Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#10476 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Bakir1 »

bitno je sta su prognoze u tom trenutku tvrdile :D
isx
Posts: 3912
Joined: 24/05/2014 19:12

#10477 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by isx »

Sta mislite o SEMPERIT Semp Speed-Grip 2?

U poređenju sa Hankook W320?

Koja je jaca guma, eventualno neka preporuka u tom cjenovnom rangu?
Last edited by isx on 29/10/2018 13:53, edited 1 time in total.
User avatar
nepass1
Posts: 14677
Joined: 06/07/2017 07:35

#10478 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by nepass1 »

I svaka cast svima sto se usude zimi sa ljetnim gumama preko romanije. Treba imati muda. Ja sam znao grtati snijeg autom, po 3h voziti, sve poledi i brisaci i prskalica, ne vidis ni jesi li na cesti.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17772
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#10479 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by beni-bu-man »

nepass1 wrote:I svaka cast svima sto se usude zimi sa ljetnim gumama preko romanije. Treba imati muda. Ja sam znao grtati snijeg autom, po 3h voziti, sve poledi i brisaci i prskalica, ne vidis ni jesi li na cesti.
zaustavi me drot prosle zime na romaniji, ni vozacka saobracajna nista samo pogleda gume, rece "svaka cast, guma glavu cuva, prijatno" :lol:
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#10480 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Bakir1 »

slika je nastala oko 10.10.2015 godine....
Image
User avatar
Filter
Posts: 8668
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#10481 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Filter »

Bakir1 wrote:ma nije bitno, ali da su to neki ekstremni uslovi, tipa pojesti ce zimske gume mjesec dana prije ako se namontiraju, jasno bi mi bilo, ovako bas i ne...
na svim autima s kojima ja imam dodira zavrseno je sve prije 10.10., namontirano, izbalansirano, tacka smrzavanja provjerena, ulja i filteri zamjenjeni, akumulatori isprovjeravani, auta spremljena za zimu....

jutros naletih na ovu sliku... znao sam da ce mi zatrebati :D :D

Image


salu na stranu @Bakir1 :thumbup: :thumbup:
ovo_mi_je_nick
Posts: 1804
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#10482 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ovo_mi_je_nick »

Dzontra_Volta wrote:
amar1994 wrote:ja imam problem sto ne stavljam ranije,zato sto svi ostali :lol: ,ja necu namjerno,nego kad je zakonski,nije me strah snijega,ne vozam po prevojima cesto,nije mi problem otic na autobus/taxi :)

vide prvi minus,to odma panika drzi ne daj,vamo tamo .
Ma kad čitaš ovu temu, ispade da ovdje svi mijenjaju čim prva kiša u oktobru krene. Evo svi se žale da čekaju po 2-3 sata, a fol oni uranili da izbjegnu gužve. Niđe veze. :D
Znači ja kad odem oko 15-tog, taman će proći ove gužve jer su svi mijenjali u oktobru.
A nikad ni 15. novembra nisam čekao duže od ta 2-3 sata.
Osim toga, zašto čekati? Ostaviš auto i ključ, vratiš se na posao (ili odeš na kafu, džumu, šta ja znam) i dođeš kasnije po auto.
Poznato je da će te "majstor" prevariti gledajući ti u oči jer je premisa balkanskog poslavovanja i zarade kako nekoga prevariti, zakinuti, potkrasti, uvaliti polovan dio na kupljeni nov, izvaditi tvoj dio a ubaciti neki polovnjak....
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#10483 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Bakir1 »

Image
:D
jasko__
Posts: 1166
Joined: 13/11/2009 21:18

#10484 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jasko__ »

Molim za pomoc oko odabira guma...
Vozim octaviju limuzinu 2012 1.6tdi.
Trenutno imam alu felge 17cola i gumu 225 45. Razmisljam o promjeni navedenog profila felge i gume na R16 205 55.
Ovo bih uradio jer zelim da dobijem malo na udobnosti auta. Ova 17 mi se cini malo neudobna a i cuo sam od raznoraznih ljudi kako bi mi i trap brze stradao sa 17kom.
Molim pomoc i misljenja vas koji imate vise znanja i iskustva...
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#10485 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

obavezno na pik te felge,nije to za nase puteve parola i obavezno celicne felUge jer alu pucaju ko ledenice :bih: :thumbup:

a sad ozbiljno,na taj auto mogu i 195/65/R15 ,one su ti najudobnija i najjeftinija varijanta,koristim iste setove i slazem se,na 17 puno vise lupa :-D,nadjes dobre polovne skoda alu felge i dobre zimske gume(kakav continental ili GY) i vozas se :)

https://www.olx.ba/artikal/28708158/alu ... a-octavia/
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#10486 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

jasko__ wrote:Molim za pomoc oko odabira guma...
Vozim octaviju limuzinu 2012 1.6tdi.
Trenutno imam alu felge 17cola i gumu 225 45. Razmisljam o promjeni navedenog profila felge i gume na R16 205 55.
Ovo bih uradio jer zelim da dobijem malo na udobnosti auta. Ova 17 mi se cini malo neudobna a i cuo sam od raznoraznih ljudi kako bi mi i trap brze stradao sa 17kom.
Molim pomoc i misljenja vas koji imate vise znanja i iskustva...
Za zimu? Na Octaviju moze 195/65 R15 kao sto ti je amar rekao. To je najbolje rjesenje za novcanik ali i za performanse po snijegu.
User avatar
nivla
Posts: 6570
Joined: 12/01/2008 23:44

#10487 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by nivla »

ma za tu skodu celicne 15ke 150, gume zimske najskuplje sve 4 450, za ljeta ostavi ove 17ke
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#10488 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by basicm »

Bem ti gume i felge...
noviclan
Posts: 15008
Joined: 31/10/2013 06:48

#10489 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by noviclan »

Bakir1 wrote:slika je nastala oko 10.10.2015 godine....
Image
Kako prodje tehnicki kad ti se nije vidjela tablica :D
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#10490 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by bitanga_sa_otesa »

cuj kako,preko stele :D
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#10491 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Bakir1 »

noviclan wrote:
Bakir1 wrote:slika je nastala oko 10.10.2015 godine....
Image
Kako prodje tehnicki kad ti se nije vidjela tablica :D
nisam, samo sam usao na tehnicki, parkirao se :D
User avatar
Haris.ba
Posts: 35289
Joined: 08/09/2005 20:08

#10492 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Haris.ba »

Pa vozi li iko na tim all - season?

Meni izgleda da to više odgovara za područja ko Dalmacija. Mada i tamo zna biti ledara na cesti.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83418
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#10493 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by _BataZiv_0809 »

Nisam stigao ovaj vikend ali nikako pa cu sad u subotu. Valjda nece biti opsada :roll:
User avatar
djkurt
Posts: 814
Joined: 23/08/2007 15:26

#10494 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by djkurt »

E ovako, vozim C4 picassa 2009 godište i na njemu su felge 17'' 215-20-R17, eh sad na vratima od auta mi piše da jedino te gume mogu koristiti. mene interesuje da li je to samo prepopručena veličina te da li mogu staviti 16'ke i koje 16'ke mogu staviti na tog picassa?
Hvala na odgovorima i molio bih ako može odgovor da bude analitičan a ne samo more ta i ta guma. Hvala na savjetima unaprijed.
jasko__
Posts: 1166
Joined: 13/11/2009 21:18

#10495 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jasko__ »

amar1994 wrote:obavezno na pik te felge,nije to za nase puteve parola i obavezno celicne felUge jer alu pucaju ko ledenice :bih: :thumbup:

a sad ozbiljno,na taj auto mogu i 195/65/R15 ,one su ti najudobnija i najjeftinija varijanta,koristim iste setove i slazem se,na 17 puno vise lupa :-D,nadjes dobre polovne skoda alu felge i dobre zimske gume(kakav continental ili GY) i vozas se :)

https://www.olx.ba/artikal/28708158/alu ... a-octavia/
Znam ljudi da su 15-ke još bolja opcija..ali imam neku šemu da zamijenim za 16-ke sa novim gumama pa me samo interesuje hoću li osjetiti razliku imalo na udobnosti...i vezano za taj trap, je li to nikakva razlika ili je ipak dugoročno bolje da su 16-ke????
User avatar
drug_profi
Posts: 65415
Joined: 16/07/2012 16:00

#10496 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

djkurt wrote:E ovako, vozim C4 picassa 2009 godište i na njemu su felge 17'' 215-20-R17, eh sad na vratima od auta mi piše da jedino te gume mogu koristiti. mene interesuje da li je to samo prepopručena veličina te da li mogu staviti 16'ke i koje 16'ke mogu staviti na tog picassa?
Hvala na odgovorima i molio bih ako može odgovor da bude analitičan a ne samo more ta i ta guma. Hvala na savjetima unaprijed.
215/20 R17 :?
User avatar
hopi
Posts: 7256
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#10497 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by hopi »

djkurt wrote:E ovako, vozim C4 picassa 2009 godište i na njemu su felge 17'' 215-20-R17, eh sad na vratima od auta mi piše da jedino te gume mogu koristiti. mene interesuje da li je to samo prepopručena veličina te da li mogu staviti 16'ke i koje 16'ke mogu staviti na tog picassa?
Hvala na odgovorima i molio bih ako može odgovor da bude analitičan a ne samo more ta i ta guma. Hvala na savjetima unaprijed.
pa možeš staviti i 16ke gume, odgovarajuće dimenzije da se poklapa sa tom dimenzijom 17ki, i naravno trebaju ti odgovarajuće 16 felge za njega
i samo napiši ternutnu veličinu tih 17ki guma, jer je očigledno greška, ta dimenzija bi ti imala zid gume od 1cm otrpilike :)
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#10498 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by bitanga_sa_otesa »

sesneske razvaljuju trap,a sedamneske kidaju komade sasije...
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#10499 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Bakir1 »

ja se nadam da cu uskoro preci na 18 :D
ima da pravim nove kontinente :D
taj picaso je cudan, 215/50 17 je dimenzija, na nekima to su najmanje felge koje mogu stati...
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#10500 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by bitanga_sa_otesa »

prepolovice ti se auto ako stavis osamnaje
Post Reply