Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83493
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#10776 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by _BataZiv_0809 »

Emko je to odlicno sublimirao. Vecina nas ne silazi sa asfalta, uglavnom maštrafimo po gradu i do planine/izletista/obale. Na tim i takvim relacijama svaka guma koja nije neki kineski no name šrot ili protekt ce odraditi posao.

Sto se tice testova, pa ja stvarno ne znam da sam sebe ikad doveo u situaciju da gargam po snijegu i da ocekujem da cu se zaustaviti isto kao kad je vani 25 stepeni i suho vrijeme :-)

Vozac je najvazniji sklop u autu i nema tih guma kocnica ABSova ESPeova HDZova SDAova koji ce te spasiti ako srljas u opasnost i vozis kao debil.
NediM17
Posts: 26450
Joined: 05/11/2009 11:49

#10777 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by NediM17 »

Tomahawk11 wrote:
NediM17 wrote:Ja Michelin volim sto je razlika u performansama minimalna ili nikakva u prvoj i petoj sezoni koristenja.
Sve vrijeme vozis vrhunsku gumu, jos kad bacis matematiku ispadne jeftinija nego Sava. :wink:
Ovo ona priča ''bolji Michelin peta godina nego nova Sava''? :mrgreen:
Ko nije probao, taj i ne vjeruje.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#10778 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Tomahawk11 »

NediM17 wrote:
Tomahawk11 wrote:
NediM17 wrote:Ja Michelin volim sto je razlika u performansama minimalna ili nikakva u prvoj i petoj sezoni koristenja.
Sve vrijeme vozis vrhunsku gumu, jos kad bacis matematiku ispadne jeftinija nego Sava. :wink:
Ovo ona priča ''bolji Michelin peta godina nego nova Sava''? :mrgreen:
Ko nije probao, taj i ne vjeruje.
Bolan, hajde što mene ubjeđuješ, ali što sebe?
Da su čelične, potrošile bi se za 5 sezona.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#10779 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by mali_milojica »

Obje gume ce raditi svoj posao odlično, ali sve do jednom kad duze kocenje od 2m sa 50 km/h moze znaciti stetu od 1000 KM.
NediM17
Posts: 26450
Joined: 05/11/2009 11:49

#10780 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by NediM17 »

Tomahawk11 wrote: Bolan, hajde što mene ubjeđuješ, ali što sebe?
Da su čelične, potrošile bi se za 5 sezona.
Nemam sta koga ubjedjivati, vozio sam na Michelinu koji je zgazio u petu sezonu (Alpin A4 koji sam kupio nov), i to je bila i dalje fantasticna guma. Sto se tice trosenja, kada imas dva seta guma, i godisnju kilometrazu 10-15kkm sa tim autom, tesko ces potrositi ijedan set, nego ce prije izgubiti svojstva zbog starosti.
User avatar
hopi
Posts: 7260
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#10781 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by hopi »

mali_milojica wrote:Obje gume ce raditi svoj posao odlično, ali sve do jednom kad duze kocenje od 2m sa 50 km/h moze znaciti stetu od 1000 KM.
tačno, ali ako ćeš se time voditi slobodno možeš reći:
što ne odabrati drugo auto koje ima kraći zaustavni put, pa bilo to i 1m
što ne odabrati druge bolje diskove i pločice neke top marke
što ne mijenjati gume nakon recimo 2 sezone, jer možda se nakon 2 godine zaustavni put poveća za lupam 0.5m i baš tih pola metra bude presudno
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#10782 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Tomahawk11 »

NediM17 wrote:
Tomahawk11 wrote: Bolan, hajde što mene ubjeđuješ, ali što sebe?
Da su čelične, potrošile bi se za 5 sezona.
Nemam sta koga ubjedjivati, vozio sam na Michelinu koji je zgazio u petu sezonu (Alpin A4 koji sam kupio nov), i to je bila i dalje fantasticna guma. Sto se tice trosenja, kada imas dva seta guma, i godisnju kilometrazu 10-15kkm sa tim autom, tesko ces potrositi ijedan set, nego ce prije izgubiti svojstva zbog starosti.
Ok, na toliku kilometražu svakako i starost uzeti u obzir. Na našim putevima, eto nek voziš 5 k km godišnje, to je 25 k km.
Čak i tako vožene, stare su 5 godina. Ove druge nove.
Ja bih se, ipak, u zimu upustio sa novim Savinim umjesto Michelinki 5 godina starih.
User avatar
nepass1
Posts: 14686
Joined: 06/07/2017 07:35

#10783 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by nepass1 »

Gray wrote:Poenta ovih testova jeste da kvaliteta gume nije bitna u 99% slučajeva, ali da može biti jako bitna u onih 1%. Jer naravno, kada možeš prilagoditi brzinu prilagodit ćeš, ako sava ne može 50 kmh, ići ćeš 40, ali je stvar neočekivanih situacija, kada ti izleti nešto pred tebe može biti jako velika razlika hoće li auto stati za 10 metara ili za 12.
Kocio sam ja i sa savom u toj fabiji bez abs i pomagala, punom snagom. Prosle zime kod scc, po onom smogu i mokroj cesti. Ukocio u 50cm, spucao bih frajera sa ledja, vozio oko 40 50 na sat. Vjerovatno bih sa conti stao 1m od auta ispred. Ali da nisam pazio razbio bih ga da je ne znam kakva guma. Lik se ukopao dok je bilo zeleno.
I ne izjednacujem premium sa savom, svjestan sam da cini razliku. Ali eto zbog neplanskih troskova morao sam pare od conti potrositi i zadovoljiti se gumama do 600KM.
User avatar
Lalena
Posts: 813
Joined: 04/03/2014 21:02

#10784 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Lalena »

.
Last edited by Lalena on 19/04/2019 19:10, edited 1 time in total.
easy
Posts: 348
Joined: 14/06/2008 14:45

#10785 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by easy »

Za mene su mjerodavni testovi automoto saveza razvijenih zemalja. Npr: https://www.oeamtc.at/%C3%96AMTC_Winter ... 27.520.427
Dzontra_Volta
Posts: 8004
Joined: 20/01/2011 11:10

#10786 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dzontra_Volta »

Lalena wrote:Zao mi je ako off topic...
Kako da tacno znam koja velicina guma mi treba? Kada sam kupovala auto, na njemu su dosle, ljetne, 185/55/R15... Mene su ubijedili da zimske mogu ( i trebaju) biti vece/sire... Sada, guglam, i nadjem da mom autu odgovara 175/65/R14?!
A ja sam kupila 185/65/R15?!

Radi se o pezou, 206, 2001.god, dizel, 2.0 TDI, 90 ks...

Nemojte mi samo davati linkove nekih kalkulatora za preracunavanje velicine guma, nisam nista shvatila iz toga, osim da mogu promijeniti velicinu felge, o cemu cu razmisliti...
Možeš li ti kako vratiti te što si kupila, jer ćeš imati problema pošto će ti sa snijegom i ledom na njima poprilično strugati po blatobranu. Da ne govorimo ako montiraš lance.
Ove 175/65/R14 bi ti bile taman.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#10787 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Tomahawk11 »

nepass1 wrote:
Gray wrote:Poenta ovih testova jeste da kvaliteta gume nije bitna u 99% slučajeva, ali da može biti jako bitna u onih 1%. Jer naravno, kada možeš prilagoditi brzinu prilagodit ćeš, ako sava ne može 50 kmh, ići ćeš 40, ali je stvar neočekivanih situacija, kada ti izleti nešto pred tebe može biti jako velika razlika hoće li auto stati za 10 metara ili za 12.
Kocio sam ja i sa savom u toj fabiji bez abs i pomagala, punom snagom. Prosle zime kod scc, po onom smogu i mokroj cesti. Ukocio u 50cm, spucao bih frajera sa ledja, vozio oko 40 50 na sat. Vjerovatno bih sa conti stao 1m od auta ispred. Ali da nisam pazio razbio bih ga da je ne znam kakva guma. Lik se ukopao dok je bilo zeleno.
I ne izjednacujem premium sa savom, svjestan sam da cini razliku. Ali eto zbog neplanskih troskova morao sam pare od conti potrositi i zadovoljiti se gumama do 600KM.
:thumbup:
Al me nemoj ubjeđivati da je 5 godina stara premium guma bolja od nove Save, jer nije.
Ko na čemu vozi...to je stvar potreba, budžeta, a bogme i razmišljanja.
Ljudi uzmu sve 4 na olx za 50 KM, ko nove :-)
User avatar
nepass1
Posts: 14686
Joined: 06/07/2017 07:35

#10788 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by nepass1 »

Lalena wrote:Zao mi je ako off topic...
Kako da tacno znam koja velicina guma mi treba? Kada sam kupovala auto, na njemu su dosle, ljetne, 185/55/R15... Mene su ubijedili da zimske mogu ( i trebaju) biti vece/sire... Sada, guglam, i nadjem da mom autu odgovara 175/65/R14?!
A ja sam kupila 185/65/R15?!

Radi se o pezou, 206, 2001.god, dizel, 2.0 TDI, 90 ks...

Nemojte mi samo davati linkove nekih kalkulatora za preracunavanje velicine guma, nisam nista shvatila iz toga, osim da mogu promijeniti velicinu felge, o cemu cu razmisliti...
Trebalo bi da pise kad otvoris poklopac od goriva koje gume ti pasu
User avatar
Lalena
Posts: 813
Joined: 04/03/2014 21:02

#10789 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Lalena »

Dzontra_Volta wrote:
Lalena wrote:Zao mi je ako off topic...
Kako da tacno znam koja velicina guma mi treba? Kada sam kupovala auto, na njemu su dosle, ljetne, 185/55/R15... Mene su ubijedili da zimske mogu ( i trebaju) biti vece/sire... Sada, guglam, i nadjem da mom autu odgovara 175/65/R14?!
A ja sam kupila 185/65/R15?!

Radi se o pezou, 206, 2001.god, dizel, 2.0 TDI, 90 ks...

Nemojte mi samo davati linkove nekih kalkulatora za preracunavanje velicine guma, nisam nista shvatila iz toga, osim da mogu promijeniti velicinu felge, o cemu cu razmisliti...
Možeš li ti kako vratiti te što si kupila, jer ćeš imati problema pošto će ti sa snijegom i ledom na njima poprilično strugati po blatobranu. Da ne govorimo ako montiraš lance.
Ove 175/65/R14 bi ti bile taman.
Ne, nazalost :(
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#10790 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

Poenta price o gumama,

1.Ako imas pare kupi najskuplje/najbolje bez obzira na voznju i relacije.

2.Ako nemas,kupi one koje ti odgovaraju cijenom i perfomansama,ima sad internet i na njemu stotine testova,odmjeris i kupis.

Po pojedinim postovima ispade da smo mi pojedini budale jer malo vozimo,a potrosismo silne pare na gume,nase pare nas problem,isto kosto mene ne interesuje jel neko na savi ili tigru,sebi je nije meno.

Kad pricam da mi se ne svidja voznja na m+s ljeti,boli me briga hocel nekom trajat te gume i sl,al da me taj isti ubjedjuje kako je to ok,da tako treba i da je kao isto,e nece pored tolikih casopisa i interneta taman da mu je zlatno iakustvo i da ima xy km..
Last edited by amar1994 on 07/11/2018 13:39, edited 2 times in total.
User avatar
Lalena
Posts: 813
Joined: 04/03/2014 21:02

#10791 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Lalena »

nepass1 wrote:
Lalena wrote:Zao mi je ako off topic...
Kako da tacno znam koja velicina guma mi treba? Kada sam kupovala auto, na njemu su dosle, ljetne, 185/55/R15... Mene su ubijedili da zimske mogu ( i trebaju) biti vece/sire... Sada, guglam, i nadjem da mom autu odgovara 175/65/R14?!
A ja sam kupila 185/65/R15?!

Radi se o pezou, 206, 2001.god, dizel, 2.0 TDI, 90 ks...

Nemojte mi samo davati linkove nekih kalkulatora za preracunavanje velicine guma, nisam nista shvatila iz toga, osim da mogu promijeniti velicinu felge, o cemu cu razmisliti...
Trebalo bi da pise kad otvoris poklopac od goriva koje gume ti pasu
?!? Prvi put to cujem, stvarno...
To sto ja ne znam, ok, znam da ne znam...
Ali, da nisu znali tamo gdje sam kupovala gume, to ne kontam...
User avatar
nepass1
Posts: 14686
Joined: 06/07/2017 07:35

#10792 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by nepass1 »

Tomahawk11 wrote:
nepass1 wrote:
Gray wrote:Poenta ovih testova jeste da kvaliteta gume nije bitna u 99% slučajeva, ali da može biti jako bitna u onih 1%. Jer naravno, kada možeš prilagoditi brzinu prilagodit ćeš, ako sava ne može 50 kmh, ići ćeš 40, ali je stvar neočekivanih situacija, kada ti izleti nešto pred tebe može biti jako velika razlika hoće li auto stati za 10 metara ili za 12.
Kocio sam ja i sa savom u toj fabiji bez abs i pomagala, punom snagom. Prosle zime kod scc, po onom smogu i mokroj cesti. Ukocio u 50cm, spucao bih frajera sa ledja, vozio oko 40 50 na sat. Vjerovatno bih sa conti stao 1m od auta ispred. Ali da nisam pazio razbio bih ga da je ne znam kakva guma. Lik se ukopao dok je bilo zeleno.
I ne izjednacujem premium sa savom, svjestan sam da cini razliku. Ali eto zbog neplanskih troskova morao sam pare od conti potrositi i zadovoljiti se gumama do 600KM.
:thumbup:
Al me nemoj ubjeđivati da je 5 godina stara premium guma bolja od nove Save, jer nije.
Ko na čemu vozi...to je stvar potreba, budžeta, a bogme i razmišljanja.
Ljudi uzmu sve 4 na olx za 50 KM, ko nove :-)
To mi je npr bilo najjace kocenje u zivotu, auto se ugasilo, nisam stigao ni kvacilo stisnuti ili mi je spala noga. Realno vidio sam se u gepeku auta ispred.
Savi tad bila druga godina, a vozio sam prethodne 5 zima i tu je vec bila katastrofalna, spustam se niz mahmutovac stisnem kocnicu auto samo ide dalje niz brdo :D
User avatar
nepass1
Posts: 14686
Joined: 06/07/2017 07:35

#10793 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by nepass1 »

amar1994 wrote:Poenta price o gumama,

1.Ako imas pare kupi najskuplje/najbolje bez obzira na voznju i relacije.

2.Ako nemas,kupi one koje ti odgovaraju cijenom i perfomansama,ima sad internet i na njemu stotine testova,odmjeris i kupis.

Po pojedinim postovima ispade da smo mi pojedini budale jer malo vozimo,a potrosismo silne pare na gume,nase pare nas problem,isto kosto mene ne interesuje jel neko na savi ili tigru,sebi je nije meno.

Kad pricam da mi se ne svidja voznja na m+s ljeti,boli me briga hocel nekom trajat te gume i sl,al da me taj isti ubjedjuje kako je to ok,da tako treba i da je kao isto,e nece pored tolikih casopisa i interneta taman da mu je zlatno iakustvo i da ima xy km..
A zamisli ti sa conti stanes u 5m, a lola iza tebe u g2 sa tigrom koci 10m :D nemoj reci da te boli briga :lol:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#10794 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Tomahawk11 »

amar1994 wrote:Poenta price o gumama,

1.Ako imas pare kupi najskuplje/najbolje bez obzira na voznju i relacije.

2.Ako nemas,kupi one koje ti odgovaraju cijenom i perfomansama,ima sad internet i na njemu stotine testova,odmjeris i kupis.

Po pojedinim postovima ispade da smo mi pojedini budale jer malo vozimo,a potrosismo silne pare na gume,nase pare nas problem,isto kosto mene ne interesuje jel neko na savi ili tigru,sebi je nije meno.

Kad pricam da mi se ne svidja voznja na m+s ljeti,boli me briga hocel nekom trajat te gume i sl,al da me taj isti ubjedjuje kako je to ok,da tako treba i da je kao isto,e nece pored tolikih casopisa i interneta taman da mu je zlatno iakustvo i da ima xy km..
Slažem se sa većinom posta, ali eto, da li ti misliš da je isto 5 godina star Michelin i nova Sava?
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#10795 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

easy wrote:Za mene su mjerodavni testovi automoto saveza razvijenih zemalja. Npr: https://www.oeamtc.at/%C3%96AMTC_Winter ... 27.520.427
Ma svi su mjerodavni ba,a i da nisu ima ih stotine,pogledas pregledas i odlucis.
NediM17
Posts: 26450
Joined: 05/11/2009 11:49

#10796 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by NediM17 »

Lalena wrote:Zao mi je ako off topic...
Kako da tacno znam koja velicina guma mi treba? Kada sam kupovala auto, na njemu su dosle, ljetne, 185/55/R15... Mene su ubijedili da zimske mogu ( i trebaju) biti vece/sire... Sada, guglam, i nadjem da mom autu odgovara 175/65/R14?!
A ja sam kupila 185/65/R15?!

Radi se o pezou, 206, 2001.god, dizel, 2.0 TDI, 90 ks...

Nemojte mi samo davati linkove nekih kalkulatora za preracunavanje velicine guma, nisam nista shvatila iz toga, osim da mogu promijeniti velicinu felge, o cemu cu razmisliti...
Oj, oj, oj...

Za 206 bi trebalo da idu dimenzije:
185/65-14''
195/55-15''
205/45-16''

Razlika je u granicama, nekih 5%, sto se moze tolerisati. Ako nigdje nista ne zapinje kad namotas puni ili opteretis auto, vozi i ne beri brigu, i racunaj da ce ti brzinomjer pokazivati malo nizu brzinu od one kojom se zaista kreces.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#10797 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

Tomahawk11 wrote:
Slažem se sa većinom posta, ali eto, da li ti misliš da je isto 5 godina star Michelin i nova Sava?
ma naravno da nije,to je budalastina,isto kao sa kupovinom auta :-)
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#10798 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Tomahawk11 »

amar1994 wrote:
Tomahawk11 wrote:
Slažem se sa većinom posta, ali eto, da li ti misliš da je isto 5 godina star Michelin i nova Sava?
ma naravno da nije,to je budalastina,isto kao sa kupovinom auta :-)
:thumbup:
User avatar
nepass1
Posts: 14686
Joined: 06/07/2017 07:35

#10799 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by nepass1 »

Lalena wrote:
nepass1 wrote:
Lalena wrote:Zao mi je ako off topic...
Kako da tacno znam koja velicina guma mi treba? Kada sam kupovala auto, na njemu su dosle, ljetne, 185/55/R15... Mene su ubijedili da zimske mogu ( i trebaju) biti vece/sire... Sada, guglam, i nadjem da mom autu odgovara 175/65/R14?!
A ja sam kupila 185/65/R15?!

Radi se o pezou, 206, 2001.god, dizel, 2.0 TDI, 90 ks...

Nemojte mi samo davati linkove nekih kalkulatora za preracunavanje velicine guma, nisam nista shvatila iz toga, osim da mogu promijeniti velicinu felge, o cemu cu razmisliti...
Trebalo bi da pise kad otvoris poklopac od goriva koje gume ti pasu
?!? Prvi put to cujem, stvarno...
To sto ja ne znam, ok, znam da ne znam...
Ali, da nisu znali tamo gdje sam kupovala gume, to ne kontam...
Trebala si uzeti iste kao i ljetne, a mislim da zimskim ipak odgovara da su uze a ne sire.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#10800 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

nepass1 wrote: A zamisli ti sa conti stanes u 5m, a lola iza tebe u g2 sa tigrom koci 10m :D nemoj reci da te boli briga :lol:
ma kakvih 10,tom smecu treba ljeti 20m a kamoli zimi :lol: :run:

pa sta ces tu,on je kriv uvijek,nije drzao odstojanje :D
Post Reply