Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#10376 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Throttle »

Zenica jutros u 8 sati 3stepena. Na visim dijelovima je vjerovatno bilo oko nule :mrgreen: Vrijeme montirat zimulje :mrgreen:
User avatar
nepass1
Posts: 14669
Joined: 06/07/2017 07:35

#10377 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by nepass1 »

U sarajevu je isto bilo 3 stepena u 6.20
NediM17
Posts: 26438
Joined: 05/11/2009 11:49

#10378 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by NediM17 »

tempuser wrote:
NediM17 wrote:
Kad vidim SX4 na 205-55-16'', povraca mi se. Inace homologirane dimenzije su 195/65-15'' i 205/60-16''.

Megan III Turcin je isto 205/60-16'', Cruze, Astra J... A sve se vozi na 205/55-15''. :roll:
Nesto mi ovdje nema logike, 195/65 R15 i 205/60 R16 nemaju isti precnik tocka. Jedino ako 15-ke i 16-ke idu na razlicite modele i ne mogu se mijenjati. Precnik 15-ke je 634,5 mm, a precnik 16-ke 652,4 mm tj 16-ka je nekih 2,8% veca od 15-ke, sto dalje utice na deklarisane vrijednosti ubrzanja, brzine kao i tacnost brzmomjera. U slucaju ako je 195/65 R osnovna ili deklarisana dimenzija 205/55 R16 sa precnikom od 631,9 mm joj je puno bliza od 205/60 R16 jer je razlika samo 0,4%.

Megane III turcnin benzinac koji sam ja vozio je imao fabricki 205/65 R15. Naravno naci tu dimenziju zimskih je bio mission impossible
Image

Ljetne: Continental Premium Contact 2 205/60-16''
Zimske: Michelin Alpin 5 195/65-15''
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#10379 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by tempuser »

Znam da su propisane, ali cisto matematicki i sa stanovista fizike nema logike. 205/60 R 16 ima 18mm veci precnik od 195/65 R15, koja opet ima tek 2,6 mm veci precnik od 205/55 R16.
vauvau
Posts: 1375
Joined: 05/06/2014 09:03

#10380 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by vauvau »

NediM17 wrote:
tempuser wrote:
NediM17 wrote:
Kad vidim SX4 na 205-55-16'', povraca mi se. Inace homologirane dimenzije su 195/65-15'' i 205/60-16''.

Megan III Turcin je isto 205/60-16'', Cruze, Astra J... A sve se vozi na 205/55-15''. :roll:
Nesto mi ovdje nema logike, 195/65 R15 i 205/60 R16 nemaju isti precnik tocka. Jedino ako 15-ke i 16-ke idu na razlicite modele i ne mogu se mijenjati. Precnik 15-ke je 634,5 mm, a precnik 16-ke 652,4 mm tj 16-ka je nekih 2,8% veca od 15-ke, sto dalje utice na deklarisane vrijednosti ubrzanja, brzine kao i tacnost brzmomjera. U slucaju ako je 195/65 R osnovna ili deklarisana dimenzija 205/55 R16 sa precnikom od 631,9 mm joj je puno bliza od 205/60 R16 jer je razlika samo 0,4%.

Megane III turcnin benzinac koji sam ja vozio je imao fabricki 205/65 R15. Naravno naci tu dimenziju zimskih je bio mission impossible
Image

Ljetne: Continental Premium Contact 2 205/60-16''
Zimske: Michelin Alpin 5 195/65-15''
Naravno da nema logike za evropske proizvođače, kod koreanaca je i to naopako. :-)
NediM17
Posts: 26438
Joined: 05/11/2009 11:49

#10381 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by NediM17 »

Tako je. Sve naopako, zato se valjda nigdje ne spominje ni razvodni lanac u servisnoj knjizi. :lol:

I nije Suzuki korejski proizvodjac.
vauvau
Posts: 1375
Joined: 05/06/2014 09:03

#10382 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by vauvau »

Sve je to tamo na istoku isto. Tehnički zaostaje u svakom pogledu za evropljanima.
Čovjek ti gore lijepo napisao da je logika nigdje veze, i napisao ti dimenzije i sve, a ti se samo znaš cerekati. :-)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83380
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#10383 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by _BataZiv_0809 »

Kad nabacujete zimnjace :)
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#10384 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by tempuser »

NediM17 wrote:Tako je. Sve naopako, zato se valjda nigdje ne spominje ni razvodni lanac u servisnoj knjizi. :lol:

I nije Suzuki korejski proizvodjac.
Jedino opravdanje je sto je sa 205/55 R16 najnizi klirens, ali opet ostaje cinjenica da ce na 205/60 R16 auto ubrzavati sporije, imati krajnju vecu brzinu i da ce brzinomjer pokazivati manju brzinu od stvarne u odnosu na 195/65 R15. Razlike jesu male ali i dalje postoje, a na 205/55 R16 ih prakticno ne bi bilo.
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#10385 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by boshniak »

_BataZiv_0809 wrote:Kad nabacujete zimnjace :)
Ko i svi, kad padne prvi snijeg odmah naredni dan :D
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17772
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#10386 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by beni-bu-man »

_BataZiv_0809 wrote:Kad nabacujete zimnjace :)
prosle zime, jos su na autu :mrgreen:


neki dan nabacio
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83380
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#10387 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by _BataZiv_0809 »

Dobri ste ja kontam sutra :thumbup:
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17772
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#10388 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by beni-bu-man »

_BataZiv_0809 wrote:Dobri ste ja kontam sutra :thumbup:
pa ne bih ceko onu navalu sto raja ceka tacan datum nebil izlio gume
NediM17
Posts: 26438
Joined: 05/11/2009 11:49

#10389 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by NediM17 »

Jutros 1 stepen, popodne 17-18-19... Haj budi pametan. :mrgreen:

Na Kiju idu treceg a na Suzuki izmedju 5og i 10og. :-D
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17772
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#10390 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by beni-bu-man »

NediM17 wrote:Jutros 1 stepen, popodne 17-18-19... Haj budi pametan. :mrgreen:

Na Kiju idu treceg a na Suzuki izmedju 5og i 10og. :-D
decembra ????


a sto bas ti intervali
NediM17
Posts: 26438
Joined: 05/11/2009 11:49

#10391 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by NediM17 »

novembra... tako mi pase, i da uletim dok nisu totalne guzve.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17772
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#10392 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by beni-bu-man »

NediM17 wrote:novembra... tako mi pase, i da uletim dok nisu totalne guzve.
aha

a sto ne pase juce ili sutra ?
NediM17
Posts: 26438
Joined: 05/11/2009 11:49

#10393 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by NediM17 »

ne moze, hocu skidat deklo da vide je li se lanac istegao :lol:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83380
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#10394 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by _BataZiv_0809 »

Jest jutros bilo zima haos. Ma treba ih navuci sto prije ne cekat zadnji cas, nece im nista bit. Pola drzave vozi na spaljenim S3 za koje misli da su ljeto zima :D

Proljetos mijenjam ja gume, nabacujem ljetne, a prije mene jedan braco onako fin, pristojan, Audi svabske table i montira nove Tigrovke full zimkse :D Kae meni jelde mogu ove :D
User avatar
Optimist
Posts: 15518
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#10395 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Optimist »

Jutros u Travniku i Turbetu mraz a na Komaru sunce. Malo kasnije preko kupresa 4 stepena, vedro i suncano.
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#10396 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by mk ultra »

Ja ove sedmice preko romanije krenuo na ljetnim
Dan prije nikad docekat zamjenu od besposlenih, i napustim...

Malo jes klizavo bilo oko Ljubogoste i Mokrog rano ujutro oko pola7, ovo ostalo se moglo
Samo da snijega nema, ostalo se moze pregurati na ljetnim... A na ovim prevojima moze za pola sata da napada, pogotovo Rostovo, Romanija i Ivan
gidra
Posts: 4106
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#10397 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by gidra »

Haos popust na ekupi.ba za gume ali samo za NLB klijente 15%.
Goodyear UG9 dodje 120 KM 205/55/16, prejeftino i još besplatna dostava.
Puno povoljnije od Makbela, Unitrade-a itd...
User avatar
Deriguz
Posts: 643
Joined: 30/07/2009 21:29

#10398 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Deriguz »

Sta radite sa starim gumama, gdje ih odlazete, bacate?
User avatar
beco
Posts: 5091
Joined: 25/08/2004 14:22

#10399 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by beco »

Maloprije stavio zimske :mrgreen:

Ovi uslovi jutros 3 stepena i hladno ubilo se da te negdje "neke eko gume" zajebu proklizes i kabum (to sranje ne ide na moje auto, pa makar 100000 km trajale).

Francuzi su vazda bili pakaši što se tiče guma, recimo meni na Cliu III 165/65 R 15, gume bile po 150 KM, pa da se upucaš a tamo prodaje ti priču Economy car.

Jedna od malobrojnih stvari koje kod Golfa :zoka: cijenim što je uvijek imao razumne dimenzije guma.
User avatar
Optimist
Posts: 15518
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#10400 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Optimist »

gidra wrote:Haos popust na ekupi.ba za gume ali samo za NLB klijente 15%.
Goodyear UG9 dodje 120 KM 205/55/16, prejeftino i još besplatna dostava.
Puno povoljnije od Makbela, Unitrade-a itd...
Toliko je i u majagume bez montaze, za kes.
Post Reply