Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
dale cooper
Posts: 31384
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#10176 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

ExNihilo wrote: 07/06/2020 23:04
dale cooper wrote: 07/06/2020 23:02
ExNihilo wrote: 07/06/2020 22:52

I "ljudski element" je predmet izučavanja nauke.

Samo insistiram na racionalnoj argumentaciji naspram ideologije i ličnih tumačenja.
Svi smo mi na neki način ideološki obojeni. Neko će to priznati, neko neće. Ja se apsolutno ne sramim reći da sam lijevo liberalnih uvjerenja
kada su u pitanju pokreti kao što su feminizam ili LGBTQ. I smatram se feministom. To je uostalom sasvim lako i skontati.

Ono što od tebe nisam dobio do sada je ljudski momenat ovoj temi. Lično mišljenje i doživljaj bez pozivanja na različita naučna istraživanja.

Čini mi nekako sasvim u suprotnosti sa likom koji priča o omiljenoj muzici i filmovima sa primjetnom strašću.

Ovdje si hladan, analitičan i gotovo pasivno agresivan.
Razlikujem ljudskost od servilnosti. Sorry.
Dobro, pretpostavljam da je i personal dig način pokazivanja ljudskosti.
Hakiz
Posts: 48413
Joined: 30/07/2015 20:01

#10177 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

Mladi Vezir wrote: 07/06/2020 23:06 OD "POŠTENIH" KURVE NE MOGU DOĆI NA RED.zapamtite to momci.Finih nema
I?
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#10178 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ExNihilo »

cLo wrote: 07/06/2020 23:05
saint_mirad wrote: 07/06/2020 23:00
cLo wrote: 07/06/2020 22:54 To znači da je sviješću moguće ukrotiti biološke imperative?
Da. Da nije tako muskarci bi silovali zene svako malo kad im se digne. Bukvalno i metaforicki. :-D Upravo je drustvo to koje stigmatizira neke muske porive i drzi ih pod kontrolom.
ExNihilo se ne bi složio s tobom:
ExNihilo wrote: 07/06/2020 19:04 Ovo nije pitanje morala ili patrijarhata, nego biologije.

I tu se, onda, javlja moderna ljevica, pod krinkom liberalizma, koja hoće objasniti da muškarci trebaju negirati svoju prirodu, zarad njihove ideološke agende, da trebaju zatomiti biološke mehanizme koje je evolucija milionima godina kleksala u njima
Čuj, nema potrebe da govorimo u ime jedni drugih, ako smo sposobni govoriti u vlastito. A ja sam već rekao:

ExNihilo wrote: 07/06/2020 19:04
Ljudi, svakako, mogu negirati svoju prirodu. Na kraju krajeva, ljudi zbog ideologije (nekad i ljubavi) override-aju i najbazičnije biološke porive kakav je onaj za samoodržanjem.

Ali time ne mijenjaju prirodu. Samo joj prkose.

Samo treba čitati. :sax:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#10179 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ExNihilo »

dale cooper wrote: 07/06/2020 23:06
ExNihilo wrote: 07/06/2020 23:04
dale cooper wrote: 07/06/2020 23:02

Svi smo mi na neki način ideološki obojeni. Neko će to priznati, neko neće. Ja se apsolutno ne sramim reći da sam lijevo liberalnih uvjerenja
kada su u pitanju pokreti kao što su feminizam ili LGBTQ. I smatram se feministom. To je uostalom sasvim lako i skontati.

Ono što od tebe nisam dobio do sada je ljudski momenat ovoj temi. Lično mišljenje i doživljaj bez pozivanja na različita naučna istraživanja.

Čini mi nekako sasvim u suprotnosti sa likom koji priča o omiljenoj muzici i filmovima sa primjetnom strašću.

Ovdje si hladan, analitičan i gotovo pasivno agresivan.
Razlikujem ljudskost od servilnosti. Sorry.
Dobro, pretpostavljam da je i personal dig način pokazivanja ljudskosti.
Personal dig?
User avatar
cendlerbing
Posts: 15622
Joined: 17/08/2017 03:43

#10180 Re: Danasnji "feminizam"

Post by cendlerbing »

SaraFina wrote: 07/06/2020 23:03
cendlerbing wrote: 07/06/2020 23:00
ExNihilo wrote: 07/06/2020 22:58

Misli na tebe. :lol: :lol: :lol:
Tebe ti? :lol: :lol: :lol:

Ne mogu ja svačija simpatija biti...Gdje je ovo Hakiz :zoka:
Hakiz ti je bolja varijanta. Vjeruj 😂😂😂 prijateljski.
Šta je, s Nihilom ti teže izaći na kraj, nego i sa Hakizom? :lol:
User avatar
dale cooper
Posts: 31384
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#10181 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

ExNihilo wrote: 07/06/2020 23:09
dale cooper wrote: 07/06/2020 23:06
ExNihilo wrote: 07/06/2020 23:04

Razlikujem ljudskost od servilnosti. Sorry.
Dobro, pretpostavljam da je i personal dig način pokazivanja ljudskosti.
Personal dig?
https://idioms.thefreedictionary.com/take+a+dig+at
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#10182 Re: Danasnji "feminizam"

Post by saint_mirad »

cLo wrote: 07/06/2020 23:05
saint_mirad wrote: 07/06/2020 23:00
cLo wrote: 07/06/2020 22:54 To znači da je sviješću moguće ukrotiti biološke imperative?
Da. Da nije tako muskarci bi silovali zene svako malo kad im se digne. Bukvalno i metaforicki. :-D Upravo je drustvo to koje stigmatizira neke muske porive i drzi ih pod kontrolom.
ExNihilo se ne bi složio s tobom:
ExNihilo wrote: 07/06/2020 19:04 Ovo nije pitanje morala ili patrijarhata, nego biologije.

I tu se, onda, javlja moderna ljevica, pod krinkom liberalizma, koja hoće objasniti da muškarci trebaju negirati svoju prirodu, zarad njihove ideološke agende, da trebaju zatomiti biološke mehanizme koje je evolucija milionima godina kleksala u njima
Pisali smo koju stranicu pre on i ja da postoje situacije kad se covek izdigne iznad sebe. Recimo, muska priroda je da zelis kresnuti dobru trebu, ali ako je to treba od tvog najboljeg jarana, potisnes svoju prirodu jer je preci bro code i moral.
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#10183 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

Feminizam kao ružna reč

Osećanje zamorenosti, dominacije teorijske doxae koja nema više ništa novo da kaže, preovlađuje i u [feminističkoj] i u nefeminističkoj teoriji. Da bi se pojavio smisleniji rad, morali bismo da se odmaknemo od stare paradigme. Teoretičari, bilo da su feministi ili ne, moraju iznova da razmisle o svojim najosnovnijim pretpostavkama o jeziku i značenju, odnosu između jezika i moći, jezika i ljudske zajednice, tela i duše (ili kako god želimo da nazovemo unutrašnji život).

...

Šta je izazvalo taj zapanjujući prekid veze između ideje o pravu žena na slobodu, pravdu i jednakost i reči feminizam? Jedan od razloga je svakako uspeh konzervativne kampanje protiv feminizma koja je vođena 90-ih godina, kad su neki konzervativci, popularni u medijima, govorili krajnje grube stvari o tom pravcu.

...

Ma koliko uvredljiva, Robertsonova i Limbova gromoglasna bulažnjenja ukazuju na tri ideje o feminizmu koje su postale gotovo opšte mesto širom današnjeg političkog spektra: (1) feministkinje mrze muškarce i misle da su sve žene žrtve zle muške moći; (2) feministkinje su izrazito dogmatične, nefleksibilne, netolerantne i nesposobne da preispitaju sopstvene polazne stavove; i (3) pošto svaka razumna osoba jeste za pravo žena na jednakost i pravdu, feministkinje su gomila fanatika, marginalnih ludača i ekstremistkinja, manjina željna moći, čije ideje ne zaslužuju da se ozbiljno razmotre.

Takve ideje ne bi naišle na širok prijem kad bi ih zastupali samo radikalni konzervativci. Međutim, 90-ih godina slične ideje su iznosili i liberali, pa čak i levičari. Pogotovu su mnoge feministkinje, bivše feministkinje i samoproglašene feministkinje koje su želele da preprave feminizam po svojoj meri koristile iste klišee kako bi istakle sopstvenu različitost. Tokom 90-ih pojavio se čitav niz knjiga koje su zastupale “nove” i “reformisane” vrste feminizma – “feminizam pravne jednakosti”, “feminizam moći”, “feminizam tvrdog oraha” – i pokazalo se da sve one nalaze da je neophodno otpočeti napade na feminizam uopšte.

...

Primedbe žena koje su 90-ih godina kritikovale feminizam prizivaju sliku feministkinje kao emocionalno neosetljive, odbojne, hladne, dominantne i moćne majčinske figure. Moje studentkinje misle da ta slika nametljive, agresivne feministkinje, koja mrzi muškarce, pokazuje u šta bi se one pretvorile kad bi postale feministkinje. Bojim se da sve one zapravo u tome vide ženu koja ne može da se nada da će biti voljena, ne toliko zato što je smatraju neprivlačnom (mada i toga ima) koliko zato što ona ne zna šta je ljubav.

Ta slika feministkinja i feminizma užasava i otkriva očajno stanje stvari. Jasno je da tokom prethodnih petnaestak godina akademski feminizam – feministička kritika i feministička teorija – nije ništa uradio da poboljša opštu kulturnu sliku feminizma. To možda nije nikakvo čudo: u Americi je jaz između nauke i opšte kulture posebno dubok i teško ga je preći.

https://pescanik.net/feminizam-kao-ruzna-rec/
User avatar
animals
Posts: 21623
Joined: 19/04/2013 22:13

#10184 Re: Danasnji "feminizam"

Post by animals »

Da mi je jos skontati, sta je feminzam.. :skoljka:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#10185 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

300 friggin postova obrisano.
Odustajem da brisem dalje.
Mislim, wtf...ako možete da se iživljavate negdje drugo? Drugoj temi, drugom forumu kojeg spominjete....
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#10186 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

https://voxfeminae.net/vijesti/novi-zel ... u-skolama/
Novozelandska vlada objavila je da će srednjoškolkama osigurati besplatne higijenske uloške i tampone. Premijerka Jacinda Ardern objasnila je da mnoge djevojke izostaju iz škole u vrijeme menstruacije jer si ne mogu priuštiti uloške.

Prema istraživanju Youth19, 12 posto djevojaka u dobi od 13 do 18 godina prijavljuje da ima poteškoća u pribavljanju uložaka ili tampona, dok jedna od 12 djevojaka prijavljuje da su izostale iz škole jer si nisu mogle priuštiti higijenske proizvode. Škole u siromašnijim područjima također upozoravaju da su neke djevojke u vrijeme menstruacije umjesto uložaka prisiljene koristiti toaletni papir, novine ili krpe.

Program besplatnih proizvoda bit će dostupan svim školama na Novom Zelandu do 2021.

Ranije ove godine sličan program uveden je u Engleskoj, a 2018. u Škotskoj. The Guardian…
https://www.theguardian.com/world/2020/ ... choolgirls
“Menstruation is a fact of life for half the population and access to these products is a necessity, not a luxury,” Genter said.

Findings from the Youth19 Survey found 12% of year 9 to 13 students who menstruate reported difficulty accessing sanitary products, while approximately one in 12 students reported skipping school as they couldn’t afford products.

Otago University found klix who experience period poverty face lifelong implications “for their health, emotional development, education and career prospects”.
Neko bi rekao da je feminizam i klasna borba :mrgreen:
belfy
Posts: 9827
Joined: 06/08/2007 09:00

#10187 Re: Danasnji "feminizam"

Post by belfy »

izgleda da sam sve propustio, ali samo da se zna da sam, na osnovu procitanog, na strani Nihila, a protiv krda. samo da savlada i sprecavanje od povlacenje u blato i jupi! :-D
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#10188 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

Mladi Vezir wrote: 07/06/2020 23:06 OD "POŠTENIH" KURVE NE MOGU DOĆI NA RED.zapamtite to momci.Finih nema
Jesi ti neki napredan dvadesetogodišnjak. Već si kompletan ženski rod skenirao i dijeliš svijetu savjete o istom. :lol:
Last edited by piupiu on 09/06/2020 00:13, edited 1 time in total.
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#10189 Re: Danasnji "feminizam"

Post by saint_mirad »

Vec mu je @dale cooper opravdano napisao da ne zna nista ni o zenama, a ni o zivotu. :-D
User avatar
animals
Posts: 21623
Joined: 19/04/2013 22:13

#10190 Re: Danasnji "feminizam"

Post by animals »

Ako sa dvadeset godina,pricas o zeama tako ruzno, onda se rokni..
sta ce ti zivot..
User avatar
DEMONIKA
Posts: 3542
Joined: 06/03/2016 02:35

#10191 Re: Danasnji "feminizam"

Post by DEMONIKA »

saint_mirad wrote: 08/06/2020 23:56 Vec mu je @dale cooper opravdano napisao da ne zna nista ni o zenama, a ni o zivotu. :-D
to bi impliciralo da dotični zna više
po mnogim njegovim postovima baš i ne djeluje kao znalac :mrgreen:
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#10192 Re: Danasnji "feminizam"

Post by saint_mirad »

DEMONIKA wrote: 09/06/2020 00:02
saint_mirad wrote: 08/06/2020 23:56 Vec mu je @dale cooper opravdano napisao da ne zna nista ni o zenama, a ni o zivotu. :-D
to bi impliciralo da dotični zna više
po mnogim njegovim postovima baš i ne djeluje kao znalac :mrgreen:
Ne mora znaciti, a i dje ces suditi po postovima samo. Nema svako isti pristup, niti svako otkriva o sebi isto na forumU. Nekad je cak suprotno, forumski jebachi failuju u pravom zivotu kod pravih izazova. :D
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#10193 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

Bloo wrote: 08/06/2020 23:16 Neko bi rekao da je feminizam i klasna borba :mrgreen:
Na pr jaaaa! :thumbup:

Pozdravljam NZ odluku. Recimo, jedan konkretan zahtjev udruga za prava žena je upravo taj - da se ulošci i tamponi oslobode poreza, ako ništa drugo, mada sad imaš ovu novu modu s nekakvim gumenim umecima, koji se peru i koriste, pa pretpostavljam da ćemo se sve više vraćati nekim starim načinima 'menstrualne organizacije' iz ekoloških razloga. Onda mi je palo na pamet kako i muškarcima treba osloboditi poreza na brijače, na primjer, pa sam razmišljala da li je to isto ili ne, pa sam odustala. :lol:

Sve u svemu, :thumbup: za škole u kojima su te mašinice sa sanitarnim materijalom, izmedju ostalog i zato što su djevojčice u pubertetu stidljive i oko svačega se snebivaju, pa je super što tu stoji neka mašinica u WC-u iz koje one s mirom uzmu šta im treba. To sam vidjela i po nekim shopping centrima u inostranstvu, a i po WC-ima restorana po Sarajevu, i skroz sam impresionirana - mali gest, a tako zapamtljiv i koristan.
User avatar
DEMONIKA
Posts: 3542
Joined: 06/03/2016 02:35

#10194 Re: Danasnji "feminizam"

Post by DEMONIKA »

saint_mirad wrote: 09/06/2020 00:06
DEMONIKA wrote: 09/06/2020 00:02
saint_mirad wrote: 08/06/2020 23:56 Vec mu je @dale cooper opravdano napisao da ne zna nista ni o zenama, a ni o zivotu. :-D
to bi impliciralo da dotični zna više
po mnogim njegovim postovima baš i ne djeluje kao znalac :mrgreen:
Ne mora znaciti, a i dje ces suditi po postovima samo. Nema svako isti pristup, niti svako otkriva o sebi isto na forumU. Nekad je cak suprotno, forumski jebachi failuju u pravom zivotu kod pravih izazova. :D
sudim po onome po čemu i meni sude ovdje
a po čemu se to sudi ljudima s foruma, nego po postovima :mrgreen:
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#10195 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

saint_mirad wrote: 08/06/2020 23:56 Vec mu je @dale cooper opravdano napisao da ne zna nista ni o zenama, a ni o zivotu. :-D
Sorry, nisam uspjela sve pregledati. :D
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#10196 Re: Danasnji "feminizam"

Post by saint_mirad »

DEMONIKA wrote: 09/06/2020 00:13 sudim po onome po čemu i meni sude ovdje
a po čemu se to sudi ljudima s foruma, nego po postovima
Na forumu mozda, ali to zaista, zaista donosi samo povrsnu sliku i sanse su velike za pogresne procene. Ti cak ne mozes sa sigurnoscu potvrditi na forumu ko je kojeg pola, a kamoli nesto vise. :-D
User avatar
cendlerbing
Posts: 15622
Joined: 17/08/2017 03:43

#10197 Re: Danasnji "feminizam"

Post by cendlerbing »

piupiu wrote: 08/06/2020 23:54
Mladi Vezir wrote: 07/06/2020 23:06 OD "POŠTENIH" KURVE NE MOGU DOĆI NA RED.zapamtite to momci.Finih nema
Jesi ti neki napredan dvadesetogodišnjak. Već si kompletan ženski rod skenirao i dijeliš svijetu savjete o istom. :lol:
Jel ovo jedan od onih slučajeva kad ga jedna razočara pa zaključi da su sve iste :lol:
User avatar
DEMONIKA
Posts: 3542
Joined: 06/03/2016 02:35

#10198 Re: Danasnji "feminizam"

Post by DEMONIKA »

saint_mirad wrote: 09/06/2020 00:14
DEMONIKA wrote: 09/06/2020 00:13 sudim po onome po čemu i meni sude ovdje
a po čemu se to sudi ljudima s foruma, nego po postovima
Na forumu mozda, ali to zaista, zaista donosi samo povrsnu sliku i sanse su velike za pogresne procene. Ti cak ne mozes sa sigurnoscu potvrditi na forumu ko je kojeg pola, a kamoli nesto vise. :-D
da i?
svi mi to znamo
ipak svi se prozivaju za sve
dođe ti to kao zakon akcije i reakcije :mrgreen:
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#10199 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

Bloo wrote: 08/06/2020 23:06 300 friggin postova obrisano.
Odustajem da brisem dalje.
Lajk za 300 obrisanih postova, veliki posao i traćenje sopstvenog vremena.

Da ne bude da je posao nezahvalan (a jeste)... evo da se zahvalim(o). :D
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#10200 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

animals wrote: 08/06/2020 20:43 Da mi je jos skontati, sta je feminzam.. :skoljka:
Je l' ovo udica, da se neko upeca i odgovori, ili onako, retoričko pitanje? :D :lol:
Post Reply