Pa to je i sporno u cijeloj ovoj prici, pojedini ovdje hoce da nametnu nesto sto u nasem zakonu nepostoji, a ovo je BiH, koliko ja znam?!tempuser wrote:Mozda neki nacionalni propise definise drugacije i mozda je tamo negdje pravilo i mozda je muha u pravu sto se SWE tice, mozda je animacija iz klipa tacna sto se UK tice, ali u nasem zakonu ne postoji taj propis niti obavezakonektovan wrote:Po clanu zobsa, ako si zivio vise od godinu dana u Sveckoj.tempuser wrote:U nasoj drzavi ZOBS sve definise. Sad se postavlja jednostavno pitanje, po kom clanu ZOBS-a je obavezan lijevi zmigavac kad se prelazi i kad se vozi po kr. toku?
Sta vas najvise nervira kod vozaca
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- konektovan
- Posts: 51385
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#10001 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
-
tempuser
- Posts: 17100
- Joined: 08/04/2015 10:35
#10002 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Upravo tako. Po zakonu se zna kad se daje zmigavac, kad skreces/mijenjas pravac ili se prestrojavas/pretices/zaobilazis. Kako nas zakon ne tretira kruzne tokove posebno ulazak i voznja u kruznom toku je isto kao da vozis pravo bez prestrojavanja i promjene pravca. U protivnom za svaku desni u lijevu krivinu si duzan dati zmigavac.konektovan wrote:
Pa to je i sporno u cijeloj ovoj prici, pojedini ovdje hoce da nametnu nesto sto u nasem zakonu nepostoji, a ovo je BiH, koliko ja znam?!
- supercali
- Posts: 23942
- Joined: 06/07/2014 12:30
#10003 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Sporno je to da ne zelite prihvatiti nesto sto bi olaksalo voznju i smanjilo guzve koliko toliko
-
BadBoy
- Posts: 9605
- Joined: 01/11/2005 21:55
#10004 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Nije tačno. U ovom slučaju si se uhvatio skroz sporedne stvari a zanemaruješ daleko veći problem - vožnja isključivo vanjskom trakom u kružnom toku. Kod nas je to najveća boljka i daleko najveći problem u kružnim.supercali wrote:Sporno je to da ne zelite prihvatiti nesto sto bi olaksalo voznju i smanjilo guzve koliko toliko
Pored toga, tempuser je u ovom slučaju upravu.
Davanje lijevog žmigavca prije ulaska u kružni tok nije propisano našim zakonom (kružni tok nikako nije propisan kako reče tempuser). Što znači da ne postoji obaveza davanja lijevog žmigavca. To što su takva pravila u nekim drugim državama nas apsolutno ne tangira isto kao što nas ne tangira što je u nekim državama propisana smrtna kazna. Ti možeš dati lijevi žmigavac iz kurtoazije ili neke opće saobraćajne kulture, ali hajmo logički razmišljati - šta će ti LIJEVI žmigavac u tom slučaju. Vozilo koje se već nalazi u kružnom toku svakako ima prednost, ti si dužan stati i propustiti ga, tako da lijevi žmigavac nema apsolutno nikakvu svrhu.
- supercali
- Posts: 23942
- Joined: 06/07/2014 12:30
#10005 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Svrha lijevog zmigavca nije da onaj u kruznom toku gleda nego ostali koji se ukljucuju sa ostalih krakova
Kad nema definicije kruznog u zakonu onda se po kruznom moze voziti kako hoces pa je i to da raja samo vanjskom stranom vozi onda regularna
Upravo lijevim zmigavcem se podstice da se koristi i unutrasnja strana
Kad nema definicije kruznog u zakonu onda se po kruznom moze voziti kako hoces pa je i to da raja samo vanjskom stranom vozi onda regularna
Upravo lijevim zmigavcem se podstice da se koristi i unutrasnja strana
- beni-bu-man
- Posts: 17772
- Joined: 10/04/2012 09:01
- Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
#10006 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Ima ako hoces glumiti kamikazuBadBoy wrote:Nije tačno. U ovom slučaju si se uhvatio skroz sporedne stvari a zanemaruješ daleko veći problem - vožnja isključivo vanjskom trakom u kružnom toku. Kod nas je to najveća boljka i daleko najveći problem u kružnim.supercali wrote:Sporno je to da ne zelite prihvatiti nesto sto bi olaksalo voznju i smanjilo guzve koliko toliko
Pored toga, tempuser je u ovom slučaju upravu.
Davanje lijevog žmigavca prije ulaska u kružni tok nije propisano našim zakonom (kružni tok nikako nije propisan kako reče tempuser). Što znači da ne postoji obaveza davanja lijevog žmigavca. To što su takva pravila u nekim drugim državama nas apsolutno ne tangira isto kao što nas ne tangira što je u nekim državama propisana smrtna kazna. Ti možeš dati lijevi žmigavac iz kurtoazije ili neke opće saobraćajne kulture, ali hajmo logički razmišljati - šta će ti LIJEVI žmigavac u tom slučaju. Vozilo koje se već nalazi u kružnom toku svakako ima prednost, ti si dužan stati i propustiti ga, tako da lijevi žmigavac nema apsolutno nikakvu svrhu.
- zforumas
- Posts: 8730
- Joined: 25/10/2016 20:35
#10007 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Ja bih tu za svaki slucaj i ruku kroz prozor izbacio, sto je sigurno sigurno je
- seoBIH
- Posts: 8414
- Joined: 22/03/2003 00:00
#10008 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Ako se vec govori o pravilima iz drugih dzava, neka se pomenu i drzave u kojima prvenstvo prolaza ima onaj ko se ukljucuje u kruzni tokSid the sloth wrote:Ja bih ipak rekao da vi koji prilazete pravila iz drugih zemalja niste u pravu. Ako po zakonu ne treba paliti zmigavac, ako te instruktor tako uci, i ako bihamk tako kaze i plus na sve to ako meni nema smisla da se pali ipak mislim da smo u pravo mi koji tvrdimo da ne treba.supercali wrote: Sto znaci da ni zakonodavac ni bihamk onda nisu upravu
Mi dobili kruzne prije 10 godina i odmah najpametniji smo
Pravila koje se uce kod nas su pogresna u ovom slucaju
Glavno je da smo otkrili kruzne i daj na svakoj raskrsnici ga stavi a sto raja ne zna pravila je ma sta ima veze ionako nasa cesta nasa pravila jos veca zalost je sto ni strucnjaci sa travnickog sokolackog i kojeg vec fakultrta ne znaju ta pravila
Dovoljni su primjeri resornih ministara da ne znaju posao a to bi trebali znati i imati u malom prstu al jok nama je sumar ministar zdravstva hiturg ministar saobracaja komunikacija i veza itd
-
Seyfo
- Posts: 4540
- Joined: 23/08/2011 14:12
#10009 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Ležeće policajce ispred svakog prilaza kružnom toku u BiH! Jedino rješenje, vrijeme je pokazalo.
Samo na taj način se može natjerati bagra da oni u kružnom imaju prednost. Svaki put kad vozim, to zaključim. Dvaput sam umalo zagino, oba puta na kružnom u Vlakovu sa kojeg se uklučuje na autoput; lola sa autoputa oko stoje na sat uleće na kružni ,ja idem kružnim i očekujem da imam prednost. Sada očekujem da odatle neko naleti.
Samo na taj način se može natjerati bagra da oni u kružnom imaju prednost. Svaki put kad vozim, to zaključim. Dvaput sam umalo zagino, oba puta na kružnom u Vlakovu sa kojeg se uklučuje na autoput; lola sa autoputa oko stoje na sat uleće na kružni ,ja idem kružnim i očekujem da imam prednost. Sada očekujem da odatle neko naleti.
-
ITNet
- Posts: 998
- Joined: 30/09/2016 11:47
#10010 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Brale toliko rasprave oko zmigavca u kruznom ne znam kako vam se da raspravljati
Kod nas je zmigavac generalno postao luksuz, dio dodatne opreme na autu koja se samo ponekad koristi a neki automobili ga nemaju uopste
Zmigavac, tako rijekta pojava postaje na nasim cestama da i kad vidim da je neko dao zmigavac, ja mu ne jerujem da ce skrenuti vec cekam da vidim sta ce se desiti prije nego napravim svoj potez
Mene licno su ucili u auto skoli da se daje lijevi zmigavac kad se ulazi u kruzni tok i ostala pravila oko kruznog ali neraspravljao se ja ovdje sa vama
nisam ih ja sam sebi izmislio garant.
Ima i ona prica kao zakon/teorija/praksa, ono zakon kaze jedno praksa drugo i stvari budu drugacije. Npr. Instruktori nas uce da se ne vozi/gusla krajnjom lijevom trakom po gradu, cak padas na polaganju ako se istom vozikas tek tako ali kad se polozi vozacki zakuca se u tu lijevu 40kmh i guslaj i to je ok i po zakonu sta li
Mislim da bi kod ovakve i slicne konverzacije saucesnici trebali prvo napisati KAD I GDJE su polagali vozacki ispit da bi se dobila slika o sagovorniku i njegovom znanju o temi. Nije isto polagati vozacki u SA prije 5-10-20-30 godina ili polagati vozacki u rodnoj mahali prije 5-10-20-30 godina gdje imas jednu cestu, mozda jedan semafor i mislis da si sve naucio. Jednostavno se neke stvari uopste ne uce i ne spominju u mahalama koje su vezane za "gradski saobracaj i kulturu"i sa vremenom se prilikom ucenja stvari pocinju mjenjati, sto su mene ucili mozda danas ne uce itd...
Mene licno su ucili u auto skoli da se daje lijevi zmigavac kad se ulazi u kruzni tok i ostala pravila oko kruznog ali neraspravljao se ja ovdje sa vama
Ima i ona prica kao zakon/teorija/praksa, ono zakon kaze jedno praksa drugo i stvari budu drugacije. Npr. Instruktori nas uce da se ne vozi/gusla krajnjom lijevom trakom po gradu, cak padas na polaganju ako se istom vozikas tek tako ali kad se polozi vozacki zakuca se u tu lijevu 40kmh i guslaj i to je ok i po zakonu sta li
Mislim da bi kod ovakve i slicne konverzacije saucesnici trebali prvo napisati KAD I GDJE su polagali vozacki ispit da bi se dobila slika o sagovorniku i njegovom znanju o temi. Nije isto polagati vozacki u SA prije 5-10-20-30 godina ili polagati vozacki u rodnoj mahali prije 5-10-20-30 godina gdje imas jednu cestu, mozda jedan semafor i mislis da si sve naucio. Jednostavno se neke stvari uopste ne uce i ne spominju u mahalama koje su vezane za "gradski saobracaj i kulturu"i sa vremenom se prilikom ucenja stvari pocinju mjenjati, sto su mene ucili mozda danas ne uce itd...
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#10011 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Najgora situacija je kad da desni zmigavac za iskljucenje i nastavi kretnju kruznim tokom
Zato samo otvorite 500 ociju i lagano

Zato samo otvorite 500 ociju i lagano
- konektovan
- Posts: 51385
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#10012 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Najvaznije je prilagoditi brzinu tj. smanjiti istu pri ulasku u kruzni, i sve ce biti ok. Ako se treba iskljuciti, gledaj desnz stranu, ako nije sigurno, provrti se jos jedan krug laganini, sve dok ne bude sigurno za iskljucenje.
-
tempuser
- Posts: 17100
- Joined: 08/04/2015 10:35
#10013 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Vozilo koje se nalazi u kruznom toku nema prednost osim ako nema znaka koji to definise. Bez znaka vazi pravilo desne strane i prednost ima onaj koji se ukljujuce u kruzni tok.BadBoy wrote:Vozilo koje se već nalazi u kružnom toku svakako ima prednost, ti si dužan stati i propustiti ga, tako da lijevi žmigavac nema apsolutno nikakvu svrhu.
-
tempuser
- Posts: 17100
- Joined: 08/04/2015 10:35
#10014 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Svrhu tvog lijevog zmigavca apsolutno ispunjava i voznja po ZOBS-u tako da je apsolutno nepotreban. Vozilo koje je kruznim tokom krece bez zmigavca nastavlja voznju kruznim tokom, vozilo koje se kruznim tokom krece sa desnim zmigavcem se iskljucuje sa kruznog toka ili prelazi iz unutrasnje trake u vanjsku. Vrlo jednostavno. E sad buduci da se kod nas propisi ne postuju nijedna od dvije varijante ne pije vode.supercali wrote:Svrha lijevog zmigavca nije da onaj u kruznom toku gleda nego ostali koji se ukljucuju sa ostalih krakova
Kad nema definicije kruznog u zakonu onda se po kruznom moze voziti kako hoces pa je i to da raja samo vanjskom stranom vozi onda regularna
Upravo lijevim zmigavcem se podstice da se koristi i unutrasnja strana
-
tempuser
- Posts: 17100
- Joined: 08/04/2015 10:35
#10015 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Kruzni tok sam po sebi nema prednost jer vazi pravilo desne strane. Vozaci u kruznom toku imaju prednost jedino ako na prilaznim cestama postoji znak ukrstanja sa putem sa pravom prvenstva.Seyfo wrote:Ležeće policajce ispred svakog prilaza kružnom toku u BiH! Jedino rješenje, vrijeme je pokazalo.
Samo na taj način se može natjerati bagra da oni u kružnom imaju prednost. Svaki put kad vozim, to zaključim. Dvaput sam umalo zagino, oba puta na kružnom u Vlakovu sa kojeg se uklučuje na autoput; lola sa autoputa oko stoje na sat uleće na kružni ,ja idem kružnim i očekujem da imam prednost. Sada očekujem da odatle neko naleti.
- Truba
- Posts: 93781
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#10016 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
dajte ljud kakva je ovo logikatempuser wrote:Vozilo koje se nalazi u kruznom toku nema prednost osim ako nema znaka koji to definise. Bez znaka vazi pravilo desne strane i prednost ima onaj koji se ukljujuce u kruzni tok.BadBoy wrote:Vozilo koje se već nalazi u kružnom toku svakako ima prednost, ti si dužan stati i propustiti ga, tako da lijevi žmigavac nema apsolutno nikakvu svrhu.
ko je u kružnom on ima prednost to je tako jasno
-
Sid the sloth
- Posts: 3852
- Joined: 30/01/2013 15:56
#10017 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Ocigledno nije jasno (ako se ne salis) 
Ako nema znak onda nemas prednost ako si u kruznom toku.
Ako nema znak onda nemas prednost ako si u kruznom toku.
- basicm
- Posts: 11633
- Joined: 16/01/2012 21:38
#10018 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Nek uleti meni pa ce viditi pravilo desne strane. I ovako sam na rubu zivaca u kruznom, ona unutrasnja zjapi prazna ali ne daju doci do nje, jos hamse gasaju namjerno da se slucajno ne ukljucis.
-
Seyfo
- Posts: 4540
- Joined: 23/08/2011 14:12
#10019 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
A la selamet...svašta u bašči Božijoj
Ja se nadam da se tampuser šali.
U suprotnom predstavlja opasnost za živote sviju i pitanje je dana kada će neko poginuti zbog njegovog neznanja.
Btw zbog onih koji nisu sigurni šale li se ili ne, na nekim kružnim tokovima, kao npr.onom na Vlakovu koji sam spomenuo, ima postavljen znak na prilaznim putevima da nemaju prednost nad onima u kružnom toku.
Ja se nadam da se tampuser šali.
U suprotnom predstavlja opasnost za živote sviju i pitanje je dana kada će neko poginuti zbog njegovog neznanja.
Btw zbog onih koji nisu sigurni šale li se ili ne, na nekim kružnim tokovima, kao npr.onom na Vlakovu koji sam spomenuo, ima postavljen znak na prilaznim putevima da nemaju prednost nad onima u kružnom toku.
- MOSALJOZE
- Posts: 120394
- Joined: 26/11/2012 20:09
- Location: Republika Bosna i Hercegovina
#10020 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Mirišem opkladu
Ti vozi u kružnom,ja ti uletim pa zovemo miliciju.
Ovo goranovo oko desne strane važi jedino ako postoji signalizacija..
Ti vozi u kružnom,ja ti uletim pa zovemo miliciju.
Ovo goranovo oko desne strane važi jedino ako postoji signalizacija..
-
Sid the sloth
- Posts: 3852
- Joined: 30/01/2013 15:56
#10021 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Kod nas na svim kruznim tokovima ima znak (bar ono sto sam ja vidio) tako da nema brige 
- seoBIH
- Posts: 8414
- Joined: 22/03/2003 00:00
#10022 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Ako nema znaka, prvenstvo ima onaj ko ulazi u raskrsnicu, tj kruzni tok, tj. onaj sa "desne strane". Nije kruzni tok "jaci" od znakova, ili "iznad" drugog tipa raskrsnice. Zato imas kruznih tokova u kojima prednost ima onaj ko se ukljucuje. Dobro, kod nas nema ni jedan, jer svi imaju znakove koji pokazuju ko ima prvenstvo.Black swan wrote:dajte ljud kakva je ovo logikatempuser wrote:Vozilo koje se nalazi u kruznom toku nema prednost osim ako nema znaka koji to definise. Bez znaka vazi pravilo desne strane i prednost ima onaj koji se ukljujuce u kruzni tok.BadBoy wrote:Vozilo koje se već nalazi u kružnom toku svakako ima prednost, ti si dužan stati i propustiti ga, tako da lijevi žmigavac nema apsolutno nikakvu svrhu.
![]()
![]()
![]()
ko je u kružnom on ima prednost to je tako jasno
Last edited by seoBIH on 17/05/2017 14:29, edited 1 time in total.
-
Sid the sloth
- Posts: 3852
- Joined: 30/01/2013 15:56
#10023 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Evo i primjer one slike kruznog sto je neko vec spominjao, vidite znak na ukljucenju u kruzni


- seoBIH
- Posts: 8414
- Joined: 22/03/2003 00:00
#10024 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Pa sve jasno, ako ima znak zna se.
Ovdje je naglasak da kruzni tok ima prvenstvno. Nema, ako nema znaka. Znam par ljudi koji su se vani sjebali bas zbog uvjerenja da uvijek onaj u kruznom ima prvenstvno.
Ovdje je naglasak da kruzni tok ima prvenstvno. Nema, ako nema znaka. Znam par ljudi koji su se vani sjebali bas zbog uvjerenja da uvijek onaj u kruznom ima prvenstvno.
-
tempuser
- Posts: 17100
- Joined: 08/04/2015 10:35
#10025 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Logika poznatija kao pravilo desne strane. Tamo gdje nema obrutog trokuta oni koji ulaze u kruzni tok imaju prednost.Black swan wrote:dajte ljud kakva je ovo logikatempuser wrote:
Vozilo koje se nalazi u kruznom toku nema prednost osim ako nema znaka koji to definise. Bez znaka vazi pravilo desne strane i prednost ima onaj koji se ukljujuce u kruzni tok.
![]()
![]()
![]()
ko je u kružnom on ima prednost to je tako jasno
Zapitaj se ti koliko poznajes propise i po kojoj logici izmisljas nova saobr. pravila.
Postavio sam snima kruznog toka oko Trijumfalne kapije u Parizu, iskljivo prednost desne strane i meni su savjetovali gledaj samo prednji desni cosak, za sve ostalo te nije briga.
Last edited by tempuser on 17/05/2017 14:43, edited 1 time in total.
