Sta vas najvise nervira kod vozaca

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#10676 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by 530i »

helpdesk1 wrote: svi ovi koji ne razumiju kružni tok trebalo bi da turistički odu do Pariza i samo posmatraju( ne moraju voziti) kružni tok kod Trijumfalne kapije ili kružni tok u Briselu na Meiseru, niti ko svira, niti drami i svi idu niko ne stoji. Zašto, pa drže se pravila i to je to.
Sviraju itekako, čim sporo voziš :D

Kao što neko prije napisa problem je višetračnih kružnih tokova koji imaju jednotračne ulaze i izlaze...a to je klasičan simptom gdje se željelo jednostavnim rješenjem postići smanjenje gužve, sa nikakvim ili promjenjivim uspjehom.
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#10677 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by basicm »

Evo ja sam u cudu ostao sa ovim kruznim tokom sa slike. Ona puna linija je totalni apsurd. Cini mi se da je najbolje voziti bezobrazno, kao one hamse sto ulaze u kruzni I ne gledajuci, ono ako ti se udara bujrum.
U pravu je onaj sto rece, vanjska i ne brini, dzaba se truditi, prikloni se vecini I suti.
User avatar
Logovan
Posts: 102844
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#10678 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Logovan »

sarajevo-x.com wrote:Samo reci "kružni" na klixu odmah 5+ stranica :skoljka: :lol:
:lol: :lol:
Seawolf
Posts: 9169
Joined: 14/06/2012 22:59

#10679 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Seawolf »

Tomahawk11 wrote:
commendatore wrote:
To mjesto kako si ti obiljezio je predvidjeno za prestrojavanje za iskljucenje na sljedecem motanju a ne za ovo koje si ti obavio. I ajmo bit iskreni barem ti je pola auta zakacilo punu cisto sumnjam da si obilazio istu a potpuno neispravan nacin voznje sa naglom promjenom smjera.


Da jos nesto naglasim opcenito vazi pravilo desne strane u saobracaju ako znakom nije drugacije odredjeno pa je gospoja ispravna i ona ima prednost u kruznom toku naporedo s tobom.

Nasa druga stvar je taj neki opsti nedoatatak vozacke kulture i tolerancije u bilo cemu jer pretpostavljam da si do kraja bio izblokiran da se prestrojis za izlazak

Valjda sam pogodio sustinu
Mislis za crveni krug? Ne, to sam vec objasnio, pitao sam Seawolfa sto se tice toga vizavi price o punoj.
Rekoh vec, vozacka solidarnost, guzva je, ako bi tako gledali, onda me niko ne bi trebao pustiti da se iskljucim, je li tako? A ako cemo tako voziti, onda cemo svi ici vanjskom, pa kad bude totalni haos, onda cemo se svi zaliti nailovoj materi.
Ma vrijeme spice, nije sad da sam ja htio da joj se ubacim, a ona bila u pokretu.
U vezi sa pričom o presjecanju pune linije, kao što se vidi na priloženoj fotografiji:

Image

nemoguće je izaći iz unutrašnje trake pomenutog kružnog toka, na izlaz prema Vogošći / Tuzli, ako se već nisi ranije prestrojio iz unutrašnje u vanjsku traku, a da pri tome ne pređeš preko pune linije.

Pri tome ćeš još, dodatno, uraditi i pogrešno prestrojavanje, jer si iz unutrašnje (lijeve) trake prešao direktno u jedinu saobraćajnu traku u smjeru izlaza iz kružnog toka.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#10680 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Tomahawk11 »

Seawolf wrote: U vezi sa pričom o presjecanju pune linije, kao što se vidi na priloženoj fotografiji:

Image

nemoguće je izaći iz unutrašnje trake pomenutog kružnog toka, na izlaz prema Vogošći / Tuzli, ako se već nisi ranije prestrojio iz unutrašnje u vanjsku traku, a da pri tome ne pređeš preko pune linije.

Pri tome ćeš još, dodatno, uraditi i pogrešno prestrojavanje, jer si iz unutrašnje (lijeve) trake prešao direktno u jedinu saobraćajnu traku u smjeru izlaza iz kružnog toka.
Ovdje da i evo u raspravi smo tu pricu vec apsolvirali.
Medjutim, ako se prestrojavas netom poslije prethodnog ulaza (a gdje je isprekidana), onda je ok.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#10681 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by triconja »

Seawolf wrote:
Tomahawk11 wrote:Kruzni kod vogoscanske petlje. Guzva, mic po mic, dolazim sa autoputa i sad idem unutrasnjom, hocu se iskljuciti prema Vogosci. Hoces qurko. Kraljica sa Fabiom karavan upravila, ko sam ja da se njoj uvaljujem. Jos digla glavu, ono ko nje se ne tice :oops:
Image

Sudeći prema ovoj fotografiji, prilikom manevra koji si opisao u svojem postu, uspio si počiniti 3 prekršaja:

1. Prelazak preko pune linije (na ovome kružnom toku su sva mjesta na kojima bi se mogao isključiti iz kružnog toka iz unutrašnje trake, označena punom linijom između unutrašnje i vanjske trake);

2. Pogrešno prestrojavanje (na ovome kružnom toku, na kojemu sve 4 izlazne ceste, imaju samo po jednu saobraćajnu traku za kretanje u jednom smjeru, isključenje iz kružnog toka je dopušteno samo iz vanjske trake. To je, uostalom jasno naznačeno horizontalnom signalizacijom - vidjeti pod 1.) i

3. Oduzimanje prava prvenstva (ovo je, doduše bilo u pokušaju), jer si krenuo da se uvaljuješ (tako si ti napisao) gospođi koja se kretala u vanjskoj traci.

I da, petlja se zove jošanička, a ne vogošćanska.

Ovo je, npr. kružni tok, iz kojega na bilo kojem od 4 izlaza, možeš izaći iz unutrašnje trake, jer svaka od cesta koje izlaze iz ovoga kružnog toka ima po dvije saobraćajne trake za kretanje u jednom smjeru. Uostalom to je i jasno naznačeno horizontalnom signalizacijom, jer su unutar ovoga kružnog toka unutrašnja i vanjska traka odvojene isprekidanom linijom, kroz cijeli kružni tok:

Image
Glas razuma na forumu :thumbup:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#10682 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by triconja »

Tomahawk11 wrote:
supercali wrote:Nacrtao liar
Ok, tu sam se i ja htio iskljuciti kad gdja sa fabijom nije dala.
A ono sam nacrtao pitajuci jer covjek prica cijelo vrijeme o punoj liniji, a onda je isprekidana.
Sta je sa ukljucenjem, je li ono dobro?
Pasa ako se ne uspijes iskljuciti na vrijeme onda motaj jos jedan krug :lol:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#10683 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Tomahawk11 »

triconja wrote:
Tomahawk11 wrote:
supercali wrote:Nacrtao liar
Ok, tu sam se i ja htio iskljuciti kad gdja sa fabijom nije dala.
A ono sam nacrtao pitajuci jer covjek prica cijelo vrijeme o punoj liniji, a onda je isprekidana.
Sta je sa ukljucenjem, je li ono dobro?
Pasa ako se ne uspijes iskljuciti na vrijeme onda motaj jos jedan krug :lol:
Jarane, ne isplati se :mrgreen:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#10684 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by triconja »

sarajevo-x.com wrote:Samo reci "kružni" na klixu odmah 5+ stranica :skoljka: :lol:
Nisam namjerno :lol:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#10685 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by triconja »

Tomahawk11 wrote:
triconja wrote: Pasa ako se ne uspijes iskljuciti na vrijeme onda motaj jos jedan krug :lol:
Jarane, ne isplati se :mrgreen:
:lol:

Razumijem te, kad bi kruzio po pravilima kad udjes u unutrasnju traku za vrijeme spice nikad ne bi ni izasao :lol: . To ti je samo ko je jamio jamio i ko te pusti :lol:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#10686 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Tomahawk11 »

triconja wrote:
Tomahawk11 wrote:
triconja wrote: Pasa ako se ne uspijes iskljuciti na vrijeme onda motaj jos jedan krug :lol:
Jarane, ne isplati se :mrgreen:
:lol:

Razumijem te, kad bi kruzio po pravilima kad udjes u unutrasnju traku za vrijeme spice nikad ne bi ni izasao :lol: . To ti je samo ko je jamio jamio i ko te pusti :lol:
Ma samo po kocnici i ukopas se :lol: :lol:
Moto je: budalastiji popusta :mrgreen:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#10687 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by triconja »

Tomahawk11 wrote:Ma samo po kocnici i ukopas se :lol: :lol:
Moto je: budalastiji popusta :mrgreen:
Sjecam se kad sam pred polaganje vozio i trebam se ukljuciti na cestu a guzva neka i ja stojim nekoliko minuta, kaze meni instruktor "jebo te kralj mogo si se deset puta ukljuciti" a ja nesto kontam nisam budala da me neko udari. Kad sam poceo voziti vidio sam da je bio u pravu i mogu ti reci da ti je dobra poslovica :thumbup:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#10688 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Tomahawk11 »

triconja wrote:
Tomahawk11 wrote:Ma samo po kocnici i ukopas se :lol: :lol:
Moto je: budalastiji popusta :mrgreen:
Sjecam se kad sam pred polaganje vozio i trebam se ukljuciti na cestu a guzva neka i ja stojim nekoliko minuta, kaze meni instruktor "jebo te kralj mogo si se deset puta ukljuciti" a ja nesto kontam nisam budala da me neko udari. Kad sam poceo voziti vidio sam da je bio u pravu i mogu ti reci da ti je dobra poslovica :thumbup:
Pa ja.
Tako kad odes u ova neka manja mjesta....ono se sve cudis kad vidis kako to ljudi sve sporo rade, vidi auto na kilometar, ceka da prodje, pa se ukljuci :-)
User avatar
kabal1337
Posts: 13449
Joined: 11/02/2012 21:08

#10689 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by kabal1337 »

budalastiji popusta - A sta ako nekome prekipi pa bude veca budala pa te raznese.
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6510
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#10690 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Daryl Dixon »

kružni tok :carobnjak:


:meza1:
User avatar
black
Posts: 18649
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#10691 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by black »

danas oko 16h dvojica se kucnuse na kruznom tokicu velesici :mrgreen:
User avatar
Truba
Posts: 93847
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#10692 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Truba »

na dobrinji autoskola ide po mojim logickim kruzni tok pravilma :thumbup:

samo vanjska :thumbup:
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#10693 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by supercali »

Pa na dobrinji i ne mora drugacije kad ima 2 izlaza
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120394
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#10694 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by MOSALJOZE »

Labud vjerovatno misli na onaj kod sos sela
lijepa u dusi
Posts: 2880
Joined: 02/11/2014 13:07

#10695 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by lijepa u dusi »

MOSALJOZE wrote:Labud vjerovatno misli na onaj kod sos sela
možda i misli baš na onaj na Dobrinji... i meni je instruktor rekao kako se vozi po pravilu, a da ja preskočim pravila i vozim uvijek vanjskom jer će me zveknut neko... :roll: :D

edit: sad vidjeh šta je respo pisao, pošto mi je na foe, pa... :D
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#10696 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by 530i »

Najgori su ti koji kruže vanjskim trakama....nije ni vozačka za svakoga.
lijepa u dusi
Posts: 2880
Joined: 02/11/2014 13:07

#10697 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by lijepa u dusi »

530i wrote:Najgori su ti koji kruže vanjskim trakama....nije ni vozačka za svakoga.
Mislim da nismo problem mi s vozačkom, već ovi koji voze ko da im je lično ćaća sve to samo za njih oslobodio, a takvi su najčešće bez vozačke :D

Što se mene tiče, čak i u kružnom na Ilidži gledam da ispoštujem pravila vožnje u kružnom iako je to nekad i više nego nemoguće. Od dvije trake često znaju napraviti tri, a ponekad i četiri kad se vozila prislonjena na trotoar kod Sare uključuju u saobraćaj. :D
Seawolf
Posts: 9169
Joined: 14/06/2012 22:59

#10698 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Seawolf »

Fakat me pomalo nerviraju ovi što uporno potenciraju da je vožnja kroz kružni tok po unutrašnjoj saobraćajnoj traci znak nekog vozačkog elitizma i nekog haman zaman poštivanja saobraćajnih propisa (koji, uzgred budi rečeno, niti ne definišu ovu tematiku).

Mislim, i ja kroz kružni tok uvijek vozim najunutrašnjijom saobraćajnom trakom kojom mogu, ali ne zato što sam neki über vozač (a nisam), nego zato što sam lijena guzica kojoj je cilj proći kružnim tokom uz što manje motanja volanom, pa gledam da profuram putanjom koja je što približnija pravoj liniji.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#10699 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Tomahawk11 »

Seawolf wrote:Fakat me pomalo nerviraju ovi što uporno potenciraju da je vožnja kroz kružni tok po unutrašnjoj saobraćajnoj traci znak nekog vozačkog elitizma i nekog haman zaman poštivanja saobraćajnih propisa (koji, uzgred budi rečeno, niti ne definišu ovu tematiku).

Mislim, i ja kroz kružni tok uvijek vozim najunutrašnjijom saobraćajnom trakom kojom mogu, ali ne zato što sam neki über vozač (a nisam), nego zato što sam lijena guzica kojoj je cilj proći kružnim tokom uz što manje motanja volanom, pa gledam da profuram putanjom koja je što približnija pravoj liniji.
Mojne se ljutiti, ali ja ne kontam sta ti hoces. Vozis unutrasnjom, iskljucujes se preko pune, krsis pravila ko i ostali, a sve nesto prigovaras.
Ne vozim unutrasnjom zato sto gledam najkracu putanju. Evo kruzni Stup, pa zamisli da svi idemo vanjskom, a ionako zna biti guzva na iskljucenju za Rajlovac. I onda i ekipa koja ide prema autoputu, pa onda oni sto kruze da bi se vratili na Stup/Ilidzu....
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#10700 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by supercali »

lijepa u dusi wrote:
MOSALJOZE wrote:Labud vjerovatno misli na onaj kod sos sela
možda i misli baš na onaj na Dobrinji... i meni je instruktor rekao kako se vozi po pravilu, a da ja preskočim pravila i vozim uvijek vanjskom jer će me zveknut neko... :roll: :D

edit: sad vidjeh šta je respo pisao, pošto mi je na foe, pa... :D
Pa si morala vidjeti :P
Hos na kafu?
Post Reply