Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
drug_profi
Posts: 65421
Joined: 16/07/2012 16:00

#10701 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Lalena wrote:195/65 R15 (mislim...)
Koliko vidim za 206 se navodi 195/55 R15.
Tako da ako je to slučaj, razlika u visni/prečniku je skoro 7%, isto tako i na obimu i brzinomjeru.
Tj. ići ćeš brže nego što ti sat pokazuje.
A da mora udarati u nešto dok motaš, to je sigurno.
Uglavnom, ako je to slučaj, zajebali su te.
Ne znam jesi li u stanju napraviti zamjenu, a originalna dimenzija je nešto skuplja. 25-30%.
User avatar
drug_profi
Posts: 65421
Joined: 16/07/2012 16:00

#10702 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

amar1994 wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Ne bih se ja igrao sa cjelogodisnjim
nemoj se zaklet.. :D



nije gvadro avdi :thumbup:
Proslu zimu Corsa D po gradu zujala na Michelin Crossclimate plus. Bez ikakvih problema. Jedan dan kad je ono ledio snijeg dok je padao, a RAD cekao da sunce izadje, svi su imali problema pa i ona, ali je stigla gdje je posla.
Ove zime na drugo malo auto Corsa B, GY Vector 4S G2. Pa da vidimo. To auto ima i malo brda na dnevnoj ruti, ali ako je sa Vrdesteinom MS ljeto/zima starim 5 godina isla, ici ce i sa novim allseason GY.
User avatar
konektovan
Posts: 51438
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#10703 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

drug_profi wrote:
Lalena wrote:195/65 R15 (mislim...)
Koliko vidim za 206 se navodi 195/55 R15.
Tako da ako je to slučaj, razlika u visni/prečniku je skoro 7%, isto tako i na obimu i brzinomjeru.
Tj. ići ćeš brže nego što ti sat pokazuje.
A da mora udarati u nešto dok motaš, to je sigurno.
Uglavnom, ako je to slučaj, zajebali su te.
Ne znam jesi li u stanju napraviti zamjenu, a originalna dimenzija je nešto skuplja. 25-30%.
Ja bi tim retardima vratio gume i zamjenio za fabricke dimenzije.
User avatar
drug_profi
Posts: 65421
Joined: 16/07/2012 16:00

#10704 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

konektovan wrote:
drug_profi wrote:
Lalena wrote:195/65 R15 (mislim...)
Koliko vidim za 206 se navodi 195/55 R15.
Tako da ako je to slučaj, razlika u visni/prečniku je skoro 7%, isto tako i na obimu i brzinomjeru.
Tj. ići ćeš brže nego što ti sat pokazuje.
A da mora udarati u nešto dok motaš, to je sigurno.
Uglavnom, ako je to slučaj, zajebali su te.
Ne znam jesi li u stanju napraviti zamjenu, a originalna dimenzija je nešto skuplja. 25-30%.
Ja bi tim retardima vratio gume i zamjenio za fabricke dimenzije.
Pa mislim i ja bih po cijenu da se digne ili spusti na koji god nivo treba.
Samo ne znam koliko forumasica ima pistolja, ili veza da to isposluje.
User avatar
konektovan
Posts: 51438
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#10705 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

drug_profi wrote:
amar1994 wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Ne bih se ja igrao sa cjelogodisnjim
nemoj se zaklet.. :D



nije gvadro avdi :thumbup:
Proslu zimu Corsa D po gradu zujala na Michelin Crossclimate plus. Bez ikakvih problema. Jedan dan kad je ono ledio snijeg dok je padao, a RAD cekao da sunce izadje, svi su imali problema pa i ona, ali je stigla gdje je posla.
Ove zime na drugo malo auto Corsa B, GY Vector 4S G2. Pa da vidimo. To auto ima i malo brda na dnevnoj ruti, ali ako je sa Vrdesteinom MS ljeto/zima starim 5 godina isla, ici ce i sa novim allseason GY.
Kolega je nekad 2010 kupio novu alteu, na kojoj su došle 205/55R16 vector 4 season i vozio tako skoro 5 godina. Po njegovoj prici, nije imao ni jednu kritixnu situaciju zbog samih guma.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83461
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#10706 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by _BataZiv_0809 »

Koliko su para te all season gume
User avatar
konektovan
Posts: 51438
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#10707 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

_BataZiv_0809 wrote:Koliko su para te all season gume
Evo konkrerno, goodyear u dimenziji spomenutoj iznad, košta od 144 do 177 KM u zavisnosti od indexa brzine i nosivosti.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83461
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#10708 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by _BataZiv_0809 »

konektovan wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Koliko su para te all season gume
Evo konkrerno, goodyear u dimenziji spomenutoj iznad, košta od 144 do 177 KM u zavisnosti od indexa brzine i nosivosti.
Uh ti bogovog boga :shock:

Pa bolje ljetna Sportiva i zimska Sava onda :D
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#10709 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

a sta ako je neka zeznuta dimenzija,a recimo ne mozes manje gume od 17 zbog kocnica,onda je dobar izbor,za nase uslove odlicna :D
User avatar
konektovan
Posts: 51438
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#10710 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

_BataZiv_0809 wrote:
konektovan wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Koliko su para te all season gume
Evo konkrerno, goodyear u dimenziji spomenutoj iznad, košta od 144 do 177 KM u zavisnosti od indexa brzine i nosivosti.
Uh ti bogovog boga :shock:

Pa bolje ljetna Sportiva i zimska Sava onda :D
Pa, ovo je skoro na nivou cijena zimskih guma od tzv. premium proizvodjaca, nije ništa skuplja od njih posebno.
Ovo bi ja za hercegovine kupio hladno. :mrgreen:
User avatar
drug_profi
Posts: 65421
Joined: 16/07/2012 16:00

#10711 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

_BataZiv_0809 wrote:Koliko su para te all season gume
Pa evo Michko zimski je bio 780 maraka 4 kom 195/55 R16, a ove su bile 936 sa montažom.

GY UG9 165/70 R13 i GY Vector 4S G2 skoro identična cijena.

Auti su gradski, za izlazak vani ima vece auto sa dva seta guma. Nije mi bilo logike kupovati setove koji ce preci po 10K prije nego se bace radi starosti, ili jos gore voziti MS gumu cijelu godinu, kao sto je do sad rađeno. Siguran sam da je ova all season bolja u drugoj zimi od MS vozene cijelu godinu. A sigurniji si i ljeti na suhom nego sa MS.
Zapravo uslovi voznje mahom su mokar kolovoz, za sta su ove gume idealne, jer su najbolje upravo u tim uslovima.
A ovaj GY Vector G2 je na snijegu dobar kao i svaka bolja zimska guma.

Evo ovdje imas testove all season guma uz usporedni rezultat najbolje ljetne i zimske gume.
https://www.autoexpress.co.uk/accessori ... res-tested
http://www.tyrereviews.co.uk/Article/20 ... e-Test.htm

Nije to los izbor ako znas zasto to radis, i narocito ako nisi primoran da vozis po svaku cijenu, tj. zapadalo a ti moras nekud danas.
isx
Posts: 3912
Joined: 24/05/2014 19:12

#10712 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by isx »

Koji je DOT guma koje kupujete upravo?
User avatar
konektovan
Posts: 51438
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#10713 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

isx wrote:Koji je DOT guma koje kupujete upravo?
Danas kupljene sava S3+ DOT 3518
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#10714 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by mk ultra »

isx wrote:Koji je DOT guma koje kupujete upravo?
2018

a prodavac bi trebao dati popust na prošlogodišnje
isx
Posts: 3912
Joined: 24/05/2014 19:12

#10715 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by isx »

Ja na par mjesta nasao W320 i niko nema ovogodisnjeg DOT-a. Sve lanjske.
Last edited by isx on 07/11/2018 22:37, edited 1 time in total.
Mason
Posts: 127
Joined: 22/12/2003 00:00

#10716 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Mason »

Throttle wrote:Zna li neko kako se ostvari popust sa ovim Visa karticama? Kad odem tamo i izaberem Visu, koju koristim, opet mi ista cijena bez popusta tj ove 104KM?
https://www.ekupi.ba/Zimska-guma-Sava-2 ... 65348.aspx
Piše prvih 200 kupovina, jel to kao već prošlo 200 ili? 94KM za 17ku je pravo povoljno
Kontaktiraj chat sa starne, pa objasne, uglavnom, moras skroz do kraja odraditi, i kad dodjes do unosa br kartice i detalja daje popust. Obrati paznju nekad jetse, nekad nije i obrocna otplata ukljucena u popuste. I da prvih 200 se racuna...sretno
Mason
Posts: 127
Joined: 22/12/2003 00:00

#10717 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Mason »

isx wrote:Ja na par mjesta nasao Hankook W320 235 45 17 i niko nema ovogodisnjeg DOT-a. Sve lanjske.
Auto maja?
isx
Posts: 3912
Joined: 24/05/2014 19:12

#10718 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by isx »

Daj link.
Mason
Posts: 127
Joined: 22/12/2003 00:00

#10719 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Mason »

isx wrote:Daj link.
http://www.majagume.ba

Ako nema pitaj da naruce..
User avatar
Optimist
Posts: 15527
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#10720 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Optimist »

isx wrote:Koji je DOT guma koje kupujete upravo?
DOT 3118, montirane prosle sedmice.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#10721 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

Optimist wrote:
DOT 3118, montirane prosle sedmice.
Vidju audija sto kopa bez gvadra :mrgreen: :thumbup:
User avatar
Optimist
Posts: 15527
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#10722 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Optimist »

amar1994 wrote:
Optimist wrote:
DOT 3118, montirane prosle sedmice.
Vidju audija sto kopa bez gvadra :mrgreen: :thumbup:
Vidjo, dobar video. Kazem ja da mi je postalo zahmet ovo skidanje, nosanje, lagerovanje 2 seta. Ozbiljno razmisljam da naredni bude jedan za sva vremena. :)

A ove novcate zimske su na sluzbenom. Na privatnom je Hankook od ranije.
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#10723 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Throttle »

Mason wrote:
Throttle wrote:Zna li neko kako se ostvari popust sa ovim Visa karticama? Kad odem tamo i izaberem Visu, koju koristim, opet mi ista cijena bez popusta tj ove 104KM?
https://www.ekupi.ba/Zimska-guma-Sava-2 ... 65348.aspx
Piše prvih 200 kupovina, jel to kao već prošlo 200 ili? 94KM za 17ku je pravo povoljno
Kontaktiraj chat sa starne, pa objasne, uglavnom, moras skroz do kraja odraditi, i kad dodjes do unosa br kartice i detalja daje popust. Obrati paznju nekad jetse, nekad nije i obrocna otplata ukljucena u popuste. I da prvih 200 se racuna...sretno
hvala na pojasnenju :thumbup:
User avatar
Laertes
Posts: 5064
Joined: 08/01/2015 18:25

#10724 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Laertes »

Jedno pitanje:
Ako je originalna dimenzija guma 205/55 R16, a ja sad montiram zimske 205/60 R16 (jer takve imam :D ), hoće li to praviti kakav problem?
User avatar
nivla
Posts: 6572
Joined: 12/01/2008 23:44

#10725 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by nivla »

Laertes wrote:Jedno pitanje:
Ako je originalna dimenzija guma 205/55 R16, a ja sad montiram zimske 205/60 R16 (jer takve imam :D ), hoće li to praviti kakav problem?
malo ce ti biti auto udobnije, i ici ces koji % brze nego sto pise na satu, ako su dobre gume samo gas
Post Reply