Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Slo Burner
Posts: 5899
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#10576 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Slo Burner »

Reisova wrote:Gdje su Michelin I ove malo bolje gume najpovoljnije 205/55/16
A good Year i Continental dodju negdje oko 150,00 km, a pokazale su se najbolje na testovima
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17772
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#10577 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by beni-bu-man »

LikeLike wrote:Kad vec spominjete lance. Jesu li obavezno imati lance u gepeku ako zimske gume zadovoljavaju one kriterije koliko sara mora imati mm? :D
zavisi od drota kako je nagodan :lol:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#10578 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

beni-bu-man wrote:
LikeLike wrote:Kad vec spominjete lance. Jesu li obavezno imati lance u gepeku ako zimske gume zadovoljavaju one kriterije koliko sara mora imati mm? :D
zavisi od drota kako je nagodan :lol:
Zato nosim ispod sjedista ZOBS isprintan :lol: :mrgreen:
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17772
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#10579 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by beni-bu-man »

amar1994 wrote:
beni-bu-man wrote:
LikeLike wrote:Kad vec spominjete lance. Jesu li obavezno imati lance u gepeku ako zimske gume zadovoljavaju one kriterije koliko sara mora imati mm? :D
zavisi od drota kako je nagodan :lol:
Zato nosim ispod sjedista ZOBS isprintan :lol: :mrgreen:
to to :mrgreen:

al mislim da lanci spadaju u obaveznu zimsku opremu :?
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#10580 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

Spadaju ako si na ljetnim gumama sa dobrom sarom i za autobuse/kamione bez obzira na gume.

Naravno da bi ih ja ponio i ponesem kad idem na planinu i slicno,al da me u gradu ocisccenom zajebaje,e nece vala.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35294
Joined: 08/09/2005 20:08

#10581 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Haris.ba »

Meni policija tražila lance na autu sa pogonom na sva 4, zimske gume. :D
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17772
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#10582 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by beni-bu-man »

amar1994 wrote:Spadaju ako si na ljetnim gumama sa dobrom sarom i za autobuse/kamione bez obzira na gume.

Naravno da bi ih ja ponio i ponesem kad idem na planinu i slicno,al da me u gradu ocisccenom zajebaje,e nece vala.
iskreno kod mene su tokom cijele godine u gepeku
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#10583 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

beni-bu-man wrote:
amar1994 wrote:Spadaju ako si na ljetnim gumama sa dobrom sarom i za autobuse/kamione bez obzira na gume.

Naravno da bi ih ja ponio i ponesem kad idem na planinu i slicno,al da me u gradu ocisccenom zajebaje,e nece vala.
iskreno kod mene su tokom cijele godine u gepeku
:thumbup:
Ja nekad nemam mjesta :D
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#10584 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

Haris.ba wrote:Meni policija tražila lance na autu sa pogonom na sva 4, zimske gume. :D
:lol: :lol:

Oni pametni ti glup jelde :mrgreen:
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17772
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#10585 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by beni-bu-man »

amar1994 wrote:
beni-bu-man wrote:
amar1994 wrote:Spadaju ako si na ljetnim gumama sa dobrom sarom i za autobuse/kamione bez obzira na gume.

Naravno da bi ih ja ponio i ponesem kad idem na planinu i slicno,al da me u gradu ocisccenom zajebaje,e nece vala.
iskreno kod mene su tokom cijele godine u gepeku
:thumbup:
Ja nekad nemam mjesta :D
kontam ovo sto si napiso "Spadaju ako si na ljetnim gumama sa dobrom sarom" procito sam i ja to negdje ......

mislim koji levat moras biti pa ljetim gumama voziti zimi
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#10586 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

beni-bu-man wrote: kontam ovo sto si napiso "Spadaju ako si na ljetnim gumama sa dobrom sarom" procito sam i ja to negdje ......

mislim koji levat moras biti pa ljetim gumama voziti zimi
Haha pa budala golema,misle da su pametniji od inzinjera nekog koji je davno predlozio 15 Novembar za zamjenu guma,onda imas onih sto su im auta dosla na ljetnim cudnim dimenzijama a zimska jedna 300/400 kermi :D

Ovi na polovnim premiumima vecinom ne mogu izac ni po ravnom kako treba,prosle god 5/6 kom e46 te nekoliko e39 lesheva,alfi 147,audija a6 i tako..
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17772
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#10587 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by beni-bu-man »

amar1994 wrote:
beni-bu-man wrote: kontam ovo sto si napiso "Spadaju ako si na ljetnim gumama sa dobrom sarom" procito sam i ja to negdje ......

mislim koji levat moras biti pa ljetim gumama voziti zimi
Haha pa budala golema,misle da su pametniji od inzinjera nekog koji je davno predlozio 15 Novembar za zamjenu guma,onda imas onih sto su im auta dosla na ljetnim cudnim dimenzijama a zimska jedna 300/400 kermi :D
jel fakat tako zakonski navedeno, ljetne gume zimus s dobrom sarom uz lance :-)
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#10588 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

beni-bu-man wrote:
amar1994 wrote:
beni-bu-man wrote: kontam ovo sto si napiso "Spadaju ako si na ljetnim gumama sa dobrom sarom" procito sam i ja to negdje ......

mislim koji levat moras biti pa ljetim gumama voziti zimi
Haha pa budala golema,misle da su pametniji od inzinjera nekog koji je davno predlozio 15 Novembar za zamjenu guma,onda imas onih sto su im auta dosla na ljetnim cudnim dimenzijama a zimska jedna 300/400 kermi :D
jel fakat tako zakonski navedeno, ljetne gume zimus s dobrom sarom uz lance :-)
Postoje dva zakonski važeća Pravilnika sa suprotnim odredbama o zimskoj opremi (Sl.glasnik BiH 13/07 i Sl.glasnik BiH 23/07). Sve dok se ne izvrši izmjena i usaglašavanje postojećih pravilnika, a prema uputi Ministarstva komunikacija i prometa BiH Sektora za transport, pod zimskom opremom podrazumijevaju se:
1. Pneumatici sa zimskim profilom na svim točkovima (dubina gazećeg sloja minimalno 4mm) ili
2. Pneumatici sa ljetnim profilom (dubina gazećeg sloja minimalno 4mm) i u priboru odgovarajući lanci koji se postavljaju na pogonskim točkovima u slučaju zimskih uslova.

Dodatno za teretna vozila i autobuse u zimsku opremu ubraja se lopata i vreća pijeska.
Na vozilima se ne smiju postavljati gume sa ekserima.

:D

Ja bi ekserice dozvolio :skoljka:
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17772
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#10589 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by beni-bu-man »

amar1994 wrote: Postoje dva zakonski važeća Pravilnika sa suprotnim odredbama o zimskoj opremi (Sl.glasnik BiH 13/07 i Sl.glasnik BiH 23/07). Sve dok se ne izvrši izmjena i usaglašavanje postojećih pravilnika, a prema uputi Ministarstva komunikacija i prometa BiH Sektora za transport, pod zimskom opremom podrazumijevaju se:
1. Pneumatici sa zimskim profilom na svim točkovima (dubina gazećeg sloja minimalno 4mm) ili
2. Pneumatici sa ljetnim profilom (dubina gazećeg sloja minimalno 4mm) i u priboru odgovarajući lanci koji se postavljaju na pogonskim točkovima u slučaju zimskih uslova.

Dodatno za teretna vozila i autobuse u zimsku opremu ubraja se lopata i vreća pijeska.
Na vozilima se ne smiju postavljati gume sa ekserima.

:D

Ja bi ekserice dozvolio :skoljka:
:lol: :lol: :lol:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#10590 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

Jel sad vidis zasto spustene mace brace vozaju zimi na 18" ljetnim,kakvi su to degenerici,baci pare na coilovere nekakve upitne kvalitete,nabaci felge skupe i potrosi jos vruku para na xenon i ledice,jer je cool a vamo nema za zimske gume.

Pa bolje parkiraj idiote nego sto usporavas i jebes ljude oko sebe. :run:

I zimska kad stane u brdu,nema te nidje osim ako je 4wd ili dobar awd :-)
User avatar
problemnatravunu
Posts: 18746
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#10591 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by problemnatravunu »

Da, takav je propis, mada da se ja pitam ovu budalastinu sa ljetnjim gumama bi izbacio.
I ne zaboravimo, guma da bi bila zimska mora imati oznaku M+S i uz to znak planine sa pahuljicom, te minimalno 4 mm dubinu sare, drugim rijecima, kad se potrosi ispod 4mm ne bi se smjela koristiti zimi, tim prije sto i za onaj slucaj sa ljetnjim gumama zimi ima stavka o minimalno 4 mm , uz lance spremne
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17772
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#10592 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by beni-bu-man »

amar1994 wrote:Jel sad vidis zasto spustene mace brace vozaju zimi na 18" ljetnim,kakvi su to degenerici,baci pare na coilovere nekakve upitne kvalitete,nabaci felge skupe i potrosi jos vruku para na xenon i ledice,jer je cool a vamo nema za zimske gume.

Pa bolje parkiraj idiote nego sto usporavas i jebes ljude oko sebe. :run:

I zimska kad stane u brdu,nema te nidje osim ako je 4wd ili dobar awd :-)
joj sta sam tako likova prosle zime uzeo s svojom truhlom vectrom preko romanije, auto 30k+ a fukara stedi na gumama :mrgreen:
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#10593 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by condy »

mousstapha wrote:
condy wrote:
mousstapha wrote:Danas narucio zimske gume i izmedju Michelin i Dunlop, odlucim se za ove druge. Na konfiguratoru stoji da su performanse gotovo jednake. Nadam se da se nisam zezno sto sam poletio za manjom ustedom. Jeli Michelin stoji kao top marka, koliko su ostali blizu? Duduk sam za ove stvari, pustio sam lika da me savjetuje i da zajedno pokusamo naci sta je dobro za mene.
Koji Dunlop ??? Winter sport 5 ??? Ima jako dobre recenzije zbog cega sam i ja ozbiljano zagrijan za te gume.

Ne mozes se zeznuti ni sa jednim niti sa drugim gumama.
Jeste Winter sport 5. Ma kasnije nesto dumam i kontam jesam li se zezno radi zelje da malo ustedim.
Ja sam danas kupio 4 komada winter sporta 5. Nisam ih jos montirao. Kupio sam u Makbelu. Cijena je ok ali nacin kako sortiraju gume u magacinu nije uredu. Vise manje su nabacane jedna na drugu. To mi je zasmetalo.

Napisat cemo iskustva kad dodje vrijeme pa da uporedimo dojmove. Gledao sam recenzije guma je ujednaceno dobra u svim vremenskim uvjetima sto je najbitnije.

Miselinka alpin 5 je na testovim ispod ovog Dunlopa. Najjaci adut Miselinke je dug vijek trajanja. Ja mislim da je ovaj Dunlop dobra guma, inace je ne bih kupovao a izmedju nje i Miselinke u cijeni nije neka razlika oko 80-100 KM za 4 komada i mislim da se tu eventualna razliku u kvaliteti tesko da se moze osjetiti u prve cetri godine. Kasnije da ali ja u pravilu mijenjam gume svakih pet godina. Al, vidjet cemo kad budu tezi uvjeti zimara kakva je.
User avatar
Optimist
Posts: 15523
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#10594 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Optimist »

NediM17 wrote:Zakon je auto sa pogonom na svim tockovima. :-D

Na Suzukiju palim AUTO pogon cim se naoblaci. :-D
Trosi li bitno vise kad je pogon u Auto modu, za razliku 2WD moda kad se vozi 11 mjeseci i 15 dana? :D
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17772
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#10595 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by beni-bu-man »

problemnatravunu wrote:Da, takav je propis, mada da se ja pitam ovu budalastinu sa ljetnjim gumama bi izbacio.
I ne zaboravimo, guma da bi bila zimska mora imati oznaku M+S i uz to znak planine sa pahuljicom, te minimalno 4 mm dubinu sare, drugim rijecima, kad se potrosi ispod 4mm ne bi se smjela koristiti zimi, tim prije sto i za onaj slucaj sa ljetnjim gumama zimi ima stavka o minimalno 4 mm , uz lance spremne
zar nije M+S ljeto/zima :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#10596 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

beni-bu-man wrote:
amar1994 wrote:Jel sad vidis zasto spustene mace brace vozaju zimi na 18" ljetnim,kakvi su to degenerici,baci pare na coilovere nekakve upitne kvalitete,nabaci felge skupe i potrosi jos vruku para na xenon i ledice,jer je cool a vamo nema za zimske gume.

Pa bolje parkiraj idiote nego sto usporavas i jebes ljude oko sebe. :run:

I zimska kad stane u brdu,nema te nidje osim ako je 4wd ili dobar awd :-)
joj sta sam tako likova prosle zime uzeo s svojom truhlom vectrom preko romanije, auto 30k+ a fukara stedi na gumama :mrgreen:
Goni ih ba,jos ti upali sva 4 i konta rjesio problem,eh da zaboravio sam par idiota sa x5 i x6 kurcima na ljetnim :lol:,prolazi poluproizvod japanski pored njih ko od sale :lol:
User avatar
nepass1
Posts: 14677
Joined: 06/07/2017 07:35

#10597 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by nepass1 »

amar1994 wrote:Jel sad vidis zasto spustene mace brace vozaju zimi na 18" ljetnim,kakvi su to degenerici,baci pare na coilovere nekakve upitne kvalitete,nabaci felge skupe i potrosi jos vruku para na xenon i ledice,jer je cool a vamo nema za zimske gume.

Pa bolje parkiraj idiote nego sto usporavas i jebes ljude oko sebe. :run:

I zimska kad stane u brdu,nema te nidje osim ako je 4wd ili dobar awd :-)
Jesi li siguran da ne trebaju lanci? Ako imam zimske gume. Zar nisu to mjenjali nesta?
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#10598 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

Tako je proale god bilo,trebamo tempusera pitat da nadje :D
Dzontra_Volta
Posts: 8001
Joined: 20/01/2011 11:10

#10599 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dzontra_Volta »

Je li ko od vas vozio zimi južno od Ivana?
Šta će u Hercegovini zimske gume, apsolutno mu je dovoljno da ima ljetne i lance da se dokotrlja do kuće ako slučajno snijeg iznenadi. Kupovati dole zimske gume je bezze trošenje para.
NediM17
Posts: 26440
Joined: 05/11/2009 11:49

#10600 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by NediM17 »

Optimist wrote:
NediM17 wrote:Zakon je auto sa pogonom na svim tockovima. :-D

Na Suzukiju palim AUTO pogon cim se naoblaci. :-D
Trosi li bitno vise kad je pogon u Auto modu, za razliku 2WD moda kad se vozi 11 mjeseci i 15 dana? :D
Trosi on svakako vise od 4x2 modela, jer je tezi oko 70kg.
Sto se tice same voznje u "Auto" modu, razlika u potrosnji je minimalna ili je nema uopce. Mislim da i u "Auto" modu stalno vozi na prednjim tockovima, dok isti ne proklizu, onda dio snage ide nazad. Tako kazu, iako sam ja imao iskustvo koje me upucuje da ipak nesto snage konstantno ide i nazad. U "4WD lock" je stalno raspored snage 50-50%, ali cim predjes 60km/h, kompjuter sam prebacuje u "Auto" mod pogona. Inace, u "Auto" pogon prebacujem cim se naoblaci, to se fakat nisam salio. :D



Evo danas nabacio zimnjace i na Cee'd.
Image
Fleka na autu je odsjaj lista, da ne misle dusmani da je "Kija" istruHla za 10 mjeseci. Fleka na asfaltu je od vode, da ne misle dusmani da curi ulje na sve strane. :mrgreen:
Felge su Borbet CA, OEM senzori pritiska u gumama unutra, TPMS greska odmah ugasena.

Image
Michelin Alpin 5.
Post Reply