815 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by mali_milojica »

mahalas505 wrote: Kakva je razlika izmedju obicne T raskrsnice na kojoj mozes skrenuti samo udesno, i gdje takodjer stoji znak da ulazis na put sa pravom prvenstva, i kruznog toka?
Rekao sam da mozda vazi za kruzni tok.
Ja iskreno nikad ne dajem lijevi zmigavac kod ukljucenja na kruzni tok ili u raskrsnici ako idem desno iz vanjske trake u vanjsku.
Ako idem desno dajem desni,ako idem lijevo dajem lijevi zmugavac.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#10816 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by supercali »

mahalas505 wrote:
supercali wrote:
mahalas505 wrote: Ulaz u kruzni tok se tretira kao ulazak u raskrsnicu,a ne kao prestrojavanje. Tek kad si u kruznom toku, tada vrijede pravila za prestrojavanje.
Da al gledaj gdje vozis ne ulazis u prvu traku nego u drugu
Posto nije regulisano semaforom onda dajes doznanja semaforom gdje ides
Ali ti kad ulazis u kruzni pravac ne mjenjas pravac kretanja, shodno tome nemas ni potrebe davati zmigavac, bilo da ces u prvu ili drugu traku. To nema nikakve veze sa semaforom.
Ni u mjenjanju traka ne mjenjas pravac pa opet dajes zmigavac

Poenta je da vozac u kruznom toku prije tog ulaza gdje ulazis zna gdje ides u koju traku i sl da se i on moze po tome ravnati
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#10817 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by mahalas505 »

mali_milojica wrote:
mahalas505 wrote: Kakva je razlika izmedju obicne T raskrsnice na kojoj mozes skrenuti samo udesno, i gdje takodjer stoji znak da ulazis na put sa pravom prvenstva, i kruznog toka?
Rekao sam da mozda vazi za kruzni tok.
Ja iskreno nikad ne dajem lijevi zmigavac kod ukljucenja na kruzni tok ili u raskrsnici ako idem desno iz vanjske trake u vanjsku.
Ako idem desno dajem desni,ako idem lijevo dajem lijevi zmugavac.
Normalno, tako i treba da se radi. Ljudi ne mogu da skontaju da kruzni tok nije nista specijalno sto ne postoji odavno, tj. pojednostavljena T raskrsnica sa znakovima. Citava poenta sa kruznim tokom je da se smanji broj dodirnih tacaka izmedje vozila i samim tim smanji broj nesreca.
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#10818 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by mahalas505 »

supercali wrote: Ni u mjenjanju traka ne mjenjas pravac pa opet dajes zmigavac

Nisam te najbolje razumio sta si htio reci gore.
supercali wrote: Poenta je da vozac u kruznom toku prije tog ulaza gdje ulazis zna gdje ides u koju traku i sl da se i on moze po tome ravnati
A zasto bi to intersovalo vozaca u kruznog toku, kad on svakako ima prednost u kruznom toku?
lijepa u dusi
Posts: 2880
Joined: 02/11/2014 13:07

#10819 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by lijepa u dusi »

Po pravilu kad se skrece iz krajnje desne u bilo koju drugu traku osim krajnje desne je prekrsaj, ako se ne varam. Prvo skrenuti u krajnju desnu, pa se prestrojavati dalje uz zmigavac ofc.
Ja kad vidim da neko daje lijevi zmigavac kad ulazi u kruzni, namah zovem policiju i pisem tablice, prijavljujem da je vozac pijan :D
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#10820 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by supercali »

Da zna hoće li se prestrojiti tu ili da se ti ukljucis pa onda mali milion kombinacija da saobracaj ne bi stajao
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#10821 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by supercali »

lijepa u dusi wrote:Po pravilu kad se skrece iz krajnje desne u bilo koju drugu traku osim krajnje desne je prekrsaj, ako se ne varam. Prvo skrenuti u krajnju desnu, pa se prestrojavati dalje uz zmigavac ofc.
Ja kad vidim da neko daje lijevi zmigavac kad ulazi u kruzni, namah zovem policiju i pisem tablice, prijavljujem da je vozac pijan :D
Ja namah zenske oko kruznog zovem na kafu
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#10822 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by mahalas505 »

lijepa u dusi wrote:Po pravilu kad se skrece iz krajnje desne u bilo koju drugu traku osim krajnje desne je prekrsaj, ako se ne varam. Prvo skrenuti u krajnju desnu, pa se prestrojavati dalje uz zmigavac ofc.
Tacno, clan 48, stav 1, kad je upitanju skretanje udesno. Tako da direktno ukljucivanje u unutrasnju traku kruznog toka ako se ukljucivanje vrsi sa ceste koja ima samo jednu saobracajnu traku u jednom smjeru bi moglo da se okarekterise kao prekrsaj, naravno ako saobracajnom signalizaciom nije drugacije naglaseno.
supercali wrote:Da zna hoće li se prestrojiti tu ili da se ti ukljucis pa onda mali milion kombinacija da saobracaj ne bi stajao
Rekoh vec da nema tih milion kombinacija, jer i jeste svrha kruznog toka da smanji broj tih kombinacija. Ti kad si u kruznom toku, gledano sa aspekta pravila, te ne interesuje vozilo koje se tek ukljucuje u kruzni tok.
Seawolf
Posts: 9175
Joined: 14/06/2012 22:59

#10823 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Seawolf »

mahalas505 wrote:
supercali wrote: Ni u mjenjanju traka ne mjenjas pravac pa opet dajes zmigavac

Nisam te najbolje razumio sta si htio reci gore.

Razumio sam šta je Respo htio reći, ali je pogriješio pri onome što je rekao. Naime, prilikom prestrojavanja se mijenja pravac (jer se prelazi iz jedne saobraćajne trake u drugu), ali se ne mjenja smijer.

Prilikom ulaska u unutrašnju traku kružnog toka iz lijeve saobraćajne trake dolazne ceste se ne vrši prestrojavanje jer se traka kojom se dolazi, na mjestu ulaska u kružni tok završava. U pravu si da se tu u stvari radi o više jednosmjernih "T" raskrsnica spojenih kružnim prstenom.
Seawolf
Posts: 9175
Joined: 14/06/2012 22:59

#10824 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Seawolf »

supercali wrote:
lijepa u dusi wrote:Po pravilu kad se skrece iz krajnje desne u bilo koju drugu traku osim krajnje desne je prekrsaj, ako se ne varam. Prvo skrenuti u krajnju desnu, pa se prestrojavati dalje uz zmigavac ofc.
Ja kad vidim da neko daje lijevi zmigavac kad ulazi u kruzni, namah zovem policiju i pisem tablice, prijavljujem da je vozac pijan :D
Ja namah zenske oko kruznog zovem na kafu
Je l' de da ni ti, u stvari, nikada u životu nisi dao lijevi žmigavac prilikom ulaska u kružni tok, samo nas malo ložiš ovdje?
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#10825 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by supercali »

mahalas505 wrote:
lijepa u dusi wrote:Po pravilu kad se skrece iz krajnje desne u bilo koju drugu traku osim krajnje desne je prekrsaj, ako se ne varam. Prvo skrenuti u krajnju desnu, pa se prestrojavati dalje uz zmigavac ofc.
Tacno, clan 48, stav 1, kad je upitanju skretanje udesno. Tako da direktno ukljucivanje u unutrasnju traku kruznog toka ako se ukljucivanje vrsi sa ceste koja ima samo jednu saobracajnu traku u jednom smjeru bi moglo da se okarekterise kao prekrsaj, naravno ako saobracajnom signalizaciom nije drugacije naglaseno.
supercali wrote:Da zna hoće li se prestrojiti tu ili da se ti ukljucis pa onda mali milion kombinacija da saobracaj ne bi stajao
Rekoh vec da nema tih milion kombinacija, jer i jeste svrha kruznog toka da smanji broj tih kombinacija. Ti kad si u kruznom toku, gledano sa aspekta pravila, te ne interesuje vozilo koje se tek ukljucuje u kruzni tok.
Ima milion kombinacija al manje ukrstanja sto s3 tice dodirnih tacaka u odnosu na obicnu raskrsnicu
Post Reply