Dolazi zima - zimske gume
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
Throttle
- Posts: 14680
- Joined: 10/06/2016 12:35
#10376 Re: Dolazi zima - zimske gume
Zenica jutros u 8 sati 3stepena. Na visim dijelovima je vjerovatno bilo oko nule
Vrijeme montirat zimulje 
- nepass1
- Posts: 14669
- Joined: 06/07/2017 07:35
#10377 Re: Dolazi zima - zimske gume
U sarajevu je isto bilo 3 stepena u 6.20
-
NediM17
- Posts: 26438
- Joined: 05/11/2009 11:49
#10378 Re: Dolazi zima - zimske gume
tempuser wrote:Nesto mi ovdje nema logike, 195/65 R15 i 205/60 R16 nemaju isti precnik tocka. Jedino ako 15-ke i 16-ke idu na razlicite modele i ne mogu se mijenjati. Precnik 15-ke je 634,5 mm, a precnik 16-ke 652,4 mm tj 16-ka je nekih 2,8% veca od 15-ke, sto dalje utice na deklarisane vrijednosti ubrzanja, brzine kao i tacnost brzmomjera. U slucaju ako je 195/65 R osnovna ili deklarisana dimenzija 205/55 R16 sa precnikom od 631,9 mm joj je puno bliza od 205/60 R16 jer je razlika samo 0,4%.NediM17 wrote:
Kad vidim SX4 na 205-55-16'', povraca mi se. Inace homologirane dimenzije su 195/65-15'' i 205/60-16''.
Megan III Turcin je isto 205/60-16'', Cruze, Astra J... A sve se vozi na 205/55-15''.
Megane III turcnin benzinac koji sam ja vozio je imao fabricki 205/65 R15. Naravno naci tu dimenziju zimskih je bio mission impossible

Ljetne: Continental Premium Contact 2 205/60-16''
Zimske: Michelin Alpin 5 195/65-15''
-
tempuser
- Posts: 17100
- Joined: 08/04/2015 10:35
#10379 Re: Dolazi zima - zimske gume
Znam da su propisane, ali cisto matematicki i sa stanovista fizike nema logike. 205/60 R 16 ima 18mm veci precnik od 195/65 R15, koja opet ima tek 2,6 mm veci precnik od 205/55 R16.
-
vauvau
- Posts: 1375
- Joined: 05/06/2014 09:03
#10380 Re: Dolazi zima - zimske gume
Naravno da nema logike za evropske proizvođače, kod koreanaca je i to naopako.NediM17 wrote:tempuser wrote:Nesto mi ovdje nema logike, 195/65 R15 i 205/60 R16 nemaju isti precnik tocka. Jedino ako 15-ke i 16-ke idu na razlicite modele i ne mogu se mijenjati. Precnik 15-ke je 634,5 mm, a precnik 16-ke 652,4 mm tj 16-ka je nekih 2,8% veca od 15-ke, sto dalje utice na deklarisane vrijednosti ubrzanja, brzine kao i tacnost brzmomjera. U slucaju ako je 195/65 R osnovna ili deklarisana dimenzija 205/55 R16 sa precnikom od 631,9 mm joj je puno bliza od 205/60 R16 jer je razlika samo 0,4%.NediM17 wrote:
Kad vidim SX4 na 205-55-16'', povraca mi se. Inace homologirane dimenzije su 195/65-15'' i 205/60-16''.
Megan III Turcin je isto 205/60-16'', Cruze, Astra J... A sve se vozi na 205/55-15''.
Megane III turcnin benzinac koji sam ja vozio je imao fabricki 205/65 R15. Naravno naci tu dimenziju zimskih je bio mission impossible
Ljetne: Continental Premium Contact 2 205/60-16''
Zimske: Michelin Alpin 5 195/65-15''
-
NediM17
- Posts: 26438
- Joined: 05/11/2009 11:49
#10381 Re: Dolazi zima - zimske gume
Tako je. Sve naopako, zato se valjda nigdje ne spominje ni razvodni lanac u servisnoj knjizi.
I nije Suzuki korejski proizvodjac.
I nije Suzuki korejski proizvodjac.
-
vauvau
- Posts: 1375
- Joined: 05/06/2014 09:03
#10382 Re: Dolazi zima - zimske gume
Sve je to tamo na istoku isto. Tehnički zaostaje u svakom pogledu za evropljanima.
Čovjek ti gore lijepo napisao da je logika nigdje veze, i napisao ti dimenzije i sve, a ti se samo znaš cerekati.
Čovjek ti gore lijepo napisao da je logika nigdje veze, i napisao ti dimenzije i sve, a ti se samo znaš cerekati.
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83380
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#10383 Re: Dolazi zima - zimske gume
Kad nabacujete zimnjace 
-
tempuser
- Posts: 17100
- Joined: 08/04/2015 10:35
#10384 Re: Dolazi zima - zimske gume
Jedino opravdanje je sto je sa 205/55 R16 najnizi klirens, ali opet ostaje cinjenica da ce na 205/60 R16 auto ubrzavati sporije, imati krajnju vecu brzinu i da ce brzinomjer pokazivati manju brzinu od stvarne u odnosu na 195/65 R15. Razlike jesu male ali i dalje postoje, a na 205/55 R16 ih prakticno ne bi bilo.NediM17 wrote:Tako je. Sve naopako, zato se valjda nigdje ne spominje ni razvodni lanac u servisnoj knjizi.![]()
I nije Suzuki korejski proizvodjac.
-
boshniak
- Posts: 2007
- Joined: 20/04/2014 11:48
#10385 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ko i svi, kad padne prvi snijeg odmah naredni dan_BataZiv_0809 wrote:Kad nabacujete zimnjace
- beni-bu-man
- Posts: 17772
- Joined: 10/04/2012 09:01
- Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
#10386 Re: Dolazi zima - zimske gume
prosle zime, jos su na autu_BataZiv_0809 wrote:Kad nabacujete zimnjace
neki dan nabacio
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83380
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#10387 Re: Dolazi zima - zimske gume
Dobri ste ja kontam sutra 
- beni-bu-man
- Posts: 17772
- Joined: 10/04/2012 09:01
- Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
#10388 Re: Dolazi zima - zimske gume
pa ne bih ceko onu navalu sto raja ceka tacan datum nebil izlio gume_BataZiv_0809 wrote:Dobri ste ja kontam sutra
-
NediM17
- Posts: 26438
- Joined: 05/11/2009 11:49
#10389 Re: Dolazi zima - zimske gume
Jutros 1 stepen, popodne 17-18-19... Haj budi pametan.
Na Kiju idu treceg a na Suzuki izmedju 5og i 10og.
Na Kiju idu treceg a na Suzuki izmedju 5og i 10og.
- beni-bu-man
- Posts: 17772
- Joined: 10/04/2012 09:01
- Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
#10390 Re: Dolazi zima - zimske gume
decembra ????NediM17 wrote:Jutros 1 stepen, popodne 17-18-19... Haj budi pametan.![]()
Na Kiju idu treceg a na Suzuki izmedju 5og i 10og.
a sto bas ti intervali
-
NediM17
- Posts: 26438
- Joined: 05/11/2009 11:49
#10391 Re: Dolazi zima - zimske gume
novembra... tako mi pase, i da uletim dok nisu totalne guzve.
- beni-bu-man
- Posts: 17772
- Joined: 10/04/2012 09:01
- Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
#10392 Re: Dolazi zima - zimske gume
ahaNediM17 wrote:novembra... tako mi pase, i da uletim dok nisu totalne guzve.
a sto ne pase juce ili sutra ?
-
NediM17
- Posts: 26438
- Joined: 05/11/2009 11:49
#10393 Re: Dolazi zima - zimske gume
ne moze, hocu skidat deklo da vide je li se lanac istegao 
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83380
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#10394 Re: Dolazi zima - zimske gume
Jest jutros bilo zima haos. Ma treba ih navuci sto prije ne cekat zadnji cas, nece im nista bit. Pola drzave vozi na spaljenim S3 za koje misli da su ljeto zima
Proljetos mijenjam ja gume, nabacujem ljetne, a prije mene jedan braco onako fin, pristojan, Audi svabske table i montira nove Tigrovke full zimkse
Kae meni jelde mogu ove 
Proljetos mijenjam ja gume, nabacujem ljetne, a prije mene jedan braco onako fin, pristojan, Audi svabske table i montira nove Tigrovke full zimkse
- Optimist
- Posts: 15518
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#10395 Re: Dolazi zima - zimske gume
Jutros u Travniku i Turbetu mraz a na Komaru sunce. Malo kasnije preko kupresa 4 stepena, vedro i suncano.
- mk ultra
- Posts: 24032
- Joined: 31/12/2012 14:05
- Location: Fiume
- Grijem se na: Ugalj
- Vozim: Bahato
- Horoskop: Maćak
#10396 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ja ove sedmice preko romanije krenuo na ljetnim
Dan prije nikad docekat zamjenu od besposlenih, i napustim...
Malo jes klizavo bilo oko Ljubogoste i Mokrog rano ujutro oko pola7, ovo ostalo se moglo
Samo da snijega nema, ostalo se moze pregurati na ljetnim... A na ovim prevojima moze za pola sata da napada, pogotovo Rostovo, Romanija i Ivan
Dan prije nikad docekat zamjenu od besposlenih, i napustim...
Malo jes klizavo bilo oko Ljubogoste i Mokrog rano ujutro oko pola7, ovo ostalo se moglo
Samo da snijega nema, ostalo se moze pregurati na ljetnim... A na ovim prevojima moze za pola sata da napada, pogotovo Rostovo, Romanija i Ivan
-
gidra
- Posts: 4106
- Joined: 17/11/2011 16:11
- Location: Sarajevo
#10397 Re: Dolazi zima - zimske gume
Haos popust na ekupi.ba za gume ali samo za NLB klijente 15%.
Goodyear UG9 dodje 120 KM 205/55/16, prejeftino i još besplatna dostava.
Puno povoljnije od Makbela, Unitrade-a itd...
Goodyear UG9 dodje 120 KM 205/55/16, prejeftino i još besplatna dostava.
Puno povoljnije od Makbela, Unitrade-a itd...
- Deriguz
- Posts: 643
- Joined: 30/07/2009 21:29
#10398 Re: Dolazi zima - zimske gume
Sta radite sa starim gumama, gdje ih odlazete, bacate?
- beco
- Posts: 5091
- Joined: 25/08/2004 14:22
#10399 Re: Dolazi zima - zimske gume
Maloprije stavio zimske 
Ovi uslovi jutros 3 stepena i hladno ubilo se da te negdje "neke eko gume" zajebu proklizes i kabum (to sranje ne ide na moje auto, pa makar 100000 km trajale).
Francuzi su vazda bili pakaši što se tiče guma, recimo meni na Cliu III 165/65 R 15, gume bile po 150 KM, pa da se upucaš a tamo prodaje ti priču Economy car.
Jedna od malobrojnih stvari koje kod Golfa
cijenim što je uvijek imao razumne dimenzije guma.
Ovi uslovi jutros 3 stepena i hladno ubilo se da te negdje "neke eko gume" zajebu proklizes i kabum (to sranje ne ide na moje auto, pa makar 100000 km trajale).
Francuzi su vazda bili pakaši što se tiče guma, recimo meni na Cliu III 165/65 R 15, gume bile po 150 KM, pa da se upucaš a tamo prodaje ti priču Economy car.
Jedna od malobrojnih stvari koje kod Golfa
- Optimist
- Posts: 15518
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#10400 Re: Dolazi zima - zimske gume
Toliko je i u majagume bez montaze, za kes.gidra wrote:Haos popust na ekupi.ba za gume ali samo za NLB klijente 15%.
Goodyear UG9 dodje 120 KM 205/55/16, prejeftino i još besplatna dostava.
Puno povoljnije od Makbela, Unitrade-a itd...
