Bloo wrote:Kao sto je vec spomenuto u diskusiji, ocito ne razumijete sta je kamata
Treba ovo, treba ono. Boemica je pojasnila.
Stvarno?

Islam je to nama pojasnio prije 14 stoljeća, samo je potrebno vladati materijom da bi se znao tačan odgovor.
Riba ili kamata dolazi u značenju ili ima korijen u značenju uvećanja ili umnožavanja i odnosi se na svaki višak u odnosu na glavnicu koja se posuđuje.
Dakle, nebitno radilo se o novcu ili robi.
Islamski učenjaci su detaljno opisali kamatno poslovanje, kako oni prvi, tako i moderni.
Koga zanimaju detalji, neka nađe tekstove o kamati koje je ostavio imam razi.
Sad ne znam je l drug smrle pobjegao, ili se zadao u bespuća interneta kako bi našao kako posluju te tzv islamske banke.
Evo pojašnjenja.
Što se tiče finansiranja nekretnina, najčešća su dva modela: mudaraba i murabaha.
Jedan funkcioniše tako što ti nađeš objekat, banka ga kupi i preporoda tebi uz nadoknadu.
Islam kaže da je taj način poslovanja bez rizika zabranjen, plus je zabranjeno to da ti kao subjekat zarađuješ na bratu koristeći njegovu potrebu ili nevolju.
Treće, riba je sve što se množi ili uvećava bez promjene stanja tog objekta. Na tome je idzma.
Drugi način, ujedno i najrasprostranjeniji jeste mudaraba iliti udruživanje.
U ovom slučaju, ti i banka postajete partneri koji zajedno kupuju objekat.
Recimo da objekat košta 100k, ti uložiš 20k a banka 80.
Nakon toga tebi banka prodaje svoj dio za recimo 120k
Ovo je čisto kamatarenje slično gašijevoj prodaji bojlera

Banka tebi prodaje svoj dio toliko para iako ste potpisali ugovor na kojem piše da objekat vrijedi daleko manje.
Da su barem modernizirali objekat pa da mogu opravdati podizanje cijene.
Helem, po poslanikovoj definiciji, ovo je čista kamata.