Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
vauvau
Posts: 1375
Joined: 05/06/2014 09:03

#10676 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by vauvau »

beni-bu-man wrote:
vauvau wrote:Kod mene na golfu izgurala sava 12 godina. Rezervni točak. Nikad nije montiran.
Znači 12 sezona. Ljeto zima proljeće jesen.
:thumbup:
mogu mislit na sta je ta guma licila
Pa još je nova. Sava s2 eskimo. Ništa joj ne fali. Znači kad se ne vozi može izgurati puno sezona.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#10677 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by condy »

citroen xm wrote:
condy wrote:Mnogo toga zavisi od vozača, to stoji, ali sa zimskim gumama u ljetnom periodu ili ljetnim u zimskom periodu, vozač ne može ništa posebno promijenit....osim auto parkirat i ne vozit. Meni je neshvatljivo da ljudi sa foruma citraš koji je ljubitelji automobila takve stvari radi.
Jbg, niko nije savršen. :-D Imam ja milion mana, ne krijem to za razliku od nekih koji fol rade sve po PS-u. :thumbup:
To svakako da ne kriješ neke stvari već napišeš iskreno :thumbup:

Nisam ni ja uvijek bio savršen :D Nisam ni ja uvijek pazio i radio ovo kako sad pišem. Iskreno, najiskrenije. Podavno tamo neke 10 ili 11 godine, zimara bila i preko noći zapada snijeg pola metra. Ja bio na lošim ljetnim gumama ludost mladost, i pravac kući nekih 150 km po snijegu. Kako sam stigao ni sam ne znam išao sam mic po mic, malo me zanese, malo se ispravim, kad dođem do tunela divote ljudi moji :lol: i jbg stigao sam nekako, kasnije sam kupio neke nove zimske gume i u to vrijeme o tome nisam puno razmišljao, ali sad ne bih mogao to uraditi. Nema šanse, da bi se upustio u takvu avanturu. Sad bi u tim uvjetima na prvoj pumpi, prodavnici kupio gume i montirao ih kod mehaničara na snijegu :-D

Ali, loše navike treba mijenjati :thumbup:
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#10678 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by condy »

vauvau wrote:Kod mene na golfu izgurala sava 12 godina. Rezervni točak. Nikad nije montiran.
Znači 12 sezona. Ljeto zima proljeće jesen.
Valjda ljeto jesen zima proljeće :D

rezervni točak 12 sezona nikad montirana i umalo da se upecam :lol: :lol:

:thumbup:
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#10679 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Travnički Noćni Šetač »

Moje misljenje je da je posjedovanje dva odvojena seta najbolje i najefikasnije.... ja uvijek tako radim.... na prijasnjem vozilu sam imao Continental, a sada imam Sportivu perfomance kao ljetnu i Sportivu Snow win kao zimsku i nikad problema presao za nepune dvije godine oko 65 000 km ....
...
Izbor gume moze biti uslovljen novcem, navikom na odredjene gume, iskustvim ili slicno, ali bez obzira koja se marka gume bira ja bih svakome predlozio dva odvojena seta jer se tada najbolje iskoriste i najbolje sacuvaju gume...
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#10680 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Throttle »

Kod mene je rezervna iz 2002ge :lol:
Šara nova, more još 15 godina ovim tempom komotno :lol:
User avatar
Doda37
Posts: 1723
Joined: 29/06/2007 23:11

#10681 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Doda37 »

_BataZiv_0809 wrote:Ne bih se ja igrao sa cjelogodisnjim izuzev kad se preselim u Dalmaciju :D

Mada ni zimske koje su se cicvarile na ljetnom vrucem asfaltu duze od dvije sezone nisu neka pljacka.

U tom slucaju bih ipak kupio cjelogodisnje nego vozio na avgustovskom zvizdanu Tigar Winteru ili Savu S3.

Zahmetli je imati dva seta pa stalno mijenjati, lagerovati, ali mislim da je ti ipak bolje nego kockanje sa cjelogodisnjim gumama ili zimskim koje glume cjelogodisnje.

Meni se najboljom solucijom pokazalo kupovina dva seta guma iz srednjeg cjenovnog ranga i tako svake 3 ili 4 sezone. Zimske uglavnom nakon 3 sezone bacam, ljetne mogu 4 bez problema.
Ne znam znas li ali vazi i za druge ako ih interesira, u Dalmaciji ( i ne samo u Dalmaciji ), nemas uopce obavezu zimske opreme od 15.11., osim ako se ne proglase zimski uvjeti na cesti, u HR imas propis gdje je propisana zimska oprema a to su zimske dionice javnih cesta ( zaguglajte kartu ako nekoga zanima), kod nas imas situaciju da si u istom danu obavezan imati opremu u Sarajevu ili na planini na npr -10 C, i u Neumu ili Capljini na +15 C
User avatar
rovac13
Posts: 5762
Joined: 08/12/2013 16:17

#10682 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by rovac13 »

_BataZiv_0809 wrote: Sava 75-80 KM, Miselin 115-120 KM.

Moze i Sava izgurati 4 sezone bez ikakvih problema
Ma ne kupujemo u istoj trgovini pa je to razlika :-D
U ovoj radnji je prosle zime bilo 103-104KM sa ugradnjom.
Ove sezone malo porasla cijena na 105 KM :D

Image

Moze se vozat sava 4 godine.
Ali meni prve dvije radi ok,poslije je patnja s njima.

Tako da meni sava izadje skuplje od michelina u konacnici.
To je moje misljenje.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83460
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#10683 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by _BataZiv_0809 »

rovac13 wrote:
_BataZiv_0809 wrote: Sava 75-80 KM, Miselin 115-120 KM.

Moze i Sava izgurati 4 sezone bez ikakvih problema
Ma ne kupujemo u istoj trgovini pa je to razlika :-D
U ovoj radnji je prosle zime bilo 103-104KM sa ugradnjom.
Ove sezone malo porasla cijena na 105 KM :D

Image

Moze se vozat sava 4 godine.
Ali meni prve dvije radi ok,poslije je patnja s njima.

Tako da meni sava izadje skuplje od michelina u konacnici.
To je moje misljenje.
Da, cijene variraju ocigledno, ali kad kupujes sve 4 to dodje bar stoju skuplje, a stoja je i dalje velika ako se i za Save rastegnes :D

Vjerujem da svi imamo razlicita iskustva jer ne zivimo na istim mjestima, nemamo iste dionice voznje, svakom nesto drugo odgovara. Za moj stil voznje i rute koje vozim apsolutno nema neke znacajnije razlike izmedju guma, a kako rekoh probao sam vecinu varijanti.

Isto tako razumijem da nekome ima razlike i da se ne trebamo medjusobno ubjedjivati :D
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#10684 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by citroen xm »

condy wrote:

To svakako da ne kriješ neke stvari već napišeš iskreno :thumbup:

Nisam ni ja uvijek bio savršen :D Nisam ni ja uvijek pazio i radio ovo kako sad pišem. Iskreno, najiskrenije. Podavno tamo neke 10 ili 11 godine, zimara bila i preko noći zapada snijeg pola metra. Ja bio na lošim ljetnim gumama ludost mladost, i pravac kući nekih 150 km po snijegu. Kako sam stigao ni sam ne znam išao sam mic po mic, malo me zanese, malo se ispravim, kad dođem do tunela divote ljudi moji :lol: i jbg stigao sam nekako, kasnije sam kupio neke nove zimske gume i u to vrijeme o tome nisam puno razmišljao, ali sad ne bih mogao to uraditi. Nema šanse, da bi se upustio u takvu avanturu. Sad bi u tim uvjetima na prvoj pumpi, prodavnici kupio gume i montirao ih kod mehaničara na snijegu :-D

Ali, loše navike treba mijenjati :thumbup:
Jbg, šta znam. Bilo je i nekih težih momenata kada sam gledao da je auto ispravno, a to da imam dva seta mi nije padalo na pamet od prečih stvari. U principu, živim na odličnoj lokaciji gdje do svih bitnih institucija, doma zdravlja, opštine, škola, dalje tržnih centara i na kraju posla imam maksimalno 15 minuta opuštenog hoda te zimi i ne koristim previše auto. Ljeti je već druga priča, tada imam dosta otvorene vožnje. Vidjećemo, sledeće godine ako ne zamjenim ovo malo auto drugim, ide svakako nov set guma pa ću vjerovatno i postupiti po PS-u. :)
isx
Posts: 3912
Joined: 24/05/2014 19:12

#10685 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by isx »

rovac13 wrote:
_BataZiv_0809 wrote: Sava 75-80 KM, Miselin 115-120 KM.

Moze i Sava izgurati 4 sezone bez ikakvih problema
Ma ne kupujemo u istoj trgovini pa je to razlika :-D
U ovoj radnji je prosle zime bilo 103-104KM sa ugradnjom.
Ove sezone malo porasla cijena na 105 KM :D

Image

Moze se vozat sava 4 godine.
Ali meni prve dvije radi ok,poslije je patnja s njima.

Tako da meni sava izadje skuplje od michelina u konacnici.
To je moje misljenje.
Daj link za ovo.
User avatar
konektovan
Posts: 51435
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#10686 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

Ipak S3+ legle, sto je dobro ne treba mjenjati. :mrgreen:
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#10687 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Throttle »

Zna li neko kako se ostvari popust sa ovim Visa karticama? Kad odem tamo i izaberem Visu, koju koristim, opet mi ista cijena bez popusta tj ove 104KM?
https://www.ekupi.ba/Zimska-guma-Sava-2 ... 65348.aspx
Piše prvih 200 kupovina, jel to kao već prošlo 200 ili? 94KM za 17ku je pravo povoljno
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17772
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#10688 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by beni-bu-man »

konektovan wrote:Ipak S3+ legle, sto je dobro ne treba mjenjati. :mrgreen:
dobra guma, nikad belaja zimus preko romanije nisam imo
User avatar
konektovan
Posts: 51435
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#10689 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

beni-bu-man wrote:
konektovan wrote:Ipak S3+ legle, sto je dobro ne treba mjenjati. :mrgreen:
dobra guma, nikad belaja zimus preko romanije nisam imo
Šta dobra, odlična. :mrgreen: :thumbup:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 22912
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#10690 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by MarlboroGold »

Meni se čini da sam na Savi Eskimo od kad imam auto. Nikad nisam imao probleme. Mijenjam ih svake 3-4 godine... tako nekako šare budu istrošene.
Michelin alpinka je sigurno bolja ako ljudi stalno voze zimi i to fine kilometraže. Može trajati duže od Save. Ovi koji ne voze puno zimi definitivno trebaju uzeti Savu.
User avatar
Lalena
Posts: 813
Joined: 04/03/2014 21:02

#10691 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Lalena »

.
Last edited by Lalena on 19/04/2019 19:05, edited 1 time in total.
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#10692 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Throttle »

Napisi auto i dimenziju guma
Jesu li iste felge prije i poslije zamjene?
User avatar
Lalena
Posts: 813
Joined: 04/03/2014 21:02

#10693 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Lalena »

Peugeot 206
Felge su iste, 15
User avatar
Lalena
Posts: 813
Joined: 04/03/2014 21:02

#10694 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Lalena »

195/65 R15 (mislim...)
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#10695 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Bakir1 »

Velike su to gume za taj auto...
185/65 je odgovarajuća dimenzija
User avatar
rovac13
Posts: 5762
Joined: 08/12/2013 16:17

#10696 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by rovac13 »

_BataZiv_0809 wrote:Da, cijene variraju ocigledno, ali kad kupujes sve 4 to dodje bar stoju skuplje, a stoja je i dalje velika ako se i za Save rastegnes :D
Tako sam i ja razmisljao prije.
Ustedim 100 KM na setu guma.

Ali sa savom poslije 2 zime sam ponovo kupovao gume,jer nisu vise dobre,voznja je penzionerska ali kao da postanu tvrde i dalje je patnja sa tim gumama,uvijek sam trecu zimu kupovao sledece.

Onda ispade usteda sa michelinom,jer gume daleko duze budu dobre.

Svako ima svoj nacin razmisljanja.
Ja poslije zimskih uzeo i ljetne michelin,i ne razmisljam vise o gumama dugo.
alipasijaner
Posts: 1261
Joined: 01/08/2016 23:05

#10697 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by alipasijaner »

Lalena wrote:Ako moze savjet...

Nemam pojma o gumama, znam samo velicinu felge... I tako kupim po preporuci gume, a onda se neugodno iznenadim kada sam cula zvuk "struganja" u krivini...

Kazu mi da " nije nista strasno, neka plastika mi je kao napuhana, pa guma struze kod ostrijih krivina"...

Nije mi se to desavalo sa ljetnim gumama, i nekom logikom, pitam se koliko ce brzo stradati ove gume? Mozda sam trebala kupiti druge, ne znam?!

Da ostavim ovako, ili da nesto mijenjam?!
Mijenjaj savjetnika i ne vozi kroz ostrije krivine :D
User avatar
rovac13
Posts: 5762
Joined: 08/12/2013 16:17

#10698 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by rovac13 »

isx wrote:
Daj link za ovo.
To je total trade doboj .
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83460
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#10699 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by _BataZiv_0809 »

rovac13 wrote: Tako sam i ja razmisljao prije.
Ustedim 100 KM na setu guma.

Ali sa savom poslije 2 zime sam ponovo kupovao gume,jer nisu vise dobre,voznja je penzionerska ali kao da postanu tvrde i dalje je patnja sa tim gumama,uvijek sam trecu zimu kupovao sledece.

Onda ispade usteda sa michelinom,jer gume daleko duze budu dobre.

Svako ima svoj nacin razmisljanja.
Ja poslije zimskih uzeo i ljetne michelin,i ne razmisljam vise o gumama dugo.
Ne govorim ja konkretno za sebe nego opcenito na profil kupaca koji kupuje jeftinije gume. Meni licno to ne bi igralo ulogu da sam osjetio da sa ovim gumama ne mogu dobiti ono sto trazim. Jer jebo 100 KM ako nisi siguran u ponasanje auta, to se ne moze parama platiti.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#10700 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

_BataZiv_0809 wrote:Ne bih se ja igrao sa cjelogodisnjim
nemoj se zaklet.. :D




nije gvadro avdi :thumbup:
Post Reply