Srpska proslost

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
Zeljocity
Posts: 155
Joined: 18/04/2011 14:35

#1051 Re: Srpska proslost

Post by Zeljocity »

Strahinja M wrote:
Zeljocity wrote:
Strahinja M wrote:Načertanije - Ako Bošnjaci ne bi ovo primili, to bi otuda kao sigurno sledovalo raskomadanje Srba na provincijalna mala knjaževstva pod osobitim vladajućim familijama koje bi se nepremjeno tuđem i stranom uplivu predale; jer bi one među sobom sarevnovale i jedna drugoj zavidile. Ove familije nikad se ne bi dale više do toga dovesti da interes svoje koristi kakvoj drugoj familiji na žertvu prinesu, pa baš ni onda kad bi od takvog požrtvovanja napredak sviju ovi naroda zavisio.
Iz ovih osnovopoloženija sleduje, da, ako bi se pre ovog opšteg sojedinjenja Srbstva što osobito u Bosni preobražavati počelo, da se to preobraženje tako čini kako bi ono samo služilo kao priugotovlenije za ono opšte sojedinjenje sviju Srba i provincija ujedno, kojim jedinim načinom može se računati na postiženje one velike cjeli i onog interesa koji je svima ovim Srbima jednak. - Jer ovde Srbiju samo zato napred stavljam što ona jedina može tu stvar priugotovljavati i dužna je neprestano negovati do vremena koje će doneti izvršenje ovog plana i koje vreme da bi sazrelo Srbija će na tome raditi. -
........................................................................................................................
Jasno je da se termin Bošnjak u Načertaniju koristi kao provincijalno ime za tamošnje Srbe (Tako ih vidi Garašinin što ne znači da su svi stanovnici Bosne bili Srbi).Garašanin i stanovnike Srema,Slavonije i drugih pokrajina takođe naziva narodima što nije ništa neobično jer današnje značenje pojma narod bitno se razlikuje od vremena u kome je nastalo Načertanije.

Matica Srpska iz 1825 koja se često citira kao dokaz posebnosti Bošnjaka i Crnogoraca u naslovu kaže Slovenosrpsko koleno a u tekstu nabraja provincijalna imena istog srpskog naroda dok stanovnike Srbije naziva isključivo Srbima.Drugim riječima,autor članka razlikuje Srbe podanike Knjaževine Srbije i Srbe u drugim pokrajinama i državama koji imaju i svoja provincijalna imena - Bošnjaci,Crnogorci i dr.

"Na istočnog veroispovedanija Bošnjake veći upliv imati neće biti za Srbiju težak zadatak Više predostrožnosti i vnimanija na protiv toga iziskuje to, da se katolički Bošnjaci zadobijedu. Na čelu ovih stoje franjevački fratri." Nacertanije

Bošnjaci žive izmeđ Drine, Verbasa,
Save, Dalmacie i Hema, čislom (brojem) 450.000;
ispovjedaju ili Islam;ili su Rimokatolici, ili pravoslavni.
MATICA SRPSKE

Mislim da pored ovakvih jasnih rijeci nema sumnje sta i kako se mislio o stanovnicima Bosne u to vrijeme a gle cuda nije to tako davno bilo.

I kad vec pricas o regionalnim imenima za srbe tipa Bosnjaci, Crnogorci, Makedonci, Hrvati itd.. imate li vi neki dokaz da se slavensko pleme srba (servi) naselilo u Bosnu, Hrvatsku, Makedoniju, Hrvatsku itd..?? Znaci slaveni nije jednako srbima i nemoj mi se sluziti tim takvim pricama. Prvi slaveni dolaze na Balkan u 5st. dok vi dolazite tek u 7st. prema tome nema smisla tako da pricas. Hvala.
Citirao sam dio Načertanija u kome se govori o potrebi srpskog jedinstva u BiH .Ta rečenica koju si ti citirao je istrgnuta iz kontesta.Nema nikakve sumnje da Garašanin stanovništvo Bosne i Hercegovine i drugih pokrajina smatra Srbima.Sasvim je druga stvar da li je to tačno ali Načertanije niko normalan ne može uzimati kao dokaz nepostojanja Srba u BiH u to vrijeme jer kako sam već rekao,i pravoslavno i muslimansko i katoličko stanovništvo po Načertaniju jeste srpsko kao i po časopisu Matica Srpska iz 1825.Pogledaj naslov tog članka.
Ne znam koji Sloveni su naselili ove prostore ali Srbi kao stanovnici šireg područja od današnje Srbije spominju se i u spisima Konstantina Porfirogenita.
To je istorija a istoriju ne možemo da mijenjamo.
Gore iznad sam naveo stranicu gdje imas cijelo Nacertanije i procitaj ga i prestani inat historiju da ganjas. Znaci u Nacertaniju se prica o ujedinjenju Srbije, Bosne pa i dalje i kako da se osigura izlazak na more itd.. KAd imas recenicu iz orginalnog dokumenta gdje ti fino pise "bosnjaci istocnog vjerovanja" nemas tu nista vaditi van konteksta.

Eh fino posto mi se pozivas na Konstantina Porfirogenta taj isti Porfirogent za vas srbe kaze da ste ROBOVI, SLUGE i tamo vas naziva SERVIMA sto upravo znaci rob, sluga i kako vam je dodijeljenja zemlja dole negdje u Grckoj pa vam to nije bilo dobro pa ste trazili drugu i onda ste nastanjeni u Raskoj i te rijeci dobiste ime Rascani a ime srbi potice najvjerovatnije od rijeci SERBula sto je oznacavalo obucu tih robova. Eh sad ti meni reci koliko je to pleme serva moglo da bude pa ih ovi doveli kao robove?? Znaci nije moglo da bude veliko i prema tome cijela ta prica o servima po Bosni itd.. pada u vodu. Rekoh ti gore ranije GAME OVER i ne znam iz kojeg razloga novi nik??
RahatHurmašica
Posts: 2013
Joined: 25/04/2013 08:49

#1052 Re: Srpska proslost

Post by RahatHurmašica »

Strahinja M wrote: Niko nije rekao da ste Srbi.Današnje stanovništvo nema kontinuitet sa stanovništvom iz vremena o kome govorimo.Drugim riječima Narod Federacije BiH i Narod Republike Srpske nisu isti narod iako postoji jezička sličnost.
logično. ti koji su ranije živjeli su otišli (ptice znaju kuda), a Bošnjaci su došli iz turske, ha ja. (ovo ni uzoriti kačavenda nebi bolje sročio).
Zeljocity
Posts: 155
Joined: 18/04/2011 14:35

#1053 Re: Srpska proslost

Post by Zeljocity »

"Strahinja M"
Niko nije rekao da ste Srbi.Današnje stanovništvo nema kontinuitet sa stanovništvom iz vremena o kome govorimo.Drugim riječima Narod Federacije BiH i Narod Republike Srpske nisu isti narod iako postoji jezička sličnost.[/quote]

To je isti narod a drugim rijecima narod Bosne i Hercegovine je drugaciji genetski od naroda u Srbiji i to se od oka moze vidjeti zar ne?? PA naravno da moze.





Sad mi reci kako ovi srbi lice na nas bosnjake ili mi na njih??

Zeljocity
Posts: 155
Joined: 18/04/2011 14:35

#1054 Re: Srpska proslost

Post by Zeljocity »

RahatHurmašica wrote:
Strahinja M wrote: Niko nije rekao da ste Srbi.Današnje stanovništvo nema kontinuitet sa stanovništvom iz vremena o kome govorimo.Drugim riječima Narod Federacije BiH i Narod Republike Srpske nisu isti narod iako postoji jezička sličnost.
logično. ti koji su ranije živjeli su otišli (ptice znaju kuda), a Bošnjaci su došli iz turske, ha ja. (ovo ni uzoriti kačavenda nebi bolje sročio).

Strahota je fakat kakve ideje imaju i sta ih uce prosto nevjerovatno.
Strahinja M
Posts: 26
Joined: 29/05/2014 15:09

#1055 Re: Srpska proslost

Post by Strahinja M »

Zeljocity wrote: Gore iznad sam naveo stranicu gdje imas cijelo Nacertanije i procitaj ga i prestani inat historiju da ganjas. Znaci u Nacertaniju se prica o ujedinjenju Srbije, Bosne pa i dalje i kako da se osigura izlazak na more itd.. KAd imas recenicu iz orginalnog dokumenta gdje ti fino pise "bosnjaci istocnog vjerovanja" nemas tu nista vaditi van konteksta.

Eh fino posto mi se pozivas na Konstantina Porfirogenta taj isti Porfirogent za vas srbe kaze da ste ROBOVI, SLUGE i tamo vas naziva SERVIMA sto upravo znaci rob, sluga i kako vam je dodijeljenja zemlja dole negdje u Grckoj pa vam to nije bilo dobro pa ste trazili drugu i onda ste nastanjeni u Raskoj i te rijeci dobiste ime Rascani a ime srbi potice najvjerovatnije od rijeci SERBula sto je oznacavalo obucu tih robova. Eh sad ti meni reci koliko je to pleme serva moglo da bude pa ih ovi doveli kao robove?? Znaci nije moglo da bude veliko i prema tome cijela ta prica o servima po Bosni itd.. pada u vodu. Rekoh ti gore ranije GAME OVER i ne znam iz kojeg razloga novi nik??
Načertanije - Ako Bošnjaci ne bi ovo primili, to bi otuda kao sigurno sledovalo raskomadanje Srba na provincijalna mala knjaževstva pod osobitim vladajućim familijama koje bi se nepremjeno tuđem i stranom uplivu predale; jer bi one među sobom sarevnovale i jedna drugoj zavidile. Ove familije nikad se ne bi dale više do toga dovesti da interes svoje koristi kakvoj drugoj familiji na žertvu prinesu, pa baš ni onda kad bi od takvog požrtvovanja napredak sviju ovi naroda zavisio.
Iz ovih osnovopoloženija sleduje, da, ako bi se pre ovog opšteg sojedinjenja Srbstva što osobito u Bosni preobražavati počelo, da se to preobraženje tako čini kako bi ono samo služilo kao priugotovlenije za ono opšte sojedinjenje sviju Srba i provincija ujedno, kojim jedinim načinom može se računati na postiženje one velike cjeli i onog interesa koji je svima ovim Srbima jednak. - Jer ovde Srbiju samo zato napred stavljam što ona jedina može tu stvar priugotovljavati i dužna je neprestano negovati do vremena koje će doneti izvršenje ovog plana i koje vreme da bi sazrelo Srbija će na tome raditi.
..................................................................................................................................................

Ako po Garašaninu nema Srba u Bosni,o kakvom ujedinjenju Srpstva u Bosni onda govori ?
Vizantinci su inače sa nipodaštavanjem govorili o drugim narodima.Bugare su npr.nazivali Vulgari.
Zeljocity
Posts: 155
Joined: 18/04/2011 14:35

#1056 Re: Srpska proslost

Post by Zeljocity »

Strahinja M wrote:
Zeljocity wrote: Gore iznad sam naveo stranicu gdje imas cijelo Nacertanije i procitaj ga i prestani inat historiju da ganjas. Znaci u Nacertaniju se prica o ujedinjenju Srbije, Bosne pa i dalje i kako da se osigura izlazak na more itd.. KAd imas recenicu iz orginalnog dokumenta gdje ti fino pise "bosnjaci istocnog vjerovanja" nemas tu nista vaditi van konteksta.

Eh fino posto mi se pozivas na Konstantina Porfirogenta taj isti Porfirogent za vas srbe kaze da ste ROBOVI, SLUGE i tamo vas naziva SERVIMA sto upravo znaci rob, sluga i kako vam je dodijeljenja zemlja dole negdje u Grckoj pa vam to nije bilo dobro pa ste trazili drugu i onda ste nastanjeni u Raskoj i te rijeci dobiste ime Rascani a ime srbi potice najvjerovatnije od rijeci SERBula sto je oznacavalo obucu tih robova. Eh sad ti meni reci koliko je to pleme serva moglo da bude pa ih ovi doveli kao robove?? Znaci nije moglo da bude veliko i prema tome cijela ta prica o servima po Bosni itd.. pada u vodu. Rekoh ti gore ranije GAME OVER i ne znam iz kojeg razloga novi nik??
Načertanije - Ako Bošnjaci ne bi ovo primili, to bi otuda kao sigurno sledovalo raskomadanje Srba na provincijalna mala knjaževstva pod osobitim vladajućim familijama koje bi se nepremjeno tuđem i stranom uplivu predale; jer bi one među sobom sarevnovale i jedna drugoj zavidile. Ove familije nikad se ne bi dale više do toga dovesti da interes svoje koristi kakvoj drugoj familiji na žertvu prinesu, pa baš ni onda kad bi od takvog požrtvovanja napredak sviju ovi naroda zavisio.
Iz ovih osnovopoloženija sleduje, da, ako bi se pre ovog opšteg sojedinjenja Srbstva što osobito u Bosni preobražavati počelo, da se to preobraženje tako čini kako bi ono samo služilo kao priugotovlenije za ono opšte sojedinjenje sviju Srba i provincija ujedno, kojim jedinim načinom može se računati na postiženje one velike cjeli i onog interesa koji je svima ovim Srbima jednak. - Jer ovde Srbiju samo zato napred stavljam što ona jedina može tu stvar priugotovljavati i dužna je neprestano negovati do vremena koje će doneti izvršenje ovog plana i koje vreme da bi sazrelo Srbija će na tome raditi.
..................................................................................................................................................

Ako po Garašaninu nema Srba u Bosni,o kakvom ujedinjenju Srpstva u Bosni onda govori ?
Vizantinci su inače sa nipodaštavanjem govorili o drugim narodima.Bugare su npr.nazivali Vulgari.
Govori o preobrazenju pravoslavaca bosnjaka u srbe i ujedinjenju Bosne i Srbije ili bolje receno pripajanja Bosne Srbiji. Ako se ne varam nazivali su ih tako sto kod njih nema b tako da ono servi mozes citati kao serbi ali znacenje ostaje isto rob, sluga..
Strahinja M
Posts: 26
Joined: 29/05/2014 15:09

#1057 Re: Srpska proslost

Post by Strahinja M »

Zeljocity wrote:
Strahinja M wrote:
Zeljocity wrote: Gore iznad sam naveo stranicu gdje imas cijelo Nacertanije i procitaj ga i prestani inat historiju da ganjas. Znaci u Nacertaniju se prica o ujedinjenju Srbije, Bosne pa i dalje i kako da se osigura izlazak na more itd.. KAd imas recenicu iz orginalnog dokumenta gdje ti fino pise "bosnjaci istocnog vjerovanja" nemas tu nista vaditi van konteksta.

Eh fino posto mi se pozivas na Konstantina Porfirogenta taj isti Porfirogent za vas srbe kaze da ste ROBOVI, SLUGE i tamo vas naziva SERVIMA sto upravo znaci rob, sluga i kako vam je dodijeljenja zemlja dole negdje u Grckoj pa vam to nije bilo dobro pa ste trazili drugu i onda ste nastanjeni u Raskoj i te rijeci dobiste ime Rascani a ime srbi potice najvjerovatnije od rijeci SERBula sto je oznacavalo obucu tih robova. Eh sad ti meni reci koliko je to pleme serva moglo da bude pa ih ovi doveli kao robove?? Znaci nije moglo da bude veliko i prema tome cijela ta prica o servima po Bosni itd.. pada u vodu. Rekoh ti gore ranije GAME OVER i ne znam iz kojeg razloga novi nik??
Načertanije - Ako Bošnjaci ne bi ovo primili, to bi otuda kao sigurno sledovalo raskomadanje Srba na provincijalna mala knjaževstva pod osobitim vladajućim familijama koje bi se nepremjeno tuđem i stranom uplivu predale; jer bi one među sobom sarevnovale i jedna drugoj zavidile. Ove familije nikad se ne bi dale više do toga dovesti da interes svoje koristi kakvoj drugoj familiji na žertvu prinesu, pa baš ni onda kad bi od takvog požrtvovanja napredak sviju ovi naroda zavisio.
Iz ovih osnovopoloženija sleduje, da, ako bi se pre ovog opšteg sojedinjenja Srbstva što osobito u Bosni preobražavati počelo, da se to preobraženje tako čini kako bi ono samo služilo kao priugotovlenije za ono opšte sojedinjenje sviju Srba i provincija ujedno, kojim jedinim načinom može se računati na postiženje one velike cjeli i onog interesa koji je svima ovim Srbima jednak. - Jer ovde Srbiju samo zato napred stavljam što ona jedina može tu stvar priugotovljavati i dužna je neprestano negovati do vremena koje će doneti izvršenje ovog plana i koje vreme da bi sazrelo Srbija će na tome raditi.
..................................................................................................................................................

Ako po Garašaninu nema Srba u Bosni,o kakvom ujedinjenju Srpstva u Bosni onda govori ?
Vizantinci su inače sa nipodaštavanjem govorili o drugim narodima.Bugare su npr.nazivali Vulgari.
Govori o preobrazenju pravoslavaca bosnjaka u srbe i ujedinjenju Bosne i Srbije ili bolje receno pripajanja Bosne Srbiji. Ako se ne varam nazivali su ih tako sto kod njih nema b tako da ono servi mozes citati kao serbi ali znacenje ostaje isto rob, sluga..
Mali problem za tebe je što on nigdje ne govori o preobraženju u smislu nekakave transformacije nacionalne svijesti nego polazi od toga da srpstvo u Bosni već postoji.On govori o ujedinjenju što sam i boldovao a o preobraženje se odnosi na političku aktivnost.Ostaješ dužan odgovor na pitanje- kako neko može da se ujedinjuje ako ne postoji ?
Last edited by Strahinja M on 29/05/2014 21:55, edited 1 time in total.
Strahinja M
Posts: 26
Joined: 29/05/2014 15:09

#1058 Re: Srpska proslost

Post by Strahinja M »

RahatHurmašica wrote:
Strahinja M wrote: Niko nije rekao da ste Srbi.Današnje stanovništvo nema kontinuitet sa stanovništvom iz vremena o kome govorimo.Drugim riječima Narod Federacije BiH i Narod Republike Srpske nisu isti narod iako postoji jezička sličnost.
logično. ti koji su ranije živjeli su otišli (ptice znaju kuda), a Bošnjaci su došli iz turske, ha ja. (ovo ni uzoriti kačavenda nebi bolje sročio).
Najčešće na zapad a jedan ne tako mali broj kao roblje je odveden u Malu Aziju.
RahatHurmašica
Posts: 2013
Joined: 25/04/2013 08:49

#1059 Re: Srpska proslost

Post by RahatHurmašica »

jel ti ovo kačavenda ispričao dok te "osveštavao"? :D
Ras Al Ghul
Posts: 2296
Joined: 25/09/2012 22:14
Location: Sarajevo

#1060 Re: Srpska proslost

Post by Ras Al Ghul »

RahatHurmašica wrote:jel ti ovo kačavenda ispričao dok te "osveštavao"? :D
:lol: :lol: :lol:
Martinez_
Posts: 2266
Joined: 18/12/2013 09:51

#1061 Re: Srpska proslost

Post by Martinez_ »

Zeljocity wrote:
RahatHurmašica wrote:
Strahinja M wrote: Niko nije rekao da ste Srbi.Današnje stanovništvo nema kontinuitet sa stanovništvom iz vremena o kome govorimo.Drugim riječima Narod Federacije BiH i Narod Republike Srpske nisu isti narod iako postoji jezička sličnost.
logično. ti koji su ranije živjeli su otišli (ptice znaju kuda), a Bošnjaci su došli iz turske, ha ja. (ovo ni uzoriti kačavenda nebi bolje sročio).

Strahota je fakat kakve ideje imaju i sta ih uce prosto nevjerovatno.
Dok su pak učenja o posrbljenim Bošnjacima pravoslavcima i Srbima u BiH koje su Turci naselili na bošnjačku zemlju posve legitimna i u duhu tolerancije i suživota i nadasve - istinita.
karioke
Posts: 37
Joined: 27/07/2013 13:19

#1062 Re: Srpska proslost

Post by karioke »

RahatHurmašica wrote:Bošnjaci su uvijek bili i ostali Bošnjaci. To što su nas velikosrbi i četnici pokušali svesti na muslimane ostat će na smetljištu historije.
velikosrsbi i četnici nemaju nikakve veze sa nacionalnom politikom KPJ kao vladajuće partije 45-90. A ne vidim da su se i pretrgli politički predstavnici Bošnjaka u Kraljevini i AU monarhiji da se zovu Bošnjacima. Toliko su se borili da su se vlasti plašili te borbe da je strašno.Koliko ima podataka iz istorije o toj "borbi"? O. Sve su plakali što se Bošnjacima ne zovu, suze su im niz leđa tekle.
Sve je prosto i jednostavno: oćete BiH , morate uvažavati Srbe i Hrvate. ako mislite da BiH samo valja kako vi mislite, ova država će kad tad otići. Kao i ostale što nisu mogle dugoročno da se održe.
karioke
Posts: 37
Joined: 27/07/2013 13:19

#1063 Re: Srpska proslost

Post by karioke »

Za Zeljocity - E vidiš kako si površan i kakav si ostrašćen zbog toga i ne znaš ništa. Porforigenit kaže da je ime Srba potiče od latinske riječi za obuću koju nose robovi, a ne da su oni robovi. I vidiš kako fino lažeš i prešutkuješ da kaže ida su i stanovnici Paganije i Zahumlja i Travunije potekli od Srba. I ne kažeš još da se Bosna tu po prvi put spominje u istorijskim izvorima. E sad te ja pitam pošto ja ne znam a ti sve znaš. Kako se zove poglavlje u DAI-u gdje se Bosna spominje?
Je li, jeli to "Narčetanije" kao političko-nacionalni program istorijski izvor za porijeklo naroda? A kako se zove naslov gdje se spominju svi narodi? "Slavenoserpsko koljeno" . A šta ćemo sa spominjenjem Slavonaca, Dalmatinaca, Sremaca jesu li i oni narodi? Nisu, jer oni su kao i drugi pobrojani dijelovi po autorima dijelovi Slaveno-serpskog koljena.Objasni mi ne znam, ti si pametan i ti sve znaš , prosvjetli me. Ja sam proćitao cijelo Narčetanije, a ne samo one dijelove koji odgovaraju ovoj ili onoj strani i zadnji savjet. Kad nešto pokupiš sa druge veb stranice, kao što si ti objašnjenje za dijelove Načertanija , malo izmjeni tekst, nemoj samo da kopiraš.E još mi odgovori i prosvjetli me, pa smo Game over.
padaodozdo
Posts: 24
Joined: 15/05/2014 05:11

#1064 Re: Srpska proslost

Post by padaodozdo »

karioke wrote:Za Zeljocity - E vidiš kako si površan i kakav si ostrašćen zbog toga i ne znaš ništa. Porforigenit kaže da je ime Srba potiče od latinske riječi za obuću koju nose robovi, a ne da su oni robovi. I vidiš kako fino lažeš i prešutkuješ da kaže ida su i stanovnici Paganije i Zahumlja i Travunije potekli od Srba. I ne kažeš još da se Bosna tu po prvi put spominje u istorijskim izvorima. E sad te ja pitam pošto ja ne znam a ti sve znaš. Kako se zove poglavlje u DAI-u gdje se Bosna spominje?
Ako prihvatas DAI kao istinit I tacan historijski document onda I prihvatas dio gdje je opisano kako ste dobili ime... I kako je ime Srbi nastalo od latinske rijeci serv,servus sto u prijevodu znaci rob, sluga... prihvatas li taj dio iz DAI?
Je li, jeli to "Narčetanije" kao političko-nacionalni program istorijski izvor za porijeklo naroda? A kako se zove naslov gdje se spominju svi narodi? "Slavenoserpsko koljeno" . A šta ćemo sa spominjenjem Slavonaca, Dalmatinaca, Sremaca jesu li i oni narodi? Nisu, jer oni su kao i drugi pobrojani dijelovi po autorima dijelovi Slaveno-serpskog koljena.Objasni mi ne znam, ti si pametan i ti sve znaš , prosvjetli me. Ja sam proćitao cijelo Narčetanije, a ne samo one dijelove koji odgovaraju ovoj ili onoj strani i zadnji savjet. Kad nešto pokupiš sa druge veb stranice, kao što si ti objašnjenje za dijelove Načertanija , malo izmjeni tekst, nemoj samo da kopiraš.E još mi odgovori i prosvjetli me, pa smo Game over.
Ti si se zbunio i pomijesao Nacertanije sa "Ljetopisom Matice Srpske"... gdje se spominje to "sloveno-serbsko" koljeno...

Pod tim "slaveno-serbskim" koljenom su predstavljeni i Bugari... znaci i Bugari su po tebi Srbi?

Prosto je nevjerovatno koji ste vi Srbi kompleksasi. Umjesto da uradite jednu kolektivnu genetsku analizu I da se suocite sa istinom vi lijecite svoje komplekse nad svojim susjedima i pokusavate da izbrisete svoju robovsku historiju.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#1065 Re: Srpska proslost

Post by Woody »

Ma, jebala vas više ta vaša priča, da vas jebala... Haj'mo se malo vratiti na temu. Može @Chmoljo? Hvala!

Sarajevski doktori (Srbi):

1. dr. Jovo Bokonjić (1883-1970) Bečki student. Prvi sarajevski ginekolog, stanovao u svojoj vili u tadašnjoj ulici Kralja Tomislava (sada ul. Koševo, ambasada S. Arabije)

2. dr. Staka Čubrilović-Bokonjić (supruga gorepomenutog) Školovala se u Pragu i Beogradu. Dermatovenerolog;

3. dr. Nenad Bokonjić (neuropsihijatar), dr. Rajko Bokonjić (internista), sinovi gorepomenutih

Nastaviće se...

Ovako je ipak ljepše, zar ne?

Pozdrav domovini :thumbup:
Strahinja M
Posts: 26
Joined: 29/05/2014 15:09

#1066 Re: Srpska proslost

Post by Strahinja M »

karioke wrote:Za Zeljocity - E vidiš kako si površan i kakav si ostrašćen zbog toga i ne znaš ništa. Porforigenit kaže da je ime Srba potiče od latinske riječi za obuću koju nose robovi, a ne da su oni robovi. I vidiš kako fino lažeš i prešutkuješ da kaže ida su i stanovnici Paganije i Zahumlja i Travunije potekli od Srba. I ne kažeš još da se Bosna tu po prvi put spominje u istorijskim izvorima. E sad te ja pitam pošto ja ne znam a ti sve znaš. Kako se zove poglavlje u DAI-u gdje se Bosna spominje?
Je li, jeli to "Narčetanije" kao političko-nacionalni program istorijski izvor za porijeklo naroda? A kako se zove naslov gdje se spominju svi narodi? "Slavenoserpsko koljeno" . A šta ćemo sa spominjenjem Slavonaca, Dalmatinaca, Sremaca jesu li i oni narodi? Nisu, jer oni su kao i drugi pobrojani dijelovi po autorima dijelovi Slaveno-serpskog koljena.Objasni mi ne znam, ti si pametan i ti sve znaš , prosvjetli me. Ja sam proćitao cijelo Narčetanije, a ne samo one dijelove koji odgovaraju ovoj ili onoj strani i zadnji savjet. Kad nešto pokupiš sa druge veb stranice, kao što si ti objašnjenje za dijelove Načertanija , malo izmjeni tekst, nemoj samo da kopiraš.E još mi odgovori i prosvjetli me, pa smo Game over.
Pročitao je samo nekoliko rečenica iz Načertanija,istrgnutih iz konteksta.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#1067 Re: Srpska proslost

Post by seln »

karioke wrote: oćete BiH
'ocemo, 'ocemo...'odi, ciko da bombona... :D
RahatHurmašica
Posts: 2013
Joined: 25/04/2013 08:49

#1068 Re: Srpska proslost

Post by RahatHurmašica »

seln wrote:
karioke wrote: oćete BiH
'ocemo, 'ocemo...'odi, ciko da bombona... :D
još bolje, nek mu uzoriti kačavenda da bombona... :roll:
Zeljocity
Posts: 155
Joined: 18/04/2011 14:35

#1069 Re: Srpska proslost

Post by Zeljocity »

Strahinja M wrote:
RahatHurmašica wrote:
Strahinja M wrote: Niko nije rekao da ste Srbi.Današnje stanovništvo nema kontinuitet sa stanovništvom iz vremena o kome govorimo.Drugim riječima Narod Federacije BiH i Narod Republike Srpske nisu isti narod iako postoji jezička sličnost.
logično. ti koji su ranije živjeli su otišli (ptice znaju kuda), a Bošnjaci su došli iz turske, ha ja. (ovo ni uzoriti kačavenda nebi bolje sročio).
Najčešće na zapad a jedan ne tako mali broj kao roblje je odveden u Malu Aziju.

Hehehe cekaj ba, vi govorite kako su vam ovi uzimali djecu i vodili ih u janjicare i onda onde price o pravu prve bracne noci itd.. znaci nema srba jel to tvoja prica?? Ok, cemu ona upiranje da Nacertanije govori o ujedinjenju nekih srba u Bosni sa onima u Srbiji??


A na ovo: "Mali problem za tebe je što on nigdje ne govori o preobraženju u smislu nekakave transformacije nacionalne svijesti nego polazi od toga da srpstvo u Bosni već postoji.On govori o ujedinjenju što sam i boldovao a o preobraženje se odnosi na političku aktivnost.Ostaješ dužan odgovor na pitanje- kako neko može da se ujedinjuje ako ne postoji ?"

U svojoj knjizi „Istorija Sarajeva i njegove okoline od praistorije do 1878. god.“, na strani 223. autor srpski akademik SANU Vladislav Skaric (1869-1843) navodi ovaj historijski podatak:
„U proljece 1862. god. u Sarajevu je osnovano udruzenje za nametanje srpskoga imena, a u jesen iste godine i udruzenje za nametanje hrvatskog imena.....“

Image

Image

Image

u svojoj čuvenoj pjesmi Pjesma Bošnjaku, koju je objavio list „Bošnjak“ 02.07.1891. godine, opisao je i Safvet-beg Bašagić riječima:

Znaš Bošnjače, nije davno bilo,

Sveg’ mi sv’jeta nema petnaest ljeta,


Kad u našoj Bosni ponositoj,

I junačkoj zemlji Hercegovoj,

Od Trebinja do Brodskijeh vrata,

Nije bilo Srba ni Hrvata.

A danas se kroz svoje hire,

Oba stranca ko u svome šire.


Oba su nas gosta saletila,

Da nam otmu najsvetije blago,

Naše ime ponosno i drago.“



Jel ti sad jasno da moras gledati i malo sire i sve uvagati da bi dosao do zakljucka??
Zeljocity
Posts: 155
Joined: 18/04/2011 14:35

#1070 Re: Srpska proslost

Post by Zeljocity »

karioke wrote:Za Zeljocity - E vidiš kako si površan i kakav si ostrašćen zbog toga i ne znaš ništa. Porforigenit kaže da je ime Srba potiče od latinske riječi za obuću koju nose robovi, a ne da su oni robovi. I vidiš kako fino lažeš i prešutkuješ da kaže ida su i stanovnici Paganije i Zahumlja i Travunije potekli od Srba. I ne kažeš još da se Bosna tu po prvi put spominje u istorijskim izvorima. E sad te ja pitam pošto ja ne znam a ti sve znaš. Kako se zove poglavlje u DAI-u gdje se Bosna spominje?
Je li, jeli to "Narčetanije" kao političko-nacionalni program istorijski izvor za porijeklo naroda? A kako se zove naslov gdje se spominju svi narodi? "Slavenoserpsko koljeno" . A šta ćemo sa spominjenjem Slavonaca, Dalmatinaca, Sremaca jesu li i oni narodi? Nisu, jer oni su kao i drugi pobrojani dijelovi po autorima dijelovi Slaveno-serpskog koljena.Objasni mi ne znam, ti si pametan i ti sve znaš , prosvjetli me. Ja sam proćitao cijelo Narčetanije, a ne samo one dijelove koji odgovaraju ovoj ili onoj strani i zadnji savjet. Kad nešto pokupiš sa druge veb stranice, kao što si ti objašnjenje za dijelove Načertanija , malo izmjeni tekst, nemoj samo da kopiraš.E još mi odgovori i prosvjetli me, pa smo Game over.

The original Bosnia, or "small land of Bosnia" (to horion Bosona) was for the first time mentioned in the middle of the 10th century in the work of Constantine Porfirogenet (De administrando imperzo), as a part of Duke Caslav's Serbia, but however, clearly separated from Serbia proper.46 The original Bosnia was spread across the highlands around the upper stream of the river Bosna. It was separated from the neighbouring regions by a mountain range towards rivers Vrbas, Neretva and Drina. In order to develop, Bosnia had to expand territorially from its core.

As Vjekoslav Klaic said, "from the very beginning, Bosnia stood between Croat and Serb peoples", which meant that it was always between two (Croat and Serb) dominating state and ethno-social centers in the South-Slav lands. During the medieval times, Bosnia expanded onto Croatian (mostly), as well as Serb lands (at times).47

Image
Zeljocity
Posts: 155
Joined: 18/04/2011 14:35

#1071 Re: Srpska proslost

Post by Zeljocity »

@Martinez

Strahota je fakat kakve ideje imaju i sta ih uce prosto nevjerovatno.[/quote]

Dok su pak učenja o posrbljenim Bošnjacima pravoslavcima i Srbima u BiH koje su Turci naselili na bošnjačku zemlju posve legitimna i u duhu tolerancije i suživota i nadasve - istinita.[/quote]


Pa to govore vasi historicari
karioke
Posts: 37
Joined: 27/07/2013 13:19

#1072 Re: Srpska proslost

Post by karioke »

AtleticoMadrid wrote:
karioke wrote:
RahatHurmašica wrote:Bošnjaci su uvijek bili i ostali Bošnjaci. To što su nas velikosrbi i četnici pokušali svesti na muslimane ostat će na smetljištu historije.
velikosrsbi i četnici nemaju nikakve veze sa nacionalnom politikom KPJ kao vladajuće partije 45-90. A ne vidim da su se i pretrgli politički predstavnici Bošnjaka u Kraljevini i AU monarhiji da se zovu Bošnjacima. Toliko su se borili da su se vlasti plašili te borbe da je strašno.Koliko ima podataka iz istorije o toj "borbi"? O. Sve su plakali što se Bošnjacima ne zovu, suze su im niz leđa tekle.
Sve je prosto i jednostavno: oćete BiH , morate uvažavati Srbe i Hrvate. ako mislite da BiH samo valja kako vi mislite, ova država će kad tad otići. Kao i ostale što nisu mogle dugoročno da se održe.
Ne moramo mi nista, mozete ga samo vi popusiti, da vas 'ceramo mi ovog puta, da nastavimo zapoceto :evil:
To sve govori o tebi kao čovjeku. Poselami druga iz Gornje Bukovice ionako ste isti i možete u trojaca sa Kačavendom.
Last edited by karioke on 31/05/2014 02:12, edited 1 time in total.
karioke
Posts: 37
Joined: 27/07/2013 13:19

#1073 Re: Srpska proslost

Post by karioke »

padaodozdo wrote:
karioke wrote:Za Zeljocity - E vidiš kako si površan i kakav si ostrašćen zbog toga i ne znaš ništa. Porforigenit kaže da je ime Srba potiče od latinske riječi za obuću koju nose robovi, a ne da su oni robovi. I vidiš kako fino lažeš i prešutkuješ da kaže ida su i stanovnici Paganije i Zahumlja i Travunije potekli od Srba. I ne kažeš još da se Bosna tu po prvi put spominje u istorijskim izvorima. E sad te ja pitam pošto ja ne znam a ti sve znaš. Kako se zove poglavlje u DAI-u gdje se Bosna spominje?
Ako prihvatas DAI kao istinit I tacan historijski document onda I prihvatas dio gdje je opisano kako ste dobili ime... I kako je ime Srbi nastalo od latinske rijeci serv,servus sto u prijevodu znaci rob, sluga... prihvatas li taj dio iz DAI?
Je li, jeli to "Narčetanije" kao političko-nacionalni program istorijski izvor za porijeklo naroda? A kako se zove naslov gdje se spominju svi narodi? "Slavenoserpsko koljeno" . A šta ćemo sa spominjenjem Slavonaca, Dalmatinaca, Sremaca jesu li i oni narodi? Nisu, jer oni su kao i drugi pobrojani dijelovi po autorima dijelovi Slaveno-serpskog koljena.Objasni mi ne znam, ti si pametan i ti sve znaš , prosvjetli me. Ja sam proćitao cijelo Narčetanije, a ne samo one dijelove koji odgovaraju ovoj ili onoj strani i zadnji savjet. Kad nešto pokupiš sa druge veb stranice, kao što si ti objašnjenje za dijelove Načertanija , malo izmjeni tekst, nemoj samo da kopiraš.E još mi odgovori i prosvjetli me, pa smo Game over.
Ti si se zbunio i pomijesao Nacertanije sa "Ljetopisom Matice Srpske"... gdje se spominje to "sloveno-serbsko" koljeno...

Pod tim "slaveno-serbskim" koljenom su predstavljeni i Bugari... znaci i Bugari su po tebi Srbi?

Prosto je nevjerovatno koji ste vi Srbi kompleksasi. Umjesto da uradite jednu kolektivnu genetsku analizu I da se suocite sa istinom vi lijecite svoje komplekse nad svojim susjedima i pokusavate da izbrisete svoju robovsku historiju.
Kao prvo izvinjavam se pobrkao sam i postove i dva dokumenta odgovarajući na puno postova, među kojima su bile i uvrede. Kao prvo, svarki istorijski dokument ne mora i najvjerovatnije nije potpuno tačan. Jedini način je poređenje sa drugim izvorima i logičko razmišljanje šta je pisac htjeo da kaže. Opet i tebi ponavljam, po Konstantinu, porijeklo imena Srbi nije po imenu robova, nego po imenu obuće koju nose robovi (Serbloi). DAI ima puno nedostataka, ali to je najpotpuniji izvor za istoriju Slovenskih naroda od doseljavanja do stvaranja prvih država. Potpunijeg izvora nema.
Što se tiče Bugara, oni nisu sigurno Srbi, nisu ni Sloveni porijeklom,mada se danas smatraju južnoslovenskim narodom, Samo sam htjeo istaći da pisci u Ljetopisu ističu svoje viđenje stvarnosti tako da zovu sve Južne Slovene Slavenoserbima, a to nije tačno.
Misliš onda da su Srbi kompleksaši ili oni koji neprestano ističu " da se njihova istorija prešutkivala", da je Bosna stara 1000 godina" itd. Što se tiče genetske analize, to je idiotluk i budalaština za nepismenu masu. Uostalom nemam više živaca za raspravu sa zeljom, pogledaj video za istraživanje uzoraka i pogledaj rezultate za BiH i tadašnju Srbiju i Crnu Goru. Isti sadržaj grupa gena, samo u raznim procentima i tu Zeljo proglasava razliku, koje u stvari nema. Plus da je to jedno od 100 istraživanja raznih klinaca i palaca sa često nepouzdanim uzorkom koji je odražava populaciju.
karioke
Posts: 37
Joined: 27/07/2013 13:19

#1074 Re: Srpska proslost

Post by karioke »

seln wrote:
karioke wrote: oćete BiH
'ocemo, 'ocemo...'odi, ciko da bombona... :D
Necu bombone, oću BiH u kojoj će se pojaviti jedan "multietničar" koji će reći "to je protiv ineteresa BiH zato što ne odgovara Srbima ili Hrvatima".
Oću državu da mi podguzna muva Bećirević Denis novopečeni doktor ne drži lekcije iz antifašizma i predlaže zakonske idiotluke za koje unaprijed zna da neće proći.
Oću državu u kojoj se garantuje da Željko Komšić više neće moći da priča šuplju priču i da se sjeti da je BiH i ispod Marin Dvora.
E to je zadatak Vas Bošnjaka da Vi svojim glasovima učinite da BiH krene naprijed. I onda ćemo lako čiko za bombone.
karioke
Posts: 37
Joined: 27/07/2013 13:19

#1075 Re: Srpska proslost

Post by karioke »

seln wrote:
karioke wrote: oćete BiH
'ocemo, 'ocemo...'odi, ciko da bombona... :D
Necu bombone, oću BiH u kojoj će se pojaviti jedan "multietničar" koji će reći "to je protiv ineteresa BiH zato što ne odgovara Srbima ili Hrvatima".
Oću državu da mi podguzna muva Bećirević Denis novopečeni doktor ne drži lekcije iz antifašizma i predlaže zakonske idiotluke za koje unaprijed zna da neće proći.
Oću državu u kojoj se garantuje da Željko Komšić više neće moći da priča šuplju priču i da se sjeti da je BiH i ispod Marin Dvora.
E to je zadatak Vas Bošnjaka da Vi svojim glasovima učinite da BiH krene naprijed. I onda ćemo lako čiko za bombone.
Post Reply