Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#10451 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Maraschino »

Sodom1 wrote:800 km za ovako auto nije skupo
cuj nije skupo :-) puno je i 80kma ali kada se mora, onda nije skupo.
covjek istresao brdo love da se ne handri sa ovakvim kvarovima a ono, prvo pa musko.
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#10452 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by cassius »

cassius wrote:Iz kojeg razloga se auto treska,kada se vozi sporijom brzinom ? a kada vozim brze ne osjeti se, na prednjim tockovima se osjeti kao skripa. Sad ne znam, jesu li otisli kakvi diskovi ili osovina ? Nisam neki strucnjak. U pitanju je skoda fabia.
:?
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#10453 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by tempuser »

rudy81 wrote:nakon sto su mi klix-automehanicari detektovali problem na autu, koji je uspjesno otklonjen, evo novog pitanja :)

nakon zadnjeg punjenja klime pri svakom ukljucivanju (ne ukljucujem je uvijek osim ako je bas vruce) u pozadini se cuje kao jos jedan motor, neko vibriranje, ne znam kako da opisem, i par minuta nakon gasenja i to utihne :? inace, klima super hladi...

i da jos ovo, nedavno mi poceo zatezati volan, kao da nije servo. jedan mehanicar je pogledao ulje, kaze ima ga dovoljno i odmah zakljucio da je otisla pumpa. medjutim nakon par sedmica (u nakanjivanju da odvezem auto i zamijenim sta se treba zamijeniti), taj problem je nestao i servo najnormalnije radi. u medjuvremenu mi rece vlasnik istog modela auta da je imao slican problem koji je rijesio ciscenjem neceg (sad se ne mogu sjetiti cega). da ne diram nista sad dok radi kako treba?

i da, auto je Mercedes stara A klasa
Kad upalis klimu ukljucuje se kompresor klime kojeg preko remena pokrece motor. Sam rad kompresora mijenja zvuk motora i u zavisnosti od stanja nosaca zna se desiti da se prenese dodatna vibracija na auto, medjutim ako ugasis klimu eventualne vibracije bi trebale prestati.
Druga stvar koja se desava je da, kad upalis klimu, poveca se opterecenje motora sto za posljedicu ima povecano grijanje motora. Da bi se sprijecilo pregrijavanje paljenjem klime se aktivira dodatni ventulator na hladnjaku ili ako postoji samo jedan ventirator pali ga na vecu brzinu i je vrlo vjerovatno taj "jos jedan motor" koji cujes. U toplim danima moguce je da nakon gasenja klime taj ventilator radi jos izvjesno vrijeme kako bi odrzao optimalnu temp. motora.
Sto se volana tice, mislim da A klasa ima el. servo. Za razliku od obicnog serva gdje pumpa vrti non stop kod el. serva pumpa se pali tek kad se volan pomjeri (kod progresivno serva na veoj brzini nece ni tada). Za tz svrhu kod mene na autu postoji senzor momenta okretaja volana koji aktivira pumpu. Mozda se o tome radi. Mozda je i slab kontakt na el. servo pumpi?
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#10454 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Tomahawk11 »

amar1994 wrote:
Ned071 wrote:Gdje je covjek napisao da je skupa?
Tacno , nije ali ato spominje ukidanje onda :mrgreen:
Najbolje ukinuti čim se koja lampica ugasi.
Sve ukidati dok ne dođe do totalne havarije.
Onda se o jednom trošku, na remont :thumbup:
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#10455 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by condy »

bitanga_sa_otesa wrote:
konektovan wrote:Hebote, nisam znao da je vw imao euro 6 motor 2010 godine?!
naravno da je imao s laziranim softverom :lol: :lol:
Software radi bez greske ne kvari se :mrgreen:
rudy81
Posts: 998
Joined: 18/05/2007 08:43

#10456 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by rudy81 »

tempuser wrote:
rudy81 wrote:nakon sto su mi klix-automehanicari detektovali problem na autu, koji je uspjesno otklonjen, evo novog pitanja :)

nakon zadnjeg punjenja klime pri svakom ukljucivanju (ne ukljucujem je uvijek osim ako je bas vruce) u pozadini se cuje kao jos jedan motor, neko vibriranje, ne znam kako da opisem, i par minuta nakon gasenja i to utihne :? inace, klima super hladi...

i da jos ovo, nedavno mi poceo zatezati volan, kao da nije servo. jedan mehanicar je pogledao ulje, kaze ima ga dovoljno i odmah zakljucio da je otisla pumpa. medjutim nakon par sedmica (u nakanjivanju da odvezem auto i zamijenim sta se treba zamijeniti), taj problem je nestao i servo najnormalnije radi. u medjuvremenu mi rece vlasnik istog modela auta da je imao slican problem koji je rijesio ciscenjem neceg (sad se ne mogu sjetiti cega). da ne diram nista sad dok radi kako treba?

i da, auto je Mercedes stara A klasa
Kad upalis klimu ukljucuje se kompresor klime kojeg preko remena pokrece motor. Sam rad kompresora mijenja zvuk motora i u zavisnosti od stanja nosaca zna se desiti da se prenese dodatna vibracija na auto, medjutim ako ugasis klimu eventualne vibracije bi trebale prestati.
Druga stvar koja se desava je da, kad upalis klimu, poveca se opterecenje motora sto za posljedicu ima povecano grijanje motora. Da bi se sprijecilo pregrijavanje paljenjem klime se aktivira dodatni ventulator na hladnjaku ili ako postoji samo jedan ventirator pali ga na vecu brzinu i je vrlo vjerovatno taj "jos jedan motor" koji cujes. U toplim danima moguce je da nakon gasenja klime taj ventilator radi jos izvjesno vrijeme kako bi odrzao optimalnu temp. motora.
Sto se volana tice, mislim da A klasa ima el. servo. Za razliku od obicnog serva gdje pumpa vrti non stop kod el. serva pumpa se pali tek kad se volan pomjeri (kod progresivno serva na veoj brzini nece ni tada). Za tz svrhu kod mene na autu postoji senzor momenta okretaja volana koji aktivira pumpu. Mozda se o tome radi. Mozda je i slab kontakt na el. servo pumpi?
:thumbup: hvala, ovo s klimom ima smisla.
a sad nesto razmisljam, problem sa servom je nestao nakon jedne duze vangradske voznje. i nakon povratka na gradsku voznju (cesta skretanja, uparkiravanja, manja brzina) vise se nije ponovilo.
u svakom slucaju vozim auto ovih dana na "pregled" :)
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#10457 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kritichar »

da li se mogu svi EGR ventili čistiti ili samo na starijim vozilima?
Kataklinger
Posts: 1564
Joined: 23/12/2013 11:02

#10458 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Kataklinger »

Od svih iznad pobrojanih Liqui Moly aditiva, ja uzimam Diesel Spulung. Ne znam ni sto uzimam kad ne osjetim nikakav efekt na autu :/

Pitanje za mehaničare. Kakav je 1.3 CDTi motor u Opel Corsa 2010-2011. godište? Ako sam dobro upratio, ima lanac umjesto remena. Je li to auto pouzdano? Pitam iskljucivo zbog tog lanca.
User avatar
mad_max_ba
Posts: 26645
Joined: 21/08/2015 12:42
Location: Tamni Vilajet

#10459 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mad_max_ba »

Kataklinger wrote:Od svih iznad pobrojanih Liqui Moly aditiva, ja uzimam Diesel Spulung. Ne znam ni sto uzimam kad ne osjetim nikakav efekt na autu :/

Pitanje za mehaničare. Kakav je 1.3 CDTi motor u Opel Corsa 2010-2011. godište? Ako sam dobro upratio, ima lanac umjesto remena. Je li to auto pouzdano? Pitam iskljucivo zbog tog lanca.
zavisi ko je vozio i kako je auto vožen.
Motor je odličan dieselski motor 2006 i 2007 godine.... Fiatov, imaš ga i u opela i u suzukija i u fiat/alfa grupaciji, čak i na citroenu (nemo).....
l33t
Posts: 4788
Joined: 04/09/2011 22:15
Location: Sarajevo

#10460 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by l33t »

Ko se razumije u elektriku ? :D
https://imgur.com/a/lyBw2

da li je ok ovaj relej 192? laicki ne izgleda da je ista otislo, al brisaci ne staju nikako...
edit: ne izgleda da su kondezatori napukli ili napuhani. jedino da nije chip otis'o
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#10461 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »

l33t wrote:Ko se razumije u elektriku ? :D
https://imgur.com/a/lyBw2

da li je ok ovaj relej 192? laicki ne izgleda da je ista otislo, al brisaci ne staju nikako...
edit: ne izgleda da su kondezatori napukli ili napuhani. jedino da nije chip otis'o
bez ispitnog stola nista , da kondenzatori izgledaju ok :thumbup:
l33t
Posts: 4788
Joined: 04/09/2011 22:15
Location: Sarajevo

#10462 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by l33t »

amar1994 wrote:
l33t wrote:Ko se razumije u elektriku ? :D
https://imgur.com/a/lyBw2

da li je ok ovaj relej 192? laicki ne izgleda da je ista otislo, al brisaci ne staju nikako...
edit: ne izgleda da su kondezatori napukli ili napuhani. jedino da nije chip otis'o
bez ispitnog stola nista , da kondenzatori izgledaju ok :thumbup:
A uzeo sam na otpadu 377 relej, a imam senzor. Okej mi je i ovaj bitno je da rade brisaci..
Glupo mi da bacim ovaj ako se moze lako popravit ili prodati, dati nekom.
User avatar
Optimist
Posts: 15529
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#10463 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

Kataklinger wrote:Od svih iznad pobrojanih Liqui Moly aditiva, ja uzimam Diesel Spulung. Ne znam ni sto uzimam kad ne osjetim nikakav efekt na autu :/

Pitanje za mehaničare. Kakav je 1.3 CDTi motor u Opel Corsa 2010-2011. godište? Ako sam dobro upratio, ima lanac umjesto remena. Je li to auto pouzdano? Pitam iskljucivo zbog tog lanca.
Vozio sam Punta sa tim motorom i 70ks i ide solidno. Povremeno vozim Corsu 1,3 CDTI sa 66kw i mjenjacem od 6 brzina. To auto ide odlicno obzirom na snagu i svoju masu. Jedina mana je osjetna turbo rupa ispod 2k obrtaja. U motor ide 3 litre ulja. Potrosnja na otvorenom ispod 5, u gradu oko 6 do 6,5 litara.
NediM17
Posts: 26451
Joined: 05/11/2009 11:49

#10464 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

super motor dok ne pukne lanac... opet sreca u nesreci je sto ne polupa ventile, nego klackalice tako da se ne mora skidati glOOOOvaaa..

vozio sam novog tipa s tim motorom, za svojih 95ks otkida
hladan.preminger
Posts: 4455
Joined: 24/02/2011 12:06

#10465 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by hladan.preminger »

l33t wrote:Ko se razumije u elektriku ? :D
https://imgur.com/a/lyBw2

da li je ok ovaj relej 192? laicki ne izgleda da je ista otislo, al brisaci ne staju nikako...
edit: ne izgleda da su kondezatori napukli ili napuhani. jedino da nije chip otis'o

Mislim da ti je crni kondenzator rika.
l33t
Posts: 4788
Joined: 04/09/2011 22:15
Location: Sarajevo

#10466 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by l33t »

hladan.preminger wrote:
l33t wrote:Ko se razumije u elektriku ? :D
https://imgur.com/a/lyBw2

da li je ok ovaj relej 192? laicki ne izgleda da je ista otislo, al brisaci ne staju nikako...
edit: ne izgleda da su kondezatori napukli ili napuhani. jedino da nije chip otis'o

Mislim da ti je crni kondenzator rika.
a vala zamijenicu ga, iako mi ne izgleda, ne mogu ga opipat :D (thats what she said)
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#10467 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by commendatore »

ako nema nikakvog signala na motoricu podizaca stakla nikakvog zvuka nista - sta sve moze biti? ako je uslovno receno motoric ok?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39560
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#10468 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

prekidac ili se zica izlomila na prelazu u vrata poyyy
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#10469 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by commendatore »

bitanga_sa_otesa wrote:prekidac ili se zica izlomila na prelazu u vrata poyyy
poyyyy fotijak :lol:

dankešen

samo za fukaru koja je ostala ovdje i zakasnila da ode van :lol:

User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39560
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#10470 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

ja ,ja ne zelim da budem anominan,ja zelim da budem piloooot
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#10471 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by shlauf »

commendatore wrote:ako nema nikakvog signala na motoricu podizaca stakla nikakvog zvuka nista - sta sve moze biti? ako je uslovno receno motoric ok?
koje auto
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#10472 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by commendatore »

bitanga_sa_otesa wrote:ja ,ja ne zelim da budem anominan,ja zelim da budem piloooot
jel autopilot ili kopilot... :lol:
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#10473 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by commendatore »

shlauf wrote:
commendatore wrote:ako nema nikakvog signala na motoricu podizaca stakla nikakvog zvuka nista - sta sve moze biti? ako je uslovno receno motoric ok?
koje auto
alfa 156
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39560
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#10474 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

commendatore wrote:
jel autopilot ili kopilot... :lol:
direktor vodovoda :lol: :lol:
User avatar
iceman ze
Posts: 6563
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#10475 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by iceman ze »

Dao sam da zamjene ulje u autu. Jutros gledam da je nasuto i vise od gornje granice na sipci. Ima li stete u tome?
Post Reply