Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
tandmand wrote:
Nije nas Alija uveo u rat. Vukovar se odavno bio poravnao, da li je i za to bio kriv Alija? U Hrvatskoj su se SAO krajine već formirale i to većinom se naslanjale na granicu BiH. Da li neko vjeruje da nismo izašli na referendum, da bi ostala neka krnja Jugoslavija sa priraslim SAO krajinama na zapadu. Zamislite to, krnja Jugoslavija sa još jednom federalnom jedinicom na zapadu - Republika Srpska Krajina (RSK) a u sredini slobodarska građanska BiH u kojoj je 24.oktobra 1991. formirana Skupština srpskog naroda Bosne i Hercegovine. Ma hajte molim vas ... Srbi već složili Puzzle.
Srpska agresija je kao oluja koju ne zanima kako se zove teritorija na koju će se sručiti, niti njeno administrativno uređenje. Može biti krnja Jugoslavija, SR BiH ili nezavisna Republika, nebitno je, jer je to njima samo prolazna faza ka Velikoj Srbiji. Alijina odgovornost je bila da narod pripremi za tu oluju i sva njegova krivica je u tome defanzivnom domenu.
Da, ali je istini za volju vazno i podvuci da je narod koji je predstavljao mahom bio nespreman da prihvati gole cinjenice. Da je kojim slucajem SDA Bosnjacima podjelila besplatno kalasnjikove u februaru 92-e dobar dio bi puske uredno vratio u prvu stanicu MUP-a. Alija nije bio dorastao zadatku ali je manje vise slika naroda koji ga je iznjedrio
Bošnjaci su i dan danas pored svega što su preživjeli, velikim dijelom nespremni da prihvate gole činjenice a pogotovo tada smo bili zamlaćeni bratstvom i jedinstvom, dok su svi drugi to verbalno mlatili ali radili svoj poso. Jedno je sigurno, Alija nije bio Bismark ali mu ni narod nije germanski. Prošlo je 20 godina od genocida a mi Bošnjaci ni počeli nismo da radimo na sebi. Poruke na hutbama ne uzimam za ozbiljno.
Kat wrote:
Bošnjaci su i dan danas pored svega što su preživjeli, velikim dijelom nespremni da prihvate gole činjenice a pogotovo tada smo bili zamlaćeni bratstvom i jedinstvom, dok su svi drugi to verbalno mlatili ali radili svoj poso. Jedno je sigurno, Alija nije bio Bismark ali mu ni narod nije germanski. Prošlo je 20 godina od genocida a mi Bošnjaci ni počeli nismo da radimo na sebi. Poruke na hutbama ne uzimam za ozbiljno.
poruke na hutbama da trebamo glasati za sda i da smo odjednom jedinstveni kada slogan sda glasi u jedinstvu je snaga.
bosnjaci su se brzo adaptirali i organizovali za vrijeme rata i ljudstva je bilo puno vise nego li su to srbi ocekivali, ali su bosnjaci nespremni bili za mir i sve sto im se tim mirom donijelo i dogodilo.
od sitnih sićara sto su bosnjake krali na donacijama, pa do tender i privatizacija experata.
sto rece bivsi zaposlenik hidrogradnje, nije mene srbin ostavio bez posla, vec moj.
izjednačnavanje onih koji su granatirali sarajevo i onih koji su bili granatirani u sarajevu, ali nisu (dovoljno) temeljni i legitimni...pravi se temelj, polako, mic po mic, da za 5-10 godina to već bude u istom košu.
General War wrote:
I ti isto tako...dzaba je i crno na bijelo i you tube ako se ne vjeruje u rijeci...opet ista mantra.
Nije se u sarajevo islo da se podrzi Alija vec da se skine jer se vidilo u sta ovo vodi, dzaba i sto nije jebavo ni ustav BiH vec na vlasti osto skoro dok je mogao disat kao predsjednik predsjednistva, opet simpatizerima zlatan i covjek koji je nesto spasio bosnjake, koji su sabrani u tor...dzaba...
i šta kažeš jarane, ne vjeruje se you tube..... ma ja neobrazovana rulja, niti čita pravu literaturu niti gleda you tube, a hoće da pametuje
Ne jarane, vec na you tube kao video dokument lijepo se cuje i vidi rahmetlija i ushicenost raje sa njegovom pojavom...a et ti citaj literaturu...literatura je jos gora sve zavisi od preferencija.
BosnaOnlineOrg wrote:
Sa pristalicama velikosrpske politike je samo Franjo Tudjman imao dobre poteze...Tako je i Alija trebao sa vama ispostovati dogovor pa 1995. god ko Franjo rascistiti nesuglasice...
Nemoj da relativiziras cinjenice...
S kim - "s nama"?
S vama koji kao Vucic od velikog cetnika mutira u eurofanatika cim vidi da ni jna oruzje niti srbovanje u skupstini samo ne odnosi pobjedu u ratu...
General War wrote:
Kakva predaja kada je muslimana po popisu bilo 43%...kad vec pravis drzavu tri naroda red je da se i njihovo pika i nadje nesto izmedju, mnoge stvari se ovdje ne zele pomenuti kao da izucavamo istoriju bih a ne da smo je prezivjeli.
Ovaj jedan lik uporno ponavlja prijedor i JNA i Mup...gdje su bosnjaci u JNA i MUP-u tada?...receno im da napuste JNA kao i Hrvati pa onda se neko pita sta bi.
Ne lazi, sto se tice prijedora sve je crno na bijelo od preuzimanja vlasti pa na dalje u presududama pored ubistva, silovanja, pljacke, etnickog ciscenja i istrebljenje stoji i da su izvrsili ilegalni državni udar.
General War wrote:
Kakva predaja kada je muslimana po popisu bilo 43%...kad vec pravis drzavu tri naroda red je da se i njihovo pika i nadje nesto izmedju, mnoge stvari se ovdje ne zele pomenuti kao da izucavamo istoriju bih a ne da smo je prezivjeli.
Ovaj jedan lik uporno ponavlja prijedor i JNA i Mup...gdje su bosnjaci u JNA i MUP-u tada?...receno im da napuste JNA kao i Hrvati pa onda se neko pita sta bi.
Ne lazi, sto se tice prijedora sve je crno na bijelo od preuzimanja vlasti pa na dalje u presududama pored ubistva, silovanja, pljacke, etnickog ciscenja i istrebljenje stoji i da su izvrsili ilegalni državni udar.
Ne lazi ti, to uopste nisam rekao, vec nesto sasvim drugo...
Svaki gradjanin BiH, i ex-Yu, koji ima 40-et i vise zna da Alija nije bio ni izabran od naroda za Predsjednika. Izabran je bio, po broju glasova - posto je to jedino relevantno, Fikret. Kako je Alija postao Predsjednik - Bog zna!
farisovo wrote:Svaki gradjanin BiH, i ex-Yu, koji ima 40-et i vise zna da Alija nije bio ni izabran od naroda za Predsjednika. Izabran je bio, po broju glasova - posto je to jedino relevantno, Fikret. Kako je Alija postao Predsjednik - Bog zna!
farisovo wrote:Svaki gradjanin BiH, i ex-Yu, koji ima 40-et i vise zna da Alija nije bio ni izabran od naroda za Predsjednika. Izabran je bio, po broju glasova - posto je to jedino relevantno, Fikret. Kako je Alija postao Predsjednik - Bog zna!
Po zakonu.
Kakvom zakonu, kada u objasnjenju te, tadasnje, odluke stoji - internom odlukom stranke SDA?
Nije ni Fikret izabran za Predsjednika jer po Ustavu SRBiH ni Ustavu RBiH ova država nije imala instituciju Predsjednika.
Imala je kolektivnog šefa države - predsjedništvo, čiji su se predsjedavajući rotirali svake godine, osim u ratnim uslovima.
Alija nije bio Predsjednik BiH. Ni formalno pravno ni de facto, ni kako god hoćete. Sve je odluke moralo aminovati Predsjedništvo.
1990.
Na Predsjedničkim izborima 18. novembra 1990. godine za članove Predsjedništva Socijalističke republike Bosne i Hercegovine izabrani su: Fikret Abdić, Alija Izetbegović, Ejup Ganić, Biljana Plavšić, Biljana Plavšić, Stjepan Kljujić i Franjo Boras. Internom odlukom u SDA, utvrđeno je da će Predsjednik Predsjedništva Socijalističke Republike Bosne i Hercegovine postati Alija Izetbegović, a ne Fikret Abdić, koji je na izborima osvojio najveći broj glasova.
1992.
Početkom rata u Bosni i Hercegovini, tadašnji srpski članovi Biljana Plavšić i Nikola Koljević i hrvatski član Franjo Boras su napustili Predsjedništvo, ali su zamijenjeni u skladu sa izbornim rezultatima sljedećim kandidatima prema broju dobijenih glasova. Na upražnjena mjesta članova Predsjedništva imenovani su Nenad Kecmanović, Mirko Pejanović i Ivo Komšić. Nenad Kecmanović, je ubrzo napustio Predsjedništvo Republike Bosne i Hercegovine, a na njegovo mjesto imenovana je Tatjana Ljujić-Mijatović. Nakon što je proglasio secesiju na dijelu općine Velika Kladuša, Fikret Abdić je smijenjen zbog protivustavnih aktivnosti, a kasnije je također pred sudovima Hrvatske pravomoćno osuđen za ratne zločine. Na njegovo mjesto je imenovan Nijaz Duraković.
DaysleepeR wrote:Nije ni Fikret izabran za Predsjednika jer po Ustavu SRBiH ni Ustavu RBiH ova država nije imala instituciju Predsjednika.
Imala je kolektivnog šefa države - predsjedništvo, čiji su se predsjedavajući rotirali svake godine, osim u ratnim uslovima.
Alija nije bio Predsjednik BiH. Ni formalno pravno ni de facto, ni kako god hoćete. Sve je odluke moralo aminovati Predsjedništvo.
1990.
Na Predsjedničkim izborima 18. novembra 1990. godine za članove Predsjedništva Socijalističke republike Bosne i Hercegovine izabrani su: Fikret Abdić, Alija Izetbegović, Ejup Ganić, Biljana Plavšić, Biljana Plavšić, Stjepan Kljujić i Franjo Boras. Internom odlukom u SDA, utvrđeno je da će Predsjednik Predsjedništva Socijalističke Republike Bosne i Hercegovine postati Alija Izetbegović, a ne Fikret Abdić, koji je na izborima osvojio najveći broj glasova.
1992.
Početkom rata u Bosni i Hercegovini, tadašnji srpski članovi Biljana Plavšić i Nikola Koljević i hrvatski član Franjo Boras su napustili Predsjedništvo, ali su zamijenjeni u skladu sa izbornim rezultatima sljedećim kandidatima prema broju dobijenih glasova. Na upražnjena mjesta članova Predsjedništva imenovani su Nenad Kecmanović, Mirko Pejanović i Ivo Komšić. Nenad Kecmanović, je ubrzo napustio Predsjedništvo Republike Bosne i Hercegovine, a na njegovo mjesto imenovana je Tatjana Ljujić-Mijatović. Nakon što je proglasio secesiju na dijelu općine Velika Kladuša, Fikret Abdić je smijenjen zbog protivustavnih aktivnosti, a kasnije je također pred sudovima Hrvatske pravomoćno osuđen za ratne zločine. Na njegovo mjesto je imenovan Nijaz Duraković.
Grijesis!
Osoba sa najvise glasova je, kao primus inter pares, prvi Predsjednik Predsjednistva BiH. Predsjednik Predsjednistva konstituise prvu sjednicu Predsjednistva BiH. To je uradio Alija - Kako?
DaysleepeR wrote:Nije ni Fikret izabran za Predsjednika jer po Ustavu SRBiH ni Ustavu RBiH ova država nije imala instituciju Predsjednika.
Imala je kolektivnog šefa države - predsjedništvo, čiji su se predsjedavajući rotirali svake godine, osim u ratnim uslovima.
Alija nije bio Predsjednik BiH. Ni formalno pravno ni de facto, ni kako god hoćete. Sve je odluke moralo aminovati Predsjedništvo.
1990.
Na Predsjedničkim izborima 18. novembra 1990. godine za članove Predsjedništva Socijalističke republike Bosne i Hercegovine izabrani su: Fikret Abdić, Alija Izetbegović, Ejup Ganić, Biljana Plavšić, Biljana Plavšić, Stjepan Kljujić i Franjo Boras. Internom odlukom u SDA, utvrđeno je da će Predsjednik Predsjedništva Socijalističke Republike Bosne i Hercegovine postati Alija Izetbegović, a ne Fikret Abdić, koji je na izborima osvojio najveći broj glasova.
1992.
Početkom rata u Bosni i Hercegovini, tadašnji srpski članovi Biljana Plavšić i Nikola Koljević i hrvatski član Franjo Boras su napustili Predsjedništvo, ali su zamijenjeni u skladu sa izbornim rezultatima sljedećim kandidatima prema broju dobijenih glasova. Na upražnjena mjesta članova Predsjedništva imenovani su Nenad Kecmanović, Mirko Pejanović i Ivo Komšić. Nenad Kecmanović, je ubrzo napustio Predsjedništvo Republike Bosne i Hercegovine, a na njegovo mjesto imenovana je Tatjana Ljujić-Mijatović. Nakon što je proglasio secesiju na dijelu općine Velika Kladuša, Fikret Abdić je smijenjen zbog protivustavnih aktivnosti, a kasnije je također pred sudovima Hrvatske pravomoćno osuđen za ratne zločine. Na njegovo mjesto je imenovan Nijaz Duraković.
Grijesis!
Osoba sa najvise glasova je, kao primus inter pares, prvi Predsjednik Predsjednistva BiH. Predsjednik Predsjednistva konstituise prvu sjednicu Predsjednistva BiH. To je uradio Alija - Kako?
Prvo činjenica je da je Fikret Abdić imao više glasova na izborima 1990.
Drugo, Predsjedavajući Predsjedništva nije isto što i Predsjednik Države. Predsjedništvo ti je kao mini skupština.
Na kraju krajeva, vrati se nekoliko stranica unazad, stavio sam scan Ustava Republike BiH, pa pogledaj ko griješi.
Ne valja lupati bezveze ko maksim po diviziji.
DaysleepeR wrote:Nije ni Fikret izabran za Predsjednika jer po Ustavu SRBiH ni Ustavu RBiH ova država nije imala instituciju Predsjednika.
Imala je kolektivnog šefa države - predsjedništvo, čiji su se predsjedavajući rotirali svake godine, osim u ratnim uslovima.
Alija nije bio Predsjednik BiH. Ni formalno pravno ni de facto, ni kako god hoćete. Sve je odluke moralo aminovati Predsjedništvo.
1990.
Na Predsjedničkim izborima 18. novembra 1990. godine za članove Predsjedništva Socijalističke republike Bosne i Hercegovine izabrani su: Fikret Abdić, Alija Izetbegović, Ejup Ganić, Biljana Plavšić, Biljana Plavšić, Stjepan Kljujić i Franjo Boras. Internom odlukom u SDA, utvrđeno je da će Predsjednik Predsjedništva Socijalističke Republike Bosne i Hercegovine postati Alija Izetbegović, a ne Fikret Abdić, koji je na izborima osvojio najveći broj glasova.
1992.
Početkom rata u Bosni i Hercegovini, tadašnji srpski članovi Biljana Plavšić i Nikola Koljević i hrvatski član Franjo Boras su napustili Predsjedništvo, ali su zamijenjeni u skladu sa izbornim rezultatima sljedećim kandidatima prema broju dobijenih glasova. Na upražnjena mjesta članova Predsjedništva imenovani su Nenad Kecmanović, Mirko Pejanović i Ivo Komšić. Nenad Kecmanović, je ubrzo napustio Predsjedništvo Republike Bosne i Hercegovine, a na njegovo mjesto imenovana je Tatjana Ljujić-Mijatović. Nakon što je proglasio secesiju na dijelu općine Velika Kladuša, Fikret Abdić je smijenjen zbog protivustavnih aktivnosti, a kasnije je također pred sudovima Hrvatske pravomoćno osuđen za ratne zločine. Na njegovo mjesto je imenovan Nijaz Duraković.
Grijesis!
Osoba sa najvise glasova je, kao primus inter pares, prvi Predsjednik Predsjednistva BiH. Predsjednik Predsjednistva konstituise prvu sjednicu Predsjednistva BiH. To je uradio Alija - Kako?
Prvo činjenica je da je Fikret Abdić imao više glasova na izborima 1990.
Drugo, Predsjedavajući Predsjedništva nije isto što i Predsjednik Države. Predsjedništvo ti je kao mini skupština.
Na kraju krajeva, vrati se nekoliko stranica unazad, stavio sam scan Ustava Republike BiH, pa pogledaj ko griješi.
Ne valja lupati bezveze ko maksim po diviziji.
Koji si ti Ustav postavio? Ustav iz te godine i ne postoji, postoji Ustav RBiH iz 1974 sa navedenim amandmanima iz 1990.
Znam dobro sta je Predsjednistvo. Prvi Predsjednik Predsjednistva koji otvara prvu sjednicu i imenuje clanove Predsjednistva, na osnovu rezultata izbora, je pojedinac sa najvecim brojem glasova - kao primus inter pares.