Prirodno matematicki fakultet

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
Beauty01
Posts: 651
Joined: 10/04/2011 12:09
Location: Black pearl

#1026 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Beauty01 »

Cestitam svima na upisu, i pripremite se za studije, jer je prijemni šaša u odnosu na fax :)
User avatar
cyprus
Posts: 39746
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#1027 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by cyprus »

Sretno svim budućim kolegama, bez obzira sa kog su odsjeka... Savjet svima je da upru na početku, jer je početak najteži... Kad se to pregura kasnije je mnogo lakše.

PS A kako to da na ovoj temi uvijek dominiraju biolozi? :D
User avatar
IceQueen
Posts: 309
Joined: 25/07/2008 23:35
Location: Valhalla

#1028 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by IceQueen »

Zato sto je Biologija najlaksi studij pa biolozi imaju najvise vremena da forumare! :D :D :D
User avatar
Beauty01
Posts: 651
Joined: 10/04/2011 12:09
Location: Black pearl

#1029 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Beauty01 »

cyprus wrote:Sretno svim budućim kolegama, bez obzira sa kog su odsjeka... Savjet svima je da upru na početku, jer je početak najteži... Kad se to pregura kasnije je mnogo lakše.

PS A kako to da na ovoj temi uvijek dominiraju biolozi? :D
Slazem se da je pocetak najtezi. Ko na pocetku kiksa, ili ce se jedva izvuci ili ce ponavljati godinu.
Wolfenstein
Posts: 32
Joined: 08/05/2011 00:43

#1030 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Wolfenstein »

E moze li mi neko reci sta treba sad za upis,cuo sam da treba ljekarsko..hvala :bih:
User avatar
ČiČke
Posts: 709
Joined: 08/05/2011 21:44
Location: Daleko

#1031 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by ČiČke »

Wolfenstein wrote:E moze li mi neko reci sta treba sad za upis,cuo sam da treba ljekarsko..hvala :bih:
evo iz konkursa
"Član 10.
Kandidati koji, u skladu sa Konkursom, budu primljeni na odgovarajući studijski program, za
upis u prvu godinu studija, pored već predatih dokumenata, podnose:
- upisni, semestralni list i ŠV-obrazac,
- upisnicu – indeks i
- podatke o zdravstvenom stanju – ljekarsko uvjerenje (izdaje ga Zavod za zaštitu
zdravlja studenata Univerziteta u Sarajevu) "
Wolfenstein
Posts: 32
Joined: 08/05/2011 00:43

#1032 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Wolfenstein »

E hvala puno,samo mi nije jasno to zadnje (izdaje ga zavod za zastitu zdravlja studenata unsa),jer ja vec imam neko ljekarsko uvjerenje koje sam vadio za polaganje vozackog ispita,moze li to posluzit
User avatar
cyprus
Posts: 39746
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#1033 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by cyprus »

Ne može :D . Ideš lijepo gore na Koševo, uplatiš 20 KM (čini mi se), popuniš nekakav formular, i oni ti u roku 20 sec na papir napišu da si zdrav :D I to ti je to
User avatar
ČiČke
Posts: 709
Joined: 08/05/2011 21:44
Location: Daleko

#1034 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by ČiČke »

cyprus wrote:Ne može :D . Ideš lijepo gore na Koševo, uplatiš 20 KM (čini mi se), popuniš nekakav formular, i oni ti u roku 20 sec na papir napišu da si zdrav :D I to ti je to
zar to nije na ciglanama, neka studentska ambulanta, il se mora na koševo u bolnicu ??
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#1035 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by minjonja »

ČiČke wrote:
cyprus wrote:Ne može :D . Ideš lijepo gore na Koševo, uplatiš 20 KM (čini mi se), popuniš nekakav formular, i oni ti u roku 20 sec na papir napišu da si zdrav :D I to ti je to
zar to nije na ciglanama, neka studentska ambulanta, il se mora na koševo u bolnicu ??

zove se studentska poliklinika i samo se tamo moze vaditi ljekarsko i samo odatle vaze pismena opravdanja.






danas se meni napokon zavrsio semestar i zavrsio se trijumfalno sa prvom desetkom :D
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4851
Joined: 11/06/2011 23:51

#1036 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Industrialyzer »

Blizu Gradjevinskog faksa , cca nekih 200m. , je li to to ?
Jokericious
Posts: 2788
Joined: 10/06/2010 11:34

#1037 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Jokericious »

Industrialyzer wrote:Blizu Gradjevinskog faksa , cca nekih 200m. , je li to to ?
Patriotske lige 36. Jel to?
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#1038 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by minjonja »

alternativni wrote:
Zbog dana zalosti danas je zabranjeno odrzavati ispite.
nije ispit, svi ispiti su gotovi, ovo je bilo upisivanje ocjene koje se moze uraditi tek kad profesorica pregleda herbar.
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4851
Joined: 11/06/2011 23:51

#1039 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Industrialyzer »

Koliko predmeta ima na Biologiji u prvom semestru ?
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#1040 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by minjonja »

Industrialyzer wrote:Koliko predmeta ima na Biologiji u prvom semestru ?
1. sistematika nizih ahordata
2. opca i anorganska hemija
3. citologija
4. sistematika algi i gljiva
5. biofizika
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4851
Joined: 11/06/2011 23:51

#1041 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Industrialyzer »

Hvala kolegice :-D Cuo sam da dosta raje ima probleme sa hemijom ali mene brine ova biofizika , koliko tu ima one prave fizike ?
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#1042 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by minjonja »

Industrialyzer wrote:Hvala kolegice :-D Cuo sam da dosta raje ima probleme sa hemijom ali mene brine ova biofizika , koliko tu ima one prave fizike ?

ja sam nacula da je sad neki drugi prof na biofizici. meni je predavao legendarni ago sa medicine koji je ljudina i po :D

ma nije to uopste tesko pogotovo ako si u srednjoj imao fiziku. rade se neki obicni zakoni, sistemi poluga, povrsinski napon vode i sl. kao sto rekoh, nama je ago bio, a sad jel neki novi i ako jeste, kakav, to ne znam.

ruku na srce, hemija je presmijesna na biologiji! ja sam kontala da cu imati tu problema jer sam imala 2-3 u srednjoj, ali izgleda da je ipak moja dvica jaca od nekih petica jer sam ih ja obje u roku polozila. asistentica danijela je diiiivna zena koja predobro objasnjava. a jos se hemija moze poloziti preko parcijala za razliku od svih ostalih predmeta. zbog toga mi nije jasno kako ljudi na tom padaju kad se zna sta ce biti na testu. vazda isto :D onaj jedan zadatak sa kofeinom, vidjeces :D

da dodam jos jedno, najvise problema ipak ima raja sa histologijom :D ove godine je samo jedna djevojka polozila histologiju u prvom roku od svih sa prve i druge godine, pa ti vidi :D
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4851
Joined: 11/06/2011 23:51

#1043 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Industrialyzer »

To znam , imam par drugova koji su mi rekli da me cekaju sa histologijom :lol: Ma Boze moj , sve se moze nauciti :) Imao sam fiziku u srednjoj ali sam se uvijek izvlacio nekako , mrzim je ali one osnove znam. Fala kolegice , Bog ti pomog'o , stotinu djece imala i sretno se udala :-D

edit : jesi ti polozila histologiju ? :mrgreen:
User avatar
Sortis
Posts: 165
Joined: 17/04/2011 20:43
Location: Miss Sarajevo (:

#1044 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Sortis »

Koja je ta djevojka godina? Ako me kad u Avazu, how yes no, budu pitali koja me licnost fascinira da nju navedem :oops: . Nego, je li histologija preopsirna sto se tice gradiva ili je profesor zahtjevniji?
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#1045 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by minjonja »

Sortis wrote:Koja je ta djevojka godina? Ako me kad u Avazu, how yes no, budu pitali koja me licnost fascinira da nju navedem :oops: . Nego, je li histologija preopsirna sto se tice gradiva ili je profesor zahtjevniji?
sa prve godine, prosto nevjerovatno, zar ne :D u mojoj generaciji su tek na ljetnoj polozile tri djevojke .

profesor je legenda i nemojte da cujem da vam susko ne valja! :D sad na usmenom kad smo bili, kad sam vidjela sta ljudi ne znaju mene prosto stid bude da ja kazem da studiram biologiju kad vidim kakvi je zavrsavaju. izgleda da cu ja biti sto puta zahtjevniji profesor :D predmet je preopsiran i on je nama rekao da je trazio da se prepolovi jedan semestar na histologiju, drugi na embriologiju ali je to odbijeno. problem je sto se uci iz nekoliko knjiga: funkcionalna citologija, osnovi histologije, panticeva embriologija, duanciceva i langmanova, ima jos i praktikum od profesora. eto samo to se mora nauciti i polozili ste :D

ja jesam polozila prije tacno sedam dana, hvala Bogu :D strahovala sam da cu necu upisati trecu ove godine. ocigledno je da se predmet moze nauciti, samo se fakat mora redovno uciti, ali kad si brucos nekako ti sve mrsko i naporno i tesko :D ja znaci nisam polozila histologiju u drugom semestru koji je smijesan, a jesam u cetvrtom koji je meni bio grozan zbog herbara. samo se valja nakaniti uciti, to je najteze.
Elokventni
Posts: 141
Joined: 30/07/2010 00:32

#1046 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Elokventni »

polozile su dvije na zavrsnom, sto se tice histologije.

biofiziku jos uvijek predaje ago, samo kao ispomoc nekada dodje Mustafa isto sa medicinskog fakulteta s obzirom da ago predaje na jos 25236 fakulteta, pa ne moze da stigne.

ne vjerujem da ce ti ona biti problem...

a inace promjenili su onako podosta stvari u posljednjoj godini na faxu, npr moraju se sve vjezbe kolokvirati (iz histologije)da bi mogao dobiti potpis (pored redovnog prisustva itd)... ili npr na visim ahordatima su strasno otezali prakticni dio, radi se disekcija, crtaju 3-4 slike(a prije je bila samo sema da se oznaci, dakle jedna, za isti broj bodova kao i ovo sad)... na organskoj hemiji neponavlja vise stare testove, navodno se naljutila sto se upravo s istih vjezbalo za prethodne ispite... itd itd :)
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#1047 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by minjonja »

i mi smo prosle godine trebali raditi disekciju na zavrsom, ali nisu valjda dovoljno materijala imali pa se odustalo od toga, tako nama rekli :D a sta ste uopste imali da otvarate, crva, puza, jeza..?

nama je prosle godine lafo promijenila testove jer je raja ucila samo ono sa proslih testova. promijenila je jedino dizajn :D mislim ne moze ona gradivo promijeniti. dodje zadatak da izracunas nesto u suvisku, izjednacis reakciju i sl. sve ono sto se na vjezbama radi. ko redovno ide na vjezbe i predavanja iz svih predmeta, taj nece imati problema. na predavanja iz hemije se ne mora ici (barem nama nije bilo obavezno) i zato niko nije ni isao na predavanja i normalno da su svi popadali kad su za neke pojmove culi tek kad su test vidjeli. ko je slab sa hemijom i ko ganja vece ocjene, nek ide na predavanja, moj savjet.
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4851
Joined: 11/06/2011 23:51

#1048 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Industrialyzer »

A sta je sa Lelom , on mi se cini onako , pravo nezgodan :-D
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#1049 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by minjonja »

Industrialyzer wrote:A sta je sa Lelom , on mi se cini onako , pravo nezgodan :-D
on je meni predavao samo 4 predavanja, tako da ne znam nista, cekaj ove starije da se jave :D
Elokventni
Posts: 141
Joined: 30/07/2010 00:32

#1050 Re: Prirodno matematicki fakultet

Post by Elokventni »

minjonja wrote:i mi smo prosle godine trebali raditi disekciju na zavrsom, ali nisu valjda dovoljno materijala imali pa se odustalo od toga, tako nama rekli :D a sta ste uopste imali da otvarate, crva, puza, jeza..?
kisna glista i m.jez :D puzevi su nizi ahordati

u sustini nije toliko tesko uraditi disekciju, koliki je problem s vremenom. npr ko dobije jeza ima vanjsku i unutrasnju gradju da nacrta, pored toga svi dobiju larvu (ili usni aparat) i nekog raka (daphnia, gammarus itd) ... znaci 4slike, logicno trebas prepoznati sam o cemu se radi... dok se to nacrta, oznaci i sistemat. prodje gotovo pola vremena za ispit... i ako bas nemas srece u zivotu, na kraju ti dodje prof i stavi minus jer nisi prepoznao tacno date preparate :D
Post Reply