Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam
- arzuhal
- Posts: 20825
- Joined: 03/06/2008 11:26
- Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"
#10001 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam
Mlogo je, kume, 10% 
-
tlr
- Posts: 660
- Joined: 19/02/2015 11:06
#10002 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam
Zadnji neiskreni ateist sa naših prostora je nestao početkom '90-tih. U tom vremenu su isti masovno prebjegli u neiskrene vjernike.
Zašto, pa zato jer se ovdje instalirao društveno-politički sistem u kojem vjernici imaju niz pogodnosti, a kakvi su rezultati - mozemo se uvjeriti čim otvorimo prozor i pogledamo na gradove, sela i cijelu zemlju.
Sretno vam sa njima ... Što se ateista tiče, slobodno zadržite Hanu.
Zašto, pa zato jer se ovdje instalirao društveno-politički sistem u kojem vjernici imaju niz pogodnosti, a kakvi su rezultati - mozemo se uvjeriti čim otvorimo prozor i pogledamo na gradove, sela i cijelu zemlju.
Sretno vam sa njima ... Što se ateista tiče, slobodno zadržite Hanu.
Last edited by tlr on 20/12/2017 10:37, edited 1 time in total.
- arzuhal
- Posts: 20825
- Joined: 03/06/2008 11:26
- Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"
#10003 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam
Sretno nam. Oni su naša najveća poveznicaTLR wrote:Zadnji neiskreni ateist sa naših prostora je nestao početkom '90-tih. U tom vremenu su isti masovno prebjegli u neiskrene vjernike.
Zašto, pa zato jer se ovdje instalirao društveno-politički sistem u kojem vjernici imaju niz pogodnosti, a kakvi su rezultati - mozemo se uvjeriti čim otvorimo prozor.
Sretno vam sa njima ... i zadržite Hanu
-
tlr
- Posts: 660
- Joined: 19/02/2015 11:06
#10004 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam
Vjerovatno najveća greška prethodnog sistema je bilo proglašavanje ateizama kao društveno poželjnog (državna religija je bila ateizam
). U tom vremenu su religije bile proglašene za neprijatelje društva i države.
Da nije bilo te greške, ja mislim da bi sve danas bilo drugačije (i bolje).
Da nije bilo te greške, ja mislim da bi sve danas bilo drugačije (i bolje).
- arzuhal
- Posts: 20825
- Joined: 03/06/2008 11:26
- Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"
#10005 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam
Slažem se.TLR wrote:Vjerovatno najveća greška prethodnog sistema je da proglašavanje ateizama kao društveno poželjan, a religije kao neprijatelja društva.
Da nije bilo tako kako je bilo, ja mislim da bi sve danas bilo drugačije (i bolje).
- Smrcak15
- Posts: 11092
- Joined: 13/12/2015 13:23
#10006 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam
aurora313 wrote:Jaro moj dragi, nigdje ni u jednoj vjeri se ne kaže moraš dati... ali ako si vjernik, stisni pa ne daj.Smrcak15 wrote: Allah kaze:
2:245. Ko je taj koji će Allahu drage volje zajam dati, pa da mu ga On mnogostruko vrati? - A Allah uskraćuje i obilno daje, i Njemu ćete se povratiti.![]()
Znam da je u islamu uobičajeno dati 10 posto. Tako i kod adventista. I nigdje to bog nije direktno spomenuo ili tražio, jer da budemo pošteni, bog sa novcem ne bi trebao da ima bilo šta. Kojeg će šejtana zemaljske vrijednosti svemogućem!
Ali, eto, trebaju mu. Vazda. I nikad dosta.
moras u islamuJaro moj dragi, nigdje ni u jednoj vjeri se ne kaže moraš dati... ali ako si vjernik, stisni pa ne daj.![]()
nije tacno, nego ono sto se mora dati jeste 2.5% od imetka koje pregodini.Znam da je u islamu uobičajeno dati 10 posto.
znaci ako pregodini 100km na racunu, treba se dati 2.5 km na tu sumu.
pa Bogu ne treba novac, on kad trazi on trazi da se od viska udjeljuje potrebnima/siromasima, netreba Bogu nista, on samo trazi da se od viska pomazu siromasi.bog sa novcem ne bi trebao da ima bilo šta. Kojeg će šejtana zemaljske vrijednosti svemogućem!
Sta je problem tu de mi reci??
- Zejnep
- Posts: 10319
- Joined: 10/08/2017 22:38
#10007 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam
Šta znači "pregodini"? 
-
tlr
- Posts: 660
- Joined: 19/02/2015 11:06
#10008 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam
Slažem se i ja.arzuhal wrote:Slažem se.TLR wrote:Vjerovatno najveća greška prethodnog sistema je da proglašavanje ateizama kao društveno poželjan, a religije kao neprijatelja društva.
Da nije bilo tako kako je bilo, ja mislim da bi sve danas bilo drugačije (i bolje).
Ovi neiskreni (patriote i vjernici) imaju divnu priliku da zabiju posljednji ekser u kovčeg državi Bosni i svim njenim dijelovima (entitetima, kantonima, općinama) i religijama u BiH.
Nisam vjernik, a nisam ni patriota (jebe mi se za tročlano predsjedništvo i sve institucije sistema, policijske i vatrogasne brigade ..., ali zato volim Bosanke
Cijenu totalnog raspada ovog društva neće platiti (samo) neiskreni, nego svi. Neiskreni će se relativno dobro izvući. Oni će prvi iskočiti iz voza ... oni će biti ti koji će pokrenuti neku novu tranziciju i progon jučerašnjih kolega/ideja.
Last edited by tlr on 20/12/2017 11:06, edited 2 times in total.
- Smrcak15
- Posts: 11092
- Joined: 13/12/2015 13:23
#10009 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam
da bude 1 godinu u tvom posjedu.Zejnep wrote:Šta znači "pregodini"?
-
John Cleese
- Posts: 42913
- Joined: 25/05/2010 18:30
#10010 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam
Pa nije bilo bas takoTLR wrote:Vjerovatno najveća greška prethodnog sistema je bilo proglašavanje ateizama kao društveno poželjnog (državna religija je bila ateizam). U tom vremenu su religije bile proglašene za neprijatelje društva i države.
Da nije bilo te greške, ja mislim da bi sve danas bilo drugačije (i bolje).
Da je religija bila proglasena za neprijatelja drustva i drzave, bila bi zabranjena, a nije bila zabranjena.
Nije bila ni pozeljna, ali je bila tolerirana.
A ateizam je, prosto, neodvojiv od tada dominantne ideologije, pa je stoga i bio pozeljan.
Ne vjerujem da je gore navedeno imalo presudni utjecaj na plovnost inherentnu raznim, pa tako i ljudskim fekalijama.
-
tlr
- Posts: 660
- Joined: 19/02/2015 11:06
#10011 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam
Sve ateiste i drage prijatelje vjernike (goste na temi) pozivam da prisustvuju podcast hutbi.
U ovoj hutbi Efendija Sam Harris će progovoriti koju o stvarnosti, slobodnoj volji i kauzalnosti.
U ovoj hutbi Efendija Sam Harris će progovoriti koju o stvarnosti, slobodnoj volji i kauzalnosti.
-
tlr
- Posts: 660
- Joined: 19/02/2015 11:06
#10012 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam
Ne znam šta bih ti rekao... u prethodnom društvu je vjerniku bilo realno teže, ne puno ... malo. Nisi mogao izbugiti život, niti posao zbog pripadnosti nekoj od vjerskih zajednica. Sva prava - poput onih na liječenje, socijalnu zaštitu, besplatno školovanje - uživali su i vjernici, jednako kao ateisti. No, realno je da je vjernik teže ili nikako mogao dobiti posao za neke pozicije.John Cleese wrote:Pa nije bilo bas takoTLR wrote:Vjerovatno najveća greška prethodnog sistema je bilo proglašavanje ateizama kao društveno poželjnog (državna religija je bila ateizam). U tom vremenu su religije bile proglašene za neprijatelje društva i države.
Da nije bilo te greške, ja mislim da bi sve danas bilo drugačije (i bolje).
Da je religija bila proglasena za neprijatelja drustva i drzave, bila bi zabranjena, a nije bila zabranjena.
Nije bila ni pozeljna, ali je bila tolerirana.
A ateizam je, prosto, neodvojiv od tada dominantne ideologije, pa je stoga i bio pozeljan.
Ne vjerujem da je gore navedeno imalo presudni utjecaj na plovnost inherentnu raznim, pa tako i ljudskim fekalijama.
Vjernici nisu bili oficiri, direktori poneko, a političar niko.
Ta neugodnost je bila cijena koju su "iskreni" vjernici morali platiti, a očito su je rado i bez problema platili... Nije taj sistem vjernike stavljao pred streljački zid, kako bi postali "ateisti", samo dao malu pogodnost ... gotovo ništa, nulicu ...
Evo fotografije ekstremnog primjera "iskrenih", a koji su iskoristili pogodnosti svih sistema, a svojim nedjelima kreirali stvarnost ovdašnjeg svijeta.

Ta mrvica pogodnosti za koju su se "iskreni" "izborili" je mjera njihovog ljudskog integriteta.
I da ponovim, isto je i danas kad su prelivode u pitanju...
Ono što nije isto je da nema posla ni za kog (osim za vjernu rodbinu
BiH je balvan koji je tesan u Dejtonu, a danas se nekontrolisano valja dolinom divlje rijeke Bosne. Na balvanu su utočište našle otrovne žabe, pacovi i druga opskurna bića, ali i puno finog i pametnog svijeta.
... Niko na svijetu ne zna gdje i kako će na koncu završiti ovaj naš balvan, zajedno sa svojim žiteljima.
-
Hakiz
- Posts: 48386
- Joined: 30/07/2015 20:01
#10013 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam
Možda zvuči nevjerovatno, ali meni BIH podijeljena na dva entiteta itd liči na eksperiment koji je napravljen sa preciznim ciljem. Da se vidi može li se takav princip primijeniti na rješavanje pitanja Palestine i Izraela.TLR wrote:... Niko na svijetu ne zna gdje i kako će na koncu završiti ovaj naš balvan, zajedno sa svojim žiteljima.
- arzuhal
- Posts: 20825
- Joined: 03/06/2008 11:26
- Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"
#10014 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam
Ne samo da zvuči nevjerovatno...Mislim, moguće je da smo mi ovako napravljeni i zbog nekog eksperimenta, ali zasigurno ne zbog Izraela (teritorije Zapadne obale i enklava Gaze se ne računaju ni u šta, iako ih se gordo još uvijek naziva Palestinom)...Hakiz wrote:Možda zvuči nevjerovatno, ali meni BIH podijeljena na dva entiteta itd liči na eksperiment koji je napravljen sa preciznim ciljem. Da se vidi može li se takav princip primijeniti na rješavanje pitanja Palestine i Izraela.TLR wrote:... Niko na svijetu ne zna gdje i kako će na koncu završiti ovaj naš balvan, zajedno sa svojim žiteljima.
- HardcoreMX
- Posts: 4087
- Joined: 02/05/2016 19:08
- Location: das objektiv der objektivität
#10015 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam
neiskreni ateista ima istu konotaciju kao i neiskreni vjernik..
- aurora313
- Posts: 2202
- Joined: 10/10/2010 12:47
#10016 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam
Vidim da 10 % nije tačno. Ali nije bog napisao 2.5 % nego je to po ustanovljeno od drugih. Jer bog je navodno rekao:Smrcak15 wrote: ...nije tacno, nego ono sto se mora dati jeste 2.5% od imetka koje pregodini.
pa Bogu ne treba novac, on kad trazi on trazi da se od viska udjeljuje potrebnima/siromasima, netreba Bogu nista, on samo trazi da se od viska pomazu siromasi.
2:245. Ko je taj koji će Allahu drage volje zajam dati, pa da mu ga On mnogostruko vrati?
Nigdje ne vidim da je spomenuo dati siromašnim ali ne bih da cjepidlačim oko ovoga.
- Bloo
- Globalna šefica
- Posts: 50580
- Joined: 16/01/2008 23:03
- Location: Korriban
#10017 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam
JA lično, prvi put čujem za neiskreni ateista.HardcoreMX wrote:neiskreni ateista ima istu konotaciju kao i neiskreni vjernik..
Šta je to?
Neko ko tvrdi da je ateista, a u dubini duše malkice vjeruje?
Lažni ateista - neko ko tvrdi da je ateista da bi imao koristi?
I am confused
- aurora313
- Posts: 2202
- Joined: 10/10/2010 12:47
#10018 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam
Meni je gore ovo danas pratiti da se ide na tri entiteta ili teritorije. Na žalost, ovo vjerski i nacionalno prolazi, i dogodiće se kad-tad. Ipak se nadam, dogovorom.Hakiz wrote:Možda zvuči nevjerovatno, ali meni BIH podijeljena na dva entiteta itd liči na eksperiment koji je napravljen sa preciznim ciljem. Da se vidi može li se takav princip primijeniti na rješavanje pitanja Palestine i Izraela.TLR wrote:... Niko na svijetu ne zna gdje i kako će na koncu završiti ovaj naš balvan, zajedno sa svojim žiteljima.
- Smrcak15
- Posts: 11092
- Joined: 13/12/2015 13:23
#10019 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam
57:18 Uistinu! Oni koji daju sadaku/milostinju i koje daju sadaku/milostinju i uzajmljuju Allahu zajam lijep, udvostručiće im, a imaće oni nagradu plemenitu.aurora313 wrote:Vidim da 10 % nije tačno. Ali nije bog napisao 2.5 % nego je to po ustanovljeno od drugih. Jer bog je navodno rekao:Smrcak15 wrote: ...nije tacno, nego ono sto se mora dati jeste 2.5% od imetka koje pregodini.
pa Bogu ne treba novac, on kad trazi on trazi da se od viska udjeljuje potrebnima/siromasima, netreba Bogu nista, on samo trazi da se od viska pomazu siromasi.
2:245. Ko je taj koji će Allahu drage volje zajam dati, pa da mu ga On mnogostruko vrati?
Nigdje ne vidim da je spomenuo dati siromašnim ali ne bih da cjepidlačim oko ovoga.
17:26.Daj bližnjem svome pravo njegovo, i siromahu, i putniku, ali ne rasipaj mnogo,
27.jer su rasipnici braća šejtanova, a šejtan je Gospodaru svome nezahvalan
76:7. Oni su zavjet ispunjavali plašeći se Dana čija će kob svuda prisutna biti,
8. i hranu su davali – mada su je i sami željeli – siromahu i siročetu i sužnju.
- HardcoreMX
- Posts: 4087
- Joined: 02/05/2016 19:08
- Location: das objektiv der objektivität
#10020 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam
dazed and confused...Bloo wrote:JA lično, prvi put čujem za neiskreni ateista.HardcoreMX wrote:neiskreni ateista ima istu konotaciju kao i neiskreni vjernik..
Šta je to?
Neko ko tvrdi da je ateista, a u dubini duše malkice vjeruje?
Lažni ateista - neko ko tvrdi da je ateista da bi imao koristi?
I am confused
- arzuhal
- Posts: 20825
- Joined: 03/06/2008 11:26
- Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"
#10021 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam
Ma goni šuplju, de založi malo:Bloo wrote:JA lično, prvi put čujem za neiskreni ateista.HardcoreMX wrote:neiskreni ateista ima istu konotaciju kao i neiskreni vjernik..
Šta je to?
Neko ko tvrdi da je ateista, a u dubini duše malkice vjeruje?
Lažni ateista - neko ko tvrdi da je ateista da bi imao koristi?
I am confused

- beni-bu-man
- Posts: 17772
- Joined: 10/04/2012 09:01
- Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
#10022 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam
poce i ti arzo ko edo s klopomarzuhal wrote: Ma goni šuplju, de založi malo:
- HardcoreMX
- Posts: 4087
- Joined: 02/05/2016 19:08
- Location: das objektiv der objektivität
#10023 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam
pade burek na niske grane...
- beni-bu-man
- Posts: 17772
- Joined: 10/04/2012 09:01
- Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
#10024 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam
fali jogurtHardcoreMX wrote:pade burek na niske grane...
- Bloo
- Globalna šefica
- Posts: 50580
- Joined: 16/01/2008 23:03
- Location: Korriban
#10025 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam
svi vole edubeni-bu-man wrote: poce i ti arzo ko edo s klopom
