Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
hopi
Posts: 7255
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#10351 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by hopi »

Dzontra_Volta wrote:
abondanzieri wrote:Predstavlja li veliku razliku ako se umjesto guma 205/60/16 stave gume 205/55/16?Ove druge su nešto jeftinije,pa ako ne bi plaho smetalo autu da ih metnem :D
Inače planiram uzeti Kelly gume,valjaju li išta? :)
Razlika je veća od 3%, pa se baš i ne preporučuje. Ali u ovoj zemlji sve može, tako da...
pa zar nije dopušteno stavljati za broj manje gume kao u ovom slučaju, jer će brzinomjer pokazivati više nego što stavrno vozi-što je bolje nego obrnuto
također manja guma sigurno neće ngidje zapeti prilikom skretanja i slično, znači i sa te strane je ok
i na dosta auta sam vidio recimo piše stand dimenzija: 215-55-16 ili 205-60-16, i od pobrojanih stoji i 205-55, i ako to i proizvođač kaže, ja statvarno ne vidim što bi bio problem da dotični stave te gume, ja jesam da sve bude po ps-u što se tiče auta i održavanja ali stvarno ne treba ići u krajnost jer ne vidim kakav problem može biti s ovom gumom
User avatar
abondanzieri
Posts: 2851
Joined: 14/10/2007 18:06

#10352 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by abondanzieri »

Dzontra_Volta wrote:
abondanzieri wrote:Predstavlja li veliku razliku ako se umjesto guma 205/60/16 stave gume 205/55/16?Ove druge su nešto jeftinije,pa ako ne bi plaho smetalo autu da ih metnem :D
Inače planiram uzeti Kelly gume,valjaju li išta? :)
Razlika je veća od 3%, pa se baš i ne preporučuje. Ali u ovoj zemlji sve može, tako da...
Ako sam dobro upratio razlika je pi :mrgreen: 3,14%,što onako laički ne bi trebalo da bude problem.U svakom slučaju hvala svima na mišljenjima i savjetima :thumbup:
User avatar
konektovan
Posts: 51387
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#10353 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

Bice nizi auto, i za nijansu neudobniji u tvom slucaju.
User avatar
abondanzieri
Posts: 2851
Joined: 14/10/2007 18:06

#10354 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by abondanzieri »

konektovan wrote:Bice nizi auto, i za nijansu neudobniji u tvom slucaju.
Biće niži za jedan cm,ako sam dobro upratio.A što se tiče udobnosti,biće veliko osvježenje u odnosu na trenutne gume,prednje kupljene polovne,dot 2013,zadnje bez imalo šare iz 2011-te :oops: :D
NediM17
Posts: 26439
Joined: 05/11/2009 11:49

#10355 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by NediM17 »

abondanzieri wrote:
konektovan wrote:Bice nizi auto, i za nijansu neudobniji u tvom slucaju.
Biće niži za jedan cm,ako sam dobro upratio.A što se tiče udobnosti,biće veliko osvježenje u odnosu na trenutne gume,prednje kupljene polovne,dot 2013,zadnje bez imalo šare iz 2011-te :oops: :D
Mogu 205 55 16'', i sto prije stavis to bolje, po tebe i sve druge.
User avatar
Doda37
Posts: 1723
Joined: 29/06/2007 23:11

#10356 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Doda37 »

abondanzieri wrote:
konektovan wrote:Bice nizi auto, i za nijansu neudobniji u tvom slucaju.
Biće niži za jedan cm,ako sam dobro upratio.A što se tiče udobnosti,biće veliko osvježenje u odnosu na trenutne gume,prednje kupljene polovne,dot 2013,zadnje bez imalo šare iz 2011-te :oops: :D
tebi je dimenzija bila najmanji problem :)
User avatar
konektovan
Posts: 51387
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#10357 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

Doda37 wrote:
abondanzieri wrote:
konektovan wrote:Bice nizi auto, i za nijansu neudobniji u tvom slucaju.
Biće niži za jedan cm,ako sam dobro upratio.A što se tiče udobnosti,biće veliko osvježenje u odnosu na trenutne gume,prednje kupljene polovne,dot 2013,zadnje bez imalo šare iz 2011-te :oops: :D
tebi je dimenzija bila najmanji problem :)
:mrgreen: :thumbup:
Mason
Posts: 127
Joined: 22/12/2003 00:00

#10358 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Mason »

Pozdrav,
Celicne felge za megane 2, 15ke, mislimda su 4x100, gdje bih mogao pogledati sarafe za celicne felge?
Hvala
Naslovnica
Posts: 35422
Joined: 20/03/2013 15:38

#10359 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Naslovnica »

Uvijek turam dimenzije koje preporučuje fabrika i kraj priče.
8)
noviclan
Posts: 15008
Joined: 31/10/2013 06:48

#10360 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by noviclan »

abondanzieri wrote:Predstavlja li veliku razliku ako se umjesto guma 205/60/16 stave gume 205/55/16?Ove druge su nešto jeftinije,pa ako ne bi plaho smetalo autu da ih metnem :D
Inače planiram uzeti Kelly gume,valjaju li išta? :)
http://ratar.hr/kalkulator.html

a sta mislis osavi hp2
User avatar
abondanzieri
Posts: 2851
Joined: 14/10/2007 18:06

#10361 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by abondanzieri »

Doda37 wrote:
abondanzieri wrote:
konektovan wrote:Bice nizi auto, i za nijansu neudobniji u tvom slucaju.
Biće niži za jedan cm,ako sam dobro upratio.A što se tiče udobnosti,biće veliko osvježenje u odnosu na trenutne gume,prednje kupljene polovne,dot 2013,zadnje bez imalo šare iz 2011-te :oops: :D
tebi je dimenzija bila najmanji problem :)
I inače nikad nisam imao problem sa dimenzijama :D
Hvala vam ljudi,stvarno je bilo neodgovorno s moje strane voziti na ovakvim gumama :oops: Okrećem novi list definitivno :thumbup: :D

I da,uzimam Kelly 205/60/16,originalne dimenzije,da ne bi dumao zbog 50 maraka razlike 8-)
User avatar
drug_profi
Posts: 65404
Joined: 16/07/2012 16:00

#10362 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Tako je. Bravo. Mozda bi ti malo trpili lezajevi sa nizim profilom jer ugao sila vjerovatno ne bi bio na osi. Ali sve je to minimalno. Guma ti je jedini kontakt sa podlogom. Sa losim gumama si samo projektil.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39550
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#10363 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by bitanga_sa_otesa »

drug_profi wrote: Mozda bi ti malo trpili lezajevi sa nizim profilom jer ugao sila vjerovatno ne bi bio na osi.
kakav nizi profil? valjda nizi et doprinosi tome? veca poluga na lezaj...profil gume nema veze s tim...
User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#10364 Re: Zimske gume sezoa 2018/19 koje kupiti ?

Post by hekaton »

Better Man wrote:
dci 1.9 wrote:Vozdra narode evo teme koja ce biti svima od koristi...
Dakle kupujem zimske gume, najvise planiram voziti igman bjelasnica i tako ti planinski putevi gdje nije uvijek snijeg ociscen do asfalta...
Spreman sam dati malo vise novca dimenzija je 195 65 15.
Gledam continental ts 860 da li je stvarno istina to sto pisu i da li bas "grabi kao macka" snijeg?
A pored nje naravno jeftinija i poznatija opcija sava eskimo s3plus. Kakva je ona sto se tice jaceg gasa po snijegu uz brdo ?
Kao što ti rekoše ima već tema, ali kad pitaš Kontinental je daleko bolji od te Save. Prošlu zimu stavio nove TS860 i pokazale su se odlično.
Narucio 4 TS860 po preporuci jednog forumasa ovdje :)
User avatar
drug_profi
Posts: 65404
Joined: 16/07/2012 16:00

#10365 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

bitanga_sa_otesa wrote:
drug_profi wrote: Mozda bi ti malo trpili lezajevi sa nizim profilom jer ugao sila vjerovatno ne bi bio na osi.
kakav nizi profil? valjda nizi et doprinosi tome? veca poluga na lezaj...profil gume nema veze s tim...
U pravu si . Sori.
User avatar
newklear
Posts: 1411
Joined: 10/12/2009 15:59

#10366 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by newklear »

Imam dva seta zimskih guma - Hankook W452 i Uniroyal Plus 77, oba seta kupljena prije početka prošle zime (Uniroyal malo više vožene)... Jedan namjeravam prodati, a jedan sebi ostaviti... koja je bolja guma od ove, koje da ostavim sebi?
User avatar
drug_profi
Posts: 65404
Joined: 16/07/2012 16:00

#10367 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

newklear wrote:Imam dva seta zimskih guma - Hankook W452 i Uniroyal Plus 77, oba seta kupljena prije početka prošle zime (Uniroyal malo više vožene)... Jedan namjeravam prodati, a jedan sebi ostaviti... koja je bolja guma od ove, koje da ostavim sebi?
Mislim da je Hankook bolji.
Evo ti jedan test iz 2016. koji sadrzi obje gume pa odaberi spram mana i tvojih prioriteta.

https://www.jutarnji.hr/autoklub/aktual ... i/5108234/
User avatar
tovarish
Posts: 3786
Joined: 26/05/2008 23:57

#10368 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by tovarish »

drug_profi wrote:
newklear wrote:Imam dva seta zimskih guma - Hankook W452 i Uniroyal Plus 77, oba seta kupljena prije početka prošle zime (Uniroyal malo više vožene)... Jedan namjeravam prodati, a jedan sebi ostaviti... koja je bolja guma od ove, koje da ostavim sebi?
Mislim da je Hankook bolji.
Evo ti jedan test iz 2016. koji sadrzi obje gume pa odaberi spram mana i tvojih prioriteta.

https://www.jutarnji.hr/autoklub/aktual ... i/5108234/
Da sam ja u pitanju,ostavio bih sebi Hankook.Djeluju mi ozbiljnije i kvalitetnije,mada je to mozda i uticaj marketinga.

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Uniro ... lus-77.htm

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Hanko ... pt-RS2.htm

Evo ovdje imas iskustva i testove ove dvije gume.
User avatar
Optimist
Posts: 15519
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#10369 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Optimist »

Ostavi sebi Hankook. Ja ih imam kao zimske i nemam zamjerke.
User avatar
newklear
Posts: 1411
Joined: 10/12/2009 15:59

#10370 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by newklear »

Hvala svima...
made_in_sarajevo
Posts: 6954
Joined: 06/05/2013 23:05

#10371 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by made_in_sarajevo »

Uzeo dvije gume u unitrade juce, jebiga poletili u racunovodstvu i platili predracun. Haj montirali juce, sjeo i vidim volan malo naljevo stoji. Jutros moja lijeva guma napola ispuhala. Napuhao jutros opet i do sad drzi ali sve imam osjecaj da bjezi lijevo koliko toliko. Sutra ako uhvatim vremena sve su prilike da cu se nekom.majke najebati :D
noviclan
Posts: 15008
Joined: 31/10/2013 06:48

#10372 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by noviclan »

made_in_sarajevo wrote:Uzeo dvije gume u unitrade juce, jebiga poletili u racunovodstvu i platili predracun. Haj montirali juce, sjeo i vidim volan malo naljevo stoji. Jutros moja lijeva guma napola ispuhala. Napuhao jutros opet i do sad drzi ali sve imam osjecaj da bjezi lijevo koliko toliko. Sutra ako uhvatim vremena sve su prilike da cu se nekom.majke najebati :D
:zoka: ma rade ljudi k'o doxe
gidra
Posts: 4106
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#10373 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by gidra »

noviclan wrote:
made_in_sarajevo wrote:Uzeo dvije gume u unitrade juce, jebiga poletili u racunovodstvu i platili predracun. Haj montirali juce, sjeo i vidim volan malo naljevo stoji. Jutros moja lijeva guma napola ispuhala. Napuhao jutros opet i do sad drzi ali sve imam osjecaj da bjezi lijevo koliko toliko. Sutra ako uhvatim vremena sve su prilike da cu se nekom.majke najebati :D
:zoka: ma rade ljudi k'o doxe
Stranica nazad forumas Ranger je napisao da su mu iz Unitrade-a uvalili 3 deformisane gume i prilozio covjek slike..
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#10374 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Bakir1 »

Samo da znate na romaniji je jutros bilo snijega :mrgreen:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#10375 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by tempuser »

NediM17 wrote:
Kad vidim SX4 na 205-55-16'', povraca mi se. Inace homologirane dimenzije su 195/65-15'' i 205/60-16''.

Megan III Turcin je isto 205/60-16'', Cruze, Astra J... A sve se vozi na 205/55-15''. :roll:
Nesto mi ovdje nema logike, 195/65 R15 i 205/60 R16 nemaju isti precnik tocka. Jedino ako 15-ke i 16-ke idu na razlicite modele i ne mogu se mijenjati. Precnik 15-ke je 634,5 mm, a precnik 16-ke 652,4 mm tj 16-ka je nekih 2,8% veca od 15-ke, sto dalje utice na deklarisane vrijednosti ubrzanja, brzine kao i tacnost brzmomjera. U slucaju ako je 195/65 R osnovna ili deklarisana dimenzija 205/55 R16 sa precnikom od 631,9 mm joj je puno bliza od 205/60 R16 jer je razlika samo 0,4%.

Megane III turcnin benzinac koji sam ja vozio je imao fabricki 205/65 R15. Naravno naci tu dimenziju zimskih je bio mission impossible
Post Reply