Dolazi zima - zimske gume
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39556
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#10601 Re: Dolazi zima - zimske gume
popiso ti se ker na gumu 
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#10602 Re: Dolazi zima - zimske gume
Dobar je sx4,cak se moze nabaviti sper za prednje i za zadnje tockove, u 1 i 1.5 lock opcijama 
-
NediM17
- Posts: 26440
- Joined: 05/11/2009 11:49
#10603 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ma svasta sam imao i vozio. Meni stvarno prirastao srcu. Pravo dobar auto.amar1994 wrote:Dobar je sx4,cak se moze nabaviti sper za prednje i za zadnje tockove, u 1 i 1.5 lock opcijama
- tovarish
- Posts: 3786
- Joined: 26/05/2008 23:57
#10604 Re: Dolazi zima - zimske gume
Sa Dunlop nisi pogrijesio,kao sto nebi pogrijesio da si uzeo bilo koju premium gumu.condy wrote: Miselinka alpin 5 je na testovim ispod ovog Dunlopa. Najjaci adut Miselinke je dug vijek trajanja. Ja mislim da je ovaj Dunlop dobra guma, inace je ne bih kupovao a izmedju nje i Miselinke u cijeni nije neka razlika oko 80-100 KM za 4 komada i mislim da se tu eventualna razliku u kvaliteti tesko da se moze osjetiti u prve cetri godine. Kasnije da ali ja u pravilu mijenjam gume svakih pet godina. Al, vidjet cemo kad budu tezi uvjeti zimara kakva je.
Al' da nadodam za Miselin, njemu nije trajnost gume najjaci adut, nego duze zadrzavanje prvobitnih karakteristike. Znaci, mozda su u prvoj godini svi premium proizvodjaci bolji od Miselina (osim Pirelija), al' kad je guma 2-3 godine stara, tek onda kvalitet Miselina dolazi do izrazaja i tada je bolji od svih. I to je razlog zasto zimi uzimam ove gume.
A Miselin je losiji na testovima iz razloga sto mu dubok i svjez snijeg nisu jaca strana,al' zato na suhoj, mokroj i ledenoj podlozi je TITO. A kod nas su ceste zimi najcesce takve.
Inace, ja sam sebi neki dan kupio alpin 6 po cijeni od 109km po gumi, dimenzije 195 65 15. Nisam ih jos ugradio, to cu tek u narednim danima.
Mada se jesam dvoumio dal' da iskoristim akciju u Unitrade i uzmem GY il' Dunlop po 104 km na 6 rata.Al' ipak,povjerenje u zimski Miselin je prevladalo.
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#10605 Re: Dolazi zima - zimske gume
dobro drze cijenu 4x4 120ksNediM17 wrote:Ma svasta sam imao i vozio. Meni stvarno prirastao srcu. Pravo dobar auto.amar1994 wrote:Dobar je sx4,cak se moze nabaviti sper za prednje i za zadnje tockove, u 1 i 1.5 lock opcijama
posto me interesuje taj auto,sta mu znaci 4x2 , cetiri tocka pogon na dva ili nesto drugo
smao se drzat dalje od 1.9 dizela i mozda mi naleti dobar..
-
NediM17
- Posts: 26440
- Joined: 05/11/2009 11:49
#10606 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ima njih i sa samo prednjim pogonom, a ja mogu birati tri moda pogona. 2WD (pogon preko prednje osovine), Auto i Lock (ondnos izmedju prednje i zadnje osovine konstantno 50-50%, nakon 60km/h kompjuter sam prebacuje u Auto).
Fiatov 1.9 dizel je najbolja masina za taj auto (i jedna od najboljih masina uopce), ali naci ga s tim motorom u dobrom stanju, i sa pravom kilometrazom je tesko, gotovo nemoguca misija.
Sa benzincem neko konstantno drkanje po losem terenu i uzbrdicama nece bas ici, jer ima duge prenose, i malo momenta u niskim obrtajima, tako da na nekim uzbrdicama moras biti pravi majstor da ga pokrenes bez da ti lamela ispadne na put.
Uglavnom, kad bi sa SX4 benzincem probao voziti neke ozbiljnije terene, kvacilo bi vrlo brzo bilo gotovo. Sa 1.9 dizelom je druga prica, to je raga, i pogledaj svaki iz uvoza ima kuku, jer je to peri-deri mazga.
Fiatov 1.9 dizel je najbolja masina za taj auto (i jedna od najboljih masina uopce), ali naci ga s tim motorom u dobrom stanju, i sa pravom kilometrazom je tesko, gotovo nemoguca misija.
Sa benzincem neko konstantno drkanje po losem terenu i uzbrdicama nece bas ici, jer ima duge prenose, i malo momenta u niskim obrtajima, tako da na nekim uzbrdicama moras biti pravi majstor da ga pokrenes bez da ti lamela ispadne na put.
Uglavnom, kad bi sa SX4 benzincem probao voziti neke ozbiljnije terene, kvacilo bi vrlo brzo bilo gotovo. Sa 1.9 dizelom je druga prica, to je raga, i pogledaj svaki iz uvoza ima kuku, jer je to peri-deri mazga.
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#10607 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ma sve iz uvoza preslo boga oca,ma kakv offroad,za normalne voznje i Sarajva,mozda blato po ravnom do vikendice,kaakv mu je klirens ?
Samo benzin,ne vjerujem vise dizelima
Nasao bi ja kraci prenos,mora od nekog drugog modela odgovarat,diff ratio kad bi smanjio sa 4.41:1 na recimo 4.7/4.8:1 skratio bi drasticno brzine
Samo benzin,ne vjerujem vise dizelima
Nasao bi ja kraci prenos,mora od nekog drugog modela odgovarat,diff ratio kad bi smanjio sa 4.41:1 na recimo 4.7/4.8:1 skratio bi drasticno brzine
-
NediM17
- Posts: 26440
- Joined: 05/11/2009 11:49
#10608 Re: Dolazi zima - zimske gume
Vjerovao ili ne, 19cm, sto je vise nego kod recimo Rav4 ili Sportage-a.
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
-
NediM17
- Posts: 26440
- Joined: 05/11/2009 11:49
#10610 Re: Dolazi zima - zimske gume
Potpis. Ja sam vozio Alpin4 star 5 sezona, jbt., ponasao se kao nova guma.tovarish wrote:Sa Dunlop nisi pogrijesio,kao sto nebi pogrijesio da si uzeo bilo koju premium gumu.condy wrote: Miselinka alpin 5 je na testovim ispod ovog Dunlopa. Najjaci adut Miselinke je dug vijek trajanja. Ja mislim da je ovaj Dunlop dobra guma, inace je ne bih kupovao a izmedju nje i Miselinke u cijeni nije neka razlika oko 80-100 KM za 4 komada i mislim da se tu eventualna razliku u kvaliteti tesko da se moze osjetiti u prve cetri godine. Kasnije da ali ja u pravilu mijenjam gume svakih pet godina. Al, vidjet cemo kad budu tezi uvjeti zimara kakva je.
Al' da nadodam za Miselin, njemu nije trajnost gume najjaci adut, nego duze zadrzavanje prvobitnih karakteristike. Znaci, mozda su u prvoj godini svi premium proizvodjaci bolji od Miselina (osim Pirelija), al' kad je guma 2-3 godine stara, tek onda kvalitet Miselina dolazi do izrazaja i tada je bolji od svih. I to je razlog zasto zimi uzimam ove gume.
A Miselin je losiji na testovima iz razloga sto mu dubok i svjez snijeg nisu jaca strana,al' zato na suhoj, mokroj i ledenoj podlozi je TITO. A kod nas su ceste zimi najcesce takve.
Inace, ja sam sebi neki dan kupio alpin 6 po cijeni od 109km po gumi, dimenzije 195 65 15. Nisam ih jos ugradio, to cu tek u narednim danima.
Mada se jesam dvoumio dal' da iskoristim akciju u Unitrade i uzmem GY il' Dunlop po 104 km na 6 rata.Al' ipak,povjerenje u zimski Miselin je prevladalo.
Sad sam opet na Michelinu, samo je sad Alpin5.
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#10611 Re: Dolazi zima - zimske gume
jos da montiras ove naprijed i nazad,mogao bi i na ljetnimNediM17 wrote:
Potpis. Ja sam vozio Alpin4 star 5 sezona, jbt., ponasao se kao nova guma.![]()
Sad sam opet na Michelinu, samo je sad Alpin5.

-
zdruzdjo
- Posts: 5921
- Joined: 16/08/2009 00:27
#10612 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ujutro u 04:30 sve je lose. Kad padne 20 cm snijega u 01:00 navece i jos malo stegne. Nema gume koja ce izvuci. Ako moras "prtinu" napraviti sam.....Throttle wrote:To je iskljucivo moj primjer, zivim u gradu i nemam potrebu za vozanjem nekim brdima. Lanci su mi zadnja opcija, ako je toliko gadno da ne moze guma izvuci ne bih ni isao. Da zivim u brdu vozio bih neki AWD, opet bez lanaca
Jedino neko off road(i slicni 4x4 hibridi koji se krste da su off road) vozilo pa da kazes. Iskreno ja ne volim taj tip vozila nikako. Jednostavno to nije moj "klik".
I pitanje u startu jednostavno: "VEZICE? VALJAJU ILI NE VALJAJU" i to ako je neko koristio ikad.
Necu kupovati off road i "that is it".
Last edited by zdruzdjo on 03/11/2018 23:36, edited 1 time in total.
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83420
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#10613 Re: Dolazi zima - zimske gume
Danas nabacio zimnjače...pozurite raja vec su guzve 
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#10614 Re: Dolazi zima - zimske gume
rezervisano za tad i tad i nema guzve_BataZiv_0809 wrote:Danas nabacio zimnjače...pozurite raja vec su guzve
-
condy
- Posts: 7814
- Joined: 22/09/2011 14:34
#10615 Re: Dolazi zima - zimske gume
tovarish wrote:Sa Dunlop nisi pogrijesio,kao sto nebi pogrijesio da si uzeo bilo koju premium gumu.condy wrote: Miselinka alpin 5 je na testovim ispod ovog Dunlopa. Najjaci adut Miselinke je dug vijek trajanja. Ja mislim da je ovaj Dunlop dobra guma, inace je ne bih kupovao a izmedju nje i Miselinke u cijeni nije neka razlika oko 80-100 KM za 4 komada i mislim da se tu eventualna razliku u kvaliteti tesko da se moze osjetiti u prve cetri godine. Kasnije da ali ja u pravilu mijenjam gume svakih pet godina. Al, vidjet cemo kad budu tezi uvjeti zimara kakva je.
Al' da nadodam za Miselin, njemu nije trajnost gume najjaci adut, nego duze zadrzavanje prvobitnih karakteristike. Znaci, mozda su u prvoj godini svi premium proizvodjaci bolji od Miselina (osim Pirelija), al' kad je guma 2-3 godine stara, tek onda kvalitet Miselina dolazi do izrazaja i tada je bolji od svih. I to je razlog zasto zimi uzimam ove gume.
A Miselin je losiji na testovima iz razloga sto mu dubok i svjez snijeg nisu jaca strana,al' zato na suhoj, mokroj i ledenoj podlozi je TITO. A kod nas su ceste zimi najcesce takve.
Inace, ja sam sebi neki dan kupio alpin 6 po cijeni od 109km po gumi, dimenzije 195 65 15. Nisam ih jos ugradio, to cu tek u narednim danima.
Mada se jesam dvoumio dal' da iskoristim akciju u Unitrade i uzmem GY il' Dunlop po 104 km na 6 rata.Al' ipak,povjerenje u zimski Miselin je prevladalo.
Ljetni mi je set Michelin koji sam masno platio zbog velike dimenzije, i znam kakve su. One kod mene u odnosu na Continental i druge gume koje sam imao, imaju duzi vijek trajanja a perfomanse su i dalje jako dobre.
Za zimski Dunlop sam se odlucio zbog toga sto je bolje ocjenjen od Michelin Alpin 5 posebno na snijegu i kaljamuzi a to mi je bitno, a i zbog povoljnije cijene. Za Alpin 6 jos nema ocjena koliko sam upratio. U skoro svim segmentima je dobio bolju ocjenu Dunlop. Licni dojmovi su okey ali ovo su ipak strucne ocjene gume. Niti jedna premium guma koju sam imao, nema drastican pad perfomansi. Ne drzi kao Michelin jer je on tu najbolji ali daleko od toga da su dobre samo dvije tri godine. Continental sam vozio bez problema 4 godine. U petoj vec nije valjalo...
https://www.adac.de/infotestrat/tests/r ... ordId=4011
https://www.adac.de/infotestrat/tests/r ... ordId=4009
- basicm
- Posts: 11634
- Joined: 16/01/2012 21:38
#10616 Re: Dolazi zima - zimske gume
Meni Alpin 6 ruzan...ona sara isto trayal dosadasnji.
Inace stavio zimske danas, tigar 2017. Jos dlake po sebi imaju...zuti trokut se ne gasi. Imas a nemas.
Inace stavio zimske danas, tigar 2017. Jos dlake po sebi imaju...zuti trokut se ne gasi. Imas a nemas.
- drug_profi
- Posts: 65416
- Joined: 16/07/2012 16:00
#10617 Re: Dolazi zima - zimske gume
basicm wrote:Meni Alpin 6 ruzan...ona sara isto trayal dosadasnji.
Inace stavio zimske danas, tigar 2017. Jos dlake po sebi imaju...zuti trokut se ne gasi. Imas a nemas.
E argumenta i kriterija u pm
- Sodom1
- Posts: 4886
- Joined: 15/05/2013 02:00
- Location: zivot je sranje
#10618 Re: Dolazi zima - zimske gume
Evo i ja citam i ne vjerujem

- ElRe
- Posts: 16904
- Joined: 12/12/2011 11:28
#10619 Re: Dolazi zima - zimske gume
Alpin 6 je bas ruzan, ista sara kao kod Starfire Trayal guma. Narocito do izrazaja dolazi kod sire gume.
-
isx
- Posts: 3912
- Joined: 24/05/2014 19:12
#10620 Re: Dolazi zima - zimske gume
Koja guma ima najljepše šare i najdugotrajnije dlake da je odmah kupim? 
- problemnatravunu
- Posts: 18746
- Joined: 26/10/2014 07:41
- Location: Sarajevo
#10621 Re: Dolazi zima - zimske gume
Čuj , ružne šare,isx wrote:Koja guma ima najljepše šare i najdugotrajnije dlake da je odmah kupim?
-
adis204
- Posts: 257
- Joined: 15/06/2012 19:21
#10622 Re: Dolazi zima - zimske gume
@condy
Imam iskustva sa UGrip9 i Wintersport5.
UG je prvu sezonu izvršila sva preticanja po prevoju a na uslovima recimo poleđenih 2cm snijega na -8°, a ja u hatchbacku običnom. Bio sam vjerovatno na meti osuda tih ljudi koje sam obilazio, ali ta guma je takvo povjerenje vraćala putem volana uz odmjereno proklizavanje koje se dalo predvidjeti nekako. Prvu sezonu perfektna, ostale jaako dobra. Ostale, nakon 10 hiljada km.
Wintersport5 je fantastično tiha guma. Ima neki huk, ali takav da motor perfektno čuješ i da kažem svaki kaiš u njemu. Nestvarno tiha. Drži jak moment na mokrom solidno, snijeg još nisam iskusio, ali mislim da je jako dobra u smislu uloženo - dobijeno.
Edit: neki dan vidjeh wrangler na terencu (poznatog američkog izgleda, ali ne vidjeh znak), tražim koji je profil, kad čitam dot i ne vjerujem, naginjem se, uvjeravam i sebe i oči - piše dot 1090
šara i dalje 25mm 
Imam iskustva sa UGrip9 i Wintersport5.
UG je prvu sezonu izvršila sva preticanja po prevoju a na uslovima recimo poleđenih 2cm snijega na -8°, a ja u hatchbacku običnom. Bio sam vjerovatno na meti osuda tih ljudi koje sam obilazio, ali ta guma je takvo povjerenje vraćala putem volana uz odmjereno proklizavanje koje se dalo predvidjeti nekako. Prvu sezonu perfektna, ostale jaako dobra. Ostale, nakon 10 hiljada km.
Wintersport5 je fantastično tiha guma. Ima neki huk, ali takav da motor perfektno čuješ i da kažem svaki kaiš u njemu. Nestvarno tiha. Drži jak moment na mokrom solidno, snijeg još nisam iskusio, ali mislim da je jako dobra u smislu uloženo - dobijeno.
Edit: neki dan vidjeh wrangler na terencu (poznatog američkog izgleda, ali ne vidjeh znak), tražim koji je profil, kad čitam dot i ne vjerujem, naginjem se, uvjeravam i sebe i oči - piše dot 1090
-
Seawolf
- Posts: 9163
- Joined: 14/06/2012 22:59
#10623 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ne bih ulazio u izgled šare gume, ali što se tiče performansi, njemački forumi su puni pritužbi na ponašanje novog Alpin 6, pogotovu za upravljivost na suhom i mokrom kolovozu i poprečnu stabilnost na mokrom kolovozu.ElRe wrote:Alpin 6 je bas ruzan, ista sara kao kod Starfire Trayal guma. Narocito do izrazaja dolazi kod sire gume.
- tovarish
- Posts: 3786
- Joined: 26/05/2008 23:57
#10624 Re: Dolazi zima - zimske gume
E jbg,nadam se da su te Svabe malo pretjerale,jer sam se po tom dobro zajebo.Seawolf wrote: Ne bih ulazio u izgled šare gume, ali što se tiče performansi, njemački forumi su puni pritužbi na ponašanje novog Alpin 6, pogotovu za upravljivost na suhom i mokrom kolovozu i poprečnu stabilnost na mokrom kolovozu.
Mada,ako su i kod njih ovako topli dani,mozda je i to razlog da se tako lose ponasaju na cesti.
Inace, ja ima obicaj zimske skidati tek iza 1.maja,a ove godine je krajem aprila bilo pravo toplo i tad sam primjetio i da Alpin A4 nije bas bio dobar u takvim uslovima.Sto je i razumljivo.
Mada nije ni iskljuceno da bi i Alpin 6 mogao bi i flop.A nadat se da ce i ako bude tako los,biti bolji od drugih guma iz ranga Sava i sl.
-
Seawolf
- Posts: 9163
- Joined: 14/06/2012 22:59
#10625 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ma, ne sekiraj se. Biće bolje ponašanje guma kada se malo potroše, pa se veća površina šare izloži kontaktu.tovarish wrote:E jbg,nadam se da su te Svabe malo pretjerale,jer sam se po tom dobro zajebo.Seawolf wrote: Ne bih ulazio u izgled šare gume, ali što se tiče performansi, njemački forumi su puni pritužbi na ponašanje novog Alpin 6, pogotovu za upravljivost na suhom i mokrom kolovozu i poprečnu stabilnost na mokrom kolovozu.
Mada,ako su i kod njih ovako topli dani,mozda je i to razlog da se tako lose ponasaju na cesti.
Inace, ja ima obicaj zimske skidati tek iza 1.maja,a ove godine je krajem aprila bilo pravo toplo i tad sam primjetio i da Alpin A4 nije bas bio dobar u takvim uslovima.Sto je i razumljivo.
Mada nije ni iskljuceno da bi i Alpin 6 mogao bi i flop.A nadat se da ce i ako bude tako los,biti bolji od drugih guma iz ranga Sava i sl.
