Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post Reply
hercegovac_pravi
Posts: 6672
Joined: 14/03/2009 22:59
Location: Klinika za maDŽorizaciju

#1051 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by hercegovac_pravi »

StupskaBitanga wrote:a kako ustavno sada preoblikovati FBiH?
to bi automatski znaci novi ustav tj ona Washington sporazum ne bi vise vazio ili
Nebitno...ukidanjem Washingotnskog sporazuma i Daytonski sporazum prestaje biti važeći. Pa kome se ne sviđa neka ukida Washingtonski sporazum. :-D Naime, Washingtonski sporazum je esencijalni dio Daytona.
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#1052 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

U Predstavničkom domu odobren predloženi reblans ovogodišnjeg budžeta FBiH, predstoji izjašnjavanje u Domu naroda
Predstavnički dom Federalnog parlamenta odobrio je većinom glasova na današnjoj sjednici u Sarajevu rebalans ovogodišnjeg entitetskog budžeta predložen iz Vlade Federacije Bosne i Hercegovine po hitnom postupku.
Foto: Arhiv
Foto: Arhiv
U paketu s rebalansom Vladi su odobrene predložene izmjene pratećeg akta, Zakona o izvršenju budžeta.

Ako rebalans odobri i Dom naroda na sjednici zakazanoj za 28. juli, nova ukupna budžetska cifra entitetskog budžeta bit će 1.735.797.000 KM na prihodovnoj i na rashodovnoj strani.

To je za 36,5 miliona KM ili za 2,15 posto više u odnosu na sadašnji budžet.

Najznačajnije izmjene, u pogledu umanjenja sredstava, izvršene su na naknadama troškova zaposlenih (2,4 miliona KM), izdacima za materijal i usluge (0,8 miliona KM), nabavci stalnih sredstava (2,0 miliona KM). Na taj način je omogućeno da se izvrši povećanje tekućih transfera u ukupnom iznosu od 48,2 miliona KM, od čega se najveći dio odnosi na naknade boračkim kategorijama.

U skladu s ranijim zaključcima Parlamenta FBiH, kojima je naloženo Vladi FBiH da se svim boračkim kategorijama osiguraju redovne isplate i prinadležnosti bez umanjenja, planirano je za 34,55 miliona KM povećanje po osnovu invalidnina, za 2,9 miliona KM po osnovu implementacije Zakona o posebnim pravima dobitnika ratnih priznanja te dva miliona KM za sufinansiranje Fondacije za održivi razvoj OdRaz.

Također je za 14 miliona KM povećan transfer za osobe s invaliditetom - neratni invalidi po osnovu isplate duga po zakonu koji je važio do 11. 3. 2009. godine, dok je u okviru tekućih transfera drugim nivoima dodato 13,6 miliona KM za Zavod zdravstvenog osiguranja po osnovu pokrića gubitka Fonda solidarnosti i 2 miliona KM za Fond PIO po osnovu povećanja minimalnih penzija.

Za programe podrške razvoja regije Srebrenica (što nije učinjeno u aktuelnom budžetu za 2011. godinu), a na osnovu opredjeljenja Vlade FBiH da sufinansira održivi povratak na ovom području, planirano je tri miliona KM.

U vezi s finansiranjem povratka u Srebrenicu, šef poslaničkog kluba Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH Marinko Čavara neuspješno je predlagao amandman uz tekst rebalansa, a glasio je da se za srebreničke povratnike osigura još blizu milion KM, i to umanjenjem iznosa iz budžetskog razdjela predviđenog za ured predsjednika FBiH.

Nakon jednog kruga općeg, elektronskog glasanja, u kojem Čavarin amandman nije dobio potrebnu većinu glasova, on je zatražio pojedinačno izjašnjavanje prozivkom.

Poslanički klub Socijaldemokratske partije (SDP) BiH zatražio je potom petnaestominutnu pauzu, a nakon njenog isteka, Čavarina inicijativa je iz poslaničkih klupa SDP-a ocijenjena kao neiskrena.

Iz Stranke demokratske akcije (SDA) je okvalificirana kao politikantstvo i "naglo interesovanje HDZ-a za Srebrenicu" tek nakon što je došao u opoziciju. Kao nekadašnji učesnik u vlasti FBiH, HDZ je glasao protiv slične inicijative, rečeno je iz klupa SDA.

Čavarinoj incijativi pridružili su se iz Stranke za BiH, kao i Saveza za bolju budućnost BiH, ali je na koncu inicijativa odbijena jer nije bilo dovoljno glasova za nju u pojedinačnom izjašnjavanju svih poslanika Predstavničkog doma prozivkom.

Za je glasalo 25 poslanika, protiv 27, a suzdržanih je bilo 28.

Sjednica je u toku.
Image
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#1053 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by zonbirile »

ReD aka Socijalista wrote:U Predstavničkom domu odobren predloženi reblans ovogodišnjeg budžeta FBiH, predstoji izjašnjavanje u Domu naroda
Predstavnički dom Federalnog parlamenta odobrio je većinom glasova na današnjoj sjednici u Sarajevu rebalans ovogodišnjeg entitetskog budžeta predložen iz Vlade Federacije Bosne i Hercegovine po hitnom postupku.
Foto: Arhiv
Foto: Arhiv
U paketu s rebalansom Vladi su odobrene predložene izmjene pratećeg akta, Zakona o izvršenju budžeta.

Ako rebalans odobri i Dom naroda na sjednici zakazanoj za 28. juli, nova ukupna budžetska cifra entitetskog budžeta bit će 1.735.797.000 KM na prihodovnoj i na rashodovnoj strani.

To je za 36,5 miliona KM ili za 2,15 posto više u odnosu na sadašnji budžet.

Najznačajnije izmjene, u pogledu umanjenja sredstava, izvršene su na naknadama troškova zaposlenih (2,4 miliona KM), izdacima za materijal i usluge (0,8 miliona KM), nabavci stalnih sredstava (2,0 miliona KM). Na taj način je omogućeno da se izvrši povećanje tekućih transfera u ukupnom iznosu od 48,2 miliona KM, od čega se najveći dio odnosi na naknade boračkim kategorijama.

U skladu s ranijim zaključcima Parlamenta FBiH, kojima je naloženo Vladi FBiH da se svim boračkim kategorijama osiguraju redovne isplate i prinadležnosti bez umanjenja, planirano je za 34,55 miliona KM povećanje po osnovu invalidnina, za 2,9 miliona KM po osnovu implementacije Zakona o posebnim pravima dobitnika ratnih priznanja te dva miliona KM za sufinansiranje Fondacije za održivi razvoj OdRaz.

Također je za 14 miliona KM povećan transfer za osobe s invaliditetom - neratni invalidi po osnovu isplate duga po zakonu koji je važio do 11. 3. 2009. godine, dok je u okviru tekućih transfera drugim nivoima dodato 13,6 miliona KM za Zavod zdravstvenog osiguranja po osnovu pokrića gubitka Fonda solidarnosti i 2 miliona KM za Fond PIO po osnovu povećanja minimalnih penzija.

Za programe podrške razvoja regije Srebrenica (što nije učinjeno u aktuelnom budžetu za 2011. godinu), a na osnovu opredjeljenja Vlade FBiH da sufinansira održivi povratak na ovom području, planirano je tri miliona KM.

U vezi s finansiranjem povratka u Srebrenicu, šef poslaničkog kluba Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH Marinko Čavara neuspješno je predlagao amandman uz tekst rebalansa, a glasio je da se za srebreničke povratnike osigura još blizu milion KM, i to umanjenjem iznosa iz budžetskog razdjela predviđenog za ured predsjednika FBiH.

Nakon jednog kruga općeg, elektronskog glasanja, u kojem Čavarin amandman nije dobio potrebnu većinu glasova, on je zatražio pojedinačno izjašnjavanje prozivkom.

Poslanički klub Socijaldemokratske partije (SDP) BiH zatražio je potom petnaestominutnu pauzu, a nakon njenog isteka, Čavarina inicijativa je iz poslaničkih klupa SDP-a ocijenjena kao neiskrena.

Iz Stranke demokratske akcije (SDA) je okvalificirana kao politikantstvo i "naglo interesovanje HDZ-a za Srebrenicu" tek nakon što je došao u opoziciju. Kao nekadašnji učesnik u vlasti FBiH, HDZ je glasao protiv slične inicijative, rečeno je iz klupa SDA.

Čavarinoj incijativi pridružili su se iz Stranke za BiH, kao i Saveza za bolju budućnost BiH, ali je na koncu inicijativa odbijena jer nije bilo dovoljno glasova za nju u pojedinačnom izjašnjavanju svih poslanika Predstavničkog doma prozivkom.

Za je glasalo 25 poslanika, protiv 27, a suzdržanih je bilo 28.

Sjednica je u toku.
Image
-----------------------------------------------------------------
smiješno u ovakvoj situaciji,opet redistribucija novca,nigdje razvoja,osim Srebrenice i to za poklopiti se.Vlada nije centar za socijalnu skrb,a sada će godina od izbora 25% mandata. :x
User avatar
brzica
Posts: 782
Joined: 17/11/2010 14:05

#1054 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by brzica »

Prvo, kako ovog majmuna Čavaru nije sramota ovako se podkusurivati
sa žrtvama. Bili u vlasti 20 godina, a nije bilo para za Srebrenicu. Ovi
daju tri milijuna, a on još traži milijun od predsjednika FBiH, kao on
se brine. Ne čuh ga da je prošle godine onoj teti što je 4 godine šutjela
htio uzeti milijun i dati ga u Srebrenicu. Nije čak ni otišao tamo niti jednom,
a bio je obvezan kao član vodstva Parlamenta. I Avaz ga podrži.
Marš u oporbu sljedećih 20 godina. :x

A proračun kao proračun, s obzirom šta su ostavili oni iza sebe i bolje je nego
što sam se nadao. Neozbiljno bi bilo pomisliti da će se nakon 10-ak godina
urušavanja i krađe sve srediti za 4 mjeseca. Tek je jedno JP preuzeto u
potpunosti iz ruka onih bivših "vizionara", pomoćnici ministara još opstruiraju.
Tek dogodine će se moći osjetiti dobrobiti nekih sadašnjih, "nevidljivih", koraka.
I ovaj manjak od 148 milijuna se mogao srediti do kraja godine i bez obveznica,
ali bi neozbiljno bilo reći da se proračun temelji na nadi da će se nešto napraviti.
Mora biti tvrdo utemeljeno, a ako bude bolji priliv dobro je. S obzirom da raste
dobit od poduzeća, da će vjerojatno biti privatizacije, da porezi rastu, da će se
krenuti sa izgradnjom 5c, da se novac koji leži na računima JP (kažu u Vladi da je
to do sada oko 1,2 milijarde, a očekuju da bude do 1,45 milijardi ukupno) planira
pustiti preko Razvojne, najviše prema MSP, mislim kako treba biti blagi optimist.
Osima ako ne krene tsunami iz SAD.
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#1055 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Corto Maltese »

veho71 wrote:Najavljeno je uvećanje ukupne budžetske cifre za 2,15 odsto i predložene su određene uštede u mnogo stavki, te uvećanje transfera za ratne i neratne invalide.
Zna li neko ovo pojasniti,tačnije šta znači ovo uvećanje tranfera za ratne i neratne invalide,da nije možda isplata po rješenju 403 KM za neratne invalidnine.
Sudeći po bankovnom izvodu, ja sam za prošli mjesec dobio dodatak na invalidninu u iznosu od 3.06KM
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#1056 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by StupskaBitanga »

Odlican potez za tuzlansku sol
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#1057 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

StupskaBitanga wrote:Odlican potez za tuzlansku sol
ovo je dobro za narod Tuzle, svakako.
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#1058 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

Politika
Odobren rebalans budžeta FBiH
Na današnjoj sjednici Doma naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine u Sarajevu Federalnoj vladi je odobren rebalans ovogodišnjeg entitetskog budžeta.
U skladu s rebalansom odobrene su izmjene pratećeg akta, Zakona o izvršenju budžeta.

Pošto je i jedan i drugi akt odobrio 26. jula i Predstavnički dom, oni mogu stupiti na snagu.

U današnjem uvodnom obraćanju delegatima Doma naroda, federalni premijer Nermin Nikšić ponovio je detalje koje je naveo i 26. jula poslanicima Predstavničkog doma da nisu predviđene velike promjene u dosadašnjem budžetu i da
će se to desiti kad se steknu uvjeti za potpuno usklađivanje budžeta s programskim planovima aktuelne vlade.

Finansiranje razvoja planira se kroz vanbudžetske fondove, a budžet je i nakon rebalansa, u osnovi zadržao jaku socijalnu dimenziju, rekao je Nikšić, što je nakon njega potvrdio i ministar finansija Ante Krajina u obraćanju delegatima.

Prema premijerovim navodima, veoma su male šanse za daljnju dostavu novca od Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) pa je planirano da ovogodišnji budžetski deficit (ministar Krajina operacionalizira iznosom od oko 148 miliona) bude pokriven izdavanjem - najkasnije početkom oktobra - trezorskih zapisa kao dužničkih vrijednosnih papira u iznosu od 90 miliona KM.

Planirano je zatim da deficit bude pokriven od dijela očekivanih 240 miliona KM na osnovu ovogodišnjeg boljeg poslovanja javnih preduzeća, kao i s 57,8 miliona KM od Evropske komisije. (Ministar Krajina tvrdi da je ovaj novac od Evropske komisije uvjetovan donošenjem globalnog okvira fiskalne bilance na nivou BiH za period 2012. - 2014. godina).

Pošto se bilježi ovogodišnji blagi porast prihoda od PDV-a, što je, prema izlaganju premijera Nikšića, svojevrsni pokazatelj da recesija polako odlazi, na ovaj porast se također računa kod pokrivanja budžetskog deficita.

Premijer je rezimirao da je budžetski rebalans planiran na osnovu realnih mogućnosti i pokazatelja.

Njime će sigurno biti nezadovoljni mnogi, a naročito kantoni koji su inače u problemima jer im je ugrožena finansijska održivost.

Te tvrdnje dobile su potvrdu ubrzo tokom današnje delegatske rasprave u Domu naroda o rebelansu, u kojoj je dominiralo nezadovoljstvo delegata iz pojedinih područja Federacije, naročito iz Bosanskopodrinjskog kantona, kao sredina kojima je naročito potrebna finansijska podrška federalnog nivoa zbog njihove izrazite nerazvijenosti.

Stoga je delegatski klub bošnjačkog naroda inicirao zaključak, koji su uporedo s budžetskim rebalansom odobrili i ostali delegati Doma naroda, a glasi da Vlada u narednom periodu posebnu pažnju obrati na Bosanskopodrinjski, Posavski i Livanjski kanton, kod davanja, odnosno kod kriterija za raspodjelu novca iz budžetskog transfera za niže nivoe vlasti, u ovom slučaju za kantone.

(Delegat Jasenko Tufekdžić izjavio je odmah potom da nikada nije vjerovao u obavezujuću snagu zaključaka mada se nerijetko, kao forma, usvajaju u Parlamentu uz zakon ili neki drugi obavezujući akt).

Prije odobravanja rebalansa za 2011. godinu, ministar finansija Ante Krajina je izjavio da su zahtjevi budžetskih korisnika ukupno bili veći za 300 miliona KM od mogućnosti budžeta.

Krajina je potvrdio da plaće budžetskih korisnika nisu mijenjane te da su umanjenja izvršena na ukupno 105 budžetskih pozicija, počevši od tekuće rezerve, putnih troškova, dnevnica i drugih izdataka.

Prema odobrenom rebalansu, nova ukupna budžetska cifra je 1.735.797.000 KM na prihodovnoj i na rashodovnoj strani.

To je za 36,5 miliona KM ili za 2,15 posto više u odnosu na dosadašnji budžet.

Najznačajnije izmjene, u pogledu umanjenja, najavljene su rebalansom u stavkama naknada troškova zaposlenih (2,4 miliona KM), izdataka za materijal i usluge (0,8 miliona KM) i nabavku stalnih sredstava (dva miliona KM).

Na taj način je omogućeno povećanje tekućih transfera u ukupnom iznosu od 48,2 miliona KM, od čega je najveći dio za naknade boračkim kategorijama.

U skladu s ranijim zaključcima Parlamenta FBiH, kojima je naloženo Vladi FBiH da se svim boračkim kategorijama osiguraju redovne isplate i prinadležnosti bez umanjenja, planirano je za 34,55 miliona KM povećanje po osnovu invalidnina, a 2,9 miliona KM po osnovu implementacije Zakona o posebnim pravima dobitnika ratnih priznanja te dva miliona KM za sufinansiranje Fondacije za održivi razvoj OdRaz.

Također je za 14 miliona KM povećan transfer za osobe s invaliditetom - neratni invalidi po osnovu isplate duga po zakonu koji je važio do 11. marta 2009. godine, dok je u okviru tekućih transfera drugim nivoima dodato 13,6 miliona KM za Zavod zdravstvenog osiguranja po osnovu pokrića gubitka Fonda solidarnosti i dva miliona KM za Fond PIO po osnovu povećanja minimalnih penzija.

Za programe podrške razvoja regije Srebrenica (što nije učinjeno u dosadašnjem budžetu za 2011. godinu), a na osnovu opredjeljenja Vlade FBiH da sufinansira održivi povratak na ovom području, planirana su tri miliona KM.

Sjednica Doma naroda je u toku.
Image
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#1059 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

Nikšić: "Neće biti sredstava MMF-a"
SARAJEVO - Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić izjavio je da je gotovo izvjesno da neće biti sredstava Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/ po stend baj aranžmanu te da se u federalnoj Vladi pripremaju na to kako da zaokruže budžet i bez tih sredstava. Nikšić je izrazio nadu da neće biti bilo kakvih značajnih potresa koji bi ugrozili taj plan.

"Ako ne bude tih 58 miliona moraćemo tražiti neko novo rješenje i moguć je još jedan rebalans budžeta", rekao je on za sarajevsko "Oslobođenje".

Nikšić se osvrnu i na ugovore koji su potpisani prije ove vlade, rekavši da bi se nova Vlada FBih i on kao premijer "trebalo kolektivno spaliti kada vide ugovore koji su potpisani ranije, a sada su došli na naplatu, koji su sačinjeni tako da je to ne kriminal, nego zločin".

On je kao primjer naveo ugovor sa Ina-molom u vezi sa Energopetrolom, te Vladinu kupovinu nekretnine u Mostaru za tri miliona KM za koju ne može dobiti građevinsku dozvolu da napravi zgradu.
Image
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#1060 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by StupskaBitanga »

i sta ce nam???
Moze i bez njih :D
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#1061 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

StupskaBitanga wrote:i sta ce nam???
Moze i bez njih :D
Kome treba MMf? :?























:D
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#1062 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by poznanik »

Nikšić se osvrnuo i na ugovore koji su potpisani prije ove vlade, rekavši da bi se nova Vlada FBiH i on kao premijer "trebalo kolektivno spaliti kada vide ugovore koji su potpisani ranije, a sada su došli na naplatu, koji su sačinjeni tako da je to ne kriminal, nego zločin".

On je kao primjer naveo ugovor sa Ina-molom u vezi sa Energopetrolom, te Vladinu kupovinu nekretnine u Mostaru za tri miliona KM za koju ne može dobiti građevinsku dozvolu da napravi zgradu.

Pa hoće li onda zahtijevati od nadležnih službi pokretanje krivične odgovornosti za osobe koje su ranije zaključivale te ugovore, ili će sve ostati na verbalnoj osudi i populističkom pokazivanju sposobnosti u prepoznavanju kriminalaca?
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#1063 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

To bi bilo jedino ispravno. Ako misli da je bio kriminal onda ne da to moze nego to mora uraditi.
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#1064 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Corto Maltese »

poznanik wrote:
Nikšić se osvrnuo i na ugovore koji su potpisani prije ove vlade, rekavši da bi se nova Vlada FBiH i on kao premijer "trebalo kolektivno spaliti kada vide ugovore koji su potpisani ranije, a sada su došli na naplatu, koji su sačinjeni tako da je to ne kriminal, nego zločin".

On je kao primjer naveo ugovor sa Ina-molom u vezi sa Energopetrolom, te Vladinu kupovinu nekretnine u Mostaru za tri miliona KM za koju ne može dobiti građevinsku dozvolu da napravi zgradu.
Pa hoće li onda zahtijevati od nadležnih službi pokretanje krivične odgovornosti za osobe koje su ranije zaključivale te ugovore, ili će sve ostati na verbalnoj osudi i populističkom pokazivanju sposobnosti u prepoznavanju kriminalaca?
Sumnjam u te tužbe. Priča o kolektivnom spaljivanju je uobičajeno pripremanje odstupnice za buduće neuspjehe.
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#1065 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

Dok našu zemlju pogađa opća recesija državna preduzeća u stranim bankama kriju više od milijardu KM!
Novac treba iskoristiti na najbolji način, kaže Krajina

Kompanije koje su u većinskom vlasništvu Federacije BiH na svojim računima u komercijalnim bankama drže depozite veće od milijardu maraka!

Opća recesija

Ovo je za "Dnevni avaz" izjavio federalni ministar finansija Ante Krajina, čime je samo potvrđeno pisanje našeg lista da javne kompanije u vrijeme opće recesije kriju stotine miliona maraka državnog novca.

Inače, Federalna vlada ranije je dala nalog da se prikupe informacije o stanju na računima svih preduzeća kojima je država većinski vlasnik. Kako je kazao ministar Krajina, preduzeća su u međuvremenu putem federalnih ministarstava poslala izvještaje o depozitima kojima raspolažu.

- Prema onome što su prijavila gospodarska društva kojima smo mi većinski vlasnici, ukupan iznos oročenih sredstava i onih po viđenju (a vista) prelazi milijardu maraka. Federalna finansijska policija sada službeno utvrđuje iznose depozita i uvjete pod kojima su bila oročena deponirana sredstva - istakao je Krajina za "Avaz".

Od spomenutog iznosa samo su "BH Telecom" i "Elektroprivreda BiH" na svojim računima zaledili 450 miliona KM. Ostalih više od pola milijarde maraka odnosi se na sva druga preduzeća u većinskom državnom vlasništvu, poput HT-a Mostar, "Elektroprivrede HZ Herceg-Bosne", "Energoinvesta"...

Dobar domaćin

Nakon dobivene informacije, dodaje Krajina, Federalna vlada dat će prijedloge kako da bude iskorišten deponovani novac. Odranije je poznat stav ministra Krajine da država, ako je titular, mora odlučivati o tim sredstvima.

- Radi se na tome. Još smo u fazi prikupljanja informacija. S depozitima ne treba postupati brzopleto. Potrebno je sve sagledati sa što više aspekata i manirom dobrog domaćina ili gospodarstvenika napraviti najbolja rješenja, odnosno upotrijebiti novac na najbolji način - smatra Krajina.

Uzimaju kredite, a imaju depozite

- Mi imamo gospodarska preduzeća koja istovremeno koriste kredite i imaju deponirana sredstva. Treba vidjeti isplati li se imati kredit ili je bolje prebiti kredit, a razročiti sredstva. Treba se postaviti prema tim sredstvima kao da su vaša vlastita. Prema državnom novcu često se ne odnosimo kao prema svome - kazao je Krajina.
Image
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#1066 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Corto Maltese »

SARAJEVO - Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić izjavio je da je gotovo izvjesno da neće biti sredstava Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/ po stend baj aranžmanu te da se u federalnoj Vladi pripremaju na to kako da zaokruže budžet i bez tih sredstava. Nikšić je izrazio nadu da neće biti bilo kakvih značajnih potresa koji bi ugrozili taj plan.
"Ako ne bude tih 58 miliona moraćemo tražiti neko novo rješenje i moguć je još jedan rebalans budžeta", rekao je on za sarajevsko "Oslobođenje".
Nada nije plan
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59304
Joined: 15/12/2008 16:53

#1067 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ultima_palabra »

Naravno da nije... da ti pojasnim kako to inače ide. Napraviš plan i onda radiš na njegovom ostvarenju i nadaš se da neće biti problema. To je otprilike i Nikšić rekao.
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#1068 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Corto Maltese »

ultima_palabra wrote:Naravno da nije... da ti pojasnim kako to inače ide. Napraviš plan i onda radiš na njegovom ostvarenju i nadaš se da neće biti problema. To je otprilike i Nikšić rekao.
Iz gore napisanog, kao i iz nekih prethodnih izlaganja, očito je da si ti taj kome je potrebno objasniti. Dakle, napraviš dobar plan, koji uključuje i sve predvidive i očekivane probleme, i radiš na njemu. Naravno da postoje i neočekivani problemi, kao i oni na koje se ne može utjecati, ali pošto Nikšić nije rekao: "Nadam se da neće puć meteor u Zavidoviće, nadam se da neće eruptirati vulkan ispod Vranduka" i slično, pretpostavljam da na takve nije mislio. Upravo radi tih koji se sakrivaju iza lijepih želja, stari kinezi i smislili uzrečicu: "Nada nije plan!"
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#1069 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Kako bi se ti izrazio bez preuvelicavanja sa meteorom? :D
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#1070 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by nosara »

Corto Maltese wrote:
ultima_palabra wrote:Naravno da nije... da ti pojasnim kako to inače ide. Napraviš plan i onda radiš na njegovom ostvarenju i nadaš se da neće biti problema. To je otprilike i Nikšić rekao.
Iz gore napisanog, kao i iz nekih prethodnih izlaganja, očito je da si ti taj kome je potrebno objasniti. Dakle, napraviš dobar plan, koji uključuje i sve predvidive i očekivane probleme, i radiš na njemu. Naravno da postoje i neočekivani problemi, kao i oni na koje se ne može utjecati, ali pošto Nikšić nije rekao: "Nadam se da neće puć meteor u Zavidoviće, nadam se da neće eruptirati vulkan ispod Vranduka" i slično, pretpostavljam da na takve nije mislio. Upravo radi tih koji se sakrivaju iza lijepih želja, stari kinezi i smislili uzrečicu: "Nada nije plan!"
Strancica...? :evil:
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59304
Joined: 15/12/2008 16:53

#1071 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ultima_palabra »

Corto Maltese wrote:
ultima_palabra wrote:Naravno da nije... da ti pojasnim kako to inače ide. Napraviš plan i onda radiš na njegovom ostvarenju i nadaš se da neće biti problema. To je otprilike i Nikšić rekao.
Iz gore napisanog, kao i iz nekih prethodnih izlaganja, očito je da si ti taj kome je potrebno objasniti. Dakle, napraviš dobar plan, koji uključuje i sve predvidive i očekivane probleme, i radiš na njemu. Naravno da postoje i neočekivani problemi, kao i oni na koje se ne može utjecati, ali pošto Nikšić nije rekao: "Nadam se da neće puć meteor u Zavidoviće, nadam se da neće eruptirati vulkan ispod Vranduka" i slično, pretpostavljam da na takve nije mislio. Upravo radi tih koji se sakrivaju iza lijepih želja, stari kinezi i smislili uzrečicu: "Nada nije plan!"
A kako ti znaš na šta je mislio? Možda je pod "značajnijim potresima" mislio na nesolventnost američke vlade, bankrot pojedinih članica EU i slične situacije koje su za nas kao meteor i vulkan... gotovo nemoguće za predvidjeti i nemoguće za utjecati.

Kod kritikovanja nije važan kvantitet nego kvalitet. Nakon stotinjak ovakvih "opservacija" kad jednom nešto i ubodeš, niko te neće shvatati ozbiljno :-D
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#1072 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Corto Maltese »

madner wrote:Kako bi se ti izrazio bez preuvelicavanja sa meteorom? :D
"Nada" je zabranjena riječ u unutrašnjoj politici. Nada se samo onaj koji ne raspolaže svojom sudbinom. Kad izgovoriš tu riječ automatski si priznao da ne kontrolišeš situaciju.
Tito, Ataturk, Churchill, Kennedy... riječ "Nada" su koristili isključivo u trećem licu, sa ciljem da ponizi protivnika: "A oni koji misle da ćemo propasti, popustiti, odustati... mogu samo da se nadaju".
Čak i M.L. King, kojem je kao svešteniku, bio posao da se nada, je izbjegavao da koristi tu riječ, pa ju je zamijenio sa: "I have a dream!"
Nada, ne samo da nije plan, nego je očit dokaz da plana nema.
Last edited by Corto Maltese on 04/08/2011 10:46, edited 1 time in total.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#1073 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Dobra opaska, treba paziti na simboliku.
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#1074 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Corto Maltese »

ultima_palabra wrote:A kako ti znaš na šta je mislio? Možda je pod "značajnijim potresima" mislio na nesolventnost američke vlade, bankrot pojedinih članica EU i slične situacije koje su za nas kao meteor i vulkan... gotovo nemoguće za predvidjeti i nemoguće za utjecati.

Kod kritikovanja nije važan kvantitet nego kvalitet. Nakon stotinjak ovakvih "opservacija" kad jednom nešto i ubodeš, niko te neće shvatati ozbiljno :-D
Možda!? Radi se o predsjedniku federalne vlade, a ne o meštru masonske lože. Njegove izjave trebaju biti jasne, svakome razumljive. Izjave koje ne ostavljaju prostora za "Možda". Prodorne i nedvosmislene izjave koje uljevaju... pazi sad Kopernikovskog obrta, NADU! Jer nije njegovo da se nada, nego da nadu pruža. Ali, ako je tebi to u redu, onda ništa.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#1075 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Banksy »

Corto Maltese wrote:
"Nada" je zabranjena riječ u unutrašnjoj politici.
Nada se samo onaj koji ne raspolaže svojom sudbinom.
Kad izgovoriš tu riječ automatski si priznao da ne kontrolišeš situaciju.
Post Reply