Ateizam vs. Religija

Rasprave o vjerskim temama.
Locked
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#10001 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Bloo »

zatezna kamata je propisana i zakonom izmedu ostalog za potrazivanja radnika prema poslodavcu :) radni sporovi npr.

Tako da je boemica dobro ukazala da se u islamu vjerovatno misli na lihvarenje i zelenasenje.
Dosta bankarskih i finansijskih proizvoda i instrumenata nije postojalo u doba Poslanika, te je shodno tome potrebno definisati sta je dozvoljeno u islamskom bankarstvu a sta ne.
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4364
Joined: 09/09/2018 23:21

#10002 Re: Ateizam vs. Religija

Post by tuzlak1212 »

Boemica wrote:
tuzlak1212 wrote: Da to je zabranjeno u islamu.
Kad ce neko vratit kredit, tu je sud za te stvari da kazni onog ko ne vraca dug na vrijeme i uporno kasni,s kaznom gdje ce morat vecu svotu novca vratiti.
U ekonomiji je rijec kamata sireg znacenja i ima vise vrsta
I gdje je tu razlika?
Da l' ti obračunao sud kaznu, il' ti banka obračunala kaznu?
Jedna od "prednosti" :lol: zateznih kamata je i u tome što ne mora trošiti pare na sudske troškove.

A i to tačno znaš kad potpisuješ ugovor o kreditu, kolika je zatezna kamata i u kojim slučajevima se ona obračunava.
Postoji razlika u praksi ne na papiru.
Ako sam ostao bez posla i ne mogu da vracam dug nece me sud kaznit tako sto ce povecat dug, a kod zatezne kamate banku cesto boli briga za moje stanje
(mi ovdje pricamo i serijatskom drustvu, sudu, zaduzivanju itd. i poredimo za zapadnim svijetom da te podsjetim, barem ja tako dozivljavam ovu raspravicu.)
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#10003 Re: Ateizam vs. Religija

Post by King Theoden »

Pa to ti i govorim. Iako je glavna djelatnost kreditiranje, to nije ono što jednu ustanovu čini bankom.
Tek kada se gore pobrojano integriše u jednu cjelinu, onda se takva ustanova naziva bankom.
Dakle,islamska ima sve što i klasična poput recimo transakcija i vođenja računa, ali nema kamatne kredite.
Nadam se da smo završili na ovu temu :zzzz:
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4364
Joined: 09/09/2018 23:21

#10004 Re: Ateizam vs. Religija

Post by tuzlak1212 »

Bloo wrote:zatezna kamata je propisana i zakonom izmedu ostalog za potrazivanja radnika prema poslodavcu :) radni sporovi npr.

Tako da je boemica dobro ukazala da se u islamu vjerovatno misli na lihvarenje i zelenasenje.
Dosta bankarskih i finansijskih proizvoda i instrumenata nije postojalo u doba Poslanika, te je shodno tome potrebno definisati sta je dozvoljeno u islamskom bankarstvu a sta ne.
Da, to je to :thumbup:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#10005 Re: Ateizam vs. Religija

Post by ExNihilo »

Fizički me boli kakve gluposti se ovdje pišu. :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#10006 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Bloo »

Dino34 wrote:Pa to ti i govorim. Iako je glavna djelatnost kreditiranje, to nije ono što jednu ustanovu čini bankom.
Tek kada se gore pobrojano integriše u jednu cjelinu, onda se takva ustanova naziva bankom.
Dakle,islamska ima sve što i klasična poput recimo transakcija i vođenja računa, ali nema kamatne kredite.
Nadam se da smo završili na ovu temu :zzzz:
Kao sto je vec spomenuto u diskusiji, ocito ne razumijete sta je kamata. :)
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#10007 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Boemica »

tuzlak1212 wrote:
Boemica wrote:
tuzlak1212 wrote: Da to je zabranjeno u islamu.
Kad ce neko vratit kredit, tu je sud za te stvari da kazni onog ko ne vraca dug na vrijeme i uporno kasni,s kaznom gdje ce morat vecu svotu novca vratiti.
U ekonomiji je rijec kamata sireg znacenja i ima vise vrsta
I gdje je tu razlika?
Da l' ti obračunao sud kaznu, il' ti banka obračunala kaznu?
Jedna od "prednosti" :lol: zateznih kamata je i u tome što ne mora trošiti pare na sudske troškove.

A i to tačno znaš kad potpisuješ ugovor o kreditu, kolika je zatezna kamata i u kojim slučajevima se ona obračunava.
Postoji razlika u praksi ne na papiru.
Ako sam ostao bez posla i ne mogu da vracam dug nece me sud kaznit tako sto ce povecat dug, a kod zatezne kamate banku cesto boli briga za moje stanje
(mi ovdje pricamo i serijatskom drustvu, sudu, zaduzivanju itd. i poredimo za zapadnim svijetom da te podsjetim, barem ja tako dozivljavam ovu raspravicu.)
Nece te banka kazniy jer si ostao bez posla time sto ce ti obracunavati kamate dodatne, nego ce tvoj dug prebaciti na suduznika ili jemca, a ti se snalazi kako ces njemu vratiti.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#10008 Re: Ateizam vs. Religija

Post by ExNihilo »

Nema više žiranata, sad ti samo uzmu stan. :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#10009 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Bloo »

ExNihilo wrote:Fizički me boli kakve gluposti se ovdje pišu. :D
Ja prva imam elementarno znanje, mozda i nedovoljno za diskusiju, a na osnovu privatnih i poslovnih odnosa sa bankama.
nije me sramota reci.

Problem koji vidim odnosno uzrok nerazumijevanja izmedu diskutanata je sto se ocito poimanje kamate razlikuje kod npr. Smrcka i Boemice.
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4364
Joined: 09/09/2018 23:21

#10010 Re: Ateizam vs. Religija

Post by tuzlak1212 »

Boemica wrote:
tuzlak1212 wrote:
Boemica wrote: I gdje je tu razlika?
Da l' ti obračunao sud kaznu, il' ti banka obračunala kaznu?
Jedna od "prednosti" :lol: zateznih kamata je i u tome što ne mora trošiti pare na sudske troškove.

A i to tačno znaš kad potpisuješ ugovor o kreditu, kolika je zatezna kamata i u kojim slučajevima se ona obračunava.
Postoji razlika u praksi ne na papiru.
Ako sam ostao bez posla i ne mogu da vracam dug nece me sud kaznit tako sto ce povecat dug, a kod zatezne kamate banku cesto boli briga za moje stanje
(mi ovdje pricamo i serijatskom drustvu, sudu, zaduzivanju itd. i poredimo za zapadnim svijetom da te podsjetim, barem ja tako dozivljavam ovu raspravicu.)
Nece te banka kazniy jer si ostao bez posla time sto ce ti obracunavati kamate dodatne, nego ce tvoj dug prebaciti na suduznika ili jemca, a ti se snalazi kako ces njemu vratiti.
A zirant ti je muz, brat, otac :lol: wow bas je razlika :D
Ne kvotaj me vise, odjavljujem se s ove diskusije :roll:
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#10011 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Boemica »

tuzlak1212 wrote: A zirant ti je muz, brat, otac :lol: wow bas je razlika :D
Ne kvotaj me vise, odjavljujem se s ove diskusije :roll:
Banka ti nije prijatelj :lol: Njoj je u cilju da naplati svoja dugovanja, a to što će se to odrazit na tvoj kućni budžet je tvoj problem kojeg si trebao biti svjestan onda kada si podizao kredit.

Ne znam ni što si se prijavio na nju
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#10012 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Boemica »

ExNihilo wrote:Nema više žiranata, sad ti samo uzmu stan. :D
Nisam digla nikad stambeni kredit :lol: al' za ovaj svoj imam žiranta :D

I nije mi ni otac ni brat, zamisli, dobijem otkaz i drugarica mi bude morala vraćat kredit :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4364
Joined: 09/09/2018 23:21

#10013 Re: Ateizam vs. Religija

Post by tuzlak1212 »

Boemica wrote:
tuzlak1212 wrote: A zirant ti je muz, brat, otac :lol: wow bas je razlika :D
Ne kvotaj me vise, odjavljujem se s ove diskusije :roll:
Banka ti nije prijatelj :lol: Njoj je u cilju da naplati svoja dugovanja, a to što će se to odrazit na tvoj kućni budžet je tvoj problem kojeg si trebao biti svjestan onda kada si podizao kredit.

Ne znam ni što si se prijavio na nju
Pa to ovdje i pricamo da islam zabranjuje lihvarenje. To sto ti pravdas lihvarenje je nesto drugo nevezano za temu. Da ti nisi malo izgubila osu diskusije :zoka:
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#10014 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Boemica »

tuzlak1212 wrote:
Boemica wrote:
tuzlak1212 wrote: A zirant ti je muz, brat, otac :lol: wow bas je razlika :D
Ne kvotaj me vise, odjavljujem se s ove diskusije :roll:
Banka ti nije prijatelj :lol: Njoj je u cilju da naplati svoja dugovanja, a to što će se to odrazit na tvoj kućni budžet je tvoj problem kojeg si trebao biti svjestan onda kada si podizao kredit.

Ne znam ni što si se prijavio na nju
Pa to ovdje i pricamo da islam zabranjuje lihvarenje. To sto ti pravdas lihvarenje je nesto drugo nevezano za temu. Da ti nisi malo izgubila osu diskusije :zoka:
Rekli ste na početku da islam zabranjuje kamate, pa su se dali neki primjeri, koji su navodno dozvoljeni, a očito su kamate, samo ne želite tako da ih zovete :lol: Da ne pričam o tome da nisi ni znao šta je kamata.

Zatezna kamata nije lihvarenje, izvršavaj svoje obaveze i neće te niko dirati.

Lihvarenjem bi se moglo nazvati zaduživanje sa promjenjivim kamatnim stopama :) a ni to ne pravdam, samo velim kako stvari stoje.

Niko nikoga ne tjera da diže kredite, i kada odeš u banku niko ti ne brani da pročitaš svako slovo ugovora, i tačno znaš u šta se upuštaš.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#10015 Re: Ateizam vs. Religija

Post by ExNihilo »

Bloo wrote:
ExNihilo wrote:Fizički me boli kakve gluposti se ovdje pišu. :D
Ja prva imam elementarno znanje, mozda i nedovoljno za diskusiju, a na osnovu privatnih i poslovnih odnosa sa bankama.
nije me sramota reci.

Problem koji vidim odnosno uzrok nerazumijevanja izmedu diskutanata je sto se ocito poimanje kamate razlikuje kod npr. Smrcka i Boemice.
Ma Boemica je očigledno u pravu.
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#10016 Re: Ateizam vs. Religija

Post by King Theoden »

Bloo wrote:Kao sto je vec spomenuto u diskusiji, ocito ne razumijete sta je kamata
Treba ovo, treba ono. Boemica je pojasnila.
Stvarno? :-D
Islam je to nama pojasnio prije 14 stoljeća, samo je potrebno vladati materijom da bi se znao tačan odgovor.

Riba ili kamata dolazi u značenju ili ima korijen u značenju uvećanja ili umnožavanja i odnosi se na svaki višak u odnosu na glavnicu koja se posuđuje.
Dakle, nebitno radilo se o novcu ili robi.
Islamski učenjaci su detaljno opisali kamatno poslovanje, kako oni prvi, tako i moderni.
Koga zanimaju detalji, neka nađe tekstove o kamati koje je ostavio imam razi.

Sad ne znam je l drug smrle pobjegao, ili se zadao u bespuća interneta kako bi našao kako posluju te tzv islamske banke.
Evo pojašnjenja.
Što se tiče finansiranja nekretnina, najčešća su dva modela: mudaraba i murabaha.
Jedan funkcioniše tako što ti nađeš objekat, banka ga kupi i preporoda tebi uz nadoknadu.
Islam kaže da je taj način poslovanja bez rizika zabranjen, plus je zabranjeno to da ti kao subjekat zarađuješ na bratu koristeći njegovu potrebu ili nevolju.
Treće, riba je sve što se množi ili uvećava bez promjene stanja tog objekta. Na tome je idzma.

Drugi način, ujedno i najrasprostranjeniji jeste mudaraba iliti udruživanje.
U ovom slučaju, ti i banka postajete partneri koji zajedno kupuju objekat.
Recimo da objekat košta 100k, ti uložiš 20k a banka 80.
Nakon toga tebi banka prodaje svoj dio za recimo 120k
Ovo je čisto kamatarenje slično gašijevoj prodaji bojlera :mrgreen:
Banka tebi prodaje svoj dio toliko para iako ste potpisali ugovor na kojem piše da objekat vrijedi daleko manje.
Da su barem modernizirali objekat pa da mogu opravdati podizanje cijene.
Helem, po poslanikovoj definiciji, ovo je čista kamata.
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#10017 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Boemica »

Nije smrle pobjegao, saće smrle jednu slikovnicu. :D
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#10018 Re: Ateizam vs. Religija

Post by King Theoden »

Kad smo već kod nekretnina, ozbiljno razmišljam da se svalim kod vas na poljine. Prelijepa lokacija.
Boemica wrote:Nije smrle pobjegao, saće smrle jednu slikovnicu. :D
De ba, je l dosta kamate?
Hoš keksitj :)
Ima sa kokosom, sa čokoladom, sa marcipanom, sa orasima, al nema sa cimetom :sad:


Image
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#10019 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Boemica »

Molim te, nemoj idući put cimet zaboraviti.
Al' volim i kokos. :oops:

Evo imam i ja slatkiš od marcipana.

Ubiće nas bloo :run:

Image
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#10020 Re: Ateizam vs. Religija

Post by King Theoden »

Krme? :lol:
Al spuco bih ga u slast :oops:
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#10021 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Boemica »

Aha, malo krme od marcipana.
Donijela ga ja drugu na kafu, neće ni da ga pogleda :lol:
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#10022 Re: Ateizam vs. Religija

Post by King Theoden »

Ma ja bi to s bismiletom :oops:
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#10023 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Boemica »

Spakuj ovih kolačića i pošalji poštom :chmoljava:
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#10024 Re: Ateizam vs. Religija

Post by King Theoden »

Boemica wrote:Spakuj ovih kolačića i pošalji poštom :chmoljava:
Čekaj ba, tema je ateizam VS religija.
Ono sam postavio da ti cickam.
Znaš ono, mentalni rat i tako :evil:

Ps.
Pa zar nije bolje da dođem, ti okupis društvo tj sve hanume koje hoće da nauče, i onda vam pokažem :)
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#10025 Re: Ateizam vs. Religija

Post by Boemica »

Dino34 wrote:
Boemica wrote:Spakuj ovih kolačića i pošalji poštom :chmoljava:
Čekaj ba, tema je ateizam VS religija.
Ono sam postavio da ti cickam.
Znaš ono, mentalni rat i tako :evil:

Ps.
Pa zar nije bolje da dođem, ti okupis društvo tj sve hanume koje hoće da nauče, i onda vam pokažem :)
Ma pusti ti mentalni rat, nego počni pakovat, al' u neku tvrdu zdjelicu da se ne smrskaju skroz.
Adresu ti šaljem na pp.
Locked