Sta vas najvise nervira kod vozaca

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
zdruzdjo
Posts: 5921
Joined: 16/08/2009 00:27

#10326 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by zdruzdjo »

muha_sa wrote: jebeš član zakona
nalaže kucni odgoj
naleže opšta kultura a boMMe i vozacka kultura :-D
uvijek cu onog ko ide u susjednoj traci pored mene pa hoce da se uvali ispred i da žmigavac pustit da se prestroji iliti uvali--reci cu još u sebi--izvoli gospodine :-D
Emoj muha, ovo je tajna univerzuma koja je tako jednostavna a tako teska za skontati prosjecnom bosnji/bosancu.
Ne moze ti nekoga nauciti ikakvoj kulturi kad je ono odgojeno nekulturno i priznaje samo zakone i pravila gdje za krsenje istih s dobije po prstima.
Nepass
Posts: 1903
Joined: 11/09/2015 16:44

#10327 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Nepass »

Ide lola sa terencem krajnjom lijevom koja ide pravac ilidza. Policija iza njega. Pametnica hop i uvali se prvi na semafor u traku koja vodi prema lijevo. Scena je kod scc, ubacuje se na celo kolone u traku koja vodi na most suade i olge. Zna se koliko tu auta ceka. I Bgm policija ispred njega, da ih prati. Kontam da ce mu pisati prestrojavanje na punoj ili prolazak na crveno? :D

Dalje prodje lik kroz zuta kad se iza mene rotacija upali i za njm, malo kasnije vidim skrenuli ga da pisu :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83420
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#10328 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by _BataZiv_0809 »

tempuser wrote:
Eto bas cu ti ja kazati, upinjes se u finese, nesto kao tumacis i analiziras, a kad si sav bitan i vazan odvalio gluposti o polukruznom kod DHL-a si dokazao da ne znas osnovne propise, a kamo li ovo. U gradu mozes ometati vozace iza sebe u svim trakama osim u desnoj.
Kao sto napisah, citaj clan 39/3 sve dok ne shvatis sta znaci ometanje vozaca iza sebe.
Na kojoj temi? De link..
User avatar
konektovan
Posts: 51407
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#10329 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by konektovan »

ITNet wrote:Evo slika koju je postao drvosjeca na prosloj stranici kad je i postavio ovo pitanje.

Image

Na slici auto 1 i 2 imaju zmigavac upaljen, vjerovatno tko je pravio sliku zna neka pravila ili po nasem veze nema :lol:

Ova slika se ne moze uvaziti, po izgledu policijskog vozila, uradjena je Srbiji. :D :D :D :thumbup:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#10330 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by tempuser »

_BataZiv_0809 wrote:
tempuser wrote:
Eto bas cu ti ja kazati, upinjes se u finese, nesto kao tumacis i analiziras, a kad si sav bitan i vazan odvalio gluposti o polukruznom kod DHL-a si dokazao da ne znas osnovne propise, a kamo li ovo. U gradu mozes ometati vozace iza sebe u svim trakama osim u desnoj.
Kao sto napisah, citaj clan 39/3 sve dok ne shvatis sta znaci ometanje vozaca iza sebe.
Na kojoj temi? De link..
http://forum.klix.ba/nasi-nazovi-trkaci ... s9750.html
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83420
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#10331 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by _BataZiv_0809 »

Aha, okej mada ne kontam bas lokaciju najbolje...Koja BP pumpa?
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#10332 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by amar1994 »

tempuser wrote:
_BataZiv_0809 wrote:
tempuser wrote:
Eto bas cu ti ja kazati, upinjes se u finese, nesto kao tumacis i analiziras, a kad si sav bitan i vazan odvalio gluposti o polukruznom kod DHL-a si dokazao da ne znas osnovne propise, a kamo li ovo. U gradu mozes ometati vozace iza sebe u svim trakama osim u desnoj.
Kao sto napisah, citaj clan 39/3 sve dok ne shvatis sta znaci ometanje vozaca iza sebe.
Na kojoj temi? De link..
http://forum.klix.ba/nasi-nazovi-trkaci ... s9750.html
:thumbup: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#10333 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by supercali »

_BataZiv_0809 wrote:
Aha, okej mada ne kontam bas lokaciju najbolje...Koja BP pumpa?
Bitumenka
Raskrsnica kod studentskih
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83420
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#10334 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by _BataZiv_0809 »

supercali wrote: Bitumenka
Raskrsnica kod studentskih
Aha. Betr men vozi glavnom dzadom u pravcu Stupa i sta mu smeta? Sto neko smota desno iza hotela Sarajevo kod nekadasnjeg Fordovog servisa i tu napravi polukruzno?
User avatar
konektovan
Posts: 51407
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#10335 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by konektovan »

_BataZiv_0809 wrote:
supercali wrote: Bitumenka
Raskrsnica kod studentskih
Aha. Betr men vozi glavnom dzadom u pravcu Stupa i sta mu smeta? Sto neko smota desno iza hotela Sarajevo kod nekadasnjeg Fordovog servisa i tu napravi polukruzno?

Nije ta, sljedeca raskrsnica kod studentskih dompva.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#10336 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by supercali »

_BataZiv_0809 wrote:
supercali wrote: Bitumenka
Raskrsnica kod studentskih
Aha. Betr men vozi glavnom dzadom u pravcu Stupa i sta mu smeta? Sto neko smota desno iza hotela Sarajevo kod nekadasnjeg Fordovog servisa i tu napravi polukruzno?
Moze i tako al je u pitanju sljedeca raskrsnica
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#10337 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by tempuser »

Elem biser strucnjaka sirokog spektra, od gastronomije i optike preko aktuelnih dnevnopolicitkih tema do saobr. propisa.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#10338 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by condy »

pink floydd wrote:
Član 36.
(1) Vozač koji namjerava da obavi neku radnju vozilom na putu (pomjeranje vozila udesno ili ulijevo, mijenjanje saobraćajne trake, preticanje, obilaženje, zaustavljanje, skretanje udesno ili ulijevo, polukružno okretanje, vožnja unazad i sl.) smije da počne takvu radnju samo ako se prethodno uvjerio da to može učiniti bez opasnosti za druge učesnike u saobraćaju ili imovinu, vodeći pri tome računa o položaju vozila i pravcu i brzini kretanja.

Član 37.
(1) Prije obavljanja radnji vozilom iz člana 36. ovog zakona, vozač je dužan da jasno i blagovremeno obavijesti o svojoj namjeri druge učesnike u saobraćaju, dajući znak pomoću pokazivača pravca ili, ako oni ne postoje, odgovarajućim
znakom rukom.
(2) Ako znak iz stava (1) ovog člana vozač daje pomoću pokazivača pravca, mora da ga daje sve vrijeme dok obavlja radnju vozilom, a po izvršenoj radnji mora prestati da ga daje.
Vozac koji se nalazi na putu sa pravom prvenstva ne obavlja nikakvu radnju iz citiranog clana 36 ako nastavi kretnju putem sa pravom prvenstva odnosno nigdje ne skrece nego nastavlja voznju tim putem i zbog toga nije duzan dati zmigavac. Odnosno ako nastavlja voznju putem sa pravom prvenstva on ne mijenja pravac kretanja.
User avatar
pink floydd
Posts: 6043
Joined: 04/01/2012 14:06
Location: Vinograd

#10339 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by pink floydd »

condy wrote:
pink floydd wrote:
Član 36.
(1) Vozač koji namjerava da obavi neku radnju vozilom na putu (pomjeranje vozila udesno ili ulijevo, mijenjanje saobraćajne trake, preticanje, obilaženje, zaustavljanje, skretanje udesno ili ulijevo, polukružno okretanje, vožnja unazad i sl.) smije da počne takvu radnju samo ako se prethodno uvjerio da to može učiniti bez opasnosti za druge učesnike u saobraćaju ili imovinu, vodeći pri tome računa o položaju vozila i pravcu i brzini kretanja.

Član 37.
(1) Prije obavljanja radnji vozilom iz člana 36. ovog zakona, vozač je dužan da jasno i blagovremeno obavijesti o svojoj namjeri druge učesnike u saobraćaju, dajući znak pomoću pokazivača pravca ili, ako oni ne postoje, odgovarajućim
znakom rukom.
(2) Ako znak iz stava (1) ovog člana vozač daje pomoću pokazivača pravca, mora da ga daje sve vrijeme dok obavlja radnju vozilom, a po izvršenoj radnji mora prestati da ga daje.
Vozac koji se nalazi na putu sa pravom prvenstva ne obavlja nikakvu radnju iz citiranog clana 36 ako nastavi kretnju putem sa pravom prvenstva odnosno nigdje ne skrece nego nastavlja voznju tim putem i zbog toga nije duzan dati zmigavac. Odnosno ako nastavlja voznju putem sa pravom prvenstva on ne mijenja pravac kretanja.

Image

pitanje je bilo za ovakvu i sličnu raskrsnicu/put....ne mijenja pravac jel ?
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#10340 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by condy »

Vozaci 1 2 3 4 se nalaze na jednom putu sa prvenstvom prolaza znaci oni se ne nalaze na raskrsnici vec na putu i ne mijenjaju pravac kretanja dok idu putem sa prvenstvom kretanja i zbog toga prema citiranoj odredbi nisu duzni dati pokazivac smjera. Kad se iskljucuju sa tog puta duzni su dati pokazivac smjera jer mijenjaju put. Vozac vozila pod 5 duzan je dati uvijek zmigavac jer se ukljucuje u put sa prvenstvom prolaza. To nije klasicna raskranica iako tako izgleda na slici vec se radi o dva puta, jednim sa prvenstvom prolaza i drugim koji se ukljucuje na taj put sa prvenstvom prolaza.
User avatar
pink floydd
Posts: 6043
Joined: 04/01/2012 14:06
Location: Vinograd

#10341 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by pink floydd »

condy wrote:Vozaci 1 2 3 4 se nalaze na jednom putu sa prvenstvom prolaza znaci oni se ne nalaze na raskrsnici vec na putu i ne mijenjaju pravac kretanja dok idu putem sa prvenstvom kretanja i zbog toga prema citiranoj odredbi nisu duzni dati pokazivac smjera. Kad se iskljucuju sa tog puta duzni su dati pokazivac smjera jer mijenjaju put. Vozac vozila pod 5 duzan je dati uvijek zmigavac jer se ukljucuje u put sa prvenstvom prolaza. To nije klasicna raskranica iako tako izgleda na slici vec se radi o dva puta, jednim sa prvenstvom prolaza i drugim koji se ukljucuje na taj put sa prvenstvom prolaza.
onda po tvojoj logici vozilo broj 1 mora dva puta dati žmigavac...prvi put jer silazi sa puta s prvenstvom prolaza, i drugi put jer skreće desno :-) :-)
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#10342 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by condy »

pink floydd wrote:
condy wrote:Vozaci 1 2 3 4 se nalaze na jednom putu sa prvenstvom prolaza znaci oni se ne nalaze na raskrsnici vec na putu i ne mijenjaju pravac kretanja dok idu putem sa prvenstvom kretanja i zbog toga prema citiranoj odredbi nisu duzni dati pokazivac smjera. Kad se iskljucuju sa tog puta duzni su dati pokazivac smjera jer mijenjaju put. Vozac vozila pod 5 duzan je dati uvijek zmigavac jer se ukljucuje u put sa prvenstvom prolaza. To nije klasicna raskranica iako tako izgleda na slici vec se radi o dva puta, jednim sa prvenstvom prolaza i drugim koji se ukljucuje na taj put sa prvenstvom prolaza.
onda po tvojoj logici vozilo broj 1 mora dva puta dati žmigavac...prvi put jer silazi sa puta s prvenstvom prolaza, i drugi put jer skreće desno :-) :-)
Moja logika proizilazi iz znaka koji oznacava put sa prvenstvom prolaza i s tim u vezi ove zakonske odredbe koja nije predvidjela niti moze da dok nastavljas kretanje jednim putem u ovom slucaju sa prvenstvom da si duzan dati pokazivac smjeta.
User avatar
Better Man
Posts: 18732
Joined: 01/10/2006 20:10

#10343 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Better Man »

pink floydd wrote:
condy wrote:Vozaci 1 2 3 4 se nalaze na jednom putu sa prvenstvom prolaza znaci oni se ne nalaze na raskrsnici vec na putu i ne mijenjaju pravac kretanja dok idu putem sa prvenstvom kretanja i zbog toga prema citiranoj odredbi nisu duzni dati pokazivac smjera. Kad se iskljucuju sa tog puta duzni su dati pokazivac smjera jer mijenjaju put. Vozac vozila pod 5 duzan je dati uvijek zmigavac jer se ukljucuje u put sa prvenstvom prolaza. To nije klasicna raskranica iako tako izgleda na slici vec se radi o dva puta, jednim sa prvenstvom prolaza i drugim koji se ukljucuje na taj put sa prvenstvom prolaza.
onda po tvojoj logici vozilo broj 1 mora dva puta dati žmigavac...prvi put jer silazi sa puta s prvenstvom prolaza, i drugi put jer skreće desno :-) :-)
Koliko vidim vozači 1 i2 se iz jedne ulice uključuju u drugu i to imaju dvije opcije lijevo i desno i samim tim su obavezni da dadnu žmigavac gdje skreću, a sve to radi sigurnosti i upozorenja vozača iza njega.
User avatar
pink floydd
Posts: 6043
Joined: 04/01/2012 14:06
Location: Vinograd

#10344 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by pink floydd »

Better Man wrote:
pink floydd wrote:
condy wrote:Vozaci 1 2 3 4 se nalaze na jednom putu sa prvenstvom prolaza znaci oni se ne nalaze na raskrsnici vec na putu i ne mijenjaju pravac kretanja dok idu putem sa prvenstvom kretanja i zbog toga prema citiranoj odredbi nisu duzni dati pokazivac smjera. Kad se iskljucuju sa tog puta duzni su dati pokazivac smjera jer mijenjaju put. Vozac vozila pod 5 duzan je dati uvijek zmigavac jer se ukljucuje u put sa prvenstvom prolaza. To nije klasicna raskranica iako tako izgleda na slici vec se radi o dva puta, jednim sa prvenstvom prolaza i drugim koji se ukljucuje na taj put sa prvenstvom prolaza.
onda po tvojoj logici vozilo broj 1 mora dva puta dati žmigavac...prvi put jer silazi sa puta s prvenstvom prolaza, i drugi put jer skreće desno :-) :-)
Koliko vidim vozači 1 i2 se iz jedne ulice uključuju u drugu i to imaju dvije opcije lijevo i desno i samim tim su obavezni da dadnu žmigavac gdje skreću, a sve to radi sigurnosti i upozorenja vozača iza njega.

ma znam ja, njemu reci...hoće valjda neki veto da uloži na ZOBS
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#10345 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by supercali »

tempuser wrote:Elem biser strucnjaka sirokog spektra, od gastronomije i optike preko aktuelnih dnevnopolicitkih tema do saobr. propisa.
Ti bas znas sebe opisati to je cudo jedno
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#10346 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by tempuser »

Neka te tamo forumski hebacu! :lol:
lijepa u dusi
Posts: 2880
Joined: 02/11/2014 13:07

#10347 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by lijepa u dusi »

condy wrote:Vozaci 1 2 3 4 se nalaze na jednom putu sa prvenstvom prolaza znaci oni se ne nalaze na raskrsnici vec na putu i ne mijenjaju pravac kretanja dok idu putem sa prvenstvom kretanja i zbog toga prema citiranoj odredbi nisu duzni dati pokazivac smjera. Kad se iskljucuju sa tog puta duzni su dati pokazivac smjera jer mijenjaju put. Vozac vozila pod 5 duzan je dati uvijek zmigavac jer se ukljucuje u put sa prvenstvom prolaza. To nije klasicna raskranica iako tako izgleda na slici vec se radi o dva puta, jednim sa prvenstvom prolaza i drugim koji se ukljucuje na taj put sa prvenstvom prolaza.
Super su ta pravila ali u praksi bi nastao haos. Koji zmigavac da da vozilo broj 3, kada nastavlja pravo, odnosno silazi s glavnog puta? Sva 4? Lijevi? Znas li koja bi zabuna nastala da da lijevi zmigavac i krene proci kroz raskrsnicu. Ili da ne da zmigavac, pa skrene desno. Zaustavlja lijevu traku jer bi svi logicno stali i propustili ga da prodje ravno na sporedni put, a on hladno smota i ode desno. Na stranu to sto bih mislila da nastavlja pravo iz desne trake jer nema zmigavca, pa bih mu se sjetila kulture i selendre. Shvatite vec jednom da postoje neka pravila koja 98% vozaca ne postuje i da nikome ne pada na pamet gubiti glavu kako bi dokazao nesto. Das zmigavac ko i sav ostali narod i jebaji ga.
User avatar
konektovan
Posts: 51407
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#10348 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by konektovan »

lijepa u dusi wrote:
condy wrote:Vozaci 1 2 3 4 se nalaze na jednom putu sa prvenstvom prolaza znaci oni se ne nalaze na raskrsnici vec na putu i ne mijenjaju pravac kretanja dok idu putem sa prvenstvom kretanja i zbog toga prema citiranoj odredbi nisu duzni dati pokazivac smjera. Kad se iskljucuju sa tog puta duzni su dati pokazivac smjera jer mijenjaju put. Vozac vozila pod 5 duzan je dati uvijek zmigavac jer se ukljucuje u put sa prvenstvom prolaza. To nije klasicna raskranica iako tako izgleda na slici vec se radi o dva puta, jednim sa prvenstvom prolaza i drugim koji se ukljucuje na taj put sa prvenstvom prolaza.
Super su ta pravila ali u praksi bi nastao haos. Koji zmigavac da da vozilo broj 3, kada nastavlja pravo, odnosno silazi s glavnog puta? Sva 4? Lijevi? Znas li koja bi zabuna nastala da da lijevi zmigavac i krene proci kroz raskrsnicu. Ili da ne da zmigavac, pa skrene desno. Zaustavlja lijevu traku jer bi svi logicno stali i propustili ga da prodje ravno na sporedni put, a on hladno smota i ode desno. Na stranu to sto bih mislila da nastavlja pravo iz desne trake jer nema zmigavca, pa bih mu se sjetila kulture i selendre. Shvatite vec jednom da postoje neka pravila koja 98% vozaca ne postuje i da nikome ne pada na pamet gubiti glavu kako bi dokazao nesto. Das zmigavac ko i sav ostali narod i jebaji ga.

A gdje se to daje zmigavac za pravo????? Sacekas vozila koja imaju prednost, i onda nastavis kretanje pravo bez zmigavca.
lijepa u dusi
Posts: 2880
Joined: 02/11/2014 13:07

#10349 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by lijepa u dusi »

konektovan wrote:
lijepa u dusi wrote:
condy wrote:Vozaci 1 2 3 4 se nalaze na jednom putu sa prvenstvom prolaza znaci oni se ne nalaze na raskrsnici vec na putu i ne mijenjaju pravac kretanja dok idu putem sa prvenstvom kretanja i zbog toga prema citiranoj odredbi nisu duzni dati pokazivac smjera. Kad se iskljucuju sa tog puta duzni su dati pokazivac smjera jer mijenjaju put. Vozac vozila pod 5 duzan je dati uvijek zmigavac jer se ukljucuje u put sa prvenstvom prolaza. To nije klasicna raskranica iako tako izgleda na slici vec se radi o dva puta, jednim sa prvenstvom prolaza i drugim koji se ukljucuje na taj put sa prvenstvom prolaza.
Super su ta pravila ali u praksi bi nastao haos. Koji zmigavac da da vozilo broj 3, kada nastavlja pravo, odnosno silazi s glavnog puta? Sva 4? Lijevi? Znas li koja bi zabuna nastala da da lijevi zmigavac i krene proci kroz raskrsnicu. Ili da ne da zmigavac, pa skrene desno. Zaustavlja lijevu traku jer bi svi logicno stali i propustili ga da prodje ravno na sporedni put, a on hladno smota i ode desno. Na stranu to sto bih mislila da nastavlja pravo iz desne trake jer nema zmigavca, pa bih mu se sjetila kulture i selendre. Shvatite vec jednom da postoje neka pravila koja 98% vozaca ne postuje i da nikome ne pada na pamet gubiti glavu kako bi dokazao nesto. Das zmigavac ko i sav ostali narod i jebaji ga.

A gdje se to daje zmigavac za pravo????? Sacekas vozila koja imaju prednost, i onda nastavis kretanje pravo bez zmigavca.
Hajd molim te ponovo procitaj. Zmigavac se daje kad se mijenja pravac kretanja, odnosno u ovom slucaju kad se silazi s glavnog puta na sporedni. Koji zmigavac dati?

A druga stvar, ja ovu situaciju posmatram kao krivinu koja igrom slucaja ima prikljucen sporedni put bas na toj krivini. Po pravilu, ne, ne treba zmigavac. Dodji u istu situaciju i nemoj ga dati, da se kladimo koliko njih ce svirati, psovati i mahati rukama?
User avatar
muz66
Posts: 17984
Joined: 24/03/2009 00:33
Location: Tamo gdje se dimi šiša i sluša Crvena jabuka

#10350 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by muz66 »

Koja su furka upaljene maglenke u savrseno vedroj noci? Zna li nas dobri bosnjo koliko smetaju, zadnje narocito? Sinoc Captiva neka ispred mene, sve na njoj gori. A sta cu nego mu sastaviti duga :skoljka: skontao je glupak pa ih ugasio.
Post Reply