Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
cyprus wrote:A šta mislite o ideji da gradimo kosmodrom... Onda nećemo zavisiti od nikoga pri istraživanju svemira i dovlačenju eventualnih resursa sa Marsa...
I o čemu više raspravljate? Zar nismo rekli sve što se imalo? Koliko mogu skontat većina Bosanaca nema ništa protiv mosta ako bude dovoljno visok, a većina Hrvata nema ništa protiv da se ta visina ispoštuje... Oko čega se matere vam više svađate?
55 metara iznad vode je ekstremna visina za brod. Mislim da brodova sa (malo) većom visinom ima svega nekoliko u svijetu(Nimitz klasa nosača aviona ima 65 metara od radara do vode i neki kruzeri imaju do 63 metra).
Ovaj tip nosača aviona je imao 29 metara od vodene linije do komandnog mosta.
PROJEKT ZA PELJEŠKI MOST
Smislili kako da umanje troškove za milijardu kuna
Podsjetimo, Pusić je u Bruxellesu u rujnu prošle godine predstavila nacrt novog idejnog rješenja Pelješkog mosta.
Stari model Pelješkog mosta bio je visok 55 metara, a po novom modelu most bi bio visok 35 metara, bez ikakvih spektakularnih visećih konstrukcija. Cijena starog modela bila je dvije milijarde i 200 milijuna kuna, a cijena novog iznosila bi milijardu i 500 milijuna kuna.
cyprus wrote:
I o čemu više raspravljate? Zar nismo rekli sve što se imalo?
Koliko mogu skontat većina Bosanaca nema ništa protiv mosta ako bude dovoljno visok, a većina Hrvata nema ništa protiv da se ta visina ispoštuje...
Oko čega se matere vam više svađate?
napokon, nakon 42 stranice i 1000+ komentara ... IQ odgovor
Europska komisija upozorava - sigurno je samo da nijedno od mogućih rješenja zasad nije sigurno
"Studija još nije dovršena. Prerano je izvlačiti zaključke. Studija će pomoći da se donese utemeljena odluka o najrazumnijem rješenju povezivanja hrvatskog teritorija, no i dalje su otvorene sve opcije. Dovršetak očekujemo na ljeto, spominje se kolovoz", rekla je Shirin Wheeler iz Ureda europskog povjerenika za regionalnu politiku.
Europska komisija upozorava - sigurno je samo da nijedno od mogućih rješenja zasad nije sigurno
"Studija još nije dovršena. Prerano je izvlačiti zaključke. Studija će pomoći da se donese utemeljena odluka o najrazumnijem rješenju povezivanja hrvatskog teritorija, no i dalje su otvorene sve opcije. Dovršetak očekujemo na ljeto, spominje se kolovoz", rekla je Shirin Wheeler iz Ureda europskog povjerenika za regionalnu politiku.
Pa procitaj naziv teme -Peljeski most zele graditi! . Nitko ni ne kaze da je gotova stvar,samo da je najvjerojatnija,jer joj predstudija daje veliku prednost.
Ne razumijem zasto se BiH javnost digla protiv mosta.........gradnjom ovog mosta Hrvatska definitivno dize ruke od ``Herceg-Bosne``, BiH hrvatima ostaje samo Sarajevo...
Sada bi trebala BiH vlada donijeti odluku o gradnji LUKE NEUM (oznaceno zutom bojom), pa se oni mogu sa lukom Ploce hebati. Sagraditi naftne terminale (sadasnja naftna rezerva za BiH iznosi 8 sati !!!!!), napraviti cestu od luke prema koridoru Vc i to je to.
Evropa ce ih sjebati kao sto su sjebali i Sloveniju pa od kredita nece moci disati.
Dajte nama luku Neum, a njih ko hebe.
vješalica wrote:Ovi naši kreteni bi se trebali obratiti Međunarodnom sudu u Haagu ili Međunarodnom sudu za prava mora u Hamburgu da se riješi ovaj problem...
jer hrvati su glupani koji ne znaju da ovi sudove postoje. cuj sudu u hagu
Dok je Ševala iz , pazi sad ovo, pomorskog drustva, bit ce i paljenja vatre sa bosanske strane.Jer da nema pomorskog drustva Ševal ne bi mogao cuvat ni ovce na Vlasicu.On most Peljesac poredi s mostovima u Istanbulu, Danskoji sl...Glupost koju pusi samo lokalni nacionalista koji nema za kafice pa si mrznjom popunjava prazan dzep. Hrvatska je clan EU i BiH ce morati manje paliti vatru i prodavat fore ako zeli ikad da udje u EU ili da dobije neku pomoc od EU.Pitanje mosta je isforsirano jer i malouman covjek zna da od luke Neum nema nista.
tipico wrote:Ne razumijem zasto se BiH javnost digla protiv mosta.........gradnjom ovog mosta Hrvatska definitivno dize ruke od ``Herceg-Bosne``, BiH hrvatima ostaje samo Sarajevo...
Sada bi trebala BiH vlada donijeti odluku o gradnji LUKE NEUM (oznaceno zutom bojom), pa se oni mogu sa lukom Ploce hebati. Sagraditi naftne terminale (sadasnja naftna rezerva za BiH iznosi 8 sati !!!!!), napraviti cestu od luke prema koridoru Vc i to je to.
Evropa ce ih sjebati kao sto su sjebali i Sloveniju pa od kredita nece moci disati.
Dajte nama luku Neum, a njih ko hebe.
Ovo s lukom ti je prozvakana tema,sama luka bi kostala enormne novce,a o povezivanju da i ne govorim,a otplatila se nebi nikad s prometom roba za potrebe BiH. Druga bitna stvar je status Malostonskog zaljeva koji je proglasen rezervatom prirode na moru tako da od luke nista. Bila ti je tema gdi je netko izracunao cijenu izgradnje luke,samo se na kraju pokazalo da su mu se procijene temeljile na izgradnji trajektong pristanista
Edin H. wrote:I ko ce biti kriv kad se zavali u most jedan od kruzera sa turistima koji posjecuju Neum
Ni problem u kruzeru...problem je u trusnom tlu i vjetrovima..i naravno velikoj investiciji.
To se valjda prvo ispitalo,nije EU narucila predstudije od tebe il mene,narucila ih od strucnog tima ljudi kojima ovo sigurno nije prvi takav posao i ako oni kazu da je most najbolje rijesenje,onda to sigurno je.
Paranoid wrote:
Ni problem u kruzeru...problem je u trusnom tlu i vjetrovima..i naravno velikoj investiciji.
To se valjda prvo ispitalo,nije EU narucila predstudije od tebe il mene,narucila ih od strucnog tima ljudi kojima ovo sigurno nije prvi takav posao i ako oni kazu da je most najbolje rijesenje,onda to sigurno je.
Pelješki most tonut će u mulju, svako malo ćemo ga zatvarati zbog vjetra, a Europska unija i BiH radije bi da se kopno i poluotok povežu podvodnim tunelom - kaže inženjer Rino Jelić, koji zajedno s Boženkom Jelićem, jednim od najboljih statičara u Hrvatskoj, već dulje vrijeme gura projekt povezivanja otoka i kopna podmorskim tunelima, baš kako to rade Danci, Šveđani i Nijemci.
Unatoč tome što su HDZ-ove vlasti u Zadru i Zadarskoj županiji zdušno podržale projekt podvodnih tunela i krenule u izradu studija utjecaja na okoliš, Jelići idejom podmorskog tunela do Pelješca, kojim bi se jug neprekinutom vezom “slijepio” s ostatkom Hrvatske, na neki način kontriraju HDZ-ovoj zamisli izgradnje mosta.
- Nama je jasno da HDZ, a u konačnici i aktualna vlast, zagovaraju gradnju pelješkog mosta jer im do ovoga trenutka bolje rješenje nije bilo ni ponuđeno. No, kada i jedni i drugi spoznaju dobre strane podmorskog povezivanja i loše kad je u pitanju izgradnja nevjerojatno visokog i skupog mosta, sigurno će odabrati naše rješenje - kaže Rino Jelić, menadžer tvrtke “Jelić inženjering” .
Skupa gradnja i održavanje
Njegov otac, poznati arhitekt i statičar Boženko Jelić, ističe da je izgradnja mosta čiji bi glavni stupovi bili visoki i do 230 metara, a dijelom bi prolazili kroz muljevito tlo, skoro pa nemoguća misija.
- To znači dugotrajnu, zahtjevnu i skupu izgradnju, a da bismo stvar približili laicima, gradnja tako visokih stupova bila bi kao da pet nebodera od 13 katova naslažemo jedan na drugi! Zamislite kako bi vjetar divljao tim mostom koji bi trebao biti dug dva kilometra i tri stotine metara, kad bura svako malo zatvara Maslenički most dug tek 315 metara. Zbog velike težine takav se most smatra rizičnim jer se radi i o trusnom području. Zbog velike visine i raspona bit će i nesiguran za budući prolazak većih brodova.
Takvi mostovi traže i velika početna ulaganja. Kasnije je njihovo održavanje, za razliku od podmorskih tunela, iznimno skupo. Kod podmorskih tunela nema vanjskog održavanja, jer se elementi trajno zaštićuju u proizvodnji, pa preostaje tek tehničko održavanje struje i rasvjete - objašnjava Rino Jelić i dodaje da je gradnja podvodnog tunela moguća u našim brodogradilištima koji vape za poslom.
- Kompletan pogon moguće je izraditi u škverovima ili na samom gradilištu uz minimalna ulaganja u odnosu na investiciju. Nakon izgradnje takvog pogona neograničena je daljnja proizvodnja elemenata koji se sastavljaju po principu lego kocaka, što je jednostavno i brzo, a i završna gradnja nije komplicirana.
vješalica wrote:Ovi naši kreteni bi se trebali obratiti Međunarodnom sudu u Haagu ili Međunarodnom sudu za prava mora u Hamburgu da se riješi ovaj problem...
jer hrvati su glupani koji ne znaju da ovi sudove postoje. cuj sudu u hagu
opremdobro30 wrote:Dok je Ševala iz , pazi sad ovo, pomorskog drustva, bit ce i paljenja vatre sa bosanske strane.Jer da nema pomorskog drustva Ševal ne bi mogao cuvat ni ovce na Vlasicu.On most Peljesac poredi s mostovima u Istanbulu, Danskoji sl...Glupost koju pusi samo lokalni nacionalista koji nema za kafice pa si mrznjom popunjava prazan dzep. Hrvatska je clan EU i BiH ce morati manje paliti vatru i prodavat fore ako zeli ikad da udje u EU ili da dobije neku pomoc od EU.Pitanje mosta je isforsirano jer i malouman covjek zna da od luke Neum nema nista.
Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
jebo te, ponekad se upitam jel veća Hrvatska ili Rusija......brate prežvakana vam ta fora sa EU.......neće se ovdje mnogo naroda zbog toga nasekirati
opremdobro30 wrote:Dok je Ševala iz , pazi sad ovo, pomorskog drustva, bit ce i paljenja vatre sa bosanske strane.Jer da nema pomorskog drustva Ševal ne bi mogao cuvat ni ovce na Vlasicu.On most Peljesac poredi s mostovima u Istanbulu, Danskoji sl...Glupost koju pusi samo lokalni nacionalista koji nema za kafice pa si mrznjom popunjava prazan dzep. Hrvatska je clan EU i BiH ce morati manje paliti vatru i prodavat fore ako zeli ikad da udje u EU ili da dobije neku pomoc od EU.Pitanje mosta je isforsirano jer i malouman covjek zna da od luke Neum nema nista.
Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
jebo te, ponekad se upitam jel veća Hrvatska ili Rusija......brate prežvakana vam ta fora sa EU.......neće se ovdje mnogo naroda zbog toga nasekirati
a zamisli koliko ce se tek naroda u Hrvatskoj i EU nasekirati sto se neke tamo Bošnje bune mostu iz samo njima znanih razloga ...
ob433 wrote:
a zamisli koliko ce se tek naroda u Hrvatskoj i EU nasekirati sto se neke tamo Bošnje bune mostu iz samo njima znanih razloga ...
i onda......ja nisam baš za politiku konfrontacije sa Hrvatskom, ali ako se u Hrvatskoj misli nešto na mišiće, onda neka bude na mišiće......mi uvijek imamo manje za izgubiti....
Kad polaziš sa pozicije sile, kao što ti u svojim postovima polaziš, onda si vjerovatno i spreman da ti se uzvrati.....naravno, onako kako se može i koliko se može
jiji wrote:@Paranoid Pa lijepo pise da gura svoj projekt podvodnog tunela.
Nije stvar u guranju nego o definisanim problemima koji bi mogli da zakomplikuju cijelu situaciju..
Ovdje nigdje ne pise da je covjek napravio ikakva ispitivanja,po ovom se tekstu moze vidjeti jedino da on gura podmorski tunel. Po nekoj logici EU je narucila predstudije i one pokazuju da je most najbolje rijesenje,ako EU to prihvati radit ce se detaljna studija izvodivosti u kojoj ce sigurno biti obuhvacen i taj dio oko mulja i bure,ako vec nije u predstudijama. Ono sto ti ja mogu reci o Maslenickom mostu je da je zatvoren nekoliko dana u godini i to obicno za kamione s prikolicama,tako da to nije tako velik problem,a uzmi u obzir da se Maslenicki most nalazi u podvelebitskom kanalu gdi kad puse,stvarno puse... Samo kazem jedno,ako ce se gradit,EU ce platit oko 80% (mozda se varam,al mislim da se o tako nekom broju radilo),nece EU placat nesto sto 100% i moze potonut u mulj u to budi siguran.
ob433 wrote:
a zamisli koliko ce se tek naroda u Hrvatskoj i EU nasekirati sto se neke tamo Bošnje bune mostu iz samo njima znanih razloga ...
i onda......ja nisam baš za politiku konfrontacije sa Hrvatskom, ali ako se u Hrvatskoj misli nešto na mišiće, onda neka bude na mišiće......mi uvijek imamo manje za izgubiti....
Kad polaziš sa pozicije sile, kao što ti u svojim postovima polaziš, onda si vjerovatno i spreman da ti se uzvrati.....naravno, onako kako se može i koliko se može
Nerazumijem te,sta konkretno mislis da BiH moze u konkretnom slucaju?
jiji wrote:@Paranoid Pa lijepo pise da gura svoj projekt podvodnog tunela.
Nije stvar u guranju nego o definisanim problemima koji bi mogli da zakomplikuju cijelu situaciju..
Ovdje nigdje ne pise da je covjek napravio ikakva ispitivanja,po ovom se tekstu moze vidjeti jedino da on gura podmorski tunel. Po nekoj logici EU je narucila predstudije i one pokazuju da je most najbolje rijesenje,ako EU to prihvati radit ce se detaljna studija izvodivosti u kojoj ce sigurno biti obuhvacen i taj dio oko mulja i bure,ako vec nije u predstudijama. Ono sto ti ja mogu reci o Maslenickom mostu je da je zatvoren nekoliko dana u godini i to obicno za kamione s prikolicama,tako da to nije tako velik problem,a uzmi u obzir da se Maslenicki most nalazi u podvelebitskom kanalu gdi kad puse,stvarno puse... Samo kazem jedno,ako ce se gradit,EU ce platit oko 80% (mozda se varam,al mislim da se o tako nekom broju radilo),nece EU placat nesto sto 100% i moze potonut u mulj u to budi siguran.
Vidi..meni iskreno svejedno hoćeli biti most ili ne, samo sam malo pročitao šta kažu drugi..
Uostalom razlog za razmišljanje je i ovaj:
Cijene
300 milijuna eura stajao bi pelješki most
78 milijuna eura koštao bi podmorski tunel