Ateizam vs. Religija

Rasprave o vjerskim temama.
Locked
User avatar
MarlboroGold
Posts: 22912
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#10076 Re: Ateizam vs. Religija

Post by MarlboroGold »

tuzlak1212 wrote:Pa mnogi nemuslimani ne obiljezavaju novu godinu iz nekih svojih razloga, tako i neki muslimani ne obiljezavaju iz vjerskih razloga... Ne vidim sto je to predmet napada i osuda...

Istina je da je obiljezavanje nove godine u islamu zabranjeno pa cak i obiljezavanje serijatske nove godine (to u islamskoj teoriji nije nikakav razlog za neke proslave) i taj plakat koji ni ja bas pretjerano ne podrzavam je upucen muslimanima, kod nas su muslimani uglavnom suniti (99%) pa ne moze se reci ni da je generalizacija u pitanju

Razlike dolaze onda kada muslimani se ne ustrucavaju da javno eksponiraju svoj stav o necemu a drugima to smeta :skoljka: koji je argument da to smeta? Nije vam u kucu niko usao i u dnevnoj sobi na zid taj plakat zalijepio. :zoka:
Jesu zalijepili nepotreban transparent u mom gradu. Nije uvreda u pitanju, ali je postavljen samo u cilju provokacije i ničeg drugog. Da su postavili u svojim kućama vjerovatno bi ih njihovi nogom u guzicu izbacili napolje, pa su ovako skrenuli na sebe pažnju i svoju vjeru i to samo mogu privući incidentom, ispadima i nebulozama farbajući to sve "vjerom". Istina je da su oni poput nebitnih pubertetlija u društvu, na marginama društva, jer ih niko ne primjećuje, pa se nekako oglase da i oni postoje.
Last edited by MarlboroGold on 30/12/2018 16:50, edited 1 time in total.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#10077 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Bloo »

tuzlak1212 wrote:
Bloo wrote: Koja je pobuda anonimnog postavljaca banera? Da nam da do znanja da oni (ko su oni) ne slave novu godinu (zasto)?

Posjetih speakers corner u hyde parku btw. Ima.dobacivanja i neslaganja. Ali ti je paralela losa. Vodi Pegide su zabranili drzanje govora. I most nije speakers corner gdje te svi vide i saznaju.ko si i sta si.

Ovo sa mostom je bezmudo i pickasto. Stani na most i vici to. Postavi vblog. Youtube video....
Razlog plakata je podsjecanje na tu recenicu onog ko se svrstava u spomenute. Nije tu nikom nista ruzno receno niti nova godina spomenuta u losem kontekstu, zato i jeste fascinantno sto se lozite na to. Kazem opet, ne podrzavam ovaj plakat ali jos vise ne razumijem ovakve reakcije.
To za dobacivanja, to je manjina. Paralela nije losa. Za Pedige ne znam nista necu o tome ja pricati
Ne znam odakle si ali taj most u Tz jeste oblik speakera nama ovdje, tu se kacalo i lijepilo sve zivo i nezivo sto ti pada na pamet,od izjavljivanja ljubavi, prosidbi, cestitanja rodjendana do praznickih cestitki, religijskih, politickih stavova i izbornih plakata... Pa izmedju ostalog i ovakve stvari. Dje csles ti u bosni stat i vristat a da te u ludaru ne posalju momentalno
Ne moras vristati. Usvoji princip soapboxa.
Fino stanes i objasnjavas prolaznicima zasto muslimani koje ocito si nasao za shodno da predstavljas ne slave novu.
Kulturno i fino.
Da svi vide ko si i koje stavove zastupas.
Da se oko tebe okupe pro i cons grupe slusaca.

I dalje pitam...koja je pobuda postavljaca anonimnog?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#10078 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Bloo »

Religija je ubica vjere.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#10079 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Bloo »

Idemedosumom wrote:Mi ćemo se aBd za novu okupiti kod kuće. Zajedno ćemo proučiti Jasin-i-šerif, donijeti stotinjak salavata... Pa onda malo suhovine, limunade i tako to :thumbup: :bih:
Koju novu? :|
Procitah salveta i bijah zbunjena... :mrgreen:
Ne zaboravi nam slike suhovineeee :mrgreen:
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4364
Joined: 09/09/2018 23:21

#10080 Re: Ateizam vs. Religija

Post by tuzlak1212 »

MarlboroGold wrote:
tuzlak1212 wrote:Pa mnogi nemuslimani ne obiljezavaju novu godinu iz nekih svojih razloga, tako i neki muslimani ne obiljezavaju iz vjerskih razloga... Ne vidim sto je to predmet napada i osuda...

Istina je da je obiljezavanje nove godine u islamu zabranjeno pa cak i obiljezavanje serijatske nove godine (to u islamskoj teoriji nije nikakav razlog za neke proslave) i taj plakat koji ni ja bas pretjerano ne podrzavam je upucen muslimanima, kod nas su muslimani uglavnom suniti (99%) pa ne moze se reci ni da je generalizacija u pitanju

Razlike dolaze onda kada muslimani se ne ustrucavaju da javno eksponiraju svoj stav o necemu a drugima to smeta :skoljka: koji je argument da to smeta? Nije vam u kucu niko usao i u dnevnoj sobi na zid taj plakat zalijepio. :zoka:
Jesu zalijepili nepotreban transparent u mom gradu. Nije uvreda u pitanju, ali je postavljen samo u cilju provokacije i ničeg drugog. Da su postavili u svojim kućama vjerovatno bi ih njihovi nogom u guzicu izbacili napolje, pa su ovako skrenuli na sebe pažnju i svoju vjeru i to samo mogu privući incidentom, ispadima i nebulozama farbajući to sve "vjerom". Istina je da su oni poput nebitnih pubertetlija u društvu, na marginama društva, jer ih niko ne primjećuje, pa se nekako oglase da i oni postoje.
Jest, al ko ce dobijet princip/filter po kojem ce se odlucit sta je nepotreban transparent. Da se ja pitam ne bi imali nista po zidovima uopste, da se ti pitas nista religijsko. Ali vidis ne pitaju se pojedinci nego grupe. Grupe rekle najbolje je da svako svoje kaci nek nikog ne vrijedjaju, i transparent spada u taj filter kao prolazan
To sad ko su oni i sta su u to ne treba ulazit, eto nas ovdje neko primjecuje u drustvu, mi smo neko i nesto???
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#10081 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Bloo »

Da li ateisti postavljaju slicne bannere igdje po Bosni?

Da li se bunimo.kad iz budzeta se daju novci raznim religijskim manifestacijama?

Kad se okiti grad za vjerske praznike?
User avatar
MarlboroGold
Posts: 22912
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#10082 Re: Ateizam vs. Religija

Post by MarlboroGold »

tuzlak1212 wrote:
MarlboroGold wrote:
tuzlak1212 wrote:Pa mnogi nemuslimani ne obiljezavaju novu godinu iz nekih svojih razloga, tako i neki muslimani ne obiljezavaju iz vjerskih razloga... Ne vidim sto je to predmet napada i osuda...

Istina je da je obiljezavanje nove godine u islamu zabranjeno pa cak i obiljezavanje serijatske nove godine (to u islamskoj teoriji nije nikakav razlog za neke proslave) i taj plakat koji ni ja bas pretjerano ne podrzavam je upucen muslimanima, kod nas su muslimani uglavnom suniti (99%) pa ne moze se reci ni da je generalizacija u pitanju

Razlike dolaze onda kada muslimani se ne ustrucavaju da javno eksponiraju svoj stav o necemu a drugima to smeta :skoljka: koji je argument da to smeta? Nije vam u kucu niko usao i u dnevnoj sobi na zid taj plakat zalijepio. :zoka:
Jesu zalijepili nepotreban transparent u mom gradu. Nije uvreda u pitanju, ali je postavljen samo u cilju provokacije i ničeg drugog. Da su postavili u svojim kućama vjerovatno bi ih njihovi nogom u guzicu izbacili napolje, pa su ovako skrenuli na sebe pažnju i svoju vjeru i to samo mogu privući incidentom, ispadima i nebulozama farbajući to sve "vjerom". Istina je da su oni poput nebitnih pubertetlija u društvu, na marginama društva, jer ih niko ne primjećuje, pa se nekako oglase da i oni postoje.
Jest, al ko ce dobijet princip/filter po kojem ce se odlucit sta je nepotreban transparent. Da se ja pitam ne bi imali nista po zidovima uopste, da se ti pitas nista religijsko. Ali vidis ne pitaju se pojedinci nego grupe. Grupe rekle najbolje je da svako svoje kaci nek nikog ne vrijedjaju, i transparent spada u taj filter kao prolazan
To sad ko su oni i sta su u to ne treba ulazit, eto nas ovdje neko primjecuje u drustvu, mi smo neko i nesto???
Šta će ti transparent za nešto što je svakako jasno? Šta je sljedeće - mi muslimani ne pijemo alkohol? Milsim fakat... samo mogu kontraefekat sa time stvoriti i to najviše kod braće muslimana koji nekad i vole popiti ili izaći sa društvom da proslave novu godinu.

Zamisli da ja izađem sa transparentom mi ateisti ne vjerujemo u Boga jer je Bog to to i to. Što će nam to? Zna se šta su ateisti, a evo moja glava kad mi neko ne bi zaprijetio smrću ili batinama.
User avatar
JVC
Posts: 919
Joined: 12/05/2017 11:30

#10083 Re: Ateizam vs. Religija

Post by JVC »

Ja cu slaviti, na zato sto dolazi nova nego zato sto sam prezivio staru :D
User avatar
Idemedosumom
Posts: 8289
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#10084 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Idemedosumom »

Bloo wrote:
Idemedosumom wrote:Mi ćemo se aBd za novu okupiti kod kuće. Zajedno ćemo proučiti Jasin-i-šerif, donijeti stotinjak salavata... Pa onda malo suhovine, limunade i tako to :thumbup: :bih:
Koju novu? :|
Procitah salveta i bijah zbunjena... :mrgreen:
Ne zaboravi nam slike suhovineeee :mrgreen:
Pa ovu grgursku, samo u naske nema jelke :D
User avatar
JVC
Posts: 919
Joined: 12/05/2017 11:30

#10085 Re: Ateizam vs. Religija

Post by JVC »

Idemedosumom wrote: Pa ovu grgursku, samo u naske nema jelke :D
A ti stavi bor :D
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4364
Joined: 09/09/2018 23:21

#10086 Re: Ateizam vs. Religija

Post by tuzlak1212 »

MarlboroGold wrote: Šta će ti transparent za nešto što je svakako jasno? Šta je sljedeće - mi muslimani ne pijemo alkohol? Milsim fakat... samo mogu kontraefekat sa time stvoriti i to najviše kod braće muslimana koji nekad i vole popiti ili izaći sa društvom da proslave novu godinu.

Zamisli da ja izađem sa transparentom mi ateisti ne vjerujemo u Boga jer je Bog to to i to. Što će nam to? Zna se šta su ateisti, a evo moja glava kad mi neko ne bi zaprijetio smrću ili batinama.
Ja ne branim plakat nego negodujem reakciju na plakat. Da vidim i to ateisticko negodovao bi na ovakvu reakciju. Kakvo je to uporno nepostovanje prema drugacijim vidjenjima, njima je ovo smisao zivota a neko ce gledat kao "nepotrebno mome gradu", halo ba nit je to tvoj grad nit sam zivis u njemu.
Ovo jeste no brain djelo ali reakcije na ovakve stvari cesto izmaknu ka fasizmu. Nisam ocekivo od tebe da ces ovo slikat i ovakav stav imat :|
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#10087 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Bloo »

Idemedosumom wrote:
Bloo wrote:
Idemedosumom wrote:Mi ćemo se aBd za novu okupiti kod kuće. Zajedno ćemo proučiti Jasin-i-šerif, donijeti stotinjak salavata... Pa onda malo suhovine, limunade i tako to :thumbup: :bih:
Koju novu? :|
Procitah salveta i bijah zbunjena... :mrgreen:
Ne zaboravi nam slike suhovineeee :mrgreen:
Pa ovu grgursku, samo u naske nema jelke :D
Fizicari svijeta su ti zahvalni :mrgreen:
Da imas jelku, mogao si nanizati suhovinu i okaciti.

Sa i bez jelke (moglo bi se opet o obicajima), sve najbolje u nastupajucoj izmisljenoj mjernoj jedinici vremena ljudske.civilizacije i da malinee rodeeee!
User avatar
Idemedosumom
Posts: 8289
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#10088 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Idemedosumom »

Bloo wrote: Fizicari svijeta su ti zahvalni :mrgreen:
Da imas jelku, mogao si nanizati suhovinu i okaciti.

Sa i bez jelke (moglo bi se opet o obicajima), sve najbolje u nastupajucoj izmisljenoj mjernoj jedinici vremena ljudske.civilizacije i da malinee rodeeee!
Hvala fino, da nam svima ova naredna bude bolja, uz zdravlje, rahatluk, puno para i tako to.

Što se malina tiče, one uvijek dobro rode, samo otkup šteka...

I da, u mene su borovnice :bih:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 22912
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#10089 Re: Ateizam vs. Religija

Post by MarlboroGold »

tuzlak1212 wrote:
MarlboroGold wrote: Šta će ti transparent za nešto što je svakako jasno? Šta je sljedeće - mi muslimani ne pijemo alkohol? Milsim fakat... samo mogu kontraefekat sa time stvoriti i to najviše kod braće muslimana koji nekad i vole popiti ili izaći sa društvom da proslave novu godinu.

Zamisli da ja izađem sa transparentom mi ateisti ne vjerujemo u Boga jer je Bog to to i to. Što će nam to? Zna se šta su ateisti, a evo moja glava kad mi neko ne bi zaprijetio smrću ili batinama.
Ja ne branim plakat nego negodujem reakciju na plakat. Da vidim i to ateisticko negodovao bi na ovakvu reakciju. Kakvo je to uporno nepostovanje prema drugacijim vidjenjima, njima je ovo smisao zivota a neko ce gledat kao "nepotrebno mome gradu", halo ba nit je to tvoj grad nit sam zivis u njemu.
Ovo jeste no brain djelo ali reakcije na ovakve stvari cesto izmaknu ka fasizmu. Nisam ocekivo od tebe da ces ovo slikat i ovakav stav imat :|
O tome su postavljači trebali razmišljati. Zato meni i smeta. O kakvom nepoštovanju govorimo? Sve što radim je dovođenje u pitanje smisla postavljanja tog transparenta, kao i njegovi eventualni efekti/kontraefekti. A budimo realni... ovo su novotarije i nije se prije dešavalo u Tuzli.
Last edited by MarlboroGold on 30/12/2018 17:17, edited 1 time in total.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#10090 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Bloo »

Idemedosumom wrote:
Bloo wrote: Fizicari svijeta su ti zahvalni :mrgreen:
Da imas jelku, mogao si nanizati suhovinu i okaciti.

Sa i bez jelke (moglo bi se opet o obicajima), sve najbolje u nastupajucoj izmisljenoj mjernoj jedinici vremena ljudske.civilizacije i da malinee rodeeee!
Hvala fino, da nam svima ova naredna bude bolja, uz zdravlje, rahatluk, puno para i tako to.

Što se malina tiče, one uvijek dobro rode, samo otkup šteka...

I da, u mene su borovnice :bih:
Ko je onda postavljao gajbe malina....hmmm

Borovnice, a :mrgreen:
Draze od malina.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#10091 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Bloo »

Postavljac banera je trebao napisati fusnotu zasto ne slavi novu godinu, da se mi ne mucimo oko njegovih pobuda.

Jel sto je gregorijanska?
User avatar
zforumas
Posts: 8730
Joined: 25/10/2016 20:35

#10092 Re: Ateizam vs. Religija

Post by zforumas »

arzuhal wrote:
Jedino što mi je naumpalo je to da lik možda nema interneta, pa haj, štakae, da ovako javno obznanim svoj stav kao jednog muslimana gdje sam ja konkretno nebitan nego, ono, hoću da kažem u ime islama i to...

A to mi skroz nezanimljivo...
Ima internet ali kraj je mjeseca i potrosilo se ugovorom zagarantovanih 100GB na poucne youtube klipove.
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4364
Joined: 09/09/2018 23:21

#10093 Re: Ateizam vs. Religija

Post by tuzlak1212 »

MarlboroGold wrote: O tome su postavljači trebali razmišljati. Zato meni i smeta. O kakvom nepoštovanju govorimo? Sve što radim je dovođenje u pitanje smisla postavljanja tog transparenta, kao i njegovi eventualni efekti/kontraefekti. A budimo realni... ovo su novotarije i nije se prije dešavalo u Tuzli.
Moguce je, ni ja se ne sjecam da sam ovo ranije vidjao :roll:
User avatar
irac300
Posts: 9066
Joined: 18/07/2009 18:36

#10094 Re: Ateizam vs. Religija

Post by irac300 »

Bloo wrote:Postavljac banera je trebao napisati fusnotu zasto ne slavi novu godinu, da se mi ne mucimo oko njegovih pobuda.

Jel sto je gregorijanska?
A mogao je postaviti i godinu rodjenja, bas me zanima koja mu pise u rodnom listu?! :D
User avatar
vatrogasac
Posts: 10078
Joined: 24/04/2006 21:33

#10095 Re: Ateizam vs. Religija

Post by vatrogasac »

Bloo wrote:Ah, opet on sa svojim izvrtanjem.

Svako slavi kako hoce. Neko prespava. Neko derneci. Neko gleda TV.

A indikativno je da u svom batrganju da dokazu da ne slave tacno sta?, odnosno prelazak iz jedne godine u drugu, bas na zadnji dan nemuslimanskog kalendara se organizira nesto ovako. I naravno niko se ne buni na neradne 1.1. i 2.1.

Dalje, prelazak iz jedne kalendarske godine u drugu nema propisa. Svako slavi kako zeli. Ako zeli. Nije mi jasan ovaj natpis, odnosno intencija postavljaca.
Ne.priznaje kalendar? Zasto? Neko ga tjera da obiljezava prelazak iz jedne godine u drugu? Koji je uzrok i povod?
Šta sam izvrnuo? Nisam ja to postavio niti bih postavio, a niti osuđujem onoga ko je postavio jer je to cijena demokratije. Čak sam naveo primjere kako se to uradi vrlo tiho, a vrlo učinkovito. Pridružujem se Katoličkoj crkvi koja se bori da se ne ožive rimske Saturnalije i stalno kritikuje komercijalizaciju Božića, keltsku Noć vještica, Valentinovo da bi se očistili magacini od bombonjera i ostalo što im je oskrnavljeno od svetaca.

Image

https://www.glas-koncila.hr/kako-probud ... puntarica/
Hakiz
Posts: 48387
Joined: 30/07/2015 20:01

#10096 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Hakiz »

vatrogasac wrote:
Bloo wrote:Ah, opet on sa svojim izvrtanjem.

Svako slavi kako hoce. Neko prespava. Neko derneci. Neko gleda TV.

A indikativno je da u svom batrganju da dokazu da ne slave tacno sta?, odnosno prelazak iz jedne godine u drugu, bas na zadnji dan nemuslimanskog kalendara se organizira nesto ovako. I naravno niko se ne buni na neradne 1.1. i 2.1.

Dalje, prelazak iz jedne kalendarske godine u drugu nema propisa. Svako slavi kako zeli. Ako zeli. Nije mi jasan ovaj natpis, odnosno intencija postavljaca.
Ne.priznaje kalendar? Zasto? Neko ga tjera da obiljezava prelazak iz jedne godine u drugu? Koji je uzrok i povod?
Šta sam izvrnuo? Nisam ja to postavio niti bih postavio, a niti osuđujem onoga ko je postavio jer je to cijena demokratije. Čak sam naveo primjere kako se to uradi vrlo tiho, a vrlo učinkovito. Pridružujem se Katoličkoj crkvi koja se bori da se ne ožive rimske Saturnalije i stalno kritikuje komercijalizaciju Božića, keltsku Noć vještica, Valentinovo da bi se očistili magacini od bombonjera i ostalo što im je oskrnavljeno od svetaca.
Izvini, što su to praznici neabrahamskih religija manje vrijedni od praznika abrahamskih religija?
User avatar
vatrogasac
Posts: 10078
Joined: 24/04/2006 21:33

#10097 Re: Ateizam vs. Religija

Post by vatrogasac »

Hakiz wrote: Izvini, što su to praznici neabrahamskih religija manje vrijedni od praznika abrahamskih religija?
Onaj ko je izabrao islam sigurno da je u suprotnosti sa tim učenjem. Ukratko, novinarski o gore spomenuta tri pa ti sam skontaj svrhu.

https://www.index.hr/Magazin/clanak/sim ... 36422.aspx

https://artofastrology.wordpress.com/20 ... va-godina/

https://sh.wikipedia.org/wiki/Saturnalije

https://www.tportal.hr/fun/clanak/10-na ... s-20140124
Hakiz
Posts: 48387
Joined: 30/07/2015 20:01

#10098 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Hakiz »

Ne, pitanje nije bilo o značenju, nego abrahamske religije nisu vrjednije od drugih, samim tim ni njihovi praznici nisu vrjedniji.

Štaviše, paganski rituali su imali puno više veze i sa prirodom i sa ljudima, bili su uslovljeni prirodom i prirodnim ciklusima, dok su rituali abrahamskih religija vještački.
User avatar
arzuhal
Posts: 20825
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#10099 Re: Ateizam vs. Religija

Post by arzuhal »

Ovaj pdf k'o Dan mrmota...
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#10100 Re: Ateizam vs. Religija

Post by ExNihilo »

arzuhal wrote:Ovaj pdf k'o Dan mrmota...
Čak i je ta opaska groundhogasta. :D
Locked