PC gamerske konfiguracije

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
DonieBrasco
Posts: 20112
Joined: 31/08/2016 16:09

#10076 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by DonieBrasco »

@hungalas nakon 960 nema ti druge nego neka Nvidia 10xx ili AMD 570/80, kod nas su cijene uzas yebem ti drzavu, porez, dazbine, carine, i sve sto je razlog ogromnih cijena hardvera. Samo sad pazi ako kupujes preko pika jer ima sad ovih polovnih od minovanja sto uvaljuju.

Ne znam sta Nvidia zeli sa ovom 1660ti sad kad su izbacili RTX seriju.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 9154
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#10077 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by SanskiBiser »

hungalas wrote:Moram promijeniti graficku, 960 4gb ima vec neko vrijeme bas pokazuje godine. Savjeti koju da nabavim a da me ne dodje bubrega?

Prvobitno razmisljao o 1060 6gb, al nedovoljan upgrade, za 1-2 godine ponovo mijenjaj. 1070 je 750-800 na piku, al kontam dok ja pare skontam, mogla bi do hiljade otici, a za te pare nije toliki upgrade. 1070ti je hiljadu trenutno, i samo ce ici gore, znaci od toga nista. RTX nisam ni pomislio, nisam lud. Kontam da cekam Navi graficke da izadju, navodno bi trebale biti oko 350 dolara, nerealno dobra za te pare, jer po leakovima bi trebala biti tu negdje sa 2070. Al dok se dogega do nas, kontam i ona bi mogla hiljadu nagurati. A takodje sam vidio i 1660ti navodno bi trebala biti zvijer za 1080p, bolja od 1070.
Juli mjesec trebala bi izaci RX 3080 Navi, performanse po najavama u rangu 1080TI (i oko 15% vece performanse od Vega64) i treba da bude u klasi sa Nvidia 2070 a boljih performansi i koliko se sjecam ima tdp oko 150W. Preporucena AMD cijena za taj model bi trebala biti oko 250$ a ne 350$ ...

Zivi bili pa vidjeli. Ako je istina ovo za cijene kod nas kod svercera na OLX tesko da bude ispod 650 KM na pocetku prodaje.
User avatar
Maharadza
Posts: 17071
Joined: 30/01/2013 15:13

#10078 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Maharadza »

DonieBrasco wrote:@hungalas nakon 960 nema ti druge nego neka Nvidia 10xx ili AMD 570/80, kod nas su cijene uzas yebem ti drzavu, porez, dazbine, carine, i sve sto je razlog ogromnih cijena hardvera. Samo sad pazi ako kupujes preko pika jer ima sad ovih polovnih od minovanja sto uvaljuju.

Ne znam sta Nvidia zeli sa ovom 1660ti sad kad su izbacili RTX seriju.
Ma def. se isplati ganjati dijasporu i moljakati da donese makar ih i čekao, evo npr RX580 na akciji kod švaba za 330KM:

https://www.mindfactory.de/product_info ... 73132.html

Kod švercera na PIK-u, najjeftinija 500KM. :-)
User avatar
aditon
Posts: 4661
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#10079 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by aditon »

hungalas wrote:Moram promijeniti graficku, 960 4gb ima vec neko vrijeme bas pokazuje godine. Savjeti koju da nabavim a da me ne dodje bubrega?

Prvobitno razmisljao o 1060 6gb, al nedovoljan upgrade, za 1-2 godine ponovo mijenjaj. 1070 je 750-800 na piku, al kontam dok ja pare skontam, mogla bi do hiljade otici, a za te pare nije toliki upgrade. 1070ti je hiljadu trenutno, i samo ce ici gore, znaci od toga nista. RTX nisam ni pomislio, nisam lud. Kontam da cekam Navi graficke da izadju, navodno bi trebale biti oko 350 dolara, nerealno dobra za te pare, jer po leakovima bi trebala biti tu negdje sa 2070. Al dok se dogega do nas, kontam i ona bi mogla hiljadu nagurati. A takodje sam vidio i 1660ti navodno bi trebala biti zvijer za 1080p, bolja od 1070.
nisi rekao koliko si spreman platiti istu ali pretpostavljam da ideš na mid-range grafiku. U tom slučaju samo je jedan logičan izbor, po meni naravno, a da su cijene i perforamnse izbalansirane. RX 590
User avatar
mirsek
Posts: 12950
Joined: 07/05/2010 15:40

#10080 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by mirsek »

Preporuka za konfiguraciju za unreal razvoj igara, do 1500 KM centralna, i monitor do 500 KM.
el_bake007
Posts: 1094
Joined: 16/03/2017 15:26

#10081 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by el_bake007 »

hungalas wrote:Moram promijeniti graficku, 960 4gb ima vec neko vrijeme bas pokazuje godine. Savjeti koju da nabavim a da me ne dodje bubrega?

Prvobitno razmisljao o 1060 6gb, al nedovoljan upgrade, za 1-2 godine ponovo mijenjaj. 1070 je 750-800 na piku, al kontam dok ja pare skontam, mogla bi do hiljade otici, a za te pare nije toliki upgrade. 1070ti je hiljadu trenutno, i samo ce ici gore, znaci od toga nista. RTX nisam ni pomislio, nisam lud. Kontam da cekam Navi graficke da izadju, navodno bi trebale biti oko 350 dolara, nerealno dobra za te pare, jer po leakovima bi trebala biti tu negdje sa 2070. Al dok se dogega do nas, kontam i ona bi mogla hiljadu nagurati. A takodje sam vidio i 1660ti navodno bi trebala biti zvijer za 1080p, bolja od 1070.

Pitanje je koliko će te Navi i 1660/Ti bit kad dođu kod nas, ako ti baš treba trenutno 1080p60 high card kupi minersku RX 580 sa garancijom iz plusa/neke radnje ili vidi da ti neko iz dijaspore donese karticu , kao što je neko spomenuo RX 580 bude po 330-350KM na mindfactoryu ali na garanciju možeš zaboraviti. RX570 4GB budu po 140 eura , ne znam koliko je shipping. Ispod 300KM na narudzbe iz inostranstva nema carine/pdva

P.S. Uvijek će izlaziti neka bolja kartica/procesor, po meni se ne isplati čekati i odugovlačiti, kupi ono što ti je trenutno najbolje ili ima najveći value :thumbup:
User avatar
diablobih
Posts: 8302
Joined: 28/12/2015 02:17

#10082 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by diablobih »

Ma 1660, to je to, ne trebas dalje traziti.
User avatar
aditon
Posts: 4661
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#10083 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by aditon »

mirsek wrote:Preporuka za konfiguraciju za unreal razvoj igara, do 1500 KM centralna, i monitor do 500 KM.
Ryzen 2700x cca 630 KM
32 GB RAM @ 3200 + Mhz a ovo je oko 500 - 600 KM pretpostavljam
X470 Gigabyte Aours košta cca 250 KM....i već samo tu oko budžeta

Ryzen 1800x cca 480 KM
16 GB RAM-a @3200 Mhz cca 250 - 300 KM
neka X370 ploča...najjeftiniju nađeš
SSD Samsung 850 EVO 500 GB od 250 do 300 KM
Seasonic Focus Plus 600 W cca 200 KM (750 W mislim oko 250 KM košta)
Grafiku ti ne mogu preporučiti, možda RX 580 i neko kućište ako ti treba, dobro a jeftino MS black widow

monitor za tu svrhu i tvoj budžet nije jednostavno probrati..neki Dell model da pogledaš s IPS panelom
Last edited by aditon on 22/02/2019 08:50, edited 1 time in total.
vojopd
Posts: 1930
Joined: 28/05/2018 18:14

#10084 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by vojopd »

Ssd je 130, 140 KM
User avatar
mirsek
Posts: 12950
Joined: 07/05/2010 15:40

#10085 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by mirsek »

aditon wrote:
mirsek wrote:Preporuka za konfiguraciju za unreal razvoj igara, do 1500 KM centralna, i monitor do 500 KM.
Ryzen 2700x cca 630 KM
32 GB RAM @ 3200 + Mhz a ovo je oko 500 - 600 KM pretpostavljam
X470 Gigabyte Aours košta cca 250 KM....i već samo tu oko budžeta

Ryzen 1800x cca 480 KM
16 GB RAM-a @3200 Mhz cca 250 - 300 KM
neka X370 ploča...najjeftiniju nađeš
SSD Samsung 850 EVO od 250 do 300 KM
Seasonic Focus Plus 600 W cca 200 KM (750 W mislim oko 250 KM košta)
Grafiku ti ne mogu preporučiti, možda RX 580 i neko kućište ako ti treba, dobro a jeftino MS black widow

monitor za tu svrhu i tvoj budžet nije jednostavno probrati..neki Dell model da pogledaš s IPS panelom
:thumbup:
DonieBrasco
Posts: 20112
Joined: 31/08/2016 16:09

#10086 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by DonieBrasco »

U ovisnosti na kojem nivou radis to, da li profesionalno ili si amater, cak mozes da i ustedis na procesoru i ploci, realno neces osjetiti razliku sa Ryzen 1800 i ovim sa X, kao i sa plocom X370 (cipset) je za nijansu bolji od B350 u pogledu overclocka, za nijansu stabilini RAM.

Ja barem mislim da si sa 1800 i B350 super opremljen.

Ako ti nije zurba sa tim racunarom i sklapanjem, mozda da sacekas jer sad u julu izlazi Ryzen 3000 serija kao i nove ploce X570 (nesto kasnije B550), pa mozda ovi Ryzen 2000 i B450/X470 pojeftine.
Papucarec
Posts: 134
Joined: 06/12/2016 21:34

#10087 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Papucarec »

Pozdrav, Trezim monitor za kupiti do 300KM, ako ima ko iskutva da mi ponudi ovdje linkove s pika.. Poželjno je da je NOV. Sta trebam gledat koji su sada moderni itd...

https://www.olx.ba/artikal/30576514/phi ... l-hd-hdmi/ Valja li ovaj ??

https://imtec.ba/monitori/24632-philips ... 89919.html Valja li ovaj čemu??

Sve ideje za monitor su dobro dosle. Hvala od srca...
Elubrylla
Posts: 372
Joined: 07/02/2010 15:12

#10088 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Elubrylla »

Papucarec wrote:Pozdrav, Trezim monitor za kupiti do 300KM, ako ima ko iskutva da mi ponudi ovdje linkove s pika.. Poželjno je da je NOV. Sta trebam gledat koji su sada moderni itd...

https://www.olx.ba/artikal/30576514/phi ... l-hd-hdmi/ Valja li ovaj ??

https://imtec.ba/monitori/24632-philips ... 89919.html Valja li ovaj čemu??

Sve ideje za monitor su dobro dosle. Hvala od srca...
Mislim da je ovo dobar izbor za 300KM, IPS, 75Hz, lijep dizajn.
https://www.olx.ba/artikal/32509677/aoc ... -5ms-slim/
DonieBrasco
Posts: 20112
Joined: 31/08/2016 16:09

#10089 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by DonieBrasco »

Da li je neko od vas mozda kupova djelove na Aliexpress ? Salju li on uopste za BiH, kakva je pouzdanost, ima li prevara ?
User avatar
aditon
Posts: 4661
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#10090 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by aditon »

DonieBrasco wrote:Da li je neko od vas mozda kupova djelove na Aliexpress ? Salju li on uopste za BiH, kakva je pouzdanost, ima li prevara ?
sitnije neke stvari, free shiping, sve uredu prošlo..
User avatar
dzeko1
Posts: 1221
Joined: 18/09/2012 13:55

#10091 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by dzeko1 »

User avatar
diablobih
Posts: 8302
Joined: 28/12/2015 02:17

#10092 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by diablobih »

DonieBrasco wrote:Da li je neko od vas mozda kupova djelove na Aliexpress ? Salju li on uopste za BiH, kakva je pouzdanost, ima li prevara ?
Je li ne razumijes sta je aliexpress? Alibaba grupacija je haman veca od Amazona. Moze se samo desiti greska koja se ispravi, nikako prevara.
User avatar
Averus
Posts: 21286
Joined: 13/02/2008 17:07

#10093 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Averus »

DonieBrasco wrote:Da li je neko od vas mozda kupova djelove na Aliexpress ? Salju li on uopste za BiH, kakva je pouzdanost, ima li prevara ?
Naravno da ima prevara, kao i svugdje. Zavisi šta kupuješ i po kojoj cijeni.

Opće pravilo je - if it's too good to be true, it's not.
l33t
Posts: 4788
Joined: 04/09/2011 22:15
Location: Sarajevo

#10094 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by l33t »

Zna li iko kako najlakse spojiti ARGB controller sa maticnom (CM masterair ma410m)- ploca msi -4pin, ne moze se spojiti cooler na RGB header na maticnoj... pa valjda mora sa microusb or something - koji ne dodje sa coolerom :D

i da taj jrgb1 na maticnoj je sada zauzet - rgb fanovi od kucista
ma zaboravite, kupio jos jedan kontroler pa ce valjda fercerat haha
soha96
Posts: 2379
Joined: 13/01/2015 23:30

#10095 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by soha96 »

Pozz raja, nisam strucnjak za komponente pa ako neko moze odgovoriti kolika je razlika izmedju ove dvije graficke:

Geforce GTX 1050 Ti 4gb i AMD Radeon R9 380 2gb ?

Hvala :bih:
febo_acm
Posts: 10317
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#10096 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by febo_acm »

Idi svakako na 1050 Ti zbog 4gb memorije.
soha96
Posts: 2379
Joined: 13/01/2015 23:30

#10097 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by soha96 »

febo_acm wrote:Idi svakako na 1050 Ti zbog 4gb memorije.
Mogu dobiti pc slicnih karakteristika dosta povoljnije samo je graficka ova r9 380. Pretpostavljam da je ova 1050 Ti jaca ali ako nije prevelika razlika radije bih drugu varijantu. :D
Ne trosim puno vremena na gaming nek moze samo poneka partija fife pesa i nba :D
febo_acm
Posts: 10317
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#10098 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by febo_acm »

ma to sa 2gb je malo, 1050ti je sasvim ok za to sto si naveo. r9 380 4gb je vec nesto drugo. ali u tom rangu, samo deri sa 1050ti :D
soha96
Posts: 2379
Joined: 13/01/2015 23:30

#10099 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by soha96 »

febo_acm wrote:ma to sa 2gb je malo, 1050ti je sasvim ok za to sto si naveo. r9 380 4gb je vec nesto drugo. ali u tom rangu, samo deri sa 1050ti :D
Hvala :thumbup:
User avatar
Averus
Posts: 21286
Joined: 13/02/2008 17:07

#10100 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Averus »

Gdje kupujete komponente?
Hoću da uzmem monitor, ali izgleda da su svima (OLX) dobavljači zakazali... :oops:
Post Reply