Kako ne treba. Morash fizicki biti jak i obucen kako podici bolesnika. Uzas...jeste li ikada pokusali pomoci polupokretnoj osobi da sjedne u auto......detroit-mercy wrote: Za usrane I upisane ti bas i ne treba neko pretjerano znanje, nemojmo sad pravit rocket science od kupanja i brisanja gujica
Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
-
moonca
- Posts: 88063
- Joined: 20/12/2016 20:16
#10151 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
-
Suzie Q
- Posts: 1359
- Joined: 08/04/2010 10:54
#10152 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Rijec je samo o prekvalifikacijama u medicinskoj struci. Meni nije jasno kako se uopce usuđuju raditi u toj struci bez ikakvog znanja.
Ima i drugih deficitarnih zanimanja, nesto ne vidim da se ljudi masovno prekvalificiraju za kuhara, varioca,elektricara....a svega toga treba. Nego se svi zaletili u medicinu.
U Mostaru je frizerska skola u sklopu srednje medicinske, masovna pojava odavno su frizerke koje su sa zavrsene 3g frizerske polagale vanredno jos jednu godinu medicinske i sad rade kao sestre u bolnici. To vise nije ni javna tajna. Ako mi to trpimo, ne znaci da ce i švabo.
Ima i drugih deficitarnih zanimanja, nesto ne vidim da se ljudi masovno prekvalificiraju za kuhara, varioca,elektricara....a svega toga treba. Nego se svi zaletili u medicinu.
U Mostaru je frizerska skola u sklopu srednje medicinske, masovna pojava odavno su frizerke koje su sa zavrsene 3g frizerske polagale vanredno jos jednu godinu medicinske i sad rade kao sestre u bolnici. To vise nije ni javna tajna. Ako mi to trpimo, ne znaci da ce i švabo.
- konjislav
- Posts: 637
- Joined: 11/04/2012 02:18
#10153 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
To je prvo što je bilo. Čim malo vremena prođe i vide bosanci da to stvarno više ne ide (medicina) brzo će se oni prebaciti da na isti način varaju i u drugim strukama. U to budi sigurna, ja ti kažem. Samo im daj malo vremena.Suzie Q wrote:Rijec je samo o prekvalifikacijama u medicinskoj struci. Meni nije jasno kako se uopce usuđuju raditi u toj struci bez ikakvog znanja.
Ima i drugih deficitarnih zanimanja, nesto ne vidim da se ljudi masovno prekvalificiraju za kuhara, varioca,elektricara....a svega toga treba. Nego se svi zaletili u medicinu.
U Mostaru je frizerska skola u sklopu srednje medicinske, masovna pojava odavno su frizerke koje su sa zavrsene 3g frizerske polagale vanredno jos jednu godinu medicinske i sad rade kao sestre u bolnici. To vise nije ni javna tajna. Ako mi to trpimo, ne znaci da ce i švabo.
- uglavnomja
- Posts: 19943
- Joined: 28/07/2012 15:59
#10154 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
za kuhara ne znam kako ide
ali ova dva druga zanimanja su opasna po zivot, najmanja greskica i ode sve u helac, za razliku od pranja gujica, mijenjanja carsafa i sl.
u norveskoj elektricari (vodoinstalateri i jos neki zanati) moraju osim zavrsne strucne skole imati polozen neki ispit i jos dobiti licencu da bi mogli raditi
koliko se sjecam njemacka je trazia samo med. radnike izvan eu, ostala deficitarna zanimanja nisu bila na listi za vizu
ali ova dva druga zanimanja su opasna po zivot, najmanja greskica i ode sve u helac, za razliku od pranja gujica, mijenjanja carsafa i sl.
u norveskoj elektricari (vodoinstalateri i jos neki zanati) moraju osim zavrsne strucne skole imati polozen neki ispit i jos dobiti licencu da bi mogli raditi
koliko se sjecam njemacka je trazia samo med. radnike izvan eu, ostala deficitarna zanimanja nisu bila na listi za vizu
-
moonca
- Posts: 88063
- Joined: 20/12/2016 20:16
#10155 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
U nekim zemljama ne moras imati diplomu zvanje-- kuvar......ako si dobar....posao dobivas....u usa je pocetna oko $ 50 000... i treba ih.... 
- stakasa
- Posts: 8959
- Joined: 14/11/2013 11:23
#10156 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Kakvo nasladivanje sa ovim - peraci guzica!!! Ljudi rade, bore se, mnogima je to ulaznica u neko novo drustvo a dalje ce se dokvalifikovat, borit, mjenjat... A ako i ostanu, rade posten posao
- muha_sa
- Posts: 140458
- Joined: 12/11/2004 23:33
- Location: rajvosa
#10157 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
baš me interesuje kako ce varat jedan zanatlijakonjislav wrote:To je prvo što je bilo. Čim malo vremena prođe i vide bosanci da to stvarno više ne ide (medicina) brzo će se oni prebaciti da na isti način varaju i u drugim strukama. U to budi sigurna, ja ti kažem. Samo im daj malo vremena.Suzie Q wrote:Rijec je samo o prekvalifikacijama u medicinskoj struci. Meni nije jasno kako se uopce usuđuju raditi u toj struci bez ikakvog znanja.
Ima i drugih deficitarnih zanimanja, nesto ne vidim da se ljudi masovno prekvalificiraju za kuhara, varioca,elektricara....a svega toga treba. Nego se svi zaletili u medicinu.
U Mostaru je frizerska skola u sklopu srednje medicinske, masovna pojava odavno su frizerke koje su sa zavrsene 3g frizerske polagale vanredno jos jednu godinu medicinske i sad rade kao sestre u bolnici. To vise nije ni javna tajna. Ako mi to trpimo, ne znaci da ce i švabo.
stakasa wrote:Kakvo nasladivanje sa ovim - peraci guzica!!! Ljudi rade, bore se, mnogima je to ulaznica u neko novo drustvo a dalje ce se dokvalifikovat, borit, mjenjat... A ako i ostanu, rade posten posao
i meni je ovo ružno--perac guzica
sramota je bit sposoban za rad a cekat da ti neko udjeli par maraka za kafu, dopunu il cenera za nafte da se malo provozika
- uglavnomja
- Posts: 19943
- Joined: 28/07/2012 15:59
#10158 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
samo kazem da se najveca greska u radu pomocnog medicinskog radnika ne moze porediti sa katastrofom koju moze izazvati najmanja greska varioca ili elektricara
niko ne kaze da nije posten posao. i to se mora raditi, pune bolnice nepokretnih bolesnika, plus staracki domovi. neko im mora svakodnevno odrzavati higijenu. to su cinjenice.
vecina azilanata sa kursa jezika su zavrsili na sestomjesecnom kursu za pomocnog med. radnika. izmedju ostaog peru bolesnike.
problem je terminologija?
niko ne kaze da nije posten posao. i to se mora raditi, pune bolnice nepokretnih bolesnika, plus staracki domovi. neko im mora svakodnevno odrzavati higijenu. to su cinjenice.
vecina azilanata sa kursa jezika su zavrsili na sestomjesecnom kursu za pomocnog med. radnika. izmedju ostaog peru bolesnike.
problem je terminologija?
-
moonca
- Posts: 88063
- Joined: 20/12/2016 20:16
#10159 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
I'ma radnih mjesta..jedna nasha radila, Ali napustila ...dosadno joj bilo....u intenzivnoj njezi..nocna smjena..posao - da sjedi I gleda u bolesnika...bilo sta da mu treba...ne smije ga dotaci...samo pozvati sestru..
Uh mislim da je bilo preko agencije posao placen oko $ 18.. na sat.
Uh mislim da je bilo preko agencije posao placen oko $ 18.. na sat.
- stakasa
- Posts: 8959
- Joined: 14/11/2013 11:23
#10160 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Bolje i pomocni medicinski radnik nego klasicni loser koji deset godina kuka i ne mice s mjesta. Deset godina zivota, nije mala salauglavnomja wrote:samo kazem da se najveca greska u radu pomocnog medicinskog radnika ne moze porediti sa katastrofom koju moze izazvati najmanja greska varioca ili elektricara
niko ne kaze da nije posten posao. i to se mora raditi, pune bolnice nepokretnih bolesnika, plus staracki domovi. neko im mora svakodnevno odrzavati higijenu. to su cinjenice.
vecina azilanata sa kursa jezika su zavrsili na sestomjesecnom kursu za pomocnog med. radnika. izmedju ostaog peru bolesnike.
problem je terminologija?
- 512MB
- Posts: 11212
- Joined: 03/01/2014 22:39
- Location: ¯\_(ツ)_/
#10161 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Opet nesht za informaticare: u Austriji fali 10k visokokvalificiranih radnika u IT (google translate it)
https://mobil.derstandard.at/2000097328 ... achkraefte
https://mobil.derstandard.at/2000097328 ... achkraefte
-
komsinica_s_drugog
- Posts: 890
- Joined: 23/12/2018 19:16
#10162 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Pusti ljude, valjda im je tako lakse.stakasa wrote:Kakvo nasladivanje sa ovim - peraci guzica!!! Ljudi rade, bore se, mnogima je to ulaznica u neko novo drustvo a dalje ce se dokvalifikovat, borit, mjenjat... A ako i ostanu, rade posten posao
- stakasa
- Posts: 8959
- Joined: 14/11/2013 11:23
#10163 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Naravnokomsinica_s_drugog wrote:Pusti ljude, valjda im je tako lakse.stakasa wrote:Kakvo nasladivanje sa ovim - peraci guzica!!! Ljudi rade, bore se, mnogima je to ulaznica u neko novo drustvo a dalje ce se dokvalifikovat, borit, mjenjat... A ako i ostanu, rade posten posao
Nade se neko ko je (jos) nize na socijalnoj ljestvici i onda soli ranu do besvjesti
- insomnia78
- Posts: 61961
- Joined: 03/04/2011 14:43
#10164 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Morel sa prekvalifikacijom512MB wrote:Opet nesht za informaticare: u Austriji fali 10k visokokvalificiranih radnika u IT (google translate it)
https://mobil.derstandard.at/2000097328 ... achkraefte
- konjislav
- Posts: 637
- Joined: 11/04/2012 02:18
#10165 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Tako samo pišu ljudi koji žele da se osjećaju bolje zbog sebe, zato što oni nisu otišli u Njemačku. Ili su ovi drugi, koji jednostavno žele da ponižavaju nekoga ko se brine o starijim osobama, jer oni to ne rade.stakasa wrote:Kakvo nasladivanje sa ovim - peraci guzica!!! Ljudi rade, bore se, mnogima je to ulaznica u neko novo drustvo a dalje ce se dokvalifikovat, borit, mjenjat... A ako i ostanu, rade posten posao
To je njihov kompleks niže vrijednosti. Drago im je što nisu u tom poslu i zbog toga imaju veću vrijednost i mišljenje o sebi (A to je upravo zbog ovog kompleksa).
Normalnoj osobi je to sasvim normalan i pristojan posao, čak se i dobro plaća.
- uglavnomja
- Posts: 19943
- Joined: 28/07/2012 15:59
#10166 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
ljudi koji su potrosili decenije zivota na obrazovanje su nenormalni zato sto ne zele da rade zamalo pa nk posao
da ne pricam da postoje ljudi kojima se gadi medicina generalno, a ljudske izlucevine posebno, koji nikada rodjenom djetetu nisu pelenu promijneili ...
i to pise ni manje ni vise nego konjo koji se ubi hvaljenjem svojim obrazovnim, intelektualnim i ostalim referansama
- tuzlak1212
- Posts: 4364
- Joined: 09/09/2018 23:21
#10167 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Koja je ovo pijaca od drzave, vidim sliku iz Mostara ja mislim, neko izaso iz auta u urinira na sred ceste u po bijela dana.
U 2 dana pronadjen ubijen stariji bracni par pa pronadjen konj sa svezanim nogama bacen u Bosnu da se udavi.
Dok svi kukaju sto moramo vize vadit za inostranstvo, ja se cudim kako nas primaju sa vizama uopste... Sramota me kakav smo narod i sta sebi dopustamo
U 2 dana pronadjen ubijen stariji bracni par pa pronadjen konj sa svezanim nogama bacen u Bosnu da se udavi.
Dok svi kukaju sto moramo vize vadit za inostranstvo, ja se cudim kako nas primaju sa vizama uopste... Sramota me kakav smo narod i sta sebi dopustamo
- Bullet Tooth Tony
- Posts: 21032
- Joined: 06/09/2007 12:15
- Location: Carsija at naJt
#10168 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Ma ne mogu da vjerujem.. Ma ovo samo u Bosni ima.. Neko urinira pored puta....tuzlak1212 wrote:Koja je ovo pijaca od drzave, vidim sliku iz Mostara ja mislim, neko izaso iz auta u urinira na sred ceste u po bijela dana.
U 2 dana pronadjen ubijen stariji bracni par pa pronadjen konj sa svezanim nogama bacen u Bosnu da se udavi.
Dok svi kukaju sto moramo vize vadit za inostranstvo, ja se cudim kako nas primaju sa vizama uopste... Sramota me kakav smo narod i sta sebi dopustamo
- muha_sa
- Posts: 140458
- Joined: 12/11/2004 23:33
- Location: rajvosa
#10169 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Bullet Tooth Tony wrote:Ma ne mogu da vjerujem.. Ma ovo samo u Bosni ima.. Neko urinira pored puta....tuzlak1212 wrote:Koja je ovo pijaca od drzave, vidim sliku iz Mostara ja mislim, neko izaso iz auta u urinira na sred ceste u po bijela dana.
U 2 dana pronadjen ubijen stariji bracni par pa pronadjen konj sa svezanim nogama bacen u Bosnu da se udavi.
Dok svi kukaju sto moramo vize vadit za inostranstvo, ja se cudim kako nas primaju sa vizama uopste... Sramota me kakav smo narod i sta sebi dopustamo
![]()
![]()
![]()

https://forum.klix.ba/sta-vas-najvise-n ... 20800.html
-
gidra
- Posts: 4106
- Joined: 17/11/2011 16:11
- Location: Sarajevo
#10170 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
toga ima više na zapadu nego kod nas 10 puta. Od ubistava, silovanja do pišanja po kojekavim haustorima i parkovima.tuzlak1212 wrote:Koja je ovo pijaca od drzave, vidim sliku iz Mostara ja mislim, neko izaso iz auta u urinira na sred ceste u po bijela dana.
U 2 dana pronadjen ubijen stariji bracni par pa pronadjen konj sa svezanim nogama bacen u Bosnu da se udavi.
Dok svi kukaju sto moramo vize vadit za inostranstvo, ja se cudim kako nas primaju sa vizama uopste... Sramota me kakav smo narod i sta sebi dopustamo
- stakasa
- Posts: 8959
- Joined: 14/11/2013 11:23
#10171 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Konkretno u ovome slucaju, uriniranje na onome mjestu je bas za rubrike vjerovali ili neBullet Tooth Tony wrote:Ma ne mogu da vjerujem.. Ma ovo samo u Bosni ima.. Neko urinira pored puta....tuzlak1212 wrote:Koja je ovo pijaca od drzave, vidim sliku iz Mostara ja mislim, neko izaso iz auta u urinira na sred ceste u po bijela dana.
U 2 dana pronadjen ubijen stariji bracni par pa pronadjen konj sa svezanim nogama bacen u Bosnu da se udavi.
Dok svi kukaju sto moramo vize vadit za inostranstvo, ja se cudim kako nas primaju sa vizama uopste... Sramota me kakav smo narod i sta sebi dopustamo
![]()
![]()
![]()
- muha_sa
- Posts: 140458
- Joined: 12/11/2004 23:33
- Location: rajvosa
#10172 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
ne kontam koji mu je klinac registarsku tablicu zamrljo
odrezat mu kaznu 500 maraka i naucit idiota pameti
- muha_sa
- Posts: 140458
- Joined: 12/11/2004 23:33
- Location: rajvosa
- Radio Sarajevo
- Posts: 2404
- Joined: 19/06/2014 12:48
#10174 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
konjislav wrote:Tako samo pišu ljudi koji žele da se osjećaju bolje zbog sebe, zato što oni nisu otišli u Njemačku. Ili su ovi drugi, koji jednostavno žele da ponižavaju nekoga ko se brine o starijim osobama, jer oni to ne rade.stakasa wrote:Kakvo nasladivanje sa ovim - peraci guzica!!! Ljudi rade, bore se, mnogima je to ulaznica u neko novo drustvo a dalje ce se dokvalifikovat, borit, mjenjat... A ako i ostanu, rade posten posao
To je njihov kompleks niže vrijednosti. Drago im je što nisu u tom poslu i zbog toga imaju veću vrijednost i mišljenje o sebi (A to je upravo zbog ovog kompleksa).
Normalnoj osobi je to sasvim normalan i pristojan posao, čak se i dobro plaća.
Ako ću kome prati guzicu, to će biti moja familija, i to samo uža. Nije naša krivica što Švabe odmah strpaju roditelje u dom, čim su malo bolesni.
Sasvim je legitimno reći da to nikad ne bih radio, i nemam nikakav kompleks zbog toga, štaviše, možda imam kompleks više vrijednosti, ali definitivno bih radije konobario, radio u hotelima, i slične druge poslove, a i to se može naći s preživljavajućom platom.
Kao što UglavnomJa reče, ljudi su se školovali za nešto sasvim drugo, prosuli godine i godine života, i sad bi neko da ih zaposli u Njemačkoj na poslovima koje Švabe ne žele raditi. To vrijeđa inteligenciju i jednostavno nije normalno. Ko to prihvati, svaka mu čast, ali meni ti ljudi nisu jasni.
Koliko energije ulože da završe vanredno medicinsku školu, ispolažu ispite iz njemačkog, dok nađu stan, itd., tu istu energiju su mogli uložiti da nešto naprave od života u Bosni, i uspjeli bi Ima hiljadu sjajnih primjera gdje su ljudi uspjeli bez ikakve stranačke pozadine, bez štele, bez ičega...
- Radio Sarajevo
- Posts: 2404
- Joined: 19/06/2014 12:48
#10175 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?
Evo da se još jednom citiram, za ove koji su namjerno ignorisali ovaj post.
Немачка: Бивши медицински техничар осумњичен за више од 100 смрти
https://www.bbc.com/serbian/cyr/svet-46029852
Amsterdam: Vaspitač vrtića zlostavljao decu
http://www.novosti.rs/vesti/planeta.299 ... vljao-decu
Video: Posljednji trenuci njemačkog masovnog ubojice
https://www.index.hr/vijesti/clanak/vid ... 25016.aspx
Ovaj čovek je namerno srušio avion u Francuskoj! (FOTO)
https://www.telegraf.rs/vesti/1495150-o ... uskoj-foto
Najkrvaviji školski ubilački pohodi
https://www.index.hr/vijesti/clanak/naj ... 24974.aspx
Last edited by Radio Sarajevo on 28/03/2019 15:06, edited 1 time in total.
