Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post Reply
User avatar
Skijaš
Posts: 13882
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#1026 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Skijaš »

žuta wrote:sori lektore nadam se da ti u tvojoj firmi plačaju penziono i nema veze dali firma posluje dobro ili ne i kakve rezultate daje bitna je lova a o kojoj je firmi rijeć prati novine sljedeće sedmice pa prati kako se uništava firma nego
GRAS, a tebi je frka jer ti je fino na tom radnom mjestu :-D
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#1027 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

žuta wrote:sori lektore nadam se da ti u tvojoj firmi plačaju penziono i nema veze dali firma posluje dobro ili ne i kakve rezultate daje bitna je lova a o kojoj je firmi rijeć prati novine sljedeće sedmice pa prati kako se uništava firma nego
ne plaČaju, ali plaćaju... :D

mada mi i ne treba, ako za 20tak godina budem ovisio o penziji, obecavam da su sebi ekonomicno skratiti muke... :D 9mm parabellum, cijena sitnica... :D

cuj nema veze da li (odvojeno) firma posluje dobro ili ne... budi sretna sto ne radis kod nas u firmi, slozio bi ti otkaz za 5.8 sekundi...
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#1028 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

Skijaš wrote:
žuta wrote:sori lektore nadam se da ti u tvojoj firmi plačaju penziono i nema veze dali firma posluje dobro ili ne i kakve rezultate daje bitna je lova a o kojoj je firmi rijeć prati novine sljedeće sedmice pa prati kako se uništava firma nego
GRAS, a tebi je frka jer ti je fino na tom radnom mjestu :-D
to sve objasnjava... :D
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#1029 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

Nesto od koristi za obicnog covjeka:

Ne morate više ići u mjesto rođenja
FBiH: Rodni listovi će se vaditi u mjestu prebivališta
Ovo je jedna od najvažnijih izmjena predviđenih novim zakonom o kojem je danas vođena javna rasprava u zgradi Parlamenta Federacije BiH u Sarajevu.

Zakon je već prošao parlamentarnu proceduru u formi nacrta i po zaključcima oba doma Parlamenta FBiH, zaduženi su predlagač, Vlada FBiH, i komisije da provedu javnu raspravu u predviđenom roku od 60 dana.

"Građani su se dosad vezali za centre s boljom medicinskom uslugom i tamo se odlučivali za rađenje djece. Onda bi, prema zakonu koji je na snazi, automatski bili primorani da tu vrše upis svoje djece. Ovaj zakon donosi tu promjenu da će svi građani rodne listove moći vaditi u općinama prebivališta i neće morati ići desetine ili stotine kilometara da dođu do osnovnog dokumenta", izjavio je Almedin Aliefendić, delegat u Domu naroda Parlamenta FBiH i predsjedavajući Odbora za pravdu, opću upravu i lokalnu samoupravu u Domu naroda.

Druga novina je da rok važenja ovog dokumenta neće biti ograničen na šest mjeseci, kao što je sada slučaj.

Aliefendić navodi da su bili česti slučajevi da u konkursnim i oglasnim procedurama aplikacije ne budu prihvaćene samo zbog neispunjavanja tog uvjeta.

"Izvod iz matične knjige rođenih bit će trajnog karaktera i moći će služiti građanima u svim njihovim potrebama", naglasio je.

Aliefendić očekuje da će nakon sumiranja današnje javne rasprave, predlagač zakona, Vlada Federacije BiH, veoma brzo proslijediti zakon u parlamentarnu proceduru.

Slaviša Šućur, savjetnik na ovom projektu, naglašava da je jedan od osnovnih razloga za donošenje novog zakona da se postojeće baze podataka u općinama na neki način "legaliziraju".

Osim toga, naveo je, već su urađeni i nacrti podzakonskih akata, koji detaljnije uređuju pitanje načina vođenja formata podataka u elektronskim bazama.

"Važno je znati da su sve općine, putem IDDEEA-e, uvezane s MUP-ovima. Znači da je svaki matični ured već uvezan. Samo će biti potrebno ostvariti komunikaciju putem te mreže da građani mogu izvaditi izvod na bilo kom mjestu", pojasnio je Šućur.

Ono što je razlika ovog zakona u odnosu na rješenje u Republici Srpskoj, dodao je on, u FBiH je predviđeno i uspostavljanje matičnog registra, odnosno registra građanskih stanja, čime bi se postiglo da svi podaci o jednoj osobi budu vođeni na jednom mjestu - u općini gdje su upisani u matičnoj knjizi rođenih.
Image
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#1030 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Corto Maltese »

ReD aka Socijalista wrote:Nesto od koristi za obicnog covjeka:

Ne morate više ići u mjesto rođenja
FBiH: Rodni listovi će se vaditi u mjestu prebivališta
Ovo je jedna od najvažnijih izmjena predviđenih novim zakonom o kojem je danas vođena javna rasprava u zgradi Parlamenta Federacije BiH u Sarajevu.

Zakon je već prošao parlamentarnu proceduru u formi nacrta i po zaključcima oba doma Parlamenta FBiH, zaduženi su predlagač, Vlada FBiH, i komisije da provedu javnu raspravu u predviđenom roku od 60 dana.

"Građani su se dosad vezali za centre s boljom medicinskom uslugom i tamo se odlučivali za rađenje djece. Onda bi, prema zakonu koji je na snazi, automatski bili primorani da tu vrše upis svoje djece. Ovaj zakon donosi tu promjenu da će svi građani rodne listove moći vaditi u općinama prebivališta i neće morati ići desetine ili stotine kilometara da dođu do osnovnog dokumenta", izjavio je Almedin Aliefendić, delegat u Domu naroda Parlamenta FBiH i predsjedavajući Odbora za pravdu, opću upravu i lokalnu samoupravu u Domu naroda.

Druga novina je da rok važenja ovog dokumenta neće biti ograničen na šest mjeseci, kao što je sada slučaj.

Aliefendić navodi da su bili česti slučajevi da u konkursnim i oglasnim procedurama aplikacije ne budu prihvaćene samo zbog neispunjavanja tog uvjeta.

"Izvod iz matične knjige rođenih bit će trajnog karaktera i moći će služiti građanima u svim njihovim potrebama", naglasio je.

Aliefendić očekuje da će nakon sumiranja današnje javne rasprave, predlagač zakona, Vlada Federacije BiH, veoma brzo proslijediti zakon u parlamentarnu proceduru.

Slaviša Šućur, savjetnik na ovom projektu, naglašava da je jedan od osnovnih razloga za donošenje novog zakona da se postojeće baze podataka u općinama na neki način "legaliziraju".

Osim toga, naveo je, već su urađeni i nacrti podzakonskih akata, koji detaljnije uređuju pitanje načina vođenja formata podataka u elektronskim bazama.

"Važno je znati da su sve općine, putem IDDEEA-e, uvezane s MUP-ovima. Znači da je svaki matični ured već uvezan. Samo će biti potrebno ostvariti komunikaciju putem te mreže da građani mogu izvaditi izvod na bilo kom mjestu", pojasnio je Šućur.

Ono što je razlika ovog zakona u odnosu na rješenje u Republici Srpskoj, dodao je on, u FBiH je predviđeno i uspostavljanje matičnog registra, odnosno registra građanskih stanja, čime bi se postiglo da svi podaci o jednoj osobi budu vođeni na jednom mjestu - u općini gdje su upisani u matičnoj knjizi rođenih.
Još uvijek smo dvije godine iza, ali malo po malo sustižemo Republiku Srpsku.
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#1031 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by amrica »

Sorry za off, ali ovo za rodni je skroz bezze... co'jk se ozeni (uda) - razvede i moraju se promijeniti podaci na rodnom listu.

Zato se trazio "mlad" rodni.

Glupost je drzavljanstvo i dokumenti koji se ne mijenjaju.
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#1032 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

Corto Maltese wrote:
ReD aka Socijalista wrote:Nesto od koristi za obicnog covjeka:

Ne morate više ići u mjesto rođenja
FBiH: Rodni listovi će se vaditi u mjestu prebivališta
Ovo je jedna od najvažnijih izmjena predviđenih novim zakonom o kojem je danas vođena javna rasprava u zgradi Parlamenta Federacije BiH u Sarajevu.

Zakon je već prošao parlamentarnu proceduru u formi nacrta i po zaključcima oba doma Parlamenta FBiH, zaduženi su predlagač, Vlada FBiH, i komisije da provedu javnu raspravu u predviđenom roku od 60 dana.

"Građani su se dosad vezali za centre s boljom medicinskom uslugom i tamo se odlučivali za rađenje djece. Onda bi, prema zakonu koji je na snazi, automatski bili primorani da tu vrše upis svoje djece. Ovaj zakon donosi tu promjenu da će svi građani rodne listove moći vaditi u općinama prebivališta i neće morati ići desetine ili stotine kilometara da dođu do osnovnog dokumenta", izjavio je Almedin Aliefendić, delegat u Domu naroda Parlamenta FBiH i predsjedavajući Odbora za pravdu, opću upravu i lokalnu samoupravu u Domu naroda.

Druga novina je da rok važenja ovog dokumenta neće biti ograničen na šest mjeseci, kao što je sada slučaj.

Aliefendić navodi da su bili česti slučajevi da u konkursnim i oglasnim procedurama aplikacije ne budu prihvaćene samo zbog neispunjavanja tog uvjeta.

"Izvod iz matične knjige rođenih bit će trajnog karaktera i moći će služiti građanima u svim njihovim potrebama", naglasio je.

Aliefendić očekuje da će nakon sumiranja današnje javne rasprave, predlagač zakona, Vlada Federacije BiH, veoma brzo proslijediti zakon u parlamentarnu proceduru.

Slaviša Šućur, savjetnik na ovom projektu, naglašava da je jedan od osnovnih razloga za donošenje novog zakona da se postojeće baze podataka u općinama na neki način "legaliziraju".

Osim toga, naveo je, već su urađeni i nacrti podzakonskih akata, koji detaljnije uređuju pitanje načina vođenja formata podataka u elektronskim bazama.

"Važno je znati da su sve općine, putem IDDEEA-e, uvezane s MUP-ovima. Znači da je svaki matični ured već uvezan. Samo će biti potrebno ostvariti komunikaciju putem te mreže da građani mogu izvaditi izvod na bilo kom mjestu", pojasnio je Šućur.

Ono što je razlika ovog zakona u odnosu na rješenje u Republici Srpskoj, dodao je on, u FBiH je predviđeno i uspostavljanje matičnog registra, odnosno registra građanskih stanja, čime bi se postiglo da svi podaci o jednoj osobi budu vođeni na jednom mjestu - u općini gdje su upisani u matičnoj knjizi rođenih.
Još uvijek smo dvije godine iza, ali malo po malo sustižemo Republiku Srpsku.
ZNA SE ko je bio protiv ovoga prije. ZNA SE. ;-)
žuta
Posts: 527
Joined: 19/01/2011 09:23

#1033 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by žuta »

čuj ili ćuj alfonso kod nas što neznamo pisat se zaradi penzija oko 900 km zato što radimo savijemo svoja leđe ili ledza i radimo ko konji zaradimo pošteno platu a ti kupi 9 mm i ispravljaj gramatiku i palamudi po forumu možda bi te i privatnik platio bolje da više radiš a manje surfaš :x
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#1034 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by amrica »

žuta wrote:čuj ili ćuj alfonso kod nas što neznamo pisat se zaradi penzija oko 900 km zato što radimo savijemo svoja leđe ili ledza i radimo ko konji zaradimo pošteno platu a ti kupi 9 mm i ispravljaj gramatiku i palamudi po forumu možda bi te i privatnik platio bolje da više radiš a manje surfaš :x
:roll:

blago nama kad nepismeni imaju 900 km penziju, a profesori duplo manje...

mada, ko je tebe ucio pisati, nije ni to zasluzio.
Last edited by amrica on 22/07/2011 15:03, edited 1 time in total.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#1035 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Pa ne mogu imat pemziju i na poslu i u pemziji. U prosjeku je to iznad 900 KM.
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#1036 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Corto Maltese »

ReD aka Socijalista wrote:
Corto Maltese wrote: Ono što je razlika ovog zakona u odnosu na rješenje u Republici Srpskoj, dodao je on, u FBiH je predviđeno i uspostavljanje matičnog registra, odnosno registra građanskih stanja, čime bi se postiglo da svi podaci o jednoj osobi budu vođeni na jednom mjestu - u općini gdje su upisani u matičnoj knjizi rođenih.
Još uvijek smo dvije godine iza, ali malo po malo sustižemo Republiku Srpsku.[/quote]
ZNA SE ko je bio protiv ovoga prije. ZNA SE. ;-)[/quote]

Ja ne znam ko je bio protiv ovog, ali znam da sam bio prilično sjeban kada sam prije dvije godine, il kad već, na dnevniku gledao kako je ta procedura pojednostavljena u RS, za razliku od Federacije.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#1037 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

žuta wrote:čuj ili ćuj alfonso kod nas što neznamo pisat se zaradi penzija oko 900 km zato što radimo savijemo svoja leđe ili ledza i radimo ko konji zaradimo pošteno platu a ti kupi 9 mm i ispravljaj gramatiku i palamudi po forumu možda bi te i privatnik platio bolje da više radiš a manje surfaš :x
ne znam vala... :D ti maloprije kukas kako su dosli u firmu da tjeraju ljude... :D pa se malo zapitaj kakvu buducnost imas ako ikad ti "firmu" bude vodio neko poput mene, odnosno neko pismen... :D lijepo sam ti rekao, kod nas bi u firmi mogla raditi... nista :D

a sto se tice mog privatnika... plati me tri i kusur milje mjesecno, ali imas pravo... :D bilo bi i vise da radim bez pauza cijeli dan :D
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#1038 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by StupskaBitanga »

:thumbup: :thumbup: :thumbup: za odluku o smjeni onog direktora Sarajevskog aerodroma nakon 17. godina vlasti i skoro 13 hiljada mjesecne place
:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#1039 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

StupskaBitanga wrote::thumbup: :thumbup: :thumbup: za odluku o smjeni onog direktora Sarajevskog aerodroma nakon 17. godina vlasti i skoro 13 hiljada mjesecne place
:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Trebalo bi to smanjiti na 3000, ha?
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#1040 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by StupskaBitanga »

ReD aka Socijalista wrote:
StupskaBitanga wrote::thumbup: :thumbup: :thumbup: za odluku o smjeni onog direktora Sarajevskog aerodroma nakon 17. godina vlasti i skoro 13 hiljada mjesecne place
:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Trebalo bi to smanjiti na 3000, ha?
Po meni i to bi bilo previse
Ali 17 godina vlasti i tolika plata
Odlican potez
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#1041 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

StupskaBitanga wrote:
ReD aka Socijalista wrote:
StupskaBitanga wrote::thumbup: :thumbup: :thumbup: za odluku o smjeni onog direktora Sarajevskog aerodroma nakon 17. godina vlasti i skoro 13 hiljada mjesecne place
:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Trebalo bi to smanjiti na 3000, ha?
Po meni i to bi bilo previse
Ali 17 godina vlasti i tolika plata
Odlican potez
Ne bi niko htio raditi ispod te plate sta ti je :P
User avatar
Truba
Posts: 93818
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#1042 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Truba »

meni je ova vlada super
samo kad se sjetim brankovićeve :( :( :( :( a dijelom i mujezinovićeve

tek ću sljedeću moći kritikovati bez obzira ko bio na vlasti
User avatar
Skijaš
Posts: 13882
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#1043 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Skijaš »

ReD aka Socijalista wrote:
pošto si ti, je li, stranački čovjek, možeš li napraviti neku tabelu pozitivnih poteza sadašnje vlasti ? Neće to niko bolje od tebe odraditi :-D A ostali će se pobrinuti da popunjavaju prazna polja rezervisana za negativne :-D
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#1044 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by StupskaBitanga »

Skijaš wrote:
ReD aka Socijalista wrote:
pošto si ti, je li, stranački čovjek, možeš li napraviti neku tabelu pozitivnih poteza sadašnje vlasti ? Neće to niko bolje od tebe odraditi :-D A ostali će se pobrinuti da popunjavaju prazna polja rezervisana za negativne :-D
Sto si ti negativno nastrojen
Mislim ova Vlada na nivou FBiH radi odlicne stvari i mislim da su an dobrom putu
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#1045 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

Skijaš wrote:
ReD aka Socijalista wrote:
pošto si ti, je li, stranački čovjek, možeš li napraviti neku tabelu pozitivnih poteza sadašnje vlasti ? Neće to niko bolje od tebe odraditi :-D A ostali će se pobrinuti da popunjavaju prazna polja rezervisana za negativne :-D
Ajoj ko ce te tolike izvjestaje sad vaditi i kopirati...imas na njihovoj stranici sve se lijepo vidi, pa moras sebi razgonetnuti sta je dobro sta lose. Sta se molo bolje napraviti sta bolje ne.
User avatar
Skijaš
Posts: 13882
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#1046 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Skijaš »

StupskaBitanga wrote:
Skijaš wrote:
ReD aka Socijalista wrote:
pošto si ti, je li, stranački čovjek, možeš li napraviti neku tabelu pozitivnih poteza sadašnje vlasti ? Neće to niko bolje od tebe odraditi :-D A ostali će se pobrinuti da popunjavaju prazna polja rezervisana za negativne :-D
Sto si ti negativno nastrojen
Nisam. Mislim da nam je ovo najbolja vlast od vremena Ante Markovića.
Mislim ova Vlada na nivou FBiH radi odlicne stvari i mislim da su an dobrom putu
:thumbup:
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#1047 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

ZA sljedecu sjednicu:
Obavještavam Vas da je 4. sjednica Doma naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine zakazana za četvrtak, 28. jula 2011. godine u 10 sati. Za sjednicu je predložen sljedeći

D N E V N I R E D

Prijedlog izmjena i dopuna Budžeta Federacije Bosne i Hercegovine za 2011. godinu – hitni postupak
- Prijedlog prvih izmjena i dopuna Finansijskog plana Federalnog zavoda za zapošljavanje za 2011. godinu,
- Prijedlog drugih izmjena i dopuna Finansijskog plana Federalnog zavoda za zapošljavanje za 2011. godinu,

Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju Budžeta Federacije Bosne i Hercegovine za 2011. godinu – hitni postupak,

Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o mikrokreditnim organizacijama – hitni postupak,

Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o prodaji stanova na kojima postoji stanarsko pravo – skraćeni postupak,

Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti lica sa duševnim smetnjama – skraćeni postupak,

Prijedlog zakona o matičnoj evidenciji o osiguranicima, obaveznicima uplate doprinosa i korisnicima prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja – skraćeni postupak,

Prijedlog zakona o Finansijsko-informatičkoj agenciji – skraćeni postupak,

Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o sistemu poboljšanja kvaliteta, sigurnosti i o akreditaciji u zdravstvu – skraćeni postupak,

Nacrt zakona o stomatološkoj djelatnosti,

Nacrt zakona o evidencijama u oblasti zdravstva,

Prijedlog odluke o pristupanju izradi Regulacionog plana historijskog gradskog područja Blagaj za period od 2011. do 2021. godine,

Prijedlog odluke o usvajanju Urbanističke osnove Regulacionog plana historijskog gradskog područja Počitelj za period od 2008. do 2018. godine,

a) Prijedlog odluke o prihvatanju zaduženja po Sporazumu o finansiranju između Bosne i Hercegovine i Međunarodne asocijacije za razvoj (IDA) za realizaciju Projekta jačanja zdravstvenog sektora (HSEP) – dodatno finansiranje,
b) Sporazum o finansiranju (Dodatno financiranje za Projekat jačanja zdravstvenog sektora) između Bosne i Hercegovine i Međunarodne asocijacije za razvoj,
c) Projektni Sporazum (Dodatno finansiranje za Projekat jačanja zdravstvenog sektora) između Federacije Bosne i Hercegovine i Međunarodne asocijacije za razvoj ,
d) Projektni Dokument za dodatno finansiranje za predloženi kredit,
e) Usaglašeni Zapisnik s pregovora između Bosne i Hercegovine (BiH) i Međunarodne asocijacije za razvoj (IDA) Dodatnog finansiranja Projekta jačanja zdravstvenog sektora,
f) Informacija o kreditu Svjetske banke – Međunarodne asocijacije za razvoj (IDA) za Projekat jačanja zdravstvenog sektora (Health Sector Enhancement Project – HSEP) – dodatno finansiranje,

-Prijedlog odluke o prihvatanju zaduženja po Sporazumu o zajmu između Bosne i Hercegovine i Saudijskog fonda za razvoj za realizaciju Projekta glavne gradske magistrale u Zenici,
-Sporazum o zajmu između Bosne i Hercegovine i Saudijskog fonda za razvoj za realizaciju Projekta glavne gradske magistrale u Zenici
- Informacija o kreditu Saudijskog fonda za razvoj za Projekat glavne gradske magistrale u Zenici

Prijedlog Odluke o izmjeni i dopuni Odluke o osnivanju i imenovanju članova Vijeća nacionalnih manjina Federacije Bosne i Hercegovine (predlagač: komisije za ljudska prava i slobode oba doma Parlamenta Federacije BiH)
Prijedlog Strategije za izjednačavanje mogućnosti za lica sa invaliditetom u Federaciji Bosne i Hercegovine 2011. – 2015.

Izbor i imenovanja.
Image
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#1048 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

To je to, izgleda nema druge nego smanjiti broj kantona:

ESV: Federalna Vlada mora energičnije rješavati pitanje smanjenje javne potrošnje
SARAJEVO - Razmatrajući o prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama budžeta FBiH za 2011. godinu Ekonomsko-socijalno vijeće za teritoriju FBiH (ESV FBiH) danas je na sjednici u Sarajevu ocijenilo da federalna Vlada mora energičnije rješavati pitanje smanjenje javne potrošnje te u buduće stvarati ambijent s intencijom zapošljavanja i ...

... otvaranja novih radnih mjesta kako bi se povećala prihodovna strana budžeta.

U tome će i ekonomsko-socijalni partner dati doprinos kreiranjem zakonskih rješenja sa konkretnim mjerama.

Delegacije poslodavaca i sindikata u ESV-u ocijenile su da prijedlog zakona o izmjenama i dopunama budžeta FBiH za ovu godinu nije donio nikakva poboljšanja te da deficit od 150 miliona KM dijelom pokriva i kredit od Evropske komisije.

Ismet Bajramović, šef delegacije sindikata u ESV-u istaknuo je da budžet FBiH treba radikalan iskorak dok je Mladen Pandurević, šef delegacije poslodavaca u ESV-u ukazao na to da je budžet i dalje najviše usmjeren na socijalna davanja te da nema poticajne strane.

Federalni ministar finansija Ante Krajina, rekao je da je dopunjeni budžet veći od usvojenog za ovu godinu za 36,5 miliona KM i da je 70 pozicija gdje su smanjivane stavke ali da još uvijek nedostaje 150 miliona KM. On je dodao da će 60 miliona KM biti namireno iz kredita Evropske komisije, a 90 miliona KM izdavanjem vlastitih dužničkih papira.

ESV za teritoriju FBiH s dnevnog reda današnje sjednice skinulo je Nacrt zakona o koncesijama jer je još u toku javna rasprava o tom Nacrtu te se pretpostavlja da će on u velikoj mjeri biti izmijenjen.

Dopremijer FBiH Desnica Radivojević, kazao je kako očekuje da će 90 posto Nacrta zakona o koncesijama, koji je sada u javnoj raspravi, biti izmijenjeno jer su na njega date primjedbe i sugestije iz svih kantona u FBiH. Također je istaknuo da poslije javne rasprave treba uslijediti tematska rasprava u Parlamentu FBiH o tom zakonu, ističući kako smatra da će se u novom tekstu parlamentu dati veći utjecaj na davanje koncesija.

Novi nacrt, prema Radivojevićevim riječima, bit će pripremljen u septembru.

Ekonomsko-socijalno vijeće FBiH danas je pozvalo Vladu Federacije BiH da uključi socijalne partnera u javnu raspravu o Nacrtu zakona o koncesijama.
Image
veho71
Posts: 15
Joined: 03/09/2007 18:00
Location: BiH
Contact:

#1049 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by veho71 »

Najavljeno je uvećanje ukupne budžetske cifre za 2,15 odsto i predložene su određene uštede u mnogo stavki, te uvećanje transfera za ratne i neratne invalide.
Zna li neko ovo pojasniti,tačnije šta znači ovo uvećanje tranfera za ratne i neratne invalide,da nije možda isplata po rješenju 403 KM za neratne invalidnine.
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#1050 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by StupskaBitanga »

a kako ustavno sada preoblikovati FBiH?
to bi automatski znaci novi ustav tj ona Washington sporazum ne bi vise vazio ili
Post Reply