Pa još je nova. Sava s2 eskimo. Ništa joj ne fali. Znači kad se ne vozi može izgurati puno sezona.beni-bu-man wrote:vauvau wrote:Kod mene na golfu izgurala sava 12 godina. Rezervni točak. Nikad nije montiran.
Znači 12 sezona. Ljeto zima proljeće jesen.![]()
mogu mislit na sta je ta guma licila
Dolazi zima - zimske gume
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
vauvau
- Posts: 1375
- Joined: 05/06/2014 09:03
#10676 Re: Dolazi zima - zimske gume
-
condy
- Posts: 7814
- Joined: 22/09/2011 14:34
#10677 Re: Dolazi zima - zimske gume
To svakako da ne kriješ neke stvari već napišeš iskrenocitroen xm wrote:Jbg, niko nije savršen.condy wrote:Mnogo toga zavisi od vozača, to stoji, ali sa zimskim gumama u ljetnom periodu ili ljetnim u zimskom periodu, vozač ne može ništa posebno promijenit....osim auto parkirat i ne vozit. Meni je neshvatljivo da ljudi sa foruma citraš koji je ljubitelji automobila takve stvari radi.Imam ja milion mana, ne krijem to za razliku od nekih koji fol rade sve po PS-u.
Nisam ni ja uvijek bio savršen
Ali, loše navike treba mijenjati
-
condy
- Posts: 7814
- Joined: 22/09/2011 14:34
#10678 Re: Dolazi zima - zimske gume
Valjda ljeto jesen zima proljećevauvau wrote:Kod mene na golfu izgurala sava 12 godina. Rezervni točak. Nikad nije montiran.
Znači 12 sezona. Ljeto zima proljeće jesen.
rezervni točak 12 sezona nikad montirana i umalo da se upecam
- Travnički Noćni Šetač
- Posts: 3925
- Joined: 13/01/2006 20:48
- Location: Travnik
- Contact:
#10679 Re: Dolazi zima - zimske gume
Moje misljenje je da je posjedovanje dva odvojena seta najbolje i najefikasnije.... ja uvijek tako radim.... na prijasnjem vozilu sam imao Continental, a sada imam Sportivu perfomance kao ljetnu i Sportivu Snow win kao zimsku i nikad problema presao za nepune dvije godine oko 65 000 km ....
...
Izbor gume moze biti uslovljen novcem, navikom na odredjene gume, iskustvim ili slicno, ali bez obzira koja se marka gume bira ja bih svakome predlozio dva odvojena seta jer se tada najbolje iskoriste i najbolje sacuvaju gume...
...
Izbor gume moze biti uslovljen novcem, navikom na odredjene gume, iskustvim ili slicno, ali bez obzira koja se marka gume bira ja bih svakome predlozio dva odvojena seta jer se tada najbolje iskoriste i najbolje sacuvaju gume...
-
Throttle
- Posts: 14680
- Joined: 10/06/2016 12:35
#10680 Re: Dolazi zima - zimske gume
Kod mene je rezervna iz 2002ge
Šara nova, more još 15 godina ovim tempom komotno
Šara nova, more još 15 godina ovim tempom komotno
- Doda37
- Posts: 1723
- Joined: 29/06/2007 23:11
#10681 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ne znam znas li ali vazi i za druge ako ih interesira, u Dalmaciji ( i ne samo u Dalmaciji ), nemas uopce obavezu zimske opreme od 15.11., osim ako se ne proglase zimski uvjeti na cesti, u HR imas propis gdje je propisana zimska oprema a to su zimske dionice javnih cesta ( zaguglajte kartu ako nekoga zanima), kod nas imas situaciju da si u istom danu obavezan imati opremu u Sarajevu ili na planini na npr -10 C, i u Neumu ili Capljini na +15 C_BataZiv_0809 wrote:Ne bih se ja igrao sa cjelogodisnjim izuzev kad se preselim u Dalmaciju![]()
Mada ni zimske koje su se cicvarile na ljetnom vrucem asfaltu duze od dvije sezone nisu neka pljacka.
U tom slucaju bih ipak kupio cjelogodisnje nego vozio na avgustovskom zvizdanu Tigar Winteru ili Savu S3.
Zahmetli je imati dva seta pa stalno mijenjati, lagerovati, ali mislim da je ti ipak bolje nego kockanje sa cjelogodisnjim gumama ili zimskim koje glume cjelogodisnje.
Meni se najboljom solucijom pokazalo kupovina dva seta guma iz srednjeg cjenovnog ranga i tako svake 3 ili 4 sezone. Zimske uglavnom nakon 3 sezone bacam, ljetne mogu 4 bez problema.
- rovac13
- Posts: 5762
- Joined: 08/12/2013 16:17
#10682 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ma ne kupujemo u istoj trgovini pa je to razlika_BataZiv_0809 wrote: Sava 75-80 KM, Miselin 115-120 KM.
Moze i Sava izgurati 4 sezone bez ikakvih problema
U ovoj radnji je prosle zime bilo 103-104KM sa ugradnjom.
Ove sezone malo porasla cijena na 105 KM

Moze se vozat sava 4 godine.
Ali meni prve dvije radi ok,poslije je patnja s njima.
Tako da meni sava izadje skuplje od michelina u konacnici.
To je moje misljenje.
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83460
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#10683 Re: Dolazi zima - zimske gume
Da, cijene variraju ocigledno, ali kad kupujes sve 4 to dodje bar stoju skuplje, a stoja je i dalje velika ako se i za Save rastegnesrovac13 wrote:Ma ne kupujemo u istoj trgovini pa je to razlika_BataZiv_0809 wrote: Sava 75-80 KM, Miselin 115-120 KM.
Moze i Sava izgurati 4 sezone bez ikakvih problema![]()
U ovoj radnji je prosle zime bilo 103-104KM sa ugradnjom.
Ove sezone malo porasla cijena na 105 KM![]()
Moze se vozat sava 4 godine.
Ali meni prve dvije radi ok,poslije je patnja s njima.
Tako da meni sava izadje skuplje od michelina u konacnici.
To je moje misljenje.
Vjerujem da svi imamo razlicita iskustva jer ne zivimo na istim mjestima, nemamo iste dionice voznje, svakom nesto drugo odgovara. Za moj stil voznje i rute koje vozim apsolutno nema neke znacajnije razlike izmedju guma, a kako rekoh probao sam vecinu varijanti.
Isto tako razumijem da nekome ima razlike i da se ne trebamo medjusobno ubjedjivati
-
citroen xm
- Posts: 20441
- Joined: 17/04/2012 22:57
#10684 Re: Dolazi zima - zimske gume
Jbg, šta znam. Bilo je i nekih težih momenata kada sam gledao da je auto ispravno, a to da imam dva seta mi nije padalo na pamet od prečih stvari. U principu, živim na odličnoj lokaciji gdje do svih bitnih institucija, doma zdravlja, opštine, škola, dalje tržnih centara i na kraju posla imam maksimalno 15 minuta opuštenog hoda te zimi i ne koristim previše auto. Ljeti je već druga priča, tada imam dosta otvorene vožnje. Vidjećemo, sledeće godine ako ne zamjenim ovo malo auto drugim, ide svakako nov set guma pa ću vjerovatno i postupiti po PS-u.condy wrote:
To svakako da ne kriješ neke stvari već napišeš iskreno![]()
Nisam ni ja uvijek bio savršenNisam ni ja uvijek pazio i radio ovo kako sad pišem. Iskreno, najiskrenije. Podavno tamo neke 10 ili 11 godine, zimara bila i preko noći zapada snijeg pola metra. Ja bio na lošim ljetnim gumama ludost mladost, i pravac kući nekih 150 km po snijegu. Kako sam stigao ni sam ne znam išao sam mic po mic, malo me zanese, malo se ispravim, kad dođem do tunela divote ljudi moji
i jbg stigao sam nekako, kasnije sam kupio neke nove zimske gume i u to vrijeme o tome nisam puno razmišljao, ali sad ne bih mogao to uraditi. Nema šanse, da bi se upustio u takvu avanturu. Sad bi u tim uvjetima na prvoj pumpi, prodavnici kupio gume i montirao ih kod mehaničara na snijegu
Ali, loše navike treba mijenjati
-
isx
- Posts: 3912
- Joined: 24/05/2014 19:12
#10685 Re: Dolazi zima - zimske gume
Daj link za ovo.rovac13 wrote:Ma ne kupujemo u istoj trgovini pa je to razlika_BataZiv_0809 wrote: Sava 75-80 KM, Miselin 115-120 KM.
Moze i Sava izgurati 4 sezone bez ikakvih problema![]()
U ovoj radnji je prosle zime bilo 103-104KM sa ugradnjom.
Ove sezone malo porasla cijena na 105 KM![]()
Moze se vozat sava 4 godine.
Ali meni prve dvije radi ok,poslije je patnja s njima.
Tako da meni sava izadje skuplje od michelina u konacnici.
To je moje misljenje.
- konektovan
- Posts: 51435
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#10686 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ipak S3+ legle, sto je dobro ne treba mjenjati. 
-
Throttle
- Posts: 14680
- Joined: 10/06/2016 12:35
#10687 Re: Dolazi zima - zimske gume
Zna li neko kako se ostvari popust sa ovim Visa karticama? Kad odem tamo i izaberem Visu, koju koristim, opet mi ista cijena bez popusta tj ove 104KM?
https://www.ekupi.ba/Zimska-guma-Sava-2 ... 65348.aspx
Piše prvih 200 kupovina, jel to kao već prošlo 200 ili? 94KM za 17ku je pravo povoljno
https://www.ekupi.ba/Zimska-guma-Sava-2 ... 65348.aspx
Piše prvih 200 kupovina, jel to kao već prošlo 200 ili? 94KM za 17ku je pravo povoljno
- beni-bu-man
- Posts: 17772
- Joined: 10/04/2012 09:01
- Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
#10688 Re: Dolazi zima - zimske gume
dobra guma, nikad belaja zimus preko romanije nisam imokonektovan wrote:Ipak S3+ legle, sto je dobro ne treba mjenjati.
- konektovan
- Posts: 51435
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#10689 Re: Dolazi zima - zimske gume
Šta dobra, odlična.beni-bu-man wrote:dobra guma, nikad belaja zimus preko romanije nisam imokonektovan wrote:Ipak S3+ legle, sto je dobro ne treba mjenjati.
- MarlboroGold
- Posts: 22912
- Joined: 24/06/2013 17:14
- Location: Chaos Sanctuary
#10690 Re: Dolazi zima - zimske gume
Meni se čini da sam na Savi Eskimo od kad imam auto. Nikad nisam imao probleme. Mijenjam ih svake 3-4 godine... tako nekako šare budu istrošene.
Michelin alpinka je sigurno bolja ako ljudi stalno voze zimi i to fine kilometraže. Može trajati duže od Save. Ovi koji ne voze puno zimi definitivno trebaju uzeti Savu.
Michelin alpinka je sigurno bolja ako ljudi stalno voze zimi i to fine kilometraže. Može trajati duže od Save. Ovi koji ne voze puno zimi definitivno trebaju uzeti Savu.
- Lalena
- Posts: 813
- Joined: 04/03/2014 21:02
#10691 Re: Dolazi zima - zimske gume
.
Last edited by Lalena on 19/04/2019 19:05, edited 1 time in total.
-
Throttle
- Posts: 14680
- Joined: 10/06/2016 12:35
#10692 Re: Dolazi zima - zimske gume
Napisi auto i dimenziju guma
Jesu li iste felge prije i poslije zamjene?
Jesu li iste felge prije i poslije zamjene?
- Lalena
- Posts: 813
- Joined: 04/03/2014 21:02
#10693 Re: Dolazi zima - zimske gume
Peugeot 206
Felge su iste, 15
Felge su iste, 15
- Lalena
- Posts: 813
- Joined: 04/03/2014 21:02
#10694 Re: Dolazi zima - zimske gume
195/65 R15 (mislim...)
- Bakir1
- Posts: 13669
- Joined: 18/06/2008 16:45
- Location: mislim da o tome imam misljenje.
- Contact:
#10695 Re: Dolazi zima - zimske gume
Velike su to gume za taj auto...
185/65 je odgovarajuća dimenzija
185/65 je odgovarajuća dimenzija
- rovac13
- Posts: 5762
- Joined: 08/12/2013 16:17
#10696 Re: Dolazi zima - zimske gume
Tako sam i ja razmisljao prije._BataZiv_0809 wrote:Da, cijene variraju ocigledno, ali kad kupujes sve 4 to dodje bar stoju skuplje, a stoja je i dalje velika ako se i za Save rastegnes![]()
Ustedim 100 KM na setu guma.
Ali sa savom poslije 2 zime sam ponovo kupovao gume,jer nisu vise dobre,voznja je penzionerska ali kao da postanu tvrde i dalje je patnja sa tim gumama,uvijek sam trecu zimu kupovao sledece.
Onda ispade usteda sa michelinom,jer gume daleko duze budu dobre.
Svako ima svoj nacin razmisljanja.
Ja poslije zimskih uzeo i ljetne michelin,i ne razmisljam vise o gumama dugo.
-
alipasijaner
- Posts: 1261
- Joined: 01/08/2016 23:05
#10697 Re: Dolazi zima - zimske gume
Mijenjaj savjetnika i ne vozi kroz ostrije krivineLalena wrote:Ako moze savjet...
Nemam pojma o gumama, znam samo velicinu felge... I tako kupim po preporuci gume, a onda se neugodno iznenadim kada sam cula zvuk "struganja" u krivini...
Kazu mi da " nije nista strasno, neka plastika mi je kao napuhana, pa guma struze kod ostrijih krivina"...
Nije mi se to desavalo sa ljetnim gumama, i nekom logikom, pitam se koliko ce brzo stradati ove gume? Mozda sam trebala kupiti druge, ne znam?!
Da ostavim ovako, ili da nesto mijenjam?!
- rovac13
- Posts: 5762
- Joined: 08/12/2013 16:17
#10698 Re: Dolazi zima - zimske gume
To je total trade doboj .isx wrote:
Daj link za ovo.
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83460
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#10699 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ne govorim ja konkretno za sebe nego opcenito na profil kupaca koji kupuje jeftinije gume. Meni licno to ne bi igralo ulogu da sam osjetio da sa ovim gumama ne mogu dobiti ono sto trazim. Jer jebo 100 KM ako nisi siguran u ponasanje auta, to se ne moze parama platiti.rovac13 wrote: Tako sam i ja razmisljao prije.
Ustedim 100 KM na setu guma.
Ali sa savom poslije 2 zime sam ponovo kupovao gume,jer nisu vise dobre,voznja je penzionerska ali kao da postanu tvrde i dalje je patnja sa tim gumama,uvijek sam trecu zimu kupovao sledece.
Onda ispade usteda sa michelinom,jer gume daleko duze budu dobre.
Svako ima svoj nacin razmisljanja.
Ja poslije zimskih uzeo i ljetne michelin,i ne razmisljam vise o gumama dugo.
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#10700 Re: Dolazi zima - zimske gume
nemoj se zaklet.._BataZiv_0809 wrote:Ne bih se ja igrao sa cjelogodisnjim
nije gvadro avdi
