Cijene stanova All about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#10001 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

acuupo wrote: 13/08/2022 09:44 Kada gledamo cijene stanova u Beogradu,Zagrebu,Skoplju u odnosu na Sarajevo ,da li ima iko kompetentan da moze napraviti bilo kakvo poredjenje naprimjer u odnosu na 2008 godinu kada je bila ista kriza ili slicna ,da li ce cijene stanova da padaju ili ove cijene ostaju u nedogled
Sta pisac hoce da pita je to, da li prodavati nekretnine ,za stan kupljen prije tri godine jos kada je bio samo na papiru po danasnjim prodajnim kretanjima moze se zaraditi 70 do 8o pa cak i 90 posto na njemu ,malo nerealno ali tako je kako je 🤔🤔,da li ipak i pored tolike zarade ne prodavati nekretnine zato sto sa druge strane imas inflaciju ,rat u Ukrajini i td ...
Ako prodaš, taj novac od zarade moraš opet investirati u nešto. A i sve drugo je podivljalo tako da opet ne dobijaš ništa. Jedino prodati sada i nadati se da će nekretnine drastično pojeftiniti pa da kupiš i da si tom zaradom na stanu, zaradio novu nekretninu. Pojeftiniti malo možda i hoće, ali toliko da bi se isplatilo ne vjerujem.
milojicabrzi
Posts: 2620
Joined: 18/11/2009 12:43

#10002 Re: Cijene stanova All about

Post by milojicabrzi »

Ma sve je to ok odnos, mada ima taj neki ružan prizvuk, da je tebi bolje, što izdržavano lice prije umre :run:

Ali zapad i surovi kapitalizam, polako postaju naša svakodnevnica...

U suštini, za osobe koje su iznad 70 god. za izdržavaoca je godišni iznos cca 6000 KM, ako osoba poživi 10-ak godina, eto stana za cijenu od 60 000 KM, što se ne može naći na tržištu...

Jedini je "rizik" ako izdržavana osoba poživi 15+ godina, u tom slučaju, plaćeni iznos se bliži vrijednosti nekog prosječnog stana, a za izdržavaoca je nepovoljno, što on plaća a nije u posjedu stana.

Kako je neko par postova iznad naveo primjer, u nekim slučajevima to ide ok za izdržavaoca, mada ja znam i za slučajeve da te stare osobe postanu baš težina, dosta su lošeg zdravlja, pa "peglaju" izdržavaoca i preko tog iznosa što im se plati (tipa kupi novine, hajde pij samnom kafu itd).

Znam za ženu koja je tako poživjela nekih cca 10+ godina, prvo je nudila tu opciju izdržavanja rodbini, ali niko nije htio jer je teške naravi, našla je nekog "pacijenta" a na kraju mislim da je izdržavaocu "na nos" izašao taj stan od cca 40 m2 u Lukavici, koji je ostao iza nje, a tad je vrijedio možda 50 000 KM.
talijan97
Posts: 1599
Joined: 26/11/2019 18:18

#10003 Re: Cijene stanova All about

Post by talijan97 »

Ma čudno je to meni.

Da sam starac, uvijek bi u podsvijesti imao, "jedva čekaš da krepam".
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#10004 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

Čudno ili ne, ljudi se tako snalaze. Nije to ništa novo, a u većini slučajeva je dobro za obje strane jer vlasnik stana ima bolju starost, a onaj ko ga izdržava osigura na neki način budućnost. Ako već ljudi nemaju nasljednika bolje da na taj način prepuste nekome stan nego da on pripadne državi i neki ga se političar kriminalac dokopa.
User avatar
parappa
Posts: 3706
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#10005 Re: Cijene stanova All about

Post by parappa »

madesa wrote: 13/08/2022 10:22
Staylezz wrote: 12/08/2022 16:12 Image

offtopic ali :-)
odlicna stvar. Ja se dvoumim da jednoj zeni ponudim ovo isto. 65 godina ima,nigdje nikoga nema ni muza,djece,brace,sestara. Stan kod 2 gimnazije nekih 70m2. Ali strah me reakcije njene :D
Ponudiš joj otkup stana za nižu cijenu od tržišne uz ugovor da ima pravo da živi u stanu dok je živa... to je normala na zapadu
User avatar
Porodice Foht
Posts: 3714
Joined: 14/01/2019 04:56

#10006 Re: Cijene stanova All about

Post by Porodice Foht »

mirota wrote: 12/08/2022 09:30 Trebinje, nema novogradnje ispod 2400-3500-4000 i sve prodano, a pravi se bas bas dosta
Nije mi jasno to Trebinje. Osim blizine Dubrovnika i blage klime to je teska sirotinja. Nadjite neku firmu ozbiljniju da zaposljava vise ljudi? Nema. Od cega se pumpaju te cijene stanova ne kontam? Dovoljno je pogedati sta Trebinjci pisu o tom gradu nakon septembra bas na ovom forumu o tom gradu, kakva je to depra sve do aprila-maja a vidi cijena stanova! :? :shock:
User avatar
mirota
Posts: 4673
Joined: 11/01/2018 11:42

#10007 Re: Cijene stanova All about

Post by mirota »

naajveca fabrika je oko 2500 ljudi a to je Dubrovnik, nazalost

stanove kupuju nerezidenti, ljudi iz HRv, Srb, CG, dijaspora, eto ti odgovora...

bolje da su u stanu mu pare, nego u banci za 0.4 % kamate
vanjki
Posts: 2236
Joined: 26/10/2006 17:37

#10008 Re: Cijene stanova All about

Post by vanjki »

Porodice Foht wrote: 14/08/2022 08:48
mirota wrote: 12/08/2022 09:30 Trebinje, nema novogradnje ispod 2400-3500-4000 i sve prodano, a pravi se bas bas dosta
Nije mi jasno to Trebinje. Osim blizine Dubrovnika i blage klime to je teska sirotinja. Nadjite neku firmu ozbiljniju da zaposljava vise ljudi? Nema. Od cega se pumpaju te cijene stanova ne kontam? Dovoljno je pogedati sta Trebinjci pisu o tom gradu nakon septembra bas na ovom forumu o tom gradu, kakva je to depra sve do aprila-maja a vidi cijena stanova! :? :shock:
Pa odlican polozaj tj.za 15 min si na moru.Odlicna klima i lijep grad.A cijene su digli najvise Beogradjani koji puno kupuju i od sada cujem da Dubrovcani kupuju a svoje izdaju
User avatar
Truba
Posts: 93805
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#10009 Re: Cijene stanova All about

Post by Truba »

parappa wrote: 14/08/2022 08:28
madesa wrote: 13/08/2022 10:22

odlicna stvar. Ja se dvoumim da jednoj zeni ponudim ovo isto. 65 godina ima,nigdje nikoga nema ni muza,djece,brace,sestara. Stan kod 2 gimnazije nekih 70m2. Ali strah me reakcije njene :D
Ponudiš joj otkup stana za nižu cijenu od tržišne uz ugovor da ima pravo da živi u stanu dok je živa... to je normala na zapadu
Na zapadu je rijec svetinja
A kod nas bi se pojavili stanari s pravom, rodjaci s ugovorom o poklonu, vanbracna djeca te mlatimudan s testamentom
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#10010 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

Porodice Foht wrote: 14/08/2022 08:48
Nije mi jasno to Trebinje. Osim blizine Dubrovnika i blage klime to je teska sirotinja. Nadjite neku firmu ozbiljniju da zaposljava vise ljudi? Nema. Od cega se pumpaju te cijene stanova ne kontam? Dovoljno je pogedati sta Trebinjci pisu o tom gradu nakon septembra bas na ovom forumu o tom gradu, kakva je to depra sve do aprila-maja a vidi cijena stanova! :? :shock:
Trebinje ima ogroman potencijal, jedan od najvećih u BiH kada su gradovi u pitanju. Nisu oni nikakva sirotinja, tj. ništa veća od ljudi u ostalim gradovima u BiH. Imaju Dubrovnik za sezonske poslove, imaju elektroprivredu, hidroelektrane, imaju SL fabriku slatkiša koja zapošljava fin broj ljudi.... Dosta se zaradi i u sezoni od turizma. Mrtvilo je možda oktobar, novembar i februar. Svim ostalim mjesecima se osjeća život. Nemoj da posmatraš samo Sarajevo i Banja Luku, šta se to posebno dešava u drugim gradovima u BiH? Ništa.

Na žalost cijena nekretnina jeste takva da se "običan trebinjac" mora dobro nateći da kupi nešto uz pomoć kredita.
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8609
Joined: 11/02/2009 15:21

#10011 Re: Cijene stanova All about

Post by Ajatolah_ »

Black swan wrote: 14/08/2022 10:45
parappa wrote: 14/08/2022 08:28

Ponudiš joj otkup stana za nižu cijenu od tržišne uz ugovor da ima pravo da živi u stanu dok je živa... to je normala na zapadu
Na zapadu je rijec svetinja
A kod nas bi se pojavili stanari s pravom, rodjaci s ugovorom o poklonu, vanbracna djeca te mlatimudan s testamentom
Ugovor o doživotnom izdržavanju je na sudu jači od tih nabrojanih stvari.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#10012 Re: Cijene stanova All about

Post by moonca »

_id=18284906 wrote:14/08/2022 08:28 Ponudiš joj otkup stana za nižu cijenu od tržišne uz ugovor da ima pravo da živi u stanu dok je živa... to je normala na zapadu
Zasto bi to radila..kad moze iznajmit sobu,za veche novce. :-)
.ovo je neki ' nigerijski' biznis.. :-)
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52680
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#10013 Re: Cijene stanova All about

Post by Chmoljo »

Nigerija, jedna od jacih pravnih skola... Hans Kelsengogo.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83418
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#10014 Re: Cijene stanova All about

Post by _BataZiv_0809 »

Chmoljo wrote: 14/08/2022 15:40 Nigerija, jedna od jacih pravnih skola... Hans Kelsengogo.
Ne uchi se to na kursu...
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52680
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#10015 Re: Cijene stanova All about

Post by Chmoljo »

Ma realno, tukne na rasizam, al haj :mrgreen:
User avatar
Truba
Posts: 93805
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#10016 Re: Cijene stanova All about

Post by Truba »

Ajatolah_ wrote: 14/08/2022 15:27
Black swan wrote: 14/08/2022 10:45
Na zapadu je rijec svetinja
A kod nas bi se pojavili stanari s pravom, rodjaci s ugovorom o poklonu, vanbracna djeca te mlatimudan s testamentom
Ugovor o doživotnom izdržavanju je na sudu jači od tih nabrojanih stvari.
Znam
Jaci od 15 godina ugovora o poklonu?

Ali kad je neko ziv jidje nikog
Kad umre pojavi se gomila rodjaka ugovora pismenih usmenih papira poklona testamenata
Itd
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52680
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#10017 Re: Cijene stanova All about

Post by Chmoljo »

To je tako svugdje. Nismo mi nista bolji ili losiji.

Nakveci problem koji nastaje kod nas je sto smo lijeni da popeglamo pravo stanje stvari kroz papire. Pa tako unucad koja ima svoju unucad zivi na imovini koja se vodi na djedu.

Jer im je mrsko, jer im je trosak, jer birokracija, jer mije je, sta mi ko moze itd. itd.

Kad je stanje cisto, manje je nesporazuma.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83418
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#10018 Re: Cijene stanova All about

Post by _BataZiv_0809 »

Chmoljo wrote: 14/08/2022 15:42 Ma realno, tukne na rasizam, al haj :mrgreen:
Moguche, dugo se to kuva ali nikako da dodje...do kraja :zoka:
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8609
Joined: 11/02/2009 15:21

#10019 Re: Cijene stanova All about

Post by Ajatolah_ »

Black swan wrote: 14/08/2022 15:43
Ajatolah_ wrote: 14/08/2022 15:27
Ugovor o doživotnom izdržavanju je na sudu jači od tih nabrojanih stvari.
Znam
Jaci od 15 godina ugovora o poklonu?

Ali kad je neko ziv jidje nikog
Kad umre pojavi se gomila rodjaka ugovora pismenih usmenih papira poklona testamenata
Itd
Jači je i od ugovora o poklonu i od testamenta.
User avatar
Truba
Posts: 93805
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#10020 Re: Cijene stanova All about

Post by Truba »

Znam bolan sve ali uvijek te nekomoze jebavat ako si peh i ako je vlasnik stana cisto zlo
Kazem ti prije 15 godina ugovor o poklonu
Prije deset testament na papir sa svejdocima
Onda s tobom nesto radi i pregovara

Kupis u novogradnji pa imas problema :mrgreen:
snijeg_led
Posts: 7889
Joined: 08/12/2019 21:35

#10021 Re: Cijene stanova All about

Post by snijeg_led »

Ugovor o dozivotnom izdrzavanju znaci da ces se za nekoga brinuti do kraja zivota. Tako i bi.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#10022 Re: Cijene stanova All about

Post by moonca »

Imala sam komshiju. brinuo se o starijim osobama.. rad na ' crno' . i bila kombinacija s jednom zenom.. on trazio milion ona ponudila 200 hiljada $ .. on odustao.. :lol: josh ljut..
User avatar
Truba
Posts: 93805
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#10023 Re: Cijene stanova All about

Post by Truba »

I onda zivi 15 godina i svaki dan te jebaje
I to se moze raskinuti ako si nezadovoljan
Jednom se ne javis ni odvedes u hitnu eto nove zrtve za dozovotno uzdrzavanje :mrgreen:

Znam za x primjera izmedju crkve i baba gdje su babe nadzivjele 5 zupnika...onaj 6.raskine ugovor
Baba umre nakon 7 dana :lol:
User avatar
Isner
Posts: 1911
Joined: 07/02/2012 15:23
Location: Under the bridge

#10024 Re: Cijene stanova All about

Post by Isner »

Smetnje wrote: 02/08/2022 15:53 Ako neko moze da mi malo objasni proceduru. Koliko se ceka da izadju ovi iz porezne uprave da procijene stan i da li to znaci da ne mogu nista renovirati prije nego sto oni to odrade i da ako renoviram platit cu veci porez
Ja sam u Sarajevu cekao sedam dana. Kada sam predao ugovor u Poreznu, zvali su me nakon tri dana i pitali kad mogu izaci na lice mjesta da pogledaju. U dogovoreno vrijeme došla su trojica iz Porezne uprave i konstatovali da je nekretnina placena jeftinije od tržišne vrijednosti (nekoliko maraka ispod 2000 KM po kvadratu) i rekli, u smislu "ovo ovako ne može, mora za porez malo veca vrijednost kvadrata".... Pa smo se onda natezali pola sata, bilo je tu i pitanja "koliko si prodavcu stana dao u koverti" i na kraju, kao na pijaci, izasli su sa prijedlogom da umjesto ukupno placenih 121.000 kao osnovu za porez obracunaju 124.500 KM. Buduci da je porez 5 %, kad sam izracunao, umjesto 6000 KM platicu 6225 KM i ja pristao, da se ne gnjavim sa njima. Sve u svemu, ostao mi je utisak kao da sam na pijaci jer paušalno određuju cijenu poreza (ja sam ocekivao neki pravilnik, tipa zona, novogradnja/starogradnja itd).
Onda imaš rok od 30 dana od dana urucenja Rjesenja da platis taj porez, ukoliko ne platis u tom roku, za svaki naredni dan ti zaracunavaju 0,4% zatezne kamate. Pa kad to uplatis, onda ti ovjere ostale ugovore, opet odes kod njih jer ugovore preuzimas licno i sa njima ides u Sud na knjizenje..
User avatar
Isner
Posts: 1911
Joined: 07/02/2012 15:23
Location: Under the bridge

#10025 Re: Cijene stanova All about

Post by Isner »

GandalfSivi wrote: 02/08/2022 16:38
Haris.ba wrote: 02/08/2022 16:36

Porez je na nekretninu, nije na pokretne stvari u stanu.

Ako mislis da ce ti krecenje povecati cijenu stan...ne znam. Svasta je moguce.
Nece mu ba niko ulaziti u stan da vidi je li okrecen…
Bgm, meni su obišli i wc, zavirili gdje god su mogli. Jedan gledao stolariju, drugi i česme provjerio da li rade.
Post Reply