Sta vas najvise nervira kod vozaca

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
konektovan
Posts: 51385
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#10001 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by konektovan »

tempuser wrote:
konektovan wrote:
tempuser wrote:U nasoj drzavi ZOBS sve definise. Sad se postavlja jednostavno pitanje, po kom clanu ZOBS-a je obavezan lijevi zmigavac kad se prelazi i kad se vozi po kr. toku?
Po clanu zobsa, ako si zivio vise od godinu dana u Sveckoj. :D
Mozda neki nacionalni propise definise drugacije i mozda je tamo negdje pravilo i mozda je muha u pravu sto se SWE tice, mozda je animacija iz klipa tacna sto se UK tice, ali u nasem zakonu ne postoji taj propis niti obaveza
Pa to je i sporno u cijeloj ovoj prici, pojedini ovdje hoce da nametnu nesto sto u nasem zakonu nepostoji, a ovo je BiH, koliko ja znam?!
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#10002 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by tempuser »

konektovan wrote:
Pa to je i sporno u cijeloj ovoj prici, pojedini ovdje hoce da nametnu nesto sto u nasem zakonu nepostoji, a ovo je BiH, koliko ja znam?!
Upravo tako. Po zakonu se zna kad se daje zmigavac, kad skreces/mijenjas pravac ili se prestrojavas/pretices/zaobilazis. Kako nas zakon ne tretira kruzne tokove posebno ulazak i voznja u kruznom toku je isto kao da vozis pravo bez prestrojavanja i promjene pravca. U protivnom za svaku desni u lijevu krivinu si duzan dati zmigavac.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#10003 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by supercali »

Sporno je to da ne zelite prihvatiti nesto sto bi olaksalo voznju i smanjilo guzve koliko toliko
BadBoy
Posts: 9605
Joined: 01/11/2005 21:55

#10004 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by BadBoy »

supercali wrote:Sporno je to da ne zelite prihvatiti nesto sto bi olaksalo voznju i smanjilo guzve koliko toliko
Nije tačno. U ovom slučaju si se uhvatio skroz sporedne stvari a zanemaruješ daleko veći problem - vožnja isključivo vanjskom trakom u kružnom toku. Kod nas je to najveća boljka i daleko najveći problem u kružnim.

Pored toga, tempuser je u ovom slučaju upravu.

Davanje lijevog žmigavca prije ulaska u kružni tok nije propisano našim zakonom (kružni tok nikako nije propisan kako reče tempuser). Što znači da ne postoji obaveza davanja lijevog žmigavca. To što su takva pravila u nekim drugim državama nas apsolutno ne tangira isto kao što nas ne tangira što je u nekim državama propisana smrtna kazna. Ti možeš dati lijevi žmigavac iz kurtoazije ili neke opće saobraćajne kulture, ali hajmo logički razmišljati - šta će ti LIJEVI žmigavac u tom slučaju. Vozilo koje se već nalazi u kružnom toku svakako ima prednost, ti si dužan stati i propustiti ga, tako da lijevi žmigavac nema apsolutno nikakvu svrhu.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#10005 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by supercali »

Svrha lijevog zmigavca nije da onaj u kruznom toku gleda nego ostali koji se ukljucuju sa ostalih krakova

Kad nema definicije kruznog u zakonu onda se po kruznom moze voziti kako hoces pa je i to da raja samo vanjskom stranom vozi onda regularna

Upravo lijevim zmigavcem se podstice da se koristi i unutrasnja strana
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17772
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#10006 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by beni-bu-man »

BadBoy wrote:
supercali wrote:Sporno je to da ne zelite prihvatiti nesto sto bi olaksalo voznju i smanjilo guzve koliko toliko
Nije tačno. U ovom slučaju si se uhvatio skroz sporedne stvari a zanemaruješ daleko veći problem - vožnja isključivo vanjskom trakom u kružnom toku. Kod nas je to najveća boljka i daleko najveći problem u kružnim.

Pored toga, tempuser je u ovom slučaju upravu.

Davanje lijevog žmigavca prije ulaska u kružni tok nije propisano našim zakonom (kružni tok nikako nije propisan kako reče tempuser). Što znači da ne postoji obaveza davanja lijevog žmigavca. To što su takva pravila u nekim drugim državama nas apsolutno ne tangira isto kao što nas ne tangira što je u nekim državama propisana smrtna kazna. Ti možeš dati lijevi žmigavac iz kurtoazije ili neke opće saobraćajne kulture, ali hajmo logički razmišljati - šta će ti LIJEVI žmigavac u tom slučaju. Vozilo koje se već nalazi u kružnom toku svakako ima prednost, ti si dužan stati i propustiti ga, tako da lijevi žmigavac nema apsolutno nikakvu svrhu.
Ima ako hoces glumiti kamikazu :mrgreen:
User avatar
zforumas
Posts: 8730
Joined: 25/10/2016 20:35

#10007 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by zforumas »

Ja bih tu za svaki slucaj i ruku kroz prozor izbacio, sto je sigurno sigurno je
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#10008 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by seoBIH »

Sid the sloth wrote:
supercali wrote: Sto znaci da ni zakonodavac ni bihamk onda nisu upravu
Mi dobili kruzne prije 10 godina i odmah najpametniji smo
Pravila koje se uce kod nas su pogresna u ovom slucaju
Glavno je da smo otkrili kruzne i daj na svakoj raskrsnici ga stavi a sto raja ne zna pravila je ma sta ima veze ionako nasa cesta nasa pravila jos veca zalost je sto ni strucnjaci sa travnickog sokolackog i kojeg vec fakultrta ne znaju ta pravila

Dovoljni su primjeri resornih ministara da ne znaju posao a to bi trebali znati i imati u malom prstu al jok nama je sumar ministar zdravstva hiturg ministar saobracaja komunikacija i veza itd
Ja bih ipak rekao da vi koji prilazete pravila iz drugih zemalja niste u pravu. Ako po zakonu ne treba paliti zmigavac, ako te instruktor tako uci, i ako bihamk tako kaze i plus na sve to ako meni nema smisla da se pali ipak mislim da smo u pravo mi koji tvrdimo da ne treba.
Ako se vec govori o pravilima iz drugih dzava, neka se pomenu i drzave u kojima prvenstvo prolaza ima onaj ko se ukljucuje u kruzni tok :D Da jos malo zakomplikujemo :D
Seyfo
Posts: 4540
Joined: 23/08/2011 14:12

#10009 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Seyfo »

Ležeće policajce ispred svakog prilaza kružnom toku u BiH! Jedino rješenje, vrijeme je pokazalo.
Samo na taj način se može natjerati bagra da oni u kružnom imaju prednost. Svaki put kad vozim, to zaključim. Dvaput sam umalo zagino, oba puta na kružnom u Vlakovu sa kojeg se uklučuje na autoput; lola sa autoputa oko stoje na sat uleće na kružni ,ja idem kružnim i očekujem da imam prednost. Sada očekujem da odatle neko naleti.
ITNet
Posts: 998
Joined: 30/09/2016 11:47

#10010 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ITNet »

Brale toliko rasprave oko zmigavca u kruznom ne znam kako vam se da raspravljati :-) Kod nas je zmigavac generalno postao luksuz, dio dodatne opreme na autu koja se samo ponekad koristi a neki automobili ga nemaju uopste :lol: Zmigavac, tako rijekta pojava postaje na nasim cestama da i kad vidim da je neko dao zmigavac, ja mu ne jerujem da ce skrenuti vec cekam da vidim sta ce se desiti prije nego napravim svoj potez :D

Mene licno su ucili u auto skoli da se daje lijevi zmigavac kad se ulazi u kruzni tok i ostala pravila oko kruznog ali neraspravljao se ja ovdje sa vama :lol: nisam ih ja sam sebi izmislio garant.

Ima i ona prica kao zakon/teorija/praksa, ono zakon kaze jedno praksa drugo i stvari budu drugacije. Npr. Instruktori nas uce da se ne vozi/gusla krajnjom lijevom trakom po gradu, cak padas na polaganju ako se istom vozikas tek tako ali kad se polozi vozacki zakuca se u tu lijevu 40kmh i guslaj i to je ok i po zakonu sta li :roll:

Mislim da bi kod ovakve i slicne konverzacije saucesnici trebali prvo napisati KAD I GDJE su polagali vozacki ispit da bi se dobila slika o sagovorniku i njegovom znanju o temi. Nije isto polagati vozacki u SA prije 5-10-20-30 godina ili polagati vozacki u rodnoj mahali prije 5-10-20-30 godina gdje imas jednu cestu, mozda jedan semafor i mislis da si sve naucio. Jednostavno se neke stvari uopste ne uce i ne spominju u mahalama koje su vezane za "gradski saobracaj i kulturu"i sa vremenom se prilikom ucenja stvari pocinju mjenjati, sto su mene ucili mozda danas ne uce itd...
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#10011 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by amar1994 »

Najgora situacija je kad da desni zmigavac za iskljucenje i nastavi kretnju kruznim tokom :-) :-) :run:

Zato samo otvorite 500 ociju i lagano :shock: :shock: :shock:
User avatar
konektovan
Posts: 51385
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#10012 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by konektovan »

Najvaznije je prilagoditi brzinu tj. smanjiti istu pri ulasku u kruzni, i sve ce biti ok. Ako se treba iskljuciti, gledaj desnz stranu, ako nije sigurno, provrti se jos jedan krug laganini, sve dok ne bude sigurno za iskljucenje.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#10013 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by tempuser »

BadBoy wrote:Vozilo koje se već nalazi u kružnom toku svakako ima prednost, ti si dužan stati i propustiti ga, tako da lijevi žmigavac nema apsolutno nikakvu svrhu.
Vozilo koje se nalazi u kruznom toku nema prednost osim ako nema znaka koji to definise. Bez znaka vazi pravilo desne strane i prednost ima onaj koji se ukljujuce u kruzni tok.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#10014 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by tempuser »

supercali wrote:Svrha lijevog zmigavca nije da onaj u kruznom toku gleda nego ostali koji se ukljucuju sa ostalih krakova

Kad nema definicije kruznog u zakonu onda se po kruznom moze voziti kako hoces pa je i to da raja samo vanjskom stranom vozi onda regularna

Upravo lijevim zmigavcem se podstice da se koristi i unutrasnja strana
Svrhu tvog lijevog zmigavca apsolutno ispunjava i voznja po ZOBS-u tako da je apsolutno nepotreban. Vozilo koje je kruznim tokom krece bez zmigavca nastavlja voznju kruznim tokom, vozilo koje se kruznim tokom krece sa desnim zmigavcem se iskljucuje sa kruznog toka ili prelazi iz unutrasnje trake u vanjsku. Vrlo jednostavno. E sad buduci da se kod nas propisi ne postuju nijedna od dvije varijante ne pije vode.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#10015 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by tempuser »

Seyfo wrote:Ležeće policajce ispred svakog prilaza kružnom toku u BiH! Jedino rješenje, vrijeme je pokazalo.
Samo na taj način se može natjerati bagra da oni u kružnom imaju prednost. Svaki put kad vozim, to zaključim. Dvaput sam umalo zagino, oba puta na kružnom u Vlakovu sa kojeg se uklučuje na autoput; lola sa autoputa oko stoje na sat uleće na kružni ,ja idem kružnim i očekujem da imam prednost. Sada očekujem da odatle neko naleti.
Kruzni tok sam po sebi nema prednost jer vazi pravilo desne strane. Vozaci u kruznom toku imaju prednost jedino ako na prilaznim cestama postoji znak ukrstanja sa putem sa pravom prvenstva.
User avatar
Truba
Posts: 93781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#10016 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Truba »

tempuser wrote:
BadBoy wrote:Vozilo koje se već nalazi u kružnom toku svakako ima prednost, ti si dužan stati i propustiti ga, tako da lijevi žmigavac nema apsolutno nikakvu svrhu.
Vozilo koje se nalazi u kruznom toku nema prednost osim ako nema znaka koji to definise. Bez znaka vazi pravilo desne strane i prednost ima onaj koji se ukljujuce u kruzni tok.
dajte ljud kakva je ovo logika
:? :? :?

ko je u kružnom on ima prednost to je tako jasno
Sid the sloth
Posts: 3852
Joined: 30/01/2013 15:56

#10017 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Sid the sloth »

Ocigledno nije jasno (ako se ne salis) :)
Ako nema znak onda nemas prednost ako si u kruznom toku.
User avatar
basicm
Posts: 11633
Joined: 16/01/2012 21:38

#10018 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by basicm »

Nek uleti meni pa ce viditi pravilo desne strane. I ovako sam na rubu zivaca u kruznom, ona unutrasnja zjapi prazna ali ne daju doci do nje, jos hamse gasaju namjerno da se slucajno ne ukljucis.
Seyfo
Posts: 4540
Joined: 23/08/2011 14:12

#10019 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Seyfo »

A la selamet...svašta u bašči Božijoj

Ja se nadam da se tampuser šali.

U suprotnom predstavlja opasnost za živote sviju i pitanje je dana kada će neko poginuti zbog njegovog neznanja.

Btw zbog onih koji nisu sigurni šale li se ili ne, na nekim kružnim tokovima, kao npr.onom na Vlakovu koji sam spomenuo, ima postavljen znak na prilaznim putevima da nemaju prednost nad onima u kružnom toku.
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120394
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#10020 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by MOSALJOZE »

Mirišem opkladu
Ti vozi u kružnom,ja ti uletim pa zovemo miliciju.


:hajmooo:


Ovo goranovo oko desne strane važi jedino ako postoji signalizacija..
Sid the sloth
Posts: 3852
Joined: 30/01/2013 15:56

#10021 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Sid the sloth »

Kod nas na svim kruznim tokovima ima znak (bar ono sto sam ja vidio) tako da nema brige :)
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#10022 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by seoBIH »

Black swan wrote:
tempuser wrote:
BadBoy wrote:Vozilo koje se već nalazi u kružnom toku svakako ima prednost, ti si dužan stati i propustiti ga, tako da lijevi žmigavac nema apsolutno nikakvu svrhu.
Vozilo koje se nalazi u kruznom toku nema prednost osim ako nema znaka koji to definise. Bez znaka vazi pravilo desne strane i prednost ima onaj koji se ukljujuce u kruzni tok.
dajte ljud kakva je ovo logika
:? :? :?

ko je u kružnom on ima prednost to je tako jasno
Ako nema znaka, prvenstvo ima onaj ko ulazi u raskrsnicu, tj kruzni tok, tj. onaj sa "desne strane". Nije kruzni tok "jaci" od znakova, ili "iznad" drugog tipa raskrsnice. Zato imas kruznih tokova u kojima prednost ima onaj ko se ukljucuje. Dobro, kod nas nema ni jedan, jer svi imaju znakove koji pokazuju ko ima prvenstvo.
Last edited by seoBIH on 17/05/2017 14:29, edited 1 time in total.
Sid the sloth
Posts: 3852
Joined: 30/01/2013 15:56

#10023 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Sid the sloth »

Evo i primjer one slike kruznog sto je neko vec spominjao, vidite znak na ukljucenju u kruzni

Image
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#10024 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by seoBIH »

Pa sve jasno, ako ima znak zna se.

Ovdje je naglasak da kruzni tok ima prvenstvno. Nema, ako nema znaka. Znam par ljudi koji su se vani sjebali bas zbog uvjerenja da uvijek onaj u kruznom ima prvenstvno.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#10025 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by tempuser »

Black swan wrote:
tempuser wrote:
Vozilo koje se nalazi u kruznom toku nema prednost osim ako nema znaka koji to definise. Bez znaka vazi pravilo desne strane i prednost ima onaj koji se ukljujuce u kruzni tok.
dajte ljud kakva je ovo logika
:? :? :?

ko je u kružnom on ima prednost to je tako jasno
Logika poznatija kao pravilo desne strane. Tamo gdje nema obrutog trokuta oni koji ulaze u kruzni tok imaju prednost.
Zapitaj se ti koliko poznajes propise i po kojoj logici izmisljas nova saobr. pravila.
Postavio sam snima kruznog toka oko Trijumfalne kapije u Parizu, iskljivo prednost desne strane i meni su savjetovali gledaj samo prednji desni cosak, za sve ostalo te nije briga.
Last edited by tempuser on 17/05/2017 14:43, edited 1 time in total.
Post Reply