Peljeski most zele graditi!

Post Reply

Peljeski most

se nesmije graditi jer onemogucava buducu izgradnju luke
48
22%
se nesmije graditi iz drugih razloga
24
11%
neka se gradi ali treba biti dovoljno visok kako bi mogli brodovi proci
76
35%
neka se gradi svakako
60
27%
nemam stav
12
5%
 
Total votes: 220

daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#1026 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by daddy-kool »

sredoje wrote:
cyprus wrote:A šta mislite o ideji da gradimo kosmodrom... Onda nećemo zavisiti od nikoga pri istraživanju svemira i dovlačenju eventualnih resursa sa Marsa...

I o čemu više raspravljate? :-) :-) Zar nismo rekli sve što se imalo? Koliko mogu skontat većina Bosanaca nema ništa protiv mosta ako bude dovoljno visok, a većina Hrvata nema ništa protiv da se ta visina ispoštuje... Oko čega se matere vam više svađate? :-)

55 metara iznad vode je ekstremna visina za brod. Mislim da brodova sa (malo) većom visinom ima svega nekoliko u svijetu(Nimitz klasa nosača aviona ima 65 metara od radara do vode i neki kruzeri imaju do 63 metra).

Ovaj tip nosača aviona je imao 29 metara od vodene linije do komandnog mosta.
Height – 97 ft. (29.5 m) Waterline to Bridge
http://www.highironillustrations.com/sh ... estal.html
Koliko sam shvatio planirana visina novog jefitnijeg mosta je 35m.

http://danas.net.hr/hrvatska/europska-k ... e-rjesenje
Jeftinija varijanta mosta

PROJEKT ZA PELJEŠKI MOST
Smislili kako da umanje troškove za milijardu kuna
Podsjetimo, Pusić je u Bruxellesu u rujnu prošle godine predstavila nacrt novog idejnog rješenja Pelješkog mosta.

Stari model Pelješkog mosta bio je visok 55 metara, a po novom modelu most bi bio visok 35 metara, bez ikakvih spektakularnih visećih konstrukcija. Cijena starog modela bila je dvije milijarde i 200 milijuna kuna, a cijena novog iznosila bi milijardu i 500 milijuna kuna.
gost iz ZG
Posts: 286
Joined: 25/01/2011 18:39
Location: Zagreb

#1027 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by gost iz ZG »

cyprus wrote: I o čemu više raspravljate? :-) :-) Zar nismo rekli sve što se imalo?
Koliko mogu skontat većina Bosanaca nema ništa protiv mosta ako bude dovoljno visok, a većina Hrvata nema ništa protiv da se ta visina ispoštuje...
Oko čega se matere vam više svađate? :-)
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
napokon, nakon 42 stranice i 1000+ komentara ... IQ odgovor
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#1028 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by nosara »

Europska komisija upozorava - sigurno je samo da nijedno od mogućih rješenja zasad nije sigurno

"Studija još nije dovršena. Prerano je izvlačiti zaključke. Studija će pomoći da se donese utemeljena odluka o najrazumnijem rješenju povezivanja hrvatskog teritorija, no i dalje su otvorene sve opcije. Dovršetak očekujemo na ljeto, spominje se kolovoz", rekla je Shirin Wheeler iz Ureda europskog povjerenika za regionalnu politiku.
:skoljka:
jiji
Posts: 292
Joined: 02/05/2013 15:10

#1029 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by jiji »

nosara wrote:
Europska komisija upozorava - sigurno je samo da nijedno od mogućih rješenja zasad nije sigurno

"Studija još nije dovršena. Prerano je izvlačiti zaključke. Studija će pomoći da se donese utemeljena odluka o najrazumnijem rješenju povezivanja hrvatskog teritorija, no i dalje su otvorene sve opcije. Dovršetak očekujemo na ljeto, spominje se kolovoz", rekla je Shirin Wheeler iz Ureda europskog povjerenika za regionalnu politiku.
:skoljka:
Pa procitaj naziv teme -Peljeski most zele graditi! . Nitko ni ne kaze da je gotova stvar,samo da je najvjerojatnija,jer joj predstudija daje veliku prednost.
Tipicoti
Posts: 2159
Joined: 11/12/2012 01:40
Location: Tu i tamo

#1031 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Tipicoti »

Ne razumijem zasto se BiH javnost digla protiv mosta.........gradnjom ovog mosta Hrvatska definitivno dize ruke od ``Herceg-Bosne``, BiH hrvatima ostaje samo Sarajevo...


Image



Sada bi trebala BiH vlada donijeti odluku o gradnji LUKE NEUM (oznaceno zutom bojom), pa se oni mogu sa lukom Ploce hebati. Sagraditi naftne terminale (sadasnja naftna rezerva za BiH iznosi 8 sati !!!!!), napraviti cestu od luke prema koridoru Vc i to je to.
Evropa ce ih sjebati kao sto su sjebali i Sloveniju pa od kredita nece moci disati.
Dajte nama luku Neum, a njih ko hebe.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#1032 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by vješalica »

Ovi naši kreteni bi se trebali obratiti Međunarodnom sudu u Haagu ili Međunarodnom sudu za prava mora u Hamburgu da se riješi ovaj problem...
Bodkin
Posts: 22535
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#1033 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Bodkin »

vješalica wrote:Ovi naši kreteni bi se trebali obratiti Međunarodnom sudu u Haagu ili Međunarodnom sudu za prava mora u Hamburgu da se riješi ovaj problem...
jer hrvati su glupani koji ne znaju da ovi sudove postoje. cuj sudu u hagu :lol:
User avatar
stiv33
Posts: 379
Joined: 12/11/2013 10:20

#1034 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by stiv33 »

iako sam osobno bio za granju tunela ipak mi je drago da se nešto kreće :thumbup:
User avatar
Edin H.
Posts: 53573
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#1035 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Edin H. »

I ko ce biti kriv kad se zavali u most jedan od kruzera sa turistima koji posjecuju Neum :shock:
User avatar
Paranoid
Posts: 3788
Joined: 21/12/2011 11:14
Location: Život uz granicu je opasan i tvrd...

#1036 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Paranoid »

Edin H. wrote:I ko ce biti kriv kad se zavali u most jedan od kruzera sa turistima koji posjecuju Neum :shock:
Ni problem u kruzeru...problem je u trusnom tlu i vjetrovima..i naravno velikoj investiciji.
opremdobro30
Posts: 117
Joined: 16/03/2013 18:45

#1037 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by opremdobro30 »

Dok je Ševala iz , pazi sad ovo, pomorskog drustva, bit ce i paljenja vatre sa bosanske strane.Jer da nema pomorskog drustva Ševal ne bi mogao cuvat ni ovce na Vlasicu.On most Peljesac poredi s mostovima u Istanbulu, Danskoji sl...Glupost koju pusi samo lokalni nacionalista koji nema za kafice pa si mrznjom popunjava prazan dzep. Hrvatska je clan EU i BiH ce morati manje paliti vatru i prodavat fore ako zeli ikad da udje u EU ili da dobije neku pomoc od EU.Pitanje mosta je isforsirano jer i malouman covjek zna da od luke Neum nema nista.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
jiji
Posts: 292
Joined: 02/05/2013 15:10

#1038 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by jiji »

tipico wrote:Ne razumijem zasto se BiH javnost digla protiv mosta.........gradnjom ovog mosta Hrvatska definitivno dize ruke od ``Herceg-Bosne``, BiH hrvatima ostaje samo Sarajevo...


Image



Sada bi trebala BiH vlada donijeti odluku o gradnji LUKE NEUM (oznaceno zutom bojom), pa se oni mogu sa lukom Ploce hebati. Sagraditi naftne terminale (sadasnja naftna rezerva za BiH iznosi 8 sati !!!!!), napraviti cestu od luke prema koridoru Vc i to je to.
Evropa ce ih sjebati kao sto su sjebali i Sloveniju pa od kredita nece moci disati.
Dajte nama luku Neum, a njih ko hebe.
Ovo s lukom ti je prozvakana tema,sama luka bi kostala enormne novce,a o povezivanju da i ne govorim,a otplatila se nebi nikad s prometom roba za potrebe BiH. Druga bitna stvar je status Malostonskog zaljeva koji je proglasen rezervatom prirode na moru tako da od luke nista. Bila ti je tema gdi je netko izracunao cijenu izgradnje luke,samo se na kraju pokazalo da su mu se procijene temeljile na izgradnji trajektong pristanista
jiji
Posts: 292
Joined: 02/05/2013 15:10

#1039 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by jiji »

Paranoid wrote:
Edin H. wrote:I ko ce biti kriv kad se zavali u most jedan od kruzera sa turistima koji posjecuju Neum :shock:
Ni problem u kruzeru...problem je u trusnom tlu i vjetrovima..i naravno velikoj investiciji.
To se valjda prvo ispitalo,nije EU narucila predstudije od tebe il mene,narucila ih od strucnog tima ljudi kojima ovo sigurno nije prvi takav posao i ako oni kazu da je most najbolje rijesenje,onda to sigurno je.
User avatar
Paranoid
Posts: 3788
Joined: 21/12/2011 11:14
Location: Život uz granicu je opasan i tvrd...

#1040 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Paranoid »

jiji wrote:
Paranoid wrote: Ni problem u kruzeru...problem je u trusnom tlu i vjetrovima..i naravno velikoj investiciji.
To se valjda prvo ispitalo,nije EU narucila predstudije od tebe il mene,narucila ih od strucnog tima ljudi kojima ovo sigurno nije prvi takav posao i ako oni kazu da je most najbolje rijesenje,onda to sigurno je.
Pelješki most tonut će u mulju, svako malo ćemo ga zatvarati zbog vjetra, a Europska unija i BiH radije bi da se kopno i poluotok povežu podvodnim tunelom - kaže inženjer Rino Jelić, koji zajedno s Boženkom Jelićem, jednim od najboljih statičara u Hrvatskoj, već dulje vrijeme gura projekt povezivanja otoka i kopna podmorskim tunelima, baš kako to rade Danci, Šveđani i Nijemci.

Unatoč tome što su HDZ-ove vlasti u Zadru i Zadarskoj županiji zdušno podržale projekt podvodnih tunela i krenule u izradu studija utjecaja na okoliš, Jelići idejom podmorskog tunela do Pelješca, kojim bi se jug neprekinutom vezom “slijepio” s ostatkom Hrvatske, na neki način kontriraju HDZ-ovoj zamisli izgradnje mosta.

- Nama je jasno da HDZ, a u konačnici i aktualna vlast, zagovaraju gradnju pelješkog mosta jer im do ovoga trenutka bolje rješenje nije bilo ni ponuđeno. No, kada i jedni i drugi spoznaju dobre strane podmorskog povezivanja i loše kad je u pitanju izgradnja nevjerojatno visokog i skupog mosta, sigurno će odabrati naše rješenje - kaže Rino Jelić, menadžer tvrtke “Jelić inženjering” .
Skupa gradnja i održavanje

Njegov otac, poznati arhitekt i statičar Boženko Jelić, ističe da je izgradnja mosta čiji bi glavni stupovi bili visoki i do 230 metara, a dijelom bi prolazili kroz muljevito tlo, skoro pa nemoguća misija.

- To znači dugotrajnu, zahtjevnu i skupu izgradnju, a da bismo stvar približili laicima, gradnja tako visokih stupova bila bi kao da pet nebodera od 13 katova naslažemo jedan na drugi! Zamislite kako bi vjetar divljao tim mostom koji bi trebao biti dug dva kilometra i tri stotine metara, kad bura svako malo zatvara Maslenički most dug tek 315 metara. Zbog velike težine takav se most smatra rizičnim jer se radi i o trusnom području. Zbog velike visine i raspona bit će i nesiguran za budući prolazak većih brodova.
Takvi mostovi traže i velika početna ulaganja. Kasnije je njihovo održavanje, za razliku od podmorskih tunela, iznimno skupo. Kod podmorskih tunela nema vanjskog održavanja, jer se elementi trajno zaštićuju u proizvodnji, pa preostaje tek tehničko održavanje struje i rasvjete - objašnjava Rino Jelić i dodaje da je gradnja podvodnog tunela moguća u našim brodogradilištima koji vape za poslom.

- Kompletan pogon moguće je izraditi u škverovima ili na samom gradilištu uz minimalna ulaganja u odnosu na investiciju. Nakon izgradnje takvog pogona neograničena je daljnja proizvodnja elemenata koji se sastavljaju po principu lego kocaka, što je jednostavno i brzo, a i završna gradnja nije komplicirana.
jiji
Posts: 292
Joined: 02/05/2013 15:10

#1041 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by jiji »

@Paranoid Pa lijepo pise da gura svoj projekt podvodnog tunela.
ob433
Posts: 115
Joined: 14/12/2013 09:52

#1042 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by ob433 »

Bodkin wrote:
vješalica wrote:Ovi naši kreteni bi se trebali obratiti Međunarodnom sudu u Haagu ili Međunarodnom sudu za prava mora u Hamburgu da se riješi ovaj problem...
jer hrvati su glupani koji ne znaju da ovi sudove postoje. cuj sudu u hagu :lol:
hahaha provala dana :D
palermo
Posts: 25334
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#1043 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by palermo »

opremdobro30 wrote:Dok je Ševala iz , pazi sad ovo, pomorskog drustva, bit ce i paljenja vatre sa bosanske strane.Jer da nema pomorskog drustva Ševal ne bi mogao cuvat ni ovce na Vlasicu.On most Peljesac poredi s mostovima u Istanbulu, Danskoji sl...Glupost koju pusi samo lokalni nacionalista koji nema za kafice pa si mrznjom popunjava prazan dzep. Hrvatska je clan EU i BiH ce morati manje paliti vatru i prodavat fore ako zeli ikad da udje u EU ili da dobije neku pomoc od EU.Pitanje mosta je isforsirano jer i malouman covjek zna da od luke Neum nema nista.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
jebo te, ponekad se upitam jel veća Hrvatska ili Rusija......brate prežvakana vam ta fora sa EU.......neće se ovdje mnogo naroda zbog toga nasekirati
User avatar
Danguba
Posts: 15865
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#1044 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Danguba »

Ovo meni ko krst na Zlatistu. :D
User avatar
Paranoid
Posts: 3788
Joined: 21/12/2011 11:14
Location: Život uz granicu je opasan i tvrd...

#1045 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Paranoid »

jiji wrote:@Paranoid Pa lijepo pise da gura svoj projekt podvodnog tunela.
Nije stvar u guranju nego o definisanim problemima koji bi mogli da zakomplikuju cijelu situaciju..
ob433
Posts: 115
Joined: 14/12/2013 09:52

#1046 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by ob433 »

palermo wrote:
opremdobro30 wrote:Dok je Ševala iz , pazi sad ovo, pomorskog drustva, bit ce i paljenja vatre sa bosanske strane.Jer da nema pomorskog drustva Ševal ne bi mogao cuvat ni ovce na Vlasicu.On most Peljesac poredi s mostovima u Istanbulu, Danskoji sl...Glupost koju pusi samo lokalni nacionalista koji nema za kafice pa si mrznjom popunjava prazan dzep. Hrvatska je clan EU i BiH ce morati manje paliti vatru i prodavat fore ako zeli ikad da udje u EU ili da dobije neku pomoc od EU.Pitanje mosta je isforsirano jer i malouman covjek zna da od luke Neum nema nista.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
jebo te, ponekad se upitam jel veća Hrvatska ili Rusija......brate prežvakana vam ta fora sa EU.......neće se ovdje mnogo naroda zbog toga nasekirati
a zamisli koliko ce se tek naroda u Hrvatskoj i EU nasekirati sto se neke tamo Bošnje bune mostu iz samo njima znanih razloga ...
palermo
Posts: 25334
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#1047 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by palermo »

ob433 wrote:
a zamisli koliko ce se tek naroda u Hrvatskoj i EU nasekirati sto se neke tamo Bošnje bune mostu iz samo njima znanih razloga ...
i onda......ja nisam baš za politiku konfrontacije sa Hrvatskom, ali ako se u Hrvatskoj misli nešto na mišiće, onda neka bude na mišiće......mi uvijek imamo manje za izgubiti....

Kad polaziš sa pozicije sile, kao što ti u svojim postovima polaziš, onda si vjerovatno i spreman da ti se uzvrati.....naravno, onako kako se može i koliko se može
jiji
Posts: 292
Joined: 02/05/2013 15:10

#1048 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by jiji »

Paranoid wrote:
jiji wrote:@Paranoid Pa lijepo pise da gura svoj projekt podvodnog tunela.
Nije stvar u guranju nego o definisanim problemima koji bi mogli da zakomplikuju cijelu situaciju..
Ovdje nigdje ne pise da je covjek napravio ikakva ispitivanja,po ovom se tekstu moze vidjeti jedino da on gura podmorski tunel. Po nekoj logici EU je narucila predstudije i one pokazuju da je most najbolje rijesenje,ako EU to prihvati radit ce se detaljna studija izvodivosti u kojoj ce sigurno biti obuhvacen i taj dio oko mulja i bure,ako vec nije u predstudijama. Ono sto ti ja mogu reci o Maslenickom mostu je da je zatvoren nekoliko dana u godini i to obicno za kamione s prikolicama,tako da to nije tako velik problem,a uzmi u obzir da se Maslenicki most nalazi u podvelebitskom kanalu gdi kad puse,stvarno puse... Samo kazem jedno,ako ce se gradit,EU ce platit oko 80% (mozda se varam,al mislim da se o tako nekom broju radilo),nece EU placat nesto sto 100% i moze potonut u mulj u to budi siguran.
jiji
Posts: 292
Joined: 02/05/2013 15:10

#1049 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by jiji »

palermo wrote:
ob433 wrote:
a zamisli koliko ce se tek naroda u Hrvatskoj i EU nasekirati sto se neke tamo Bošnje bune mostu iz samo njima znanih razloga ...
i onda......ja nisam baš za politiku konfrontacije sa Hrvatskom, ali ako se u Hrvatskoj misli nešto na mišiće, onda neka bude na mišiće......mi uvijek imamo manje za izgubiti....

Kad polaziš sa pozicije sile, kao što ti u svojim postovima polaziš, onda si vjerovatno i spreman da ti se uzvrati.....naravno, onako kako se može i koliko se može
Nerazumijem te,sta konkretno mislis da BiH moze u konkretnom slucaju?
User avatar
Paranoid
Posts: 3788
Joined: 21/12/2011 11:14
Location: Život uz granicu je opasan i tvrd...

#1050 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Paranoid »

jiji wrote:
Paranoid wrote:
jiji wrote:@Paranoid Pa lijepo pise da gura svoj projekt podvodnog tunela.
Nije stvar u guranju nego o definisanim problemima koji bi mogli da zakomplikuju cijelu situaciju..
Ovdje nigdje ne pise da je covjek napravio ikakva ispitivanja,po ovom se tekstu moze vidjeti jedino da on gura podmorski tunel. Po nekoj logici EU je narucila predstudije i one pokazuju da je most najbolje rijesenje,ako EU to prihvati radit ce se detaljna studija izvodivosti u kojoj ce sigurno biti obuhvacen i taj dio oko mulja i bure,ako vec nije u predstudijama. Ono sto ti ja mogu reci o Maslenickom mostu je da je zatvoren nekoliko dana u godini i to obicno za kamione s prikolicama,tako da to nije tako velik problem,a uzmi u obzir da se Maslenicki most nalazi u podvelebitskom kanalu gdi kad puse,stvarno puse... Samo kazem jedno,ako ce se gradit,EU ce platit oko 80% (mozda se varam,al mislim da se o tako nekom broju radilo),nece EU placat nesto sto 100% i moze potonut u mulj u to budi siguran.
Vidi..meni iskreno svejedno hoćeli biti most ili ne, samo sam malo pročitao šta kažu drugi..

Uostalom razlog za razmišljanje je i ovaj:

Cijene
300 milijuna eura stajao bi pelješki most
78 milijuna eura koštao bi podmorski tunel
Post Reply