Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Hakiz
Posts: 48408
Joined: 30/07/2015 20:01

#10551 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

pustopoljina wrote: 10/06/2020 12:35
Hakiz wrote: 10/06/2020 12:30
wewa wrote: 10/06/2020 12:20

sve i da jeste tako, mada nije, sta je lose u tome da zene imaju mogucnost biti bogate i mocne kao muskarci?
Ništa. Samo, možda ću ti pomoći da spasiš život, ali neću trošiti svoju energiju da ti pomognem da postaneš bogatija.

Kojoj Evropljanki je dosadilo da ljetuje na Ibici pa poželi Bahame, slobodno može da se baci u privatni biznis i prostituiše sa arapskim šeicima ili ruskim oligarsima. Koristiti feminizam za to je ne ne.
Uporno pokusavas obezvrijediti zensku borbu.
Sve bi to bilo ok, da zastupas borbu za Covjeka..pa ono NE RAZLIKUJES po spolu. Ali razlikujes. Pricate o biologiji, o muskom pravu na promiskuitet, trivijalnosti...
A kada sam osporio pravo žene na promiskuitet?

Ja hoću da se ne desi da se borba muškarca za veću lovu zove karijerizam što ima čak i negativnu konotaciju, a borba žene za veću lovu da se zove feminizam što bi kao trebalo biti pozitivno.

Nego da smo ravnopravni. Apsolutno i potpuno u svemu osim u onome šta nas biološki ne može izjednačiti, trudnoća itd.
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#10552 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

wewa wrote: 10/06/2020 10:57
piupiu wrote: 09/06/2020 17:51 Ah, evo našeg druga Nine i njegovog 'davanja prava' na abortus.

https://www.index.hr/vijesti/clanak/ras ... 89119.aspx
a ne kaze nista o nasilju u porodici? cujem da je to za njega skakljiva tema.

u Hrvatskoj se od radikalizacije jako lijepo zivi. Zeljka Markic je to davno shvatila, a i ovaj samozvani filozof-prelivoda hoce svoj dio kolaca. po svaku cijenu, dok je on ne placa.
Ali koja pogana instrumentalizacija žena silovanih u ratu. Fuj.
Škobo Habu
Posts: 9804
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#10553 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Škobo Habu »

Hakiz wrote: 10/06/2020 12:35
Toj zemlji treba odti priznanje jer sam otreba vidjeti odnose pismenosti, broja završenih škola itd svih građana, a posebno ena. Koliko je žena bilo pismeno i koliko ih se školovalo prije i kada je nastala FNRJ pa SFRJ. Koliko žena je radilo u državnim institucijama prije a koliko poslije natanklka SFRJ itd.

Neosporno je da su komunisti te stvari ozbiljno popravili.

Problem je u tome što možeš promijeniti zakone ali mentalitet se teško mijenja. Pa nekog zadrtog patrijarha ni danas ne možeš natjerati da kćeku nastavi slati u školu poslije 4. razreda osnovne. Možeš samo njega zatvoriti a tu curicu uzeti iz porodice i predati institucijama, ali hajde vjeruj institucijama u današnjoj BiH.
Da. Slažem se po pitanju obrazovanja.

No, moram znati da je Jugoslavija nastala na leđima pretežito seljaštva i nešto sitno radništva. Jugoslavija se i gradila na migracijama sa sela u velike industrijske gradove. Nije imala niti jaku srednju klasu, niti joj je građanština bila jača strana.

Masovnim obrazovanjem se nije moglo nadomjestiti ono što se koncipiralo kao "tradicionalna vrijednost", pogotovo u manjim sredinama, koje su u mnogo čemu bile prepuštene same sebi.
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#10554 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

Hakiz wrote: 10/06/2020 12:37 Da, ali to onda znači da je feminizam interesni pokret vođen povećanjem ličnog profita, a ne pokret za prava.
Klasna borba je klasna borba. Pa da li je rudar iz Bosne, radnik iz zemalja trećeg svijeta ili žena.
User avatar
wewa
Posts: 14767
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#10555 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

piupiu wrote: 10/06/2020 12:40
wewa wrote: 10/06/2020 10:57
piupiu wrote: 09/06/2020 17:51 Ah, evo našeg druga Nine i njegovog 'davanja prava' na abortus.

https://www.index.hr/vijesti/clanak/ras ... 89119.aspx
a ne kaze nista o nasilju u porodici? cujem da je to za njega skakljiva tema.

u Hrvatskoj se od radikalizacije jako lijepo zivi. Zeljka Markic je to davno shvatila, a i ovaj samozvani filozof-prelivoda hoce svoj dio kolaca. po svaku cijenu, dok je on ne placa.
Ali koja pogana instrumentalizacija žena silovanih u ratu. Fuj.
otkako naidjoh na ovo
Image
mene vise nista od Raspudica ne moze iznenaditi.

nema tog dna koje on nece zagrebati, ni opcije koju nece isprobati radi samopromocije i sticanja materijalnih dobara.
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#10556 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

Škobo Habu wrote: 10/06/2020 12:42
Hakiz wrote: 10/06/2020 12:35
Toj zemlji treba odti priznanje jer sam otreba vidjeti odnose pismenosti, broja završenih škola itd svih građana, a posebno ena. Koliko je žena bilo pismeno i koliko ih se školovalo prije i kada je nastala FNRJ pa SFRJ. Koliko žena je radilo u državnim institucijama prije a koliko poslije natanklka SFRJ itd.

Neosporno je da su komunisti te stvari ozbiljno popravili.

Problem je u tome što možeš promijeniti zakone ali mentalitet se teško mijenja. Pa nekog zadrtog patrijarha ni danas ne možeš natjerati da kćeku nastavi slati u školu poslije 4. razreda osnovne. Možeš samo njega zatvoriti a tu curicu uzeti iz porodice i predati institucijama, ali hajde vjeruj institucijama u današnjoj BiH.
Da. Slažem se po pitanju obrazovanja.

No, moram znati da je Jugoslavija nastala na leđima pretežito seljaštva i nešto sitno radništva. Jugoslavija se i gradila na migracijama sa sela u velike industrijske gradove. Nije imala niti jaku srednju klasu, niti joj je građanština bila jača strana.

Masovnim obrazovanjem se nije moglo nadomjestiti ono što se koncipiralo kao "tradicionalna vrijednost", pogotovo u manjim sredinama, koje su u mnogo čemu bile prepuštene same sebi.

Za sve je potrebno vrijeme. Nijedno društvo nije moguće promijeniti u dvije generacije (sociološki - generacija je 25-30 godina). A socijalistička Jugoslavija nije dobacila ni do dvije.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 22912
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#10557 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

piupiu wrote: 10/06/2020 12:40
wewa wrote: 10/06/2020 10:57
piupiu wrote: 09/06/2020 17:51 Ah, evo našeg druga Nine i njegovog 'davanja prava' na abortus.

https://www.index.hr/vijesti/clanak/ras ... 89119.aspx
a ne kaze nista o nasilju u porodici? cujem da je to za njega skakljiva tema.

u Hrvatskoj se od radikalizacije jako lijepo zivi. Zeljka Markic je to davno shvatila, a i ovaj samozvani filozof-prelivoda hoce svoj dio kolaca. po svaku cijenu, dok je on ne placa.
Ali koja pogana instrumentalizacija žena silovanih u ratu. Fuj.
Ne procitah ovo ranije. Nije mi jasno zasto se on licno tome toliko protivi. Postoji li neki drugi background osim ove izjave vezano za svjedocanstva djece? Niti zna kako je zrtvama niti je ikad on bio silovan iako je musko. Abortus treba u svakom slucaju dozvoliti zrtvama silovanja. Van pameti je braniti stav da ga treba zabraniti.
Last edited by MarlboroGold on 10/06/2020 12:46, edited 1 time in total.
User avatar
wewa
Posts: 14767
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#10558 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

Škobo Habu wrote: 10/06/2020 12:42
Hakiz wrote: 10/06/2020 12:35
Toj zemlji treba odti priznanje jer sam otreba vidjeti odnose pismenosti, broja završenih škola itd svih građana, a posebno ena. Koliko je žena bilo pismeno i koliko ih se školovalo prije i kada je nastala FNRJ pa SFRJ. Koliko žena je radilo u državnim institucijama prije a koliko poslije natanklka SFRJ itd.

Neosporno je da su komunisti te stvari ozbiljno popravili.

Problem je u tome što možeš promijeniti zakone ali mentalitet se teško mijenja. Pa nekog zadrtog patrijarha ni danas ne možeš natjerati da kćeku nastavi slati u školu poslije 4. razreda osnovne. Možeš samo njega zatvoriti a tu curicu uzeti iz porodice i predati institucijama, ali hajde vjeruj institucijama u današnjoj BiH.
Da. Slažem se po pitanju obrazovanja.

No, moram znati da je Jugoslavija nastala na leđima pretežito seljaštva i nešto sitno radništva. Jugoslavija se i gradila na migracijama sa sela u velike industrijske gradove. Nije imala niti jaku srednju klasu, niti joj je građanština bila jača strana.

Masovnim obrazovanjem se nije moglo nadomjestiti ono što se koncipiralo kao "tradicionalna vrijednost", pogotovo u manjim sredinama, koje su u mnogo čemu bile prepuštene same sebi.
zgodno se obojica zanemarili ulogu AFZ-a u emancipaciji zena nakon 2. svjetskog rata.

komunisti su prvo poticali a onda svjesno sputavali njegove aktivnosti, u skladu s potrebama i prioritetima.
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#10559 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

wewa wrote: 10/06/2020 12:44
piupiu wrote: 10/06/2020 12:40
wewa wrote: 10/06/2020 10:57

a ne kaze nista o nasilju u porodici? cujem da je to za njega skakljiva tema.

u Hrvatskoj se od radikalizacije jako lijepo zivi. Zeljka Markic je to davno shvatila, a i ovaj samozvani filozof-prelivoda hoce svoj dio kolaca. po svaku cijenu, dok je on ne placa.
Ali koja pogana instrumentalizacija žena silovanih u ratu. Fuj.
otkako naidjoh na ovo
[img]https://pbs.twimg.com/media/EZc15INXgAA ... 00x900[img]
mene vise nista od Raspudica ne moze iznenaditi.

nema tog dna koje on nece zagrebati, ni opcije koju nece isprobati radi samopromocije i sticanja materijalnih dobara.
Klasični oportunista.
User avatar
wewa
Posts: 14767
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#10560 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

MarlboroGold wrote: 10/06/2020 12:46
Ne procitah ovo ranije. Nije mi jasno zasto se on licno tome toliko protivi. Postoji li neki drugi background osim ove izjave vezano za svjedocanstva djece? Niti zna kako je zrtvama niti je ikad bio silovan. Abortus treba u svakom slucaju dozvoliti zrtvama silovanja. Van pameti je braniti stav da ga treba zabraniti.
pravo na abortus se ne smije ogranicavati, mimo onog sto standard objektivne struke odredi, odnosno kako je vec odredio.

a zasto se Nino bavi pitanjem abortusa - pa, ocito misli da ce mu se isplatiti. ipak je duboko u predizbornim aktivnostima.
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#10561 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

MarlboroGold wrote: 10/06/2020 12:46
piupiu wrote: 10/06/2020 12:40 Ali koja pogana instrumentalizacija žena silovanih u ratu. Fuj.
Ne procitah ovo ranije. Nije mi jasno zasto se on licno tome toliko protivi. Postoji li neki drugi background osim ove izjave vezano za svjedocanstva djece? Niti zna kako je zrtvama niti je ikad on bio silovan iako je musko. Abortus treba u svakom slucaju dozvoliti zrtvama silovanja. Van pameti je braniti stav da ga treba zabraniti.
Ne znam šta se on uopšte petlja u to. Ali, eto, i abortus je predizborna platforma. :twisted:
User avatar
geralt
Posts: 6450
Joined: 14/09/2017 12:45

#10562 Re: Danasnji "feminizam"

Post by geralt »

Hakiz wrote: 10/06/2020 12:30
wewa wrote: 10/06/2020 12:20
Hakiz wrote: 10/06/2020 12:17
Tako da ipak mislim da je feminizam nastao kao pokret kojim su žene željele da budu bogate i moćne kao i muškarci a ne zbog pukog spasavanja života.
sve i da jeste tako, mada nije, sta je lose u tome da zene imaju mogucnost biti bogate i mocne kao muskarci?
Ništa. Samo, možda ću ti pomoći da spasiš život, ali neću trošiti svoju energiju da ti pomognem da postaneš bogatija.

Kojoj Evropljanki je dosadilo da ljetuje na Ibici pa poželi Bahame, slobodno može da se baci u privatni biznis i prostituiše sa arapskim šeicima ili ruskim oligarsima. Koristiti feminizam za to je ne ne.
Da imas kcerku, mozda bi drukcije razmisljao.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 22912
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#10563 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

wewa wrote: 10/06/2020 12:48
MarlboroGold wrote: 10/06/2020 12:46
Ne procitah ovo ranije. Nije mi jasno zasto se on licno tome toliko protivi. Postoji li neki drugi background osim ove izjave vezano za svjedocanstva djece? Niti zna kako je zrtvama niti je ikad bio silovan. Abortus treba u svakom slucaju dozvoliti zrtvama silovanja. Van pameti je braniti stav da ga treba zabraniti.
pravo na abortus se ne smije ogranicavati, mimo onog sto standard objektivne struke odredi, odnosno kako je vec odredio.

a zasto se Nino bavi pitanjem abortusa - pa, ocito misli da ce mu se isplatiti. ipak je duboko u predizbornim aktivnostima.
Ja sam za to da se u svakom slucaju dozvoli abortus, ali da se u nekim segmentima vise obrati paznja na reproduktivna prava muskaraca i da se ojacaju koliko je moguce. O tome smo vec govorili ranije tako da se necu ponovo vracati na te price.

U vezi Nine standardno... jedan od mnogih zohara.
Hakiz
Posts: 48408
Joined: 30/07/2015 20:01

#10564 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

wewa wrote: 10/06/2020 12:39
Hakiz wrote: 10/06/2020 12:30 Ništa. Samo, možda ću ti pomoći da spasiš život, ali neću trošiti svoju energiju da ti pomognem da postaneš bogatija.

Kojoj Evropljanki je dosadilo da ljetuje na Ibici pa poželi Bahame, slobodno može da se baci u privatni biznis i prostituiše sa arapskim šeicima ili ruskim oligarsima. Koristiti feminizam za to je ne ne.
isto bi porucio i Evropljanima? mislim, ovaj dio s prostitucijom?

brojni muskraci trose znacajnu energiju na sprecavanju zena da dodju na ravnopravan polozaj.

btw, zivoti zena su i dalje ugrozeni, kod nas konkretno zbog nasilja u porodici i neadekvatne medicinske skrbi, narocito za trudnice i porodilje. mozda eto da tamo usmjeris svoju energiju? ili ni to nije dovoljno zanimljiva oblast?
Bih.

Naravno da troše. Spriječio bih muškog kolegu da dođe na istu poziciju kao i ja zato što se onda iz iste sume za plate da bi i on i ja imali iste plate za isti rad mora njemu dati više nego d odolaska na tu poziciju, a to znači automatski meni manje. Zašto onda ne bih spriječio to isto kada je žena u pitanju?

A vjeruj mi, uskraćivanje medicinske skrbi nema veze sa spolom. U to sam se uvjerio u ova protekla 3 mjeseca. I muškarcima i ženam je jednako uskraćena od doktora da ne govorim šta o njima sada mislim jer bi to bilo ne samo protiv pravila foruma nego i prekršaj.

Veća je diskriminacija po godinama nego po spolu, prije će mlada žena dobit pomoće nego star muškarac ili mlad mupkarac neg ostara žena. Ili mlada žena prije nego stara ka oimlad muškarac prije nego star.

Kada se unašem zdravstvu kakvo je sada neko razboli, neće dobiti dobru njegu. A ako je star, neka odmah svodi račune i priprema sahranu, ostaviće ga da umre.

Bio je u pravu onaj lik kada je zbog kćerke potegao pištolj na doktora. Samo ću to reći.
User avatar
wewa
Posts: 14767
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#10565 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

geralt wrote: 10/06/2020 12:51
Hakiz wrote: 10/06/2020 12:30
wewa wrote: 10/06/2020 12:20

sve i da jeste tako, mada nije, sta je lose u tome da zene imaju mogucnost biti bogate i mocne kao muskarci?
Ništa. Samo, možda ću ti pomoći da spasiš život, ali neću trošiti svoju energiju da ti pomognem da postaneš bogatija.

Kojoj Evropljanki je dosadilo da ljetuje na Ibici pa poželi Bahame, slobodno može da se baci u privatni biznis i prostituiše sa arapskim šeicima ili ruskim oligarsima. Koristiti feminizam za to je ne ne.
Da imas kcerku, mozda bi drukcije razmisljao.
s jedne strane, svaka cast na komentaru.
s druge, zena je ljudsko bice samo po sebi i zaista mislim da je vrijeme da steknemo empatiju prema svakoj individui i svakoj grupi cija su prava ugrozena bez da se pozivamo na licne veze.

ne moram ja biti maloljetna Afrikanka koja je dozivjela genitalno sakacenje prije ugovorenog braka da bih osjecala empatiju. ne moram biti razvedeni otac cije je roditeljsko pravo ugrozeno jer nadlezne institucije dozvoljavaju bivsoj partnerici da manipulise zajednickim djetetom, niti djecak kojem drustvo porucuje da nije 'pravi muskarac' ako se ne bavi sportom, a da bih ih htjela zastititi.
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#10566 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

Hakiz wrote: 10/06/2020 12:37
pustopoljina wrote: 10/06/2020 12:32
Hakiz wrote: 10/06/2020 12:17

Pokret za ženska prava nije krenuo iz Indije ili zemalja u kojima se djevojčice obrezuju. A nije da su tamo žene bile glupe i nisu znale da su maltretirane, daleko od toga. Možda je pored tradicije i religija jedan od razloga zašto se nisu bunile, što meni odgovara jer sam ateista, još jedan argument protiv religija.

Dakle, pokret za ženska prava je krenuo iz područja u kojima su žene ipak imale toliko vremena da o pravima mogu razmišljati, pa i toliko vremena i mogućnosti da se mogu organizovati. U područjima u kojima su molile boga da im muž preživi jer ako umre moraće se žena naživo spaliti na njegovoj pogrebnoj lomači žene nisu imale vremena i mogućnosti da se organizuju.

Tako da ipak mislim da je feminizam nastao kao pokret kojim su žene željele da budu bogate i moćne kao i muškarci a ne zbog pukog spasavanja života.
Zasto je to neobicno? Prvo baza, pa nadgradnja?
Tesko ces razmisljati o pravu glasa, dok te neko danas sutra moze prodati ili ubiti.
Mislim, uopce ne kontam tu tvoju logiku i izvlacenje zakljucaka...
Jesi li ti u ratu pitao kad su izbori?
Da, ali to onda znači da je feminizam interesni pokret vođen povećanjem ličnog profita, a ne pokret za prava.
Pogrešna je premisa ove rasprave. Pokret za ženska prava izrastao je i rastao zajedno sa pokretom za radnička prava.
Škobo Habu
Posts: 9804
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#10567 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Škobo Habu »

piupiu wrote: 10/06/2020 12:45
Za sve je potrebno vrijeme. Nijedno društvo nije moguće promijeniti u dvije generacije (sociološki - generacija je 25-30 godina). A socijalistička Jugoslavija nije dobacila ni do dvije.
Moguće je. Irska, recimo, ili skandinavske zemlje su najbolji primjer.
User avatar
wewa
Posts: 14767
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#10568 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

Hakiz wrote: 10/06/2020 12:58

Bih.

Naravno da troše. Spriječio bih muškog kolegu da dođe na istu poziciju kao i ja zato što se onda iz iste sume za plate da bi i on i ja imali iste plate za isti rad mora njemu dati više nego d odolaska na tu poziciju, a to znači automatski meni manje. Zašto onda ne bih spriječio to isto kada je žena u pitanju?

A vjeruj mi, uskraćivanje medicinske skrbi nema veze sa spolom. U to sam se uvjerio u ova protekla 3 mjeseca. I muškarcima i ženam je jednako uskraćena od doktora da ne govorim šta o njima sada mislim jer bi to bilo ne samo protiv pravila foruma nego i prekršaj.

Veća je diskriminacija po godinama nego po spolu, prije će mlada žena dobit pomoće nego star muškarac ili mlad mupkarac neg ostara žena. Ili mlada žena prije nego stara ka oimlad muškarac prije nego star.

Kada se unašem zdravstvu kakvo je sada neko razboli, neće dobiti dobru njegu. A ako je star, neka odmah svodi račune i priprema sahranu, ostaviće ga da umre.

Bio je u pravu onaj lik kada je zbog kćerke potegao pištolj na doktora. Samo ću to reći.
a sta ako ne postoji utvrdjen budzet za place i naknade i tvoja placa ne zavisi od placa kolegica i kolega?

poenta je da diskriminacija postoji. besmisleno je da kompariramo oblike diskriminacije, radije da se posvetimo dokidanju svakog od njih.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#10569 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

MarlboroGold wrote: 10/06/2020 00:19 Skoro svaki pokret ima i svoje radikalne segmente od kojeg se ostali trebaju ograditi. Ovo je samo jedan primjer, a opet samo vrh brijega šta se sve može pročitati na ovom subredditu radikalnog feminizma. Nažalost ne vidim da se ljudi nešto posebno ograđuju od ovakvih stavova i neki su davno prešli iz reddita i foruma u medije kojima mozgove siluju svakodnevno. Postavljao sam linkove sličnih spodoba kojima su čak ugledne novinske agencije poput dailymaila, new york timesa itd. davali prostor da objavljuju slično smeće na štetu muškaraca.
Moderni feminizam ne poznaje ograđivanje, ako su žene skinule svoju odjeću i počele gole skakat' nasred ulice, pred mnogobrojnim prolaznicima, među kojima ima i djece, valja to opravdat', petljaj, laži, obaraj raspravu na lični nivo, samo operi feminističke budalaštine.

Ova bolesna pojava, na koju si ukazao, nije nikakav izuzetak, i ona se mora oprat'.
Škobo Habu
Posts: 9804
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#10570 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Škobo Habu »

wewa wrote: 10/06/2020 12:46
zgodno se obojica zanemarili ulogu AFZ-a u emancipaciji zena nakon 2. svjetskog rata.

komunisti su prvo poticali a onda svjesno sputavali njegove aktivnosti, u skladu s potrebama i prioritetima.
Niko takve stvari ne zanemaruje, već su one dio politke koja se provodila. Bilo je u NOP-u dosta hodža i popova koji su ušli u njega iz časnih namjera, pa su im kasnije komunisti zabranjivali djelovanje. Tako je bilo i sa AFŽ - širi propagandu, agituj, omasovi pokret, a onda ga usmjeraji onako kako vlasti odgovara.
Hakiz
Posts: 48408
Joined: 30/07/2015 20:01

#10571 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

piupiu wrote: 10/06/2020 13:00
Hakiz wrote: 10/06/2020 12:37
pustopoljina wrote: 10/06/2020 12:32
Zasto je to neobicno? Prvo baza, pa nadgradnja?
Tesko ces razmisljati o pravu glasa, dok te neko danas sutra moze prodati ili ubiti.
Mislim, uopce ne kontam tu tvoju logiku i izvlacenje zakljucaka...
Jesi li ti u ratu pitao kad su izbori?
Da, ali to onda znači da je feminizam interesni pokret vođen povećanjem ličnog profita, a ne pokret za prava.
Pogrešna je premisa ove rasprave. Pokret za ženska prava izrastao je i rastao zajedno sa pokretom za radnička prava.
Znaš li da, iako je i prije, čak i u antici i faraonskom Egiptu kada je se desila prva obustava koja bi se mogla zvati štrajkom, bilo obustava rada, prvi štrajk koji se tako zvanično zove je bio u Engleskoj, mislim u 18. vijeku, kada su žene koje su radile u fabrici šibica štrajkovale zbog uslova rada. Naime, fosfor u šibicama je dovodio do oboljevanja žena od bolesti koja se zvala "fosforna guša", deformisala je i grlo i disajne organe i uzrokovala na kraju smrt. A uz to fosfor je opasan zato što je zapaljiv.

Tako da su, barem u zvanično Evropi, žene prve štrajkovale, to jeste napravile prvi organizovani pravi boj za radnička prava.
Škobo Habu
Posts: 9804
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#10572 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Škobo Habu »

S4mpion wrote: 10/06/2020 13:03
Moderni feminizam ne poznaje ograđivanje, ako su žene skinule svoju odjeću i počele gole skakat' nasred ulice, pred mnogobrojnim prolaznicima, među kojima ima i djece, valja to opravdat', petljaj, laži, obaraj raspravu na lični nivo, samo operi feminističke budalaštine.

Ova bolesna pojava, na koju si ukazao, nije nikakav izuzetak, i ona se mora oprat'.
Moderni feminizam je teško definisati. To je ideologija sa bezbroj rukavaca i ne razlikuje se od bilo koje druge moderne ideologije. Ima svoj centar, svoju desnicu, svoju ljevicu.

Čak i svoju pornografiju: https://www.vice.com/en_us/topic/feminist-porn
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#10573 Re: Danasnji "feminizam"

Post by S4mpion »

wewa wrote: 10/06/2020 12:28
i SDA se identificira kao demokratska stranka, pa?

i Hrvatska je prema Ustavu sekularna država i šta od tog sekularizma vidimo?

svašta piše na tarabama.
feministkinje ovog svijeta bi možda imale više vremena i energije za utrošiti na građenje konsenzusa oko prioritetnih pitanja da ne traćimo tolike resurse objašnjavajući šta je feminizam i zašto nam je potreban onima koji se ubiše tvrdeći da je feminizam prevaziđen i nepotreban koncept.
Začetnice feminizma se u grobu okreću zbog današnjeg feminizma.

Feminizam je danas toliko potreban da jedna Amerikanka, za svoju feminističku borbu, ne može smislit' bolji razlog od potlačenih žena u Indiji, za koje je, onako realno gledajući, zaboli neka stvar.

Davno je bilo vrijeme za motanje kablova.
Hakiz
Posts: 48408
Joined: 30/07/2015 20:01

#10574 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

wewa wrote: 10/06/2020 12:46
Škobo Habu wrote: 10/06/2020 12:42
Hakiz wrote: 10/06/2020 12:35
Toj zemlji treba odti priznanje jer sam otreba vidjeti odnose pismenosti, broja završenih škola itd svih građana, a posebno ena. Koliko je žena bilo pismeno i koliko ih se školovalo prije i kada je nastala FNRJ pa SFRJ. Koliko žena je radilo u državnim institucijama prije a koliko poslije natanklka SFRJ itd.

Neosporno je da su komunisti te stvari ozbiljno popravili.

Problem je u tome što možeš promijeniti zakone ali mentalitet se teško mijenja. Pa nekog zadrtog patrijarha ni danas ne možeš natjerati da kćeku nastavi slati u školu poslije 4. razreda osnovne. Možeš samo njega zatvoriti a tu curicu uzeti iz porodice i predati institucijama, ali hajde vjeruj institucijama u današnjoj BiH.
Da. Slažem se po pitanju obrazovanja.

No, moram znati da je Jugoslavija nastala na leđima pretežito seljaštva i nešto sitno radništva. Jugoslavija se i gradila na migracijama sa sela u velike industrijske gradove. Nije imala niti jaku srednju klasu, niti joj je građanština bila jača strana.

Masovnim obrazovanjem se nije moglo nadomjestiti ono što se koncipiralo kao "tradicionalna vrijednost", pogotovo u manjim sredinama, koje su u mnogo čemu bile prepuštene same sebi.
zgodno se obojica zanemarili ulogu AFZ-a u emancipaciji zena nakon 2. svjetskog rata.

komunisti su prvo poticali a onda svjesno sputavali njegove aktivnosti, u skladu s potrebama i prioritetima.
Mogao je AFŽ biti zabranjen i moglo se reći ženama marš kući, rat je za muškarce. Ali nije.

Tako da su i AFŽ i njegova dostignuća se desila zato što su to muškarci, u svojoj velikodušnosti, dozvolili.

Dobro, možda im je trebalo i više ljudi, boraca i drugih, pa su shvatili, a i uvjerili se i kroz predratni ilegalni rad komunistiknja, da su žene i sposobne i korisne, ali nećemo sad o sitnicama je li tako :)
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20577
Joined: 31/01/2016 16:16

#10575 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Connaisseur Karlin »

feminizmi nisu uzrokovali seksulanu revoluciju ;-)

seksulana revolucija je produkt oba spola :)
Post Reply